RESULTAT
Världsungdomsspelen 2024-07-05/07
Göteborg, Slottsskogsvallen (slägga på kastplanen, F14 o F17 stav inne i Friidrottens Hus)
Örgryte IS Friidrott
Uppdaterad: 2024-07-10
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  samlad lista 


 
M 5000m
Final5 jul 
Hjalmar Sandberg91SWEHälle IF15:25.73       
Adam Henrysson93SWEStensjöns IF15:33.17    pb   
Joel Thorén95SWEÖrgryte IS15:42.51    pb   
Otto Wendle Lindestam06SWESpårvägens FK15:59.74    pb   
Idar Odland06NORIL Varegg16:03.97       
Lorentz Erland Linde84NORIL Varegg16:09.69       
Sander Petri Bere05SWEMalmö AI16:24.08       
Sander Spilhaug Stuwe06NORUll/Kisa IL16:25.26       
Florian Hermann85SWEÖrgryte IS16:56.78       
10 Alexander Andersson97SWEHammarby IF17:09.85    pb   
11 Patric Engström74SWETrollhättan FIK17:26.98       
Jesper Evervall94SWEÖrgryte ISbröt       
Henok Ande05SWEHälle IFbröt       
Jimmy Nord06SWEAlingsås IFbröt       


M 3000m hinder91,4 cm
Final5 jul 
Johannes Sandvik Bø06NORStord IL 8:59.51    pb   
Albin Gezelius03SWEIFK Mora FIK 9:06.48       
Marcus Asker05SWEMalmö AI 9:11.53    pb   
Samuel Berhane05SWEHässelby SK 9:25.54       
Ivan Magnusson02SWESävedalens AIK 9:48.99    pb   
Salem Al-Murisi02SWEMölndals AIK10:17.45       


M 400m häck91,4 cm
Final A5 jul 
Anton Bertilsson99SWEIFK Växjö52.191       
Sigge Bergentz06SWEKFUM Örebro52.232    pb   
Ívar Jasonarson92ISLIR53.093    sb   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS54.104       
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK54.616       

Final B5 jul 
Babu Badjie05SWEDanderyds SK54.345    pb   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS55.447    pb   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK58.038    sb   
Morgan Lindstedt05SWEMalmö AI59.159    pb   


M X Stav
5 jul 
Viktor Rahm05SWEVästerås FK500       
Kristoffer Eneman06SWEIFK Göteborg488       
Simon Lindström07SWETurebergs FK476    pb   
Sander Oppen04NORSturla463       
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS450       
Siver Olavsbråten Ebbestad08NORIL Sandvin435       
Quincy Hackett07SWEHammarby IF435       
Fredrik Wincent78SWESundbybergs IK420       

380400420435450463476488500510520526531
S.Oppen----ooxxx
S.Lindström---ooxxoxoxxx
Q.Hackett---oxxx
F.Wincent-ooxxx
S.Ebbestad---oxxx
O.Hagström--xoxxooxxx
K.Eneman----o-oxoxxx
V.Rahm------o-xoxxx


M Spjut800 g
5 jul 
Benjamin Gressløs02NORSarpsborg IL65,47    sb   
Arvid Klingberg03SWEKvarnsvedens GoIF57,57       
Hugo Karsamo04SWEIFK Växjö56,19       
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist48,04       
Simon Andersson04SWEBrännans IF46,32    sb   
Marcus Henriksen02NORFIK Orion0,00       

1 2 3 4 5 6 
A.Klingberg56,3456,76XX57,5757,21
G.Sjursen43,97X45,4247,0246,5348,04
S.Andersson39,8143,7945,9746,3243,4343,18
H.Karsamo56,1952,2254,4951,8855,0354,80
M.HenriksenXX----
B.Gressløs63,7257,1365,4763,2865,4761,93


P19 Hinder 2000m91,4 cm
Final5 jul 
Sondre Harstad Rinde06NORSkarphedin IL 6:41.24       
Theo Eriksson06SWEIFK Växjö 7:12.13       


P19 Stav
5 jul 
Oliver Sandberg06SWEHuddinge AIS488       
Lucas Gjesdal05NORKoll IL467       
Viggo Bergström06SWEIFK Växjö467       
Leo Göransson05SWEKlippans FK432       
Gabriel Torgersson05SWEIF Kville432       
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin432       
Grétar Björn Unnsteinsson06ISLFjölnir Island432    pb   
Joel Enander05SWETäby IS407       
Jack Forsberg06SWEVästerås FK377       
10 Elias Löndahl06SWEIFK Lund340    pb   
Seifeldin Mohamed Abdelsalam05QATQatarX       
Hampus Hillding06SWEKFUM ÖrebroX       

320340360377392407420432444456467478488498505510520
V.Bergström--------o-xxoxxx
G.Unnsteinsson---xoxoo-xxoxxx
G.Torgersson-----oxxooxxx
S.Teigstad-------xoxxx
E.Löndahloxxoxxx
L.Gjesdal--------ooxxoxxx
J.Enander-----oxxx
H.Hillding--xxx
L.Göransson------ooxxx
S.Abdelsalam----------------xxx
J.Forsberg---oxxx
O.Sandberg----------o-o-xxx


P19 Spjut800 g
5 jul 
Leon Bodén05SWEKFUM Örebro60,19       
Benjamin Bodin06SWESäters IF58,56       
Felix Maximillian Skare06NORSki IL56,14    pb   
Leo Göransson05SWEKlippans FK55,62       
Viktor Lögdahl05SWERåby-Rekarne FIF54,93       
Daníel Breki Elvarsson06ISLSelfoss51,76       
Joel Enander05SWETäby IS47,88       
Daniel Birgersson06SWENyköpings BIS45,82       
Cornelius Birk Meissner06DENSkive AM44,47       
10 Victor Törnström05SWEDanderyds SK43,30       
11 Elias Löndahl06SWEIFK Lund38,58       
12 Tobias Kalmo Thorbjørnsen06NORIL Sandvin36,10       

1 2 3 4 5 6 
D.ElvarssonX49,3450,3251,7648,5049,31
F.Skare53,4053,45X55,4056,1453,35
C.Birk Meissner41,2044,47X
V.Lögdahl54,2854,93XX54,91X
L.Bodén60,1360,19X58,46X58,65
E.Löndahl38,5837,5937,71
D.Birgersson40,9241,1845,8145,8245,19X
J.Enander39,8543,7445,8447,8846,5542,91
L.Göransson47,19X52,6655,6252,93X
B.Bodin58,56X53,2755,4357,42X
T.Thorbjørnsen36,1033,6836,00
V.Törnström42,6342,5943,30


P17 800m
Final A5 jul 
William Thøgersen08DENSparta Atletik 1:56.661       
Mikel Månsson07SWEÅhus FIK 1:57.162    pb   
Mikkel Feldborg Nielsen07DENIK Hellas 1:58.323       
Þorvaldur Gauti Hafsteinsson07ISLSelfoss 1:58.804    sb   
Henrik Graver Odden08NORKragerø friidrett 1:59.746       
Kuvar Peter08UAEUltimate Athletics 2:00.117       
Sitotaw Sänger08DENFrederiksbergs IF 2:00.248       
Lucas Wall07SWEIFK Umeå 2:00.499       
Andreas Hansen07SWEMalmö AI 2:01.8212    pb   
10 William Svensson07SWESävedalens AIK 2:03.5916       
11 Hilmar Ingi Bernharðsson08ISLIR 2:04.2419    pb   

Final B5 jul 
Max Petersson08SWEKA 2 IF 1:59.385    pb   
Jonas Hole Sletten07NORSturla 2:01.6110    pb   
Illugi Gunnarsson07ISLIR 2:01.6711    pb   
Melker Engström08SWETrollhättan FIK 2:02.6413    pb   
Lucas Linder08SWEHöörs IS 2:03.0614    pb   
Arvid Ahlstrand07SWEBoo IF 2:03.4415       
Hjalte Linnet Løndal08DENSkive AM 2:03.9617    pb   
Vilhelm Lood Falgén07SWETurebergs FK 2:04.0218       
Nemo Nerg07SWEKA 2 IF 2:04.5521       
10 Frans Kaiser08SWEVarbergs GIF 2:05.2923       
11 Melvin Lessner Sveen07SWEIFK Göteborg 2:06.1425       

Final C5 jul 
Iver Jebsen Hoem08NORØygarden IL 2:04.4920    pb   
August Hannerstål07SWESundbybergs IK 2:05.2022    sb   
Tobias Harstad Rinde08NORSkarphedin IL 2:05.7624    pb   
Adrian Monkvik08NORSarpsborg IL 2:06.3027       
Måns Trulsson08SWEMalmö AI 2:06.7928       
Filip Åkärbjär08SWEIFK Mora FIK 2:06.8629       
Johan Åkerström08SWETurebergs FK 2:06.9330       
Vincent Almqvist08SWETrollhättan FIK 2:07.0631    pb   
Thor Rytter Larsen07DENSilkeborg AK-77 2:07.3832       
10 Jonas Nordviken07NORBøler IF 2:07.4633       
11 Adrian Sandholtbråten07NORBøler IF 2:16.6341       

Final D5 jul 
Martin Mjelde08NORIL Gneist 2:06.2826    pb   
Hrafnkell Viðarsson08ISLIR 2:08.1234    pb   
Arvid Åberg07SWETjalve FIF 2:08.1335    pb   
Trym Gjedebo-Skarpeteig08NORBøler IF 2:09.4236       
Daniel Wasbø08NORIL Gneist 2:10.3537    pb   
Elliott Johansson08SWEMalmö AI 2:10.6238    pb   
Þorkell Máni Erlingsson07ISLFjölnir Island 2:11.9639    pb   
Jovard Tunestveit Karlsen07NORIL Varegg 2:14.5440    sb   
Ludvig Burenius08SWESundbybergs IK 2:16.9942    sb   
10 Svante Jorstig08SWEKFUM Örebro 2:20.6243    pb   
11 Andreas Moors08DENSparta Atletik 2:22.9644       


P17 Hinder 2000m83,8 cm
Final5 jul 
Ulrik Jåvoll Hagen08NORBrandbu IL 5:58.36       
Haakon Heltzer Sørstad08NORUll/Kisa IL 6:00.94       
Emils Matiass Reinfelds07LATOgres NSC 6:05.93    sb   
Axel Wold Møller08NORKoll IL 6:08.65    pb   
Lucas Björfelt08SWEIF Göta Karlstad 6:24.27    pb   
Noah Svedberg07SWESävedalens AIK 6:27.30       
Hubert Amberntsson08SWEMölndals AIK 6:37.87    pb   
Marcus M Tarp08DENHerning GF 6:56.47    pb   
David Wallén08SWEVästerås FK 6:57.18       
10 Leevi Piispanen08FINKenttäurheilijat -58 6:58.23    pb   
11 Elias Jungefors08SWEHammarby IF 7:02.00    pb   
12 Alvin Mether08SWEHälle IF 7:24.82       
Linus Pålsson08SWETrollhättan FIKbröt       
Sondre Haukanes08NORIL Gneistbröt       


P17 400m häck83,8 cm
Final A5 jul 
Jonas Rosholt07NORBUL54.221    pb   
Jakob Lennermark07SWETurebergs FK54.272    pb   
Julian Førsund07NORHvam IL57.023       
Eskil Ekenes07NORHalden IL59.166       
Ivar Fransson Larsson07SWELerum Friidrott61.038       
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIFbröt-       

Final B5 jul 
Nils Amundin08SWESävedalens AIK57.944    sb   
Pétur Óli Ágústsson07ISLFjölnir Island59.115       
Even Bogen Nørjordet08NORKoll IL60.397       
Ívar Ylur Birkisson08ISLDimon62.429       
Jakob Refvem Kolderup08NORKoll IL63.1710       


P17 Längd
5 jul 
Anthony Ommundsen Johnsen07NORIK Grane7,30       
Benjamin C Moen07NORFana IL6,73       
Meso Joshua Eze Egenaonu07SWEHammarby IF6,68       
Erik Petersson07SWEFIK Färjestaden6,60    pb   
Elias Unosson07SWEFIK Färjestaden6,57    pb   
Vilmer Vik07SWEKA 2 IF6,53       
Tim Henriksson07SWEVästerås FK6,49    pb   
Anton Roslund07SWEHammarby IF6,48       
Mads Vincentsen07DENSparta Atletik6,35       
10 Sebastian Kjellberg07SWEIF Rigor6,28       
11 Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborg6,27       
12 Marcus V. Giörtz Mondoka07NORIL Sandvin6,27       
13 James White07GBRCity of Salisbury A&RC6,22       
14 Linus Mattsson07SWETäby IS6,15       
15 Miron Weber07SWELinköpings GIF6,06       
16 Kevin Nordin07SWEIFK Växjö6,05       
17 Viktor Sahlin07SWEYstads IF6,01       
18 Samuel Komesha07SWEHammarby IF5,88       
19 Walter Hedblom Green07SWEGefle IF5,86    pb   
20 Emil Wetterberg07SWEIFK Lund5,72    pb   
21 Hampus Fagerlund09SWEIFK Växjö5,58       
22 Hugo Ekerlund07SWEIFK Trelleborg5,52    pb   
23 Samir Yusuf07SWEHammarby IF5,28       
24 Adam Ernir Níelsson07ISLFH5,27       
25 Simen Furuseth07NORBøler IF5,24       
26 Fredrik Redin07SWEHammarby IF5,16       

1 2 3 4 5 6 
M.Egenaonu6,420,9X1,16,682,16,17-1,0-X0,2
S.Kjellberg6,281,16,170,16,033,5
S.Komesha5,880,15,850,75,72-0,5
M.Vincentsen6,14-0,46,051,36,353,8
R.Arnell6,210,56,273,96,232,6
M.MondokaX1,9X1,66,272,2
J.White6,080,85,950,46,221,6
E.Wetterberg5,721,64,772,45,403,4
K.Nordin5,660,76,051,35,912,2
E.Unosson6,421,8X1,76,331,96,050,16,420,86,570,6
H.Fagerlund5,582,15,381,9X1,0
L.Mattsson6,142,0X0,56,150,5
T.Henriksson6,200,26,483,06,493,42,51-0,2X-0,96,33-0,5
A.Roslund5,891,366,484,45,012,95,94-0,96,310,64,21-0,4
F.Redin5,160,54,832,74,822,9
A.Johnsen6,97-0,67,302,2--6,810,17,101,0
B.Moen6,731,1X1,66,713,16,531,56,561,4X1,2
H.Ekerlund5,110,95,31-0,25,520,7
W.Hedblom Green5,490,55,760,75,861,5
S.Furuseth4,921,05,160,45,241,4X
V.Vik6,40-0,5X1,96,533,16,081,16,290,66,351,0
S.Yusuf4,361,55,281,25,274,0
E.Petersson6,481,66,371,86,491,86,600,2X0,3X1,0
V.Sahlin5,48-1,26,01-2,3X0,7
M.WeberX1,6X3,66,061,1
A.NíelssonX1,8X0,35,270,1


P17 Spjut700 g
5 jul 
Robin Liljeqvist08FINIF Nykarlebynejden71,17    pb   
Alexander Vedin07SWETrollhättan FIK65,39    pb   
Hjálmar Vilhelm Rúnarsson08ISLSelfoss57,77    pb   
Viktor Sahlin07SWEYstads IF55,55    pb   
Caspian Sanderberg07SWEIKHP Huskvarna54,10       
Anton Ringdahl07SWEMarieby GoIF52,37       
Gustav Höök08SWESäffle FIK51,57       
Olle Höök08SWESäffle FIK49,09    pb   
Melvin Tollefsen07NORMoss IL48,86    sb   
10 Mads Vincentsen07DENSparta Atletik48,31       
11 Irving Lind07SWEHässelby SK46,71       
12 Hannes Johansson07SWEHammarby IF46,42       
13 Benjamin Wilkinson08SWEHammarby IF45,20    pb   
14 Theo Lydén08SWEMalmö AI44,55       
15 Walter Hedblom Green07SWEGefle IF42,92       
16 Mats Klungland08NORKoll IL42,88       
17 Otto Hallgren07SWEIF Göta Karlstad41,85       
18 Rasmus Arnell07SWEIFK Göteborg40,57       
19 Loke Bergström08SWEMalmö AI38,96       
20 Svante Reidhav08SWEIFK Lund37,39       
21 Vésteinn Loftsson08ISLSelfoss37,34       
22 Adam Ernir Níelsson07ISLFH36,66       
23 Tristan Trzecieski07DENAmager AC35,09       
24 Hugo Ekerlund07SWEIFK Trelleborg33,20    pb   
25 Albin Påfvelsson08SWEAlingsås IF31,93       
26 Emil Wetterberg07SWEIFK Lund31,60    pb   
27 Viktor Åsell07SWEÖstersunds GIF28,76       
Kristján Kári Ólafsson08ISLSelfossX       

1 2 3 4 5 6 
G.Höök48,8749,9749,5351,1751,57X
V.Åsell28,76XX
H.RúnarssonX52,9257,0652,0553,2657,77
K.ÓlafssonXXX
M.Vincentsen40,2948,31X
O.Hallgren41,8540,9838,89
A.Vedin54,8264,5653,05X65,3959,30
C.Sanderberg49,4354,1049,5051,8547,74X
M.Klungland36,2742,8834,91
O.Höök44,5044,9949,0946,9348,3348,78
L.BergströmX38,96X
M.Tollefsen45,2046,2948,86
E.Wetterberg18,6027,4031,60
V.Loftsson36,4437,34X
I.Lind46,71XX
H.Johansson46,4246,17X
A.Ringdahl48,4952,3751,71-50,0146,50
A.PåfvelssonX31,9331,25
A.Níelsson36,46X36,66
T.Lydén44,55XX
V.SahlinX50,75X52,8744,5355,55
T.TrzecieskiX35,09X
S.Reidhav35,1133,7037,39
B.Wilkinson43,2845,2041,32
W.Hedblom Green35,9342,92X
R.LiljeqvistX52,6361,9044,9258,1171,17
R.ArnellX40,5738,62
H.Ekerlund27,8233,2032,58


P16 Längd
5 jul 
Loke Salberg08SWELinköpings GIF6,88    pb   
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 046,80    pb   
Hugo Andersson08SWESävedalens AIK6,54    pb   
Oliver Mikkelsen08DENSparta Atletik6,52       
Benjamin Wilkinson08SWEHammarby IF6,41    pb   
Jonas Østergaard Stilling08DENSkive AM6,35    pb   
Lukas Lundh08SWEMalmö AI6,25       
Yngve Findin08SWEEskilstuna FI6,16       
Erik Pikkuniemi08SWEHässelby SK6,15       
10 Philip Antivilo Lindsjöö08SWEHässelby SK6,07       
11 Alfred Tage08SWEIFK Lund6,01       
12 James Mudingay08SWEIFK Lund5,99    pb   
13 Lucas Bricot08NORIL Sandvin5,81       
14 Malthe Asmussen08DENSkive AM5,73       
15 Julius Noreland08SWEUpsala IF5,60       
16 Elvis Koszinowski08SWELidköpings IS5,58       
17 Brynjar Páll Jóhannsson08ISLUFA5,48       
18 Filip Olsson08SWERånäs 4H5,45       
19 Helgi Reynisson08ISLThjotandi5,40    pb   
20 Ívar Ylur Birkisson08ISLDimon5,34       
21 Théodore Lagroix Kronlund08SWEÖstersunds GIF5,31       
22 Svante Reidhav08SWEIFK Lund5,18    pb   
23 Arnar Steinn Thorarinsson08ISLÁrmann AC5,13       
24 Åke Folke08SWEFalu IK4,86       
25 Gustav Bryholt08DENHerning GF4,75       
26 Andreas Klitgaard-Romero08DENHerning GF4,47    pb   
27 Arni Bartal Joensen08FÄRítróttafelagið Hvirlan4,07       
28 Alexander Strand Träff08SWEIFK Göteborg3,85       
Felix Okende08SWEUpsala IFX       

1 2 3 4 5 6 
T.Lagroix Kronlun5,313,2X1,74,201,7
A.Thorarinsson3,991,35,133,84,983,0
L.Lundh6,162,96,161,86,251,96,00-0,26,231,5X1,5
Y.Findin5,731,95,801,06,162,35,980,35,941,64,101,0
G.Bryholt4,752,14,503,14,623,8
L.Bricot5,681,75,731,35,810,1
Í.Birkisson5,282,55,341,0X0,9
F.OkendeX0,1X1,4X1,3
H.Andersson5,510,36,301,56,391,92,90-0,95,862,06,541,2
S.Reidhav4,991,65,184,04,41-1,4
O.Mikkelsen6,362,76,361,86,18-0,16,32-0,16,490,16,521,8
J.MudingayX2,25,991,9X1,7
B.Jóhannsson5,481,43,462,1X
P.Antivilo Lindsj5,561,25,94-1,06,070,2
Å.FolkeX2,2X2,94,862,2
L.Salberg6,502,56,50-0,16,181,76,750,46,882,5X2,0
A.Klitgaard-RomerX3,54,471,34,440,9
E.Koszinowski5,500,3X3,35,58-0,6
A.Joensen4,072,53,343,02,850,7
F.OlssonX2,0X2,45,450,7
J.Noreland5,600,55,440,6X3,0
E.PikkuniemiX-1,45,871,66,154,0
H.ReynissonX1,,2X2,55,401,5
A.Strand Träff3,851,5X2,4X2,9
M.Asmussen5,45-1,85,735,95,582,4
J.Østergaard Stil5,901,35,651,36,331,66,35-0,66,211,05,99-0,5
B.WilkinsonX3,46,021,56,415,16,180,56,411,5X2,8
T.Rogö6,250,66,212,76,562,06,63-0,76,65-2,66,800,6
A.Tage4,461,56,013,3X0,9


P15 Hinder 1500m76,2 cm
Final5 jul 
Karl Oraug Rygh09NORKoll IL 4:31.07       
Love Willen Holgersson09SWEIFK Lidingö 4:37.17    pb   
William Edlund Tura09SWEIFK Märsta 4:38.61    pb   
Oliver Sweetman09NORKoll IL 4:52.86       
Malte Jacobsson09SWEKA 2 IF 4:53.72    pb   
Samuel Oliveira09SWEHanvikens SK 4:58.12       
Tristan Sundgaard Lund10DENSparta Atletik 5:03.66    pb   
Tage Lood Falgén10SWETurebergs FK 5:10.13       
Pablo Belzunces09ESPClub Atletismo Nogalte 5:34.36       
Erik Jansson09SWEVästerås FKej start       


P15 Häck 300m76,2 cm
Final A5 jul 
Jamal Badru09QATAspire Qatar40.431       
Sverre Hansen Munkvold09NORLambertseter40.452    pb   
Alessandro Mancinella09SWEHammarby IF41.183    pb   
Philip Hansmar09SWEHöörs IS41.954    pb   
Emil Sjöholm10SWEKFUM Örebro42.696    pb   
Jorundur Thor Hakonarson09ISLÁrmann AC43.398    pb   
Kevin Fatty10SWELerum Friidrott43.7910    pb   

Final B5 jul 
Wilhelm Edlander10SWELerum Friidrott44.0312    pb   
Victor Herge10SWEHässelby SK45.0815    pb   
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad46.4618    pb   
Kristján Óli Gustavsson09ISLBreidablik47.1820    pb   
Gustav Forsling09SWEKFUM Örebro47.5121    pb   
Ludvig Frieberg10SWEIK Finish47.5122    pb   
Aston Norrenge10SWEHuddinge AIS48.1523    pb   

Final C5 jul 
Sixten Schütz09SWEFIK Färjestaden42.595       
Vetle Lier10NORKoll IL44.5913       
Alvin Daniels09SWEHässelby SK45.2116    pb   
Ebbe Engström10SWEHässelby SK46.6719       
Thomas Moussay09SWESundbybergs IK48.4324       
Filip Larsson10SWEUllevi FK49.0025       
Albin Anderberg09SWEIFK Lundbröt-       

Final D5 jul 
Emil Ribacke10SWETurebergs FK42.737       
Svante Fernström10SWEMölndals AIK43.469       
Brimir Snær Norðfjörð09ISLFH43.9811       
Hinrik Sigurbjörnsson09ISLHSÞ44.9114    pb   
Bill Gibson09SWEUpsala IF45.8417       
Hrafnkell Hrafnsson10ISLFH50.1126       
Sigmar Appleton Rist09ISLBreidablikej start-       


P15 Längd
Kvalgrupp 15 jul 
Tobías Matharel09ISLUFA6,28Q    pb   
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK6,07Q       
Hanns Hugo Rieken09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen5,91Q    pb   
Joar Larsson09SWEHuddinge AIS5,89Q       
Nelson Svensson Johansson09SWEÖrgryte IS5,87Q       
Sondre Rosseland09NORVindbjart IL5,85Q       
Arnar Logi Henningsson09ISLÁrmann AC5,81Q    pb   
Olle Dalholm09SWEÅhus FIK5,63       
Albara Al-Malki09QATAspire Qatar5,61       
10 Arnar Helgi Harðarson09ISLUFA5,58       
11 Jacques Reynaldo S Borges Schmitt09ISLBreidablik5,36       
12 Jorundur Thor Hakonarson09ISLÁrmann AC5,26       
13 Sindri Dan Vignisson09ISLFH5,21    pb   
14 Hinrik Sigurbjörnsson09ISLHSÞ5,21       
15 Moritz Bruch09SWEHässelby SK5,21       
16 Conrad Rohde09DENSparta Atletik5,16       
17 Axel Huss09SWEÖstersunds GIF5,15       
18 Oskar Johannsson09ISLÁrmann AC5,07    pb   
19 Hugo Dahl09SWEHässelby SK5,03       
20 Frans Jorbrant09SWEKFUM Örebro4,98       
21 Fabian Olivestedt09SWEÅhus FIK4,82       
22 Sigurdur Kristjansson09ISLÁrmann AC4,60    pb   
23 Alex Nordh09SWEKFUM Örebro4,59       
24 Gustav Rognes09SWEHässelby SK4,57    pb   
25 Samuel Grønlund Brix09DENSparta Atletik4,55       
26 Karl Soren Theodorsson09ISLÁrmann AC4,51       
27 Kormákur Snorrason09ISLFjölnir Island4,25       
28 Styrmir Tryggvason09ISLÁrmann AC4,24       
29 Nokkvi Freyr Jonasson09ISLÁrmann AC3,94       
Texas Spencer09SWEÖrgryte ISX       
Saleh Al-Sahoti09QATAspire QatarX       
Hugo Back-Nilsson09SWEHässelby SKX       
Hreggviður Örn Hjaltason09ISLUFAX       

1 2 3       
H.Back-NilssonX1,3X1,1X1,5
N.Svensson Johans5,870,6
M.Bruch4,682,34,841,15,210,5
H.RiekenX2,05,912,0
S.Al-SahotiX1,4X1,5X0,7
J.Larsson5,891,7
S.Kristjansson4,600,54,600,5X2,3
A.Huss3,511,45,152,13,08-0,9
M.Håkansson6,071,7
H.Dahl4,921,35,033,04,641,7
S.Vignisson5,161,44,931,15,211,8
G.Rognes4,570,64,441,54,560,9
F.OlivestedtX2,14,820,8X1,8
O.Dalholm5,632,24,98-1,8X1,5
A.Henningsson5,810,5
N.Jonasson3,852,23,932,53,942,3
S.Rosseland5,853,,0--
H.Sigurbjörnsson5,212,15,152,25,110,4
F.JorbrantX2,94,982,6X3,8
A.Al-MalkiX2,6X2,25,613,4
K.Theodorsson4,511,94,273,03,941,9
T.SpencerX2,0X1,1X-1,4
S.Brix4,390,64,482,64,551,9
K.Snorrason4,241,34,251,6X2,0
H.HjaltasonX1,3X3,2X1,2
A.Nordh4,191,2X4,34,592,4
A.Harðarson5,421,85,162,05,584,6
C.RohdeX4,8X2,65,162,7
S.Tryggvason4,21274,242,1X1,0
O.Johannsson5,071,7X3,44,672,2
T.Matharel5,763,76,281,7
J.Hakonarson4,783,94,921,35,263,3
J.Borges Schmitt4,762,15,361,45,121,9

Kvalgrupp 25 jul 
Daniel Nielsen09DENGreve Atletik6,12Q       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund5,95Q    pb   
Oliver Tidlund09SWEGefle IF5,85Q       
Konstanty Piontek09SWEKA 2 IF5,84Q    pb   
Liam Swensson09SWEKA 2 IF5,80Q       
Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg5,76q       
Samúel Örn Sigurvinsson09ISLBreidablik5,71q       
Nils Johansson09SWEÖstersunds GIF5,67q       
Samuel Coric09SWEKA 2 IF5,66q    pb   
10 Frans Caisander09SWEIF Kville5,55    pb   
11 Cesar Berntsson09SWEÄngelholms IF5,47       
12 Sindre Klausen Veggan09NORTyrving IL5,41       
13 David Vallgren09SWELidköpings IS5,35    pb   
14 Danny Cox09SWEYstads IF5,29    pb   
15 Thor Adam Alfheim09NORFredrikstad IF5,28    pb   
16 Oliver Krath Hansen09DENViborg AM5,22       
17 Thomas Kleemola09FINKenttäurheilijat -585,18       
18 Dante Wesén Åstrand09SWEHöörs IS5,06       
19 Theo Elster09SWEKFUM Örebro5,06       
20 Henry Westgård09SWEHönö IS4,87       
21 Kristján Óli Gustavsson09ISLBreidablik4,73       
22 Patrekur Ómar Haraldsson09ISLBreidablik4,66       
23 Jeppe Karlsson09SWEIFK Lidingö4,48    pb   
24 Jakob Cedergren09SWEIF Kville4,44    pb   
25 Zion Svensson09SWEKA 2 IF4,31       
26 Benjamin Högelius09SWEKA 2 IF4,25    pb   
27 Oliver Sweetman09NORKoll IL4,22       
28 Sigmar Appleton Rist09ISLBreidablik3,89       
29 Eliah Andersson09SWEBromma IF3,84       
Theodor Nathaniel Gutvik09NORKristiansand IFX       
Viggo Modin09SWEIF KvilleX       

1 2 3       
O.Tidlund5,791,75,541,15,851,0
S.SigurvinssonX0,75,711,85,290,0
P.HaraldssonX0,03,440,84,660,0
V.ModinX1,6X0,0X0,3
J.Cedergren4,441,04,221,23,910,5
N.Johansson5,671,35,361,55,531,3
C.BerntssonX1,9X1,15,472,6
S.Veggan5,071,25,410,65,381,2
J.Karlsson4,191,14,002,04,481,4
T.Alfheim5,282,04,530,74,420,4
O.Hedin5,760,05,490,95,621,9
O.Hansen4,881,74,960,25,221,1
D.Wesén Åstrand4,891,74,840,15,062,6
T.GutvikX0,8X1,5-
E.Andersson3,840,82,930,62,811,5
Z.Svensson4,311,73,971,94,151,4
F.Caisander4,950,1X2,45,552,0
T.Kleemola4,801,74,772,45,180,0
K.Gustavsson4,240,04,560,54,731,9
B.Högelius4,251,9X0,5X1,3
T.Elster3,242,3X1,15,061,6
S.Appleton Rist3,891,92,953,1X1,6
K.Piontek5,840,5--
S.Coric5,420,85,661,75,593,0
A.AnderbergX0,55,951,5
D.Cox5,030,45,132,55,292,0
H.Westgård4,870,04,831,9X2,6
O.Sweetman4,222,14,110,74,150,6
D.Vallgren5,351,75,211,25,210,9
D.Nielsen6,121,8
L.SwenssonX0,5X0,85,801,2

Final5 jul 
Tobías Matharel09ISLUFA6,66    pb   
Joar Larsson09SWEHuddinge AIS6,62    pb   
Daniel Nielsen09DENGreve Atletik6,59    pb   
Malte Håkansson09SWEÅhus FIK6,48       
Nelson Svensson Johansson09SWEÖrgryte IS6,32    pb   
Oliver Tidlund09SWEGefle IF6,09       
Arnar Logi Henningsson09ISLÁrmann AC6,07    pb   
Albin Anderberg09SWEIFK Lund5,98    pb   
Nils Johansson09SWEÖstersunds GIF5,97    pb   
10 Sondre Rosseland09NORVindbjart IL5,95       
11 Konstanty Piontek09SWEKA 2 IF5,91       
12 Hanns Hugo Rieken09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen5,87    pb   
13 Liam Swensson09SWEKA 2 IF5,76       
14 Oliver Hedin09SWEIFK Göteborg5,69       
15 Samuel Coric09SWEKA 2 IF5,15       
Samúel Örn Sigurvinsson09ISLBreidablikX       

1 2 3 4 5 6 
S.CoricXX5,151,0
A.AnderbergX4,65,902,15,982,4X2,9-5,871,7
D.Nielsen6,480,6X-0,46,352,85,032,66,590,96,433,9
O.Hedin5,613,43,952,85,691,2
J.Larsson6,353,76,401,56,352,46,463,9X6,623,1
O.Tidlund6,063,56,023,7X3,33,601,24,581,56,091,1
M.Håkansson6,120,95,962,26,482,33,833,2X-2,1X2,7
H.Rieken5,872,0X2,75,843,0
K.PiontekX1,8X2,15,912,7
S.SigurvinssonX2,2X3,4X1,2
L.SwenssonX3,5X4,65,760,2
N.Svensson Johans6,193,4X5,86,042,5X2,86,080,76,322,3
N.Johansson5,971,15,483,15,552,0
A.Henningsson6,052,1X4,66,012,76,071,85,911,2X3,9
T.Matharel6,331,1X-2,03,903,96,552,96,661,56,552,7
S.RosselandX2,65,952,3X4,3


P15 Kula4.0 kg
5 jul 
Benedikt Gunnar Jónsson09ISLIR17,03       
George Cederqvist09SWEIFK Göteborg16,55    pb   
Jonathan Rinman09SWEIFK Halmstad15,61       
Anton Pranjic09SWEIF Göta Karlstad15,28       
Sondre Rosseland09NORVindbjart IL13,71    pb   
Jumanne Hackett09SWEHammarby IF13,29       
Linus Wictorsson09SWEHovslätts IK12,88       
Sixten Schütz09SWEFIK Färjestaden12,81       
Felix Sjöstedt09SWEGlanshammars IF12,15       
10 Arvid Kvarnback09SWELeksands FIK12,14       
11 Fabian Olivestedt09SWEÅhus FIK11,73    pb   
12 Liam Peter09UAEUltimate Athletics11,48       
13 Sofus Houman-Prassé09DENSparta Atletik11,47       
14 Samúel Örn Sigurvinsson09ISLBreidablik11,06       
15 Sigurd Juven09NORBodø FIK11,03    pb   
16 Conrad Rohde09DENSparta Atletik10,81    pb   
17 Jógvan Ingi Falkvard Joensen09FÄRFäröarna10,71       
18 Hanns Hugo Rieken09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen10,56    pb   
19 Valdemar Lindstrii09SWEIFK Trelleborg10,47       
20 Johannes Martin Fjell09NORKoll IL10,45    pb   
21 Kristján Óli Gustavsson09ISLBreidablik10,34    sb   
22 Styrmir Tryggvason09ISLÁrmann AC10,28       
23 Kristófer Máni Sigurðsson09ISLUFA9,95       
24 Óðinn Egilsson09ISLBreidablik9,86       
25 Hugo Back-Nilsson09SWEHässelby SK9,18    pb   
26 Hreggviður Örn Hjaltason09ISLUFA9,15       
27 Baldur Báruson Persson09FÄRítróttafelagið Hvirlan8,60       
28 Sigurdur Kristjansson09ISLÁrmann AC8,09       
29 Kormákur Snorrason09ISLFjölnir Island7,75    sb   
30 Gabriel Andreasson.09SWEÖrgryte IS7,59       
31 Nokkvi Freyr Jonasson09ISLÁrmann AC6,97    pb   

1 2 3 4 5 6 
K.Snorrason7,757,527,50
V.Lindstrii10,4710,039,96
N.Jonasson6,97X6,16
H.Back-Nilsson8,929,18-
S.Tryggvason10,28X9,98
L.Wictorsson12,79X12,8612,3212,88X
S.Rosseland12,6313,5112,4212,3612,6813,71
F.Sjöstedt12,15XX
H.RiekenX10,56X
J.FjellX10,45X
G.CederqvistXX14,8814,3516,3116,55
J.Rinman14,99X13,8012,7714,0615,61
J.Joensen9,9910,71X
J.Hackett11,47X12,8912,74X13,29
A.KvarnbackXX12,14
H.Hjaltason8,589,158,02
S.Juven11,0310,23X
S.Houman-Prassé10,6611,47X
A.Pranjic14,0115,28X15,02XX
S.Schütz10,6712,2012,2012,0512,6912,81
S.Sigurvinsson10,61X11,06
L.Peter11,2911,3011,48
K.Gustavsson10,1110,349,94
G.Andreasson.X7,587,59
B.Jónsson15,7417,0315,5216,44X16,43
Ó.Egilsson8,619,869,65
F.Olivestedt11,35X11,73
C.Rohde10,2810,817,21
S.Kristjansson7,297,978,09
K.Sigurðsson9,959,888,09
B.Persson8,428,278,60


P14 Längd
Kvalgrupp 15 jul 
Jakob Lindberg10SWEHellas FK6,01Q    pb   
Hanwen Dong10SWETurebergs FK5,97Q       
Isac Sehlstedt10SWEFalkenbergs IK5,77Q       
Albert Redestam10DENHelsingör IF5,69Q    pb   
Alvin Stjernfeldt10SWEEslövs AI5,59Q       
Loe Asph Hennerdal10SWEVästerås FK5,58Q    pb   
Henrik Östlind10SWETurebergs FK5,55Q       
Viktor Magnusson10SWEHellas FK5,40Q    pb   
Vincent Lundvall10SWEHellas FK5,35Q    pb   
10 Vagn Bjørn10DENAmager AC5,17       
11 Philip C Moen10NORFana IL5,17    pb   
12 Pelle Ihlebæk Haugarvoll10NORFredrikstad IF5,13       
13 Desmond Holinka10USACarlsbad Track&Field Club5,01       
14 Aleksander Christian Moen10NORBUL4,88       
15 Colin Dahnke10GERSchweriner SC4,80       
16 Kolbeinn Thorleifsson10ISLÁrmann AC4,79    pb   
17 Isak Söderhäll10SWEHässelby SK4,62       
18 Nils Heden10SWEMalmö AI4,54       
19 Freyr Ingvarsson10ISLÁrmann AC4,44       
20 Elliot Olsson10SWEÖrgryte IS4,36    pb   
21 Anton Kalmlund10SWEMalmö AI4,31       
22 Bjarni Johann Gunnarsson10ISLÁrmann AC4,18       
23 Nicolai Disch Olsrød10NORSem IF4,01       
Erik Herstedt10SWEMalmö AIX       

1 2 3       
N.Heden4,241,04,541,94,182,7
I.SöderhällX2,64,622,54,612,7'
A.MoenX4,24,881,1X2,1
H.Dong5,972,6--
N.Olsrød4,010,7X2,83,931,7
V.Bjørn5,171,65,041,23,322,5
I.Sehlstedt5,774,7--
A.KalmlundX3,04,101,64,312,6
V.LundvallX1,85,352,0-
E.HerstedtX1,7X1,2X1,6
B.Gunnarsson4,041,24,183,44,095,6
F.Ingvarsson4,442,14,341,54,262,2
A.Redestam5,690,0--
A.Stjernfeldt5,191,95,211,55,592,4
P.Ihlebæk Haugarv5,132,41,30,9
C.Dahnke4,802,1X3,2X1,6
K.Thorleifsson4,741,54,792,14,522,4
J.LindbergX2,0X1,56,011,6
E.Olsson4,361,6X1,74,070,9
L.Asph HennerdalX2,55,231,15,581,6
H.Östlind5,553,0--
D.Holinka4,953,55,01-0,24,731,9
P.Moen4,981,95,170,44,760,5
V.Magnusson5,400,8--

Kvalgrupp 25 jul 
Axel Lindén10SWEUpsala IF5,93Q    pb   
Marcus Aronsson10SWETjalve FIF5,74Q    pb   
Gustav Waborg10SWEMölndals AIK5,53Q       
Dagur Pálmi Ingólfsson10ISLFH5,51Q       
Brage Nordbach Husby10NORStjørdal FK5,46Q       
Maximilian Van Der Meijden10SWETäby IS5,42Q    pb   
Emil Granath10SWEMölndals AIK5,32q       
Sigurd Nordbach Husby10NORStjørdal FK5,30       
Wilhelm Edlander10SWELerum Friidrott5,23       
10 Sigge Gustafsson10SWETrollhättan FIK5,15       
11 Ivar Dittmer Macduff10SWEUllevi FK5,14    pb   
12 Emil Sjöholm10SWEKFUM Örebro5,09       
13 Thor Hultman10SWEKongahälla AIK5,02    pb   
14 Hugo Baurmann Wirf10SWETjalve FIF4,96    pb   
15 Alve Jedhammar10SWEIFK Växjö4,82    pb   
16 Jonas Longrée10SWEIF Göta Karlstad4,77       
17 Wilgot Hugosson10SWEMölndals AIK4,76       
18 Hubert Lundqvist10SWESävedalens AIK4,65    pb   
19 Aston Norrenge10SWEHuddinge AIS4,64    pb   
20 Kári Rafn Arason10ISLFH4,60    pb   
21 Hrafnkell Hrafnsson10ISLFH4,50    pb   
22 Emil Manceau10SWEMölndals AIK4,37    pb   
23 Arnór Gunnar Grétarsson10ISLIR4,27       
24 Tryggvi Björnsson10ISLFH4,25    pb   
25 Ivar Orn Ketilsson10ISLHSÞ4,21       
26 Tómas Karl Ásgeirsson Muller10ISLHSÞ3,93       
27 Þór Sæmundsson10ISLHSÞ3,41       
Hugo Öhrvall10SWEIFK HalmstadX       

1 2 3       
H.Hrafnsson4,501,7X1,74,301,6
K.Arason4,600,4X1,0X2,1
S.HusbyX1,44,931,55,301,5
A.NorrengeX2,34,642,0X2,4
E.SjöholmX2,6X2,05,091,4
J.Longrée4,771,04,511,53,351,8
H.Lundqvist4,49-0,34,651,34,051,3
D.IngólfssonX1,15,511,2
A.GrétarssonX1,43,991,14,271,3
M.AronssonX1,85,301,25,742,5
S.Gustafsson5,003,45,151,04,911,4
B.Husby5,28-0,24,842,25,460,0
G.Waborg5,530,2
A.Lindén5,931,2
W.Edlander5,110,35,083,05,231,8
T.Hultman5,022,14,721,34,950,0
I.Dittmer MacduffX2,35,141,15,000,0
T.Ásgeirsson Mull3,931,1X2,13,680,3
E.Manceau4,030,84,372,04,241,9
H.ÖhrvallX1,0--
A.Jedhammar4,821,94,760,94,751,2
Þ.Sæmundsson3,170,03,361,23,411,3
T.Björnsson2,822,3X0,24,251,2
H.Baurmann Wirf4,922,04,841,74,960,2
W.Hugosson4,761,24,191,04,391,5
M.Van Der Meijden5,421,4
I.Ketilsson4,211,24,020,63,891,1
E.Granath5,320.35,162,35,132,2

Final5 jul 
Hanwen Dong10SWETurebergs FK6,09Q    pb   
Jakob Lindberg10SWEHellas FK5,96Q    pb   
Dagur Pálmi Ingólfsson10ISLFH5,90Q    pb   
Henrik Östlind10SWETurebergs FK5,86Q    pb   
Isac Sehlstedt10SWEFalkenbergs IK5,81Q    pb   
Axel Lindén10SWEUpsala IF5,68Q       
Marcus Aronsson10SWETjalve FIF5,63Q    pb   
Albert Redestam10DENHelsingör IF5,63Q    pb   
Alvin Stjernfeldt10SWEEslövs AI5,51Q    pb   
10 Loe Asph Hennerdal10SWEVästerås FK5,44Q       
11 Brage Nordbach Husby10NORStjørdal FK5,41Q       
12 Gustav Waborg10SWEMölndals AIK5,35Q       
13 Emil Granath10SWEMölndals AIK5,27q       
14 Maximilian Van Der Meijden10SWETäby IS5,26q       
15 Vincent Lundvall10SWEHellas FK5,24q    pb   
16 Viktor Magnusson10SWEHellas FK5,14q       

1 2 3 4 5 6 
M.Van Der Meijden5,260,14,922,24,951,3
L.Asph Hennerdal4,950,25,441,04,781,0
E.Granath5,150,25,271,05,14-0,2
I.SehlstedtX1,15,791,85,600,4X0,15,811,35,581,6
A.Lindén5,67-1,25,532,05,600,15,662,35,661,15,680,7
G.Waborg5,240,55,351,14,94-0,9
H.Dong5,963,2X0,35,940,16,091,65,830,95,950,7
D.Ingólfsson5,905,4X1,25,55-0,4X1,55,20-1,45,630,7
H.Östlind5,592,35,471,15,460,1X1,85,641,55,861,8
V.Magnusson5,141,95,140,95,032,3
B.Husby5,220,25,411,55,200,2
V.Lundvall5,24-1,15,120,1X0,5
M.Aronsson5,631,1X0,0X0,65,571,95,631,2X1,4
A.Redestam5,631,05,520,05,53-0,55,531,25,330,7-
A.StjernfeldtX1,1X0,55,510,5
J.Lindberg5,56-0,45,861,05,961,15,89-0,25,640,15,961,1


P13 600m
Final A5 jul 
Johan Le Fjeld11NORTyrving IL 1:31.231    pb   
Arvid Karlstedt11SWEHovslätts IK 1:33.162    pb   
William Brain11UAEUltimate Athletics 1:34.673    pb   
Adrian Wasswa Aalberg11NORRomerike Friidrett 1:34.694    pb   
Love Ahlepil11SWETurebergs FK 1:36.397    pb   
Edvin Hafsäter11SWEIK Finish 1:39.069       
Lasse Lysgård-Andersen11NORNittedal IL 1:39.3310       
Samuel Petersen11SWETurebergs FK 1:39.6011    pb   
Brian Kato Aalberg11NORRomerike Friidrett 1:40.1612    pb   
10 Christopher Wiig11NORSK Vidar 1:40.7413       
11 Svante Johansson11SWEVäsby IK 1:46.7521       

Final B5 jul 
Oscar Hallengren11SWEKA 2 IF 1:35.815    pb   
Colin Martini11SWEMölndals AIK 1:36.918       
Hugo Oliveira11SWEHanvikens SK 1:43.3714    pb   
Emil Wallberg11SWEHögbo GIF 1:44.7516    pb   
Snævar Dan Vignisson11ISLFH 1:45.6019    pb   
Philip Ståhl11SWEMölndals AIK 1:45.7920    pb   
Jakob Bengtsson11SWEMalmö AI 1:48.3122    pb   
Gordon Lundvall11SWESävedalens AIK 1:48.3223       
Tobias Abildgaard Kofoed11DENSparta Atletik 1:52.6126       
10 Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH 1:55.7432    pb   
11 Ivar Cederholm11SWEHässelby SK 1:58.6936       
Svavar Oli Stefansson11ISLÁrmann ACej start-       

Final C5 jul 
Jåvva Mathias Lemet Kalstad Bjørgård11NORKautokeino IL 1:36.116       
Love Anderberg Grunander11SWETurebergs FK 1:44.8717    pb   
Tómas Ingi Kermen11ISLIR 1:50.5124       
Georg Helle Bruås11NORIL Varegg 1:52.8927       
Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR 1:53.2328       
Sigurður Ari Orrason11ISLIR 1:53.3029       
Hendrik Schefter11GERRostock 1 LAV 1:53.8930    pb   
Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF 1:59.5137    pb   
Ari Oddsson11ISLIR 2:03.8938       
10 Nils Bromander Malmberg11SWEÖrgryte IS 2:05.8039       
11 Oliver Lövgren11SWEMalmö AI 2:06.5940       

Final D5 jul 
Dagur Einar Maack11ISLIR 1:43.7215       
Axel Persson11SWEMölndals AIK 1:45.3018       
Viljar Anderson11NORIL Bjarg 1:50.7425       
Matteus Habte11SWESävedalens AIK 1:55.1431       
Edvin Lindblom11SWETrollhättan FIK 1:57.4833       
Leo Lövgren11SWEIFK Göteborg 1:58.0134    pb   
Ólafur Fannar Davíðsson11ISLIR 1:58.4735       
John Sauer11GERRostock 1 LAVej start-       
Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIRej start-       


P13 Häck 60m76,2 cm
Försök heat 11,95 jul 
Olle Ekholm11SWEMölndals AIK10.09q       
Asger Lund-Bretlau11DENSparta Atletik10.24     pb   
Elliot Croner11SWEKalmar SK10.70        
Nils Ryttberg11SWELerum Friidrott10.95     pb   
Jiri Hesselink Cornelissen11NORNittedal IL11.32        
Frans Bruch11SWEHässelby SK12.53        
Hróbjartur Vigfússon11ISLSelfoss12.58        

Försök heat 21,75 jul 
Phil Schering11GERRostock 1 LAV 9.94q    pb   
Leo Liedstrand-Nwokocha11NORKongsberg IF 9.96q    pb   
Noel Melin11SWEMölndals AIK10.16q    pb    10.151
Hugo Thunberg11SWEIFK Göteborg10.35     pb   
Filip Zuckerman11SWETurebergs FK10.69     pb   
Philip Ståhl11SWEMölndals AIK10.79     pb   
Melker Atthem11SWEHässelby SK12.54     pb   

Försök heat 32,95 jul 
Nils Ekvall11SWEKFUM Örebro10.13q       
John Sauer11GERRostock 1 LAV10.19        
Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF10.33        
Matteo Bricot11NORIL Sandvin10.55        
Sebastian Kotte11SWEHammarby IF10.85        
Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH12.18        
Ivar Cederholm11SWEHässelby SK12.28        

Försök heat 41,45 jul 
Svante Johansson11SWEVäsby IK 9.77q    pb   
Eirik Gulowsen Mørck11NORTønsberg FIK10.12q    pb   
Tudor Tocca11SWETurebergs FK10.16         10.152
Samuel Petersen11SWETurebergs FK10.49     pb   
Eddie Ekström11SWEMalmö AI11.02        
Knut Thompson11SWEMalmö AI11.13     pb   
Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF11.57     pb   

Försök heat 51,25 jul 
Walter Nilsson11SWEStenungsunds FI10.25     pb   
Bruno Thuvander11SWEKFUM Örebro10.50        
Axel Barratt-Due11SWEHammarby IF11.63        
Elias Krantz11SWEMölndals AIK12.22        
Nils Bromander Malmberg11SWEÖrgryte IS12.67     pb   
Svavar Oli Stefansson11ISLÁrmann AC13.06        

Försök heat 61,75 jul 
Sigurður Ari Orrason11ISLIR 9.82q       
Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIR10.61        
Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR10.77        
Dagur Einar Maack11ISLIR10.87        
Tómas Ingi Kermen11ISLIR11.53        
Ólafur Fannar Davíðsson11ISLIR12.44        

Final1,75 jul 
Sigurður Ari Orrason11ISLIR 9.49       
Svante Johansson11SWEVäsby IK 9.81    pb   
Eirik Gulowsen Mørck11NORTønsberg FIK 9.92    pb   
Phil Schering11GERRostock 1 LAV 9.92    pb   
Olle Ekholm11SWEMölndals AIK10.02       
Nils Ekvall11SWEKFUM Örebro10.03    pb   
Noel Melin11SWEMölndals AIK10.22    pb   
Leo Liedstrand-Nwokocha11NORKongsberg IF10.24    pb   


P13 Höjd
5 jul 
Hugo Victorén11SWEKFUM Örebro170       
Nils Ekvall11SWEKFUM Örebro161       
Oskar Carlström11SWEHeleneholms IF158       
Emil Allvin11SWELeksands FIK158       
John Sauer11GERRostock 1 LAV158       
Liam Olsson11SWEIF Göta Karlstad154       
Jökull Ingimundur Hynsson11ISLIR150       
Emilio Alexander Bruni11DENSparta Atletik150       
Viggo Lundgren11SWEMalmö AI150       
Frosti Þór Ásgeirsson11ISLHHF150       
11 Samuel Petersen11SWETurebergs FK150       
12 Viktor Breitholtz11SWEKongahälla AIK146       
13 Nils Ryttberg11SWELerum Friidrott146       
13 Love Ahlepil11SWETurebergs FK146       
15 Tudor Tocca11SWETurebergs FK146       
16 Bruno Thuvander11SWEKFUM Örebro146       
17 Robin Frelén11SWEMölndals AIK146       
18 Elliot Croner11SWEKalmar SK146       
19 Sigurður Ari Orrason11ISLIR142       
19 Gordon Lundvall11SWESävedalens AIK142       
19 Tage Karlström11SWEIK Finish142       
22 Simon Schärlund11SWEIF Kville142       
23 Valter Enbuske11SWEÅkersberga SK142       
24 Dominik Richter11SWEIFK Göteborg142       
25 Dexter Lindell11SWEIF Kronan137       
26 Tómas Ingi Kermen11ISLIR137       
27 Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH137       
28 Rasmus Eneman11SWEIFK Göteborg137       
29 Georg Helle Bruås11NORIL Varegg137       
29 Oscar Hernelid11SWEIF Kville137       
31 Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF131       
31 Ari Oddsson11ISLIR131       
31 Guðjón Steinar Árnasson11ISLIR131       
31 Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF131       
35 Axel Barratt-Due11SWEHammarby IF131       
35 Edvin Lindblom11SWETrollhättan FIK131       
35 Hróbjartur Vigfússon11ISLSelfoss131       
35 Mathias Lindgren11SWETurebergs FK131       
35 Dagur Einar Maack11ISLIR131       
35 Knut Thompson11SWEMalmö AI131       
41 Sigge Jarl11SWEMalmö AI131       
41 Eddie Ekström11SWEMalmö AI131       
41 Birkir Aron Ársælsson11ISLSelfoss131    pb   
44 Matteo Bricot11NORIL Sandvin131       
44 Tobias Abildgaard Kofoed11DENSparta Atletik131       
46 Oliver Lövgren11SWEMalmö AI124       
47 Ólafur Fannar Davíðsson11ISLIR124       
48 Anton Lindblom11SWEGefle IF124       

117124131137142146150154158161164168170173175
B.Ársælsson-oxxoxxx
T.Kermenooxooxxx
A.Oddsson-ooxxx
O.Hernelid-xooxxoxxx
D.Lindell-oooxxx
T.Karlström--oooxxx
A.Lindblomxoxxoxxx
E.Lindblom-oxoxxx
H.Vigfússon-oxoxxx
T.Tocca-xoxoooxoxxx
G.Helle Bruåsooxoxxoxxx
H.Victorén----oooooooxxooxxx
V.Enbuske-oooxoxxx
E.Allvin---ooooxoxoxxx
N.Ryttberg--oooxoxxx
T.Theorin-ooxxx
E.Bruni-ooooooxxx
Ó.Davíðssonoxoxxx
L.Olsson---ooxooxxoxxx
R.Enemanoooxxoxxx
E.Ekströmooxxoxxx
G.Lundvall--oooxxx
S.Petersen---xoxoxoxxoxxx
J.Hynsson-ooooooxxx
D.Norðdahl Atlaso-ooxoxxx-
E.Croner--xooxxoxxoxxx
S.Jarlooxxoxxx
M.Bricotoxoxxoxxx
A.Barratt-Due--xoxxx
S.Schärlund-ooxoo
L.Ahlepil----oxoxxx
J.Sauer--ooooxooxxoxxx
F.Ásgeirsson--ooooxxoxxx
T.Kofoed-xoxxoxxx
K.Thompsonooxoxxx
O.Carlström--o-oxoxxoxxooxxx
V.Lundgren---oooxxoxxx
N.Ekvall---ooooooxoxxx
D.Maackooxoxxx
O.Lövgrenooxxx
S.Orrason--oooxxx
V.Breitholtz--ooooxxx
G.Árnassonoooxxx
M.Lindgren-oxoxxx
D.Richterooxoxxoxoxxx
B.Thuvander-ooooxxoxxx
R.Frelén--ooxxoxxoxxx
O.Östman-ooxxx


P13 Spjut400 g
5 jul 
Ivar Steinbergs11SWEHuddinge AIS44,39       
Hugo Oliveira11SWEHanvikens SK37,67    pb   
Sander M. Rosborg11DENRanders Freja AM36,31    pb   
Eskil Chatelet11SWESundbybergs IK33,53    pb   
Tudor Tocca11SWETurebergs FK32,46       
Alfred Rogö11SWEHabo Friidrott 0432,28       
Viljar Fagerli11NORRana Friidrettsklubb32,14    pb   
Birkir Aron Ársælsson11ISLSelfoss31,35    pb   
Melker Madsen11SWEIK Finish30,23    pb   
10 Viktor Samor11SWELerum Friidrott30,06    pb   
11 Sebastian Kotte11SWEHammarby IF29,44       
12 Alexander Dragulescu11SWEHässleholms AIS29,33       
13 Frosti Þór Ásgeirsson11ISLHHF28,02       
14 Walter Nilsson11SWEStenungsunds FI27,91       
15 Sakarias Högelius11SWEKA 2 IF27,66    pb   
16 Odin Östman11SWEÖsterhaninge IF27,06    pb   
17 Hugo Magnusson Johannesson11SWEIF Kville26,27       
18 Johne Gyllin11SWEMotala AIF26,09       
19 Simon Schärlund11SWEIF Kville26,09       
20 Liam Olsson11SWEIF Göta Karlstad25,23       
21 Hróbjartur Vigfússon11ISLSelfoss24,92       
22 Dexter Lindell11SWEIF Kronan24,55       
23 Mathias Lindgren11SWETurebergs FK24,46       
24 Magnús Tryggv Birgisson11ISLSelfoss24,25       
25 Dagur Logi Norðdahl Atlason11ISLFH23,09       
26 Phil Schering11GERRostock 1 LAV22,94       
27 Ville Axelsson11SWEHammarby IF22,38       
28 Liam Mattiasson11SWEKils AIK22,03       
29 Elliot Croner11SWEKalmar SK21,87       
30 Gabriel Garcia11ESPClub Atletismo Nogalte21,84       
31 Hugo Thunberg11SWEIFK Göteborg21,81    pb   
32 Edvin Lindblom11SWETrollhättan FIK21,71       
33 Filip Zuckerman11SWETurebergs FK21,38       
34 Theo Theorin11SWEÖsterhaninge IF21,18       
35 Edward Westman11SWEIFK Göteborg18,63       
36 Anton Lindblom11SWEGefle IF16,38    pb   

1 2 3 4 5 6 
O.Östman23,8327,0622,03
P.Schering21,0122,9419,77
A.Dragulescu26,9929,3329,32
S.Högelius26,43X27,66
H.Thunberg21,81X16,61
T.Theorin21,18XX
V.Samor24,1225,1030,06
B.Ársælsson31,35X20,9419,4330,9119,10
A.Lindblom13,4814,4716,38
H.OliveiraX37,6732,2334,0333,4732,50
S.KotteX25,3229,44
A.Rogö29,5130,66X32,2832,0331,99
J.GyllinX26,0925,07
W.NilssonX27,91X
H.Vigfússon24,9224,0922,76
E.Lindblom21,7120,1114,94
S.SchärlundX26,0922,60
L.MattiassonX22,03X
M.BirgissonX24,25X
I.Steinbergs39,5644,39X37,93X41,52
E.Croner21,4021,8721,17
L.Olsson25,2325,1123,97
G.Garcia21,8420,5918,83
V.Axelsson22,3816,8618,93
E.Westman18,63X17,08
E.Chatelet28,3731,3630,1133,0233,5326,17
M.Madsen25,7730,2327,11
M.Lindgren24,46X22,24
T.Tocca18,47X30,5031,3432,3732,46
D.Lindell24,5524,2723,52
F.Ásgeirsson28,0224,7526,97
S.Rosborg21,9532,81-31,7236,3132,95
V.Fagerli32,1428,7027,8628,1830,1327,64
F.Zuckerman20,9821,3820,36
D.Norðdahl Atlaso17,4620,9923,09
H.Magnusson JohanX22,2226,27


P12 600m
Final A5 jul 
Ebbe Rydingsvärd12SWEIFK Helsingborg 1:44.373    pb   
Vincent Andréas12SWEUllevi FK 1:46.334    pb   
Erik Bækkevold Kloster12NORSem IF 1:50.206       
Albert Arrey Sørensen12DENSparta Atletik 1:51.407       
Noah Washington12NORIL Ros 1:51.548       
Assar Nielsen12SWEIF Rigor 1:51.679    pb   
Emil Ehrnborg12SWEMölndals AIK 1:56.1712    pb   
Hugo Jedvik12SWEIK Finish 1:56.6513    pb   
Emil Olsen Orskaug12NORNittedal IL 2:04.8017       

Final B5 jul 
Philip Jonsson12SUITSV Galgenen 1:39.001    pb   
Fabian Zihlmann12SUISTV Hitzkirch 1:40.472    pb   
Teodor Kvelland12SWEKFUM Örebro 1:55.1610       
Leo Wass Ribbefors12SWETranås AIF 2:03.1216    pb   
Haukur Leo Kristinarson12ISLFjölnir Island 2:05.5418    sb   
Alexander Nói Ásgeirsson12ISLHHF 2:05.8619    sb   
Alfred Hartung12DENSparta Atletik 2:08.6820       
Erik Strand12SWELerum Friidrott 2:15.0323       

Final C5 jul 
Baldur Elías Norðfjörð Sveinsson12ISLFH 1:47.385    pb   
Filip Ness Evensmo12NORBUL 1:55.3911       
Alvin Goaga12SWEIF Rigor 1:57.2814    pb   
Emil Mirenius12SWEIFK Göteborg 1:59.8315    pb   
Kári Thoroddsen12ISLUFA 2:09.9321    pb   
Nói Kristínarson12ISLFH 2:14.8622       
Dagur Sæmundsson12ISLHSÞ 2:34.9324       
Eiður Orri Andrason12ISLFHej start-       


P12 Häck 60m76,2 cm
Försök heat 12,75 jul 
Erik Bækkevold Kloster12NORSem IF10.15q       
Ben Grams12GERSV Blau Weiss Grevesmühlen11.18q       
Samuel Bramsved Kronberg12SWESävedalens AIK11.36q       
Ruben Strand12SWETäby IS12.00q       
Emil Olsen Orskaug12NORNittedal IL12.98        
Haukur Leo Kristinarson12ISLFjölnir Island13.49        
Nói Kristínarson12ISLFH13.89        
Alfred Hartung12DENSparta Atletik14.19        

Försök heat 21,05 jul 
Bjørnar Rosseland12NORVindbjart IL10.64q    pb   
Albert Arrey Sørensen12DENSparta Atletik10.91q       
Valter Farnestam12SWEIK Finish11.08q    pb   
Henrik Olai Lystad12NORIL Runar11.74q       
Baldur Elías Norðfjörð Sveinsson12ISLFH12.17        
Kári Thoroddsen12ISLUFA12.50        
Eiður Orri Andrason12ISLFH13.35        
Johannes Sandedal12SWEUllevi FK14.22     pb   

Final2,45 jul 
Erik Bækkevold Kloster12NORSem IF10.32       
Bjørnar Rosseland12NORVindbjart IL10.52       
Ben Grams12GERSV Blau Weiss Grevesmühlen10.69       
Valter Farnestam12SWEIK Finish10.95       
Albert Arrey Sørensen12DENSparta Atletik11.18       
Ruben Strand12SWETäby IS11.44       
Samuel Bramsved Kronberg12SWESävedalens AIK11.45       
Henrik Olai Lystad12NORIL Runar12.15       


P12 Kula3.0 kg
5 jul 
Daníel Már Ólafsson12ISLHHF10,57       
Tobias Löfgren12FINFinland9,97       
Sebastian Gabrielli Gustafsson12SWEEskilstuna FI8,72       
Gustav Grahn12SWEIF Rigor8,50    pb   
Emil Axelsson12ISLFH7,87       
Bjørnar Rosseland12NORVindbjart IL7,85    pb   
Noah Longrée12SWEIF Göta Karlstad7,66    pb   
Valter Farnestam12SWEIK Finish7,55       
Ben Grams12GERSV Blau Weiss Grevesmühlen7,18       
10 Levi Hufnagl Henkel12SWEUllevi FK7,01       
11 Baldur Elías Norðfjörð Sveinsson12ISLFH6,97       
12 Dagur Sæmundsson12ISLHSÞ6,88       
13 Viggo Seveborn12SWEAlunda SK6,75       
14 Kári Thoroddsen12ISLUFA6,50    pb   
15 Leo Wass Ribbefors12SWETranås AIF6,23       
16 Haukur Leo Kristinarson12ISLFjölnir Island6,02    pb   
17 Tim Andersson12SWETranås AIF5,94    pb   
18 Alexander Nói Ásgeirsson12ISLHHF5,82       
19 Bjartur Ingi Gunnarsson12ISLHSÞ5,74       
20 Ari Logi Bjarnason12ISLUFA5,70    pb   
21 Erik Strand12SWELerum Friidrott5,27       
22 Nói Kristínarson12ISLFH5,25       
23 Johannes Sandedal12SWEUllevi FK5,15    pb   
24 Mikael Týr Davíðsson12ISLFH4,50       
25 Gabriel Oliver Kroknes12ISLFH4,44       
26 Orion Theorin12SWEÖsterhaninge IF4,40       

1 2 3 4 5 6 
T.Löfgren9,259,509,719,97XX
A.Bjarnason5,645,535,70
A.Ásgeirsson5,79X5,82
N.Longrée6,977,097,667,147,086,23
O.Theorin4,404,134,33
B.Grams6,716,907,18
E.Strand4,345,175,27
K.Thoroddsen6,376,236,50
J.Sandedal4,625,154,70
V.Farnestam7,557,186,856,877,096,42
D.Ólafsson9,258,449,489,058,6510,57
N.Kristínarson0,47X5,25
L.Hufnagl Henkel6,836,227,011
B.Gunnarsson0,555,745,55
T.Andersson5,945,894,94
B.Norðfjörð Svein6,476,496,97
L.Wass Ribbefors5,906,235,81
G.Kroknes4,344,444,26
S.Gabrielli Gusta8,24X8,538,338,298,72
M.Davíðsson4,504,184,43
G.Grahn8,50X7,656,775,697,96
D.Sæmundsson6,88X6,23
B.Rosseland6,606,497,727,417,857,35
V.SevebornX6,756,15
E.Axelsson7,217,877,177,467,317,25
H.Kristinarson5,936,025,26


M50 400m häck83,8 cm
Final5 jul 
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK58.569    sb   


K 3000m
Final5 jul 
Elsa Svantesson07SWEMölndals AIK 9:51.62    pb   
Oda Andersen Lundeby02NORStavanger Friidrettsklubb 9:53.47       
Sara Yasmin Abid06NORIK Tjalve 9:56.42    sb   
Tilde Adolfsson05SWEMotala AIF10:02.60    pb   
Paulina Hultberg05SWEMölndals AIK10:09.08       
Anastasia Nilsson06SWESpårvägens FK10:28.59       
Alicia Nilsson98SWEUllevi FK10:29.88       
Siri Schöne Ness84NORSK Vidar10:31.63       
Amalie Wedege96NORHalden løpeklubb10:37.27       
10 Iris Denes08SWEBjörnstorps IF10:37.97    sb   
11 Philippa Duff05SWEHälle IF10:44.15       
12 Jessica Gunnarsson76NORSK Vidar10:44.68       
13 Alma Winroth08SWEIFK Växjö10:46.78       
14 Agnes Sten07SWEIFK Växjö11:17.93       
15 Fríða Rún Þórðardóttir70ISLIR11:19.03       
16 Jennie Lind85SWEHässelby SK11:27.37    pb   
17 Anna Knapstad Dehli07NORTønsberg FIK11:32.34       


K 3000m hinder76,2 cm
Final5 jul 
Lowa Branth05SWEUpsala IF10:28.28       
Hannah Kinane06SWEHässelby SKbröt       
Signe Provci10SWEIFK Göteborgbröt       


K 400m häck76,2 cm
Final A5 jul 
Matilda Hellqvist93SWEUllevi FK59.591    pb   
Ingibjörg Sigurdardottir01DENSparta Atletik59.602    pb   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö60.674       
Alice Lindgren05SWEIFK Lidingö61.015       
Mari Skraastad06NORStadsbygd IL61.116       
Ada Medea Westerlund02NORSem IF63.538       
Una Haukanes03NORIL Gneist65.1012       

Final B5 jul 
Emilia Hermansson06SWETäby IS63.679       
Julia Håkansson03SWEHässelby SK63.7410       
Felicia Ascard96SWEMalmö AI64.7911       
Clara Knutsson06SWEUpsala IF66.5813    pb   
Ebba Hållén06SWEEskilstuna FI66.7514    pb   
Olivia Hansén06SWEIF Udd67.2416    pb   
Ida Kristiansson06SWEIF Göta Karlstad70.0718       

Final C5 jul 
Erika Wärff00SWEIFK Växjö60.023    pb   
Lisa Mårtensson05SWEHuddinge AIS63.307    pb   
Ester Mägi Theorin06SWEÖrgryte IS67.2015       
Frida Hansson97SWEFärgelanda IF69.1017    sb   
Silvia Popa03SWEMariestads AIF71.5319       
Max Åberg03SWEHögbo GIF80.3020       


K Höjd
5 jul 
Katrine Fjerbæk Olsen01DENAarhus 1900 A/M177        A
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor177    sb    A
Lina Löfqvist93SWEUllevi FK166        A
Lisa Holmberg02SWEIF Göta Karlstad166    pb    B
Rikke Andersen98DENSparta Atletik166        A
Nathalie Wiman Ahlstedt08SWEIF Göta Karlstad156        B
Katrin Tinna Pétursdóttir03ISLFjölnir Island143        B

143150156161166170174177180182184
I.Rongeooooxoxxx
K.Fjerbæk Olsenoooxxooxxx
R.Andersenxxoxxoxxx
N.Wiman Ahlstedtoxoxxx
K.Pétursdóttirxxoxxx
L.Holmbergoxoxxoxxx
L.Löfqvistoooxoxxx

5 jul 
Madelen Haaheim Sveinungsen02NORSørild IL        B
Klara Frykholm03SWEKFUM Örebro        B
Wilma Lindberg02SWESK Bore        B

143150156161166170174177180182184
K.Frykholm
W.Lindberg
M.Haaheim Sveinun


K X Stav
5 jul 
Ellen Olsson97SWEWärnamo SK407    sb   
Beate Pott07SWETurebergs FK393       
Laura Grønbech99DENSparta Atletik378       
Klara Traberg06DENRanders Freja AM370    sb   
Alannah Hellstadius04SWEHammarby IF360       
Sofia Olsson04SWEIF Rigor345       
Ebba Hammarstrand09SWETjalve FIF330       
Selma Weslien09NORKongsberg IF330       
Emma Nehlin08SWETjalve FIF330       
10 Emelie Forsberg02SWEHuddinge AIS310       
11 Wilma Thorrud09NORSturla310    pb   
Julia Jäderberg04SWEHässelby SKX       

270290310330345360370378386393400407415417
L.Grønbech----ooxxoxoxxx
S.Olsson---xxooxxx
W.Thorrud-oxoxxx
E.Olsson-----ooxooxoxxooxxx
E.Forsberg-ooxxx
J.Jäderbergxxx
E.Hammarstrand--ooxxx
E.Nehlin--xxoxo-xxx
B.Pott------o-xoxoxxx
A.Hellstadius-----xo-xx
S.Weslien--xooxxx
K.Traberg-----oxo-xxx


K Spjut600 g
5 jul 
Sofie Hammar95SWEUllevi FK38,72       
Sunniva Bogadóttir01FÄRFäröarna37,00       
María Rún Gunlaugsdóttir93ISLIR34,06       
Frida Bergvall99SWEHögby IF33,81       

1 2 3 4 5 6 
S.Hammar33,5733,8036,7736,6735,5338,72
M.GunlaugsdóttirX34,06X---
S.Bogadóttir37,0035,98X35,9536,43X
F.Bergvall32,0133,3331,5833,3633,81X


F19 800m
Final5 jul 
Wilma Ehrnborg06SWEMölndals AIK 2:16.40       
Tuva Sandberg06SWEIF Hagen FIK 2:20.70       
Ella Holmqvist05SWEIF Göta Karlstad 2:21.01       
Isabella Vestergaard06SWEMalmö AI 2:22.57       
Anna Ferletta05SWEKarlskoga Friidrott 2:31.47       
Lovisa Nilsson06SWETrollhättan FIK 2:32.10       
Wera Falk06SWEKFUM Örebro 2:45.68       


F19 Höjd
5 jul 
Engla Nilsson05SWEÖrgryte IS177        A
Lisa Mårtensson05SWEHuddinge AIS170        A
Alva Åkesson06SWESundsvalls FI170    pb    B
Ebba Elfström05SWELidköpings IS166    pb    B
Wilma Alexandersson06SWEHuddinge AIS166        B
Emelie Nyström06SWELinköpings GIF166        B
Saga Ågren Lundman06SWEDanderyds SK161        B
Hanna Dóra Höskuldsdóttir06ISLSelfoss161    pb    B
Sara Larsson05SWEKils AIK161    sb    B
10 Kajsa Cabanas Andersson06SWETurebergs FK156        B
11 Emilia Nielsen06SWETurebergs FK150        B
12 Elsa Arnesson05SWETrångsvikens IF150        B
13 Asta Hägglund06SWEIFK Lund150        B
14 Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad150        B
15 Maria Bjork Gudmundsdottir06ISLFjölnir Island143        B

143150156161166170174177180182184
S.Ågren Lundman-ooxoxxx
W.Alexandersson-oooxxoxxx
A.Åkesson-ooooxoxxx
M.Gudmundsdottirxoxxx
S.Larsson-ooxxoxxx
K.Cabanas Anderss-oxoxxx
E.Arnessonxxooxxx
E.Nyström-oxxooxxoxxx
A.Bergenhemoxxoxxx
E.Elfström--xxooxoxxx
E.Nielsen-oxxx
H.Höskuldsdóttirxooxoxoxxx
A.Hägglundxoxoxxx
L.Mårtensson---oooxxx
E.Nilsson------ooxxx


F19 Stav
5 jul 
Ellida Stengård05SWEKA 2 IF378    pb   
Annabelle Viple05DENSparta Atletik378       
Linnéa Lindqvist06SWEVästerås FK352       
Jenny Lundin06SWEIF Rigor314       
Freja Strenius06SWEKA 2 IF314       
Hanna María Petersdóttir05ISLFjölnir Island297       
Sara Þórdís Sigurbjörnsdóttir06ISLFjölnir Island260    pb   
Tilde Bergsten Ek06SWEKvarnsvedens GoIF260       
Klara T. Bjerregaard06DENRanders Freja AMX       

260280297314328342352362370378385392397402
S.Sigurbjörnsdóttoxxx
E.Stengård----oxoooxxooxxx
H.Petersdóttirooxoxxx
J.Lundin-ooxxoxxx
A.Viple------ooxoxoxxx
K.Bjerregaard--------xxx
T.Bergsten Ekxoxxx
L.Lindqvist----xoooxxx
F.Strenius--oxxoxxx


F19 Spjut600 g
5 jul 
Ellevine Kathleen Skare05NORSki IL46,44       
Kristine S. Bitsch06DENRanders Freja AM45,05       
Linn Svedberg Jarlhage05SWEFalkenbergs IK42,89       
Maggie Dahllöf06SWEHammarby IF42,07       
Maria Hella Voje Heieren05NORRingerike FIK41,63       
Ellen Mähler06SWESK Bore39,81       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK39,04    pb   
Jasmine Crawley06UAEUltimate Athletics32,95       
Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK29,71       
10 Asta Hägglund06SWEIFK Lund29,55    pb   

1 2 3 4 5 6 
E.Mähler38,64X38,3338,84X39,81
W.Nilsson35,7139,0432,7235,3235,7437,07
A.Hägglund29,5523,71X
M.Dahllöf41,6136,9940,3438,8541,6942,07
J.Crawley32,7232,8729,6732,9531,5229,07
L.Svedberg Jarlha37,5642,89X40,8739,1938,56
M.Voje HeierenX41,63XXXX
K.Bitsch38,6839,9845,0536,76X41,53
T.GrangéusX28,4729,71
E.Skare42,8044,8146,4445,6144,03X


F17 800m
Final A5 jul 
Gry Adamsen08DENKolding, KFUM 2:19.481       
Agnes Knauer07SWEHälle IF 2:20.262       
Helga Lilja Maack08ISLIR 2:20.263       
Tilly Black07UAEUltimate Athletics 2:20.544       
Nina Allmark07UAEUltimate Athletics 2:20.815       
Victoria Osen08NORIL Varegg 2:22.196       
Jofrid Anderson08NORIL Bjarg 2:22.577       
Tindra Westlund Stenberg08SWEHabo Friidrott 04 2:23.268       
Astrid Ahlberg08SWEMalmö AI 2:24.999       
Matilda Borg07SWEHammarby IFej start-       

Final B5 jul 
Frøy Bøe Løkke08NOREiker Kvikk IF 2:25.2010       
Moa Karlsson08SWEIF Göta Karlstad 2:28.0211       
Madison H. Tarp08DENHerning GF 2:28.9012       
Wilma Lundgren07SWEIF Hagen FIK 2:29.5313       
Alice Gossner08SWEMalmö AI 2:30.2614       
Moa Åberg08SWEIF Göta Karlstad 2:30.7415       
Moa Emmoth07SWEMotala AIF 2:31.7517       
Linnéa Nilsson08SWETrollhättan FIK 2:32.5219       
Leonie Algurén08SWELerum Friidrott 2:34.5020       
10 Caroline Marie Wiig08NORSK Vidar 2:43.8022       

Final C5 jul 
Stella Paltina08LATSC Asais 2:30.7816       
Lilly Wind07SWEKFUM Örebro 2:31.7918       
Helene Osen08NORIL Varegg 2:41.0121       
Bergrún Eva Björnsdóttir07ISLBreidablik 2:44.8723       
Kolka Fenger Alexander08ISLÁrmann AC 2:48.2224       
Ida Mikkonen08NORIL Varegg 2:51.8125       
Elin Lennartsson07SWEKongahälla AIK 3:01.6926       
Maja Andersson07SWEIF Hagen FIK 3:01.7827       
Ina Hernes08NORIL Varegg 3:02.3428       
Leah Sewali Aalberg08NORRomerike Friidrettej start-       


F17 Hinder 2000m76,2 cm
Final5 jul 
Astrid Cecilie Berntsen07NORIL Skjalg 6:46.69       
Fanny Szalkai08SWESpårvägens FK 6:51.41       
Majken Söderlund Larsson07SWEHälle IF 6:55.13       
Alice Samuelsson08SWEKongahälla AIK 7:07.07       
Lina Garbell07SWEUpsala IF 7:26.60       
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF 7:30.00       
Emmy Ellbring08SWELjungby FIK 7:57.87       
Tova Hambraeus07SWETäby IS 7:59.11       
Natalie Persson07SWEIF Göta Karlstad 8:11.46       
10 Ida Klingener08SWELerum Friidrott 8:29.64       
11 Elin Flagg08SWEKongahälla AIK 8:34.61       


F17 400m häck76,2 cm
Final A5 jul 
Astrid Fakelius08SWEBrattås CK61.871       
Ella Östblom08SWEGefle IF63.792    pb   
Lilly Loggner07SWEKA 2 IF63.833    pb   
Linnea Johansson07SWESävedalens AIK64.804    pb   
Julia Swerin07SWELerum Friidrott65.205       
Ella Johansson07SWETurebergs FK66.187       
Celina Salonen07FINLahden Ahkera68.4311       

Final B5 jul 
Tuva Frih07SWEÅsbro GoIF66.076    sb   
Wilma Beiming-Brotte08SWETäby IS67.018    pb   
Isabelle Kyson08GBRWoodford Green & Essex Ladies67.519       
Ellen Falkerby07SWETjalve FIF67.5910    pb   
Alma Owrehagen07NORNittedal IL70.1212       
Hildur Vala Gísladottir08ISLIRej start-       


F17 Spjut500 g
5 jul 
Elin Lindberg08SWEYstads IF50,84       
Wilda Runeborg07SWERåby-Rekarne FIF48,42    pb   
Stina Junestål08SWEIF Kville45,90       
Tove Arwidson08SWELinköpings GIF43,95    pb   
Emma Sofie Klausen07NORSarpsborg IL43,41    pb   
Jofrid Anderson08NORIL Bjarg38,60       
Tilde Norrbrand07SWETurebergs FK37,96       
Midea Allard08SWEVästerås FK37,84    pb   
Elena Soffía Ómarsdóttir07ISLUFA37,09       
10 Hannia Börjeson08SWELidköpings IS36,06       
11 Line Svare08DENAmager AC34,74       
12 Maja Andersson08SWEAlunda SK32,73    sb   
13 Ai Waagstein07FÄRFäröarna32,71       
14 Alice Boström Holmberg07SWESävedalens AIK32,63    sb   
15 Dagmar Sif Morthens07ISLSelfoss32,33       
16 Felicia Mårtensson07SWEYstads IF29,58       
17 Ísold Assa Guðmundsdóttir07ISLSelfoss29,50       
18 Elin Giebat07SWEIK Orient29,33    sb   
19 Vilma Blomberg07SWEBollnäs FIK28,91       
20 Þorbjörg Guðný Ásbjarnardóttir08ISLÁrmann AC28,48       
21 Nova Hedin08SWEÅhus FIK27,71       
22 Julia Johansson08SWEGöteborgs KIK26,99    pb   
23 Júlía Mekkín Guðjónsdóttir08ISLIR26,13       
24 Sara Mist Sigurðardóttir08ISLSelfoss23,17       
25 Ida Bonow07SWETurebergs FK22,73       
26 Katla Margrét Jónsdóttir07ISLBreidablik16,84       
27 Sofia Håkansson07SWEHammarby IF10,89       
Andrea Odda Steinþórsdóttir07ISLBreidablikX       
Tove Andersson08SWELeksands FIK0,00       

1 2 3 4 5 6 
D.Morthens27,2831,4432,33
A.SteinþórsdóttirXX-
E.Lindberg45,9645,9944,9441,6350,8448,70
Þ.Ásbjarnardóttir28,4823,80X
M.AnderssonX32,0132,73
J.Johansson26,9926,7725,68
V.Blomberg28,9124,6922,89
J.Anderson38,0932,6138,6028,07XX
F.Mårtensson29,58XX
J.GuðjónsdóttirX26,13X
I.Bonow22,3819,8922,73
T.Norrbrand37,67X32,7431,0030,2237,96
S.Junestål43,2345,9035,9238,2143,9138,99
E.Klausen43,4142,8439,3938,2639,67X
A.Boström HolmberX32,63X
H.Börjeson36,06XX
T.ArwidsonX43,15XXX43,95
T.Andersson
L.Svare26,5330,2134,74
N.HedinX27,71X
K.Jónsdóttir16,84XX
E.GiebatX26,5829,33
S.Sigurðardóttir22,0817,8023,17
Í.Guðmundsdóttir28,5929,50X
S.Håkansson9,2210,899,25
A.Waagstein30,7529,9732,71
M.Allard37,84X34,8932,6132,74X
W.Runeborg43,6743,9445,0645,6347,6448,42
E.ÓmarsdóttirXX37,09


F16 Längd
Kvalgrupp 15 jul 
Olivia Pihl08SWEHässelby SK5,68Q       
Elisabeth Teearu08SWETurebergs FK5,38Q    pb   
Evelina Olsson08SWEIFK Sunne FK5,18Q       
Grace Sunday08SWEÖrgryte IS5,03q    pb   
Hugrún Birna Hjaltadóttir08ISLSelfoss5,01q       
Ylva Magnusson Debray08SWEÖrgryte IS4,83       
Ida Gustafsson08SWEIKHP Huskvarna4,75       
Elin Lindberg08SWEYstads IF4,55       
Freja Sahlin08SWEKA 2 IF4,48       
10 Elin Nordlund08SWEÖsterhaninge IF4,27    pb   
11 Þorbjörg Guðný Ásbjarnardóttir08ISLÁrmann AC4,23       
12 Agnes Hovbrandt08SWEFinspångs AIK4,13       
13 Liiv Björk08SWEKongahälla AIK4,10       
14 Nellie Nordh-Porath08SWESäffle FIK4,09       
15 Lucia Gjoveraa Sødergren08FÄRítróttafelagið Hvirlan4,05    pb   
16 Kolka Fenger Alexander08ISLÁrmann AC4,03       
17 Snæfríður Eloise Rist Aubergy08ISLBreidablik4,01       
18 Emmy Vallin08SWEHammarby IF3,80       
Nova Olsson08SWEKA 2 IFX       
Alina Halenius08SWEMotala AIFX       
Tove Arwidson08SWELinköpings GIFX       

1 2 3       
A.HaleniusX2,0X0,0X1,5
S.Rist Aubergy3,652,83,951,04,013,2
E.LindbergX1,5X0,64,55-0,7
E.OlssonX0,15,180,3
Y.Magnusson DebraX0,44,700,04,831,3
K.Alexander4,031,73,170,83,680,4
E.VallinX1,83,800,33,791,0
E.Teearu5,380,7
Þ.ÁsbjarnardóttirX2,83,131,44,231,0
L.Sødergren3,812,44,051,63,861,4
L.Björk4,102,04,071,24,051,9
T.ArwidsonX1,0X1,0X1,9
O.Pihl5,681,0
G.SundayX1,04,703,35,031,5
A.Hovbrandt3,842,74,130,04,091,1
N.Nordh-Porath4,091,9X1,1X1,9
H.Hjaltadóttir4,950,8X0,75,010,6
F.Sahlin4,480,5X2,6X1,4
N.OlssonX0,0X2,0X4,2
I.GustafssonX1,2X2,84,752,0
E.Nordlund3,950,04,271,53,113,6

Kvalgrupp 25 jul 
Ella Alvelin08SWEMölndals AIK5,99Q       
Johanna Sundén08SWEVästerås FK5,56Q       
Lina Svarlien08NORTyrving IL5,41Q       
Stina Essberg08SWEHabo Friidrott 045,25Q    pb   
Binta Jammeh08SWEMalmö AI5,21Q       
Helen Silfá Snorradóttir08ISLIR5,14Q       
Hannia Börjeson08SWELidköpings IS5,07Q       
Oda Lier08NORKoll IL5,06Q       
Thanida Ingebrigtsen08NORStraumsnes IL5,05Q       
10 Jennifer Texmo08SWEÖstersunds GIF5,02q    pb   
11 Josefine Johansson08SWEIF Göta Karlstad4,92q       
12 Meija Ivarsson Linnér08SWEÖsmo Nynäs FK4,85    pb   
13 Ida Lundgren08SWETjalve FIF4,85       
14 Maja Barndik08SWELidköpings IS4,68    pb   
15 Lova Nordvarg08SWEUpsala IF4,65       
16 Lovisa Ottosson08SWEIF Udd4,65       
17 Tuvali Åhser08SWEIF Göta Karlstad4,22       
18 Dalia Kamf Hoppe08SWEIFK Trelleborg4,13       
19 Carmen Segovia08ESPClub Atletismo Nogalte3,99       
20 Valeria De Haro Vidal08ESPClub Atletismo Nogalte3,98       
21 Ella Falk08SWEÖstersunds GIF3,94       
22 Hilda Säfström08SWEFalu IK3,33       

1 2 3       
O.LierX0,04,90-0,25,060,4
L.Nordvarg4,651,94,570,0X2,9
H.Börjeson5,073,0
I.LundgrenX0,14,850,8X2,3
M.Ivarsson Linnér4,600,94,370,04,851,0
D.Kamf HoppeX2,0X0,04,132,9
M.Barndik4,220,04,680,04,520,7
H.SäfströmX-0,4X1,43,332,7
E.Falk3,731,93,941,03,650,7
L.Svarlien5,412,5
T.Åhser4,221,34,212,13,931,7
E.Alvelin5,991,1
C.SegoviaX1,13,990,03,940,0
S.Essberg5,250,6
V.De Haro Vidal3,981,63,781,13,84-1,5
T.Ingebrigtsen4,861,35,051,5
J.JohanssonX1,34,84-2,14,921,4
B.Jammeh5,210,0
J.TexmoX0,05,022,15,020,6
H.SnorradóttirX0,94,903,15,141,6
L.OttossonX0,74,652,1X2,1
J.SundénX1,4X0,05,563,8


F15 800m
Final A5 jul 
Ronja Furevik09NORASK Friidrett 2:13.051       
Hanna Strand09SWEHälle IF 2:13.832       
Nike Emanuelsson09SWEIFK Göteborg 2:14.153       
Molly Törnqvist09SWEUpsala IF 2:14.484       
Tuva Anna Isabell Forsbacka09NORUll/Kisa IL 2:15.125       
Freja Ahlepil09SWETurebergs FK 2:16.156       
Moa Kjöraas09SWETurebergs FK 2:18.967       
Ida Othelie Berger09NORMosvik IL 2:19.688       
Elsa Danielsson09SWEIFK Lidingö 2:23.579       
10 Frida Sønsteby-Larsen09NORSem IF 2:29.6214       
11 Zelda Lukic09SWEYstads IF 2:34.5416       
Ólafía Þurý Kristinsdóttir09ISLIRej start-       

Final B5 jul 
Sigrid Bakkelund09NORGjesdal IL 2:25.9210       
Mia Mathilda Andersen09NORTyrving IL 2:26.6211       
Emma Ehrnborg09SWEMölndals AIK 2:27.8812       
Caroline-Marie Rytte Nielsen09DENViborg AM 2:28.2513       
Demi Kiriazidou09SWEIFK Göteborg 2:34.0015       
Emma Berglund09SWEMalmö AI 2:34.7517       
Alberte R. Ankerstjerne09DENRanders Freja AM 2:35.0018       
Ulrikke Knudtzon09NORIL Varegg 2:35.9219       
Hilda Hellner Hågstrand09SWEHässelby SK 2:35.9520       
10 Milla Andreasson09SWEGöteborgs KIK 2:36.2321       
11 Alise Haugen Seiersten09NORÅs IL 2:38.5822       

Final C5 jul 
Tyra Svensson09SWEVästerås FK 2:39.2723       
Hanna Andersson09SWEIF Hagen FIK 2:39.6724       
Áshildur Jökla Ragnarsdottir09ISLFH 2:42.2225       
Fride Engen Eliassen09NORKoll IL 2:44.3026       
Luize Rajecka09LATSC Asais 2:44.6327       
Lova Nilsson09SWEMalmö AI 2:45.4028       
Amanda Carlsson09SWEYstads IF 2:46.8829       
Eva Balle Poulsen09DENHerning GF 2:47.8730       
Fredrika Nyblom09SWEVästerås FK 2:49.9931       
10 Stina Carlsson09SWEYstads IF 2:51.3332       
11 Agnes Sandedal09SWEUllevi FK 3:10.2033       


F15 Hinder 1500m76,2 cm
Final5 jul 
Nike Emanuelsson09SWEIFK Göteborg 5:06.44       
Freja Kagevik09SWETurebergs FK 5:06.74       
Freja Ahlepil09SWETurebergs FK 5:12.04    pb   
Alice Lindblad09SWEIFK Göteborg 5:13.24    pb   
Anna Strøm Juliussen09NORIL Runar 5:14.33       
Moa Kjöraas09SWETurebergs FK 5:18.68       
Saga Karlsson10SWEHönö IS 5:42.16       
Hilma Larvala09FINKenttäurheilijat -58 5:45.25       
Signe Provci10SWEIFK Göteborg 5:54.81    pb   
10 Bjørk Adamsen10DENKolding, KFUM 6:02.41       
11 Ella Evald10SWEVarbergs GIF 6:10.23       
12 Hilda Hellner Hågstrand09SWEHässelby SK 6:16.97       
13 Tyra Svensson09SWEVästerås FK 6:18.10       
14 Signe Selmered09SWESundbybergs IK 6:27.01       
15 Amanda Söderlind09SWEMalmö AI 6:32.88       
16 Nelly Bronebakk Halland10NORLarvik Turn &IF 6:52.97       
17 Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss 7:16.71       
Athina Ringfeldt09SWEIFK Göteborgbröt       


F15 Häck 80m76,2 cm
Försök heat 11,55 jul 
Elise Wiklund09SWETurebergs FK12.39q       
Elise S Tornberg09NORTyrving IL12.56        
Ida Ryttberg09SWELerum Friidrott12.70        
Ebba Hammarstrand09SWETjalve FIF12.91        
Ingrid Taggart09NORLambertseter13.32        
Nelly Boquist09SWETjalve FIF13.76        
Caroline-Marie Rytte Nielsen09DENViborg AM14.31        
Ásdís Birta Bjarnadóttir09ISLFHej start        

Försök heat 23,95 jul 
Nora Karlsson09SWEIF Göta Karlstad12.08q       
Meja Ahrne09SWEUpsala IF12.81        
Emma Scholz09GERRostock 1 LAV12.98        
Klara Sundin09SWESundsvalls FI13.18        
Karen Kristinsdóttir09ISLFH13.20        
Áshildur Jökla Ragnarsdottir09ISLFH13.90        
Emilía Ólöf Valgarðsdóttir09ISLUFAej start        

Försök heat 3-2,55 jul 
Saga Drottz09SWEIK Orient12.38q       
Cecilie K. Rasmussen09DENRanders Freja AM12.44        
Elin Abelin09SWESäffle FIK12.77        
Olivia Skovli Hermansen09NORMoss IL12.85        
Svea Strand09SWETäby IS12.87        
Molly Kamp09SWEÅhus FIK13.48        
Herdis Arna Ulfarsdottir09ISLÁrmann AC14.08        
Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss16.92        

Försök heat 43,15 jul 
Malva Lönn09SWEHammarby IF11.82q       
Juliette Debaecker09SWEEslövs AI12.02q       
Vigdis Sigurdsdottir09NORIL Runar12.16q       
Filippa Cassman09SWEUpsala IF13.07        
Tinna Katrín Oddsdóttir09ISLIR18.20        
Wilma Thorrud09NORSturlabröt        
Leia Esser09SWEIFK Göteborgbröt        

Försök heat 53,55 jul 
Klara Stübner09SWEGöteborgs KIK12.14q       
Amanda Oja09SWETurebergs FK12.84        
Thora Sperfeld09GERRostock 1 LAV13.10        
Sofia Deresiewicz09SWESundbybergs IK13.63        
Liva Krighaar09DENKöbenhavns IF13.66        
Saga Hlynsdóttir09ISLIR15.83        
Svenja Lamprecht09GERSV Blau Weiss GrevesmühlenDQ        
Alexandra Maria Mazik-Berg09NORLambertseterej start        

Försök heat 61,05 jul 
Helga Fjóla Erlendsdóttir09ISLGarpur12.40        
Thea Sundler09SWEIFK Göteborg12.79        
Rike Albrecht09GERRostock 1 LAV12.84        
Märta Larsson09SWEMariestads AIF12.88        
Aurora Igeland09NORSandnessjøen IL13.22        
Miranda Nordmark-Niska09SWEHuddinge AIS14.47        
Ólafía Þurý Kristinsdóttir09ISLIR14.94        
Matilda Thiel09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen15.42        

Försök heat 71,65 jul 
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAV12.23q       
Klara Johansson09SWEStocksäters IF12.43        
Emma Martens09GERRostock 1 LAV12.69        
Pixie Buchta Lento09SWEBromma IF12.79        
Rakel Gríma Arnórsdóttir09ISLIR12.98        
Edith Perntz09SWEIF Kronan13.18        
Unnur Birna Unnsteinsdottir09ISLFjölnir Island13.87        
Aníta Lilja Don Jóhannsdóttir09ISLIRej start        
Ida Väpnare09SWEFIK Färjestadenej start        

Final1,95 jul 
Malva Lönn09SWEHammarby IF11.79    pb   
Juliette Debaecker09SWEEslövs AI12.00       
Vigdis Sigurdsdottir09NORIL Runar12.01    pb   
Klara Stübner09SWEGöteborgs KIK12.10    pb   
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAV12.20    pb   
Nora Karlsson09SWEIF Göta Karlstad12.23       
Saga Drottz09SWEIK Orient12.43    sb   
Elise Wiklund09SWETurebergs FK12.46    pb   


F15 Häck 300m76,2 cm
Final A5 jul 
Eyja Gautadóttir09SWEUmedalens IF44.851    pb   
Maria Andersen-Hemstad09NORHamar IL Friidrett45.622    pb   
Nora Johanne Lystad10NORIL Runar46.264    pb   
Mia Stoye09GERLT DSHS Köln46.675    pb   
Vigdis Sigurdsdottir09NORIL Runar48.127    pb   
Pixie Buchta Lento09SWEBromma IF48.6710       
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad50.0213       

Final B5 jul 
Greta Meinecke10SWELinköpings GIF50.0112    pb   
Aurora Igeland09NORSandnessjøen IL50.7415       
Elin Abelin09SWESäffle FIK51.1617    pb   
Hedda Kirk10SWEHellas FK52.3520       
Olea Kristin Løberg Fladeby09NORIL Runar52.5121    sb   
Svenja Lamprecht09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen52.7122       
Emma Berglund09SWEMalmö AIej start-       

Final C5 jul 
Amanda Oja09SWETurebergs FK50.2514       
Caroline-Marie Rytte Nielsen09DENViborg AM51.2618       
Ilsa Roome10DENSparta Atletik51.6819       
Pia Kinski10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen53.9626       
Sara Broberg10SWEIFK Lund54.7827       
Karítas Ýr Ingimundardóttir10ISLFH56.0829       
Matilda Thiel09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen57.3031       

Final D5 jul 
Malva Lönn09SWEHammarby IF47.616       
Elinor Bach Larsen10DENAalborg Atletik50.7616       
Sarah Svartborn10SWEÖrgryte IS52.9324       
Áshildur Jökla Ragnarsdottir09ISLFH53.8325       
Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH55.3728       
Tyra Borén10SWETäby IS56.5930       
Amanda Söderlind09SWEMalmö AI61.8032       

Final E5 jul 
Emma Martens09GERRostock 1 LAV46.243    pb   
Emma Scholz09GERRostock 1 LAV48.218       
Eva-Sofia Nilsen-Wivestad09NORSem IF48.279       
Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR49.5811       
Liva Krighaar09DENKöbenhavns IF52.9223       
Klara Sif Aronsdóttir09ISLFHej start-       


F15 Längd
Kvalgrupp 15 jul 
Elise S Tornberg09NORTyrving IL5,39Q       
Alma Børregaard Ravn09DENSparta Atletik5,35Q       
Eyja Gautadóttir09SWEUmedalens IF5,10Q       
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAV5,09Q       
Gwen Fagerström09SWEHammarby IF5,01q       
Isabella Siering09SWEIFK Göteborg4,96q       
Nellie Garmland09SWEKatrineholms SK4,89q       
Saga Drottz09SWEIK Orient4,86q       
Tilde Hegelund09DENSilkeborg AK-774,80q       
10 Amanda Jörbeck09SWETäby IS4,74       
11 Ingrid Taggart09NORLambertseter4,71       
12 Thora Sperfeld09GERRostock 1 LAV4,68       
13 Thea Sundler09SWEIFK Göteborg4,68       
14 Alva Karlsson Vidén09SWEWärnamo SK4,67       
15 Elvira Stenlund09SWESkellefteå AIK4,64       
16 Gabriella Larsson09SWEIFK Göteborg4,63       
17 Vera Bergkvist09SWEKFUM Kristianstad4,62    pb   
18 Freya Skog09SWEIFK Växjö4,61       
19 Elvira Berg09SWEIK Orient4,60       
20 Bianca Haraldsson Cebrian09SWEUpsala IF4,55       
21 Saga Hlynsdóttir09ISLIR4,54       
22 Elsa Magnusson09SWESundsvalls FI4,54    pb   
23 Rike Albrecht09GERRostock 1 LAV4,52       
24 Tara Green09DENSparta Atletik4,51       
25 Rakel Gríma Arnórsdóttir09ISLIR4,48       
26 Liv Schuisky09SWEGefle IF4,45       
27 Vera Neovius09SWEMälarhöjdens IK4,42       
28 Ebba Wikström09SWEIFK Göteborg4,37       
29 Elin Abelin09SWESäffle FIK4,36       
30 Lo Linghagen09SWEMalmö AI4,31       
31 Agnes Roslund09SWEHammarby IF4,29       
32 Vera Stolpen09SWETäby IS4,21       
33 Emma Reuterberg09SWEIK Orient4,21       
34 Tyra Sternlind09SWEHammarby IF4,19       
35 Snædís Erla Halldórsdóttir09ISLIR4,18       
36 Leia Esser09SWEIFK Göteborg4,16       
37 Tinna Katrín Oddsdóttir09ISLIR4,12       
38 Silvia Escoriza09ESPClub Atletismo Nogalte4,08       
39 Agnes Abrahamsson09SWEMalmö AI3,94    pb   
40 Olivia Ledin09SWEVästerås FK3,76       
41 Alma Arvidsson09SWESimrishamns AIF3,55       
42 Niki Hillerström09SWEGefle IF3,54       
43 Lisa Palmheden09SWEHammarby IF2,73       
Tindra Nyman09SWEIFK GöteborgX       

1 2 3       
E.Reuterberg4,041,13,851,14,211,0
S.Hlynsdóttir4,540,74,442,04,202,9
R.Albrecht4,290,54,481,34,521,4
E.Tornberg5,390,0
T.Sundler4,34-0,2X1,74,681,8
S.Halldórsdóttir4,04-1,54,182,04,111,4
A.RoslundX-1,54,290,14,261,4
T.Sperfeld4,470,44,501,54,681,0
H.Luckmann5,09-0,4
G.Fagerström5,010,04,922,7-
T.Green4,510,04,412,74,35
E.Gautadóttir5,100,0-0,9-0,0
A.Karlsson Vidén4,670,0X1,04,612,0
E.Wikström4,370,04,230,74,150,7
L.Schuisky4,250,0X0,84,451,8
E.Stenlund4,630,o4,640,9X0,0
A.Ravn5,350,6--
E.Magnusson4,330,04,541,54,381,4
E.Berg4,580,04,280,94,60-0,9
T.Sternlind3,400,24,190,0X0,7
E.Abelin4,340,04,330,94,361,5
A.Jörbeck4,741,34,37-1,2X1,5
T.Hegelund4,560,04,400,04,801,9
B.Haraldsson Cebr4,500,03,121,44,551,8
R.ArnórsdóttirX0l0X1,54,481,7
I.Siering4,800l04,960,94,741,7
S.Escoriza3,260,43,661,54,080,9
A.Abrahamsson3,94-1,0X1,0X1,6
N.Hillerström3,54-0,13,360,0X1,9
V.Neovius4,181,04,191,24,421,5
G.Larsson4,630,0X0,04,220,5
V.BergkvistX-0,54,621,34,500,0
I.Taggart4,710l,0X1,2X0,3
A.ArvidssonX0,03,551,3X0,0
S.Drottz4,860,5X0,0X2,4
O.LedinX2,6X0,73,760,5
V.Stolpen4,130,94,210,04,140,0
L.Linghagen3,991,64,311,64,200,0
L.EsserX1,04,050,24,161,3
T.NymanX1,3X0,0X0,9
N.GarmlandX0,74,890,9X1,4
F.Skog4,611,14,03-0,84,200,8
L.Palmheden2,731,7X0,2X0,6
T.Oddsdóttir4,100,23,991,14,120,5

Kvalgrupp 25 jul 
Ella Kjellberg09SWEIF Udd5,15Q       
Ella Högman Skager09SWEIF Göta Karlstad5,12Q       
Helga Fjóla Erlendsdóttir09ISLGarpur5,07Q       
Noomi Bergman09SWEHälle IF4,97q    pb   
Siri Bjurén09SWEIF Hagen FIK4,95q       
Josefine Strand09SWEKFUM Örebro4,88q       
Emelie Rasmussen09SWEKFUM Örebro4,81q    pb   
Helmi Kuitunen09FINKenttäurheilijat -584,69       
Ella Wågstam09SWEIK Finish4,65    pb   
10 Klara Stübner09SWEGöteborgs KIK4,61       
11 Usva Torro09FINKenttäurheilijat -584,56       
12 Mieke Weber09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen4,51    pb   
13 Karen Kristinsdóttir09ISLFH4,49    pb   
14 Arndís Eva Vigfúsdóttir09ISLSelfoss4,44       
15 Sophie Adolfsson09SWEHässelby SK4,42       
16 Selma Tjernström Milione09SWEHässelby SK4,40       
17 Hanna Almgren09SWEHässelby SK4,38    pb   
18 Amanda Håkansson09SWEIFK Helsingborg4,37       
19 Svenja Lamprecht09GERSV Blau Weiss Grevesmühlen4,33    pb   
20 Olivia Weldingh09SWEIK Finish4,29       
21 Amanda Eklöf09SWEGöteborgs KIK4,27    pb   
22 Helmi Luoto09FINKenttäurheilijat -584,18    pb   
23 Embla Móheiður Axelsdóttir09ISLIR4,17       
24 Emilia Lundblom09SWEIFK Lund4,14    pb   
25 Vilma Andersson09SWEHässleholms AIS4,12       
26 Julie D. Ryssel09DENHerning GF4,12    pb   
27 María Dröfn Theódórsdóttir09ISLFH4,09       
28 Ásdís Birta Bjarnadóttir09ISLFH4,08       
29 Bjalla Beintudóttir Dalsgarð09FÄRFäröarna4,05    pb   
30 Elín Margrét Þorsteinsdóttir09ISLFH4,04    pb   
31 Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss4,02       
32 Vilma Dahlin09SWEMölndals AIK3,93       
33 Julia Eriksson09SWEKFUM Örebro3,88       
34 Felicia Tiren09SWEAlunda SK3,29    pb   
35 Íris Ósk Ásgeirsdóttir Muller09ISLHSÞ3,19       
36 Malva Skånberg09SWEMölndals AIK2,98       
Aníta Lilja Don Jóhannsdóttir09ISLIRX       
Ólafía Þurý Kristinsdóttir09ISLIRX       
Rafnsdóttir Rut09ISLIRX       

1 2 3       
N.Bergman4,850,004,720,54,971,6
Á.BjarnadóttirX0,63,630,54,081,5
O.WeldinghX1,2X1,14,291,1
H.Luoto4,091,14,180,34,020,0
K.Stübner4,612,8X0,3X0,8
A.Don JóhannsdóttX0,5X0,9X-0,5
V.Andersson4,120,53,870,74,090,1
U.Torro4,340,54,560,3X0,0
E.RasmussenX0,04,660,54,810,0
S.Adolfsson4,300,22,641,24,421,5
A.Håkansson4,34-1,14,371,5X2,3
E.Kjellberg4,590,0X1,55,150,2
K.Kristinsdóttir4,36-0,14,490,04,490,5
R.RutX0,1X1,3X0,0
H.Almgren4,230,24,381,14,360,0
J.Strand4,880,64,761,2X0,2
Í.Ásgeirsdóttir MX-0,13,191,6X1,8
A.Vigfúsdóttir4,330,l14,442,54,300,5
H.Erlendsdóttir5,070,8
E.AxelsdóttirX0,94,170,83,84-0,7
A.Eklöf4,150,14,140,34,270,2
E.Þorsteinsdóttir3,630,04,040,33,850,0
J.Ryssel4,12-1,2X0,63,550,0
J.Eriksson3,820,63,490,73,880,0
E.Högman Skager5,120,0
H.Kuitunen4,450,04,691,7X1,7
E.Wågstam4,650,54,64-1,2X3,4
M.Weber4,51-0,34,221,14,231,3
S.Bjurén4,880l,0X0,74,951,8
S.Tjernström MiliX0,24,400,84,221,6
V.Dahlin3,92-0,23,870,53,931,0
E.Lundblom3,850,24,141,1X1,6
A.BenediktsdóttirX-1,24,021,9X0,0
F.TirenX-1,63,291,9X2,2
B.Dalsgarð4,050,03,930,04,010,0
Ó.KristinsdóttirX0,0X1,8X0,0
M.SkånbergX-0,1X1,32,981,6
M.Theódórsdóttir3,77004,09-0,33,961,1
S.Lamprecht4,180,04,020,64,330,5

Final5 jul 
Alma Børregaard Ravn09DENSparta Atletik5,85       
Ella Högman Skager09SWEIF Göta Karlstad5,58    pb   
Elise S Tornberg09NORTyrving IL5,50       
Helga Fjóla Erlendsdóttir09ISLGarpur5,49    pb   
Hannah Luckmann09GERRostock 1 LAV5,41       
Eyja Gautadóttir09SWEUmedalens IF5,26       
Nellie Garmland09SWEKatrineholms SK5,21       
Ella Kjellberg09SWEIF Udd5,12       
Isabella Siering09SWEIFK Göteborg5,01       
10 Noomi Bergman09SWEHälle IF4,99    pb   
11 Emelie Rasmussen09SWEKFUM Örebro4,86    pb   
12 Siri Bjurén09SWEIF Hagen FIK4,72       
13 Tilde Hegelund09DENSilkeborg AK-774,67       
14 Josefine Strand09SWEKFUM Örebro4,57       
Gwen Fagerström09SWEHammarby IFej start       
Saga Drottz09SWEIK Orientej start       

1 2 3 4 5 6 
S.Bjurén4,721,5X1,94,683,7
J.Strand4,570,6X1,6X2,4
A.Ravn5,541,75,792,35,710,05,520,25,852,44,110,3
H.LuckmannX2,15,152,05,152,15,411,95,331,65,300,5
E.KjellbergX0,7X2,15,121,15,051,84,98-1,5X1,1
E.Rasmussen4,430,44,860,74,591,7
N.GarmlandX1,55,212,0X2,04,72-0,54,410,6X-0,9
E.GautadóttirX0,6X4,15,261,85,120,95,021,9X2,1
E.Högman Skager4,982,12,990,55,372,35,283,25,582,45,570,8
N.Bergman4,860,64,832,34,992,2
H.ErlendsdóttirX1,8X3,15,360,45,421,45,241,85,492,2
T.Hegelund4,550,84,612,94,672,1
E.Tornberg4,810,35,061,5X1,7X1,65,200,35,501,4
I.SieringX-0,14,811,65,010,3


F15 Kula3.0 kg
5 jul 
Bryndís Embla Einarsdóttir09ISLSelfoss12,25    pb   
Amanda Vesterback09FINIF Fyren11,78       
Elma Vincevic09SWEFinspångs AIK11,71       
Lisa Holmgren09SWEIF Göta Karlstad11,63    pb   
Charlotte Lucy Williams09UAEUltimate Athletics11,63    pb   
Vendela Dekreon09SWERåby-Rekarne FIF11,20    pb   
Asta Strömberg09SWELuleå FIF11,18    pb   
Isabelle Blomdahl09SWELidköpings IS10,84       
Arndís Eva Vigfúsdóttir09ISLSelfoss10,70       
10 Unnur Birna Unnsteinsdottir09ISLFjölnir Island10,50       
11 Cecilie K. Rasmussen09DENRanders Freja AM10,49       
12 Tyra Sternlind09SWEHammarby IF10,40       
13 Ida Väpnare09SWEFIK Färjestaden10,35       
14 Tuva Seveborn09SWEAlunda SK10,34       
15 Sofia Hägg09SWEFinspångs AIK10,18       
16 Emelía Rán Eiðsdóttir09ISLUFA10,14    sb   
17 Sidsel Krogh Kristensen09DENViborg AM10,07       
18 Nelly Boquist09SWETjalve FIF10,04       
19 Snædís Erla Halldórsdóttir09ISLIR9,78       
20 Klara Sundin09SWESundsvalls FI9,33       
21 Sarah Hovmann Struer09DENIK Hellas9,31       
22 Katrín Magnúsdóttir09ISLFH9,25    pb   
23 Lilly Worm09GERRostock 1 LAV9,21    pb   
24 Ingrid Mjölneröd09NORHalden IL9,18       
25 Nejla Numanovic09SWEGefle IF9,11       
26 Liv Schuisky09SWEGefle IF9,02       
27 Alicia Dahlerus09SWEÅhus FIK8,83    pb   
28 Svea Öreberg09SWEMalmö AI8,61    pb   
29 Sóley Sigursteinsdóttir09ISLBreidablik8,47       
30 Julia Lundin09SWEIF Rigor8,35       
31 Ella Svensson09SWEMalmö AI8,34       
32 Emma Reuterberg09SWEIK Orient8,32       
33 Selma Tjernström Milione09SWEHässelby SK8,08    pb   
34 Alice Asante Peters09DENSparta Atletik7,99       
35 Marina Anternäs09SWEKA 2 IF7,93       
36 Aníta Lilja Don Jóhannsdóttir09ISLIR7,91       
37 Ida Eide Bergersen09NORIL Varegg7,79       
38 Jonna Berndt09SWEKFUM Örebro7,60       
39 Stina Carlsson09SWEYstads IF7,56       
40 Embla Móheiður Axelsdóttir09ISLIR7,25       
41 Emma Nordin09SWEIFK Växjö7,09       
42 Aldís Fönn Benediktsdóttir09ISLSelfoss6,91       
43 Hanna Almgren09SWEHässelby SK6,78    pb   
44 Rafnsdóttir Rut09ISLIR6,29       
45 Felicia Tiren09SWEAlunda SK6,00       

1 2 3 4 5 6 
J.Lundin7,488,357,75
H.Almgren6,786,666,30
A.Vigfúsdóttir10,5810,3110,70
L.Worm9,219,168,85
A.Don Jóhannsdótt6,597,637,91
F.Tiren5,226,005,55
S.Tjernström Mili7,037,298,08
E.Axelsdóttir7,257,056,81
S.Hägg10,1810,18X
L.Holmgren10,5911,44XX11,63X
S.Kristensen10,078,70X
E.Svensson8,237,698,34
A.Strömberg10,8411,18X10,8310,34X
T.Seveborn9,6510,0510,34
S.Carlsson6,836,977,56
E.Vincevic10,3911,20X11,7110,7911,50
B.Einarsdóttir11,0310,6810,50X12,25X
S.Öreberg7,358,098,61
T.Sternlind9,7010,4010,33
R.Rut6,295,895,67
A.Benediktsdóttir6,91X6,79
S.Sigursteinsdótt8,078,478,32
S.Halldórsdóttir9,349,789,56
E.Reuterberg8,32X7,64
L.Schuisky8,819,029,01
E.Nordin6,91X7,09
K.Sundin8,888,809,33
I.Eide Bergersen7,417,797,79
C.RasmussenXX10,49
A.Dahlerus8,487,808,83
A.Vesterback11,3110,7811,7411,3511,7411,78
V.Dekreon10,1610,5210,8111,2010,5011,20
N.Boquist8,3010,0410,03
I.Mjölneröd9,159,18X
I.BlomdahlX10,3910,7810,84XX
U.Unnsteinsdottir10,1410,1110,50
S.Hovmann Struer9,219,318,75
M.Anternäs7,937,55X
J.Berndt7,607,457,26
E.Eiðsdóttir8,549,2410,14
K.Magnúsdóttir8,679,258,03
I.Väpnare10,359,109,14
N.NumanovicX8,609,11
C.Williams10,7511,2711,639,6911,2210,62
A.Peters7,217,99X


F14 800m
Final A5 jul 
Kaja Holte Fjeldstad10NORUrædd FI 2:15.171       
Emelie Jonsson10SUITSV Galgenen 2:16.152       
Klara Helen Homlung Prøitz10NORSarpsborg IL 2:16.213       
Tilde Stenkvist10SWEIFK Växjö 2:16.744       
Maria Fet Støtvig10NORSem IF 2:17.925       
Denise Kemi Rehnborg10SWEMalmö AI 2:19.236       
Agathe Espevik Thorsen10NORGjesdal IL 2:22.177       
Hilda Järvinen10SWEHammarby IF 2:22.618       
Emma Falk10SWEIFK Göteborg 2:24.089       
10 Hermine Marie Torgersen10NORUll/Kisa IL 2:26.4410       
11 Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad 2:27.3911       
12 Ester Nyberger10SWESpårvägens FK 2:28.1612       

Final B5 jul 
Carla Biss10SWEMalmö AI 2:29.3213       
Barbara Anna Stemann Johansen10DENSparta Atletik 2:34.8615       
Freja Abildgaard10DENSparta Atletik 2:36.8816       
Wilma Gunnarsson10SWEGefle IF 2:37.2217       
Erica Berglund10SWEIF Göta Karlstad 2:37.9518       
Lovisa Gossner10SWEMalmö AI 2:40.3919       
Anna Shulika10USACarlsbad Track&Field Club 2:41.8423       
Hedvig Götegård10SWEHeleneholms IF 2:44.0125       
Elna Skoog10SWEIK Finish 2:44.0426       
10 Stella Kaiser10SWEVarbergs GIF 2:46.4328       
Elizabete Runce10LATSC Asaisej start-       

Final C5 jul 
Ruth Gustafsson10SWEHabo Friidrott 04 2:33.4314       
Sara Broberg10SWEIFK Lund 2:40.7120       
Tyra Lagerquist10SWEKatrineholms SK 2:41.5221       
Lava Warberg10SWELerum Friidrott 2:41.7822       
Ellen Bernhardsson10SWEHälle IF 2:42.1524       
Andrea Winther Glamoclija10DENSparta Atletik 2:46.8229       
Iris Berglin10SWEGefle IF 2:47.2930       
Elin Almgren10SWEHässelby SK 2:47.3431       
Nelly Bronebakk Halland10NORLarvik Turn &IF 2:47.8532       
10 Elvira Bengtsson Moström10SWESundbybergs IK 2:48.0233       
11 Isabella Sone Randrup10DENKöbenhavns IF 2:50.5034       

Final D5 jul 
Tuva Ljunggren10SWEKFUM Arvika 2:44.8727       
Karítas Ýr Ingimundardóttir10ISLFH 2:50.5535       
Alicia Glans Trulsson10SWEMalmö AI 2:51.0636       
Elea Stub10NORIL Varegg 2:51.2737       
Iris Ahlqvist10SWETäby IS 2:53.0038       
Lavina Sadiki10SWEHässelby SK 2:54.1739       
Emelie Axelsson10SWEGefle IF 2:59.6640       
Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH 3:09.3441       
Nina Caesar10SWESundbybergs IK 3:14.2142       
Victoria Rós Sæmundsdóttir10ISLHHFbröt-       
Maia Hylling Axelsson10DENSparta Atletikej start-       


F14 Häck 80m76,2 cm
Försök heat 13,85 jul 
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad12.02q       
Nora Johanne Lystad10NORIL Runar12.41q       
Elin Aneby10SWETurebergs FK12.65q       
Hedda Pansell10SWEIFK Helsingborg12.89        
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad13.65        
Amy Halmo10SWESimrishamns AIF13.71        
Sally Neander10SWEKalmar SK13.82        
Sarah Svartborn10SWEÖrgryte IS14.04        

Försök heat 21,75 jul 
Hedvig Orestig10SWEHabo Friidrott 0412.80q    pb   
Isabella Byberg10SWETäby IS13.42     pb   
Ellen Guldbrandsen10SWETibro AIK13.46     pb   
Emma Håkansson10SWETurebergs FK13.54        
Elinor Bach Larsen10DENAalborg Atletik13.58        
Saga Karlsson10SWEHönö IS13.76     pb   
Klara K Dahlgren10SWESundsvalls FI14.48        
Iris Ahlqvist10SWETäby IS15.23     pb   

Försök heat 31,15 jul 
Elisa Östin10SWEKarlskoga Friidrott12.27q       
Clara Sigvardsson10SWEFIK Färjestaden12.91     pb   
Julia Karlsson10SWESäffle FIK13.13        
Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden13.61     pb   
Alva Bengtsson10SWEFalkenbergs IK13.85     pb   
Kajsa Kirk Petersen10DENSparta Atletik14.16     pb   
Kajsa Kubu10SWEHellas FK14.24        
Tyra Borén10SWETäby IS14.95     pb   

Försök heat 43,05 jul 
Wilma Wallsten10SWEHuddinge AIS12.24q       
Greta Meinecke10SWELinköpings GIF12.94        
Linnea Danielsson Wellsén10SWEStocksäters IF13.60        
Elsa Pihlström10SWEMalmö AI14.00        
Maria Rose Jørgensen10DENSparta Atletik14.39        
Ida Lind10SWEHässelby SK14.84        
Hanna Widegren10SWEMotala AIF14.92        

Försök heat 52,75 jul 
Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR12.55q       
Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH13.51        
Wilma Caroline Nielsen10DENSparta Atletik13.59        
Karítas Ýr Ingimundardóttir10ISLFH13.65        
Pia Kinski10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen14.77        
Mille Widmark10SWEÄngelholms IF15.65        
Lisa-Marie Finstad10NORGui Sportsklubbej start        

Försök heat 63,65 jul 
Marika Söderlund Larsson10SWEStenungsunds FI12.08q       
Johanne Hansen-Møller10DENSparta Atletik13.91        
Julia Hedegaard Hallsdottir10DENSparta Atletik14.26        
Sarah Emilie Hartmann Nielsen10DENAalborg Atletik14.42        
Selma Sigenstam10SWEMalmö AI14.97        
Edith Fuglsang10DENKöbenhavns IF15.95        
Hrönn Hjaltadóttir10ISLIR21.25        

Final1,15 jul 
Marika Söderlund Larsson10SWEStenungsunds FI11.90       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad12.12    pb   
Wilma Wallsten10SWEHuddinge AIS12.15       
Nora Johanne Lystad10NORIL Runar12.18    pb   
Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR12.45       
Elisa Östin10SWEKarlskoga Friidrott12.52       
Elin Aneby10SWETurebergs FK12.56    pb   
Hedvig Orestig10SWEHabo Friidrott 0412.99    pb   


F14 Längd
Kvalgrupp 15 jul 
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad5,35Q    pb   
Ema Avramova10SWETurebergs FK5,03Q       
Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR4,98Q       
Hedvig Orestig10SWEHabo Friidrott 044,94Q       
Clara Arvidsson10SWEFalu IK4,94Q       
Julia Strandvall10FINIF Åsarna4,84q       
Ellen Littorin-Pousette10SWEAlunda SK4,81q       
Safia Viktoria Abdullahi Larsen10DENAalborg Atletik4,79q       
Wilma Wallsten10SWEHuddinge AIS4,79       
10 Elin Aneby10SWETurebergs FK4,79       
11 Clara Sigvardsson10SWEFIK Färjestaden4,78       
12 Emma Håkansson10SWETurebergs FK4,71       
13 Andrea Winther Glamoclija10DENSparta Atletik4,67       
14 Amanda Löfgren10SWEFIK Färjestaden4,62       
15 Wilma Silvell10SWEHuddinge AIS4,61       
16 Katrín Björk Andradóttir10ISLUFA4,52       
17 Elise Emm Östlund10SWESundbybergs IK4,44    pb   
18 Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden4,43    pb   
19 Alma Carlson10SWEHuddinge AIS4,42    pb   
19 Julia Arnell10SWEIFK Göteborg4,42    pb   
21 Julia Hansson10SWEFK Athlet4,41       
22 Elinor Bach Larsen10DENAalborg Atletik4,39    pb   
23 Siri Wåhlström10SWEBohus IF4,34       
24 Sigga Smæra Næs10FÄRFäröarna4,34    pb   
25 Johanne Hansen-Møller10DENSparta Atletik4,22       
26 Malva Gille-Grenmark10SWESundbybergs IK4,21    pb   
27 Hedda Karlberg10SWEMalmö AI4,13       
28 Guðrið Marlena Høgenni10FÄRFäröarna4,10       
29 Emma Centerhed Wiberg10SWEHabo Friidrott 044,09    pb   
30 Sofia Wolff10SWEHellas FK4,07    pb   
31 Hedda Kirk10SWEHellas FK4,01    pb   
32 Alma Lindberg10SWEYstads IF3,99       
33 Anaïs Isaksson10SWEIF Göta Karlstad3,97       
34 Julia Lindquist10SWEHellas FK3,94    pb   
35 Adrianna Kowalska10SWEHeleneholms IF3,93       
36 Emma Andersson10SWEYstads IF3,89    pb   
37 Athena Lindeberg10ISLUFA3,89       
38 Shola Allu10SWEYstads IF3,86       
39 Emilia Wikner Lejdung10SWESundbybergs IK3,85       
40 Nina Caesar10SWESundbybergs IK3,77       
41 Þórunn Eyland Gunnarsdóttir10ISLDimon3,71       
42 Elsa Pihlström10SWEMalmö AI3,66       
43 Kayla Gullberg10SWEMalmö AI3,58       
44 Josefine Cedergren10SWEHuddinge AIS3,54       
45 Dorothea Mader10SWEMalmö AI3,54       
46 Wilma Elenius10SWESundbybergs IK3,52       
47 Elvira Bengtsson Moström10SWESundbybergs IK3,51       
48 Elina Åhser10SWEIF Göta Karlstad3,14       
49 Hrönn Hjaltadóttir10ISLIR2,47       
Emma Valentin-Hjorth10SWEMalmö AIX       
Majken Brynell10SWEYstads IFX       
Sarah Emilie Hartmann Nielsen10DENAalborg AtletikX       
Maia Hylling Axelsson10DENSparta AtletikX       
Halldóra Hjaltadóttir10ISLIRX       

1 2 3       
S.Hartmann NielseX1,9X1,2X1,1
A.LöfgrenX1,34,622,34,611,0
E.Valentin-HjorthX2,3X1,4X-0,2
S.Næs3,902,04,343,14,29-1,9
E.Littorin-Pouset2,940,0X2,94,810,0
E.Avramova4,862,44,742,85,030,2
A.Lindberg3,993,33,790,83,630,2
E.Bach Larsen4,391,34,352,04,090,4
W.Silvell4,611,1X1,94,300,8
H.KirkX0,43,892,24,011,1
A.Isaksson3,953,63,880,23,971,1
E.Wikner Lejdung3,851,93,581,03,790,7
E.Centerhed Wiber3,773,9X-0,74,091,0
A.Lindeberg3,570,33,891,03,670,9
M.AxelssonX1,9X-0,1X
E.Håkansson4,71-0,30,601,14,28
J.StrandvallX3,34,560,34,841,1
J.CedergrenX0,33,540,03,491,4
C.Sigvardsson4,681,94,780,14,640,7
M.BrynellX2,8X-1,3X0,3
G.Høgenni4,103,43,593,6X1,0
H.Orestig4,880,14,940,2
W.Elenius3,061,22,990,73,521,3
B.Jónsdóttir4,573,14,981,6
C.Arvidsson4,883,54,940,8
M.Gille-GrenmarkX0,74,21-0,44,061,6
K.GullbergX0,93,581,53,561,8
Þ.Gunnarsdóttir3,630,43,711,5X0,7
K.Andradóttir4,311,64,521,34,192,0
E.Bengtsson MostrX0,83,511,3X0,1
E.Åhser3,121,0X1,13,140,7
A.GlamoclijaX0,94,671,44,671,2
S.Wåhlström4,180,14,341,84,341,3
S.Abdullahi Larse4,791,84,711,24,771,6
E.Aneby4,461,14,730,84,791,6
H.Hjaltadóttir2,450,12,381,72,47-0,8
S.Wolff3,711,74,071,14,000,2
O.Isberg4,201,34,430,53,011,2
H.Karlberg4,132,3X1,54,121,0
S.Allu3,862,43,69-0,4X1,7
E.PihlströmX0,33,400,43,661,9
A.CarlsonX0,6X0,94,421,3
O.Ståhl5,351,7
N.Caesar3,770,13,760,13,75-0,3
J.Hansen-Møller4,22-0,14,151,14,200,0
D.MaderX0,1X0,63,540,5
J.HanssonX1,04,410,54,311,8
W.Wallsten4,792,84,600,54,741,5
H.HjaltadóttirX1,6X0,8X2,2
E.AnderssonX2,73,891,33,851,4
J.ArnellX1,54,420,9X0,2
E.Emm ÖstlundX2,14,440,04,370,4
A.KowalskaX0,23,930,9X2,5
J.Lindquist3,943,83,871,33,35-0,1

Kvalgrupp 25 jul 
Marika Söderlund Larsson10SWEStenungsunds FI5,27Q       
Elisa Östin10SWEKarlskoga Friidrott5,13Q       
Ebba Forslund Ekberg10SWEKFUM Örebro5,13Q       
Tilde Göransson10SWEVarbergs GIF5,12Q    pb   
Elin Amundin10SWEUllevi FK5,02Q       
Ella Marie Højholt Jensen10DENSparta Atletik4,96Q       
Natalie Isabelle Loftesnes-Aas10NOROppegård Friidrett4,89q    pb   
Vanessa Salzbrenner Valle10DENFrederiksbergs IF4,79q       
Julia Karlsson10SWESäffle FIK4,79    pb   
10 Nellie Hemmingsson10SWEMotala AIF4,78       
11 Casandra Wassdahl10SWEKA 2 IF4,78    pb   
12 Vera Schönning10SWEGefle IF4,72    pb   
13 Enya Thomesen10DENSilkeborg AK-774,71       
14 Svea Karlsson10SWEVarbergs GIF4,69    pb   
15 Greta Widell10SWELerum Friidrott4,67       
16 Berglind Sif Ástþórsdóttir10ISLFH4,67    pb   
17 Ebba Göthlin10SWEMälarhöjdens IK4,65    pb   
18 Lova Rönnäs10SWEMölndals AIK4,59    pb   
19 Emilia Tegård10SWEIK Finish4,58    pb   
20 Ólafía Sigrún Leiknisdóttir10ISLFH4,56       
21 Isabella Byberg10SWETäby IS4,52       
22 Idun Hellström10SWEGefle IF4,44    pb   
23 Sally Neander10SWEKalmar SK4,43       
24 Maja Sevelin10SWEKatrineholms SK4,40       
25 Greta Meinecke10SWELinköpings GIF4,36       
26 Maria Rose Jørgensen10DENSparta Atletik4,36    pb   
27 Viktoria Zygmunt10SWEIFK Helsingborg4,30       
28 Iris Berglin10SWEGefle IF4,26       
29 Elisabeth Gaarde Høgsbro10DENFrederiksbergs IF4,25       
30 Adda Sóley Sæland10ISLSelfoss4,24       
31 Kajsa Kirk Petersen10DENSparta Atletik4,23       
32 Julia Hedegaard Hallsdottir10DENSparta Atletik4,22       
33 Emilia Andersson10SWEHässelby SK4,21    pb   
34 Freya Harlund10DENSilkeborg AK-774,16       
35 Hedi Kreft10GERSV Blau Weiss Grevesmühlen4,09       
36 Ida Lind10SWEHässelby SK4,07       
37 Iris Ahlqvist10SWETäby IS4,05       
38 Elna Skoog10SWEIK Finish4,03       
39 Tyra Lagerquist10SWEKatrineholms SK3,98    pb   
40 Maja Karlsson10SWEIK Orient3,93       
41 Elin Almgren10SWEHässelby SK3,91       
42 Tyra Borén10SWETäby IS3,86       
43 Siri Jansson10SWEIFK Lund3,79       
44 Emelie Axelsson10SWEGefle IF3,78       
45 Edith Fuglsang10DENKöbenhavns IF3,76    pb   
46 Lavina Sadiki10SWEHässelby SK3,64       
47 Astrid Wetterstrand10SWEHässelby SK3,56       
48 Emelie Hjelm10SWEHässelby SK3,52       
49 Hildur Ósk Gunnarsdóttir10ISLHSÞ3,48       
50 Malaika Dahir10SWEHässelby SK3,42       
51 Guðbjörg Lilja H. Guðmundsdóttir10ISLHSÞ2,96    pb   
52 Ellý Hayhurst10ISLHSÞ2,95       
Elsa Herlin10SWETäby ISX       

1 2 3       
Ó.Leiknisdóttir4,421,84,431,44,561,1
T.Göransson5,121,0
E.Thomesen4,290,04,492,04,711,7
K.Petersen4,232,14,181,44,180,3
J.Karlsson4,791,74,711,24,580,4
M.Sevelin4,401,8X2,14,220,5
E.Hayhurst2,950,32,810,62,680,3
G.GuðmundsdóttirX1,2X1,92,960,0
N.Loftesnes-Aas4,511,04,45-0,24,890,1
B.ÁstþórsdóttirX0,64,671,64,560,3
M.Karlsson2,842,23,931,22,090,4
V.Zygmunt4,101,34,301,43,921,2
I.BybergX0,9X2,44,521,0
N.Hemmingsson4,661,64,781,14,581,0
A.Wetterstrand3,482,23,560,83,401,1
M.Jørgensen4,361,9X0,84,161,4
I.HellströmX2,3X1,34,440,1
E.Gaarde HøgsbroX2,54,251,03,801,1
I.AhlqvistX2,94,05-1,83,930,8
E.Östin5,131,2
A.SælandX1,94,241,8X1,3
T.Lagerquist3,980,03,890,13,810,3
S.Jansson3,791,8X0,4X0,3
E.Forslund Ekberg5,131,7
H.Kreft4,092,63,850,63,620,0
M.Söderlund Larss5,271,6
E.Axelsson3,782,53,540,33,550,0
E.HerlinX0,3X0,0X0,4
S.Neander4,432,93,940,2
G.Widell4,670,04,561,14,380,4
J.HallsdottirX2,04,220,54,170,0
E.SkoogX1,64,031,22,531,1
H.GunnarsdóttirX2,53,480,03,391,0
G.Meinecke4,330,34,171,64,360,1
V.Schönning4,291,44,720,44,220,5
E.Göthlin4,190,54,420,74,650,8
F.HarlundX0,44,151,74,161,5
E.Fuglsang3,610,83,761,1X0,1
S.Karlsson4,300,64,421,44,690,0
L.Rönnäs4,591,04,420,6X0,0
I.Lind4,070,04,061,42,770,0
E.AlmgrenX0,6X0,03,910,2
E.Andersson3,331,54,100,54,211,8
I.Berglin4,263,13,801,1X0,7
L.SadikiX0,l03,640,6X0,0
C.Wassdahl4,781,04,330,04,430,0
E.HjelmX1,3X0,23,520,2
M.DahirX1,3X0,13,420,6
E.Amundin5,022,1
E.Jensen4,960,0
E.TegårdX1,14,400,04,581,5
V.Salzbrenner ValX1,14,791,04,771,5
T.BorénX1,53,860,6X1,1

Final5 jul 
Marika Söderlund Larsson10SWEStenungsunds FI5,68Q    pb   
Ebba Forslund Ekberg10SWEKFUM Örebro5,41Q    pb   
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad5,35Q       
Julia Strandvall10FINIF Åsarna5,23Q    pb   
Ella Marie Højholt Jensen10DENSparta Atletik5,21Q       
Ema Avramova10SWETurebergs FK5,20Q       
Tilde Göransson10SWEVarbergs GIF5,16Q    pb   
Hedvig Orestig10SWEHabo Friidrott 045,12Q       
Clara Arvidsson10SWEFalu IK5,07Q       
10 Elin Amundin10SWEUllevi FK5,06Q       
11 Ellen Littorin-Pousette10SWEAlunda SK4,83q       
12 Vanessa Salzbrenner Valle10DENFrederiksbergs IF4,83q       
13 Natalie Isabelle Loftesnes-Aas10NOROppegård Friidrett4,78q    pb   
14 Elisa Östin10SWEKarlskoga Friidrott4,72q       
15 Bryndís María Jónsdóttir10ISLIR4,67q       
16 Safia Viktoria Abdullahi Larsen10DENAalborg Atletik4,51q       

1 2 3 4 5 6 
B.Jónsdóttir4,670,9X0,44,61-0,2
S.Abdullahi Larse4,512,04,462,24,24-3,0
V.Salzbrenner Val4,831,84,68-1,24,56-1,0
E.AmundinX1,05,063,74,491,6
E.Littorin-Pouset4,550,94,812,94,831,6
E.ÖstinX1,4X3,84,721,5
M.Söderlund Larss5,680,6X3,05,601,9-5,651,85,401,5
E.Forslund Ekberg5,17-0,25,410,55,101,55,28-2,84,941,05,102,0
O.Ståhl5,031,65,093,74,922,43,442,25,162,05,352,1
E.Avramova5,031,05,200,15,142,45,06-0,44,952,0X3,3
E.Jensen5,062,05,012,55,212,85,052,34,942,8X2,0
C.Arvidsson4,973,25,072,74,891,9
N.Loftesnes-Aas4,671,34,781,74,671,1
J.Strandvall5,011,65,231,04,770,74,690,6X2,44,960,3
H.Orestig4,912,55,120,54,831,53,941,44,623,94,922,5
T.GöranssonX0,75,163,85,161,83,551,45,080,72,571,6


F13 600m
Final A5 jul 
Ingrid Louise Wadahl Sweetman11NORKoll IL 1:41.561    pb   
Lovisa Daun11SWEKatrineholms SK 1:42.642    pb   
Wilma Eriksson11SWEUllevi FK 1:44.383    pb   
Judith Anne Marie Chevalier11UAEUltimate Athletics 1:45.754       
Signe Misuri11SWEVarbergs GIF 1:46.265    pb   
Siina Haapala11FINKenttäurheilijat -58 1:46.596    pb   
Eyrún Svala Gustavsdóttir11ISLBreidablik 1:48.529    sb   
Alma Erelt11SWEIFK Växjö 1:49.3011    pb   
Gerður Lind Pálmadóttir11ISLFH 1:50.2012    pb   
10 Freja Westlund Stenberg11SWEHabo Friidrott 04 1:50.5913       
11 Carla Benzmueller11UAEUltimate Athletics 1:52.9217       
12 Hilde Andersson11SWELeksands FIK 1:54.8622       
13 Ruth Strand11SWEHälle IF 1:55.2023       
14 Felicia Walltin11SWEIKHP Huskvarna 1:56.8731       

Final B5 jul 
Molly Rickardsson11SWELidköpings IS 1:52.7216    sb   
Tuva Arvidsson11SWEKatrineholms SK 1:54.1520    pb   
Herdis Askja Hermannsdottir11ISLÁrmann AC 1:54.5821    pb   
Felicia Thedius11SWEMalmö AI 1:55.9226    pb   
Irma Björkman11SWEIF Göta Karlstad 1:55.9727       
Sofia Stjernlöf11SWEIF Göta Karlstad 1:56.0128       
Stina Gamberg11SWEBohus IF 1:56.1529    pb   
Viktoria Heden11SWEMalmö AI 1:56.6930       
Siri Månsson11SWESimrishamns AIF 1:58.0734    pb   
10 Emilia Günther11UAEUltimate Athletics 1:58.1935       
11 Vera Pell11SWEHässelby SK 2:00.1038       
12 Amelia Siorholm11SWEMalmö AI 2:00.3839       

Final C5 jul 
Minna Morgin11SWEÄngelholms IF 1:57.7333    pb   
Cajsa Bååthe11SWEÅkersberga SK 1:58.3136    sb   
Wilma Hämäläinen11SWESödra Vi IF 2:00.8940    pb   
Stina Carlsson11SWEKongahälla AIK 2:01.5141       
Molly Good11SWEKatrineholms SK 2:02.0244    pb   
Lísa Laxdal11ISLBreidablik 2:03.1545    sb   
Miranda Jakobsson11SWEBohus IF 2:03.9047       
Allis Ekholm11SWEIFK Växjö 2:04.5448    pb   
Alice Luthman11SWEStocksäters IF 2:07.0953    pb   
10 Urdur Urania Oskarsdottir11ISLÁrmann AC 2:07.2654       
11 Olivia Salleke11SWEKA 2 IF 2:14.3758       
Lycka Söderström11SWEÄngelholms IFej start-       

Final D5 jul 
Maria Mathilde Høberg Olesen11DENAalborg Atletik 1:48.7710    pb   
Estelle Furenberg Ring11SWEGöteborgs KIK 1:52.0314    pb   
Tone Elise Holm11NORNittedal IL 1:52.4615       
Camilla Popova11DENHerning GF 1:55.8625    pb   
Emma Lindström11SWEVästerås FK 1:57.6732    pb   
Alma Thomsson11SWEMölndals AIK 1:58.8837       
Tuva Stenbenke11SWEIFK Växjö 2:01.8542    pb   
Nahla Bell11SWEIF Triangeln 2:02.0143    pb   
Jette Kolz11GERSV Blau Weiss Grevesmühlen 2:05.5250    pb   
10 Myleen Rakow11GERSV Blau Weiss Grevesmühlen 2:06.2852       
11 Stella Thyni11SWEVästerås FK 2:07.3355    pb   
Gerður Helgadóttir11ISLIRej start-       

Final E5 jul 
Sina Tonn11GERRostock 1 LAV 1:47.227       
Emilia Ólöf Jakobsdóttir11ISLIR 1:48.518       
Emilía Rikka Rúnarsd Rúnarsdóttir11ISLIR 1:53.1518       
Ingrid Strøm Juliussen11NORIL Runar 1:53.6719       
Sigurlaug Jökulsdòtt Jökulsdòttir11ISLIR 1:55.3624       
Amanda Bilgrav Bach Andersen11DENSparta Atletik 2:03.8046       
Julia Michno Elbæk11DENSparta Atletik 2:04.9349       
María Óladóttir11ISLIR 2:06.0451       
Katrin Hulda Tómasdóttir11ISLIR 2:08.3956       
10 Dagbjört Eva Hjaltadóttir11ISLSelfoss 2:12.2257       


F13 Häck 60m68,6cm
Försök heat 11,15 jul 
Ingrid Jansson11SWEHässelby SK 9.87q    pb   
Lova Svensson11SWEIF Rigor10.10        
Ebba Danarö11SWEÅhus FIK10.15     pb   
Leni Pieszek11GERRostock 1 LAV10.37     pb   
Irma Björkman11SWEIF Göta Karlstad10.42     pb   
Jette Kolz11GERSV Blau Weiss Grevesmühlen11.33     pb   
Stella Thyni11SWEVästerås FK12.08     pb   
Camilla Popova11DENHerning GF12.23     pb   

Försök heat 23,15 jul 
Lia Ullman11SWEIFK Göteborg 9.31q       
Indie Sandberg11SWESimrishamns AIF10.22        
Nova Westman11SWEÖsmo Nynäs FK10.44        
Vera Janderberg11SWEMalmö AI10.50        
Emmie Kubenka11SWEIFK Halmstad10.88        
Ebba Dahl11SWEHammarby IF11.04        
Emilia Schölander11SWEGöteborgs KIK11.16        

Försök heat 33,25 jul 
Taika Huttunen11FINKenttäurheilijat -58 9.56q       
Sigrid Gustafsson11SWEMölndals AIK10.17        
Sigrid Hellestam11SWEIF Kville10.83        
Edith Holm11SWEKongahälla AIK11.03        
Ásta Kristín Ólafsdóttir11ISLSelfoss11.41        
Selma Dahlin11SWEMölndals AIK11.51        
Katrin Hulda Tómasdóttir11ISLIR12.27        
Urdur Urania Oskarsdottir11ISLÁrmann AC12.42        
Emma Johansson11SWEIF Göta Karlstadej start        

Försök heat 42,15 jul 
Signe Tholander11SWEHammarby IF 9.90q       
Zara Branneby11SWEKarlskoga Friidrott 9.96        
Sina Tonn11GERRostock 1 LAV10.19        
Svea Gunnarsson11SWEIFK Växjö10.27        
Gerður Lind Pálmadóttir11ISLFH10.44        
Stella Clemert11SWEKongahälla AIK11.20        
Leia Johannesson11SWETrollhättan FIK11.39        
Vilborg Halla Jóhannsdóttir11ISLHSÞ12.49        

Försök heat 51,35 jul 
Hanna Lörenskog11SWEBromma IF 9.26q    pb   
Amanda Håkansson11SWEHammarby IF10.53        
Lilje Mai Birkelund Thomsen11DENSparta Atletik10.65     pb   
Vendela Jonsson Sivén11SWEStocksäters IF10.65     pb   
Saga Ivarsson Linnér11SWEÖsmo Nynäs FK11.16        
Molly Rickardsson11SWELidköpings IS11.36     pb   
Edith Anna Theodorsdottir11ISLÁrmann AC11.91        
Linnea Falk11SWEIFK Växjöej start        

Försök heat 61,35 jul 
Elma Hellqvist11SWEIK Finish 9.52q    pb   
Tyra Schütz11SWEFIK Färjestaden10.62        
Myleen Rakow11GERSV Blau Weiss Grevesmühlen10.70     pb   
Molly Persson11SWESimrishamns AIF10.71        
Emilía Rikka Rúnarsd Rúnarsdóttir11ISLIR11.14        
Eyrún Svala Gustavsdóttir11ISLBreidablik11.54     sb   
Emilia Wincent11SWESundbybergs IK11.81        
Linnea Fredriksson11SWELerum Friidrott12.09