RESULTAT mellan 17 dec och 18 dec
Julgröten 2021-12-18
Göteborg, Friidrottens Hus
IK Vikingen / Ullevi FK
Uppdaterad: 2021-12-18 16:03


 
P19 Häck 60m99,1 cm
Final17 dec 
Viggo Henriksson04Mölndals AIK8.60   

Extralopp17 dec 
Viggo Henriksson04Mölndals AIK8.63   


P17 60m
Försök heat 118 dec 
Alex Apelgrim04Örgryte IS 7.09    P18
David Levegård05IF Rigor 7.43q   
Philip Karlsson04Ullevi FK 7.52    P18
Johannes Lundqvist04Ullevi FK 7.67    P18
Johan Conway05Mölndals AIK 7.88q   
Linus Wahl05Lerum Friidrott 7.90q   
Charlie Wolschon05Ullevi FK 8.06    

Försök heat 218 dec 
Viggo Andersson04Ullevi FK 7.25    P18
Albin Edin06IFK Göteborg 7.37q   
Shakeem Reid05Ullevi FK 7.49q   
Oscar Björkman Schölin05Mölndals AIK 7.60q   
David Sämfors04Örgryte IS 7.95     P18
Oscar Idehall05IK Ymer 8.04q   
Enzo Martini Tedfelt05Mölndals AIK 8.05q   

Final18 dec 
Albin Edin06IFK Göteborg 7.30   
David Levegård05IF Rigor 7.45   
Oscar Björkman Schölin05Mölndals AIK 7.53   
Johan Conway05Mölndals AIK 7.77   
Linus Wahl05Lerum Friidrott 7.81   
Enzo Martini Tedfelt05Mölndals AIK 8.06   
Oscar Idehall05IK Ymer 8.06   
Shakeem Reid05Ullevi FKej start   


P17 Häck 60m91,4 cm
Final17 dec 
Albin Edin06IFK Göteborg8.86    med P19
Albin Örnborg06IFK Göteborg9.14    med P19

Extralopp17 dec 
Albin Edin06IFK Göteborg9.00    med P19
Albin Örnborg06IFK Göteborg9.13    med P19


P17 Höjd
18 dec 
Hugo Tilldal05Ullevi FK187   
Edvin Håkansson05IFK Halmstad172   
Oscar Idehall05IK Ymer162   
Philip Karlsson04Ullevi FK152    P18
Anton Andersson06Hälle IF147   


P17 Stav
18 dec 
Kristoffer Eneman06IFK Göteborg343   
Alexander Carlsson05IFK Halmstad313   
Ludvig Palmkvist05IFK Halmstad303   


P17 Längd
18 dec 
Marcus Johansson05Ullevi FK6,45   
Axel Eenfeldt05Örgryte IS6,15   
Linus Wahl05Lerum Friidrott5,98   
Oscar Idehall05IK Ymer5,77   
Jonas Gustén05Ullevi FK5,73   
Hampus Hassel05IK Orient5,69   
Wilmer Olsson05Mölndals AIK5,31   
William Malmström06Örgryte IS4,75   


P17 Kula5.0 kg
18 dec 
Charlie Wolschon05Ullevi FK10,35   


P15 60m
Final18 dec 
Kalle Thyrman07IF Rigor 7.80   
Malte Zettergren07Varbergs GIF 7.93   
David Serban Opris07Alingsås IF 7.93   
Joel Pettersson07IFK Göteborg 7.94   
Axel Johansson07Kongahälla AIK 8.56   
Markus Eklund07IFK Göteborg 9.03   

Extralopp18 dec 
David Serban Opris07Alingsås IF 7.97   
Malte Zettergren07Varbergs GIF 7.99   


P15 Häck 60m83,8 cm
Final17 dec 
Axel Rogö07IFK Göteborg8.88   
Nils Amundin08Sävedalens AIK9.41   
Rasmus Arnell07IFK Göteborg9.50   
Edvin Örnborg08IFK Göteborg9.78   
Sebastian Siering08IFK Göteborg9.98   

Extralopp17 dec 
Rasmus Arnell07IFK Göteborg9.36   
Nils Amundin08Sävedalens AIK9.59   
Sebastian Siering08IFK Göteborg10.09   


P15 Höjd
18 dec 
Axel Rogö07IFK Göteborg157   
Ove Hagström07Örgryte IS152   
Malte Zettergren07Varbergs GIF147   
Oliver Di Lorenzo07Alingsås IF147   


P15 Stav
18 dec 
Ove Hagström07Örgryte IS363   
Markus Eklund07IFK Göteborg253   


P15 Längd
18 dec 
Joel Pettersson07IFK Göteborg5,35   
Rasmus Arnell07IFK Göteborg5,22   
Malte Zettergren07Varbergs GIF5,19   
Axel Johansson07Kongahälla AIK4,47   


P15 Kula4.0 kg
18 dec 
Samuel Rasmuson07IFK Göteborg11,29   
Axel Rogö07IFK Göteborg10,92   
Rasmus Arnell07IFK Göteborg10,53   
Oskar Haak07Stenungsunds FI9,63   
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg8,31   


P14 60m
Försök heat 118 dec 
Eric Nilsson Struck08Istrums SK 7.57q   
Nils Amundin08Sävedalens AIK 8.06q   
Hubert Amberntsson08Mölndals AIK 8.63q   
Albin Påfvelsson08Alingsås IF 8.98q   
Linus Weihard08Mölndals AIK 9.54    

Försök heat 218 dec 
Pontus Setteskog08Ullevi FK 8.11q   
Fritz Theander08Varbergs GIF 8.51q   
Oliwer Benke08IFK Göteborg 8.74q   
Vincent Folkseger Dreikant08IF Rigor 9.30q   

Final18 dec 
Eric Nilsson Struck08Istrums SK 7.45   
Pontus Setteskog08Ullevi FK 8.02   
Nils Amundin08Sävedalens AIK 8.16   
Oliwer Benke08IFK Göteborg 8.52   
Hubert Amberntsson08Mölndals AIK 8.56   
Albin Påfvelsson08Alingsås IF 9.17   
Vincent Folkseger Dreikant08IF Rigor 9.39   
Fritz Theander08Varbergs GIFej start   


P14 1000m
Final18 dec 
Vincent Folkseger Dreikant08IF Rigor 3:30.06   
Gustav Fjälling08Kongahälla AIK 3:32.31   
Elin Flagg08Kongahälla AIK 3:35.91    F14 1:a
Victor Falk08IFK Göteborgej start   


P14 Höjd
18 dec 
Eric Nilsson Struck08Istrums SK165   
Malcolm Moulare08IF Hagen162   
Fritz Theander08Varbergs GIF159   
Sebastian Siering08IFK Göteborg150   
Jonathan Thorin08Istrums SK150   


P14 Stav
18 dec 
Jonathan Thorin08Istrums SK283   


P14 Längd
18 dec 
Eric Nilsson Struck08Istrums SK5,49   
Fritz Theander08Varbergs GIF5,16   
Sebastian Siering08IFK Göteborg5,02   
Nils Amundin08Sävedalens AIK5,01   
Vincent Folkseger Dreikant08IF Rigor4,17   
Oliwer Benke08IFK Göteborg4,13   
Linus Weihard08Mölndals AIK3,67   


P14 Kula4.0 kg
18 dec 
Pontus Setteskog08Ullevi FK10,45   
Fritz Theander08Varbergs GIF10,38   
Arman Kosovic08Sävedalens AIK9,80   
Albin Påfvelsson08Alingsås IF7,91   
Oliwer Benke08IFK Göteborg6,64   


P13 60m
Försök heat 118 dec 
Oliver Hedin09IFK Göteborg 8.22q   
Noel Johansson09Hälle IF 8.52q   
Adrian Krantz09IFK Göteborg 8.74q   
Ludvig Engbom09IFK Göteborg 9.07q   
Max Johansson09Ullevi FK 9.32    
Alexander Andersson09Mölndals AIK 9.64    
Herman Ryding09IFK Göteborgej start    

Försök heat 218 dec 
Claudio Joao Kåmark09Örgryte IS 8.46q   
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK 8.66q   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg 8.75q   
César Skoglund09Ullevi FK 8.90q   
Olle Ljung09IFK Göteborg 9.16    
Justin Harwood09Ullevi FK 9.21    

Final18 dec 
Oliver Hedin09IFK Göteborg 8.13   
Claudio Joao Kåmark09Örgryte IS 8.32   
Noel Johansson09Hälle IF 8.52   
Adrian Krantz09IFK Göteborg 8.70   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg 8.76   
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK 8.80   
Ludvig Engbom09IFK Göteborg 9.20   
César Skoglund09Ullevi FKej start   


P13 800m
Final18 dec 
Silas Andersson10Falkenbergs IK 2:24.26   
Isaac Mpandou Behn09Örgryte IS 2:31.27   
William Farberger09Örgryte IS 2:41.43   
Victor Barck Dahlberg10IFK Göteborg 2:41.66   
John Lagergren09Örgryte IS 3:19.58   


P13 Höjd
18 dec 
Vincent Åberg09Ullevi FK154   
Victor Hansson09IF Rigor141   
Ludvig Engbom09IFK Göteborg137   
Max Johansson09Ullevi FK137   
Eliah Pettersson09Sävedalens AIK132   


P13 Stav
18 dec 
Björn Roth09IFK Göteborg213   
Victor Hansson09IF Rigor213   


P13 Längdzon
18 dec 
Vincent Åberg09Ullevi FK5,06   
Adrian Krantz09IFK Göteborg4,88   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg4,65   
Justin Harwood09Ullevi FK4,55   
Olle Ljung09IFK Göteborg4,45       4,29
Herman Ryding09IFK Göteborg4,45       4,27


P13 Kula3.0 kg
18 dec 
Oliver Hedin09IFK Göteborg10,26   
Björn Roth09IFK Göteborg8,67       8,55
César Skoglund09Ullevi FK8,67       8,41
Alexander Ahlin09IFK Göteborg7,84   
Ludvig Engbom09IFK Göteborg7,56   
Olle Ljung09IFK Göteborg6,52   


P12 60m
Final A18 dec 
Svante Fernström10Mölndals AIK 8.831   
Gustav Waborg10IFK Göteborg 8.882   
Theo Mjörnvik10Mölndals AIK 8.913   
Max Rongård Juhnke10IFK Göteborg 8.944   
Victor Barck Dahlberg10IFK Göteborg 9.275   
Ivar Dittmer Macduff10Ullevi FK 9.366   
Ludvig Cederfalk10IFK Göteborgej start-   

Final B18 dec 
Elliot Olsson10Örgryte IS 9.577   
Wilhelm Rietz Örnros10Örgryte IS 9.608   
Arvid Reuterving10IFK Göteborg 9.649   
Oskar Kjellberg10Ullevi FK 9.8410   
Dean Andersson10IFK Göteborg10.0311   
Filip Larsson10Ullevi FKej start-   


P12 Höjd
18 dec 
Melker Holgersson10Kongahälla AIK145   
Silas Andersson10Falkenbergs IK141   
Espen Robinson10Mölndals AIK132   
Elliot Olsson10Örgryte IS127   
Ivar Dittmer Macduff10Ullevi FK122   
Hugo Samuelsson Sandgren10Örgryte IS117   


P12 Längdzon
18 dec 
Silas Andersson10Falkenbergs IK4,65   
Svante Fernström10Mölndals AIK4,57   
Gustav Waborg10IFK Göteborg4,38   
Theo Mjörnvik10Mölndals AIK4,36   
Elliot Olsson10Örgryte IS4,23   
Victor Barck Dahlberg10IFK Göteborg4,22   
Ivar Dittmer Macduff10Ullevi FK4,20   
Espen Robinson10Mölndals AIK4,12   
Max Rongård Juhnke10IFK Göteborg3,94   
10 Hugo Samuelsson Sandgren10Örgryte IS3,87   
11 Oskar Kjellberg10Ullevi FK3,75   
12 Wilhelm Rietz Örnros10Örgryte IS3,66   
13 Dean Andersson10IFK Göteborg3,38   


P11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

P11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

K Häck 60m83,8 cm
Final17 dec 
Judith Wagersten98Örgryte IS10.22    med P15

Extralopp17 dec 
Judith Wagersten98Örgryte IS10.48    med P15


F17 60m
Final18 dec 
Ellen Hansson04Örgryte IS 7.92    F18
Elna Wester05Örgryte IS 8.18    F17 1:a
Tova Gustafsson05Istrums SK 8.21    F17 2:a
Elsa Heyden06Ullevi FK 8.72    F17 3:a
Ida Larsson05Dals Södra FFI 8.72    F17 4:a
Helena Celik05Ullevi FK 9.05    F17 5:a


F17 Höjd
18 dec 
Engla Nilsson05Örgryte IS156   
Smilla Arkdal Ranebro06IF Rigor156   
Nora Jolbäck04Ullevi FK152    F18
Annie Sjösten06Sävedalens AIK147   
Mimmi Hellberg06Sävedalens AIK147   
Ella Hallin06Sävedalens AIK147   
Ida Larsson05Dals Södra FFI137   
Elsa Heyden06Ullevi FK137   


F17 Stav
18 dec 
Ester Schenk04Ullevi FK283    F18
Jenny Lundin06IF Rigor273   
Ida Widlund05Stenungsunds FI203   
Ida Larsson06Stenungsunds FI193   


F17 Längd
18 dec 
Ivana Pekic05IFK Göteborg5,07   
Sabina Kern06Brattås CK4,86   
Alva Thunberg06IFK Göteborg4,80   
Smilla Arkdal Ranebro06IF Rigor4,74   
Jeriel Kabongo05Ullevi FK4,57   
Elsa Heyden06Ullevi FK4,51   
Corinne Danielsson05Ullevi FK4,39   
Annie Sjösten06Sävedalens AIK4,15   
Helena Celik05Ullevi FK3,90   


F17 Kula3.0 kg
18 dec 
Beatrice Pettersson05Mölndals AIK13,68   
Moa Persson06Kongahälla AIK7,98   
Maja Andersson07IF Hagen6,96   


F15 60m
Försök heat 118 dec 
Hanna Amundin07Ullevi FK 8.24q   
Saga Fredriksson07Ullevi FK 8.62q   
Lena Run Aronsdóttir07IFK Göteborg 8.66q   
Tova Karlsson07Hönö IS 8.79q   
Johanna Gustén07Ullevi FK 8.97    
Siri Borg07IFK Göteborg 9.33    
Elin Lennartsson07Kongahälla AIK 9.70    

Försök heat 218 dec 
Emilia Emilsson07IFK Göteborg 8.27q   
Mary Harwood07Ullevi FK 8.53q   
Bella Wennbom07Ullevi FK 8.60q   
Esther Johansson07Varbergs GIF 8.63q   
Nicolina Sinclair07Stenungsunds FI 8.83    
Maja Andersson07IF Hagen 9.10    

Final18 dec 
Hanna Amundin07Ullevi FK 8.17   
Emilia Emilsson07IFK Göteborg 8.28   
Mary Harwood07Ullevi FK 8.58   
Bella Wennbom07Ullevi FK 8.59   
Esther Johansson07Varbergs GIF 8.61   
Lena Run Aronsdóttir07IFK Göteborg 8.64   
Saga Fredriksson07Ullevi FK 8.70   
Tova Karlsson07Hönö IS 8.79   


F15 Häck 60m76,2 cm
Final17 dec 
Hanna Amundin07Ullevi FK9.50   
Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg10.35   
Ebba Holmén08IFK Göteborgbröt   


F15 Höjd
18 dec 
Selma Springfors07Mölndals AIK153   
Freja Bäckström07Sävedalens AIK153   
Linnea Johansson07Bohus IF145   
Alice Jangemyr07Mölndals AIK141   
Ella Thompson07Göteborgs KIK141   
Alice Boström Holmberg07Sävedalens AIK136   
Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg131   
Tova Karlsson07Hönö IS126   


F15 Stav
18 dec 
Klara Uveborn07IFK Göteborg243   
Siri Nilsson07IFK Halmstad223   
Vilma Jexe Ek07IFK Halmstad223   


F15 Längd
18 dec 
Tova Karlsson07Hönö IS4,94   
Emilia Emilsson07IFK Göteborg4,92   
Hanna Amundin07Ullevi FK4,88   
Mary Harwood07Ullevi FK4,66   
Johanna Gustén07Ullevi FK4,51   
Svea Götestam07Göteborgs KIK4,49   
Bella Wennbom07Ullevi FK4,47   
Vilda Hoff07Alingsås IF4,45   
Nadja Ahnoff07Örgryte IS4,34   
10 Nicolina Sinclair07Stenungsunds FI4,32       4,24
11 Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg4,32       4,15
12 Esther Johansson07Varbergs GIF4,28   
13 Alice Boström Holmberg07Sävedalens AIK4,25   
14 Ella Thompson07Göteborgs KIK4,20   
15 Saga Fredriksson07Ullevi FK4,14   
16 Freja Bäckström07Sävedalens AIK4,11   
17 Lovisa Ludwigsson07Göteborgs KIK3,85   
18 Elin Lennartsson07Kongahälla AIK3,63   


F15 Kula3.0 kg
18 dec 
Alice Boström Holmberg07Sävedalens AIK10,92   
Linnea Johansson07Bohus IF8,99   
Siri Borg07IFK Göteborg8,87   
Ella Thompson07Göteborgs KIK8,82   
Lovisa Nisslert07Örgryte IS8,40   
Freja Bäckström07Sävedalens AIK6,87   


F14 60m
Final18 dec 
Astrid Fakelius08Brattås CK 8.09   
Ellen Andersson08Båstads GoIF 8.50   
Ida Gustafsson08IKHP Huskvarna 9.17   
Emelie Mellgren08Ullevi FK 9.24   
Amelie Luther08Mölndals AIK 9.33   
Svea Pellmé08Stenungsunds FI 9.45   
Lovisa Kågebäck08Ullevi FK 9.47   

Extralopp18 dec 
Astrid Fakelius08Brattås CK 8.14   
Amelie Luther08Mölndals AIK 9.44   
Emelie Mellgren08Ullevi FK 9.45   
Lovisa Kågebäck08Ullevi FK 9.52   


F14 Höjd
18 dec 
Elin Larsson08IF Rigor156   
Ida Gustafsson08IKHP Huskvarna141   
Emma Sparredal08Mölndals AIK136   
Emilia Wåhlberg08IF Rigor136   
Svea Pellmé08Stenungsunds FI126   


F14 Stav
18 dec 
Ebba Holmén08IFK Göteborg283   
Ida Gustafsson08IKHP Huskvarna193   


F14 Längd
18 dec 
Elin Larsson08IF Rigor4,71   
Emilia Wåhlberg08IF Rigor4,15   
Ellen Andersson08Båstads GoIF4,04   
Alva Wennbom08Ullevi FK3,99   
Ida Gustafsson08IKHP Huskvarna3,92   
Emelie Mellgren08Ullevi FK3,70       3,68
Lovisa Kågebäck08Ullevi FK3,70       3,67
Amelie Luther08Mölndals AIK3,49   
Elin Flagg08Kongahälla AIK3,31   
10 Frida Ahner08IFK Göteborg3,19   


F14 Kula3.0 kg
18 dec 
Elin Larsson08IF Rigor10,52   
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg9,04   
Matilda Skoglund08Ullevi FK8,94   
Emma Theander08Stenungsunds FI8,56   
Ida Gustafsson08IKHP Huskvarna7,98   
Frida Ahner08IFK Göteborg6,31   


F13 60m
Försök heat 118 dec 
Saga Drottz09IK Orient 8.62q   
Alva Eurenius09IK Orient 9.04q   
Klara Sif Aronsdóttir09IFK Göteborg 9.23q   
Julia Johnson09Örgryte IS 9.28    
Astrid Cronholm09IF Rigor 9.40    
Emma Reuterberg09IK Orient 9.73    
Tindra Nyman09IFK Göteborg 9.89    
Mira Berg09IK Orient10.08    

Försök heat 218 dec 
Nellie Garmland09Katrineholms SK 8.60q   
Isabella Siering09IFK Göteborg 8.77q   
Ellen Bäckman09IFK Göteborg 9.14q   
Nellie Holm09Örgryte IS 9.40    
Ella Ruderfelt09IF Rigor 9.60    
Paulina Pappi09IFK Göteborg 9.63    
Emma Peterson09Ullevi FK10.07    

Försök heat 318 dec 
Naomi Ohron09Istrums SK 8.75q   
Jezania Kabongo09Ullevi FK 8.86q   
Ebba Renholm09Mölndals AIK 9.29    
Freja Åhsberg09Ullevi FK 9.41    
Hanna Andersson09IF Hagen 9.64    
Julia Erhart09Örgryte IS 9.96    
Johanna Peterson09Ullevi FK10.11    
Tilde Söderlund09IFK Göteborg10.47    

Final18 dec 
Saga Drottz09IK Orient 8.49   
Nellie Garmland09Katrineholms SK 8.65   
Naomi Ohron09Istrums SK 8.72   
Jezania Kabongo09Ullevi FK 8.84   
Isabella Siering09IFK Göteborg 8.92   
Alva Eurenius09IK Orient 9.02   
Ellen Bäckman09IFK Göteborg 9.24   
Klara Sif Aronsdóttir09IFK Göteborg 9.26   


F13 800m
Final18 dec 
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg 2:38.93   
Elin Stagemyr09Mölndals AIK 2:46.07   
Ellen Bäckman09IFK Göteborg 2:46.36   
Olivia Johansson09Bohus IF 2:47.95   
Klara Sif Aronsdóttir09IFK Göteborg 2:48.06   
Alice Lindblad09IFK Göteborg 2:48.31   
Linnéa Holmén09IFK Göteborg 3:00.58   
Mira Berg09IK Orient 3:04.88   
Astrid Cronholm09IF Rigorej tid   


F13 Höjd
18 dec 
Saga Drottz09IK Orient146   
Freja Åhsberg09Ullevi FK142   
Elin Stagemyr09Mölndals AIK138   
Paulina Pappi09IFK Göteborg134   
Emma Reuterberg09IK Orient134   
Ellen Bäckman09IFK Göteborg130   


F13 Stav
18 dec 
Linnéa Holmén09IFK Göteborg203   
Isabella Siering09IFK Göteborg203   
Naomi Ohron09Istrums SK193   
Liv Holm09IFK Göteborg193   
Alice Lindblad09IFK Göteborg183   


F13 Längdzon
18 dec 
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg4,67   
Saga Drottz09IK Orient4,63   
Nellie Garmland09Katrineholms SK4,58   
Gabriella Larsson09IFK Göteborg4,57   
Frida Karlsson09IFK Göteborg4,39   
Jezania Kabongo09Ullevi FK4,36   
Naomi Ohron09Istrums SK4,25       4,24
Alva Eurenius09IK Orient4,25       4,17
Emma Reuterberg09IK Orient4,15   
10 Ebba Renholm09Mölndals AIK4,10   
11 Paulina Pappi09IFK Göteborg4,07   
12 Alice Lindblad09IFK Göteborg3,94   
13 Demi Kiriazidou09Majornas IK3,76   
14 Klara Sif Aronsdóttir09IFK Göteborg3,72   
15 Liv Holm09IFK Göteborg3,64   
16 Matilda Rocksén Revelj09Mölndals AIK3,60   
17 Astrid Cronholm09IF Rigor3,52   
18 Emma Peterson09Ullevi FK3,37       3,30
19 Johanna Peterson09Ullevi FK3,37       2,70
20 Mira Berg09IK Orient3,35   
21 Tindra Nyman09IFK Göteborg3,17   
22 Tilde Söderlund09IFK Göteborg2,94   


F13 Kula2.0 kg
18 dec 
Emma Reuterberg09IK Orient9,99   
Saga Boström09IFK Göteborg9,45   
Ingrid Annmark09Mölndals AIK8,94   
Saga Drottz09IK Orient8,51   
Alva Eurenius09IK Orient8,01   
Nellie Garmland09Katrineholms SK8,00   
Nellie Holm09Örgryte IS7,68   
Mira Berg09IK Orient7,63   
Elisabeth Andersson Brown10Göteborgs KIK7,15   
10 Astrid Cronholm09IF Rigor5,89   
11 Ella Ruderfelt09IF Rigor5,68   
12 Tindra Nyman09IFK Göteborg4,51   


F12 60m
Final A18 dec 
Felicia Luukkonen10Mölndals AIK 8.82 1   
Emma Falk10IFK Göteborg 8.91 2   
Karla Ramström10IF Rigor 9.03 3   
Tilde Göransson10Varbergs GIF 9.04 4   
Lykke Nyström10IFK Göteborg 9.13 5   
Siri Thompson10Göteborgs KIK 9.28 6   

Final B18 dec 
Elvira Johansson10Varbergs GIF 9.32 7   
Elisabeth Andersson Brown10Göteborgs KIK 9.40 9   
Louella Clarbris10Göteborgs KIK 9.41 10   
Lova Rönnäs10Mölndals AIK 9.45 11   
Tilda Nilsson10IF Rigor 9.46 12   
Molly Emilsson10IFK Göteborg 9.55 14   

Final C18 dec 
Saga Karlsson10Hönö IS 9.35 8   
Novali Gustafsson10Brattås CK 9.50 13   
Sarah Svartborn10Örgryte IS 9.85 15   
Annie Åsberg10IFK Göteborg 9.88 16   
Nahla Garrote Khaldoun10Göteborgs KIK 9.89 17   
Felicia Sandin10IFK Göteborg10.43 18   


F12 Höjd
18 dec 
Elisabeth Andersson Brown10Göteborgs KIK134   
Novali Gustafsson10Brattås CK134   
Maja Andersson10Båstads GoIF134   
Tilde Göransson10Varbergs GIF134   
Saga Karlsson10Hönö IS125   
Elvira Johansson10Varbergs GIF125   
Lykke Nyström10IFK Göteborg125   
Annie Åsberg10IFK Göteborg103   
Felicia Sandin10IFK Göteborg103   


F12 Längdzon
18 dec 
Felicia Luukkonen10Mölndals AIK4,65   
Tilde Göransson10Varbergs GIF4,54   
Siri Thompson10Göteborgs KIK4,38   
Emma Falk10IFK Göteborg4,24   
Elvira Johansson10Varbergs GIF4,19   
Lykke Nyström10IFK Göteborg3,90   
Saga Karlsson10Hönö IS3,87   
Tilda Nilsson10IF Rigor3,79   
Louella Clarbris10Göteborgs KIK3,78   
10 Nahla Garrote Khaldoun10Göteborgs KIK3,73   
11 Lova Rönnäs10Mölndals AIK3,65   
12 Molly Emilsson10IFK Göteborg3,62   
13 Sarah Svartborn10Örgryte IS3,56   
14 Karla Ramström10IF Rigor3,43   
15 Felicia Sandin10IFK Göteborg3,37   
16 Annie Åsberg10IFK Göteborg3,31   


F11 60mResultatet publiceras inte på Internet.

F11 LängdzonResultatet publiceras inte på Internet.

P17 4 x 200m
Final18 dec 
Ullevi FK MOliwer Danielsson -01
Rafael Tejada de Leon -02
Viggo Andersson -04
Johannes Lundqvist -04

1:33.58    M
Mölndals AIK Johan Cornway -05
Enzo Martini Tedfelt -05
Wilmer Olsson -05
Oscar Björkman Schölin -05

1:40.63   
Örgryte IS Jonas Ellison -06
Albin Hagstedt -04
David Sämsfors -04
Ove Hagström -07

1:43.19    P18
Ullevi FK, P17Shakeem Reid -05
Jonas Gustén -05
Marcus Johansson -05
Charlie Wolschon -05

DQ    linjetramp


F17 4 x 200m
Final A18 dec 
Ullevi FK F15Hanna Amundin -07
Bella Wennblom -07
Johanna Gustén -07
Mary Harwood -07

1:50.983    F17 2:a
Sävedalens AIK Ella Hallin -06
Ella Gianneschi -06
Selma Oldenby -06
Annie Sjösten -06

1:55.666    F17 4:a
Örgryte IS F15Ylva Magnusson Debray -08
Lovisa Nisslert -07
Nadja Ahnoff -07
Nellie Holm -09

2:01.777    F17 5:a
IFK Göteborg F13Liv Holm -09
Paulina Pappi -09
Klara Sif Aronsdottir -09
Ellen Bäckman -09

2:05.878    F14 1:a

Final B18 dec 
Ullevi FK, F19Helmi Hjortbäck -05
Nora Jolbäck -04
Ester Schenck -04
Elsa Heyden -06

1:50.281    F19
Örgryte IS F17Elna Wester -05
Ester Mägi Theorin -06
Engla Nilsson -05
Moa Cornéer -05

1:50.502    F17 1:a
Örgryte IS KEllen Hansson -04
Clara Weetom -04
Sofia Engberg -02
Ebba Francois -04

1:54.154    K
Mölndals AIK F17Olivia Ambertsson -05
Majken Sommar -05
Cornelia Andersson -05
Sigrid Carlsson -06

1:55.655    F17 3:a



© Track & Field, Christer Falk