RESULTAT
Göteborgs Inomhus 2020-02-01/02
Göteborg, Friidrottens Hus
IK Vikingen
Uppdaterad: 2020-02-02 23:13
Resultatlänk lördag  söndag     


 
M Vikt15.88 kg
2 feb 
Tim Söderqvist95Hälle IF17,32   
Henrik Klingener78Lerum Friidrott9,61   


P17 200m
Finalheat 12 feb 
Andreas Ofstad Kulseng01Larvik Turn &IF22.79-    P19
David Ulstein03Mölndals AIK23.391   
Isak Helgesson03Örgryte IS23.602   
Robin Turan04IFK Göteborg24.227   

Finalheat 22 feb 
Nils Thorin03Örgryte IS23.874   
Anton Säll03Huddinge AIS23.885   
Leo Zikovic04Örgryte IS24.398   
Casper Elliot03Huddinge AIS24.569   

Finalheat 32 feb 
Albin Jannesson03Örgryte IS24.9312   
Håkon Sand01Larvik Turn &IF25.24-    P19
Mattias Carman03Örgryte IS25.3315   
Albin Hagstedt04Örgryte IS26.2020   

Finalheat 42 feb 
Anthon Bokelund Singh04IFK Göteborg24.046   
Josef Weiner03Mölndals AIK25.5417   
Jonas Öjdefors03IK Ymer25.8419   

Finalheat 52 feb 
Johannes Lundqvist04Ullevi FK24.6210   
Viggo Andersson04Ullevi FK24.7611   
Carl Hermansson03Bohus IF25.7518   

Finalheat 62 feb 
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg23.833   
Philip Bayer03Mölndals AIK25.2514   
Simon Hellsing03IF Kville25.3716   


P17 1500m
Final2 feb 
Ivan Magnusson02Sävedalens AIK 4:32.41    P18
Nicolaus Fager67Hälle IF 4:46.37    M50
Lukas Jakobsson03Sävedalens AIK 4:47.09   
Jonathan Norrman03Bohus IF 4:50.00   


P17 Stav
2 feb 
Sten Hagström03Örgryte IS430   
William Asker04Örgryte IS430   
Felix Steene04Ullevi FK370   
Gustav Thyrman04IF Rigor350   


P17 Längd
2 feb 
Victor Hering03Ullevi FK6,79   
Joakim Hellbratt03Huddinge AIS6,54   
Nicholas Thoong03IFK Göteborg5,55   
Jonas Öjdefors03IK Ymer5,40   


P17 Kula5.0 kg
2 feb 
Leo Zikovic04Örgryte IS15,10   
Agustin Hilmersson03IK Orient12,32   
Oliver Sonnerup04Brattås CK12,24   
Felix Jordebrandt03IF Kville12,00   
Jakob Johansson04Varbergs GIF9,65   
Carl Ekberg04Sävedalens AIK9,42   


P17 Vikt11.34 kg
2 feb 
Jakob Johansson04Varbergs GIF14,15   
Hugo Kajsjö03Lerum Friidrott13,52   


P16 1500m
Final2 feb 
Jonathan Grahn04Mölndals AIK 4:20.82   
Philip Frick04Örgryte IS 4:25.23   
Oskar Davidsson04Varbergs GIF 4:26.91   
Martin Jarlbäck04Mölndals AIK 4:34.93   
Lucas Frew04Lerum Friidrott 4:38.76   
Louis Schmitz04Ullevi FK 4:43.60   
Isak Anderberg04Mölndals AIK 4:48.37   
Vilmer Andersson04Trollhättan FIK 4:53.02   
Edwin Gunnarsson04Hälle IF 5:10.47   
10 Simon Sahlström04IF Rigor 5:29.15   
Alfons Råwall04Sävedalens AIKej start   


P16 Längd
2 feb 
Alex Apelgrim04Örgryte IS6,83   
Felix Steene04Ullevi FK6,20   
Johannes Lundqvist04Ullevi FK5,98   
Casper Bergstrand04Stenungsunds FI5,94   
Oden Grahm Goles04IFK Göteborg5,64   


P15 60m
Final2 feb 
David Levegård05IF Rigor 7.67   
Theodor Johner05Lerum Friidrott 7.90   
Johan Conway05Mölndals AIK 7.99   
Enzo Martini Tedfelt05Mölndals AIK 8.22   
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott 8.31   
Anton Fyhr05Örgryte IS 8.69   


P15 1000m
Final2 feb 
Olle Ackebjer05IFK Göteborg 2:47.67   
Adam Sörqvist05Sävedalens AIK 2:50.88   
Noel Krantz Törnblom05Sävedalens AIK 2:53.33   
Ludvig Holgersson05Bohus IF 2:57.21   
Henok Ande05Mölndals AIK 3:10.68   


P15 Stav
2 feb 
Gabriel Torgersson05IF Kville380   
Jacob Tegnér05Lerum Friidrott330   
Elliot Lindbom05Lerum Friidrott290   
Ludvig Palmkvist05IFK Halmstad270   
Alexander Carlsson05IFK Halmstad270   
Nils Askelund05Mölndals AIK270   
Axel Widerberg06IFK Göteborg260   


P15 Längd
2 feb 
Melker Svanberg05IF Kville5,75   
Jonas Gustén05Ullevi FK5,50   
Theodor Johner05Lerum Friidrott5,47   
Linus Wahl05Lerum Friidrott5,23   
Lucas Kantola05IK Orient5,09   
Ludvig Palmkvist05IFK Halmstad4,95   
David Levegård05IF Rigor4,89   
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott4,50   
Anton Fyhr05Örgryte IS3,91   


P15 Kula4.0 kg
2 feb 
Lucas Kantola05IK Orient11,25   
Linus Wahl05Lerum Friidrott10,75   
Viggo Nielsen05Lerum Friidrott8,81   


P15 Vikt9.08 kg
2 feb 
Adam Rydén05Bohus IF12,15   
Albin Östman05Lerum Friidrott11,39   
Lukas Axlid05Sävedalens AIK10,69   
Valdemar Wik06Sävedalens AIK9,94   
Linus Wahl05Lerum Friidrott9,88   
Arvid Toorell06Lerum Friidrott7,31   


P14 60m
Försök heat 12 feb 
Allan Elgemark06Mölndals AIK 8.30q   
Lukas Lehto06Mölndals AIK 8.36q   
Fredrik Holmer06Alingsås IF 8.50q   
Axel Widerberg06IFK Göteborg 8.93q   
Hannes Lukkari06Lerum Friidrott 8.95    

Försök heat 22 feb 
Jack Wennman06Trollhättan FIK 7.98q   
Anton Fäldt06Mölndals AIK 7.99q   
Linus Göpel06Mölndals AIK 8.93q   
Viggo Büller06Sävedalens AIK 8.93q   

Final2 feb 
Jack Wennman06Trollhättan FIK 7.83   
Anton Fäldt06Mölndals AIK 8.04   
Fredrik Holmer06Alingsås IF 8.46   
Allan Elgemark06Mölndals AIK 8.73   
Viggo Büller06Sävedalens AIK 8.97   
Axel Widerberg06IFK Göteborg 9.00   
Linus Göpel06Mölndals AIK 9.12   
Lukas Lehto06Mölndals AIKej start   


P14 1000m
Final2 feb 
Filip Ackebjer07IFK Göteborg 2:55.51   
Julius Wiklund06IK Wilske 3:01.96   
Ludwig Rosén06Mölndals AIK 3:04.47   
Karl Aderstedt Althoff06Mölndals AIK 3:17.82   
Elis Jönsson06Majornas IK 3:23.95   
Arvid Hermansson06Mölndals AIK 3:25.58   
Rasmus Krenauer06Mölndals AIK 3:37.75   
Nils Kardemark06Örgryte IS 3:51.12   


P14 Längd
2 feb 
Jack Wennman06Trollhättan FIK4,77   
Oliver Manning06Mölndals AIK4,65   
Valdemar Wik06Sävedalens AIK4,61   
Allan Elgemark06Mölndals AIK4,50   
Fredrik Holmer06Alingsås IF4,16   
Oscar Carlsson06Örgryte IS4,02   
Hannes Lukkari06Lerum Friidrott3,78   


P13 60m
Försök heat 12 feb 
Josh Anthony Bjerke07Larvik Turn &IF 8.36q   
Alfred Danerud07Sävedalens AIK 8.37q   
Kalle Thyrman07IF Rigor 8.64q   
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg 9.12    
Floyd Gerhardt07Brattås CK10.07    
William Falkenström07Kongahälla AIK10.17    

Försök heat 22 feb 
Daniel Otterdahl07Örgryte IS 8.00q   
Malte Zettergren07Varbergs GIF 8.79q   
David Blixt07Mölndals AIK 8.88    
Axel Ohlson07Kongahälla AIK 9.25    
Caleb Tessema07Mölndals AIK 9.88    
Mellvin Lessner Sveen07Majornas IK 9.95    

Försök heat 32 feb 
Joel Pettersson07IFK Göteborg 8.41q   
Albin Bolin07IFK Göteborg 8.69q   
Sebastian Kjellberg07IF Rigor 8.86q   
Oskar Ekström07Kongahälla AIK 9.20    
Axel Johansson07Kongahälla AIK 9.21    
Alexandro Tarride07Örgryte IS 9.89    

Final2 feb 
Daniel Otterdahl07Örgryte IS 8.02   
Alfred Danerud07Sävedalens AIK 8.34   
Josh Anthony Bjerke07Larvik Turn &IF 8.51   
Joel Pettersson07IFK Göteborg 8.51   
Kalle Thyrman07IF Rigor 8.69   
Albin Bolin07IFK Göteborg 8.77   
Sebastian Kjellberg07IF Rigor 8.84   
Malte Zettergren07Varbergs GIF 8.97   


P13 800m
Final2 feb 
Wilmer Grahn07Mölndals AIK 2:21.64   
Axel Ohlson07Kongahälla AIK 2:27.98   
Noah Svedberg07Sävedalens AIK 2:35.35   
Nils Johner07Lerum Friidrott 2:37.60   
Anton Grentzelius07Stenungsunds FI 2:45.49   
Max Berggren08Mölndals AIK 2:56.43    P12
Mellvin Lessner Sveen07Majornas IK 2:58.17   
Floyd Gerhardt07Brattås CK 3:01.39   


P13 Stav
2 feb 
Ove Hagström07Örgryte IS270   


P13 Längdzon
2 feb 
Alfred Danerud07Sävedalens AIK4,98   
Sebastian Kjellberg07IF Rigor4,82   
Joel Pettersson07IFK Göteborg4,67   
Axel Johansson07Kongahälla AIK4,59   
Malte Zettergren07Varbergs GIF4,48   
Nils Johner07Lerum Friidrott4,41   
Albin Bolin07IFK Göteborg4,40   
Kalle Thyrman07IF Rigor4,35   
David Blixt07Mölndals AIK4,27   
10 Oskar Ekström07Kongahälla AIK4,06   
11 Vilgot Smedberg07IFK Göteborg4,01   
12 William Falkenström07Kongahälla AIK3,72   
13 Caleb Tessema07Mölndals AIK3,58   
14 Oscar Lansenfeldt07Lerum Friidrott3,40   
15 Mellvin Lessner Sveen07Majornas IK3,24   


P12 Höjd
2 feb 
Eskil Fernström08Mölndals AIK148   
Sebastian Siering08IFK Göteborg143   
Nils Amundin08Sävedalens AIK140   
Uno Stål08KA 2 IF132   
Zacharias Torgersson08IF Kville132   
William Johansson08IFK Göteborg122   
Maximilian Jonsrud08IFK Göteborg117   
Victor Falk08IFK Göteborg112   
Hannes Sjölund08Mölndals AIK106   


P12 Längdzon
2 feb 
Uno Stål08KA 2 IF5,15   
Eskil Fernström08Mölndals AIK4,81   
Elliot Nigam08Mölndals AIK4,62   
Max Westerlund08Mölndals AIK4,54   
Elliot Flach08IFK Göteborg4,29   
Hubert Amberntsson08Mölndals AIK4,26   
Melwin Österberg08Sävedalens AIK4,01   
Vidar Törnqvist08IFK Göteborg3,90   
Viggo Sjöström08Sävedalens AIK3,69   
10 Hjalmar Peixoto08IF Kville3,65   
11 Julian Lukebani08Mölndals AIK3,57   
12 Ville Fallqvist08Hälle IF3,56   
13 Victor Falk08IFK Göteborg3,53   
14 Julian Quist08IFK Göteborg3,49   
15 Hannes Sjölund08Mölndals AIK3,42   
16 Oskar Blomqvist08IF Kville3,34   
17 Lukas Halling08Örgryte IS2,69   


P12 Kula3.0 kg
2 feb 
Nils Amundin08Sävedalens AIK7,63   
Uno Stål08KA 2 IF7,48   
Max Westerlund08Mölndals AIK6,93   
Hjalmar Peixoto08IF Kville6,27   
Einar Frank08IF Kville5,22   


P11 600m
Finalheat 12 feb 
Vincent Åberg09Ullevi FK 1:51.031   
Viktor Jernberg09Hälle IF 1:51.072   
Håvard Sølvik09Larvik Turn &IF 1:52.873   
Eddie Nord09Hälle IF 1:55.555   
William Farberger09Örgryte IS 1:56.646   
Tim Frid Göransson09Sävedalens AIK 2:08.148   
Albin Nilsson09Varbergs GIF 2:14.9712   
Melker Axander09Kongahälla AIK 2:24.6614   

Finalheat 22 feb 
Wille Hedström09Sävedalens AIK 1:54.234   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg 1:58.327   
Tage Ovesson09Mölndals AIK 2:08.689   
Kevin Johansson09IFK Göteborg 2:10.0810   
Edvin Andersson09Lidköpings IS 2:14.3111   
Elion Vågsund09Kongahälla AIK 2:19.4213   
Oliver Hägg09Sävedalens AIK 2:31.0015   


P11 Höjd
2 feb 
Vincent Åberg09Ullevi FK142   
Melker Holgersson10Bohus IF136   
Herman Ryding09IFK Göteborg136   
Silas Andersson10Falkenbergs IK132   
Wilmer Redelius09Sävedalens AIK127   
Max Johansson09Ullevi FK122   
Love Ljungqvist09IK Orient122   
Alvin Nettus09Ullevi FK117   
Wille Hedström09Sävedalens AIK117   
Olle Krenauer09Mölndals AIK117   
11 Oliver Hägg09Sävedalens AIK106   
11 Melker Axander09Kongahälla AIK106   
13 Adrian Krantz09IFK Göteborg106   
Elion Vågsund09Kongahälla AIKX   


P11 Längdzon
2 feb 
Vincent Åberg09Ullevi FK4,76   
Herman Ryding09IFK Göteborg4,25   
Håvard Sølvik09Larvik Turn &IF4,07   
Wille Hedström09Sävedalens AIK3,94   
Alvin Nettus09Ullevi FK3,92   
Tim Frid Göransson09Sävedalens AIK3,84   
Edvin Andersson09Lidköpings IS3,77   
Tage Ovesson09Mölndals AIK3,73   
Justin Harwood09Ullevi FK3,68   
10 Oliver Hägg09Sävedalens AIK3,58   
11 Adrian Krantz09IFK Göteborg3,48   
12 Albin Nilsson09Varbergs GIF3,45   
13 Filip Håkansson09IK Orient3,34   
14 Melker Axander09Kongahälla AIK3,26   
15 Elion Vågsund09Kongahälla AIK2,99   
16 Gustaf Wärenstål09Mölndals AIK2,67   


P10 600m
Final2 feb 
Silas Andersson10Falkenbergs IK 1:44.29   
Carl Lindeskär10Hälle IF 1:57.15   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg 2:01.93   
Alfred Björkenor10IFK Göteborg 2:04.77   
Max Rongård Juhnke10IFK Göteborg 2:06.40   
Victor Barck Dahlberg10IFK Göteborg 2:06.67   
Ivar Holmstrand10Mölndals AIK 2:07.62   
Gustav Waborg10IFK Göteborg 2:14.92   
Adam Niklasson10IFK Göteborg 2:15.72   
10 Espen Robinson10Mölndals AIK 2:18.21   
Svante Fernström10Mölndals AIKbröt   


P10 Längdzon
2 feb 
Silas Andersson10Falkenbergs IK4,49   
Alfred Björkenor10IFK Göteborg3,86   
Max Rongård Juhnke10IFK Göteborg3,85   
Victor Barck Dahlberg10IFK Göteborg3,82   
Gustav Waborg10IFK Göteborg3,79   
Svante Fernström10Mölndals AIK3,67   
Carl Lindeskär10Hälle IF3,61   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg3,47   
Ivar Holmstrand10Mölndals AIK3,43   
10 Espen Robinson10Mölndals AIK3,42   


K Vikt9.08 kg
2 feb 
Molly Broback01Sävedalens AIK15,16   
Luana Klaric-Lundh99Göteborgs KIK14,34   
Matilda Ekenberg00Sävedalens AIK14,33   
Ebba Molinder00Mölndals AIK13,57   
Jessica Preiman98Haparanda SKT12,87   


F17 200m
Finalheat 12 feb 
Elna Wester05Örgryte IS26.301   
Elin Pettersson03IFK Göteborg26.553   
Sandra Åberg03Göteborgs KIK26.885   
Ida Kühnel Pappila04IFK Göteborg27.276   

Finalheat 22 feb 
Ellen Hansson04Örgryte IS26.442   
Lina Ånstad05Motala AIF26.844   
Saranda Kryeziu02Larvik Turn &IF27.14-    F18
Tilda Wahlén04Mölndals AIK27.317   

Finalheat 32 feb 
Eline Johannessen02Larvik Turn &IF27.58-    F18
Amanda Ehrnborg04Mölndals AIK28.248   
Ida Stenman04Örgryte IS28.369   
Ebba Francois04Örgryte IS30.0114   

Finalheat 42 feb 
Ester Schenk04Ullevi FK28.9811   
Linnea Kristine R Larsen04Larvik Turn &IF29.7413   
Clara Weetom04Örgryte IS30.0916   

Finalheat 52 feb 
Nicole Dinu03Ullevi FK28.4610   
Vilde Gulvik03Larvik Turn &IF29.6212   
Clara Utgenannt04Bokenäs IF30.0215   


F17 1500m
Final2 feb 
Sofia Johansson98Linköpings GIF 4:38.95    K ut
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 4:43.40    F19 ut
Tilda Knauer03Hälle IF 4:46.43    F17 1:a
Majken Söderlund Larsson07Stenungsunds FI 4:47.90    F16 1:a
Saga Provci04IFK Göteborg 4:48.51    F16 2:a
Alma Svantesson04Mölndals AIK 4:48.71    F16 3:a
Saga Hagelin03Mölndals AIK 4:50.90    F17 2:a
Felicia Brink04IF Kville 4:59.03    F16 4:a
Ebba Wahlberg02IK Ymer 5:02.45    F18 ut
10 Tilda Mjörnell04Ullevi FK 5:09.45    F16 5:a
11 Agnes Andersen04Istrums SK 5:10.18    F16 6:a
12 Indra Johansson04Trollhättan FIK 5:14.57    F16 7:a


F17 Stav
2 feb 
Alma Olsson04IF Rigor285   
Elsa Kaspersson03Varbergs GIF285   
Sofia Olsson04IF Rigor275   
Ester Schenk04Ullevi FK275   
Elsa Dåverhög04Lerum Friidrott265   
Klara Hillman04IF Rigor235   


F17 Längd
2 feb 
Elin Pettersson03IFK Göteborg5,13   
Liv Nilsander03Varbergs GIF4,48   
Elin Tegnér03Lerum Friidrott4,20   


F17 Kula3.0 kg
2 feb 
Emilia Wernerliv04Kongahälla AIK13,88   
Ebba Toorell03Lerum Friidrott12,33   
Elsa Wållgren04Lerum Friidrott12,05   
Nicole Dinu03Ullevi FK11,56   
Linnea Persson03IFK Göteborg10,93   
Emma Jelic03IK Ymer10,58   


F16 Längd
2 feb 
Moa Gustafsson04Göteborgs KIK5,34   
Aicha Koné04Ullevi FK5,30   
Nora Jolbäck04Lidköpings IS5,27   
Ida Kühnel Pappila04IFK Göteborg5,06   
Agnes Frimannsson04Sävedalens AIK5,04   
Lina Ånstad05Motala AIF4,75   
Alma Holmberg04IK Ymer4,63   
Isabel Lessmark04IFK Göteborg4,54   
Amanda Magnusson04Göteborgs KIK4,36   
10 Agnes Hallbjörner04Ullevi FK4,35   
11 Celine Lima04Ullevi FK4,23   
12 Linnéa Bolin04IFK Göteborg4,22   
13 Ester Schenk04Ullevi FK4,20   
14 Emma Andblad04Mölndals AIK3,77   
15 Megan Sprunger04IK Ymer3,65   


F15 60m
Försök heat 12 feb 
Helmi Hjortbäck05Sävedalens AIK 8.16q   
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott 8.46q   
Thea Johansson05Ullevi FK 8.70    
Elsie Gerhardt05Brattås CK 8.73    
Nicole Hoffman05IK Orient 8.81    
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott 8.93    
Lo Rosengren05Varbergs GIF 9.25    

Försök heat 22 feb 
Inez Yngve05Örgryte IS 8.31q   
Kellie Tran05IK Ymer 8.37q   
Tilda Davidsson05Bohus IF 8.82    
Jenny Olsson05Varbergs GIF 8.86    
Cornelia Andersson05Mölndals AIK 8.94    
Saga Zettergren05Varbergs GIF 9.11    
Jeriel Kabongo05Ullevi FKej start    

Försök heat 32 feb 
Lina Ånstad05Motala AIF 8.05q   
Tova Gustafsson05Istrums SK 8.40q   
Corinne Danielsson05Ullevi FK 8.90    
Julia Wernvik05Ullevi FK 9.14    
Eleonora Piga05IFK Göteborg 9.30    
Emily Olsson05Mölndals AIK 9.47    

Försök heat 42 feb 
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 8.13q   
Leia Holm05Lerum Friidrott 8.61q   
Majken Sommar05Mölndals AIK 8.96    
Filippa Couture05Ullevi FK 9.03    
Emma Henriksson05Falkenbergs IK 9.04    
Helena Celik05Ullevi FK 9.53    

Final2 feb 
Lina Ånstad05Motala AIF 7.98   
Helmi Hjortbäck05Sävedalens AIK 8.08   
Svea Wikstrand05IF Hagen FIK 8.21   
Inez Yngve05Örgryte IS 8.33   
Kellie Tran05IK Ymer 8.35   
Tova Gustafsson05Istrums SK 8.36   
Alice Bengtsson05Lerum Friidrott 8.47   
Leia Holm05Lerum Friidrott 8.67   


F15 1000m
Final2 feb 
Paulina Hultberg05Alingsås IF 3:01.05   
Nicole Tiourine05IFK Göteborg 3:01.41   
Elin Hagelin05Mölndals AIK 3:06.51   
Maud de Coninck05Sävedalens AIK 3:06.52   
Agnes Thundal05IFK Göteborg 3:06.56   
Philippa Duff05Hälle IF 3:10.07   
Ida Kraft05Trollhättan FIK 3:10.09   
Emilia Lundstedt05Mölndals AIK 3:11.46   
Astrid Baunge05Mölndals AIK 3:12.31   
10 Elsa Friberg05Örgryte IS 3:40.64   
11 Emma Norrman05Bohus IF 3:57.67   


F15 Stav
2 feb 
Elin Jansson05Lerum Friidrott300   
Siri Kaspersson05Varbergs GIF275   
Alma Falck06IFK Halmstad255   
Helle Kvalheim05Halden IL245   
Jenny Lundin06IF Rigor235   
Smilla Arkdal Ranebro06IF Rigor220   
Mimmi Hellberg06Sävedalens AIK220   
Alva Sjöström06Sävedalens AIK205   
Ida Holming06IF Rigor190   
10 Ella Holmberg06Lerum Friidrott190   
11 Vera Lagerlöf06Lerum Friidrott190   
Alice Tartu06IF Kville   


F15 Längd
2 feb 
Kellie Tran05IK Ymer5,14   
Inez Yngve05Örgryte IS4,96   
Tilda Davidsson05Bohus IF4,68   
Tova Gustafsson05Istrums SK4,67   
Noortje Thien Berglin05Sävedalens AIK4,65   
Thea Johansson05Ullevi FK4,59   
Elna Wester05Örgryte IS4,53   
Josefine Holmesson05Lerum Friidrott4,48   
Jolina Nyfeldt05IK Ymer4,47   
10 Svea Wikstrand05IF Hagen FIK4,40   
11 Cornelia Andersson05Mölndals AIK4,35   
12 Filippa Couture05Ullevi FK4,27   
13 Ella Papoz Wåhlin05Örgryte IS4,25   
14 Nicole Hoffman05IK Orient4,22       4,15
15 Astrid Baunge05Mölndals AIK4,22       4,07
16 Alice Bengtsson05Lerum Friidrott4,21   
17 Helle Kvalheim05Halden IL4,20   
18 Leia Holm05Lerum Friidrott4,19   
19 Jenny Olsson05Varbergs GIF4,18   
20 Elsie Gerhardt05Brattås CK4,00   
21 Corinne Danielsson05Ullevi FK3,88   
22 Emma Henriksson05Falkenbergs IK3,86   
23 Emma Thorbjörnsson05Göteborgs KIK3,83   
24 Emma Norrman05Bohus IF3,80   
25 Ebba Halling05Örgryte IS3,45   
26 Helena Celik05Ullevi FK3,29   
Felicia Asmar05Örgryte ISX   


F14 60m
Försök heat 12 feb 
Linnea Johansson06Varbergs GIF 8.43q   
Ebba Bryngelsson06IFK Halmstad 8.61q   
Moa Stagemyr06Mölndals AIK 8.96    
Alice Tartu06IF Kville 9.27    
Aya Azaizi06Ullevi FK 9.28    
Molly Klingener06Lerum Friidrott 9.90    
Alexandra Kvarnst06Göteborgs KIK10.04    

Försök heat 22 feb 
Julia Kühnel Pappila06IFK Göteborg 8.40q   
Tilda Jildefjord06Sävedalens AIK 8.49q   
Victory Ezennaya06Bohus IF 8.63q   
Leonor Mangas Larsson06Varbergs GIF 8.78    
Julia Enevik06Lerum Friidrott 9.08    
Hanna Schälin06Kongahälla AIK 9.14    
Fotini Theodosiou06Göteborgs KIK11.15    

Försök heat 32 feb 
Olivia Lundberg06Mölndals AIK 8.25q   
Ester Ahlbäck Björck06IFK Göteborg 8.40q   
Sabina Kern06Brattås CK 8.76    
Anna Carlsson06Tingbergs AIS 8.84    
Elin Lövenklev06Varbergs GIF 9.09    
Ella Holmberg06Lerum Friidrott 9.56    
Sueli Löfvenholm06Göteborgs KIK 9.60    

Försök heat 42 feb 
Tuva Aebischer Skogbäck06Mölndals AIK 8.69q   
Sigrid Elfgren06IFK Sunne FK 8.71    
Lisa Holmer06Alingsås IF 8.96    
Elsa Heyden06Ullevi FK 9.22    
Emilia Bergh06IK Orient 9.28    
Hannah Nielsen06IK Orient 9.44    
Freja Broberg06Lerum Friidrott 9.68    

Final2 feb 
Olivia Lundberg06Mölndals AIK 8.15   
Julia Kühnel Pappila06IFK Göteborg 8.35   
Ester Ahlbäck Björck06IFK Göteborg 8.36   
Linnea Johansson06Varbergs GIF 8.42   
Tilda Jildefjord06Sävedalens AIK 8.48   
Ebba Bryngelsson06IFK Halmstad 8.52   
Victory Ezennaya06Bohus IF 8.61   
Tuva Aebischer Skogbäck06Mölndals AIK 8.69   


F14 1000m
Finalheat 12 feb 
Wilma Ehrnborg06Mölndals AIK 3:07.521   
Nelly Elned06Hälle IF 3:08.312   
Stina Tagesson06IK Ymer 3:09.083   
Selma Boesen Skisaker06Larvik Turn &IF 3:13.454   
Lovisa Emanuelsson06IFK Göteborg 3:14.095   
Alva Thunberg06IFK Göteborg 3:21.947   
Elsa Tagesson06IK Ymer 3:24.068   

Finalheat 22 feb 
Lisa Holmer06Alingsås IF 3:18.906   
Ebba Stenstavold06Hälle IF 3:31.929   
Tilda Olsson Kåår06Varbergs GIF 3:32.2010   
Ella Gianneschi06Sävedalens AIK 3:32.2811   
Leonor Mangas Larsson06Varbergs GIF 3:39.2912   
Lovisa Nilsson06Trollhättan FIK 3:41.2513   
Emelia Bengtsson06IF Kville 3:49.9114   


F14 Höjd
2 feb 
Linnea Hallsten06Dals Södra FFI155   
Matilda Svenkvist06IK Ymer148   
Emma Wendel06Bohus IF148   
Sigrid Elfgren06IFK Sunne FK148   
Smilla Arkdal Ranebro06IF Rigor148   
Annie Sjösten06Sävedalens AIK144   
Beatrice Amundin06Sävedalens AIK144   
Sigrid Carlsson06Mölndals AIK144   
Ida Holming06IF Rigor140   
Moa Stagemyr06Mölndals AIK140   
11 Ebba Pauli06Sävedalens AIK140   
12 Amelia Röstlund06IF Rigor136   


F14 Längd
2 feb 
Tilde Dahlberg06Hälle IF5,38   
Annie Sjösten06Sävedalens AIK4,99   
Ester Ahlbäck Björck06IFK Göteborg4,95   
Julia Kühnel Pappila06IFK Göteborg4,87   
Victory Ezennaya06Bohus IF4,76   
Elin Björn06Bohus IF4,68   
Meja Ahlfors06Majornas IK4,63   
Sigrid Elfgren06IFK Sunne FK4,53   
Alva Thunberg06IFK Göteborg4,52   
10 Sabina Kern06Brattås CK4,51   
11 Ebba Bryngelsson06IFK Halmstad4,35   
12 Alma Falck06IFK Halmstad4,26   
13 Alva Nordlinder06Göteborgs KIK4,18   
14 Julia Enevik06Lerum Friidrott4,09   
15 Anna Carlsson06Tingbergs AIS4,02   
16 Sigrid Carlsson06Mölndals AIK4,00       3,93
17 Ebba Pauli06Sävedalens AIK4,00       3,88
18 Alice Tartu06IF Kville3,93       3,92 3,70
19 Kalla Jadelius Giorgi06Göteborgs KIK3,93       3,92 3,68
20 Emma Wistrand06IK Orient3,59   
21 Ella Holmberg06Lerum Friidrott3,58   
22 Alva Sjöström06Sävedalens AIK3,57   
23 Hanna Schälin06Kongahälla AIK3,52   
24 Ida Bäck06Lerum Friidrott3,44   
Hannah Nielsen06IK OrientX   
Molly Klingener06Lerum FriidrottX   


F13 60m
Försök heat 12 feb 
Emilia Emilsson07IFK Göteborg 8.69q   
Mary Harwood07Ullevi FK 8.88q   
Fatima Diaby07Ullevi FK 9.00q   
Svea Götestam07Göteborgs KIK 9.07q   
Hilda Rydén07Sävedalens AIK 9.10    
Lisa Karlsson07Sävedalens AIK 9.37    
Maja Malmström07IF Rigor 9.45    
Bella Grahn07Mölndals AIK10.43    

Försök heat 22 feb 
Amanda Tran07IK Ymer 8.43q   
Elsa Claesson07Mölndals AIK 9.02q   
Olivia Johansson07Ullevi FK 9.06q   
Stella Svensson07Varbergs GIF 9.28    
Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg 9.39    
Alice Berggren07Sävedalens AIK 9.40    
Ella Thompson07Göteborgs KIK 9.55    
Lily Stigberg07Lerum Friidrott 9.93    

Försök heat 32 feb 
Alice Bredström07Brattås CK 8.69q   
Fea Bolt-Hansen07Örgryte IS 8.76q   
Lena Run Aronsdottir07IFK Göteborg 8.95q   
Daniella Kloth07Sävedalens AIK 9.14    
Sigrid Högberg07Ullevi FK 9.14    
Bella Wennbom07Ullevi FK 9.24    
Märta Rhodin07Lerum Friidrott 9.39    
Elin Wrange Linder07Sävedalens AIK10.04    

Försök heat 42 feb 
Nadira Muminovic07Hälle IF 8.50q   
Julia Swerin07Lerum Friidrott 9.02q   
Leah Söder07IF Göta Karlstad 9.10q   
Majken Avenfors07Kongahälla AIK 9.26    
Ebba Bränholm07Sävedalens AIK 9.48    
Hanna Granath07Sävedalens AIK 9.78    
Lovisa Ludwigsson07Göteborgs KIK 9.90    

Försök heat 52 feb 
Elin Giebat07IK Orient 8.66q   
Jill Klint07Kongahälla AIK 9.00q   
Alice Hjort07IFK Göteborg 9.05q   
Tyra Lundqvist07Mölndals AIK 9.12    
Livia Kristensson07IFK Göteborg 9.40    
Elsa Dehre07Sävedalens AIK 9.77    
Hedda Ljungberg07Kongahälla AIKej start    

Finalheat 12 feb 
Amanda Tran07IK Ymer 8.34   
Nadira Muminovic07Hälle IF 8.38   
Elin Giebat07IK Orient 8.66   
Emilia Emilsson07IFK Göteborg 8.71   
Alice Bredström07Brattås CK 8.75   
Fea Bolt-Hansen07Örgryte IS 8.85   
Mary Harwood07Ullevi FK 8.85   
Lena Run Aronsdottir07IFK Göteborg 8.90   

Finalheat 22 feb 
Fatima Diaby07Ullevi FK 8.91   
Elsa Claesson07Mölndals AIK 8.95   
Alice Hjort07IFK Göteborg 8.96   
Jill Klint07Kongahälla AIK 8.98   
Leah Söder07IF Göta Karlstad 8.99   
Svea Götestam07Göteborgs KIK 9.02   
Julia Swerin07Lerum Friidrott 9.03   
Olivia Johansson07Ullevi FK 9.22   


F13 800m
Final2 feb 
Agnes Knauer07Hälle IF 2:36.42   
Vera Thiringer Coster07IFK Göteborg 2:36.76   
Alice Hjort07IFK Göteborg 2:39.25   
Elsa Claesson07Mölndals AIK 2:39.49   
Olivia Fåglefelt Johansson07Göteborgs KIK 2:43.03   
Elsa Svantesson07Mölndals AIK 2:47.70   
Bella Wennbom07Ullevi FK 2:47.85   
Elsa Dehre07Sävedalens AIK 2:48.76   
Lova Carlsson07Mölndals AIK 2:50.46   
10 Siri Provci07IFK Göteborg 2:58.00   


F13 Höjd
2 feb 
Elin Giebat07IK Orient145   
Alice Bredström07Brattås CK145   
Alice Jangemyr07Mölndals AIK145   
Maja Malmström07IF Rigor141   
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK141   
Selma Springfors07Mölndals AIK141   
Livia Kristensson07IFK Göteborg137   
Ellen Bäckström07Istrums SK133   
Daniella Kloth07Sävedalens AIK128   
Majken Avenfors07Kongahälla AIK128   
Jill Klint07Kongahälla AIK128   
12 Linnea Johansson07Bohus IF128   
13 Alice Berggren07Sävedalens AIK128   
14 Ella Thompson07Göteborgs KIK123   
15 Elin Wrange Linder07Sävedalens AIK123   
16 Hanna Granath07Sävedalens AIK118   
17 Rebecka Björklund07IF Kville118   
18 Elvira Engman07Mölndals AIK118   
19 Linn Fernqvist07Sävedalens AIK112   
20 Hannah Granelli07Sävedalens AIK106   


F13 Stav
2 feb 
Elsa Skager08Lerum Friidrott220   
Alice Bredström07Brattås CK205   
Ebba Bränholm07Sävedalens AIK205   
Lisa Karlsson07Sävedalens AIK175   
Klara Uveborn07IFK Göteborg   


F13 Längdzon
2 feb 
Nadira Muminovic07Hälle IF4,84   
Elin Andersson07Brattås CK4,74   
Amanda Tran07IK Ymer4,69   
Emilia Emilsson07IFK Göteborg4,58   
Julia Swerin07Lerum Friidrott4,56   
Ellen Bäckström07Istrums SK4,38   
Emma Nordahl Vieira07Kongahälla AIK4,32       4,28
Klara De Feo07IF Kville4,32       4,18
Johanna Gustén07Ullevi FK4,27   
10 Fatima Diaby07Ullevi FK4,26   
11 Fea Bolt-Hansen07Örgryte IS4,23   
12 Svea Götestam07Göteborgs KIK4,20   
13 Sigrid Högberg07Ullevi FK4,18       4,13
14 Olivia Fåglefelt Johansson07Göteborgs KIK4,18       4,09
15 Majken Avenfors07Kongahälla AIK4,17   
16 Alice Hjort07IFK Göteborg4,16   
17 Elsa Claesson07Mölndals AIK4,15   
18 Leah Söder07IF Göta Karlstad4,14   
19 Alice Berggren07Sävedalens AIK4,11   
20 Lisa Karlsson07Sävedalens AIK4,08       3,95
21 Maja Malmström07IF Rigor4,08       3,99
22 Livia Kristensson07IFK Göteborg4,04   
23 Mary Harwood07Ullevi FK4,01   
24 Hanna Granath07Sävedalens AIK3,92   
25 Nova Hoffman07IK Orient3,88   
26 Elvira Engman07Mölndals AIK3,82   
27 Märta Rhodin07Lerum Friidrott3,80   
28 Elin Wrange Linder07Sävedalens AIK3,78   
29 Hilda Rydén07Sävedalens AIK3,72       3,70
30 Ella Thompson07Göteborgs KIK3,72       3,69
31 Rebecka Björklund07IF Kville3,71   
32 Lily Stigberg07Lerum Friidrott3,68   
33 Elsa Dehre07Sävedalens AIK3,53   
34 Hedda Ljungberg07Kongahälla AIK3,50   
35 Lovisa Ludwigsson07Göteborgs KIK3,48   
36 Siri Provci07IFK Göteborg3,42   
37 Linn Fernqvist07Sävedalens AIK3,20   


F12 800m
Final2 feb 
Ida Ekengren08Mölndals AIK 2:37.75   
Agnes Ramhult08IK Ymer 2:39.67   
Marthe Linnea Jensen08Larvik Turn &IF 2:40.58   
Elina Karlsson08Mölndals AIK 2:41.60   
Alva Boesen Skisaker08Larvik Turn &IF 2:44.72   
Ebba Holmén08IFK Göteborg 2:49.38   
Maja Carlsson08Kongahälla AIK 2:55.34   
Sarah Pappila08Kongahälla AIK 3:05.98   
Stella Bengtsson08IF Kville 3:06.75   
10 Selma Kristiansson08Göteborgs KIK 3:22.08   


F12 Höjd
2 feb 
Nellie Sturesson08Falkenbergs IK140   
Alva Boesen Skisaker08Larvik Turn &IF136   
Ebba Olsson08Istrums SK132   
Elin Larsson08IF Rigor132   
Svea Van Eden08Varbergs GIF127   
Ebba Holmén08IFK Göteborg127   
Emma Sparredal08Mölndals AIK127   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF122   
Stina Juneståhl08IF Kville122   
10 Stella Bengtsson08IF Kville122   
11 Livia Hedberg08Göteborgs KIK122   
12 Lovisa Kågebäck08Ullevi FK117   
13 Ida Nyman08Ullevi FK117   
14 Nellie Kjellström08Lidköpings IS112   


F12 Längdzon
2 feb 
Ella Alvelin08Mölndals AIK5,15   
Astrid Fakelius08Brattås CK4,96   
Wilda Lamprecht08Mölndals AIK4,61   
Ida Ekengren08Mölndals AIK4,59   
Blessing Ezennaya08Bohus IF4,41   
Elin Larsson08IF Rigor4,30   
Ebba Holmén08IFK Göteborg4,29   
Leah Palmestål08Sävedalens AIK4,20   
Ebba Olsson08Istrums SK4,06   
10 Svea Van Eden08Varbergs GIF3,94   
11 Daniela Zinnerström08Bokenäs IF3,82   
12 Tindra Sjöstrand Håkansson08Sävedalens AIK3,78   
13 Matilda Litzell08Mölndals AIK3,69   
14 Lilly Oresten08Sävedalens AIK3,64   
15 Alexandra Allvin08Mölndals AIK3,59   
16 Linnea Berger08Kongahälla AIK3,54   
17 Liiv Björk08Kongahälla AIK3,51   
18 Beata Berg08Göteborgs KIK3,46   
19 Lova Åkerberg08Ullevi FK3,37   
20 Sarah Pappila08Kongahälla AIK3,36   
21 Maja Carlsson08Kongahälla AIK3,34   
22 Alva Andblad08Örgryte IS3,28   
23 Livia Hedberg08Göteborgs KIK3,17   
24 Selma Kristiansson08Göteborgs KIK2,76   


F12 Kula2.0 kg
2 feb 
Elin Larsson08IF Rigor9,65   
Stina Juneståhl08IF Kville9,14   
Matilda Skoglund08IFK Göteborg8,70   
Ebba Holmén08IFK Göteborg8,06   
Svea Van Eden08Varbergs GIF7,97   
Blessing Ezennaya08Bohus IF7,49   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF7,34   
Olivia Johansson09Bohus IF7,19   
Liiv Björk08Kongahälla AIK6,99   
10 Stella Bengtsson08IF Kville6,95   
11 Amanda Fredrikke S Lilleeidet08Larvik Turn &IF6,17   


F11 600m
Finalheat 12 feb 
Jeanelle Hanna09Falköpings AIK 2:00.531   
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg 2:01.012   
Ebba Hagelin09Mölndals AIK 2:08.203   
Linnéa Holmén09IFK Göteborg 2:08.284   
Olivia Johansson09Bohus IF 2:09.255   
Amanda Eklöf09Göteborgs KIK 2:10.766   
Alice Lindblad09IFK Göteborg 2:11.657   
Klara Sif Aronsdottir09IFK Göteborg 2:11.668   
Molly Widerberg09IFK Göteborg 2:24.5214   
10 Paulina Pappi09IFK Göteborg 2:26.1115   

Finalheat 22 feb 
Elin Stagemyr09Mölndals AIK 2:15.399   
Judith Högberg09Majornas IK 2:15.9410   
Molly Jonsson09Bohus IF 2:16.8211   
Linnea Sverlander09IFK Göteborg 2:17.9712   
Ebba Wikström09IFK Göteborg 2:23.2613   
Svea Strömberg09Göteborgs KIK 2:26.5516   
Emma Ekberg09Sävedalens AIK 2:26.7517   
Rut Litsne09IFK Göteborg 2:35.3718   
Tindra Nyman09IFK Göteborg 2:46.0719   
Selma Suraiya09Bohus IFej start-   


F11 Höjd
2 feb 
Judit Markhede09Majornas IK132   
Jeanelle Hanna09Falköpings AIK132   
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg127   
Julia Lundin09IF Rigor122   
Linnea Sverlander09IFK Göteborg122   
Ella Gross09Mölndals AIK117   
Paulina Pappi09IFK Göteborg117   
Linnéa Holmén09IFK Göteborg117   
Ella Bredström09Brattås CK117   
10 Judith Högberg09Majornas IK112   
11 Iris Aulin10IF Rigor112   
12 Molly Widerberg09IFK Göteborg112   
12 Amanda Eklöf09Göteborgs KIK112   
14 Ebba Renholm09Mölndals AIK106   
15 Vera Fagerström09Mölndals AIK106   
16 Selma Suraiya09Bohus IF106   
17 Hanna Salberg09Mölndals AIK100   


F11 Längdzon
2 feb 
Gabriella Larsson09IFK Göteborg4,13   
Jezania Kabongo09Ullevi FK4,03   
Klara Stübner09Göteborgs KIK3,93   
Judit Markhede09Majornas IK3,80   
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg3,70   
Linnéa Holmén09IFK Göteborg3,66       3,64
Thea Sundler09IF Rigor3,66       3,57
Jeanelle Hanna09Falköpings AIK3,61       3,60
Elin Stagemyr09Mölndals AIK3,61       3,53
10 Paulina Pappi09IFK Göteborg3,59   
11 Linn Norhav09IFK Göteborg3,55   
12 Ella Gross09Mölndals AIK3,49   
13 Judith Högberg09Majornas IK3,47   
14 Olivia Johansson09Bohus IF3,43       3,15
15 Ella Bredström09Brattås CK3,43       3,36
16 Amanda Eklöf09Göteborgs KIK3,35   
17 Hanna Salberg09Mölndals AIK3,34   
18 Ebba Renholm09Mölndals AIK3,28   
19 Milla Andreasson09Göteborgs KIK3,27       3,25
20 Klara Sif Aronsdottir09IFK Göteborg3,27       3,18
21 Emma Peterson09Ullevi FK3,27       3,20
22 Emma Ehrnborg09Mölndals AIK3,22   
23 Alice Lindblad09IFK Göteborg3,18   
24 Noeli Niklasson09Göteborgs KIK3,17   
25 Maia Åberg09Mölndals AIK3,16       3,15
26 Rut Litsne09IFK Göteborg3,16       3,12
27 Molly Widerberg09IFK Göteborg3,16       3,16
28 Vera Fagerström09Mölndals AIK3,15       3,09
29 Ebba Wikström09IFK Göteborg3,15       3,04
30 Amelie Tjärnström09IFK Göteborg3,11   
31 Sonja Linden09Ullevi FK3,08       3,08
32 Linnea Sverlander09IFK Göteborg3,08       0,00
33 Stella Götestam09Göteborgs KIK3,07       3,01
34 Svea Graaf09IFK Göteborg3,07       3,05
35 Selma Suraiya09Bohus IF3,02   
36 Johanna Peterson09Ullevi FK3,01   
37 Vilma Folkeson09Mölndals AIK3,00   
38 Julia Lundin09IF Rigor2,92   
39 Noomi Hjortbäck09Sävedalens AIK2,85       2,83
40 Judith Linden09Ullevi FK2,85       2,76
41 Svea Strömberg09Göteborgs KIK2,70   
42 Tindra Nyman09IFK Göteborg2,67   


F10 600m
Final2 feb 
Emma Falk10IFK Göteborg 2:21.81   
Livia Claesson10Varbergs GIF 2:22.46   
Lily Hetherington10IF Rigor 2:28.05   
Ester Frimannsson10Sävedalens AIK 2:28.26   
Siri Thompson10Göteborgs KIK 2:28.49   
Iris Aulin10IF Rigor 2:31.52   
Signe Provci10IFK Göteborg 2:34.62   


F10 Längdzon
2 feb 
Elin Amundin10Ullevi FK4,07   
Emma Falk10IFK Göteborg3,61   
Livia Claesson10Varbergs GIF3,43   
Felicia Luukkonen10Mölndals AIK3,41   
Elisabeth Andersson Brown10Göteborgs KIK3,32   
Lily Hetherington10IF Rigor3,31   
Ella Larsson10IF Rigor3,23   
Iris Aulin10IF Rigor3,13   
Siri Thompson10Göteborgs KIK3,11   
10 Ellen Stolt Perlbo10IFK Göteborg3,09   
11 Molly Emilsson10IFK Göteborg2,98   
12 Siri Sjöstrand10Mölndals AIK2,95   
13 Jayda Boakye10Göteborgs KIK2,94   
14 Signe Provci10IFK Göteborg2,89   
15 Miriam Munch10Mölndals AIK2,83   



© Track & Field, Christer Falk