RESULTAT mellan 15 jun och 16 jun
Laxaspelen 2024-06-15/16
Halmstad Arena IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2024-06-16


 
M 100m
Försök heat 1-1,215 jun 
Rafael Tejada De Leon02Ullevi FK11.08q       
Federico Rossi97Italien11.12q       
Jack Wennman06Trollhättan FIK11.46q       
Hugo Schoug02Wärnamo SK11.72q       
Jesper Simonsson00IK Orient12.27        
William Andersson06IFK Halmstad12.57     pb   

Försök heat 2-0,115 jun 
Jacob Helsing00IK Orient11.37q       
Melker Svanberg05IF Kville11.46q    pb   
Sebastian Kadestål96Malmö AI11.55q       
Frank Nissen03IF Kville11.69q    pb   
Hampus Hassel05IK Orient11.94     pb   
Albin Norrman06Varbergs GIF12.95     pb   

Final1,015 jun 
Federico Rossi97Italien10.94       
Melker Svanberg05IF Kville11.31    pb   
Jacob Helsing00IK Orient11.38       
Jack Wennman06Trollhättan FIK11.49       
Sebastian Kadestål96Malmö AI11.52       
Hugo Schoug02Wärnamo SK11.57    pb   
Rafael Tejada De Leon02Ullevi FKej start       
Frank Nissen03IF Kvilleej start       


M 200m
Final2,516 jun 
Martin Selin95Ullevi FK22.03       
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.23       
Jacob Helsing00IK Orient22.73       
Albin Hagstedt04Örgryte IS23.11       
Albin Norrman06Varbergs GIF26.33       
Fredrik Krantz80IK Finish27.38       


M 400m
Final15 jun 
Albin Hagstedt04Örgryte IS50.57    pb   
Martin Selin95Ullevi FK50.59    sb   
Graziano Geremia91IK Ymer55.15       
Elliot Ingels06IFK Halmstad56.26       
Fredrik Krantz80IK Finish60.46    sb   


M 800m
Final16 jun 
Albin Freiholtz06Trollhättan FIK 1:54.54    pb   
Adam Palm02Mölndals AIK 2:01.37    pb   
Zlatko Matic93IFK Halmstad 2:03.19       
Alwin Andrée06Trollhättan FIK 2:10.26       
Per Orestig82Habo Friidrott 04 2:19.32       


M 3000m
Final15 jun 
Emil Ling07IKHP Huskvarna 8:55.70       
Zlatko Matic93IFK Halmstad 9:02.21    pb   
Oskar Karlsson02Ängelholms IF 9:03.11    pb   
Ahmed Abdelhamid86IS Göta 9:27.88    pb   
Henrik Nord73Ystads IF 9:31.44    pb   
Alwin Andrée06Trollhättan FIK10:03.40       
Bo-Göran Nilensjö63IS Göta10:59.63    pb   
Erik Michaëlsson67Majornas IK11:14.09       
Sven-Inge Lindeberg63IS Götabröt       
Sebastian Fannon75Björnstorps IFbröt       
Christian Daanen59IS Götaej start       


M Stav
16 jun 
Viggo Bergström06IFK Växjö470    pb   
Micael Fagö94IFK Växjö450       
Johan Jurander03IFK Växjö430       
Ove Hagström07Örgryte IS410       
Erik Hagström73Örgryte IS390    sb   
Gustav Thyrman04IF Rigor360       

350360370390400410420430440450460470480
J.Jurander------xoxox-
E.Hagströmo-ooxxx
O.Hagström-----xxoxxx
V.Bergström-------xoooxxoxxoxxx
M.Fagö------xoooxxoxxx
G.Thyrman-xoxxx


M Längd
15 jun 
Frank Nissen03IF Kville6,04       
Hampus Hassel05IK Orient5,89       
Hugo Schoug02Wärnamo SK5,82       

1 2 3 4 5 6 
H.SchougX0,05,820,7X-0,4X0,25,750,00-
H.Hassel5,89-0,3X0,72,294,205,65-0,85,570,85,52-0,6
F.Nissen6,040,7X0,4X5,960,0X0,0X0,0


M Tresteg
16 jun 
Lukas Edqvist02Örgryte IS15,12       
Melker Svanberg05IF Kville13,18       

1 2 3 4 5 6 
M.Svanberg12,450,012,890,113,151,612,671,113,182,1-
L.EdqvistX0,4X0,615,121,5X1,7X5,0X1,3


M Kula7.26 kg
16 jun 
Peter Runnerström68Ljungby FIK7,52       

1 2 3 4 5 6 
P.Runnerström7,097,327,157,527,487,14


M Diskus2.0 kg
16 jun 
Michael Bohman71IFK Halmstad27,39       
Peter Runnerström68Ljungby FIK18,67       

1 2 3 4 5 6 
M.Bohman27,3926,41X27,30X26,21
P.RunnerströmX18,6714,82X12,3215,05


M Slägga7.26 kg
15 jun 
Jakob Johansson04Varbergs GIF46,75    pb   
Peter Runnerström68Ljungby FIK11,73       

1 2 3 4 5 6 
J.Johansson45,3046,1146,75XX46,04
P.RunnerströmXX11,59X10,7411,73


P19 Slägga6.0 kg
15 jun 
Ben Kamijo05Sävedalens AIK51,79    sb   

1 2 3 4 5 6 
B.Kamijo51,7451,79XXX51,16


P17 100m
Final-1,115 jun 
Albin Cedergren07IF Kville11.65       
Kalle Thyrman07IF Rigor11.85       
Victor Ebere Nwosu07Villstad GIF11.97       
Vincent Almqvist08Trollhättan FIK12.16       
Isak Jönsson08IFK Halmstad12.93       


P17 200m
Final2,516 jun 
Albin Cedergren07IF Kville22.99       
Malte Zettergren07Varbergs GIF23.37       
Kalle Thyrman07IF Rigor23.51       
Alfred Tage08IFK Lund24.11       


P17 400m
Final15 jun 
Aron Powell07Åhus FIK51.64       
Malte Zettergren07Varbergs GIF51.74    pb   
Albin Cedergren07IF Kville54.80       
Elof Persson Edgren07IK Orient58.93       


P17 800m
Final16 jun 
Melker Engström08Trollhättan FIK 2:04.34    pb   
Frans Kaiser08Varbergs GIF 2:04.81    pb   
Vincent Almqvist08Trollhättan FIK 2:09.74       
Elof Persson Edgren07IK Orient 2:15.26    pb   
Linus Pålsson08Trollhättan FIK 2:17.27    pb   


P17 1500m
Final15 jun 
Melker Engström08Trollhättan FIK 4:21.75    pb   
Frans Kaiser08Varbergs GIF 4:22.78    pb   
Theo Valström07IFK Halmstad 4:26.02    pb   
Linus Pålsson08Trollhättan FIK 4:55.71    pb   


P17 110m häck91,4 cm
Extralopp2,816 jun 
Albin Theander07IF Kville15.15       

1,716 jun 
Albin Theander07IF Kville15.04       


P17 Höjd
15 jun 
Victor Ebere Nwosu07Villstad GIF169       
Felix Sköld08Wärnamo SK169       

161164167169171
V.Ebere Nwosu--ooxxx
F.Sköldoooxoxxx


P17 Stav
16 jun 
Carl Berntsson08IF Kville400    pb   

340350360370380390400410
C.Berntssonxxoxoooooxxoxxx


P17 Längd
15 jun 
Isak Jönsson08IFK Halmstad5,21       

1 2 3 4 5 6 
I.Jönsson5,210,05,122,4X0,25,201,8X0,45,140,3


P17 Tresteg
16 jun 
Alfred Tage08IFK Lund12,27    pb   
Gustav Appelgren08Laholm IF10,76       

1 2 3 4 5 6 
G.Appelgren10,251,710,762,2X1,110,233,39,882,89,993,3
A.Tage-11,693,111,520,911,611,312,210,612,272,0


P17 Kula5.0 kg
16 jun 
Lucas Andersson07IFK Halmstad12,90    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Andersson11,4312,4612,9012,18X11,54


P17 Diskus1.5 kg
16 jun 
Lucas Andersson07IFK Halmstad34,64       
Isak Jönsson08IFK Halmstad27,42       
Albin Påfvelsson08Alingsås IF26,61    pb   

1 2 3 4 5 6 
L.Andersson34,64XXX32,2230,09
A.PåfvelssonX26,4426,6126,16XX
I.Jönsson27,4221,7322,92X25,9825,13


P17 Slägga5.0 kg
15 jun 
Evert Kvist56IFK Växjö34,52    sb    M65 5kg

1 2 3 4 5 6 
E.Kvist32,6733,6534,52---


P17 Spjut700 g
15 jun 
Lucas Andersson07IFK Halmstad40,20       
Albin Påfvelsson08Alingsås IF33,80       

1 2 3 4 5 6 
L.Andersson39,4737,7133,0440,2038,08X
A.Påfvelsson33,8033,1731,0032,7228,6832,53


P15 80m
Försök heat 10,815 jun 
Noah Glennstål09IFK Helsingborg 9.92q    pb   
Olle Levin09Mölndals AIK10.04q       
Joel Persson09IFK Halmstad10.30q       
Kevin Reisa10IFK Halmstad10.75q       
Ludvig Fredgren09Trollhättan FIK11.00        
Alve Weber10IFK Halmstad11.12        

Försök heat 20,715 jun 
Erik Herstedt10Malmö AI 9.93q       
Jonathan Rinman09IFK Halmstad 9.94q    pb   
Cesar Berntsson09Ängelholms IF10.02q    pb   
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK10.65q       
Anton Söderberg10IFK Halmstad11.04        
Gustav Pedersen10IK Finish11.22        
Nils Holmqvist10Eslövs AI12.32        

Final-1,115 jun 
Olle Levin09Mölndals AIK 9.89    pb   
Cesar Berntsson09Ängelholms IF10.03       
Jonathan Rinman09IFK Halmstad10.05       
Erik Herstedt10Malmö AI10.08       
Noah Glennstål09IFK Helsingborg10.11       
Joel Persson09IFK Halmstad10.38       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK10.76       
Kevin Reisa10IFK Halmstad10.91       


P15 300m
Final15 jun 
Olle Levin09Mölndals AIK42.62       
Anton Söderberg10IFK Halmstad43.20       
Ludvig Frieberg10IK Finish43.85       
Ludvig Fredgren09Trollhättan FIK43.90    pb   
Vice Marinov09Trollhättan FIK47.61    pb   
Nils Holmqvist10Eslövs AI48.92       


P15 800m
Final16 jun 
Eric Andersson09IS Göta 2:17.80    sb   
Victor Hansson09IF Rigor 2:29.43       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK 2:31.72    pb   
Vice Marinov09Trollhättan FIK 2:37.96    pb   
Ludvig Fredgren09Trollhättan FIK 2:39.48       
Ludvig Frieberg10IK Finishej start       


P15 Häck 80m83,8 cm
Final1,416 jun 
Kevin Reisa10IFK Halmstad13.32    pb   
Noel Henriksson10Falkenbergs IK13.46       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK13.64       
Gustav Pedersen10IK Finish14.39       


P15 Häck 300m76,2 cm
Final16 jun 
Anton Söderberg10IFK Halmstad46.79       
Noel Henriksson10Falkenbergs IK46.83       


P15 Höjd
15 jun 
Joel Persson09IFK Halmstad169       
Hugo Öhrvall10IFK Halmstad167    pb   
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK160       
Kevin Reisa10IFK Halmstad140    pb   
Axel Forsell10Trollhättan FIK135       
Vice Marinov09Trollhättan FIK130       

130135140145149153157160163165167169175
H.Öhrvall----oooxxoxoooxxx
A.Forsellooxxx
V.Marinovxxoxxx
J.Persson------oxoooxooxxx
K.Reisaooxoxxx
S.Gustafsson----oooxxoxxx


P15 Stav
16 jun 
Alve Jedhammar10IFK Växjö340       
Victor Hansson09IF Rigor320    pb   
Anton Söderberg10IFK Halmstad270    pb   
Alve Weber10IFK Halmstad250       

240250260270280290300310320330340350
A.Weber-xoxxx
A.Söderbergooooxxx
V.Hansson----o-ooxoxxx
A.Jedhammar-------xxooxxoxxoxxx


P15 Längd
15 jun 
Cesar Berntsson09Ängelholms IF5,79    pb   
Erik Herstedt10Malmö AI5,43       
Noah Glennstål09IFK Helsingborg4,85       
Hugo Öhrvall10IFK Halmstad4,83       
Joel Persson09IFK Halmstad4,82       
Sigge Gustafsson10Trollhättan FIK4,60       
Kevin Reisa10IFK Halmstad4,55       
Ludvig Frieberg10IK Finish4,47       
Simon Assarsson09IFK Halmstad4,18       
10 Ludvig Fredgren09Trollhättan FIK3,87       
11 Axel Forsell10Trollhättan FIK3,81       

1 2 3 4 5 6 
K.Reisa4,281,24,520,04,550,04,310,4X1,5X0,1
E.Herstedt5,430,7X2,2X0,3X0,22,890,04,841,3
A.Forsell3,060,03,810,53,700,5
N.Glennstål4,851,93,701,0----
L.Fredgren3,872,13,020,12,300,0
J.Persson4,662,84,531,24,590,24,470,94,820,3X1,1
S.Assarsson4,180,63,950,7X0,0
H.Öhrvall3,041,44,830,23,741,4X2,4X0,0X0,0
S.Gustafsson4,541,44,60-0,34,471,54,350,44,380,24,321,5
C.Berntsson4,921,25,751,15,790,05,480,75,760,75,632,3
L.FriebergX0,0X0,04,470,7---|


P15 Tresteg
16 jun 
Ludvig Frieberg10IK Finish10,61    pb   
Noel Henriksson10Falkenbergs IK10,51       
Axel Forsell10Trollhättan FIK9,90    pb   
Simon Assarsson09IFK Halmstad9,10    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.AssarssonX1,8X0,19,101,4---
N.Henriksson10,211,910,171,9X0,19,861,810,341,810,511,4
L.Frieberg10,081,310,342,210,402,010,301,910,611,210,562,6
A.Forsell9,481,89,401,39,362,39,901,59,491,59,503,4


P15 Kula4.0 kg
16 jun 
Jonathan Rinman09IFK Halmstad15,50       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK10,42    pb   
Milo Bjermqvist10Falkenbergs IK9,99       
Kevin Reisa10IFK Halmstad7,90       
Alve Weber10IFK Halmstad7,23       

1 2 3 4 5 6 
A.Weber7,137,237,166,877,127,07
K.Reisa6,507,187,907,806,817,34
M.Bjermqvist9,449,37X9,999,878,53
J.Rinman14,9915,50X14,80X15,20
W.Hallander8,729,469,949,35X10,42


P15 Diskus1.0 kg
16 jun 
Jonathan Rinman09IFK Halmstad53,46    pb   
Axel Åhman09IFK Växjö38,62       
Milo Bjermqvist10Falkenbergs IK35,71       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK29,64    pb   
David Assarsson09IFK Halmstad25,87    pb   
Alve Weber10IFK Halmstad16,64       

1 2 3 4 5 6 
J.Rinman48,05XXX49,5853,46
D.AssarssonX24,91XX25,8725,05
M.Bjermqvist35,71XXXXX
A.Åhman37,6935,50X38,2238,6238,16
W.HallanderX29,64XX26,5928,18
A.Weber---16,49X16,64


P15 Slägga4.0 kg
15 jun 
Jonathan Rinman09IFK Halmstad53,29       
Milo Bjermqvist10Falkenbergs IK28,86       
William Revenhäll10Falkenbergs IK25,57       
Alve Weber10IFK Halmstad17,11       

1 2 3 4 5 6 
A.Weber14,0016,2517,11---
J.RinmanXX51,1048,9448,6553,29
W.Revenhäll24,7325,5721,4322,8524,1024,50
M.Bjermqvist19,2523,8023,7322,8328,8625,70


P15 Spjut600 g
15 jun 
Jonathan Rinman09IFK Halmstad37,26       
Milo Bjermqvist10Falkenbergs IK35,93       
Erik Herstedt10Malmö AI35,80       
William Revenhäll10Falkenbergs IK33,98       
Isak Eftring10Sävedalens AIK29,60       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK28,79       
David Assarsson09IFK Halmstad27,53    pb   
Kevin Reisa10IFK Halmstad23,72    pb   
Alve Weber10IFK Halmstad22,58       
Simon Assarsson09IFK Halmstad0,00       

1 2 3 4 5 6 
W.Revenhäll33,9830,6629,7830,34X32,63
A.Weber21,3222,5819,48
K.Reisa23,3423,72-XX19,03
E.Herstedt34,0930,82-35,78X35,80
J.Rinman29,8636,79-27,7037,26X
D.Assarsson27,5327,2125,6724,0322,3624,09
M.Bjermqvist34,30X28,44X32,7435,93
W.Hallander27,2427,7928,1123,9728,7927,71
S.AssarssonXXX
I.Eftring29,6029,0226,5128,7828,0725,31


P13 60m
Final0,015 jun 
Max Hartvigsson11IFK Halmstad 8.64       
Sixten Svanberg11IF Kville 8.72       
Max Axelsson11Wärnamo SK 8.95    sb   
Walter Nilsson11Stenungsunds FI 9.03       
Miguel Mantere11IFK Halmstad 9.45       
Noa Ek11IFK Halmstad 9.56    pb   


P13 200m
Final0,915 jun 
Edvin Hafsäter11IK Finish28.63    pb   
Max Hartvigsson11IFK Halmstad28.76    pb   
Max Axelsson11Wärnamo SK29.41    pb   
Hubert Drapella11Trollhättan FIK30.13    pb   
Tage Karlström11IK Finish30.22       
Miguel Mantere11IFK Halmstad32.09       
Noa Ek11IFK Halmstadej start       


P13 600m
Final16 jun 
Edvin Hafsäter11IK Finish 1:41.35       
Hubert Drapella11Trollhättan FIK 1:43.66       
Max Hartvigsson11IFK Halmstad 1:47.63    pb   
Tage Karlström11IK Finish 2:01.63       


P13 Häck 60m76,2 cm
Final1,616 jun 
Walter Nilsson11Stenungsunds FI10.48    pb    P13
Max Hartvigsson11IFK Halmstad10.66        P13
Valter Farnestam12IK Finish11.41        P12 1:a
Adam Svensson12IFK Halmstad13.19        P12 2:a
Julius Thiger12Trollhättan FIK16.62        P12 3:a


P13 Höjd
16 jun 
Tage Karlström11IK Finish138       
Miguel Mantere11IFK Halmstad135       
Edvin Lindblom11Trollhättan FIK135       

100105110115120124128132135138142
M.Mantere------oooxxx
T.Karlström------oooxoxxx
E.Lindblom---ooooxxoxoxxx


P13 Stav
16 jun 
Hubert Drapella11Trollhättan FIK245    pb   
Edvin Hafsäter11IK Finish210    pb   

180190200210220235245255
H.Drapella----oooxxx
E.Hafsäterxooxxoxxoxxx


P13 Längdzon
15 jun 
Walter Nilsson11Stenungsunds FI4,80       
Tage Karlström11IK Finish4,58       
Sixten Svanberg11IF Kville4,43       
Max Hartvigsson11IFK Halmstad4,41    pb   
Hubert Drapella11Trollhättan FIK4,38    pb   
Miguel Mantere11IFK Halmstad4,38    pb   
Noa Ek11IFK Halmstad3,98    pb   
Bruno Lindh11IFK Halmstad3,21       

1 2 3 4 5 6 
T.Karlström4,53-0,84,570,74,45-2,14,36-1,34,42-1,74,581,4
H.Drapella4,38-0,64,230,44,150,74,06-0,14,050,24,22-2,9
M.Mantere4,00-0,54,22-0,74,380,94,08-1,33,99-0,14,19-0,6
W.Nilsson4,63-0,34,63-0,84,450,3-4,59-0,74,80-0,6
B.Lindh3,140,53,200,2X-1,23,09-2,13,12-0,13,21-1,1
N.EkX1,03,98-0,13,730,83,79-0,43,67-1,93,910,4
M.Hartvigsson4,11-2,34,34-2,6X-1,24,301,44,41-2,94,29-0,5
S.Svanberg4,42-0,73,78-1,54,20-2,04,430,94,20-1,04,400,4


P13 Trestegzon
16 jun 
Walter Nilsson11Stenungsunds FI10,58    pb   
Edvin Lindblom11Trollhättan FIK8,74       
Gustav Krantz Elm14IK Finish8,21    pb   

1 2 3 4 5 6 
E.Lindblom8,581,3X2,18,141,48,401,88,311,28,740,5
W.NilssonX1,210,451,410,581,6X0,5X1,810,484,1
G.Krantz Elm8,212,68,071,38,031,27,230,8--


P13 Kula3.0 kg
15 jun 
Bruno Lindh11IFK Halmstad5,53       

1 2 3 4 5 6 
B.Lindh5,345,355,534,69X


P13 Spjut400 g
15 jun 
Walter Nilsson11Stenungsunds FI28,61    pb   
Edvin Lindblom11Trollhättan FIK26,18       
Valter Farnestam12IK Finish24,89       
Max Axelsson11Wärnamo SK22,40       

1 2 3 4 5 6 
M.Axelsson19,9719,3721,6520,7018,5422,40
E.Lindblom24,4925,8225,3323,4626,1825,45
V.Farnestam24,8921,0123,0622,68-12,11
W.Nilsson28,61X25,52X23,82X


P12 60m
Försök heat 12,515 jun 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK 8.68q       
Julius Thiger12Trollhättan FIK 9.66q       
Love Ranmar12IFK Halmstad 9.79q       
Oskar Mattisson12Vittsjö GIK 9.82q       
Vincent Asseus12IFK Halmstad 9.86q       

Försök heat 21,915 jun 
Emil Mirenius12IFK Göteborg 8.78q    pb   
Theodor Nurmi12Varbergs GIF 9.34q       
Isak Almgren12IFK Halmstad 9.82q       
Oskar Mårtensson12IFK Halmstad10.26        

Final1,515 jun 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK 8.65       
Emil Mirenius12IFK Göteborg 8.80       
Theodor Nurmi12Varbergs GIF 9.36       
Julius Thiger12Trollhättan FIK 9.56    pb   
Oskar Mattisson12Vittsjö GIK 9.63       
Isak Almgren12IFK Halmstad 9.72       
Love Ranmar12IFK Halmstad 9.73       
Vincent Asseus12IFK Halmstad 9.88    pb   


P12 200m
Final A0,115 jun 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK27.891    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg30.012       
Frank Janderberg13Malmö AI30.783       
Valter Farnestam12IK Finish31.414       
Julius Thiger12Trollhättan FIK33.886    pb   

Final B0,515 jun 
Theodor Nurmi12Varbergs GIF31.725       
Love Ranmar12IFK Halmstad33.977       
Vincent Asseus12IFK Halmstad35.328       
Albin Tilander12IFK Halmstad37.679       


P12 Höjd
16 jun 
Gustav Krantz Elm14IK Finish128       
Adam Svensson12IFK Halmstad128       
Jonathan Andersson13IFK Halmstad128    pb   

100105110115120124128132
A.Svensson--ooooxxoxx-
G.Krantz Elm---xoxoooxxx
J.Andersson-oooxooxxoxxx


P12 Längdzon
15 jun 
Tim Nilsson12Falkenbergs IK4,89    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg4,79       
Valter Farnestam12IK Finish4,42    pb   
Theodor Nurmi12Varbergs GIF4,06       
Adam Svensson12IFK Halmstad3,98       
Isak Almgren12IFK Halmstad3,77       
Oskar Mattisson12Vittsjö GIK3,71       
Movitz Hoffert12IFK Halmstad3,64       
Julius Thiger12Trollhättan FIK3,54       
10 Oskar Mårtensson12IFK Halmstad3,53       

1 2 3 4 5 6 
O.Mårtensson3,530,03,513,53,301,63,343,4
T.NurmiX0,14,061,44,022,23,592,3
J.Thiger3,350,63,530,8X0,63,540,0
A.Svensson3,912,13,982,43,630,9X2,2
M.Hoffert3,642,23,552,13,490,13,281,4
O.Mattisson3,680,83,511,23,542,83,710,0
T.Nilsson4,751,34,890,24,720,24,881,7
E.Mirenius4,794,94,683,14,251,44,151,1
V.Farnestam4,381,84,411,94,422,14,214,1
I.Almgren3,580,13,683,83,772,23,711,8


P12 Kula3.0 kg
15 jun 
Theodor Nurmi12Varbergs GIF4,85       

1 2 3 4 5 6 
T.Nurmi4,724,854,75---


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P9 BollResultatet publiceras inte på Internet.

K 100m
Final2,515 jun 
Maria Russetti09IF Hagen FIK12.97       
Tea Widgren08Malmö AI13.00       
Johanna Almsand91IF Hagen FIK13.21       
Klara Håkansson05IK Orient13.46       
Johanna Alvarsson84IK Ymer13.55       
Jenny Olausson04Trollhättan FIK14.72       
Klara Bartha79IFK Helsingborg15.34       


K 200m
Final1,916 jun 
Elna Wester05Örgryte IS24.62       
Alice Svantesson97Ullevi FK25.32       
Elise Legzdins02Mälarhöjdens IK25.83       
Nicolina Sinclair07Hälle IF26.88       
Klara Håkansson05IK Orient27.89       
Johanna Alvarsson84IK Ymer27.91       
Lovisa Nilsson06Trollhättan FIK28.96       
Ebba Bengtsson05Laholm IF29.55       


K 400m
Final15 jun 
Elna Wester05Örgryte IS56.12       
Marine Breton Duynslaeger03Lille Métropole Athlétisme61.74    sb   
Johanna Almsand91IF Hagen FIK62.10    pb   
Emelie Lundin90IFK Helsingborg65.43       
Maja Andersson07IF Hagen FIK67.91        F17
Jenny Olausson04Trollhättan FIK70.25       
Maria Russetti09IF Hagen FIKej start       


K 800m
Final16 jun 
Tindra Westlund Stenberg08Habo Friidrott 04 2:22.88    sb    F17 1:a
Anastasia Nilsson06Spårvägens FK 2:24.03        K 1:a
Alma Winroth08IFK Växjö 2:25.61        F17 2:a
Lovisa Nilsson06Trollhättan FIK 2:27.34    sb    K 2:a
Emmy Ellbring08Ljungby FIK 2:28.69    sb    F17 3:a
Linnéa Nilsson08Trollhättan FIK 2:30.17    pb    F17 4:a
Elin Giebat07IK Orient 2:33.36    pb    F17 5:a
Agnes Sten07IFK Växjö 2:34.45    pb    F17 6:a
Florentina Stojakovic74IS Göta 2:34.53        K 3:a
10 Sara Johnson68IFK Helsingborg 2:41.97    sb    K 4:a
11 Maja Andersson07IF Hagen FIK 2:52.77        F17 7:a


K 1500m
Final15 jun 
Anastasia Nilsson06Spårvägens FK 4:53.77    pb    K
Alma Winroth08IFK Växjö 4:54.79    sb    F17 1:a
Lovisa Nilsson06Trollhättan FIK 5:00.60    sb    K 2:a
Alice Gossner08Malmö AI 5:05.91        F17 2:a
Linnéa Nilsson08Trollhättan FIK 5:07.06    sb    F17 3:a
Emmy Ellbring08Ljungby FIK 5:16.27    sb    F17 4:a
Agnes Sten07IFK Växjö 5:19.02    sb    F17 5:a
Rebecka Björklund07IF Kville 5:19.80        F17 6:a
Vilma Atthage07Ängelholms IF 5:22.74        F17 7:a


K 100m häck83,8 cm
Final2,316 jun 
Johanna Carlsson94Malmö AI13.82       
Sissel Eliasson04IK Ymer15.47       
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad15.48       

Extralopp0,116 jun 
Johanna Carlsson94Malmö AI13.88       
Sissel Eliasson04IK Ymer15.79       
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad15.90       


K 400m häck76,2 cm
Final16 jun 
Ebba Elm08Malmö AI65.34        F17 1:a
Julia Swerin07Lerum Friidrott67.02        F17 2:a
Frida Hansson97Färgelanda IF70.40    sb    K 1:a
Jenny Olausson04Trollhättan FIK81.86        K 2:a


K Höjd
15 jun 
Ingrid Ronge04IF Rigor169       
Lina Löfqvist93Ullevi FK161       

154158161164167169171
I.Ronge-o-o-oxxx
L.Löfqvistoxoxoxxx


K Stav
16 jun 
Sandra Alvero01IFK Växjö410       
Gabriella Jönsson01IFK Helsingborg370       
Jenny Lundin06IF Rigor310    sb   
Bella Gisel07Malmö AI300       
Linnea Jönsson99IFK HelsingborgX       

290300310320330350370380390400410420
G.Jönsson------oxx-x
J.Lundinooxoxxx
B.Gisel-xxoxxx
S.Alvero-----ooxoooxoxxx
L.Jönsson----xxx


K Längd
16 jun 
Ida Jexe Ek04IFK Halmstad5,35       
Linn Ejnarsson04Laholm IF5,17    pb   
Tilda Holgersson06IFK Växjö4,98       
Elvira Karlsson05IFK Halmstad3,91       

1 2 3 4 5 6 
I.Jexe Ek5,051,75,222,35,352,3-5,301,0X3,2
E.KarlssonX1,83,811,53,571,3X0,8X3,23,912,3
T.Holgersson4,832,04,680,84,983,94,641,34,861,74,762,2
L.Ejnarsson5,171,15,080,05,140,75,142,24,971,15,101,2


K Tresteg
15 jun 
Linnea Algotsson06IFK Växjö10,54       
Elvira Karlsson05IFK Halmstad8,03       

1 2 3 4 5 6 
E.KarlssonX1,17,93-0,3X-0,88,020,07,97-0,18,031,9
L.AlgotssonX0,910,390,5X1,3X0,510,54-0,4X0,7


K Kula4.0 kg
16 jun 
Maria Nilsson95IK Orient13,44    sb   
Ebba Bengtsson05Laholm IF8,54       
Amelie Götesson04Varbergs GIF7,63       

1 2 3 4 5 6 
M.Nilsson13,0112,6113,0513,2312,8113,44
E.BengtssonXX8,50X8,54-
A.Götesson7,63XX-X-


K Diskus1.0 kg
16 jun 
Amelie Götesson04Varbergs GIF38,02    pb   
Freja Olofsson02IFK Växjö35,76       
Johanna Bruhn82Varbergs GIF32,20    sb   
Ebba Bengtsson05Laholm IF26,68       

1 2 3 4 5 6 
F.Olofsson35,1134,3535,43X35,7634,56
J.Bruhn31,6031,3531,3629,5932,2031,84
E.BengtssonX25,3726,68X23,84X
A.Götesson33,9136,1336,7438,0236,00X


K Slägga4.0 kg
15 jun 
Ebba Molinder00Mölndals AIK49,50       
Saga Redestam04IFK Helsingborg46,16       
Amelie Götesson04Varbergs GIF40,22       
Elvira Hall06Ljungby FIK38,37    pb   
Johanna Bruhn82Varbergs GIF35,12    sb   
Moa Persson06Sävedalens AIK34,97       
Linda Åkerman71IFK Halmstad28,76       

1 2 3 4 5 6 
J.Bruhn34,2332,33X33,9335,1235,08
S.RedestamXX46,16XX45,07
A.Götesson40,22XXXX38,49
M.Persson34,82XX34,46X34,97
E.Hall36,2238,37X34,84X35,11
E.MolinderX46,8548,3548,3649,50X
L.Åkerman28,76X23,9926,69XX


K Spjut600 g
15 jun 
Sofie Hammar95Ullevi FK36,58       
Agnes Bylander05Ljungby FIK33,90       
Linda Åkerman71IFK Halmstad24,03       

1 2 3 4 5 6 
S.Hammar31,2231,2036,5830,8930,04X
L.Åkerman23,0322,2424,0323,9723,9723,89
A.Bylander28,4533,7132,6733,3131,5633,90


F17 100m
Final3,515 jun 
Esther Johansson07Varbergs GIF12.78       
Milene Rosberg07Malmö AI12.83       
Abby Andersson08Falkenbergs IK12.99       
Signe Olsborg07Örgryte IS13.13       
Olga Drapella07Trollhättan FIK13.37       
Tinja Strandmark08Ljungby FIK13.41       
Maja Andersson07IF Hagen FIK13.69       
Vilma Jexe Ek07IFK Halmstad14.23       


F17 200m
Final2,716 jun 
Olga Drapella07Trollhättan FIK27.28       
Maja Andersson07IF Hagen FIK27.71       


F17 100m häck76,2 cm
Final2,316 jun 
Olga Drapella07Trollhättan FIK18.74        Med K


F17 Höjd
15 jun 
Elsa Ekgrim08IF Rigor164    sb   
Svea Pellmé08Stenungsunds FI140       
Olga Drapella07Trollhättan FIK140    pb   

135140145150154158161164167
O.Drapellaxxoxoxxx
E.Ekgrim---ooxoxooxxx
S.Pellmé-oxxx


F17 Stav
16 jun 
Zuzanna Draus07IFK Halmstad200    sb   

190200210
Z.Drausxooxxx


F17 Längd
16 jun 
Tinja Strandmark08Ljungby FIK5,35    pb   
Signe Olsborg07Örgryte IS5,22    pb   
Wilma Zetterström07IK Orient4,92       
Olga Drapella07Trollhättan FIK4,91    pb   
Elin Giebat07IK Orient4,80       
Moa Hultkvist08IFK Växjö4,62    pb   
Ella Flodman07IK Orient4,34    pb   
Vilma Jexe Ek07IFK Halmstad3,64       

1 2 3 4 5 6 
E.Flodman4,340,64,311,8X3,94,111,62,841,2X1,2
W.ZetterströmX1,1X2,24,924,14,692,74,912,83,941,5
M.HultkvistX1,24,591,54,574,24,483,74,412,44,622,6
V.Jexe EkX1,1X2,2X1,33,642,5X2,8X1,6
S.Olsborg4,961,95,221,7X1,95,121,85,101,95,201,8
E.Giebat4,631,94,690,8X2,4X2,5X3,74,803,1
T.StrandmarkX1,5X1,95,351,95,352,24,981,7X1,4
O.Drapella4,680,44,781,34,913,84,771,54,830,7X2,2


F17 Tresteg
15 jun 
Wilma Zetterström07IK Orient10,18       
Tinja Strandmark08Ljungby FIK10,06       

1 2 3 4 5 6 
W.Zetterström9,88-0,1X0,4X-0,8X0,410,181,8X-0,1
T.StrandmarkX0,8X3,6X-0,2X0,910,06-0,210,020,8


F17 Kula3.0 kg
16 jun 
Elin Runemar07Spårvägens FK15,13    pb   
Elin Larsson08IF Rigor11,71       
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK10,72       

1 2 3 4 5 6 
E.Runemar14,6014,6914,71X14,3615,13
E.LarssonXX10,9511,71XX
O.ThorellXX10,6310,15X10,72


F17 Diskus1.0 kg
16 jun 
Siri Elingfors08IFK Växjö35,01    pb   
Elin Larsson08IF Rigor32,12    pb   
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK30,92    pb   

1 2 3 4 5 6 
S.Elingfors32,9832,7435,01X32,4633,72
E.Larsson32,12XXXXX
O.Thorell27,5530,9230,26X29,59-


F17 Slägga3.0 kg
15 jun 
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK45,98    pb   
Moa Hultkvist08IFK Växjö38,85       

1 2 3 4 5 6 
M.HultkvistXX36,7738,8532,00X
O.Thorell45,98XXXX43,04


F17 Spjut500 g
15 jun 
Elin Giebat07IK Orient29,11       
Emilia Wåhlberg08IF Rigor25,37       
Nike Aldén07Ängelholms IF19,53       
Olga Drapella07Trollhättan FIK18,04       

1 2 3 4 5 6 
N.Aldén18,6216,69X19,4019,53X
E.Giebat29,1126,06X25,94X-
O.Drapella---15,3116,3618,04
E.Wåhlberg22,3824,2420,5024,3422,6525,37


F15 80m
Försök heat 10,815 jun 
Olivia Ståhl10IFK Halmstad10.65q    pb   
Lisa Högberg09Mölndals AIK10.93q    pb   
Fei Bohlin10IF Rigor11.08q    pb   
Ellen Eriksson09IFK Växjö11.09q    pb   
Elvira Johansson10Varbergs GIF11.20q       
Alva Zettergren10Varbergs GIF11.64        
Mille Widmark10Ängelholms IF12.11        

Försök heat 21,315 jun 
Maria Russetti09IF Hagen FIK10.82q       
Jonna Svensson09Trollhättan FIK11.19q    pb   
Amanda Håkansson09IFK Helsingborg11.25q       
Ellen Bernhardsson10Hälle IF11.33q       
Elvira Berg09IK Orient11.42     pb   
Linnea Stenborg10Lidköpings IS11.50        
Vega Jarl10IFK Halmstad11.69        

Försök heat 31,315 jun 
Viktoria Zygmunt10IFK Helsingborg10.76q       
Lian Öhrnberg10Malmö AI11.12q       
Nova Siljan10IFK Halmstad11.16q       
Meja Persson10Malmö AI11.32q       
Emilia Tegård10IK Finish11.44        
Elna Skoog10IK Finish11.82        
Edith Lall10IFK Halmstad12.20        

Försök heat 41,215 jun 
Elin Amundin10Ullevi FK10.82q       
Märta Larsson09Mariestads AIF10.96q    pb   
Hanna Andersson09IF Hagen FIK11.13q    pb   
Vilma Tilander09IFK Halmstad11.64        
Ella Ruderfelt09IF Rigor11.69        
Alva Lindström09IFK Halmstad11.95        
Miranda Möllborn10IFK Halmstad12.76        

Final A0,115 jun 
Maria Russetti09IF Hagen FIK10.60       
Elin Amundin10Ullevi FK10.65       
Olivia Ståhl10IFK Halmstad10.81       
Viktoria Zygmunt10IFK Helsingborg10.82       
Lisa Högberg09Mölndals AIK11.11       
Ellen Eriksson09IFK Växjö11.20       
Fei Bohlin10IF Rigor11.24       
Märta Larsson09Mariestads AIF11.25       

Final B2,015 jun 
Lian Öhrnberg10Malmö AI11.15       
Nova Siljan10IFK Halmstad11.21       
Hanna Andersson09IF Hagen FIK11.21       
Jonna Svensson09Trollhättan FIK11.24       
Meja Persson10Malmö AI11.29       
Elvira Johansson10Varbergs GIF11.36       
Ellen Bernhardsson10Hälle IF11.36       
Amanda Håkansson09IFK Helsingborg11.39       


F15 300m
Final A15 jun 
Maria Russetti09IF Hagen FIK42.211       
Elin Amundin10Ullevi FK43.772    pb   
Telma Tagesson10IFK Halmstad44.974    pb   
Hanna Andersson09IF Hagen FIK45.446       
Märta Larsson09Mariestads AIF45.637    pb   
Amanda Håkansson09IFK Helsingborg47.8711       
Emilia Tegård10IK Finish48.4412       
Jonna Svensson09Trollhättan FIKej start-       

Final B15 jun 
Tilde Göransson10Varbergs GIF44.503       
Olivia Ståhl10IFK Halmstad45.275       
Viktoria Zygmunt10IFK Helsingborg46.318       
Ellen Bernhardsson10Hälle IF46.549       
Stella Kaiser10Varbergs GIF47.1810       
Vilma Tilander09IFK Halmstad48.6513       
Vega Jarl10IFK Halmstad49.0614       
Mille Widmark10Ängelholms IF53.9715       


F15 800m
Final16 jun 
Tilde Stenkvist10IFK Växjö 2:17.32    pb   
Telma Tagesson10IFK Halmstad 2:25.25    pb   
Emma Berglund09Malmö AI 2:28.04    pb   
Alicia Larsson10IS Göta 2:30.51       
Elna Skoog10IK Finish 2:38.57    pb   
Stella Kaiser10Varbergs GIF 2:39.20       


F15 2000m
Final15 jun 
Tilde Stenkvist10IFK Växjö 6:35.40       
Wilhelm Hallander10Trollhättan FIK 7:15.47        P15 1:a
Lovisa Gossner10Malmö AI 7:23.69    pb    F15 2:a
Signe Provci10IFK Göteborg 7:32.78        F15 3:a
Linnéa Lyckekil11IFK Halmstad 8:11.74        F15 4:a
Amanda Söderlind09Malmö AIej start       


F15 Häck 80m76,2 cm
Försök heat 10,616 jun 
Saga Drottz09IK Orient12.49q    sb   
Ida Wikberg09IK Finish13.16q    pb   
Naomi Ohron09Istrums SK13.43q    sb   
Svea Karlsson10Varbergs GIF14.42q       

Försök heat 22,016 jun 
Olivia Ståhl10IFK Halmstad12.46q       
Märta Larsson09Mariestads AIF13.02q    pb   
Tilde Göransson10Varbergs GIF13.18q       
Elvira Berg09IK Orient13.70q       
Lian Öhrnberg10Malmö AIbröt        

Final2,716 jun 
Saga Drottz09IK Orient12.13       
Olivia Ståhl10IFK Halmstad12.28       
Märta Larsson09Mariestads AIF12.86       
Ida Wikberg09IK Finish13.14       
Naomi Ohron09Istrums SK13.20       
Svea Karlsson10Varbergs GIFej start       
Tilde Göransson10Varbergs GIFej start       
Elvira Berg09IK Orientej start       


F15 Häck 300m76,2 cm
Final16 jun 
Olivia Ståhl10IFK Halmstad48.02    pb   
Hedvig Orestig10Habo Friidrott 0448.35    pb   
Telma Tagesson10IFK Halmstad48.92       
Emma Berglund09Malmö AI50.69       


F15 Höjd
15 jun 
Olivia Ståhl10IFK Halmstad160       
Saga Drottz09IK Orient160    pb   
Telma Tagesson10IFK Halmstad153       
Sally Källén09Båstads GoIF153    pb   
Emma Centerhed Wiberg10Habo Friidrott 04149       
Linnea Stenborg10Lidköpings IS140       
Ida Wikberg09IK Finish140    sb   
Elna Skoog10IK Finish140       
Smilla Koeck10Heleneholms IF140       
10 Stella Hagberg10IK Orient135       
11 Fanny Ström10IF Rigor135       

120125130135140145149153157160163
L.Stenborg---xooxxx
F.Ström--oxxoxxx
S.Koeck--ooxxoxxx
S.Källén---oooxxoxoxxx
E.Skoogxooxoxoxoxxx
I.Wikberg---xoxoxxx
T.Tagesson-----oooxxx
S.Hagbergooooxxx
E.Centerhed Wiber----oxxoxoxxx
S.Drottz----ooxoxoxxoxxoxx-
O.Ståhl------oooxoxxx


F15 Stav
16 jun 
Hjördis Selldén Torle09Båstads GoIF340    pb   
Lova Karlsson09IFK Växjö300       
Smilla Bernhardsson09IFK Växjö270    sb   
Freya Skog09IFK Växjö250       

240250260270280290300310320330340350
L.Karlsson--oxooooxxx
S.Bernhardsson-oooxxx
H.Selldén Torle------ooooxoxxx
F.Skogooxxx


F15 Längd
16 jun 
Saga Drottz09IK Orient5,18    pb   
Olivia Ståhl10IFK Halmstad5,14       
Hedvig Orestig10Habo Friidrott 045,14    pb   
Nova Siljan10IFK Halmstad4,94       
Amanda Håkansson09IFK Helsingborg4,77    pb   
Tilde Göransson10Varbergs GIF4,74       
Ida Wikberg09IK Finish4,74       
Linnea Stenborg10Lidköpings IS4,67       
Elvira Berg09IK Orient4,52       
10 Freya Skog09IFK Växjö4,50       
11 Vega Jarl10IFK Halmstad4,49    pb   
12 Elvira Johansson10Varbergs GIF4,44       
13 Emilia Tegård10IK Finish4,44       
14 Svea Karlsson10Varbergs GIF4,34       
15 Ellen Bernhardsson10Hälle IF4,32       
16 Lova Karlsson09IFK Växjö4,31       
17 Elna Skoog10IK Finish4,27       
18 Ebba Westerberg10IFK Halmstad4,13       
19 Olivia Simsek09IFK Halmstad4,10       
20 Stella Hagberg10IK Orient4,09       
21 Ella Ruderfelt09IF Rigor3,95       
22 Alva Lindström09IFK Halmstad3,92       
23 Miranda Möllborn10IFK Halmstad3,81    pb   

1 2 3 4 5 6 
A.Lindström3,92-1,0X0,03,85-1,1
S.HagbergX0,03,99-1,64,09-2,5
L.KarlssonX-1,34,310,04,30-0,1
O.Ståhl5,00-0,74,93-1,65,14-1,14,71-2,2X-0,35,10-1,4
S.Karlsson4,34-0,34,09-1,3X-1,7
E.Ruderfelt3,95-3,13,77-1,2X-0,8
H.Orestig5,14-0,64,96-2,6X-1,24,78-0,9X-1,64,90-1,3
E.Westerberg4,10-2,13,84-0,74,13-1,0
S.Drottz5,01-1,55,18-1,04,85-0,25,07-1,75,01-3,6X-2,1
T.Göransson4,46-0,94,74-2,04,66-1,34,66-1,6X-0,6X-1,9
E.BergX0,04,52-1,64,37-1,0
V.Jarl2,690,0X-3,54,49-0,9
O.Simsek4,06-1,14,10-1,44,03-2,4
F.Skog4,50-1,44,47-2,1X-0,8
E.Johansson4,44-1,34,23-1,44,21-0,9
L.Stenborg3,44-0,94,67-2,0X0,04,43-0,7X-2,74,42-1,3
M.Möllborn3,57-0,73,81-1,73,70-1,7
E.TegårdX-0,44,44-2,1X-1,2
N.SiljanX0,44,93-1,14,83-2,14,940,04,70-2,4X-2,3
A.HåkanssonX-1,94,77-2,44,48-0,1X0,04,62-0,2X-0,8
E.Bernhardsson4,07-1,14,22-1,94,32-1,5
E.Skoog4,01-0,13,99-2,24,27-1,7
I.Wikberg4,61-1,64,58-0,74,50-3,64,35-1,6X-2,34,74-1,2


F15 Tresteg
15 jun 
Elvira Berg09IK Orient10,27       
Saga Drottz09IK Orient10,22       
Lisa Högberg09Mölndals AIK9,85    pb   
Lian Öhrnberg10Malmö AI9,57       
Smilla Bernhardsson09IFK Växjö9,47       
Elvira Johansson10Varbergs GIF9,39       
Linnea Stenborg10Lidköpings IS9,33       
Amanda Håkansson09IFK Helsingborg9,00       
Ellen Eriksson09IFK Växjö8,74       
10 Alice Bengtsson09Laholm IF8,39       
11 Lillie Nilsson Andersson09Laholm IF8,09       
12 Annie Rasmussen Frising09Laholm IF7,95       

1 2 3 4 5 6 
E.Johansson9,390,19,271,19,12-0,3---
E.Eriksson8,490,28,201,68,740,3
S.Drottz10,220,810,180,010,210,410,221,4--
L.Högberg9,850,69,510,39,621,89,82-0,58,422,09,840,0
S.Bernhardsson8,83-0,18,181,39,321,59,291,49,470,48,42-0,9
L.Öhrnberg9,572,79,53-0,1X-0,4X-0,4--
A.Rasmussen Frisi7,950,8X0,27,362,0
A.Håkansson8,560,28,76-0,2X0,09,000,2X0,5-
L.Stenborg9,33-1,29,04-0,19,16-0,39,221,0X0,29,08-0,8
E.Berg9,580,49,741,19,740,79,911,510,270,5-
A.BengtssonX0,08,391,27,950,1
L.Nilsson AnderssX1,2X0,08,091,3


F15 Kula3.0 kg
16 jun 
Ida Wikberg09IK Finish9,17    pb   
Smilla Koeck10Heleneholms IF8,27    pb   
Ebba Westerberg10IFK Halmstad7,02       
Miranda Möllborn10IFK Halmstad6,64    pb   
Edith Lall10IFK Halmstad6,57       

1 2 3 4 5 6 
S.Koeck7,398,138,12X8,27X
E.WesterbergX7,026,255,956,856,87
M.Möllborn6,056,316,536,575,996,64
E.Lall6,576,48X6,206,215,47
I.WikbergX8,188,698,918,429,17


F15 Diskus0.75 kg
16 jun 
Alma Stenberg09IFK Växjö40,48       
Moa Fransson Davidsen09IFK Växjö31,23       
Smilla Koeck10Heleneholms IF22,35       

1 2 3 4 5 6 
A.Stenberg40,48X39,1840,04X39,75
M.Fransson Davids31,1829,9931,23XXX
S.Koeck21,2221,13XX22,35X


F15 Slägga3.0 kg
15 jun 
Moa Fransson Davidsen09IFK Växjö39,11       
Alicia Svensson09Laholm IF20,47    pb   
Ida Nilsson12IK Finish20,15       
Tilda Parker09Laholm IF20,02    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Nilsson-X17,8819,63X20,15
M.Fransson Davids39,1138,9836,8837,64X37,23
A.Svensson18,7220,4719,4719,1920,0619,82
T.ParkerX20,0218,60X17,8119,28


F15 Spjut500 g
15 jun 
Wilma Bengtsson Damgren10Habo Friidrott 0431,94       
Ruth Gustafsson10Habo Friidrott 0429,66       
Elvira Berg09IK Orient19,80       
Siri Nilsson10IK Finish19,67       
Linnea Stenborg10Lidköpings IS19,19       
Emmie Van Den Berg10Trollhättan FIK18,09       
Alva Zettergren10Varbergs GIF16,50       
Rut Kjellberg09Laholm IF16,08       

1 2 3 4 5 6 
E.Van Den BergX18,09X17,7517,5415,59
A.ZettergrenX14,3315,1514,6216,5014,15
L.Stenborg18,0218,0818,0219,1919,0918,76
R.Kjellberg15,1316,08----
E.Berg19,80-----
W.Bengtsson Damgr30,9631,9429,3431,1429,7631,94
R.GustafssonX24,7629,5129,6628,3228,66
S.Nilsson18,1318,08X18,1219,6716,46


F13 60m
Försök heat 11,915 jun 
Lova Svensson11IF Rigor 8.55q       
Alicia Strandberg11Varbergs GIF 8.55q       
Auma Ching Chong11IFK Halmstad 8.81q    pb   
Matilda Money11Varbergs GIF 8.92q    sb   
Leia Johannesson11Trollhättan FIK 9.30     pb   
Inez Ling11Falkenbergs IK 9.39     pb   
Linn Aronsson11Vittsjö GIK 9.47     pb   
Freja Andersson11IFK Halmstad10.02        

Försök heat 22,515 jun 
Vera Janderberg11Malmö AI 8.66q       
Selma Ivarsson11IFK Helsingborg 8.71q       
Savanna Johansson11IFK Halmstad 8.86q       
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF 8.87q       
Freja Rosberg11IK Finish 9.35        
Linnéa Lyckekil11IFK Halmstad 9.48        
Lily Björk11IFK Halmstad 9.65        
Eira Sjöberg11IFK Halmstad 9.92        

Final1,115 jun 
Lova Svensson11IF Rigor 8.56       
Alicia Strandberg11Varbergs GIF 8.58       
Vera Janderberg11Malmö AI 8.73       
Selma Ivarsson11IFK Helsingborg 8.78       
Matilda Money11Varbergs GIF 8.92    sb   
Savanna Johansson11IFK Halmstad 8.95    pb   
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF 9.01       
Auma Ching Chong11IFK Halmstad 9.05       


F13 200m
Final A1,315 jun 
Signe Misuri11Varbergs GIF28.361    pb   
Selma Ivarsson11IFK Helsingborg29.323       
Vera Janderberg11Malmö AI29.634       
Elma Hellqvist11IK Finish29.665       
Auma Ching Chong11IFK Halmstad30.357       

Final B0,215 jun 
Alicia Strandberg11Varbergs GIF28.422       
Lova Svensson11IF Rigor29.806       
Savanna Johansson11IFK Halmstad30.418       
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF30.999    sb   
Linn Aronsson11Vittsjö GIK32.2910       


F13 600m
Final16 jun 
Felicia Walltin11IKHP Huskvarna 1:48.87    pb   
Sofie Berglund12Malmö AI 1:56.44    pb   
Ina Törnqvist11Ulricehamns FK 1:56.47    pb   
Linnéa Lyckekil11IFK Halmstad 1:57.63    pb   


F13 Häck 60m68,6cm
Final1,116 jun 
Elma Hellqvist11IK Finish 9.70       
Lova Svensson11IF Rigor 9.96    pb   
Leia Johannesson11Trollhättan FIK11.04       
Vera Janderberg11Malmö AI11.06       
Freja Andersson11IFK Halmstad13.59       
Selma Ivarsson11IFK Helsingborg13.60       


F13 Höjd
16 jun 
Olivia Krantz Elm11IK Finish141    pb   
Hanna Bengtsson11IFK Halmstad135    pb   
Leia Johannesson11Trollhättan FIK132       

100105110115120124128132135138141144
H.Bengtsson----ooooxoxxx
L.Johannesson-----ooxxoxxx
O.Krantz Elm-----oooooxoxxx


F13 Stav
16 jun 
Olivia Krantz Elm11IK Finish180       

170180190
O.Krantz Elmxooxx-


F13 Längdzon
15 jun 
Elma Hellqvist11IK Finish5,09    pb   
Matilda Money11Varbergs GIF4,62    pb   
Auma Ching Chong11IFK Halmstad4,54    pb   
Olivia Krantz Elm11IK Finish4,49    pb   
Signe Misuri11Varbergs GIF4,47       
Alicia Strandberg11Varbergs GIF4,45    pb   
Vera Janderberg11Malmö AI4,42       
Freja Rosberg11IK Finish4,39    pb   
Lovisa Qvarfordt11Hälle IF4,15       
10 Inez Ling11Falkenbergs IK3,98    pb   
11 Savanna Johansson11IFK Halmstad3,90       
12 Hanna Bengtsson11IFK Halmstad3,85    pb   
13 Linn Aronsson11Vittsjö GIK3,84    pb   
14 Freja Andersson11IFK Halmstad3,58       
Lily Björk11IFK Halmstad0,00       

1 2 3 4 5 6 
F.Rosberg4,130,44,242,24,391,34,120,04,162,54,391,0
L.BjörkX1,7X1,1X0,0
L.Qvarfordt4,101,04,091,54,151,8
F.Andersson3,332,33,582,73,291,3
E.HellqvistX1,95,092,45,000,74,810,24,880,04,870,7
I.Ling3,980,03,960,73,920,0
M.MoneyX2,84,621,64,542,24,361,1X0,34,480,0
V.Janderberg4,251,84,281,44,421,04,371,24,411,74,200,7
A.Strandberg3,370,7X0,64,281,24,451,24,330,94,411,6
H.Bengtsson3,851,73,781,03,440,1
A.Ching Chong4,111,94,540,64,380,04,260,04,101,74,170,6
L.Aronsson3,841,8X1,03,651,2
S.Misuri4,370,64,470,64,190,44,261,34,171,84,162,4
O.Krantz Elm4,480,54,492,64,391,14,330,32,341,3-
S.Johansson3,742,23,900,0X0,3


F13 Trestegzon
16 jun 
Freja Rosberg11IK Finish9,69    pb   
Matilda Money11Varbergs GIF9,28    pb   
Olivia Krantz Elm11IK Finish9,19    pb   
Agnes Rasmussen Frising12Laholm IF8,64    pb   
Lily Björk11IFK Halmstad8,44    pb   
Linnéa Lyckekil11IFK Halmstad8,27    pb   
Siv Kjellberg12Laholm IF7,64       
Maja Frieberg12IK Finish7,52       

1 2 3 4 5 6 
A.Rasmussen Frisi8,492,48,640,08,550,98,610,88,622,08,461,3
M.Frieberg7,401,67,321,37,471,37,281,37,521,87,121,2
M.Money9,171,69,271,39,281,59,232,48,962,09,101,4
L.LyckekilX0,07,271,37,240,87,111,87,171,48,271,2
O.Krantz Elm8,531,68,911,39,192,5---
F.Rosberg9,112,19,433,19,500,19,691,99,322,59,501,5
S.Kjellberg7,470,47,361,47,270,37,642,27,611,6X2,2
L.Björk8,111,88,400,68,291,28,270,98,311,38,441,8


F13 Kula2.0 kg
15 jun 
Loona Bjurklint11Varbergs GIF11,00    pb   
Freja Fridholm11Ängelholms IF9,27    pb   
Auma Ching Chong11IFK Halmstad8,97       
Hanna Bengtsson11IFK Halmstad8,89    pb   
Eira Sjöberg11IFK Halmstad8,47    pb   
Leia Johannesson11Trollhättan FIK8,27       
Savanna Johansson11IFK Halmstad6,66       
Linnéa Lyckekil11IFK Halmstad6,57       

1 2 3 4 5 6 
S.Johansson6,666,325,705,986,426,01
F.Fridholm8,427,978,168,298,549,27
L.Bjurklint9,5710,4510,179,6411,0010,36
L.Lyckekil5,856,235,915,825,976,57
A.Ching Chong8,947,527,688,298,978,84
E.Sjöberg7,648,477,967,997,98X
L.Johannesson7,877,94X7,847,958,27
H.Bengtsson7,617,908,568,898,738,44


F13 Diskus0.6 kg
16 jun 
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK26,40    pb   
Tyra Åhman12IFK Växjö21,22    pb   
Alva Wallgren12Laholm IF18,78    pb   
Noomi Bruhn13Varbergs GIF14,41       

1 2 3 4 5 6 
E.Thorell25,1126,40XXXX
A.Wallgren14,9915,3918,29-18,7818,12
N.Bruhn14,4112,9313,3012,86X10,82
T.Åhman18,1321,22X20,8218,42X


F13 Slägga2.0 kg
15 jun 
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK36,50       

1 2 3 4 5 6 
E.Thorell32,78XXX35,0036,50


F13 Spjut400 g
15 jun 
Freja Fridholm11Ängelholms IF22,87    pb   
Leia Johannesson11Trollhättan FIK20,65       
Ida Nilsson12IK Finish20,32    pb   
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF14,89       
Siv Kjellberg12Laholm IF13,63       
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK13,50       

1 2 3 4 5 6 
F.Fridholm21,7922,0922,0422,6322,8721,25
I.Nilsson20,3217,93X14,7016,1216,40
I.Påfvelsson14,89-----
E.Thorell12,3713,50----
L.Johannesson20,6520,1918,0118,7219,3118,77
S.Kjellberg12,2613,63----


F12 60m
Försök heat 10,815 jun 
Ingrid Palmquist12Vittsjö GIK 8.74q    pb   
Olivia Lindstrand12Heleneholms IF 9.28q       
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF 9.50        
Moa Wågstam12IK Finish 9.54     pb   
Sofie Berglund12Malmö AI 9.79        
Maja Frieberg12IK Finish10.39        

Försök heat 23,215 jun 
Betty Malm12IFK Göteborg 8.81q       
Astrid Hansson12IK Finish 9.01q       
Agnes Rasmussen Frising12Laholm IF 9.50        
Sigrid Walden12IK Finish 9.51        
Vilma Mårtensson12Varbergs GIF 9.72        
Annie Weber12IFK Halmstad 9.93        

Försök heat 33,015 jun 
Izabella Andersson12IK Finish 8.93q       
Shelby Ljungberg12Hälle IF 9.01q       
Greta Sparre12Trollhättan FIK 9.05q       
Linnéa Kullberg12IFK Halmstad 9.30q       
Nova Hassel12IFK Göteborg 9.47        
Ida Nilsson12IK Finishej start        

Final1,615 jun 
Betty Malm12IFK Göteborg 8.65    pb   
Ingrid Palmquist12Vittsjö GIK 8.67    pb   
Shelby Ljungberg12Hälle IF 9.09    pb   
Greta Sparre12Trollhättan FIK 9.09    pb   
Astrid Hansson12IK Finish 9.10    pb   
Olivia Lindstrand12Heleneholms IF 9.26       
Linnéa Kullberg12IFK Halmstad 9.42    pb   
Izabella Andersson12IK Finish 9.52       


F12 200m
Final A-0,215 jun 
Betty Malm12IFK Göteborg30.022       
Astrid Hansson12IK Finish30.363    pb   
Shelby Ljungberg12Hälle IF31.504       
Sofie Berglund12Malmö AI31.976       
Olivia Lindstrand12Heleneholms IF32.177       
Agnes Rasmussen Frising12Laholm IF32.528       
Moa Wågstam12IK Finish35.8512       

Final B0,115 jun 
Izabella Andersson12IK Finish29.061       
Greta Sparre12Trollhättan FIK31.515       
Lisa Malmström12IFK Helsingborg32.999       
Nova Hassel12IFK Göteborg33.5310       
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF33.7611       
Ingrid Palmquist12Vittsjö GIKej start-       
Vilma Mårtensson12Varbergs GIFej start-       


F12 Häck 60m68,6cm
Final2,516 jun 
Greta Sparre12Trollhättan FIK10.57       
Shelby Ljungberg12Hälle IF11.59       
Felicia Petersen13IK Finish11.72       
Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF12.24       
Maja Frieberg12IK Finish12.65       
Alva Wallgren12Laholm IF14.38       
Agnes Rasmussen Frising12Laholm IFbröt       


F12 Höjd
16 jun 
Astrid Hansson12IK Finish144    pb   
Izabella Andersson12IK Finish135    pb   
Felicia Petersen13IK Finish132       
Linnéa Kullberg12IFK Halmstad132       
Ida Nilsson12IK Finish132    pb   
Ebba Wandegren13IK Finish132    pb   
Sigrid Walden12IK Finish124       
Greta Sparre12Trollhättan FIK115       

100105110115120124128132135138141144146
E.Wandegren--ooooxoxxoxxx
F.Petersen----oooxoxxx
G.Sparre--xooxxx
S.Walden-oooooxxx
I.Andersson----ooooxxoxxx
A.Hansson----oxoxoxooxoxxooxxx
I.Nilsson--oooooxxoxxx
L.Kullberg--oooooxxoxxx


F12 Längdzon
15 jun 
Sigrid Walden12IK Finish4,24       
Olivia Lindstrand12Heleneholms IF4,21       
Betty Malm12IFK Göteborg4,16    pb   
Linnéa Kullberg12IFK Halmstad4,11    pb   
Shelby Ljungberg12Hälle IF4,08       
Sofie Berglund12Malmö AI4,01       
Ingrid Palmquist12Vittsjö GIK3,99       
Moa Wågstam12IK Finish3,98    pb   
Annie Weber12IFK Halmstad3,86    pb   
10 Greta Sparre12Trollhättan FIK3,83       
11 Agnes Rasmussen Frising12Laholm IF3,80       
12 Ingrid Påfvelsson12Alingsås IF3,75       
13 Vilma Mårtensson12Varbergs GIF3,63       
14 Ellen Tegård12IK Finish3,54       
15 Siv Kjellberg12Laholm IF3,37    pb   
16 Nova Hassel12IFK Göteborg3,18       
17 Maja Frieberg12IK Finish3,17       

1 2 3 4 5 6 
S.Walden4,040,73,950,34,07-2,33,89-1,84,040,04,240,0
V.Mårtensson3,45-0,13,60-0,43,630,5
S.Berglund4,01-0,63,99-0,63,57-1,24,010,03,920,0X0,0
S.Ljungberg3,88-0,13,880,34,08-1,23,930,03,890,03,880,0
I.Palmquist3,890,83,89-1,73,95-1,83,990,03,980,03,850,0
M.Frieberg3,17-1,83,08-0,23,050,6
B.Malm3,94-2,43,99-0,33,93-2,24,090,04,160,03,990,0
N.Hassel3,10-1,53,180,52,95-0,2
L.Kullberg3,89-1,34,01-1,03,910,33,950,04,100,04,110,0
S.Kjellberg3,26-2,83,37-1,13,250,6
A.Rasmussen Frisi3,800,63,70-0,43,72-0,1
O.Lindstrand4,140,34,19-0,84,210,33,980,03,960,04,180,0
I.PåfvelssonX-2,23,74-3,23,75-0,9
A.Weber3,620,23,86-0,13,810,0
E.Tegård3,36-0,63,48-0,83,540,0
M.Wågstam3,980,23,71-0,93,830,23,700,03,650,03,570,0
G.Sparre3,63-0,93,83-1,53,63-0,1


F12 Kula2.0 kg
15 jun 
Ida Nilsson12IK Finish9,99       
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK9,24       
Siv Kjellberg12Laholm IF7,82       
Annie Weber12IFK Halmstad7,71    pb   
Ellen Tegård12IK Finish7,39       
Agnes Rasmussen Frising12Laholm IF7,32    pb   

1 2 3 4 5 6 
E.Thorell8,498,738,999,24X8,89
E.Tegård7,396,717,167,15XX
A.WeberX6,457,717,226,567,28
A.Rasmussen Frisi7,026,887,326,706,335,47
I.Nilsson9,739,999,498,458,389,51
S.Kjellberg7,826,916,987,807,427,05


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F9 BollResultatet publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk