RESULTAT
Världsungdomsspelen 2024-07-05/07
Göteborg, Slottsskogsvallen (slägga på kastplanen, F14 o F17 stav inne i Friidrottens Hus)
Örgryte IS Friidrott
Uppdaterad: 2024-07-10
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  samlad lista 


 
M 200m
Final A1,77 jul 
Gustav Gahne01SWEHässelby SK21.521       
Herman Forsberg02SWEUllevi FK21.792    pb   
Filip Aligrudic04DENKöbenhavns IF21.813    pb   
Martin Selin95SWEUllevi FK22.086       
Federico Rossi97ITAAtletica Malignani Libertas Ud22.137       
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF22.339       
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK22.4411       
Rafael Tejada De Leon02SWEUllevi FKDQ-        linjetramp

Final B1,57 jul 
Sammy Brown09GBRDalton Grant Academy21.935    pb   
Nils Thornberg94SWEUllevi FK22.298       
Sander Werge Nilsen03NORBUL22.4512    pb   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS22.6213    sb   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik22.6514       
Filip Holdhus04NORIL Gneist22.7915       
Ívar Jasonarson92ISLIRej start-       
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte ISej start-       

Final C1,57 jul 
Jonathan Johansson00SWESävedalens AIK22.4310    pb   
Casper Gustafsson04SWEHammarby IF23.0916    pb   
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.3918    sb   
Carl Anderberg02SWEIK Ymer23.4219    pb   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK23.4620    sb   
Andreas Jönsson02SWEMalmö AI23.6322       
Troels Kaas Ibsen95DENKöbenhavns IF23.7223    pb   
Tobias Feldborg Nielsen03DENIK Hellas24.0625       

Final D1,77 jul 
King Yeung Antony Ma01HKGHong Kong, China21.864       
Aron Ingi Sævarsson03ISLFH23.2717       
Preeda Tantimethakun00SWEEskilstuna FI23.6221       
Edvin Muda02SWETjalve FIF24.0324       
Marklan Jackson83SWELerum Friidrott24.3826       
Christian Karstensen91DENRanders Freja AM24.6827    sb   
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS25.1328       
Mikael Busch69SWEDanderyds SKej start-       


M 800m
Final A7 jul 
Arvid Jiwestam04SWEÅhus FIK 1:53.361    pb   
Theo Hellberg04SWEMalmö AI 1:53.482    pb   
Michael Hansson96SWEMalmö AI 1:53.593       
Robert Glazers04LATSC Asais 1:53.804    pb   
Chris Gray92SWEÖrgryte IS 1:53.885       
Fjölnir Brynjarsson97ISLFH 1:54.346       
Simon Rosenqvist03SWEKA 2 IF 1:55.737    pb   
Mikkel Feldborg Nielsen07DENIK Hellas 1:56.198    pb   
Bienvenue Musore90SWESpårvägens FK 1:57.139    sb   

Final B7 jul 
Sitotaw Sänger08DENFrederiksbergs IF 1:59.9210       
Mårten Nystrand03SWEHässelby SK 2:00.2311       
Ivan Magnusson02SWESävedalens AIK 2:01.0412    pb   
Daniel Musirim98SWESundbybergs IK 2:05.2814       
Illugi Gunnarsson07ISLIR 2:06.6315       
Graeme Laing78SCOVP-Glasgow AC 2:08.0616       
Nicholas Odehammar75SWEKA 2 IF 2:12.0219       
Hilmar Ingi Bernharðsson08ISLIRej start-       
Jonas Bertelsen00DENFrederiksbergs IFej start-       

Final C7 jul 
Salem Al-Murisi02SWEMölndals AIK 2:02.8313       
Edin Nygren76SWEMajornas IK 2:09.4817       
Christoffer Johansson89SWEMajornas IK 2:11.5118       
Mattias Gustavsson78SWEMajornas IK 2:14.2620    sb   
Erik Önnevik04SWEIFK Lund 2:19.0621    pb   
Anders Klockar75SWEHuddinge AIS 2:19.2522       
Fredrik Engel74SWELerum Friidrott 2:25.5223    sb   
Dimitrios Kiriazidis68SWEMajornas IK 2:25.9524    pb   


M 110m häck106,7 cm
Final2,87 jul 
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.49       
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14.64       


M Stav
7 jul 
William Asker04SWEÖrgryte IS550    pb   
Seifeldin Mohamed Abdelsalam05QATQatar527       
Linus Jönsson05SWETjalve FIF516       
Viktor Rahm05SWEVästerås FK502       
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK494       
Oliver Sandberg06SWEHuddinge AIS494       
Felix Steene04SWEÖrgryte IS484    sb   
Kristoffer Eneman06SWEIFK Göteborg484       
Harald Gemmel01SWETäby IS484       
10 Viggo Bergström06SWEIFK Växjö484    pb   
11 Sander Oppen04NORSturla472       
12 Jonathan Karlsson98SWETäby IS472    pb   
13 Tobias Solberg01SWEHässelby SK460    pb   
14 Lucas Gjesdal05NORIK Tjalve445       
15 Ove Hagström07SWEÖrgryte IS430       
16 Fredrik Wincent78SWESundbybergs IK430       

390410430445460472484494502510516522527532537542550561
L.Gjesdal---oxxx
H.Gemmel------xo-xxx
T.Solberg--ooox
F.Wincent-oxxoxxx
O.Sandberg----o-xoxxoxxx
K.Eneman----o-xo-xxx
J.Karlsson----xxoxxoxxx
F.Steene---ooooxxx
S.Abdelsalam---------o--xo--xxx
O.Hagström--xoxxx
W.Asker-------o-o-o---ooxxx
S.Oppen---ooxoxxx
V.Rahm------xo-xoxxx
L.Jönsson------o-o-xxo--x-
V.Bergström---xoxoxxoxoxxx
R.Jacobsson-------o---xxx


M Tresteg
7 jul 
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS15,38       
Melker Manne01SWEUllevi FK14,80       
Markus Lundborg99SWEUllevi FK14,49       
Josh Routh02SWEHuddinge AIS14,25    pb   
Bjarki Rúnar Kristinsson96ISLBreidablik14,19    pb   
Nils Brakander04SWEIFK Göteborg13,96    pb   
Philip Karlsson04SWEUllevi FK13,71       
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK13,15       

1 2 3 4 5 6 
M.Lundborg14,491,2-13,991,3-X0,5X-0,3
L.EdqvistX1,0X0,2X0,515,38-0,4X-0,4X3,0
N.BrakanderX1,513,89-0,613,962,113,570,5X0,713,742,5
B.KristinssonX1,0X1,613,801,514,190,9X1,4X1,2
J.RouthX0,2X2,014,100,3X0,4X1,014,251,4
M.ManneX0,2X2,414,680,314,80-0,7X0,8X1,5
P.KarlssonX0,513,711,513,441,3X1,3X0,213,650,7
J.Tysén HolmbergX0,813,15-0,812,78-0,5-13,13-0,6X1,3


M Kula7.26 kg
7 jul 
Leo Zikovic04SWEÖrgryte IS18,50    pb   
Max Kørner Andersen03DENRanders Freja AM14,99    pb   
Oscar Sederholm Hoff03NORStjørdal FK14,61       

1 2 3 4 5 6 
O.Hoff14,46XXXX14,61
L.Zikovic18,08XXX18,50X
M.Andersen13,6813,7614,99X14,34X


M Diskus2.0 kg
7 jul 
Adam Hellbom04SWEFalu IK50,44    pb   
Theodor Walther94SWEÖrgryte IS46,50       
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist40,08       
Tobias Andersson02DENGreve Atletik38,77       

1 2 3 4 5 6 
T.WaltherX46,50XXXX
A.Hellbom46,69X50,0745,7050,44X
T.Andersson33,5735,6036,2038,7737,8538,46
G.Sjursen40,08X36,75XX39,09


P19 200m
Final A3,67 jul 
Sebastian Berntsen05NORTønsberg FIK21.181       
Jeroen Persson05SWEIFK Lund21.342       
Tim Jansson05SWEAlingsås IF21.643       
Noah Karlberg05SWEMalmö AI21.694       
Hugo Kündig06SWEÖrgryte IS21.846       
Adam Skytte06DENKöbenhavns IF21.847       
Jónas Isaksen05FÄRFäröarnabröt-       

Final B2,87 jul 
Carl Lindgren06SWEFalu IK21.725       
Babu Badjie05SWEDanderyds SK22.018       
Victor Törnström05SWEDanderyds SK22.179       
Sindre Strønstad-Løseth05NORIL Gneist22.3310       
Bjørn Einar Kjønstad-Prestvik06NORRanheim IL23.3215       
Thomas Sitm Madsen06DENRanders Freja AMDQ-        linjetramp
Cornelius Birk Meissner06DENSkive AMej start-       

Final C1,17 jul 
Róbert Mackay06ISLUFA22.6912    pb   
Marcus Johansson05SWEÖrgryte IS23.2113    pb   
Tobi Van Merkensteijn06NORIL Skjalg23.2114    sb   
Arnar Borg Emilsson06ISLFjölnir Island24.2121    pb   
Grétar Björn Unnsteinsson06ISLFjölnir Island24.2922    pb   
Sebastian Sjöholm06SWEHälle IF24.7423       

Final D1,77 jul 
Henning Ehn05SWESundsvalls FI22.5511       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrott23.4116       
Alfons Ekeroth06SWEIFK Lund23.7617       
Hampus Wiborg05SWEKFUM Örebro23.7818       
Tinh Lundström06SWELeksands FIK24.0219       
Daníel Breki Elvarsson06ISLSelfoss24.1420       


P19 800m
Final A7 jul 
Filmon Gidey Hagos06NORNesbyen IL 1:56.791       
Andrei-Stefan Ursea05DENHvidovre Atletik 1:57.002       
Ole Håkon Bråten Ryen06NORNesbyen IL 1:58.303       
Nils Erixon05SWEIF Göta Karlstad 1:58.544       
Sondre Harstad Rinde06NORSkarphedin IL 1:59.505       
Jakob Bergström06SWETurebergs FK 2:00.256       
Erlend Juven06NORNesbyen IL 2:01.017       
Sander Rustad-Johansen06NORLørenskog FIL 2:02.239       
Benjamin Cefo05SWEVästerås FKbröt-       

Final B7 jul 
Albert Ziegler06SWETurebergs FK 2:01.788       
Sverre Lande Johansen06NORSarpsborg IL 2:02.6910       
Gösta Berglund06SWETranås AIF 2:05.0911       
Joar Franck05SWEYstads IF 2:08.5912       
Alexander Jonasson Magnusson06SWEIF Kville 2:08.6713       
Simen Frogner06NORNesbyen IL 2:09.1814       
Ville Korhonen06FINKenttäurheilijat -58 2:10.3815       
Ville Svantesson06SWEMalmö AIDQ-        linjetramp


P19 110m häck99,1 cm
Försök heat 12,47 jul 
Oscar Ellingsen06NORIL Gneist13.93q       
Akilles Teglbjaerg06SWEKA 2 IF14.70q       
Theodor Johner05SWEUllevi FK15.08q       
Tobias Kalmo Thorbjørnsen06NORIL Sandvinbröt        
Joel Enander05SWETäby ISbröt        
Henning Ehn05SWESundsvalls FIbröt        

Försök heat 23,97 jul 
Saviola Mbugua Waithira06SWETurebergs FK13.96q       
Leo Göransson05SWEKlippans FK14.52q       
Emil Kågström Tyboni06SWEHammarby IF14.75q       
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin15.10q       
Cornelius Birk Meissner06DENSkive AM16.06q       
Hampus Hillding06SWEKFUM Örebro17.58        

Final-0,77 jul 
Oscar Ellingsen06NORIL Gneist13.95    pb   
Saviola Mbugua Waithira06SWETurebergs FK14.08       
Akilles Teglbjaerg06SWEKA 2 IF14.45    pb   
Leo Göransson05SWEKlippans FK14.48    pb   
Emil Kågström Tyboni06SWEHammarby IF14.74    pb   
Theodor Johner05SWEUllevi FK14.94    pb   
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin15.15       
Cornelius Birk Meissner06DENSkive AMej start       


P19 Tresteg
7 jul 
Marcus Eklund05SWETäby IS14,97       
Oliver Ericsson06SWESpårvägens FK14,88       
Guðjón Dunbar D Þorsteinsson05ISLBreidablik14,45    pb   
Ali Dawood06SWEIF Göta Karlstad13,89    pb   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL13,87       
Oliver Mostert06SWEKA 2 IF13,54    pb   
Melker Svanberg05SWEIF Kville13,52       
Jonathan S. Møller06DENRanders Freja AM13,39       
Aksel Wormdahl06NORRanheim IL12,64       
10 Tage Ranefalk06SWEEslövs AI12,62       
Jonas Gustén05SWEUllevi FKX       
Viggo Nielsen05SWELerum FriidrottX       

1 2 3 4 5 6 
A.Dawood13,131,012,94-0,713,030,413,253,013,500,313,890,7
M.Eklund14,541,114,051,614,080,914,971,114,791,114,802,3
O.Ericsson14,341,814,350,514,882,914,882,3X2,4X1,4
O.MostertX1,1X0,913,54-0,411,621,213,081,2X0,5
A.WormdahlX0,911,480,312,64-0,4
J.GusténX1,2X1,4X2,0
V.NielsenX2,3X1,4X0,7
G.Þorsteinsson14,450,614,322,514,44-0,913,82-0,714,01-1,012,311,6
T.RanefalkX2,0X2,712,621,8
S.Fjeld13,480,813,722,413,85-1,513,630,613,860,413,87-1,1
J.MøllerX1,5X2,413,39-0,113,00-1,9X1,8-
M.Svanberg13,520,513,451,713,511,313,302,313,471,412,120,5


P19 Diskus1.75 kg
7 jul 
Ludvig Fredman06SWEIFK Märsta53,39    pb   
David Thilén05SWEIF Kville52,54    pb   
Even Hem Bolle06NORVestby IL47,58       
Jacob Nilsson05SWESpårvägens FK47,48    pb   
Cornelius Birk Meissner06DENSkive AM45,09       
Jesper Lindqvist05SWEBoden FI45,05       
Leo Göransson05SWEKlippans FK44,81    pb   
Valdemar Wik06SWEUllevi FK38,84    pb   
Tobias Kalmo Thorbjørnsen06NORIL Sandvin36,59    pb   
10 Akilles Teglbjaerg06SWEKA 2 IF35,22       
11 Dante Lennartsson06SWEKalmar SK32,03       
12 Elias Löndahl06SWEIFK Lund31,59    pb   
Simen Johan Teigstad05NORIL SandvinX       

1 2 3 4 5 6 
E.Bolle42,5246,0943,1547,5847,22X
T.Thorbjørnsen34,65X36,59
E.Löndahl31,5930,0128,79
D.Thilén52,54X52,19XXX
J.Lindqvist43,85XX43,9345,0543,85
S.TeigstadXXX
J.Nilsson38,11X47,48X44,90X
L.Fredman51,89X48,3051,7253,39X
L.Göransson42,1544,8144,1040,39XX
D.LennartssonXX32,03
C.Birk Meissner44,4941,5837,9044,4042,1045,09
A.Teglbjaerg35,22XX
V.Wik38,25X36,99XX38,84


P17 200m
Final A1,87 jul 
Bram Persson07SWEIFK Lund21.541    pb   
Richard Parwon Dahn07NORSturla21.792    pb   
Samuel Kærhøg07DENKöbenhavns IF21.863    pb   
Oliver Tomala07NORIL Sandvin22.114    pb   
Elias Solheim Sollid07NORSørild IL22.175       
Ivar Fransson Larsson07SWELerum Friidrott22.236    pb   
Christoffer Banke Jørgensen07DENHG Atletik & Motion22.318    pb   
Omari Mills-Francis07UAEUltimate Athletics23.1715       

Final B1,47 jul 
Liam Kennon07SWEÖrgryte IS22.257    pb   
Osama Mohamed07QATAspire Qatar22.369    pb   
Andreas Linder07SWEUpsala IF22.4210    pb   
Danilo Potaliko07SWEIFK Växjö22.7711    pb   
Melvin Nilsson07SWETurebergs FK23.0913       
Aron Powell07SWEÅhus FIK23.4720       
Albin Cedergren07SWEIF Kvilleej start-       

Final C1,37 jul 
Andreas Lorentz Langhelle07NORIL Norna Salhus23.1714    pb   
Kevin Lindquist07SWEKFUM Örebro23.2316    pb   
Jakob Heitmann Holmelid07NORIL Norna Salhus23.2517       
Vili Hahto07FINKenttäurheilijat -5823.4619    pb   
Philip Kauffmann07NORIL Skjalg23.6624       
Chris Aulibråten07NORHvam IL23.7126       
Mikiyas Zakerias Yosief07SWEHässelby SK25.1944       
Iwo Egill Macuga Árnason07ISLIRej start-       

Final D-0,57 jul 
Mads Vincentsen07DENSparta Atletik23.3718    pb   
Pétur Óli Ágústsson07ISLFjölnir Island23.6122    pb   
Gustav Johansson07SWEIFK Växjö23.7025       
Kjartan Óli Bjarnason07ISLFjölnir Island23.9127    pb   
Nemo Nerg07SWEKA 2 IF24.2531       
Osman Yuusuf Mohamed Ali07SWEAngereds IS31.0748       
Pétur Friðrik Jónsson07ISLUFAej start-       

Final E3,77 jul 
Sebastian Birk07SWELerum Friidrott23.9628       
Illugi Gunnarsson07ISLIR24.1229       
Nils Johner07SWELerum Friidrott24.3533       
Fredrik Redin07SWEHammarby IF24.6336       
Erling Brekke07NORBøler IF24.7037       
Krister Hvattum07NORUll/Kisa IL24.7139       
Edward Lindfors Scheja07SWESpårvägens FK24.8640       

Final F1,37 jul 
Kalle Thyrman07SWEIF Rigor23.5321    pb   
Samir Yusuf07SWEHammarby IF24.1630       
Markus Nordviken07NORBøler IF24.5334    pb   
Alfred Ostwald07SWEÖrgryte IS24.5635       
Anton Samuelsson07SWELerum Friidrott25.0742    pb   
Simen Furuseth07NORBøler IF25.5245       
Halldór Ríkharðsson07ISLFjölnir Island27.1447       

Final G2,17 jul 
Hugo Ramsland07NORIL Skjalg23.0412       
Marcus V. Giörtz Mondoka07NORIL Sandvin23.6223       
Adam Ernir Níelsson07ISLFH24.2632       
Ture Hjortbäck07SWEÖrgryte IS24.7138       
Marteinn Ragnar Gautason07ISLFjölnir Island25.0341       
Erik Norén07SWEÖstersunds GIF25.1243       
Þorkell Máni Erlingsson07ISLFjölnir Island25.5346       


P17 3000m
Final A7 jul 
Sondre Haukanes08NORIL Gneist 8:43.251    sb   
Axel Wold Møller08NORKoll IL 8:44.212    pb   
Sebastian Stagh08SWEIFK Lidingö 8:45.053    sb   
Emils Matiass Reinfelds07LATOgres NSC 8:46.464       
Nils August Flornes Rustad07NORIL Gneist 8:47.215       
Benjamin Johansson08SWEBohus IF 8:47.466    pb   
Martin Mjelde08NORIL Gneist 8:51.067       
Syver Strand Gulbrandsen07NORFredrikstad IF 8:52.998    pb   
Haakon Røvik Svanæs08NORKoll IL 9:12.279       
10 Tage Askling08SWEIK Akele 9:13.6010       
11 Iver Jebsen Hoem08NORØygarden IL 9:21.3413    pb   
12 Jonas Nordviken07NORBøler IF 9:21.8314       
13 Daniel Wasbø08NORIL Gneist 9:25.5015       
14 August Hannerstål07SWESundbybergs IK 9:33.5116    pb   
15 Carl Torpdahl Hansen08DENFrederiksbergs IF 9:35.6017    pb   

Final B7 jul 
Trym Gjedebo-Skarpeteig08NORBøler IF 9:18.9011       
Tobias Harstad Rinde08NORSkarphedin IL 9:20.6912    pb   
Julian Fagerli08NORRana Friidrettsklubb 9:44.1818    pb   
Thor Rytter Larsen07DENSilkeborg AK-77 9:46.8219       
Gustav Fredman07SWEMölndals AIK 9:46.9820       
Ludvig Burenius08SWESundbybergs IK 9:53.3721       
Elias Jungefors08SWEHammarby IF10:01.3222    pb   
Christian Engedal08DENSparta Atletik10:11.7623    pb   
Emil Jacobsson07SWEKA 2 IF10:20.6924    pb   
10 Hrafnkell Viðarsson08ISLIR10:23.6925    pb   
11 Svante Jorstig08SWEKFUM Örebro10:40.5126    pb   
Hilmar Ingi Bernharðsson08ISLIRej start-       


P17 110m häck91,4 cm
Försök heat 11,87 jul 
Jacob Norsell07SWETäby IS14.10q       
Tim Henriksson07SWEVästerås FK14.39q       
Benjamin C Moen07NORFana IL15.12q       
Viktor Sahlin07SWEYstads IF15.19     pb   
Pétur Óli Ágústsson07ISLFjölnir Island16.04     pb   

Försök heat 25,37 jul 
Anthony Ommundsen Johnsen07NORIK Grane13.98q       
Simon Lindström07SWETurebergs FK14.73q       
Mads Vincentsen07DENSparta Atletik15.05q       
Hannes Johansson07SWEHammarby IF15.25        
Philip Kauffmann07NORIL Skjalg15.91        
Anton Skoglund07SWELinköpings GIF16.15        

Försök heat 35,37 jul 
Markus Le Fjeld07NORTyrving IL13.88q       
Eskil Ekenes07NORHalden IL14.61q       
Tryggvi Sveinn Eyjólfsson07ISLHHF16.38        
Liam Belo Da Silva07SWEIFK Växjöej start        
Fredrik Redin07SWEHammarby IFej start        
Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborgej start        

Final2,77 jul 
Anthony Ommundsen Johnsen07NORIK Grane13.72       
Markus Le Fjeld07NORTyrving IL13.74       
Tim Henriksson07SWEVästerås FK14.31       
Jacob Norsell07SWETäby IS14.40       
Mads Vincentsen07DENSparta Atletik14.82       
Benjamin C Moen07NORFana IL14.83       
Eskil Ekenes07NORHalden IL16.76       
Simon Lindström07SWETurebergs FKej start       


P17 Höjd
7 jul 
Hilding Jerrhag07SWEYstads IF198    pb   
Samuel Wiklund07SWEVästerås FK195    pb   
Alec Isaacs07FINMalax IF195       
Albin Westlund07SWEKils AIK192    pb   
Viktor Sahlin07SWEYstads IF192    pb   
Elias Unosson07SWEFIK Färjestaden192       
Nicklas Gravgaard Nielsen07DENSparta Atletik189    pb   
Fredrik Walemo07SWEEslövs AI185       
Movitz Spång Gylfe07SWEIK Orient177    pb   
10 Loke Nilsson07SWEÖrgryte IS177       
11 Alexander Craig07SWENyköpings BIS172       
12 Manne Moberg07SWEIF Göta Karlstad172       
13 Emil Söderberg07SWETäby IS160       

160167172177181185189192195198202246
H.Jerrhag--o-oxooxoxxooxxx
M.Spång Gylfe-oooxxx
V.Sahlin-oooo-oxxoxoxxx
A.Westlund---ooxxoooxxx
N.Nielsen--ooooxxoxxx
A.Craigoxooxxx
L.Nilsson-oxxooxxx
M.Mobergooxxoxxx
A.Isaacs----xooxxoo-xxoxxx
F.Walemo--ooxoxxoxxx
E.Söderbergoxxx
E.Unosson----o-xoxxoxxx
S.Wiklund-----oooxoxxx


P17 Tresteg
7 jul 
Malte Svensson07SWESävedalens AIK14,49    pb   
Thomas Biermann07NORBUL13,59    pb   
Anton Roslund07SWEHammarby IF13,24       
Linus Mattsson07SWETäby IS12,64    pb   
Meso Joshua Eze Egenaonu07SWEHammarby IF12,59       
Walter Hedblom Green07SWEGefle IF11,95    pb   
Tage Sköld07SWEMölndals AIK11,63    pb   

1 2 3 4 5 6 
T.SköldX4,1X2,1X-0,111,242,7X1,411,631,9
M.EgenaonuX1,911,971,712,593,211,492,7X4,412,191,5
A.Roslund11,550,9X1,512,432,412,712,8X0,313,241,4
M.Svensson13,212,613,932,413,512,813,753,013,65-0,214,491,3
L.Mattsson12,640,7-X2,1---
W.Hedblom Green11,951,0X2,0X2,2X1,7X1,7X1,4
T.Biermann12,881,313,571,113,152,313,465,413,030,513,593,8


P17 Diskus1.5 kg
7 jul 
Ludvig Ellgren07SWETurebergs FK62,95       
Hamad Al-Sultan08QATAspire Qatar58,25    pb   
Cian Crampton07IRLEdenderry AC57,96    sb   
Christoffer Bélec07SWEHammarby IF53,07       
Liam Belo Da Silva07SWEIFK Växjö52,61       
Elias Andersson07SWEWärnamo SK51,57       
Vésteinn Loftsson08ISLSelfoss48,32       
Kevin Nordin07SWEIFK Växjö44,31    pb   
Sigurd Smitt-Ingebretsen07NORBUL43,25       
10 Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborg42,01    pb   
11 Arman Kosovic08SWESävedalens AIK40,99       
12 Sigve Holten08NORSurnadal IL40,80       
13 Tristan Trzecieski07DENAmager AC39,67       
14 Albin Wolgast08SWEHammarby IF38,72       
15 Anton Halkonen08SWEFalu IK37,62       
16 Johan Dahl Kokkegård08DENSparta Atletik30,27       
17 Kristján Kári Ólafsson08ISLSelfoss26,97       
18 Oliver Hagekull07SWEMälarhöjdens IK26,67    pb   
Fritz Theander08SWEIFK VäxjöX       
Oscar Juhlén08SWEUpsala IFX       

1 2 3 4 5 6 
O.JuhlénXXX
J.Kokkegård30,27XX
K.NordinX44,31XXX43,37
A.Halkonen37,6234,61X
T.TrzecieskiX39,67X
H.Al-Sultan51,89XXX57,9958,25
C.Crampton56,50XX56,8955,8257,96
S.Smitt-Ingebrets43,25X40,69
O.Hagekull22,5626,6722,42
F.TheanderXXX
K.ÓlafssonXX26,97
V.LoftssonX48,3248,13XX44,64
A.WolgastXX38,72
S.HoltenX40,80X
C.Bélec51,7353,0752,32X48,09X
R.Arnell42,01XX
E.AnderssonX44,1950,8051,5748,29X
A.KosovicX40,99X
L.Belo Da SilvaX52,61X48,05XX
L.Ellgren57,9258,24XX60,5262,95


P16 200m
Final A0,67 jul 
Nino Kusljic08SWEMalmö AI21.941       
Hugo Kjellander08SWEMalmö AI22.502    pb   
William Kudsk Sejer08DENSkive AM22.773    pb   
Carl Eriksson08SWELuleå FIF22.864    pb   
August Hope Nordvang08NORLørenskog FIL23.408    pb   
Hannes Lundmark08SWEMälarhöjdens IK23.419       
Gustav Monrad Hansen08DENSilkeborg AK-7723.9520       

Final B1,27 jul 
Jonas Østergaard Stilling08DENSkive AM22.985    pb   
William Blomquist08SWETurebergs FK23.266    pb   
Mathias Kent08DENKöbenhavns IF23.5811    pb   
Lucas Nande Eggen08NORKoll IL23.6912    sb   
Kristoffer Olstad Dahl08NORUll/Kisa IL23.7914    pb   
Oscar Laycock08DENSilkeborg AK-7723.7915       
Juska Torkkola08FINKenttäurheilijat -5824.0523       

Final C1,97 jul 
Julius Noreland08SWEUpsala IF23.7113    pb   
James Mudingay08SWEIFK Lund23.9018    pb   
Alfred Tage08SWEIFK Lund23.9821    pb   
Sven Noreland08SWEUpsala IF24.0222    pb   
Filip Åkärbjär08SWEIFK Mora FIK24.5027       
Pontus Setteskog08SWEUllevi FK24.7128       
Manuel Munoz Garcia08DENHerning GFej start-       

Final D2,37 jul 
Malthe Kjær Heesgaard08DENHerning GF23.9419       
Oskar Thews08SWEBromma IF24.4426       
Victor Jakobson08SWEDanderyds SK25.2431       
Malthe Asmussen08DENSkive AM25.3532       
Arnar Steinn Thorarinsson08ISLÁrmann AC26.2734       
Helgi Reynisson08ISLThjotandi27.2637       
Gustav Bryholt08DENHerning GFDQ-        linjetramp

Final E6,37 jul 
David Elander08SWEKFUM Örebro23.297       
Erik Pikkuniemi08SWEHässelby SK24.3624       
David Wallén08SWEVästerås FK24.4325       
Olle Lindberg08SWEMalmö AI25.5933       
Yacoub Jama08SWEAngereds IS26.4936       
Arni Bartal Joensen08FÄRítróttafelagið Hvirlan27.9238       
Ívar Ylur Birkisson08ISLDimonej start-       

Final F2,37 jul 
Algot Flodmark08SWEIK Ymer23.4510       
Leo Andorff08SWEHässelby SK23.8016       
Svante Krutrök08SWEMölndals AIK23.8517       
Erik Borg08SWESävedalens AIK24.8329       
Valter Silverhult08SWEVästerås FK25.1630       
Sölvi Hrafn Arnórsson08ISLIR26.3735       


P16 110m häck91,4 cm
Försök heat 10,67 jul 
Abdelrahman Kamel08QATAspire Qatar14.63q    pb   
Elias Karén08SWEUpsala IF14.72q    pb   
Edvin Örnborg08SWEIFK Göteborg15.09q       
Lucas Bricot08NORIL Sandvin15.39        
Nilas Salvesen Marcussen08NORLørenskog FIL16.90        
Måns Hyltsten08SWEIFK Växjö17.40        
Sölvi Hrafn Arnórsson08ISLIR18.29        

Försök heat 20,27 jul 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 0414.92q       
Edvin Våhlin08SWEUpsala IF15.35        
Oliver Mikkelsen08DENSparta Atletik16.17        
Helgi Reynisson08ISLThjotandi19.55        
Lukas Lundh08SWEMalmö AIej start        
Johannes Aspman08SWEIF Kvilleej start        

Försök heat 32,37 jul 
Mahamat Abakar Hissein08QATAspire Qatar14.49q       
Nils Amundin08SWESävedalens AIK14.82q       
Ívar Ylur Birkisson08ISLDimon14.87q       
Philip Antivilo Lindsjöö08SWEHässelby SK15.15q       
Malthe Nikolaj Godsk Jørgensen08DENSparta Atletik15.94        
Even Bogen Nørjordet08NORKoll IL16.23        
Arnar Steinn Thorarinsson08ISLÁrmann AC22.09        

Final2,57 jul 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 0414.52       
Elias Karén08SWEUpsala IF14.65       
Philip Antivilo Lindsjöö08SWEHässelby SK14.72       
Ívar Ylur Birkisson08ISLDimon14.76       
Nils Amundin08SWESävedalens AIK15.02       
Abdelrahman Kamel08QATAspire Qatar15.06       
Mahamat Abakar Hissein08QATAspire Qatarbröt       
Edvin Örnborg08SWEIFK Göteborgej start       


P16 Tresteg
7 jul 
Elvin Rahm08SWEGefle IF14,23       
August Thompson08SWEMalmö AI13,77    pb   
Lukas Lundh08SWEMalmö AI13,73    pb   
Hjálmar Vilhelm Rúnarsson08ISLSelfoss13,62       
Hugo Andersson08SWESävedalens AIK12,92       
Filip Olsson08SWERånäs 4H12,81       
Théodore Lagroix Kronlund08SWEÖstersunds GIF12,32    pb   
Even Bogen Nørjordet08NORKoll IL12,22       
Helgi Reynisson08ISLThjotandi12,06    pb   
10 Nemanja Opacic08SWEHuddinge AIS11,38       
11 Arnar Steinn Thorarinsson08ISLÁrmann AC10,90       
12 Markus Brogedahl08SWEIK Stål10,67       
13 Åke Folke08SWEFalu IK10,54       
Erik Pikkuniemi08SWEHässelby SKX       

1 2 3 4 5 6 
T.Lagroix Kronlun10,460,811,520,512,200,911,810,212,183,212,323,5
L.Lundh13,062,112,894,512,832,113,191,613,471,613,731,7
H.Rúnarsson13,20-1,613,00-0,213,552,813,312,4X1,713,623,9
A.Thorarinsson10,902,710,573,110,680,3
N.Opacic10,601,711,352,811,381,1
F.OlssonX1,012,812,412,422,3X3,2X3,711,701,4
Å.FolkeX2,810,54-0,5X0,2
E.PikkuniemiX3,5X2,6X0,4
E.Rahm13,88-2,111,570,514,100,913,871,214,234,412,761,9
A.Thompson13,201,113,704,113,381,8X2,6X2,613,77-1,5
E.NørjordetX2,212,222,711,840,2---
M.Brogedahl10,671,1X1,810,331,4
H.Andersson12,921,612,841,812,714,312,660,4X-0,9X3,6
H.Reynisson11,481,511,662,712,061,1


P15 300m
Final A7 jul 
Tiamiu Jumaah Jassim09QATAspire Qatar34.661    VU-Rek.pb   
Casey Ferdinand Felde09NORLørenskog FIL35.362    pb   
Peter Blyckert09UAEUltimate Athletics35.433    pb   
Arnar Logi Henningsson09ISLÁrmann AC37.144    pb   
Jonatan Borg09SWEHammarby IF37.255    pb   
Arnar Helgi Harðarson09ISLUFA37.806    pb   
Sixten Schütz09SWEFIK Färjestaden37.897    pb   
Sverre Hansen Munkvold09NORLambertseter39.2017       

Final B7 jul 
Eliah Andersson09SWEBromma IF38.469    pb   
Nils Johansson09SWEÖstersunds GIF38.5410    pb   
Patrekur Ómar Haraldsson09ISLBreidablik38.8313    sb   
Alvaro Belzunces09ESPClub Atletismo Nogalte38.8615    pb   
Samúel Örn Sigurvinsson09ISLBreidablik40.1122       
Thomas Kleemola09FINKenttäurheilijat -5840.1423       
Olle Levin09SWEMölndals AIK40.2124    pb   
Øystein Bogstrand Løitegård09NORIF Hellas40.7126    pb   

Final C7 jul 
Hanns Hugo Rieken09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen39.5918    pb   
Jorundur Thor Hakonarson09ISLÁrmann AC39.7919    pb   
Alfred Lindgren09SWEIF Hagen FIK39.8721    sb   
Pablo Belzunces09ESPClub Atletismo Nogalte41.4429    pb   
Hreggviður Örn Hjaltason09ISLUFA42.0231    pb   
Sigmar Appleton Rist09ISLBreidablik42.1532    sb   
Kristján Óli Gustavsson09ISLBreidablik42.4833       
Benjamin Högelius09SWEKA 2 IF42.7835       

Final D7 jul 
Sindre Klausen Veggan09NORTyrving IL38.9516       
Sigurdur Kristjansson09ISLÁrmann AC43.1536    pb   
Karl Edström09SWEYstads IF43.3439    pb   
Kormákur Snorrason09ISLFjölnir Island43.4640    pb   
Gustav Forsling09SWEKFUM Örebro44.1641       
Arvid Kvarnback09SWELeksands FIK44.7543    sb   
Oskar Johannsson09ISLÁrmann AC44.9044    pb   
Styrmir Tryggvason09ISLÁrmann AC49.0945       

Final E7 jul 
Jonas Joost09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen38.258    pb   
Anton Drufva09SWEMälarhöjdens IK38.5511    pb   
Vebjørn Thowsen Hauge09NORFana IL41.1928       
Sverre Rafaelsen Frantzen09NORFana IL41.9430       
Theodor Svahn09SWEStocksäters IF42.5734       
Hampus Fagerlund09SWEIFK Växjö43.1537       
Gard Ytrearne09NORFana IL43.2338       
Liam Swensson09SWEKA 2 IFDQ-        tjuvstart

Final F7 jul 
Thor Adam Alfheim09NORFredrikstad IF38.7712       
Cesar Berntsson09SWEÄngelholms IF38.8614    pb   
Gabriel Wennerström09NORRomerike Friidrett39.8020    pb   
Sindri Dan Vignisson09ISLFH40.5625    pb   
Bill Gibson09SWEUpsala IF40.9827    pb   
Oliver Sweetman09NORKoll IL44.3142       
Edvin Wallgren09SWEÅsbro GoIF50.4946    pb   
Brimir Snær Norðfjörð09ISLFHbröt-       


P15 2000m
Final A7 jul 
Karl Oraug Rygh09NORKoll IL 5:26.591    VU-Rek.pb   
Magnus Abildgaard Kofoed09DENSparta Atletik 5:27.872    pb   
Joar Andersson09SWEIFK Växjö 5:29.633    pb   
Fabian Vibekken09NORUll/Kisa IL 5:46.244    pb   
Ludvig Færø Linde10NORIL Varegg 5:54.005    pb   
Kyryl Myrionuk09NORLørenskog FIL 5:54.766       
Miles Jones10LUXLuxemburg 5:54.927    pb   
Per August Halle Haugen09NORIL Runar 5:55.068       
Emil Corlevi09SWEIFK Lidingö 5:58.829    pb   
10 Luca Garavini09SWEIFK Lidingö 5:59.1510    pb   
11 Sindri Karl Sigurjónsson09ISLIR 6:00.7711    pb   
12 Rhuairdh Laing09SCOVP-Glasgow AC 6:01.0812    pb   
13 Karl Pell09SWEHässelby SK 6:08.6213       
14 Malte Jacobsson09SWEKA 2 IF 6:20.8117    pb   
15 Casper Enarsson10SWEVästerås FK 6:21.7618       
16 Samuel Oliveira09SWEHanvikens SK 6:29.0221       
17 Max Rongård Juhnke10SWEIFK Göteborg 6:30.6725       
18 Victor Barck Dahlberg10SWEIFK Göteborg 6:30.8826       

Final B7 jul 
William Edlund Tura09SWEIFK Märsta 6:12.7714    pb   
Leo Gutepil09SWEVisby IF Gute FIK 6:13.7315    pb   
Oliver Sweetman09NORKoll IL 6:19.3716       
Patrekur Ómar Haraldsson09ISLBreidablik 6:22.0719    sb   
Tristan Sundgaard Lund10DENSparta Atletik 6:27.9720    pb   
Didrik Helle Bruås09NORIL Varegg 6:29.9022       
Hugo Asp10SWEHässelby SK 6:29.9223       
Alvin Daniels09SWEHässelby SK 6:30.3324    pb   
Thomas Moussay09SWESundbybergs IK 6:31.7827    pb   
10 Frank Pettersson10SWEMölndals AIK 6:48.7328       
11 Hinrik Sigurbjörnsson09ISLHSÞ 6:53.4929       
12 Olof Karlsson10SWEMölndals AIK 6:55.1830       
13 Nokkvi Freyr Jonasson09ISLÁrmann AC 7:29.2031    pb   
14 Oskar Hellstrand10SWEIF Rigor 7:44.2732       
Markuss Veidins09ISLUFAej start-       
Hreggviður Örn Hjaltason09ISLUFAej start-       


P15 Häck 80m83,8 cm
Försök heat 12,57 jul 
Aboubakar Idriss09QATAspire Qatar11.21q       
Sondre Rosseland09NORVindbjart IL11.47q       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund11.90        
Philip Hansmar09SWEHöörs IS12.29        
Texas Spencer09SWEÖrgryte IS12.62        
Brimir Snær Norðfjörð09ISLFH13.40        
Kristján Óli Gustavsson09ISLBreidablik13.65        

Försök heat 22,77 jul 
Nelson Svensson Johansson09SWEÖrgryte IS11.24q       
Alessandro Mancinella09SWEHammarby IF11.28q       
Oskar Hallenbo09SWELerum Friidrott12.08        
Jorundur Thor Hakonarson09ISLÁrmann AC12.30        
Hinrik Sigurbjörnsson09ISLHSÞ12.81        
Kristófer Máni Sigurðsson09ISLUFA14.05        

Försök heat 31,67 jul 
Oskar Gjertsen Trumpy09NORIL Gneist11.13q    pb   
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK11.28q       
Tobías Matharel09ISLUFA11.37q    pb   
Nils Johansson09SWEÖstersunds GIF11.38q    pb   
Noah Varkey09SWEIF Kville12.06        
Adrian Krantz09SWEIFK Göteborg12.40     pb   
Sigurd Juven09NORBodø FIK12.85        

Final2,77 jul 
Nelson Svensson Johansson09SWEÖrgryte IS10.82       
Oskar Gjertsen Trumpy09NORIL Gneist10.84       
Sondre Rosseland09NORVindbjart IL11.04       
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK11.10       
Tobías Matharel09ISLUFA11.12       
Alessandro Mancinella09SWEHammarby IF11.16       
Nils Johansson09SWEÖstersunds GIF11.27       
Aboubakar Idriss09QATAspire Qatar11.35       


P15 Stav
7 jul 
Nils Grufman09SWETäby IS380       
Björn Roth09SWEIFK Göteborg357       
Tobias Højgaard Andersen09DENSIK80333       
Karl Soren Theodorsson09ISLÁrmann AC333       
Linus Bernhardsson09SWEIFK Växjö320       
Victor Hansson09SWEIF Rigor305       
Andreas Nordgård09NORHurdal IL305    pb   
Alex Nordh09SWEKFUM Örebro270    pb   
Gustav Rognes09SWEHässelby SK270       
10 Hugo Dahl09SWEHässelby SK270    pb   
11 Samuel Grønlund Brix09DENSparta Atletik240    pb   
Conrad Rohde09DENSparta AtletikX       
Lucas Palmqvist09SWEMalmö AIX       
Carl Östberg09SWEFinspångs AIKX       

240270290305320333346357368380400
T.Højgaard Anders---oxooxxx
A.Nordgård-o-xxoxxx
B.Roth-----o-xxoxxx
G.Rognesoxoxxx
L.Palmqvist----xxx
S.Brixoxxx
N.Grufman-------o-xoxxx
A.Nordh-xoxxx
H.Dahloxxoxxx
V.Hansson--xooxxx
K.Theodorsson---oxooxxx
L.Bernhardsson----xxoxxx
C.Östberg--------xxx
C.Rohde-xxx


P15 Diskus1.0 kg
7 jul 
George Cederqvist09SWEIFK Göteborg54,53    pb   
Jonathan Rinman09SWEIFK Halmstad50,59       
Felix Sjöstedt09SWEGlanshammars IF46,47    pb   
Anton Pranjic09SWEIF Göta Karlstad45,90    pb   
Arvid Kvarnback09SWELeksands FIK43,10    pb   
Love Willen Holgersson09SWEIFK Lidingö42,48       
Sixten Schütz09SWEFIK Färjestaden42,00    pb   
David Bonnevier10SWETurebergs FK41,70       
Jumanne Hackett09SWEHammarby IF40,89       
10 Hanns Hugo Rieken09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen40,33    pb   
11 Hugo Klingvall Berglund10SWEHässelby SK38,72    pb   
12 William Kühn Bjerre10DENAmager AC37,92       
13 Axel Åhman09SWEIFK Växjö37,85       
14 Kristófer Máni Sigurðsson09ISLUFA34,95       
15 Eelis Aaltio10FINKenttäurheilijat -5834,08       
16 Johannes Martin Fjell09NORKoll IL33,01    pb   
17 Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR32,62    pb   
18 Hampus Nelander-Karlsson09SWEEksjö Södra IK32,50    pb   
19 Guss Persson10SWEHässleholms AIS32,44       
20 Bertram Als Christensen10DENSparta Atletik31,46    pb   
21 Jakob Bonnevier10SWETurebergs FK30,98       
22 Emil Ribacke10SWETurebergs FK29,85       
23 Hreggviður Örn Hjaltason09ISLUFA29,49       
24 Sondre Rosseland09NORVindbjart IL29,25       
25 Sigurd Juven09NORBodø FIK29,19       
26 Sölvi Snær Eyjólfsson10ISLFH28,89       
27 Sofus Houman-Prassé09DENSparta Atletik27,95       
28 Love Hansson10SWEMalmö AI25,58       
29 Ebbe Engström10SWEHässelby SK23,14       
30 Þór Sæmundsson10ISLHSÞ21,04       
Tiger Odéhn10SWEYstads IFX       

1 2 3 4 5 6 
A.Åhman31,4237,8536,45
L.Hansson20,2825,58-
H.Hjaltason29,4916,2624,57
S.Eyjólfsson28,8926,9223,91
F.SjöstedtX34,0441,92XX46,47
J.Hackett40,89XX
G.Persson32,44X28,53
H.RiekenXX40,33
H.Klingvall Bergl38,72XX
J.Bonnevier28,5130,98X
J.Rinman46,1450,5950,45XX40,63
E.Aaltio34,08XX
A.Pranjic39,79X43,31X45,90X
E.Engström23,14XX
Þ.SæmundssonX21,0412,91
A.Kvarnback43,10X41,75XXX
L.Willen HolgerssX41,06X42,48XX
G.Cederqvist44,2554,53XX49,3654,21
J.FjellX33,0130,17
W.Bjerre32,5637,92X
H.Nelander-KarlssX32,50X
S.Houman-PrasséX26,5527,95
S.JuvenX29,19X
K.Sigurðsson33,3334,9529,43
A.Grétarsson32,6227,45X
E.RibackeX28,0029,85
S.Schütz32,6636,2542,0040,36X37,56
S.Rosseland29,25XX
B.Christensen31,4630,2225,01
D.BonnevierXX41,70XXX
T.OdéhnXXX


P14 300m
Final A7 jul 
Hanwen Dong10SWETurebergs FK37.841    pb   
Emil Granath10SWEMölndals AIK38.832    pb   
Malte Nyqvist10SWEVästerås FK39.173    pb   
Albin Johnsson10SWEIK Hinden39.264    pb   
Lukas Einarsson10SWELinköpings GIF39.556    pb   
Desmond Holinka10USACarlsbad Track&Field Club39.888    pb   
Bastian Noam Haulund Nielsen10DENHerning GF40.0510    pb   
Hrafnkell Hrafnsson10ISLFH47.3445       

Final B7 jul 
Marcus Aronsson10SWETjalve FIF39.939    pb   
Emil Sjöholm10SWEKFUM Örebro40.4215    pb   
Sigurd Nordbach Husby10NORStjørdal FK40.5816    pb   
Oskar Handler10SWETrångsvikens IF40.7217    pb   
Malte Sandén10SWETurebergs FK42.3223       
Erik Uddegård10SWEIF Göta Karlstad42.6325       
Ludvig Frieberg10SWEIK Finish42.7326       
Tryggvi Björnsson10ISLFH45.2441       

Final C7 jul 
Dagur Pálmi Ingólfsson10ISLFH39.355       
Karl Vinblad10SWEKFUM Örebro42.1522    pb   
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad43.3329       
Karl Rangmar10SWEMölndals AIK43.5631       
Bjarni Johann Gunnarsson10ISLÁrmann AC43.6632    pb   
Thor Hultman10SWEKongahälla AIK43.9736    pb   
Anton Kalmlund10SWEMalmö AI44.1937       
Gustaf Malm10SWETäby IS45.0640    pb   

Final D7 jul 
Viktor Magnusson10SWEHellas FK40.0911       
Ahmed Hussein10SWETjalve FIF40.2513       
Fredrik Ness Evensmo10NORBUL43.1427    pb   
Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR43.9435       
Samuel Svan10SWEÅkersberga SK44.2638       
Freyr Ingvarsson10ISLÁrmann AC44.6439    pb   
Kári Rafn Arason10ISLFH46.3142       
Nils Holmqvist10SWEEslövs AI47.6946    pb   

Final E7 jul 
Elias Riml10SWEMälarhöjdens IK41.5519       
Victor Herge10SWEHässelby SK41.9020       
Dante Ek10SWEIF Göta Karlstad42.4024       
Nils Heden10SWEMalmö AI43.2628       
Loui Kvarnström10SWEIFK Göteborg43.5430       
Laurits Halkier Egelie10NORIL Runar43.7934       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad46.4143       
Andrei Bringedal10NORIL Trioej start-       

Final F7 jul 
Albert Redestam10DENHelsingör IF39.597    pb   
Anton Ford10SWEMalmö AI40.2312       
Colin Dahnke10GERSchweriner SC40.3514       
Vetle Lier10NORKoll IL40.7718       
Sigurd Tepsel Sjulstad10NORLarvik Turn &IF42.1021       
Luke Morlok Baeckström10SWEKongahälla AIK43.7233       
Nicolai Disch Olsrød10NORSem IF47.0344       


P14 Häck 80m83,8 cm
Försök heat 10,77 jul 
Emil Sjöholm10SWEKFUM Örebro12.54q       
Tage Lood Falgén10SWETurebergs FK12.58q    pb   
Vetle Lier10NORKoll IL13.21        
Hrafnkell Hrafnsson10ISLFH13.73     pb   
Sigge Gustafsson10SWETrollhättan FIK13.89        
Aston Norrenge10SWEHuddinge AIS14.21     pb   
Gustav Pedersen10SWEIK Finishej tid        

Försök heat 22,07 jul 
Hanwen Dong10SWETurebergs FK11.49q       
Pelle Ihlebæk Haugarvoll10NORFredrikstad IF12.94        
Noel Henriksson10SWEFalkenbergs IK13.26     pb   
Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR14.36        
Leon Bermhed10SWETjalve FIF15.07        
Jonas Longrée10SWEIF Göta Karlstad19.58        
Sigurd Nordbach Husby10NORStjørdal FKbröt        

Försök heat 32,37 jul 
Lucas Bergman10SWEHuddinge AIS12.43q       
Svante Fernström10SWEMölndals AIK12.57q       
Brage Nordbach Husby10NORStjørdal FK12.69       
Wilhelm Edlander10SWELerum Friidrott12.69        
Victor Herge10SWEHässelby SK12.97        
Ville Petersson10SWEBohus IF14.48        
Freyr Ingvarsson10ISLÁrmann AC15.10        

Försök heat 44,37 jul 
Teodor Skånberg10SWEBohus IF11.58q       
Emil Ribacke10SWETurebergs FK11.61q       
Ebbe Engström10SWEHässelby SK13.48        
Bjarni Johann Gunnarsson10ISLÁrmann AC15.04        
Filip Larsson10SWEUllevi FK15.23        
Elliot Olsson10SWEÖrgryte IS15.74        
Philip C Moen10NORFana ILbröt        

Final1,97 jul 
Emil Ribacke10SWETurebergs FK11.32       
Hanwen Dong10SWETurebergs FK11.50       
Lucas Bergman10SWEHuddinge AIS12.22       
Emil Sjöholm10SWEKFUM Örebro12.30       
Svante Fernström10SWEMölndals AIK12.36       
Teodor Skånberg10SWEBohus IF12.43       
Tage Lood Falgén10SWETurebergs FKej start       


P14 Höjd
7 jul 
Suri Skantz10SWESpårvägens FK170    pb   
Jakob Lindberg10SWEHellas FK167    pb   
Erik Herstedt10SWEMalmö AI167    pb   
Gabriel Örtengren10SWEIKHP Huskvarna164    pb   
Dagur Pálmi Ingólfsson10ISLFH164    pb   
Maximilian Van Der Meijden10SWETäby IS164    pb   
Andreas Sandin10NORIL Fri160    pb   
Teodor Skånberg10SWEBohus IF160       
Hugo Öhrvall10SWEIFK Halmstad160       
10 Vincent Lundvall10SWEHellas FK160       
11 Sigge Gustafsson10SWETrollhättan FIK155       
12 Andrew Swedberg10SWEUllevi FK155    pb   
13 Dante Ek10SWEIF Göta Karlstad155    pb   
14 Espen Robinson10SWEMölndals AIK155    pb   
14 Alwin Jordy10SWEEslövs AI155    pb   
16 Lucas Bergman10SWEHuddinge AIS155    pb   
16 Jonas Longrée10SWEIF Göta Karlstad155    pb   
18 Elliot Olsson10SWEÖrgryte IS150       
18 Kolbeinn Thorleifsson10ISLÁrmann AC150    pb   
20 Pelle Ihlebæk Haugarvoll10NORFredrikstad IF144       
20 Nils Heden10SWEMalmö AI144       
22 Mikkel Trageton10NORRomerike Friidrett144       
23 Hrafnkell Hrafnsson10ISLFH137       
23 Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR137       
Tage Lood Falgén10SWETurebergs FKX       

137144150155160164167170175176179181
A.Grétarssonoxxx
G.Örtengren-ooooxoxxx
D.Ingólfsson-ooxxooxoxxx
H.Öhrvall-oooxoxxx
M.Tragetonoxxoxxx
E.Herstedt--ooooxoxxx
A.Sandin--oooxxx
D.Ekxooxxoxoxxx
J.Lindberg--oooooxxx
S.Skantz-ooooooxxoxxx
M.Van Der Meijden-oooxxoxxoxxx
S.Gustafsson--ooxxx
H.Hrafnssonoxxx
E.Olssonoooxxx
L.Bergmanoxooxxoxxx
A.Jordyoooxxoxxx
J.Longréexoooxxoxxx
T.Lood Falgén----x-
K.Thorleifssonoooxxx
A.Swedbergoxxoooxxx
P.Ihlebæk Haugarvooxxx
N.Hedenooxxx
T.Skånberg--ooo-
E.Robinson-ooxxoxxx
V.Lundvall-oxoxoxxoxxx


P14 Kula4.0 kg
7 jul 
William Kühn Bjerre10DENAmager AC14,81    pb   
Alvin Stjernfeldt10SWEEslövs AI13,46    pb   
Hugo Klingvall Berglund10SWEHässelby SK13,36    pb   
Emil Ribacke10SWETurebergs FK12,96    pb   
David Bonnevier10SWETurebergs FK12,95    pb   
Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR11,41       
Love Hansson10SWEMalmö AI10,93    pb   
Laurits Halkier Egelie10NORIL Runar10,67    pb   
Teodor Skånberg10SWEBohus IF10,66       
10 Pelle Ihlebæk Haugarvoll10NORFredrikstad IF10,47    pb   
11 Eelis Aaltio10FINKenttäurheilijat -5810,21    pb   
12 Wilhelm Edlander10SWELerum Friidrott10,11    pb   
13 Thor Hultman10SWEKongahälla AIK10,00    pb   
14 Love Lindberg10SWEHellas FK9,95       
15 Guss Persson10SWEHässleholms AIS9,46       
16 Kristian Henriksen10NORMoss IL9,41       
17 Vincent Lundvall10SWEHellas FK9,23       
18 Sölvi Snær Eyjólfsson10ISLFH8,90       
19 Ludvig Antonsson10SWESävedalens AIK8,76       
20 Ebbe Engström10SWEHässelby SK8,76       
21 Bertram Als Christensen10DENSparta Atletik8,70       
22 Bjarni Johann Gunnarsson10ISLÁrmann AC7,96    pb   
23 Þór Sæmundsson10ISLHSÞ7,88    pb   
24 Tryggvi Björnsson10ISLFH7,30       
25 Tómas Karl Ásgeirsson Muller10ISLHSÞ7,02       
26 Kolbeinn Thorleifsson10ISLÁrmann AC5,96       
27 Freyr Ingvarsson10ISLÁrmann AC5,87       

1 2 3 4 5 6 
L.Hansson10,7110,938,8910,319,7810,00
E.Aaltio10,0010,21X
L.Lindberg9,699,459,95
L.Antonsson8,728,718,76
A.Stjernfeldt12,7913,44X13,4613,03X
Þ.Sæmundsson7,477,887,45
A.Grétarsson10,9611,4111,1611,2510,8811,07
K.Thorleifsson5,945,775,96
B.Gunnarsson7,517,777,96
H.Klingvall BerglX11,94XXX13,36
V.Lundvall8,679,23X
T.Björnsson6,787,057,30
T.Skånberg9,4310,1410,66
T.Hultman10,009,198,97
K.Henriksen9,089,239,41
G.PerssonXX9,46
W.Bjerre12,9312,8712,5612,3013,0414,81
W.Edlander10,11X9,89
E.Engström8,76XX
D.Bonnevier12,9512,7211,8512,58X12,87
B.Christensen8,368,708,33
T.Ásgeirsson Mull6,897,026,94
L.Egelie10,6610,1610,6710,39X10,22
S.Eyjólfsson8,548,558,90
P.Ihlebæk Haugarv10,4710,13X
E.Ribacke11,7011,82X12,2012,7712,96
F.Ingvarsson5,875,785,82


P13 200m
Final A-0,47 jul 
Johan Le Fjeld11NORTyrving IL23.701    VU-Rek.pb   
Sigurður Ari Orrason11ISLIR25.812    pb   
Emil Allvin11SWELeksands FIK25.873    pb   
Sander M. Rosborg11DENRanders Freja AM26.075    pb   
Adrian Wasswa Aalberg11NORRomerike Friidrett26.548       
Benjamin Henriksson11SWEIK Finish26.7111    pb   
Brian Kato Aalberg11NORRomerike Friidrett26.9414       
Arvid Knutsson11SWEKalmar SK27.2319       

Final B1,57 jul 
Anton Svalstedt11SWEHuddinge AIS25.884    pb   
Oliver Bokelund Singh11SWEIF Kville26.397    pb   
Arvid Karlstedt11SWEHovslätts IK26.6610    pb   
Samuel Petersen11SWETurebergs FK26.8713    pb   
Oscar Hallengren11SWEKA 2 IF27.1517    pb   
Jiri Hesselink Cornelissen11NORNittedal IL27.1618    pb   
Eirik Gulowsen Mørck11NORTønsberg FIK27.6022    pb   
Robin Frelén11SWEMölndals AIK28.2828    sb   

Final C1,87 jul 
Colin Martini11SWEMölndals AIK26.609    pb   
Tudor Tocca11SWETurebergs FK26.9615    pb   
Love Ahlepil11SWETurebergs FK27.7523    sb   
Edvin Hafsäter11SWEIK Finish28.3029    pb   
Max Hartvigsson11SWEIFK Halmstad28.3431    pb   
Sebastian Kotte11SWEHammarby IF28.4132    pb   
Love Anderberg Grunander11SWETurebergs FK28.7735    pb   
Emilian Arvesen11NORFredrikstad IF28.8638       

Final D3,67 jul 
Jónatan Arnar Davíðsson11ISLFH28.0326       
Snævar Dan Vignisson11ISLFH28.8236       
Charlie Kraft11SWEKA 2 IF29.0040       
Hugo Oliveira11SWEHanvikens SK29.4644       
Phil Schering11GERRostock 1 LAV29.6145       
Simon Schärlund11SWEIF Kville29.7346       
Lasse Lysgård-Andersen11NORNittedal IL29.7348       
Ville Axelsson11SWEHammarby IF29.9450       

Final E2,67 jul 
Tage Karlström11SWEIK Finish28.3430       
Sturla Sigurdsson11NORIL Runar29.4443       
Dominik Richter11SWEIFK Göteborg29.7347       
Petrus Claesson11SWEWärnamo SK30.0451       
Jakob Bengtsson11SWEMalmö AI30.1453       
Ivar Cederholm11SWEHässelby SK30.3956       
Axel Barratt-Due11SWEHammarby IF31.4763       
Eskil Chatelet11SWESundbybergs IKej start-       

Final F1,07 jul 
Hugo Victorén11SWEKFUM Örebro26.316    pb   
Sakarias Högelius11SWEKA 2 IF28.8437    pb   
Ben Lundvall11SWESävedalens AIK29.0441    pb   
Matteus Habte11SWESävedalens AIK30.7458    pb   
Viktor Breitholtz11SWEKongahälla AIK30.9159    pb   
Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH30.9660    pb   
Simon Flinta11SWEMölndals AIK31.2361    pb   
Einar Leffler11SWEMölndals AIKej start-       

Final G1,27 jul 
Filip Zuckerman11SWETurebergs FK29.4242    pb   
Tobias Abildgaard Kofoed11DENSparta Atletik30.3455    pb   
Elias Krantz11SWEMölndals AIK31.3662    pb   
Viktor Marel Sólrúnarson Ólafsson11ISLFH31.9264    pb   
Svavar Oli Stefansson11ISLÁrmann AC32.0865    pb   
Viljar Anderson11NORIL Bjarg32.4066    pb   
Nils Bromander Malmberg11SWEÖrgryte IS32.7467    pb   
Melker Atthem11SWEHässelby SK33.2268    pb   

Final H1,87 jul 
Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF27.2320       
Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR27.8324       
Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIR27.9925       
Dagur Einar Maack11ISLIR28.5133       
Frans Bruch11SWEHässelby SK28.6534       
Hendrik Schefter11GERRostock 1 LAV28.9339       
Ólafur Fannar Davíðsson11ISLIR30.5857       
Arvid Boström11SWEIF Kville35.4169    pb   

Final I1,47 jul 
John Sauer11GERRostock 1 LAV26.8512       
Tómas Ingi Kermen11ISLIR27.0916       
Emilio Alexander Bruni11DENSparta Atletik27.3521       
Lucas Maximillian Viuff11DENSparta Atletik28.0727       
Magnús Tryggv Birgisson11ISLSelfoss29.7749       
Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF30.1152       
Ari Oddsson11ISLIR30.1454       


P13 Längdzon
7 jul 
Johan Le Fjeld11NORTyrving IL5,91       
Hugo Victorén11SWEKFUM Örebro5,78    pb   
Tudor Tocca11SWETurebergs FK5,49       
Leo Liedstrand-Nwokocha11NORKongsberg IF5,41    pb   
Colin Martini11SWEMölndals AIK5,34    pb   
Adrian Wasswa Aalberg11NORRomerike Friidrett5,32    pb   
Emil Allvin11SWELeksands FIK5,31       
John Sauer11GERRostock 1 LAV5,28    pb   
Viggo Lundgren11SWEMalmö AI5,23       
10 Sigurður Ari Orrason11ISLIR5,22       
11 Nils Ekvall11SWEKFUM Örebro5,19       
12 Anton Svalstedt11SWEHuddinge AIS5,12    pb   
13 Olle Ekholm11SWEMölndals AIK5,12       
14 Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF5,05       
15 Oskar Carlström11SWEHeleneholms IF5,02       
16 Walter Nilsson11SWEStenungsunds FI4,98    pb   
17 Eskil Chatelet11SWESundbybergs IK4,96       
18 Asger Lund-Bretlau11DENSparta Atletik4,94    pb   
19 Eirik Gulowsen Mørck11NORTønsberg FIK4,86       
20 Arvid Knutsson11SWEKalmar SK4,86    pb   
21 Tómas Ingi Kermen11ISLIR4,79       
22 Sebastian Kotte11SWEHammarby IF4,77    pb   
23 Lucas Maximillian Viuff11DENSparta Atletik4,76    pb   
24 Noel Melin11SWEMölndals AIK4,75    pb   
25 Liam Olsson11SWEIF Göta Karlstad4,75    pb   
26 Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIR4,74       
27 Robin Frelén11SWEMölndals AIK4,74    pb   
28 Matteo Bricot11NORIL Sandvin4,73       
29 Jiri Hesselink Cornelissen11NORNittedal IL4,71    pb   
30 Tage Karlström11SWEIK Finish4,70       
31 Love Anderberg Grunander11SWETurebergs FK4,70    pb   
32 Phil Schering11GERRostock 1 LAV4,64       
33 Oscar Hallengren11SWEKA 2 IF4,63       
34 Knut Thompson11SWEMalmö AI4,55       
35 Samuel Petersen11SWETurebergs FK4,54       
36 Eddie Ekström11SWEMalmö AI4,53       
37 Jónatan Arnar Davíðsson11ISLFH4,50       
38 Bruno Thuvander11SWEKFUM Örebro4,47       
39 Frans Bruch11SWEHässelby SK4,42    pb   
40 Jakob Bengtsson11SWEMalmö AI4,35       
41 Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR4,32       
42 Dominik Richter11SWEIFK Göteborg4,30       
43 Ólafur Fannar Davíðsson11ISLIR4,29       
44 Valter Enbuske11SWEÅkersberga SK4,28       
45 Viktor Samor11SWELerum Friidrott4,28       
46 Magnús Tryggv Birgisson11ISLSelfoss4,27       
47 Ivar Cederholm11SWEHässelby SK4,26       
48 Petrus Claesson11SWEWärnamo SK4,24       
49 Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF4,24       
50 Emilian Arvesen11NORFredrikstad IF4,22       
51 Sturla Sigurdsson11NORIL Runar4,21       
52 Filip Zuckerman11SWETurebergs FK4,20    pb   
53 Matteus Habte11SWESävedalens AIK4,18       
54 Snævar Dan Vignisson11ISLFH4,16       
55 Sixten Svanberg11SWEIF Kville4,15       
56 Axel Barratt-Due11SWEHammarby IF4,12       
57 Elliot Croner11SWEKalmar SK4,11       
58 Ville Axelsson11SWEHammarby IF4,10       
59 Hendrik Schefter11GERRostock 1 LAV4,09       
60 Nils Ryttberg11SWELerum Friidrott4,06       
61 Viktor Breitholtz11SWEKongahälla AIK4,02       
62 Frosti Þór Ásgeirsson11ISLHHF3,97       
63 Elmer Larsson11SWEVästerås FK3,97       
64 Svavar Oli Stefansson11ISLÁrmann AC3,96       
65 Dagur Einar Maack11ISLIR3,93       
66 Hampus Hyltsten11SWEIFK Växjö3,92       
67 Dexter Lindell11SWEIF Kronan3,75       
68 Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH3,70       
69 Melker Atthem11SWEHässelby SK3,68    pb   
70 Hróbjartur Vigfússon11ISLSelfoss3,64       
71 Birkir Aron Ársælsson11ISLSelfoss3,54       
72 Ari Oddsson11ISLIR3,53       
73 Arvid Boström11SWEIF Kville3,35       
74 Viktor Marel Sólrúnarson Ólafsson11ISLFH3,29       

1 2 3 4 5 6 
B.Ársælsson3,540,73,452,23,100,7
T.Kermen4,541,84,722,24,792,2
I.Cederholm4,260,74,011,04,232,0
J.Hesselink Corne4,221,14,222,04,710,0
G.Árnasson4,322,24,321,54,310,2
D.Norðdahl Atlaso3,702,23,461,43,471,9
V.Enbuske4,281,94,201,74,151,7
A.Barratt-Due3,831,7X3,04,123,0
A.Knutsson4,862,34,692,04,712,2
A.Aalberg5,321,85,13-0,14,830,94,980,65,302,55,323,2
O.Ekholm4,541,04,942,65,120,0
S.Svanberg4,150,23,852,73,993,1
L.Anderberg Gruna4,631,34,701,24,561,3
S.Sigurdsson4,212,13,701,73,992,4
E.Allvin5,301,45,291,95,311,95,122,94,140,05,103,5
O.Östman5,052,34,852,04,951,1
F.Ásgeirsson3,970,03,912,13,910,7
D.Maack3,931,23,512,83,770,0
A.Svalstedt4,980,35,121,84,782,4
M.Habte4,180,44,041,04,082,0
N.Ekvall4,561,35,162,55,192,1
E.ChateletX1,34,611,24,964,6
A.Lund-Bretlau4,601,64,702,24,941,5
J.Fjeld5,640,95,912,3--5,723,65,903,1
M.Atthem3,682,43,570,83,551,2
L.Olsson3,321,44,751,72,484,3
B.Thuvander4,471,74,133,34,321,2
S.Orrason5,092,25,222,74,752,8
A.Boström3,211,03,210,03,352,1
F.Bruch4,350,04,422,24,380,8
O.Carlström4,801,14,791,35,022,2
V.Samor4,171,22,351,74,282,1
E.Croner4,113,34,050,04,021,4
J.Sauer5,281,45,121,35,252,4X2,55,262,6X2,2
W.Nilsson4,981,34,962,04,951,8
E.Mørck4,852,42,321,04,864,1
D.Lindell3,753,33,172,63,452,1
S.Vignisson3,971,94,164,14,002,1
V.Axelsson4,104,13,731,53,994,3
C.Martini5,103,05,015,342,15,291,15,303,25,213,0
H.Schefter3,951,94,092,4-
K.Thompson4,221,64,352,34,552,6
N.Ryttberg3,841,84,063,04,033,5
H.Vigfússon3,641,3X0,3X1,8
F.Zuckerman4,201,74,192,84,061,2
O.Hallengren4,521,64,631,9X0,3
T.Karlström4,590,14,702,34,671,8
L.Liedstrand-Nwok4,990,35,073,35,412,55,322,45,062,24,871,2
T.Tocca5,135,04,971,55,452,15,202,45,242,85,492,3
N.Melin4,752,94,631,04,751,7
H.HyltstenX2,73,781,23,921,2
D.Richter4,282,33,301,74,300,2
V.Breitholtz3,701,32,143,14,021,0
L.Viuff4,760,54,392,44,471,2
E.Larsson3,750,93,831,13,972,7
P.Claesson4,242,14,19-0,23,851,4
R.FrelénX2,9X2,24,741,2
H.VictorénX3,75,471,65,190,35,181,85,321,85,781,5
E.Ekström4,231,74,532,34,522,1
S.Petersen4,191,74,542,74,512,6
Ó.Davíðsson4,292,84,162,84,251,4
S.Stefansson3,924,63,961,03,723,5
V.Lundgren5,234,25,070,75,180,2
J.Hynsson4,682,14,742,24,401,7
J.Bengtsson4,272,74,172,94,352,4
M.Birgisson4,210,94,272,04,262,5
S.KotteX3,04,771,14,771,7
E.Arvesen4,020,2X2,74,222,6
A.Oddsson3,262,23,343,43,530,0
V.Sólrúnarson Óla2,491,13,291,93,071,4
P.Schering4,641,44,471,04,481,9
T.Theorin4,242,54,112,34,142,1
M.Bricot4,565,04,730,34,690,6
J.DavíðssonX3,04,481,84,500,8


P13 Kula3.0 kg
7 jul 
Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIR12,09       
Emilio Alexander Bruni11DENSparta Atletik12,01    pb   
Emil Allvin11SWELeksands FIK11,40       
Ivar Steinbergs11SWEHuddinge AIS11,31    pb   
Sander M. Rosborg11DENRanders Freja AM11,25    pb   
Tor Adriansson11SWEFIK Färjestaden11,05    pb   
Hannes Thunström11SWEMölndals AIK10,38    pb   
Viljar Fagerli11NORRana Friidrettsklubb9,75    pb   
Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR9,71       
10 Oskar Carlström11SWEHeleneholms IF9,70    pb   
11 Hugo Magnusson Johannesson11SWEIF Kville9,53    pb   
12 Hugo Oliveira11SWEHanvikens SK9,44       
13 Melker Madsen11SWEIK Finish9,36       
14 Elias Vesterback11FINIF Fyren9,33    pb   
15 Magnús Tryggv Birgisson11ISLSelfoss9,12    pb   
16 Tudor Tocca11SWETurebergs FK9,10    pb   
17 Arvid Knutsson11SWEKalmar SK8,86       
18 Frosti Þór Ásgeirsson11ISLHHF8,81       
19 Sigurður Ari Orrason11ISLIR8,75       
20 Viktor Samor11SWELerum Friidrott8,62    pb   
21 Walter Nilsson11SWEStenungsunds FI8,56       
22 Elliot Croner11SWEKalmar SK8,52       
23 Ben Lundvall11SWESävedalens AIK8,46    pb   
24 Petrus Claesson11SWEWärnamo SK8,38    pb   
25 Sebastian Kotte11SWEHammarby IF8,28       
26 Sakarias Högelius11SWEKA 2 IF8,24       
27 Love Anderberg Grunander11SWETurebergs FK8,19       
28 Matteo Bricot11NORIL Sandvin8,17       
29 Liam Mattiasson11SWEKils AIK7,93    pb   
30 Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF7,79    pb   
31 Jónatan Arnar Davíðsson11ISLFH7,73    pb   
32 Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF7,50       
33 Birkir Aron Ársælsson11ISLSelfoss7,40       
34 Jiri Hesselink Cornelissen11NORNittedal IL7,35       
35 Hróbjartur Vigfússon11ISLSelfoss7,18    pb   
36 Viktor Marel Sólrúnarson Ólafsson11ISLFH7,16    pb   
37 Elmer Larsson11SWEVästerås FK7,16       
38 Ville Axelsson11SWEHammarby IF7,13    pb   
39 Asger Lund-Bretlau11DENSparta Atletik7,09    pb   
40 Felix Kjellberg11SWEIF Udd6,93    pb   
41 Gabriel Garcia11ESPClub Atletismo Nogalte6,80       
42 Svavar Oli Stefansson11ISLÁrmann AC6,79    pb   
43 Sigge Jarl11SWEMalmö AI6,50       

1 2 3 4 5 6 
G.Árnasson9,249,019,71
A.Knutsson8,798,638,86
S.Kotte8,107,898,28
V.Axelsson6,815,997,13
S.Jarl6,396,166,50
O.Carlström9,708,978,34
S.Stefansson5,936,796,55
V.Samor8,627,907,33
H.Thunström10,38X9,56X9,93X
S.Rosborg11,1810,9010,6610,6411,2510,83
L.Anderberg Gruna6,93X8,19
I.Steinbergs11,31X10,5611,14X10,05
M.Bricot7,597,888,17
T.Adriansson10,269,37X11,0510,8010,19
S.Orrason8,758,478,08
H.Vigfússon6,856,627,18
V.Fagerli9,579,539,759,219,619,17
F.Ásgeirsson8,777,988,81
O.Östman7,677,447,79
W.Nilsson8,53X8,56
E.Croner7,556,838,52
J.Hynsson9,9010,629,7711,6211,9812,09
B.Lundvall8,388,467,56
T.Theorin6,417,507,40
M.Birgisson8,588,649,12
T.Tocca9,108,148,10
L.Mattiasson7,937,387,33
H.Oliveira9,019,449,28
M.Madsen9,239,36X
H.Magnusson Johan9,537,667,44
S.Högelius8,247,188,06
E.Larsson6,696,747,16
J.Davíðsson6,637,337,73
J.Hesselink Corne7,35--
G.Garcia6,326,166,80
E.Allvin10,6510,9311,40X11,1610,78
V.Sólrúnarson Óla6,847,166,36
F.Kjellberg6,736,936,06
B.Ársælsson7,177,406,90
E.Bruni10,0010,9110,6312,0110,2711,33
A.Lund-Bretlau7,096,89-
P.Claesson7,808,388,16
E.Vesterback8,519,338,86


P12 200m
Final A2,87 jul 
Nils Aspington12SWEKA 2 IF26.621       
Tim Nilsson12SWEFalkenbergs IK27.232       
Ebbe Rydingsvärd12SWEIFK Helsingborg27.413       
Erik Bækkevold Kloster12NORSem IF27.424       
Baldur Elías Norðfjörð Sveinsson12ISLFH27.695       
Alexander Vedel Møller12DENAmager AC27.956       
Albert Arrey Sørensen12DENSparta Atletik27.978       
Oliver Aasbø Hytten12NORGroruddalen FIK28.359       

Final B3,67 jul 
Emil Mirenius12SWEIFK Göteborg28.4810       
Alvin Goaga12SWEIF Rigor29.4011       
Valter Farnestam12SWEIK Finish29.5312       
Levi Hufnagl Henkel12SWEUllevi FK30.8814       
Hugo Jedvik12SWEIK Finish31.4315       
Alfred Hartung12DENSparta Atletik33.6519       
Joakim Sandblad12SWEUllevi FK33.6620       

Final C1,67 jul 
Ben Grams12GERSV Blau Weiss Grevesmühlen27.967    pb   
Hugo Tyremark12SWEIFK Göteborg31.8916    pb   
Eiður Orri Andrason12ISLFH33.0517    pb   
Haukur Leo Kristinarson12ISLFjölnir Island33.1918       
Emil Axelsson12ISLFH35.4122    pb   
Alexander Nói Ásgeirsson12ISLHHF35.7125       
Mikael Týr Davíðsson12ISLFH36.7826    pb   

Final D2,17 jul 
Ruben Strand12SWETäby IS30.1713       
Tim Andersson12SWETranås AIF33.9021       
Nói Kristínarson12ISLFH35.4223       
Owen Ivarsson12SWELerum Friidrott35.5624       
Dagur Sæmundsson12ISLHSÞ38.1927       
Gabriel Oliver Kroknes12ISLFH40.8128       
Julien Saruk12SWEMalmö AIej start-       


P12 Längdzon
7 jul 
Teodor Kvelland12SWEKFUM Örebro5,31    pb   
Nils Aspington12SWEKA 2 IF5,16       
Ari Freyr Gautason12SWEUmedalens IF5,04    pb   
Tim Nilsson12SWEFalkenbergs IK4,91    pb   
Albert Arrey Sørensen12DENSparta Atletik4,87       
Oliver Aasbø Hytten12NORGroruddalen FIK4,82       
Ben Grams12GERSV Blau Weiss Grevesmühlen4,77       
Vincent Andréas12SWEUllevi FK4,76       
Gustav Grahn12SWEIF Rigor4,58       
10 Tobias Löfgren12FINFinland4,56       
11 Alvin Goaga12SWEIF Rigor4,54       
12 Ruben Strand12SWETäby IS4,51    pb   
13 Julien Saruk12SWEMalmö AI4,50       
14 Baldur Elías Norðfjörð Sveinsson12ISLFH4,46       
15 Daníel Már Ólafsson12ISLHHF4,37       
16 Emil Mirenius12SWEIFK Göteborg4,34       
17 Bjørnar Rosseland12NORVindbjart IL4,32       
18 Levi Hufnagl Henkel12SWEUllevi FK4,26       
19 Elwin Sjöberg12SWEKA 2 IF4,22       
20 Haukur Leo Kristinarson12ISLFjölnir Island4,04    pb   
21 Leo Wass Ribbefors12SWETranås AIF4,01    pb   
22 Kári Thoroddsen12ISLUFA3,84       
23 Hugo Jedvik12SWEIK Finish3,84       
24 Eiður Orri Andrason12ISLFH3,77    pb   
25 Tim Andersson12SWETranås AIF3,70       
26 Nói Kristínarson12ISLFH3,70       
27 Max Vinblad12SWEKFUM Örebro3,67    pb   
28 Hugo Tyremark12SWEIFK Göteborg3,66       
29 Alfred Hartung12DENSparta Atletik3,54       
30 Dagur Sæmundsson12ISLHSÞ3,48       
31 Owen Ivarsson12SWELerum Friidrott3,44       
32 Viggo Seveborn12SWEAlunda SK3,32       
33 Joakim Sandblad12SWEUllevi FK3,18    pb   
34 Ari Logi Bjarnason12ISLUFA3,05       
35 Gabriel Oliver Kroknes12ISLFH3,05       
36 Emil Axelsson12ISLFH3,04       
37 Mikael Týr Davíðsson12ISLFH2,87       
38 Orion Theorin12SWEÖsterhaninge IF2,30       

1 2 3 4 5 6 
E.Axelsson3,042,72,961,92,980,7
B.Norðfjörð Svein4,172,24,463,44,36-0,4
O.Ivarsson3,442,23,433,73,413,4
B.Rosseland4,322,43,101,94,320,6
E.Andrason3,771,93,523,33,601,3
T.Andersson3,392,43,704,13,572,2
T.Nilsson4,831,44,813,44,762,94,751,84,910,74,881,6
N.Kristínarson3,492,53,373,03,703,3
G.Kroknes2,580,72,853,63,051,8
H.Jedvik3,712,23,703,23,840,8
H.Tyremark3,591,13,662,23,580,8
A.Hartung3,341,53,541,9X1,0
T.Kvelland5,001,85,181,35,152,34,952,75,313,05,051,1
L.Hufnagl Henkel4,262,34,194,04,112,3
V.Andréas4,481,94,652,54,763,34,581,34,702,54,672,9
O.Theorin1,580,52,302,42,28-2,5
A.Bjarnason3,052,23,004,02,742,2
L.Wass Ribbefors3,762,13,933,24,011,6
H.Kristinarson3,951,24,044,5X2,5
B.Grams4,702,04,771,14,631,84,533,24,691,64,604,7
V.Seveborn3,072,2X1,73,321,1
J.SarukX1,7X3,64,503,0
O.Hytten4,701,74,512,14,710,74,641,74,743,34,824,6
K.Thoroddsen3,843,83,812,03,653,3
E.Mirenius4,302,24,341,54,252,3
T.Löfgren4,361,74,474,24,564,1
A.Sørensen4,582,64,871,54,603,2X1,34,731,94,661,9
J.Sandblad3,083,13,181,93,072,1
R.Strand4,282,94,242,14,511,6
N.Aspington4,592,74,601,24,543,24,822,24,752,45,163,6
D.Ólafsson4,372,04,224,54,301,7
A.Goaga4,482,34,464,04,545,4
M.Vinblad3,611,03,611,03,671,5
A.Gautason4,760,15,023,04,800,24,972,05,041,8-
G.Grahn4,071,64,472,54,583,2
E.Sjöberg4,033,04,153,54,222,9
M.Davíðsson2,784,42,873,42,721,3
D.Sæmundsson3,302,6X2,13,481,7


K 200m
Final A2,47 jul 
Matilda Hellqvist93SWEUllevi FK24.361       
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF24.572       
Anna Krab Scheibelein98DENKöbenhavns IF24.703       
Elina Bergman01SWEHälle IF25.075       
Hanna Enlund01SWESpårvägens FK25.166       
Alice Svantesson97SWEUllevi FK25.367       
Thea Ädling Ring03SWEIFK Mora FIK25.448       

Final B2,47 jul 
Amanda Isaksson01SWEBoden FI25.529       
Celina Dyhring99DENKöbenhavns IF25.5410       
Vilhelmína Þór Óskarsdóttir98ISLFjölnir Island25.7011       
Lia Cederberg04SWETäby IS25.8612       
Una Haukanes03NORIL Gneist26.0113       
Paulina Orell Sahlberg81SWEIFK Växjö26.1514       
Ingibjörg Sigurdardottir01DENSparta Atletikej start-       

Final C1,37 jul 
Alma Uhlin03SWEFalu IK24.994    sb   
Emma Sidwall02SWEDanderyds SK26.5115    pb   
Ada Medea Westerlund02NORSem IF26.7216    sb   
Maria Venborg91DENKöbenhavns IF26.7417       
Tilda Wahlén04SWEMölndals AIK26.8318       
Rike Albrecht09GERRostock 1 LAV27.1821       
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAVej start-       

Final D2,57 jul 
Lilly Worm09GERRostock 1 LAV26.9919       
Jenny Åkervall72SWESpårvägens FK27.1620       
Majken Karlsson04SWETjalve FIF27.1922       
Thora Sperfeld09GERRostock 1 LAV28.9623       
Elin Hammar03SWEIFK Umeå29.4824       
Tamara Ananic03ISLFjölnir Island30.5825       


K 800m
Finalheat 17 jul 
Astrid Cecilie Berntsen07NORIL Skjalg 2:07.181       
Marte Hovland05NORVik IL 2:10.642       
Thea Norlund00SWESkellefteå AIK 2:11.133       
Silje Lindstad97NORIL Varegg 2:12.564    pb   
Ebba-Stina Bjuve07SWEIFK Göteborg 2:14.115    pb   
Embla Hreimsdottir05ISLFH 2:14.476    pb   
Wilma Ehrnborg06SWEMölndals AIK 2:15.938       

Finalheat 27 jul 
Johanna Bülow02SWESpårvägens FK 2:15.067       
Aline Hedegård Bruhn08DENFrederiksbergs IF 2:16.729       
Guðný Lára Bjarnadóttir04ISLFjölnir Island 2:17.8710       
Ida Hilmersson98SWEMölndals AIK 2:20.0911       
Amalie Boeck03DENFrederiksbergs IF 2:22.4912       
Emilie Flugsrud08NORLillehammer IF 2:24.6113       
Elin Hammar03SWEIFK Umeå 2:39.4314       


K 100m häck83,8 cm
Försök heat 12,77 jul 
Martine Hjørnevik01NORIL Norna Salhus13.49q       
Julia Wennersten01SWEIK Ymer13.68q       
Alva von Gerber00SWEHuddinge AIS13.73q       
Maria Södergren98SWETäby IS14.44q       
Sissel Eliasson04SWEIK Ymer15.09        
Thea Ädling Ring03SWEIFK Mora FIK15.28        
Elin Molinder04SWEMölndals AIK18.02        

Försök heat 23,57 jul 
Elea Jørstad Bock02NORSK Vidar13.49q       
Ingrid Pernille Rismark01NORSK Vidar13.86q       
Julia Håkansson03SWEHässelby SK13.99q       
Tilde Bjerager04SWEIFK Växjö14.19q       
Ada Medea Westerlund02NORSem IF14.60        
Karin Bengtsson04SWEHammarby IF14.94        
Max Åberg03SWEHögbo GIF18.76        

Final1,37 jul 
Martine Hjørnevik01NORIL Norna Salhus13.54       
Elea Jørstad Bock02NORSK Vidar13.69       
Julia Wennersten01SWEIK Ymer13.79       
Alva von Gerber00SWEHuddinge AIS13.81       
Ingrid Pernille Rismark01NORSK Vidar13.84       
Julia Håkansson03SWEHässelby SK14.41       
Tilde Bjerager04SWEIFK Växjö14.57       
Maria Södergren98SWETäby IS14.65       


K Stav
7 jul 
Gabriella Jönsson01SWEIFK Helsingborg407    sb   
Annika Jönsson96SWESpårvägens FK400       
Sandra Alvero01SWEIFK Växjö393       
Beate Pott07SWETurebergs FK393       
Alannah Hellstadius04SWEHammarby IF370       
Petra Olsen90SWEKFUM Örebro370    sb   
Lovisa Blomqvist04SWEMarieby GoIF360       
Annabelle Viple05DENSparta Atletik360       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg360       
10 Leonie Mörstam06SWEIFK Växjö360       
10 Elvira Collvin04SWEMalmö AI360    sb   
12 Ellida Stengård05SWEKA 2 IF360    sb   
13 Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg347       
13 Laura Grønbech99DENSparta Atletik347       
15 Myra Eriksson03SWEStocksäters IF347       
16 Sofia Olsson04SWEIF Rigor334       
Katrin Tinna Pétursdóttir03ISLFjölnir IslandX       
Nora Eikeng06NORUrædd FIX       
Linnéa Lindqvist06SWEVästerås FKX       

280300317334347360370378386393400407415
G.Jönsson------o-o-ooxxx
A.Hellstadius----o-xxo-xxx
N.Eikeng-----xxx
S.Alvero-----o-oxoxxoxxx
L.Jönsson---ooxxx
E.Stengård---ooxxoxxx
L.Grønbech----oxxx
L.Lindqvist---xxx
B.Pott-----oxo-xoxxoxxx
L.Blomqvist----ooxxx
L.Mörstam--xooxxoxoxxx
A.Viple-----xo-xxx
K.Pétursdóttirxxx
P.Olsen-----oxxoxxx
A.Jönsson------xxo-xxo-oxxx
E.Collvin-ooxoxxoxoxxx
S.Olsson--oxoxxx
E.Holmén--o-xxoxo-xxx
M.Eriksson--ooxoxxx


K Tresteg
7 jul 
Malin Marmbrandt85SWEIFK Lidingö12,91       
Rachel Ombeni01NORSK Vidar12,64       
Madeleine Nilsson91SWEGefle IF12,50       
Cornelia Nilsson01SWESkellefteå AIK12,13       
Mathilde Sofie Klokseth03NORIK Tjalve12,03       
Nora Jolbäck04SWEUllevi FK11,75       
Jessica Holmberg03SWEHässelby SK11,37    pb   
Sophie Säwe04SWEKils AIK11,20       
Maja Karlsson01SWEIF Göta Karlstad11,06       
10 Sofia Andersson01SWEUllevi FK10,93       
11 Agnes Jansson05SWEHammarby IF10,91       
12 Regine Josefine Vatl Johansen00NORBækkelaget SK10,83       
13 Ylva Jakobsson98SWEHammarby IF10,45       
14 Amanda Möller00SWEHässelby SK10,28       
Emelie Eklund00SWETäby ISX       

1 2 3 4 5 6 
M.Karlsson11,061,0X0,6X2,9
R.OmbeniX0,512,530,3X1,1X1,812,642,912,14-0,4
Y.Jakobsson10,372,710,450,610,031,8
N.JolbäckX2,011,351,111,571,311,461,9X1,711,751,4
S.AnderssonX1,9X2,310,931,6
A.JanssonX2,0X0,710,913,2
C.Nilsson11,461,3X3,912,091,611,932,1X2,912,131,8
M.NilssonX1,912,41-0,512,401,0X1,812,502,912,460,1
S.SäweX4,410,690,611,201,9X1,111,070,8X1,5
E.EklundX3,0X1,9X-0,9
R.JohansenX2,410,660,910,832,5
J.HolmbergX2,011,252,811,040,811,301,2X2,111,371,7
A.Möller10,221,6X2,910,281,9
M.Klokseth11,910,0X2,912,030,9---
M.Marmbrandt12,490,8X4,112,581,512,622,1X2,212,91-0,4


K Diskus1.0 kg
7 jul 
Hanna Emilie Hjeltnes04NORUll/Kisa IL49,69    pb   
Tilda Bernhult04SWEKFUM Örebro45,37       
Ebba Toorell03SWESävedalens AIK45,06    pb   
Mette-Elise Vaskinn04NORRingerike FIK44,06       
Freja Olofsson02SWEIFK Växjö40,72       
Johanna Emanuelsson03SWEVillstad GIF40,58       
Linn Gabrielli Gustafsson03SWEEskilstuna FI39,78       
Ida Stenbäck99SWESK Bore37,22    sb   
Nora Jolbäck04SWEUllevi FK33,17       
10 Nikoline Stellan Jensen02DENAalborg Atletik32,32       
11 Angelica Kela80SWEHälle IF31,97    sb   
12 Amelie Götesson04SWEVarbergs GIF31,84       
13 Alberte Brogaard Jensen03DENAalborg Atletik27,63       
Frida Krantz04SWESpårvägens FKX       

1 2 3 4 5 6 
L.Gabrielli GustaX37,48XX39,78X
N.Jolbäck33,1732,61X
A.GötessonXX31,84
M.VaskinnX39,1444,06XX39,77
F.OlofssonX36,8540,7240,36XX
H.Hjeltnes46,5249,69XX46,16X
E.Toorell40,7543,2042,2341,4642,5345,06
N.Stellan Jensen26,7432,3230,51
T.Bernhult43,9345,3744,2844,91X43,58
F.KrantzXXX
A.Kela31,65X31,97
A.Brogaard Jensen18,3625,2927,63
J.Emanuelsson36,69X40,5839,72XX
I.Stenbäck37,22XXXX36,42


F19 200m
Final A1,17 jul 
Frederikke Voss Vestergaard06DENAalborg Atletik23.961    pb   
Mellanie Neudinger Nellmer05SWEIFK Lidingö24.513    pb   
Elna Wester05SWEÖrgryte IS24.624    pb   
Lina Ånstad05SWETurebergs FK24.985    sb   
Sunniva Indahl06NORSki IL25.247    pb   
Lily Bosemark06SWEIFK Lund25.649    pb   
Evelina Hamos05SWETäby IS25.7810       

Final B1,97 jul 
Johanna Pihl06SWEHässelby SK25.338    pb   
Linn Von Hofsten06SWEKFUM Örebro26.0811       
Jasmine Crawley06UAEUltimate Athletics26.3312       
Ebba Sjöström05SWETäby IS26.3313    pb   
Ebba Hållén06SWEEskilstuna FI26.3514       
Mari Skraastad06NORStadsbygd IL26.3815       
Elén Linchausen Skar06NORUll/Kisa IL26.5416    pb   

Final C2,97 jul 
Mathea Wego Karlsen05NORTønsberg FIK26.5517       
Polina Mukha06SWEKongahälla AIK26.5618       
Cassandra Ødegård Nilsen06NORSK Vidar27.1519       
Felicia Renman06SWEHammarby IF27.3920       
Christine Bjerre Jensen05DENSilkeborg AK-7727.5821       
Hanna María Petersdóttir05ISLFjölnir Island28.1523       
Ida Kristiansson06SWEIF Göta Karlstad32.1428       

Final D2,27 jul 
Helmi Hjortbäck05SWEUllevi FK24.512       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF25.036       
Alexandra Irgens06NORIL Varegg28.0022       
Lisa Bäckdén06SWEHuddinge AIS28.3924       
Elísa María Jónsdóttir05ISLFjölnir Island28.6125       
Ebba Alson05SWEIFK Lund28.9626       
Shadia Nabukenya05SWESundbybergs IK29.3427       


F19 100m häck83,8 cm
Försök heat 1-0,77 jul 
Sunniva Indahl06NORSki IL14.21q       
Ebba Eklund05SWEIF Hagen FIK14.63q    pb   
Eleonora Wahlin06SWETäby IS14.97q    pb   
Kajsa Myhr05SWEMarieby GoIF15.60        
Asta Hägglund06SWEIFK Lund16.65     pb   
Ida Kristiansson06SWEIF Göta Karlstad17.33     pb   

Försök heat 20,57 jul 
Lovisa Ulvenstam06SWEÖstersunds GIF14.90q       
Ebba Sjöström05SWETäby IS15.28        
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad15.31        
Olivia Amberntsson05SWEMölndals AIK15.56        
Elin Hjertzell06SWEHuddinge AIS16.19        
Hanna Dóra Höskuldsdóttir06ISLSelfoss16.81     pb   

Försök heat 32,27 jul 
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF14.04q       
Klara T. Bjerregaard06DENRanders Freja AM14.19q       
Engla Nilsson05SWEÖrgryte IS14.87q       
Linnéa Säfström05SWEKlippans FK14.89q       
Lii Jabbour06SWEHammarby IF15.44        
Elsa Arnesson05SWETrångsvikens IF16.08        

Final3,27 jul 
Sunniva Indahl06NORSki IL13.72       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF13.84       
Klara T. Bjerregaard06DENRanders Freja AM14.13       
Engla Nilsson05SWEÖrgryte IS14.36       
Ebba Eklund05SWEIF Hagen FIK14.66       
Lovisa Ulvenstam06SWEÖstersunds GIF14.68       
Linnéa Säfström05SWEKlippans FK14.91       
Eleonora Wahlin06SWETäby ISbröt       


F19 Tresteg
7 jul 
Lovisa Ulvenstam06SWEÖstersunds GIF12,53       
Ebba Vold Johannesson06SWEIFK Sunne FK12,01       
Anna Bergdén05SWEIF Udd11,44       
Linnea Villskog05SWEGefle IF11,35       
Leia Holm05SWELerum Friidrott10,61    pb   
Emma Hjelm05SWEIF Göta Karlstad10,56       
Edith Viklund05SWEHulåns IF10,49       
Beatrix Flensborg05SWEHässelby SK10,17       
Tuva Wennergren05SWEHässelby SK10,10       

1 2 3 4 5 6 
L.Ulvenstam12,441,712,422,112,531,3X1,6X0,0X1,2
A.Bergdén11,391,211,121,111,251,611,441,5X0,0X0,7
E.ViklundX1,310,421,0X1,9X1,4X0,810,492,0
E.Vold Johannesso11,862,012,011,111,892,611,820,011,27-0,211,890,2
B.Flensborg10,080,910,110,09,950,39,831,89,971,410,171,8
L.Villskog11,112,010,871,611,341,611,351,311,250,011,261,8
E.Hjelm9,411,2X2,710,560,310,432,0X0,0X1,1
L.Holm10,610,310,471,410,500,010,400,0X1,910,590,5
T.WennergrenX1,69,940,110,100,0X1,9X1,0X0,2


F19 Diskus1.0 kg
7 jul 
Tindra Törnestam06SWESpårvägens FK48,11       
Helene Mariel Ramslien06NORFIL AKS-7747,00       
Anna Askencrantz06SWEIFK Växjö45,00    sb   
Beatrice Pettersson05SWEMölndals AIK43,46    sb   
Alice Hultberg05SWEMalmö AI42,90       
Edvina Norberg05SWERansäters AIS42,67       
Alba Hansson05SWEMalmö AI39,86       
Rut Grufman06SWETäby IS38,17       
Ellen Mähler06SWESK Bore37,97       
10 Tova Björngard06SWEUpsala IF37,92    pb   
11 Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK31,28       
12 Desiree Essman06SWERåby-Rekarne FIF31,24       
13 Hanna Dóra Höskuldsdóttir06ISLSelfoss26,93       
14 Alma Cullberg06SWEIF Kville23,80    pb   
Carolina Nyblom06SWEVästerås FKX       

1 2 3 4 5 6 
A.Askencrantz39,62X41,6845,0041,34X
T.Törnestam46,4048,1147,57X47,3847,14
H.Ramslien45,53X47,0046,24X45,96
H.Höskuldsdóttir26,9324,9522,99
E.Mähler33,3537,9737,08
E.Norberg36,9739,08XX35,5342,67
A.HultbergX41,8242,90XX39,64
C.NyblomXXX
D.Essman31,0231,24X
T.Björngard35,3834,4837,92
A.Cullberg20,1323,8021,01
B.PetterssonXX39,87X43,4639,06
R.Grufman37,1434,3038,1736,65X32,60
T.GrangéusX31,2830,02
A.Hansson38,4439,1039,0439,2739,8637,15


F17 200m
Final A4,67 jul 
Filippa Engström07SWEVästerås FK24.151       
Eir Chang Hlesdottir07ISLIR24.552       
Stella Lundström07SWEÖstersunds GIF24.693       
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI25.064       
Ronja Christophersen07DENKöge Atletik25.105       
Amanda Cederberg07SWETäby IS25.486       
Emilia Blomdahl07SWELidköpings IS25.707       
Sophia Bonde07DENKöbenhavns IF25.9610       

Final B2,77 jul 
Julia Swerin07SWELerum Friidrott25.738       
Matilda Borg07SWEHammarby IF25.889       
Linnea Johansson07SWESävedalens AIK26.2812       
Frida Isojärvi07FINKalajoen Junkkarit26.3713       
Ellen Falkerby07SWETjalve FIF26.6014       
Kristín Rut Blöndal07ISLIR26.7716       
Nicolina Sinclair07SWEHälle IF26.9117       

Final C0,77 jul 
Milla Eskildsen07DENKöbenhavns IF26.1111    pb   
Svea Roos07SWEIFK Lund26.7615    pb   
Celina Salonen07FINLahden Ahkera27.1518       
Tuva Frih07SWEÅsbro GoIF27.2519    sb   
Natalie Natalie Jøransen07NORUll/Kisa IL28.0521       
Alicia Escoriza Gil07ESPClub Atletismo Nogalte28.2122       
Maja Andersson07SWEIF Hagen FIK28.7524       

Final D0,07 jul 
Elsa Unger07SWEBromma IF28.4523    pb   
Eevi Rantamäki07FINKenttäurheilijat -5828.9025    sb   
Erle Tangestuen07NORUll/Kisa IL29.2326    pb   
Ragnheiður Jónasdóttir07ISLBreidablik29.2627    sb   
Bergrún Eva Björnsdóttir07ISLBreidablik29.4529    sb   
Kristín Guðjónsdóttir07ISLBreidablik30.5830       
Sophie Maertens07DENKöbenhavns IF30.7231    pb   

Final E1,87 jul 
Linnea Stjernfeldt07SWEEslövs AI27.5820    pb   
Selma Ford07SWEHeleneholms IF29.3228       
Hanna Zuba07SWEIK Ymer31.8932       
Ebba Rickardsson07SWELidköpings IS33.8433    pb   
Helga Lilja Maack08ISLIRej start-       
Lena Rún Aronsdóttiir07ISLFHej start-       


F17 100m häck76,2 cm
Försök heat 11,17 jul 
Lisa Erkfeldt07SWEIFK Göteborg13.72q    pb   
Ingrid Louise Selseth07NORTønsberg FIK14.32q    pb   
Wilda Runeborg07SWERåby-Rekarne FIF14.62q       
Alice Helge07SWETäby IS16.07q       
Lena Rún Aronsdóttiir07ISLFH16.48     pb   
Alice Lundh Hållén07SWEStrands IF16.77        
Sophie Maertens07DENKöbenhavns IF23.42        

Försök heat 21,77 jul 
Oda Asdal Hansen07NORIL Skjalg13.98q       
Maya Lilja07SWEMalmö AI14.18q    pb   
Julia Falk07SWEIFK Växjö14.35q       
Aliya Dahl07DENKöbenhavns IF15.10q    pb   
Agnes Kjellgren07SWEIF Göta Karlstad16.32     pb   
Alma Owrehagen07NORNittedal IL17.08     pb   
Jill Klint07SWEKongahälla AIK17.74        

Final3,17 jul 
Lisa Erkfeldt07SWEIFK Göteborg13.56       
Oda Asdal Hansen07NORIL Skjalg13.69       
Julia Falk07SWEIFK Växjö14.03       
Ingrid Louise Selseth07NORTønsberg FIK14.20       
Wilda Runeborg07SWERåby-Rekarne FIF14.28       
Aliya Dahl07DENKöbenhavns IF14.99       
Alice Helge07SWETäby ISej start       
Maya Lilja07SWEMalmö AIej start       


F17 Höjd
7 jul 
Isa Lindberg07SWEYstads IF160    sb   
Celina Jensen07DENAmager AC160       
Ísold Assa Guðmundsdóttir07ISLSelfoss156    sb   
Julia Swerin07SWELerum Friidrott156    sb   
Agnes Kjellgren07SWEIF Göta Karlstad156    pb   
Majken Wester07SWETjalve FIF156    pb   
Hilma Sevelin07SWEKatrineholms SK145    sb   
Katrín Eyland Gunnarsdóttir07ISLDimon145       
Dagmar Sif Morthens07ISLSelfoss138       
Svea Victorén08SWEKFUM Örebro175        F16 (ut)

138145151156160164169175177185190255
Í.Guðmundsdóttirooxooxxx
D.Morthensxoxxx
C.Jensen--ooxoxxx
K.Gunnarsdóttiroxoxxx
M.Westerooxoxxoxxx
H.Sevelinxxooxxx
I.Lindberg-ooooxxx
A.Kjellgrenoooxoxxx
J.Swerin--xxooxxx
S.Victorén----o-ooxxx


F17 Tresteg
7 jul 
Stella Lundström07SWEÖstersunds GIF12,41       
Emmie Wedin07SWETurebergs FK12,32    pb   
Tilde Norrbrand07SWETurebergs FK11,69    pb   
Ida Bonow07SWETurebergs FK11,30    pb   
Alice Helge07SWETäby IS11,27    pb   
Linnea Johansson07SWESävedalens AIK11,24    pb   
Christina Hafliðadóttir07ISLFjölnir Island10,91       
Ísold Assa Guðmundsdóttir07ISLSelfoss10,56    pb   
Lotta Elfenbein07NORRanheim IL10,26       
10 Alva Attersand07SWEHammarby IF9,98    pb   
Andrea Odda Steinþórsdóttir07ISLBreidablikX       
Elisabet Cecchini07ISLFjölnir IslandX    pb   
Anita Hamkalo07SWEIK YmerX       

1 2 3 4 5 6 
A.AttersandX1,19,981,69,660,7
C.Hafliðadóttir10,630,910,782,210,912,1X1,2X0,710,41-0,1
L.Johansson11,243,111,101,811,170,611,101,110,930,8X0,8
S.LundströmX1,212,020,512,210,8X2,112,330,312,411,6
E.CecchiniX1,6X0,9X0,1
A.Helge11,02-0,411,261,611,232,011,061,911,271,011,261,5
Í.Guðmundsdóttir10,341,410,412,710,422,410,421,09,791,410,560,6
E.Wedin11,911,011,501,411,920,3X1,4X2,912,320,7
T.NorrbrandX0,810,891,011,061,011,311,211,691,410,804,2
L.Elfenbein10,101,310,261,19,931,6
A.SteinþórsdóttirX1,6-----
A.HamkaloX1,0X1,0X0,6
I.Bonow11,181,8X1,010,700,311,093,410,901,511,300,7


F17 Diskus1.0 kg
7 jul 
Alma Olsson08SWEBokenäs IF40,88    pb   
Julia Karlsson07SWEKFUM Örebro40,20       
Line Svare08DENAmager AC38,29       
Emma Andersson07SWEIF Hagen FIK38,01       
Matilda Skoglund08SWEUllevi FK36,19    pb   
Beatrice Lindberg07SWEHellas FK35,09       
Ida Ramslien07NORFIL AKS-7734,78       
Felicia Bjärnlöv08SWEEksjö Södra IK34,56    pb   
Vilde Marie Nebell07NORSturla32,60       
10 Esther Mansa07DENKöge Atletik30,96       
11 Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK29,49       
12 Ida Bjerkliden08SWEKongahälla AIK29,17    pb   
13 Ida Gustafsson08SWEIKHP Huskvarna28,91       
14 Andrea Odda Steinþórsdóttir07ISLBreidablik26,70       
15 Ísold Assa Guðmundsdóttir07ISLSelfoss25,92       
16 Bella Skogsberg07SWELinköpings GIF25,21       
17 Stella Bengtsson08SWEIF Kville25,08       
18 Alice Nilsson07SWEHeleneholms IF24,46       
19 Katrín Eyland Gunnarsdóttir07ISLDimon24,06       
20 Gudrun Asgeirsdottir08ISLFjölnir Island24,05       
21 Katla Margrét Jónsdóttir07ISLBreidablik22,78       
22 Stina Kolmodin08SWEIF Kville20,70       
23 Sara Mist Sigurðardóttir08ISLSelfoss18,56       
24 Dagmar Sif Morthens07ISLSelfoss18,03       
Elin Larsson08SWEIF RigorX       
Alma Jolbäck07SWELidköpings ISX       

1 2 3 4 5 6 
L.Svare36,5035,15X33,33X38,29
J.Karlsson26,6240,20XXX38,64
A.SteinþórsdóttirX26,7022,64
G.Asgeirsdottir24,05XX
S.KolmodinX20,70X
I.Ramslien29,01X33,2934,78XX
F.BjärnlövX29,7134,5632,02XX
S.Sigurðardóttir18,5614,78X
K.JónsdóttirXX22,78
E.LarssonXXX
O.ThorellX29,3429,49
S.Bengtsson25,08XX
A.OlssonX40,88XX39,9838,42
E.Mansa30,1729,2230,96
I.Gustafsson28,7428,9127,64
V.Nebell31,5431,3432,60
E.Andersson37,6937,61X36,93X38,01
B.LindbergX34,1834,39X31,7735,09
Í.Guðmundsdóttir25,92X23,53
A.JolbäckXXX
K.Gunnarsdóttir24,06XX
M.SkoglundX24,0834,64X36,19X
I.Bjerkliden29,1725,7824,73
A.Nilsson24,4624,22X
B.Skogsberg24,5225,21X
D.Morthens15,3118,03X


F16 200m
Final A0,87 jul 
Evelina Olsson08SWEIFK Sunne FK24.341       
Jamilia Bernhardsson08SWEKalmar SK24.602       
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK25.673    pb   
Suvi Reunanen08FINLahden Ahkera25.934       
Thanida Ingebrigtsen08NORStraumsnes IL26.025    pb   
Ella Östblom08SWEGefle IF26.206    pb   
Hildur Vala Gísladottir08ISLIR26.749       
Clara Herge08SWEHässelby SKej start-       

Final B2,37 jul 
Helen Silfá Snorradóttir08ISLIR26.537       
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK26.708       
Ellinor Wendel-Haak08SWESundbybergs IK26.7810       
Märta Elfström08SWEKongahälla AIK27.0311       
Sofia Sahlén08SWEBromma IF27.1613       
Anna Elwing08SWEHabo Friidrott 0427.3817       
Ebba Römbo08SWEMalmö AI27.6819       
Nike Blomberg08SWEHabo Friidrott 0427.6820       

Final C2,57 jul 
Oda Hytten Skyvang08NORTønsberg FIK27.2115       
Darta Cipule08LATSC Asais27.2116       
Leah Sewali Aalberg08NORRomerike Friidrett27.7521       
Ylva Magnusson Debray08SWEÖrgryte IS27.8422       
Maria Machado Damhaug08NORTyrving IL28.0625       
Kolka Fenger Alexander08ISLÁrmann AC28.1527       
Clara Momme Jørgensen08DENRanders Freja AM28.2629       
Jostin King08SWEKFUM Arvikaej start-       

Final D1,17 jul 
Lova Nordvarg08SWEUpsala IF27.9824    pb   
Alma Hammarström08SWESundsvalls FI28.1126       
Ava Viktoria Sætnan Valio08NORKoll IL28.3431    pb   
Alva Andblad08SWEÖrgryte IS28.4232    pb   
Selma Kristiansson08SWEGöteborgs KIK28.6833    pb   
Elena Ellindsdóttir Olsen08FÄRítróttafelagið Hvirlan29.0834    pb   
Nellie Nordh-Porath08SWESäffle FIK29.9135    pb   
Lucia Gjoveraa Sødergren08FÄRítróttafelagið Hvirlan31.5038    pb   

Final E1,37 jul 
Olivia Razzano08SWELinköpings GIF27.1112       
Judit Hagerfors08SWEMälarhöjdens IK27.1814       
Moa Karlsson08SWEIF Göta Karlstad27.6018    pb   
Snæfríður Eloise Rist Aubergy08ISLBreidablik27.9423       
Hugrún Birna Hjaltadóttir08ISLSelfoss28.2228       
Gertrud Sander Clausen08DENFrederiksbergs IF28.3030    pb   
Olivia Lindgren08SWEFalkenbergs IK30.5436       
Lilja Dís Hjörleifsdóttir08ISLFH30.8737       


F16 100m häck76,2 cm
Försök heat 11,77 jul 
Astrid Fakelius08SWEBrattås CK13.85q    pb   
Anizette L. Klitgaard08DENRanders Freja AM14.35q    pb   
Emilie Ekman08SWETäby IS15.32q    pb   
Wilma Beiming-Brotte08SWETäby IS15.95        
Þorbjörg Guðný Ásbjarnardóttir08ISLÁrmann AC24.52        
Júlía Mekkín Guðjónsdóttir08ISLIRej start        

Försök heat 23,17 jul 
Jamilia Bernhardsson08SWEKalmar SK14.15q       
Johanna Sundén08SWEVästerås FK14.58q       
Tove Arwidson08SWELinköpings GIF15.50q       
Tove Andersson08SWELeksands FIK17.65        
Ebba Chrona08SWEHammarby IFbröt        

Försök heat 33,07 jul 
Oda Lier08NORKoll IL14.11q       
Lina Svarlien08NORTyrving IL14.49q       
Nike Blomberg08SWEHabo Friidrott 0415.86        
Ylva Magnusson Debray08SWEÖrgryte IS16.91        
Jennifer Texmo08SWEÖstersunds GIF16.97        
Hugrún Birna Hjaltadóttir08ISLSelfoss17.37        

Final2,37 jul 
Astrid Fakelius08SWEBrattås CK13.62       
Jamilia Bernhardsson08SWEKalmar SK13.68       
Oda Lier08NORKoll IL13.74       
Lina Svarlien08NORTyrving IL14.24       
Anizette L. Klitgaard08DENRanders Freja AM14.67       
Emilie Ekman08SWETäby IS15.18       
Tove Arwidson08SWELinköpings GIF15.52       
Johanna Sundén08SWEVästerås FKej start       


F16 Tresteg
7 jul 
Johanna Sundén08SWEVästerås FK12,23    pb   
Lina Svarlien08NORTyrving IL11,77    pb   
Blessing Ezennaya08SWEIFK Göteborg11,60    pb   
Jennifer Texmo08SWEÖstersunds GIF11,17    pb   
Grace Sunday08SWEÖrgryte IS11,06       
Jofrid Anderson08NORIL Bjarg10,75    pb   
Freja Sahlin08SWEKA 2 IF10,61       
Josefine Johansson08SWEIF Göta Karlstad10,41       
Ida Lundgren08SWETjalve FIF10,22       
10 Hugrún Birna Hjaltadóttir08ISLSelfoss10,04       
11 Emilie Aaquist Christensen08DENRanders Freja AM9,75       
12 Þorbjörg Guðný Ásbjarnardóttir08ISLÁrmann AC9,67       
13 Carmen Segovia08ESPClub Atletismo Nogalte9,21       
Valeria De Haro Vidal08ESPClub Atletismo NogalteX       
Nellie Nordh-Porath08SWESäffle FIKX       

1 2 3 4 5 6 
J.TexmoX1,210,921,5X4,310,681,910,710,611,170,9
V.De Haro VidalX3,4X2,0X1,2
J.JohanssonX1,210,411,2X2,6X3,2-10,251,9
H.Hjaltadóttir9,551,910,041,79,802,1
Þ.Ásbjarnardóttir9,491,2X1,79,675,7
E.Christensen9,542,2X0,79,751,2
I.LundgrenX0,7X1,310,222,2
G.Sunday10,931,810,521,310,731,911,061,011,042,6X0,8
F.Sahlin10,412,5X0,910,612,5-X3,110,032,7
C.SegoviaX2,89,212,4X1,9
J.Anderson10,190,410,26-2,110,592,110,482,110,673,410,751,0
J.SundénX0,912,231,712,141,9X2,4X1,3X1,7
N.Nordh-PorathX1,5X2,0X1,4
B.Ezennaya11,603,511,342,111,542,0X2,4X2,2X-0,2
L.Svarlien11,662,611,771,8X1,1---


F16 Kula3.0 kg
7 jul 
Tove Arwidson08SWELinköpings GIF13,39       
Alma Olsson08SWEBokenäs IF13,16       
Matilda Skoglund08SWEUllevi FK12,97       
Klara Petersson08SWESävedalens AIK12,92       
Evelina Olsson08SWEIFK Sunne FK12,70       
Júlía Mekkín Guðjónsdóttir08ISLIR12,67    pb   
Line Svare08DENAmager AC11,87       
Elin Larsson08SWEIF Rigor11,84       
Hilda Säfström08SWEFalu IK10,60    pb   
10 Elin Lynge08DENAalborg Atletik10,48       
11 Ottilia Thorell08SWEEksjö Södra IK10,33       
12 Silke Marie Bach Madsen08DENAmager AC10,32       
13 Gudrun Asgeirsdottir08ISLFjölnir Island10,17       
14 Þorbjörg Guðný Ásbjarnardóttir08ISLÁrmann AC10,02       
15 Jennifer Texmo08SWEÖstersunds GIF9,96    pb   
16 Stina Kolmodin08SWEIF Kville8,54    pb   
17 Carmen Segovia08ESPClub Atletismo Nogalte8,27    pb   
Antzela Gkiona08NORKoll ILX       
Tove Andersson08SWELeksands FIKX       

1 2 3 4 5 6 
J.Texmo9,96X9,87
E.Lynge9,9210,4810,36
E.Olsson11,61X11,9812,7012,0712,36
J.Guðjónsdóttir11,2212,37X12,67X12,23
S.Madsen9,389,5810,32
H.SäfströmX10,6010,51
G.Asgeirsdottir9,93X10,17
E.LarssonX11,84X11,37XX
T.Arwidson12,9113,3213,39XXX
S.Kolmodin8,54XX
O.Thorell10,33XX
C.Segovia7,588,278,19
A.GkionaXXX
K.Petersson11,0412,29XX12,1012,92
L.Svare11,0410,7110,9011,2210,8511,87
Þ.Ásbjarnardóttir10,028,869,65
M.Skoglund11,5712,6712,5712,0012,8012,97
T.AnderssonXXX
A.OlssonX10,6312,3213,1612,1512,62


F15 300m
Final A7 jul 
Alma Børregaard Ravn09DENSparta Atletik39.731       
Mia Fruergaard09DENSkive AM40.202    pb   
Maria Russetti09SWEIF Hagen FIK40.783    pb   
Eyja Gautadóttir09SWEUmedalens IF41.014    pb   
Sophie Filtenborg Brandt09DENKöbenhavns IF41.055    pb   
My Olsson09SWEIF Göta Karlstad41.376       
Cecilie K. Rasmussen09DENRanders Freja AM41.647    pb   
Rebecka Albinsson09SWEKarlskoga Friidrott41.9311       

Final B7 jul 
Ida Saxegaard09NORMoelven IL41.749    pb   
Elise S Tornberg09NORTyrving IL42.0712    pb   
Ingrid Taggart09NORLambertseter42.3714    pb   
Moa Kjöraas09SWETurebergs FK43.2718    pb   
Amanda Jörbeck09SWETäby IS43.5820       
Mia Stoye09GERLT DSHS Köln43.8722    pb   
Noomi Bergman09SWEHälle IF44.0624       
Klara Sif Aronsdóttir09ISLFH44.3228       

Final C7 jul 
Malva Lönn09SWEHammarby IF42.3113    pb   
Ines Kraft09SWEKA 2 IF43.1516    sb   
Tilde Hegelund09DENSilkeborg AK-7744.1326    pb   
Frida Elsness09NORKoll IL44.1727    pb   
Ella Kjellberg09SWEIF Udd44.4530    sb   
Lærke Fjeldgård Sørensen09DENSkive AM46.1138       
Ólafía Þurý Kristinsdóttir09ISLIR46.4342       
Merle Borre Andersen09DENSkive AM47.2049       

Final D7 jul 
Vesta Lindström09SWEKA 2 IF43.1817    pb   
Märta Larsson09SWEMariestads AIF44.9731    pb   
Vigdis Sigurdsdottir09NORIL Runar45.5134    pb   
Hanna Andersson09SWEIF Hagen FIK45.8736       
Amanda Håkansson09SWEIFK Helsingborg46.0437       
Isabella Jakobsson09SWEBohus IF46.2040       
Aníta Lilja Don Jóhannsdóttir09ISLIR46.4241       
Svenja Lamprecht09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen47.3452       

Final E7 jul 
Sophie Adolfsson09SWEHässelby SK45.4332    sb   
Milla Andreasson09SWEGöteborgs KIK45.6935    pb   
Emma Berglund09SWEMalmö AI46.1739       
Ellen Bäckman09SWEIFK Göteborg46.4543       
Karen Kristinsdóttir09ISLFH46.7745       
Miranda Nordmark-Niska09SWEHuddinge AIS47.0047       
Annie Andersson09SWEFIK Färjestaden47.3451       
Helmi Luoto09FINKenttäurheilijat -5847.6755       

Final F7 jul 
Olea Kristin Løberg Fladeby09NORIL Runar46.8746    pb   
Selma Tjernström Milione09SWEHässelby SK47.2450    sb   
Áshildur Jökla Ragnarsdottir09ISLFH47.6254       
Caroline-Marie Rytte Nielsen09DENViborg AM47.9156       
Mieke Weber09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen48.0057    sb   
Ingrid Holen09NORFredrikstad IF48.7361       
Usva Torro09FINKenttäurheilijat -5848.7562       
Bjalla Beintudóttir Dalsgarð09FÄRFäröarnaej start-       

Final G7 jul 
Maria Andersen-Hemstad09NORHamar IL Friidrett41.738       
Nellie Garmland09SWEKatrineholms SK43.7621       
Amanda Oja09SWETurebergs FK44.0023    pb   
Elsa Danielsson09SWEIFK Lidingö45.5033       
Eleanor Eivor Klosterborg09DENFrederiksbergs IF48.5459    pb   
Embla Móheiður Axelsdóttir09ISLIR49.8564       
Precious Ogwo09SWEUllevi FK50.5366       
Adda Crone Köser Christensen09DENFrederiksbergs IFbröt-       

Final H7 jul 
Emma Martens09GERRostock 1 LAV42.7615       
Luna Andrine Stang09NORFredrikstad IF43.3719    pb   
Eva-Sofia Nilsen-Wivestad09NORSem IF44.1225       
Aurora Igeland09NORSandnessjøen IL47.1448       
Ella Wågstam09SWEIK Finish48.2358       
Amanda Carlsson09SWEYstads IF49.6663       
Emilia Lundblom09SWEIFK Lundbröt-       

Final I7 jul 
Isabella Siering09SWEIFK Göteborg41.9210       
Emma Scholz09GERRostock 1 LAV44.3329    pb   
Laura Kjær Hansen09DENKöbenhavns IF46.5844       
Saga Hlynsdóttir09ISLIR47.5753       
Ásdís Birta Bjarnadóttir09ISLFH48.6460    pb   
Matilda Thiel09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen50.3265    pb   
Rafnsdóttir Rut09ISLIRej start-       


F15 2000m
Final A7 jul 
Ronja Furevik09NORASK Friidrett 6:25.971    pb   
Molly Törnqvist09SWEUpsala IF 6:26.392    pb   
Kaja Holte Fjeldstad10NORUrædd FI 6:27.253    pb   
Freja Ahlepil09SWETurebergs FK 6:29.494    pb   
Klara Helen Homlung Prøitz10NORSarpsborg IL 6:29.775    sb   
Nike Emanuelsson09SWEIFK Göteborg 6:33.136    pb   
Leira Sandvall09SWEVästerås FK 6:33.277    sb   
Tilde Stenkvist10SWEIFK Växjö 6:33.988    pb   
Moa Kjöraas09SWETurebergs FK 6:41.639    pb   
10 Emelie Jonsson10SUITSV Galgenen 6:43.5010    sb   
11 Alice Lindblad09SWEIFK Göteborg 6:49.6311       
12 Alicia Larsson10SWEIS Göta 6:56.5614    pb   
13 Hilda Järvinen10SWEHammarby IF 6:56.7715    pb   
14 Sigrid Bakkelund09NORGjesdal IL 7:05.5518       
15 Ester Nyberger10SWESpårvägens FK 7:08.0620       
16 Selma Nordigården09CANToronto Olympic Club 7:13.8523       
Agathe Espevik Thorsen10NORGjesdal ILbröt-       

Final B7 jul 
Anna Strøm Juliussen09NORIL Runar 6:53.9212    sb   
Hermine Marie Torgersen10NORUll/Kisa IL 6:55.4213    pb   
Hannah Martine Bergh09NORSturla 6:59.5416    pb   
Frida Sønsteby-Larsen09NORSem IF 7:02.3217    pb   
Emma Ehrnborg09SWEMölndals AIK 7:05.8819    pb   
Mia Mathilda Andersen09NORTyrving IL 7:10.0921       
Emma Falk10SWEIFK Göteborg 7:13.3422    pb   
Ellen Eliasson09SWEMölndals AIK 7:17.1624       
Barbara Anna Stemann Johansen10DENSparta Atletik 7:17.8425       
10 Saga Karlsson10SWEHönö IS 7:19.1226    pb   
11 Lovisa Gossner10SWEMalmö AI 7:19.7127    pb   
12 Anna Shulika10USACarlsbad Track&Field Club 7:19.7728       
13 Signe Provci10SWEIFK Göteborg 7:29.7530    pb   
14 Demi Kiriazidou09SWEIFK Göteborg 7:33.7931       
15 Athina Ringfeldt09SWEIFK Göteborg 7:37.2933       
16 Hilda Hellner Hågstrand09SWEHässelby SK 7:46.3736       
17 Tyra Svensson09SWEVästerås FK 7:56.1738       

Final C7 jul 
Hilma Larvala09FINKenttäurheilijat -58 7:27.9029    pb   
Emma Berglund09SWEMalmö AI 7:35.1132       
Ulrikke Knudtzon09NORIL Varegg 7:39.7134    sb   
Wilma Gunnarsson10SWEGefle IF 7:41.2335       
Tindra Windisch10SWETjalve FIF 7:51.2637       
Luize Rajecka09LATSC Asais 7:59.9639       
Elvira Bengtsson Moström10SWESundbybergs IK 8:02.9740    pb   
Fride Engen Eliassen09NORKoll IL 8:04.3041       
Signe Selmered09SWESundbybergs IK 8:06.3342       
10 Ella Evald10SWEVarbergs GIF 8:18.1843       
11 Amanda Söderlind09SWEMalmö AI 8:18.5544       
12 Stina Carlsson09SWEYstads IF 8:18.7945       
13 Iris Ahlqvist10SWETäby IS 8:19.5146       
14 Karítas Ýr Ingimundardóttir10ISLFH 8:31.3647       
15 Fredrika Nyblom09SWEVästerås FK 8:32.2148    pb   


F15 Höjd
7 jul 
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAV168    sb   
Saga Drottz09SWEIK Orient163    pb   
Edla Danielsson09SWEIK Westmannia FI160    pb   
Eyja Gautadóttir09SWEUmedalens IF160    pb   
Elise Wiklund09SWETurebergs FK157    sb   
Gudrun Hanna Hjartardottir09ISLUFA152       
Sally Källén09SWEBåstads GoIF152       
Arndís Eva Vigfúsdóttir09ISLSelfoss152    pb   
Agnes Schröder09SWEKFUM Arvika152       
10 Helga Fjóla Erlendsdóttir09ISLGarpur152       
11 Elin Abelin09SWESäffle FIK152    pb   
12 Meja Åsbrink09SWEUpsala IF152       
13 Rakel Gríma Arnórsdóttir09ISLIR147       
13 Edith Perntz09SWEIF Kronan147       
13 Vera Bergkvist09SWEKFUM Kristianstad147       
13 Gabriella Larsson09SWEIFK Göteborg147       
17 Elsa Magnusson09SWESundsvalls FI147       
17 Elvira Larsson09SWEUpsala IF147       
19 Ida Väpnare09SWEFIK Färjestaden147       
19 Emma Jakobsson09SWEMalmö AI147    sb   
21 Isabella Siering09SWEIFK Göteborg147       
21 Vera Neovius09SWEMälarhöjdens IK147    sb   
23 Klara Sundin09SWESundsvalls FI147       
24 Paulina Pappi09SWEIFK Göteborg141       
24 Eleanor Eivor Klosterborg09DENFrederiksbergs IF141       
24 Sarah Hovmann Struer09DENIK Hellas141       
24 Annie Andersson09SWEFIK Färjestaden141       
24 Luna Andrine Stang09NORFredrikstad IF141    sb   
30 Molly Kamp09SWEÅhus FIK141       
30 Unnur Birna Unnsteinsdottir09ISLFjölnir Island141       
30 Linn Nordlander09SWEUpsala IF141    pb   
33 Svea Strand09SWETäby IS141       
34 Tinna Katrín Oddsdóttir09ISLIR134       
34 Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss134       
34 Ingrid Holen09NORFredrikstad IF134       
37 Vera Stolpen09SWETäby IS134       
38 Bella Lundh-Hållén09SWEStrands IF134       

134141147152157160163166168170174176
A.Benediktsdóttiroxxx
G.Larssonoooxxx
E.Larsson-oxoxxx
U.Unnsteinsdottir-xoxxx
E.Abelin-ooxxoxxx
I.Sieringooxxoxxx
S.Strand-xxoxxx
A.Anderssonooxxx
E.Klosterborgooxxx
S.Drottz-ooooooxxx
V.Bergkvistoooxxx
M.Kamp-xoxxx
E.Perntz-ooxxx
V.Stolpenxoxxx
I.Väpnare-xoxoxxx
A.Schröderoooxoxxx
A.Vigfúsdóttir-oooxxx
B.Lundh-Hållénxxoxxx
E.Wiklund--ooxoxxx
K.Sundinoxoxxoxr
P.Pappiooxxx
L.Stangooxxx
S.Källénooooxxx
H.Erlendsdóttir-oxoxoxxx
E.Gautadóttir-oooxoxoxxx
E.Danielsson--ooooxxx
M.Åsbrink-xooxxoxxx
V.Neoviusooxxoxxx
L.Nordlanderoxoxxx
E.Magnussonooxoxxx
H.Luckmann---oooxoooxxx
I.Holenoxxx
T.Oddsdóttiroxxx
S.Hovmann Struer-oxxx-
R.Arnórsdóttiroooxxx
E.Jakobssonoxoxoxxx
G.Hjartardottir-oooxxx


F15 Stav
7 jul 
Hjördis Selldén Torle09SWEBåstads GoIF338       
Ida Ryttberg09SWELerum Friidrott328       
Klara Johansson09SWEStocksäters IF328       
Selma Weslien09NORKongsberg IF318       
Meja Ahrne09SWEUpsala IF318    pb   
Astrid Aspington09SWEKA 2 IF294    pb   
Wilma Thorrud09NORSturla280    pb   
Smilla Bernhardsson09SWEIFK Växjö280    pb   
Freja Ahlepil09SWETurebergs FK280       
10 Majken Norgren09SWEKvarnsvedens GoIF266       
11 Josefine Strand09SWEKFUM Örebro266       
12 Jasmine Gustavsson09SWEIFK Märsta250       
13 Maria Barthel09NORGjøvik FIK250    pb   
14 Freya Skog09SWEIFK Växjö250       
15 Linn Nordlander09SWEUpsala IF236       
16 Julia Eriksson09SWEKFUM Örebro236    pb   
Linnéa Holmén09SWEIFK GöteborgX       

200218236250266280294306318328338344
I.Ryttberg-----o-oxooxxx
S.Bernhardsson---ooxxoxxx
J.Strand---xooxxx
A.Aspington----oooxxx
M.Norgren--oooxxx
F.Ahlepil----xoxxoxxx
J.Gustavsson-oooxxx
F.Skog---xxoxxx
M.Barthel-xoooxxx
K.Johansson--------xooxxx
H.Selldén Torle-------xooxoxoxxx
J.Erikssonooxxoxxx
L.Nordlander-oxoxxx
M.Ahrne----ooooxxoxxx
W.Thorrud----xxoxoxxx
L.Holmén---xxx
S.Weslien-------xxooxxx


F15 Tresteg
Final7 jul 
Tilde Göransson10SWEVarbergs GIF11,55       
Ellen Littorin-Pousette10SWEAlunda SK11,39    pb   
Saga Drottz09SWEIK Orient11,30    pb   
Ebba Forslund Ekberg10SWEKFUM Örebro11,27       
Elise Wiklund09SWETurebergs FK11,04       
Karoline Gatzwiller09DENHvidovre Atletik11,02    pb   
Helga Fjóla Erlendsdóttir09ISLGarpur11,02    pb   
Astrid Aspington09SWEKA 2 IF10,95       
Nellie Garmland09SWEKatrineholms SK10,76       
10 Ella Högman Skager09SWEIF Göta Karlstad10,72       
11 Wilma Wallsten10SWEHuddinge AIS10,61       
12 Emelie Rasmussen09SWEKFUM Örebro10,60    pb   
13 Sofia Deresiewicz09SWESundbybergs IK10,52    pb   
14 Julia Karlsson10SWESäffle FIK10,46    pb   
15 Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden10,23       
16 Elvira Johansson10SWEVarbergs GIF9,95       

1 2 3 4 5 6 
K.Gatzwiller10,771711,022,410,442,910,520,010,901,110,961,2
O.IsbergX0,010,121,310,230,0
A.Aspington10,241,7X2,710,951,2X2,910,361,4X0,8
E.Forslund Ekberg10,770,011,043,410,970,910,841,811,072,211,271,2
J.KarlssonX3,3X2,310,46-0,1
E.Högman Skager10,62-0,110,720,0X2,3
S.Drottz10,982,510,801,610,550,710,510,511,302,911,180,4
E.Littorin-Pouset11,391,910,103,611,293,111,311,911,131,710,111,9
E.RasmussenX1,610,601,510,603,2
E.Wiklund10,842,210,532,010,752,2-1,310,802,811,041,6
E.JohanssonX2,1X2,19,953,4
S.Deresiewicz10,522,110,411,510,402,3
T.Göransson11,551,211,391,511,371,911,282,010,892,610,791,9
N.Garmland10,642,010,761,4X1,2
W.Wallsten10,612,6X0,610,292,2
H.ErlendsdóttirX0,0X2,510,842,510,761,710,713,511,021,6


F15 Diskus0.75 kg
7 jul 
Sarah Berkani10SWEMalmö AI56,82    VU-Rek.   
Amanda Vesterback09FINIF Fyren45,21       
Alma Stenberg09SWEIFK Växjö42,62    pb   
Bryndís Embla Einarsdóttir09ISLSelfoss38,12    pb   
Isabelle Blomdahl09SWELidköpings IS36,53    pb   
Nejla Numanovic09SWEGefle IF34,01    pb   
Leah Sageborn10SWEIFK Gnesta33,98    pb   
Molly Lindén10SWEIF Göta Karlstad33,38       
Felicia Ottosson09SWESK Bore32,40       
10 Hilda Yong-Viklander09SWEMälarhöjdens IK31,88       
11 Tuva Seveborn09SWEAlunda SK31,53       
12 Tyra Sternlind09SWEHammarby IF31,49       
13 Emelía Rán Eiðsdóttir09ISLUFA30,75       
14 Olivia Johansson09SWEBohus IF30,69    pb   
15 Arndís Eva Vigfúsdóttir09ISLSelfoss30,13       
16 Inger-Emilie Dundas-Johansen09NORBodø FIK29,91    pb   
17 Maya Löf10SWEUpsala IF28,38       
18 Charlotte Lucy Williams09UAEUltimate Athletics26,48    pb   
19 Jasmine Gustavsson09SWEIFK Märsta26,23       
20 Maja Martini10SWEMotala AIF25,78    pb   
21 Sóley Sigursteinsdóttir09ISLBreidablik24,22       
22 Snædís Erla Halldórsdóttir09ISLIR23,08       
23 Tuva Ljunggren10SWEKFUM Arvika22,30       
24 Adda Sóley Sæland10ISLSelfoss22,22       
25 Smilla Koeck10SWEHeleneholms IF21,88       
26 Elísa Axelsdóttir10ISLFH20,75       
27 Jennylyn Gustafsson10SWEIFK Märsta20,41    pb   
28 Elin Dittmer10SWETurebergs FK19,70       
29 Malaika Dahir10SWEHässelby SK19,65       
30 Elsa Danielsson09SWEIFK Lidingö19,56       
31 Tove Olsson10SWEHeleneholms IF19,26       
32 Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss17,80       
Cecilie K. Rasmussen09DENRanders Freja AMX       

1 2 3 4 5 6 
T.OlssonXX19,26
S.HalldórsdóttirX22,9023,08
H.Yong-ViklanderXX31,88
N.Numanovic32,6232,77XX34,01X
E.DittmerX19,70X
I.Dundas-Johansen29,4329,91X
C.Williams24,2022,7326,48
A.Stenberg42,46X42,6240,1437,43X
M.Martini25,7823,9224,16
A.SælandX21,6222,22
E.EiðsdóttirXX30,75
J.GustavssonX26,23X
M.LöfX28,38X
C.RasmussenXXX
E.AxelsdóttirX20,7514,60
E.Danielsson19,2519,5615,60
F.Ottosson32,4025,26X
T.Seveborn29,5431,53X
B.Einarsdóttir30,8228,7936,4438,12X36,93
S.Sigursteinsdótt24,2219,68X
A.Benediktsdóttir17,8016,3516,70
A.Vesterback37,4043,93X38,1042,1645,21
S.Koeck19,40X21,88
A.Vigfúsdóttir28,8430,1328,02
L.SagebornX32,4132,01XX33,98
J.Gustafsson20,41X18,89
S.Berkani52,70X53,13XX56,82
O.Johansson26,5130,6929,18
M.LindénX33,3828,5625,68XX
M.DahirX18,6719,65
T.Sternlind31,49XX
I.Blomdahl31,0134,9636,53XXX
T.Ljunggren22,3021,80X


F14 300m
Final A7 jul 
Marika Söderlund Larsson10SWEStenungsunds FI40.311    pb   
Julia Strandvall10FINIF Åsarna42.282    pb   
Ebba Forslund Ekberg10SWEKFUM Örebro42.603    pb   
Denise Kemi Rehnborg10SWEMalmö AI43.645       
Emma Falk10SWEIFK Göteborg43.809       
Enya Thomesen10DENSilkeborg AK-7743.9711    pb   
Ema Avramova10SWETurebergs FK44.1114       
Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH48.7846       

Final B7 jul 
Julia Jensen10SWEMölndals AIK43.454    pb   
Natalie Isabelle Loftesnes-Aas10NOROppegård Friidrett43.696    pb   
Elsa Pihlström10SWEMalmö AI43.9812       
Maria Fet Støtvig10NORSem IF44.0113    sb   
Carla Biss10SWEMalmö AI45.1920       
Clara Arvidsson10SWEFalu IK45.2521       
Klara K Dahlgren10SWESundsvalls FI46.7432       
Elisa Östin10SWEKarlskoga Friidrottej start-       

Final C7 jul 
Nellie Hemmingsson10SWEMotala AIF44.2815    pb   
Hedvig Orestig10SWEHabo Friidrott 0444.6117    pb   
Erica Berglund10SWEIF Göta Karlstad44.7119    pb   
Ellen Bernhardsson10SWEHälle IF45.4122    pb   
Hedvig Götegård10SWEHeleneholms IF45.9324    pb   
Viktoria Zygmunt10SWEIFK Helsingborg46.6431       
Julia Waara10SWEGällivare SK46.9933       
Emilia Tegård10SWEIK Finish48.2744       

Final D7 jul 
Guðrið Marlena Høgenni10FÄRFäröarna46.1326    pb   
Stella Kaiser10SWEVarbergs GIF46.5929    pb   
Sally Neander10SWEKalmar SK47.6235       
Hanna Widegren10SWEMotala AIF47.7037    pb   
Hedi Kreft10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen47.9539    pb   
Adda Sóley Sæland10ISLSelfoss48.0941       
Adrianna Kowalska10SWEHeleneholms IF49.0747       
Adon Afroz10SWEÖrgryte IS53.8663       
Sofia Wolff10SWEHellas FKej start-       

Final E7 jul 
Ella Marie Højholt Jensen10DENSparta Atletik43.697       
Malva Gille-Grenmark10SWESundbybergs IK46.0725       
Isabella Sone Randrup10DENKöbenhavns IF49.1448       
Maia Hylling Axelsson10DENSparta Atletik52.0058       
Shola Allu10SWEYstads IF52.8559       
Þórunn Eyland Gunnarsdóttir10ISLDimon53.0160       
Emilia Wikner Lejdung10SWESundbybergs IK53.7662       
Ellie Hult10SWEHellas FK58.3966       

Final F7 jul 
Märta Sund10SWEVarbergs GIF47.9740       
Fei Bohlin10SWEIF Rigor48.1642       
Sarah Emilie Hartmann Nielsen10DENAalborg Atletik49.9953       
Majken Brynell10SWEYstads IF51.8157       
Alicia Glans Trulsson10SWEMalmö AI53.0761       
Victoria Rós Sæmundsdóttir10ISLHHF55.0464       
Elina Åhser10SWEIF Göta Karlstad55.6065       
Hrönn Hjaltadóttir10ISLIR63.1368       

Final G7 jul 
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad44.3616       
Vanessa Salzbrenner Valle10DENFrederiksbergs IF45.6423       
Elisabeth Gaarde Høgsbro10DENFrederiksbergs IF47.6034       
Ilsa Roome10DENSparta Atletik47.6936    pb   
Elly Oredsson10SWEMalmö AI49.2249       
Dorothea Mader10SWEMalmö AI49.4750       
Kayla Gullberg10SWEMalmö AI51.5956       
Ellinor Schölin10SWEMölndals AIKej start-       

Final H7 jul 
Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR43.798       
Hedda Pansell10SWEIFK Helsingborg44.7018       
Elisabeth Andersson Brown10SWEGöteborgs KIK46.4727       
Ólafía Sigrún Leiknisdóttir10ISLFH46.6230       
Elin Almgren10SWEHässelby SK47.7538       
Pia Kinski10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen48.1943    pb   
Sara Broberg10SWEIFK Lund48.4245       
Elísa Axelsdóttir10ISLFH49.8051    pb   

Final I7 jul 
Tuva Birgitte Strand10NORKongsberg IF43.8210       
Ida Lind10SWEHässelby SK46.5428       
Nelly Bronebakk Halland10NORLarvik Turn &IF49.9752       
Lavina Sadiki10SWEHässelby SK51.2054       
Elea Stub10NORIL Varegg51.2155       
Halldóra Hjaltadóttir10ISLIR60.2467       


F14 Höjd
7 jul 
Hanna Rimstad10NORUll/Kisa IL173    pb   
Lilly Marie Sivertsen10NOREidsvold TF164       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad164       
Johanne Hansen-Møller10DENSparta Atletik160    pb   
Therese Löwenthal10SWEHellas FK156       
Emma Centerhed Wiberg10SWEHabo Friidrott 04156       
Julia Karlsson10SWESäffle FIK156       
Ellen Littorin-Pousette10SWEAlunda SK156    pb   
Tuva Birgitte Strand10NORKongsberg IF156    pb   
10 Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad152       
11 Clara Sigvardsson10SWEFIK Färjestaden147       
11 Ebba Forslund Ekberg10SWEKFUM Örebro147       
13 Isabella Byberg10SWETäby IS147       
13 Clara Arvidsson10SWEFalu IK147    pb   
15 Safia Viktoria Abdullahi Larsen10DENAalborg Atletik147       
16 Elin Aneby10SWETurebergs FK147    sb   
17 Smilla Koeck10SWEHeleneholms IF141       
17 Karítas Ýr Ingimundardóttir10ISLFH141       
19 Sarah Emilie Hartmann Nielsen10DENAalborg Atletik141       
20 Elisabeth Andersson Brown10SWEGöteborgs KIK141       
20 Guðrið Marlena Høgenni10FÄRFäröarna141    pb   
20 Ella Evald10SWEVarbergs GIF141       
20 Julia Hedegaard Hallsdottir10DENSparta Atletik141       
24 Sally Neander10SWEKalmar SK141       
25 Hilma Westling10SWEHuddinge AIS141       
26 Laura Karlsson10SWEVästerås FK134       
26 Alba Jergmar10SWEBoo IF134       
26 Maja Sevelin10SWEKatrineholms SK134       
26 Emilia Tegård10SWEIK Finish134    pb   
26 Sarah Svartborn10SWEÖrgryte IS134       
26 Moa Björkén10SWETäby IS134    pb   
26 Mari Solberg Opdal10NORFrol IL134       
33 Elna Skoog10SWEIK Finish134       
33 Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH134       
35 Astrid Wetterstrand10SWEHässelby SK134    pb   
36 Victoria Rós Sæmundsdóttir10ISLHHF134       
36 Maja Martini10SWEMotala AIF134       
38 Iris Ahlqvist10SWETäby IS126       
38 Lavina Sadiki10SWEHässelby SK126       
40 Fanny Ström10SWEIF Rigor126       
40 Saga Myhrberg10SWEAlunda SK126       
40 Adda Sóley Sæland10ISLSelfoss126       

126134141147152156160164167171173175
J.Hallsdottirooxoxxx
J.Hansen-Møller-oooxxoooxxx
S.Myhrbergxxox
A.Jergmarooxxx
C.Sigvardsson--ooxxx
S.Svartbornooxxx
J.Karlsson---oxoxoxxx
E.Centerhed Wiber--oooxoxxx
C.Arvidssonoooxoxxx
E.Forslund Ekberg--ooxxx
A.Wetterstrandxoxoxxx
I.Ahlqvistoxxx
E.Evald-oxoxxx
T.Löwenthal---ooxoxxx
K.Ingimundardóttioooxxx
E.Tegårdooxxx
L.Sadikioxxx
E.Littorin-Pouset--ooxxoxxoxxx
L.Karlssonooxxx
V.Sæmundsdóttiroxxoxxx
T.Strand-xooxoxoxxoxxx
E.Skoogoxoxxx
F.Strömxxoxxx
B.Ástþórsdóttiroxoxxx
M.Opdal-oxxx
O.Ståhl---oooxoxoxxx
H.Westlingxooxxoxxx
E.Andersson Brownooxoxxx
H.Rimstad---ooooooxoxxoxxx
I.Byberg--oxoxxx
A.Sælandxxox
M.Björkénooxxx
E.Aneby-ooxxoxxx
T.Tagesson--oxoxoxxx
G.Høgenniooxoxxx
M.Martinioxxoxxx
S.Koeckoooxxx
M.Sevelin-oxxx
S.Hartmann Nielse-xooxxx
S.Abdullahi Larse-oxoxoxxx
L.Sivertsen---oooxxooxxx
S.Neander-oxxoxxx


F14 Kula3.0 kg
7 jul 
Sarah Berkani10SWEMalmö AI14,07    VU-Rek.pb   
Molly Lindén10SWEIF Göta Karlstad12,37    pb   
Maya Löf10SWEUpsala IF11,25    pb   
Julia Björkman10SWEHälle IF10,63       
Hanna Rimstad10NORUll/Kisa IL10,50       
Tuva Petersson10SWEStocksäters IF10,18       
Hedda Karlberg10SWEMalmö AI10,06    pb   
Astrid Wetterstrand10SWEHässelby SK10,04    pb   
Julia Hansson10SWEFK Athlet9,82       
10 Tyra Eriksson Hartman10SWEKatrineholms SK9,77       
11 Andrea Winther Glamoclija10DENSparta Atletik9,65    pb   
12 Elin Aneby10SWETurebergs FK9,64       
13 Clara Sigvardsson10SWEFIK Färjestaden9,60       
14 Leah Sageborn10SWEIFK Gnesta9,55       
15 Katrín Björk Andradóttir10ISLUFA9,47       
16 Marie Rüdiger Haapanen10DENIK Olympia9,38       
17 Hanna Engström10SWEKFUM Arvika9,28    pb   
18 Kajsa Kirk Petersen10DENSparta Atletik9,01       
19 Matilda Blixt10SWEMalmö AI9,00       
20 Sarah Emilie Hartmann Nielsen10DENAalborg Atletik8,97    pb   
21 Safia Viktoria Abdullahi Larsen10DENAalborg Atletik8,81       
22 Elísa Axelsdóttir10ISLFH8,68       
23 Kajsa Kubu10SWEHellas FK8,43       
24 Adda Sóley Sæland10ISLSelfoss8,34       
25 Lova Rönnäs10SWEMölndals AIK8,25       
26 Alma Carlson10SWEHuddinge AIS8,20    pb   
27 Smilla Koeck10SWEHeleneholms IF8,07       
28 Svea Disman10SWEAlunda SK8,01       
29 Molly Eriksson10SWEIF Kville7,91       
30 Adrianna Kowalska10SWEHeleneholms IF7,90    pb   
31 Þórunn Eyland Gunnarsdóttir10ISLDimon7,81       
32 Elina Åhser10SWEIF Göta Karlstad7,69    pb   
33 Selma Berggren10SWEIK Finish7,52       
34 Hildur Ósk Gunnarsdóttir10ISLHSÞ7,30       
35 Saga Myhrberg10SWEAlunda SK7,26       
36 Emelie Hjelm10SWEHässelby SK7,22       
37 Klara K Dahlgren10SWESundsvalls FI7,16       
38 Hedi Kreft10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen7,07       
39 Emilia Andersson10SWEHässelby SK6,99    pb   
40 Victoria Rós Sæmundsdóttir10ISLHHF6,92       
41 Elin Almgren10SWEHässelby SK6,85    pb   
42 Elin Dittmer10SWETurebergs FK6,69       
43 Julia Lindquist10SWEHellas FK6,41    pb   
44 Malaika Dahir10SWEHässelby SK6,36    pb   
45 Guðbjörg Lilja H. Guðmundsdóttir10ISLHSÞ6,28       
46 Josefine Cedergren10SWEHuddinge AIS6,09       
47 Emelie Axelsson10SWEGefle IF5,76       
48 Maja Kolmodin10SWEIF Kville5,73    pb   
49 Ellý Hayhurst10ISLHSÞ5,71       

1 2 3 4 5 6 
L.Rönnäs7,878,218,25
J.Björkman10,53X10,63XX10,30
K.Kubu8,278,437,91
A.Sæland8,347,998,26
H.Gunnarsdóttir7,077,306,41
M.Löf10,839,9811,25XXX
A.Glamoclija8,319,658,84
S.Disman7,087,258,01
S.Berkani12,8713,18XX13,3114,07
C.Sigvardsson8,479,069,60
M.Dahir6,12X6,36
S.Myhrberg6,857,267,18
E.HayhurstXX5,71
Þ.Gunnarsdóttir7,817,367,39
S.BerggrenX7,527,14
H.Kreft7,076,936,49
E.Hjelm6,62X7,22
K.Petersen8,728,449,01
V.Sæmundsdóttir6,286,92X