RESULTAT
B-Tex cup 2022-05-26
Villstad, Furudals IP
Villstad GIF
Uppdaterad: 2022-06-01
 
M 100m
Final-4,426 maj 
Jonatan Lindh04IKHP Huskvarna11.85       
Jörgen Åberg62IFK Halmstad12.83       
Pether Askestam72Wärnamo SK13.18       


M 200m
Final0,326 maj 
Jonatan Lindh04IKHP Huskvarna23.30       
Andreas Norström92Ullevi FK24.11       
Robin Noping96Sävedalens AIK25.32       
Jörgen Åberg62IFK Halmstad25.62       
Pether Askestam72Wärnamo SK26.79       


M 1500m
Final26 maj 
Joar Andersson09IFK Växjö4:51.03       


M Höjd
26 maj 
Hugo Schoug02Wärnamo SK0       

175
H.Schougxxx


P15 Höjd
26 maj 
Felix Sköld08Wärnamo SK145       

135140145150
F.Sköldooxxoxxx


P15 Diskus1.0 kg
26 maj 
Hugo Sandstedt07IK Sisu26,41       

1 2 3 4 5 6 
H.Sandstedt23,3823,7526,4124,9024,92X


P14 Diskus1.0 kg
26 maj 
William Revenhäll10Falkenbergs IK15,77       

1 2 3 4 5 6 
W.Revenhäll15,7713,3814,9514,1013,3214,34


P13 60m
Final-2,526 maj 
Isac Erlandsson09Villstad GIF9.69       


P13 Längdzon
26 maj 
Isac Erlandsson09Villstad GIF3,66    pb   

1 2 3 4 5 6 
I.Erlandsson3,641,03,400,43,632,83,661,23,382,73,591,7


P13 Kula3.0 kg
26 maj 
Linus Wictorsson09Hovslätts IK12,10       
Jonathan Rinman09Wärnamo SK9,93       

1 2 3 4 5 6 
J.RinmanXX7,318,889,938,62
L.Wictorsson11,6512,1011,4711,5911,3611,11


P13 Spjut400 g
26 maj 
Jonathan Rinman09Wärnamo SK34,91    pb   
Isac Erlandsson09Villstad GIF23,46       

1 2 3 4 5 6 
J.Rinman29,86XX33,7833,8534,91
I.Erlandsson21,9023,4023,4622,9821,1020,34


P12 60m
Final-2,526 maj 
Isac Sehlstedt10Falkenbergs IK8.47       
Noel Henriksson10Falkenbergs IK8.95       
Benjamin Almen10Wärnamo SK9.92       
Natanael Paliouras10Falkenbergs IK10.23       


P12 600m
Final26 maj 
Isac Sehlstedt10Falkenbergs IK1:58.59       
Noel Henriksson10Falkenbergs IK1:58.60       
Einar Magården10Falkenbergs IK2:13.68       


P12 Häck 60m76,2 cm
Final-1,026 maj 
Einar Magården10Falkenbergs IK13.08       
Benjamin Almen10Wärnamo SK14.11       
Jonathan Rinman09Wärnamo SKej tid        P13


P12 Längdzon
26 maj 
Isac Sehlstedt10Falkenbergs IK4,84       
Noel Henriksson10Falkenbergs IK4,38       
William Revenhäll10Falkenbergs IK3,93       
Natanael Paliouras10Falkenbergs IK3,61       
Einar Magården10Falkenbergs IK3,45       

1 2 3 4 5 6 
E.Magården3,203,13,433,93,391,63,451,23,22-1,23,450,5
N.Paliouras3,502,83,472,43,361,53,473,13,544,63,611,9
W.Revenhäll3,900,33,833,23,84-0,73,790,03,933,43,660,5
N.Henriksson4,272,24,122,34,122,14,341,54,383,14,270,0
I.Sehlstedt4,803,94,782,24,551,3X4,842,14,580,3


P12 Spjut400 g
26 maj 
William Revenhäll10Falkenbergs IK24,21       
Benjamin Almen10Wärnamo SK18,82       
Einar Magården10Falkenbergs IK16,04       

1 2 3 4 5 6 
B.Almen15,8918,3813,8118,1518,8213,03
E.Magården10,8811,1813,3313,6316,0415,43
W.Revenhäll16,4817,4418,4224,2117,8217,40


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

P11 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P10 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

P10 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P9 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

P9 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P9 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

P7 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P7 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

P7 BollResultatet publiceras inte på Internet.

P7 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

K 100m
Final Final-1,526 maj 
Orsolya Gaal82Varbergs GIF14.06       
Maria Jonasson68Wärnamo SK14.45       
Monika Callenberg71Varbergs GIFej tid       


K 200m
Final-1,526 maj 
Orsolya Gaal82Varbergs GIF28.97       
Maria Jonasson68Wärnamo SK29.40       


K Höjd
26 maj 
Ella Hakeberg04IKHP Huskvarna145    pb   

130135140145150
E.Hakebergooooxx-


K Längd
26 maj 
Siri Forsström04IKHP Huskvarna4,62       
Monika Callenberg71Varbergs GIF3,67       

1 2 3 4 5 6 
S.ForsströmX4,571,14,622,64,263,34,590,54,540,7
M.CallenbergX3,550,03,38-0,93,670,83,400,93,440,0


K Kula4.0 kg
26 maj 
Maria Nilsson95IK Orient12,78       

1 2 3 4 5 6 
M.NilssonX12,6211,9612,6512,7812,69


K Diskus1.0 kg
26 maj 
Johanna Emanuelsson03Villstad GIF38,18       
Thea Grangéus06Falkenbergs IK27,28    pb   
Moa Persson06Kongahälla AIK24,46       
Maria Nilsson95IK Orient20,06       
Elin RubinHovslätts IK0,00       

1 2 3 4 5 6 
M.Persson21,96X24,2124,46XX
E.RubinX-----
J.Emanuelsson38,1835,91X36,8736,8437,52
M.NilssonXX20,06XXX
T.Grangéus26,91X21,7526,1225,3027,28


F17 Spjut500 g
26 maj 
Moa Persson06Kongahälla AIK28,34       
Thea Grangéus06Falkenbergs IK27,95       

1 2 3 4 5 6 
T.Grangéus27,9521,7527,4226,8325,8325,61
M.Persson24,0328,34X22,29X28,34


F15 80m
Final-1,026 maj 
Hilda Howerdal07Villstad GIF12 .38       


F15 Längd
26 maj 
Hilda Howerdal07Villstad GIF3,81       

1 2 3 4 5 6 
H.Howerdal3,810,43,721,53,682,43,624,43,753,83,76-0,3


F14 80m
Final-1,026 maj 
Tindra Westlund Stenberg08Habo Friidrott 0411.23       
Anna Elwing08Habo Friidrott 0411.52       
Nike Blomberg08Habo Friidrott 0411.72       
Stina Essberg08Habo Friidrott 0412.07       
Olivia Lindgren08Falkenbergs IK13.49       


F14 800m
Final26 maj 
Tindra Westlund Stenberg08Habo Friidrott 042:35.21       
Olivia Lindgren08Falkenbergs IK3:04.72       


F14 Häck 80m76,2 cm
Final-2,726 maj 
Tindra Westlund Stenberg08Habo Friidrott 0413.72       
Nike Blomberg08Habo Friidrott 0414.03       
Stina Essberg08Habo Friidrott 0414.11       
Anna Elwing08Habo Friidrott 0417.07       


F14 Längd
26 maj 
Stina Essberg08Habo Friidrott 044,51    pb   
Tindra Westlund Stenberg08Habo Friidrott 044,37       
Anna Elwing08Habo Friidrott 044,09       
Nike Blomberg08Habo Friidrott 044,08       

1 2 3 4 5 6 
A.Elwing3,893,0X4,093,52,662,14,021,43,361,8
T.Westlund Stenbe4,051,94,072,53,810,73,960,04,030,04,372,3
S.Essberg4,311,54,08-1,34,513,14,141,64,011,83,851,1
N.Blomberg3,994,13,691,74,083,14,071,83,910,23,921,8


F14 Diskus0.75 kg
26 maj 
Ottilia Thorell08Eksjö Södra IK25,79       

1 2 3 4 5 6 
O.ThorellXXXX21,0525,79


F13 60m
Final-1,426 maj 
Meja Askestam09Wärnamo SK8.61       
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK9.27       
Lisa Pruner09Wärnamo SK9.40       
Emilia Gustavsson09Wärnamo SK9.98       
Julia Walltin09IKHP Huskvarna10.43       


F13 600m
Final26 maj 
Julia Walltin09IKHP Huskvarna1:56.21       
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK1:59.49       
Lisa Pruner09Wärnamo SK2:01.77       


F13 Längdzon
26 maj 
Ella Edgren09Lekeryd-Svarttorps SK4,32       
Lisa Pruner09Wärnamo SK4,12    pb   
Meja Grangéus09Falkenbergs IK3,63    pb   
Julia Walltin09IKHP Huskvarna3,57       
Emilia Gustavsson09Wärnamo SK3,42       

1 2 3 4 5 6 
E.Edgren4,321,24,312,4X4,294,24,292,74,20-1,2
J.Walltin3,501,33,570,73,331,03,422,43,421,83,391,6
E.Gustavsson3,421,43,322,52,720,53,260,8X3,391,0
M.Grangéus3,522,73,610,23,591,83,370,03,510,53,632,1
L.Pruner3,843,33,922,53,993,33,932,33,971,14,122,8


F13 Kula2.0 kg
26 maj 
Meja Askestam09Wärnamo SK8,84       
Emilia Gustavsson09Wärnamo SK6,17       

1 2 3 4 5 6 
M.Askestam8,248,688,068,848,098,82
E.Gustavsson5,216,044,885,655,806,17


F12 60m
Final-2,026 maj 
Rebecka Johansson10Habo Friidrott 049.43       
Alva Edh10Lekeryd-Svarttorps SK9.53       
Ruth Gustafsson10Habo Friidrott 049.99       
Selma Mikaelsson10Villstad GIF10.17       
Valentina Gonzalez10IFK Växjö10.42       
Fanny Mikaelsson10Villstad GIF11.09       


F12 600m
Final26 maj 
Ruth Gustafsson10Habo Friidrott 042:03.41       
Valentina Gonzalez10IFK Växjö2:13.86       


F12 Häck 60m68,6cm
Final-1,026 maj 
Rebecka Johansson10Habo Friidrott 0412.11       
Valentina Gonzalez10IFK Växjö13.68       
Alicia Lindgren10Falkenbergs IK14.04       


F12 Längdzon
26 maj 
Alva Edh10Lekeryd-Svarttorps SK3,97       
Wilma Bengtsson Damgren10Habo Friidrott 043,95    pb   
Rebecka Johansson10Habo Friidrott 043,88       
Ruth Gustafsson10Habo Friidrott 043,75    pb   
Selma Mikaelsson10Villstad GIF3,31    pb   
Valentina Gonzalez10IFK Växjö3,26       
Fanny Mikaelsson10Villstad GIF3,24    pb   
Alicia Lindgren10Falkenbergs IK3,10       

1 2 3 4 5 6 
R.Gustafsson3,640,73,662,13,542,13,631,03,653,73,750,5
V.Gonzalez3,191,53,261,83,11-2,43,201,33,120,9X
R.Johansson3,645,53,53-2,03,391,73,391,83,610,63,883,2
A.Edh3,764,33,691,03,772,23,741,83,972,73,861,3
S.Mikaelsson3,291,63,292,33,310,03,302,03,021,22,962,3
F.Mikaelsson3,101,83,122,93,161,93,242,23,080,92,951,0
A.Lindgren3,102,02,50-1,42,53-1,62,95-1,6XX
W.Bengtsson Damgr3,714,03,651,13,764,03,794,13,731,63,950,0


F12 Kula2.0 kg
26 maj 
Wilma Bengtsson Damgren10Habo Friidrott 048,20    pb   
Rebecka Johansson10Habo Friidrott 047,45    pb   
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK6,36    sb   

1 2 3 4 5 6 
W.Bengtsson Damgr7,196,786,877,558,207,99
R.JohanssonX7,147,34X7,456,88
E.Thorell5,825,075,685,736,365,81


F12 Spjut400 g
26 maj 
Ruth Gustafsson10Habo Friidrott 0424,34    pb   
Wilma Bengtsson Damgren10Habo Friidrott 0422,77       
Selma Mikaelsson10Villstad GIF16,32    pb   
Ellen Thorell12Eksjö Södra IK14,45    pb   
Fanny Mikaelsson10Villstad GIF10,83    pb   

1 2 3 4 5 6 
F.Mikaelsson8,0910,836,628,717,788,59
R.Gustafsson19,5119,7022,1320,5117,8224,34
E.Thorell12,5511,0510,569,4113,4214,45
W.Bengtsson Damgr17,1222,6319,2422,7722,0221,01
S.Mikaelsson13,5313,7712,4916,3213,6314,81


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

F11 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F10 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

F10 Spjut400 gResultatet publiceras inte på Internet.

F10 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F9 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

F9 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F9 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.

F7 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F7 LängdResultatet publiceras inte på Internet.

F7 BollResultatet publiceras inte på Internet.

F7 Häck 300mResultatet publiceras inte på Internet.


© Track & Field, Christer Falk