RESULTAT
Julruschen 2023-12-09/10
Göteborg, Friidrottens Hus
IF Kville
Uppdaterad: 2023-12-10 21:51
Resultatlänk lördag  söndag  samlad lista   


 
P17 1500m
Final10 dec 
Frans Kaiser08Varbergs GIF 4:39.38        P17 1
Melvin Lessner Sveen07IFK Göteborg 4:43.97        P17 2
Emmy Ellbring08Ljungby FIK 5:00.25        F17 1
Alice Samuelsson08Kongahälla AIK 5:03.70        F17 2
Anastasiia Puryk08Ljungby FIK 5:14.20        F17 3
Leonie Algurén08Lerum Friidrott 5:34.64        F17 4
Ida Klingener08Lerum Friidrottbröt        F17


P17 Stav
10 dec 
Isak Thörn07Sävedalens AIK401    pb   
Fritz Theander08Varbergs GIF315    pb   
Adam Pantzar08Kongahälla AIK305       

265275285295305315325335360385401411
F.Theanderoo-ooxoxxx
A.Pantzar--oxooxxx
I.Thörn-------oxoooxxx


P15 1000m
Final10 dec 
Rayan Siguerdjidjene09Örgryte IS 2:54.68    pb   
Olivié Hanna09Istrums SK 2:54.69    pb   
Alexander Olsson09Istrums SK 2:58.54    pb   
Luka Beuk09Angereds IS 3:18.20    pb   
Victor Hansson09IF Rigor 3:19.87       
Emil Gamberg09Bohus IF 3:21.19       
Love Gartman09IF Rigor 3:24.09    pb   


P15 Höjd
10 dec 
David Vallgren09Lidköpings IS163    pb   
Emil Gamberg09Bohus IF147    pb   

133138143147151154157160163165
D.Vallgren-ooooooxooxxx
E.Gambergooooxxx


P15 Stav
10 dec 
Victor Hansson09IF Rigor265    pb   
Simon Kronberg09IF Rigor215    pb   

215225235245255265275
V.Hansson-----oxxx
S.Kronbergxoxxx


P15 Kula4.0 kg
10 dec 
George Cederqvist09IFK Göteborg15,08    pb   

1 2 3 4 5 6 
G.Cederqvist14,75XX15,08


P14 1000m
Final10 dec 
Elliot Croona10IFK Göteborg 3:16.21       
Oskar Kjellberg10Ullevi FK 3:21.59       
Luke Morlok10Kongahälla AIK 3:22.51       
Hannes Svennblad10Bohus IF 3:24.25       
Jacob Walderstedt10Alingsås IF 3:28.23       
Arvid Lindskog10IF Kville 3:28.55       
Alve Weber10IFK Halmstad 3:32.56       
Ebbe Nilsson10IF Kville 3:33.85       


P14 Höjd
10 dec 
Kevin Fatty10Lerum Friidrott154       
Hannes Svennblad10Bohus IF138    pb   
Ivar Dittmer Macduff10Ullevi FK138       
Joel Morén10IF Kville138    pb   
Jacob Walderstedt10Alingsås IF138       
Ebbe Nilsson10IF Kville115       

115120127133138143147151154157
H.Svennblad-ooooxxx
K.Fatty----ooxxooxxoxxx
J.Morén--oooxxx
J.Walderstedt-oooxoxxx
E.Nilssonoxxx
I.Dittmer Macduffoooooxxx


P14 Stav
10 dec 
Ville Petersson10Bohus IF275       
Arvid Lindskog10IF Kville245       
Anton Söderberg10IFK Halmstad245    pb   

205215225235245255265275285
A.Söderbergooooxxoxxx
A.Lindskog-oooxxoxxx
V.Petersson---oooooxxx


P14 Kula4.0 kg
10 dec 
Tiger Odéhn10Ystads IF9,62       
Wilhelm Edlander10Lerum Friidrott8,87       
Ludvig Antonsson10Sävedalens AIK8,57    pb   
Jacob Walderstedt10Alingsås IF6,01       

1 2 3 4 5 6 
W.Edlander7,998,878,658,09
J.Walderstedt6,014,835,885,91
L.Antonsson8,088,57X7,45
T.Odéhn9,229,309,628,52


P13 200m
Final A10 dec 
Oliver Bokelund Singh11IF Kville27.591    pb   
Conrad Berndtsson11Ullevi FK27.682    pb   
Olle Ekholm11Mölndals AIK29.624    pb   
Dominik Richter11IFK Göteborg30.667    pb   

Final B10 dec 
Sixten Svanberg11IF Kville29.433    pb   
Hannes Thunström11Mölndals AIK29.905    pb   
Petrus Claesson11Wärnamo SK30.406    pb   
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott32.598    sb   

Final C10 dec 
Elliot Hallquist11Stenungsunds FI34.369       
Leo Lövgren11IFK Göteborg34.5310    pb   
Edvard Ternestedt11Lerum Friidrott40.8611       
Olle Ingevaldsson Glimstedt11IF KvilleDQ-        linjetramp


P13 800m
Final10 dec 
Philip Ståhl11Mölndals AIK 2:33.99       
Hugo Hermond11IF Kville 2:38.35       
Anton Björk11Sävedalens AIK 2:42.05    pb   
Petrus Claesson11Wärnamo SK 2:49.44    pb   
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott 2:54.14       
Hugo Magnusson Johannesson11IF Kville 2:57.16    pb   
Leo Lövgren11IFK Göteborg 3:00.31    pb   
Edvard Ternestedt11Lerum Friidrott 3:23.59    pb   


P13 Höjd
10 dec 
Valter Elmestrand11Sävedalens AIK151       
Hannes Thunström11Mölndals AIK142    pb   
Simon Schärlund11IF Kville138       
Petrus Claesson11Wärnamo SK134    pb   
Gordon Lundvall11Sävedalens AIK129       
Hugo Magnusson Johannesson11IF Kville123       
Hugo Hermond11IF Kville123       
Dominik Richter11IFK Göteborg123       
Elliot Hallquist11Stenungsunds FI123       
Rasmus Eneman11IFK Göteborg123       
11 Oscar Hernelid11IF Kville116       
11 Olle Ingevaldsson Glimstedt11IF Kville116    pb   
13 Noel Kroon11IF Kville116    pb   

110116123129134138142146151154
H.Hermond-ooxxx
O.Hernelid-oxxx
E.Hallquistooxxoxxx
S.Schärlund--oxooxoxxx
V.Elmestrandoooooooxooxxx
D.Richteroooxxx
N.Kroonoxoxxx
R.Eneman-oxxoxxx
H.Thunström-ooooxxoxoxxx
H.Magnusson Johanoooxxx
G.Lundvall-oooxxx
P.Claesson-ooxooxxx
O.Ingevaldsson Glooxxx


P13 Stav
10 dec 
Rasmus Eneman11IFK Göteborg255       
Nils Ryttberg11Lerum Friidrott255    pb   
Oliver Bokelund Singh11IF Kville235       
Olle Gårdsby11IF Kville225    pb   
Hugo Hermond11IF Kville215    pb   
Vincent Östling12IF Kville175       
Oscar Hernelid11IF Kville165       
Eric Broman12Bohus IF145    pb   
Noel Kroon11IF Kville145       
Olle Ingevaldsson Glimstedt11IF Kville0       

145155165175185195205215225235245255265
N.Kroonoxxx
O.Hernelidooxoxxx
N.Ryttberg------oooxooxoxxx
E.Bromanoxxx
O.Ingevaldsson Glxxx
H.Hermondoxo-ooooxxoxxx
O.Gårdsbyo-ooooxxoooxxx
O.Bokelund Singhoooooooooxxoxxx
V.Östlingo-oxoxxx
R.Eneman-------oooooxxx


P12 200m
Final A10 dec 
Vincent Andréas12Ullevi FK29.702       
Theodor Nurmi12Varbergs GIF30.713    pb   
Emil Mirenius12IFK Göteborg30.764    pb   
Assar Nielsen12IF Rigor32.265       

Final B10 dec 
Vincent Jägerström12Varbergs GIF29.351       
Eric Broman12Bohus IF34.706       
Arvid Ahlskog12Strömstads IF34.887    pb   
Ludvig Granberg12IF KvilleDQ-    pb    linjetramp


P12 800m
Final10 dec 
Vincent Andréas12Ullevi FK 2:35.48       
Assar Nielsen12IF Rigor 2:41.88       
Vincent Jägerström12Varbergs GIF 2:44.63       
Theodor Nurmi12Varbergs GIF 2:46.81       
Jonathan Andersson-Garthman12Lerum Friidrott 2:47.24       
Jakob Andersson12Bohus IF 2:47.96       
Eric Broman12Bohus IF 3:04.09       
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK 3:09.78       
Ludvig Granberg12IF Kville 3:17.88       


P12 Höjd
10 dec 
Vincent Jägerström12Varbergs GIF150    pb   
Ludwig Bladh12Sävedalens AIK129       
Jonathan Andersson-Garthman12Lerum Friidrott129       
Leo Strömblad12Majornas IK125       
Emil Mirenius12IFK Göteborg125    pb   
Tor Ahlskog12Strömstads IF120    pb   
Theodor Nurmi12Varbergs GIF120       
Eric Broman12Bohus IF102       
Viggo Negretti Sällström12Ullevi FK102       
Arvid Ahlskog12Strömstads IF102       
Ludvig Granberg12IF Kville102    pb   

102109115120125129133150155
L.Strömblad-ooooxxx
E.Mireniusoooooxxx
T.Nurmioooxxoxxx
T.Ahlskog-oxooxxx
A.Ahlskogoxxx
L.Bladh-oooooxxx
E.Bromanoxxx
L.Granbergoxxx
V.Jägerström--o-o-oxxoxxx
J.Andersson-Garthxoooxooxoxxx
V.Negretti Sällstoxxx


P11 200mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 600mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 600mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

P8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P8 400mResultatet publiceras inte på Internet.

P8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

M35 200m
Final A10 dec 
Jonas Ahrnberg85IK Bergaström25.661        M35
Mattias Olsborg75Sävedalens AIK27.192    sb    M45
Fredrik Hernelid81IF Kville28.033        M40

Final B10 dec 
Eric Persson63IF Kville29.604        M60
Per Joel Andersson58IK Orient30.885        M65
Mikael Rydström63Sävedalens AIK31.586        M60
Martin Danerud63Sävedalens AIK31.847        M60


M35 1000m
Final10 dec 
Erik Roos77Mölndals AIK 2:51.77        M45
Erik Holmner80Sävedalens AIK 2:51.94        M40
Anders Grahn69IF Rigor 3:11.50        M55
Shpend Mulaj64Varbergs GIF 3:21.43        M60
Bo Berglund53LK DRT Kungsbacka 3:45.84        M70 NR


M35 Stav
10 dec 
Lars Diechle69Ullevi FK285        M55
Mikael Runsten63IFK Göteborg275    pb    M60
Mattias Olsborg75Sävedalens AIK265        M45
Daniel Johansson84Sävedalens AIK255        M40
Fredrik Hernelid81IF Kville255        M40
Lennart Hellsborn58IF Kville245        M65
Eric Persson63IF Kville215    pb    M60

205215225235245255265275285302
L.Hellsborno-o-xoxxx
M.Runsten------oxxoxxx
M.Olsborg----o-oxxx
F.Hernelidooxoooxxoxxx
D.Johansson--xo--o-xxx
L.Diechle----xo-xox-oxxx
E.Persson-xoxxx


F17 Stav
10 dec 
Ebba Bränholm07Sävedalens AIK275       

255265275285
E.Bränholmo-xoxxx


F15 1000m
Final10 dec 
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg 3:05.25        F15 1
Alice Lindblad09IFK Göteborg 3:08.72    pb    F15 2
Emma Falk10IFK Göteborg 3:15.86        F14 1
Alice Odervång10Strömstads IF 3:16.49    pb    F14 2
Ellen Bäckman09IFK Göteborg 3:19.23    sb    F15 3
Demi Kiriazidou09Majornas IK 3:21.38    pb    F15 4
Alma Liljegren10IF Kville 3:23.49    pb    F14 4
Nova Lachner10Lerum Friidrott 3:27.41    pb    F14 3
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg 3:28.63        F15 5
10 Meja Grangéus09Falkenbergs IK 3:33.15    pb    F15 6
11 Stella Kaiser10Varbergs GIF 3:33.94    pb    F14 5


F15 Höjd
10 dec 
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg155    pb   
Elin Abelin09Säffle FIK149    pb   
Paulina Pappi09IFK Göteborg145       
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott145    sb   
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg141    sb   
Vera Liøkel09Lerum Friidrott136    pb   
Ella Jarenskog09Lerum Friidrott131    pb   

118125131136141145149152155157
A.Ringfeldt-oxxooxoxxx
N.Emanuelsson---oooooxxoxxx
E.Jarenskogoooxxx
E.Abelin---oxoxxoxoxxx
V.Liøkelxoooxxoxxx
I.Ryttberg--ooxoxoxxx
P.Pappi---oooxxx


F15 Stav
10 dec 
Linnea Holmén09IFK Göteborg265       
Liv Holm09IFK Göteborg255       
Isabella Siering09IFK Göteborg245       

225235245255265275
I.Sieringooxoxxx
L.Holmén-ooxooxxx
L.Holmoooxoxxx


F15 Kula3.0 kg
10 dec 
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott9,34       
Olivia Johansson09Bohus IF9,29       
Ella Jarenskog09Lerum Friidrott8,48       
Vera Liøkel09Lerum Friidrott7,87       

1 2 3 4 5 6 
V.Liøkel7,787,787,117,87
E.Jarenskog8,488,258,367,57
I.Ryttberg9,239,299,348,18
O.Johansson8,609,119,299,11


F14 Höjd
10 dec 
Julia Karlsson10Säffle FIK158    pb   
Fanny Ström10IF Rigor141    pb   
Emma Lundqvist10IF Rigor141       
Novali Gustafsson10Brattås CK141       
Sarah Svartborn10Örgryte IS131    pb   
Linn Karlsson10IF Kville131    pb   
Linnéa Fransson10Alingsås IF125       

115120125131136141145149153155158160
N.Gustafsson---ooxoxxx
J.Karlsson----ooooooxxoxxx
E.Lundqvist---ooxoxxx
F.Ström---ooxoxxx
L.Franssonoooxx-
S.Svartbornooooxxx
L.Karlssonooxooxxx


F14 Stav
10 dec 
Nicoline Barenfeld10Sävedalens AIK275    pb   
Alma Liljegren10IF Kville235    pb   
Ebba Boge10Bohus IF225    pb   
Ella Jonsén10IF Kville215    pb   

185195205215225235245255265275285
E.Jonsén-ooxoxxx
N.Barenfeld-----oooxooxxx
E.Bogeoooooxxx
A.Liljegren--oooxoxxx


F14 Kula3.0 kg
10 dec 
Julia Björkman10Hälle IF10,64       
Molly Eriksson10IF Kville8,72       
Selma Häger10IF Kville7,03       
Novali Gustafsson10Brattås CK6,95       
Linn Karlsson10IF Kville5,37       

1 2 3 4 5 6 
J.BjörkmanXXX10,64
N.Gustafsson5,756,626,896,95
S.Häger6,086,257,036,06
L.Karlsson5,375,265,294,59
M.Eriksson8,727,388,047,99


F13 200m
Final A10 dec 
Signe Misuri11Varbergs GIF28.481    pb   
Rut Wållgren11Lerum Friidrott28.522    pb   
Emilia Schölander11Göteborgs KIK31.605    pb   
Stella Jaworski11Sävedalens AIK33.6711       

Final B10 dec 
Valerie Soi11Ullevi FK30.414    pb   
Maria Govorukhina11Sävedalens AIK32.816       
Saga Lindstrand11Lerum Friidrott33.3410    pb   
Stina Gamberg11Bohus IFej start-       

Final C10 dec 
Liesl Donobauer11Mölndals AIK29.203       
Ella Esping11IF Kville33.178    pb   
Miski Mahdi11Ullevi FKDQ-        linjetramp

Final D10 dec 
Märta Boqvist11IF Kville33.027       
Frida Fors11Lerum Friidrott33.279       
Elina Kontio Duell11Bohus IF33.9812       


F13 800m
Final10 dec 
Wilma Eriksson11Ullevi FK 2:31.45    pb   
Signe Misuri11Varbergs GIF 2:32.95       
Stina Gamberg11Bohus IF 2:54.33       
Stina Carlsson11Kongahälla AIK 2:54.35    pb   
Edith Holm11Kongahälla AIK 3:01.96       
Maria Govorukhina11Sävedalens AIK 3:03.06    pb   
Saga Lindstrand11Lerum Friidrottej start       


F13 Höjd
10 dec 
Julia Nyth11Sävedalens AIK150    pb   
Rut Wållgren11Lerum Friidrott150    pb   
Sigrid Hellestam11IF Kville146    pb   
Stella Fritzsche11IF Kville142    pb   
Stina Gamberg11Bohus IF138    pb   
Ellie Andersson11Brattås CK133    pb   
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK133       
Isabelle Svahn11Kongahälla AIK127       
Emilia Schölander11Göteborgs KIK127    sb   
10 Elina Kontio Duell11Bohus IF127    pb   
11 Malva Petersson11Sävedalens AIK127       
12 Thelma Ljunggren11IF Rigor120    pb   
13 Olivia Norèn11IFK Göteborg120    pb   

113120127133138142146150153
M.Peterssonooxxoxxx
R.Wållgren-oooooooxxx
S.Fritzsche-oooxoxoxxx
O.Norènoxxoxxx
S.Hellestam-ooxooxoxxoxxx
E.Schölanderoooxxx
I.Svahnoooxxx
J.Nyth-oooooooxxx
T.Ljunggrenoxoxxx
S.Gamberg-ooxxoxoxxx
E.Kontio Duellooxoxxx
I.Sidebyooxoxxoxxx
E.Andersson-ooxoxxx


F13 Stav
10 dec 
Malva Petersson11Sävedalens AIK225    pb   
Julia Nyth11Sävedalens AIK215    pb   
Sigrid Hellestam11IF Kville165    pb   
Isabelle Sideby11Sävedalens AIK155       
Ida Carlsson11Sävedalens AIKX       

145155165175185195205215225235
S.Hellestamxoxooxxx
I.Sidebyooxxx
I.Carlssonxxx
J.Nyth-ooooooxxoxxx
M.Petersson--oooooxooxxx


F12 200m
Final A10 dec 
Betty Malm12IFK Göteborg29.071    pb   
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK30.382    pb   
Felicia Salmenius12Bohus IF30.423    pb   
Hjördis Peixoto12IF Kville31.085    pb   

Final B10 dec 
Iris Käck12Sävedalens AIK30.454    pb   
Lione Karnå12Ullevi FK32.968    pb   
Vilma Mårtensson12Varbergs GIF33.099    pb   
Nova Hassel12IFK GöteborgDQ-        linjetramp

Final C10 dec 
Ester Grahn12Mölndals AIK32.266    pb   
Molly Persson12IF Kville32.907    pb   
Lisa Malmström12IF Rigor36.6015       

Final D10 dec 
Wilma Törnqvist12IF Kville36.2113    pb   
Ebba Cederhed12Sävedalens AIK36.3114    pb   
Elvira Aylward Alvelin12IF KvilleDQ-        linjetramp

Final E10 dec 
Edith Pettersson12Sävedalens AIK33.4110       
Freya Nash12IF Kville34.6411       
Lykke Henningsson Dahlberg12IF Kville35.9312       


F12 800m
Final A10 dec 
Iris Käck12Sävedalens AIK 2:36.541    pb   
Pauline Littenheim12Göteborgs KIK 2:47.882    pb   
Edith Pettersson12Sävedalens AIK 2:58.763       
Clara Willstrand12Lerum Friidrott 3:01.625       
Tilda Sand12IF Kville 3:02.936       
Ester Laaksonen12Göteborgs KIK 3:03.767    pb   
Isabella Andersson12Sävedalens AIK 3:05.588    pb   

Final B10 dec 
Molly Persson12IF Kville 3:00.284       
Lisa Malmström12IF Rigor 3:15.659       
Freya Nash12IF Kville 3:15.8310       
Savannah Gebl12Lerum Friidrott 3:23.0011       
Alva Hallnor12Lerum Friidrott 3:32.2812       
Elvira Ekelund12IF Kvilleej start-       


F12 Höjd
10 dec 
Nellie Lieberth Järman12Lidköpings IS152    pb   
Savannah Gebl12Lerum Friidrott125    pb   
Olivia Krantz12IF Rigor120       
Emilie Keen12IFK Göteborg120    pb   
Lisa Malmström12IF Rigor120       
Ester Grahn12Mölndals AIK120       
Alva Hallnor12Lerum Friidrott120    pb   
Wilma Törnqvist12IF Kville115    pb   
Clara Willstrand12Lerum Friidrott115       
10 Isabella Andersson12Sävedalens AIK109       
10 Tilda Sand12IF Kville109       
12 Astrid Liøkel12Lerum Friidrott109       
13 Freya Nash12IF Kville102       
14 Ebba Cederhed12Sävedalens AIK102       

95102109115120125129135140145148150152155
T.Sand-ooxxx
A.Liøkel-oxxoxxx
O.Krantz--oooxxx
N.Lieberth Järman---ooooooooxooxxx
I.Andersson--oxxx
A.Hallnor-ooxoxxoxxx
C.Willstrand-ooxxoxxx
E.Cederhedxoxoxxx
E.Grahn--xoxoxoxxx
F.Nashooxxx
W.Törnqvist-ooxoxxx
S.Gebl-oooooxxx
L.Malmström--xxooxoxxx
E.Keen-ooooxxx


F11 200mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 600mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 HöjdResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 600mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F9 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

F8 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F8 400mResultatet publiceras inte på Internet.

F8 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F8 Kula2.0 kgResultatet publiceras inte på Internet.

K35 200m
Final10 dec 
Bim Paulsson75IK Orient28.39    pb    K45
Anneli Bohm74Sävedalens AIK30.35    pb    K50
Carolin Hellestam80IF Kville31.06    pb    K40
Amudha Harikrishnan84IF Kville36.32        K40


K35 Stav
10 dec 
Karin Jonsén81IF Kville245    pb    K40
Carolin Hellestam80IF Kville215    pb    K40

185195205215225235245255
K.Jonsén---oooxxoxxx
C.Hellestamoooxxoxxx



© Track & Field, Christer Falk