* Invitational only - kontakta johan.engberg@ifgota.se för intresseanmälan.
Entried Karlstad Grand Prix
Antal starter / Total entries: 239 Printed: Karlstad Grand Prix
Antal individer / Total persons: 232
 
Men 100m9
Henrik Larsson99IF Göta KarlstadSWE10.206 jun -1910.3613 jun -21
Alexander Hult96IF Göta KarlstadSWE10.7830 aug -1910.926 jun -21
Caleb Conable01Malmö AISWE10.9222 aug -2011.2513 jun -21
Viktor Thor00Strands IFSWE10.5926 jul -2010.7813 jun -21
William Thor00Strands IFSWE10.6414 aug -2010.786 jun -21
Simon Plesse02Upsala IFSWE10.816 jun -2110.816 jun -21
Kojo Musah96DanmarkDEN10.1710.17
Simon Hansen98DanmarkDEN10.3210.32
Serhiy Smelyk87UkrainaUKR10.10
Men 800m21
Yared Kidane99Eskilstuna FISWE1:48.801 sep -19
Benjamin Åberg95Hälle IFSWE1:50.7529 aug -201:52.232 jun -21
Samuel Pihlström01Hälle IFSWE
Gustav Bivstedt96Hässelby SKSWE1:51.2729 aug -201:51.6313 jun -21
Anton Persson96Hässelby SKSWE1:49.6316 aug -201:54.6713 jun -21
Gustav Berlin95Hässelby SKSWE1:49.951 sep -17
Axel Alness Borg98IFK LidingöSWE1.54.53
Simon Wallenlind97Mölndals AIKSWE1:51.563 aug -19
Victor Wahlgren02Mölndals AIKSWE1:51.072 jun -211:51.072 jun -21
Joakim Andersson92Spårvägens FKSWE1:47.1213 jun -211:47.1213 jun -21
Johan Rogestedt93Stenungsunds FISWE1:45.897 sep -141:46.892 jun -21
Erik Guander02Sävedalens AIKSWE1:52.5713 jun -211:52.5713 jun -21
Andreas Kramer97Ullevi FKSWE1:44.478 sep -201:46.2513 jun -21
Björn Seifert96Upsala IFSWE1:50.952 jun -191:59.9529 maj -21
Henrik Franzen03KFUM ÖrebroSWE1:53.2213 jun -211:53.2213 jun -21
Kevin Bodén02KFUM ÖrebroSWE1:53.9613 jun -211:53.9613 jun -21
Felix Francois90Örgryte ISSWE1:46.9616 aug -20
Christoffer Frost-Jensen Johansen97Bagsvaerd ACDEN1.49.441.50.21
Andreas Bube87DanmarkDEN1:44.891:47.13
Alexander Nyström03Rehns BKSWE1:51.593 jul -191:52.7513 jun -21
Mohamed Belbachir94AlgerietALG1:45.361:45.36
Men 800mVäntelista / Waitinglist11
Erik Skoglund04Danderyds SK1:58.222020-08-29
Viktor Skoglund04Danderyds SK1:55.032021-06-131:55.032021-06-13
Filip Jonsson06Hälle IF2:12.082020-08-15
Jonas Magnusson04Hälle IF1:58.482020-08-01
Johan Lamm98Mölndals AIK1:53.162019-08-031:58.612021-05-29
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK1:59.982019-07-15
Simon Wikell03Mölndals AIK1:56.262021-06-021:56.262021-06-02
Bienvenue Musore90Spårvägens FK1:53.562015-08-25
Henry Jacobson99Spårvägens FK1:54.492018-07-251:57.052021-06-13
Mathias Söder99Ullevi FK1:54.692021-06-131:54.692021-06-13
Eric Källman00IK Ymer1:53.262018-07-01
Men 3000m21
Linus Rosdal92IK AkeleSWE9:29.5112 maj -13
Håvard Sandstad Eidsmo98IFK GöteborgSWE8.26.308.26.30
Viktor Frisk03Huddinge AISSWE8:44.3027 aug -20
Nils Bredin02Hälle IFSWE8:25.7127 maj -218:25.7127 maj -21
Sharmarke Ahmed02Hälle IFSWE9:08.3125 jul -18
Erik Djurberg97Hässelby SKSWE8:17.8h22 jun -20
Yohannes Kiflay02Hässelby SKSWE8:32.9622 maj -218:32.9622 maj -21
Alexander Nilsson95Mölndals AIKSWE8:11.841 aug -208.08.95
Sebastian Nilsson98Mölndals AIKSWE8:19.7324 jul -19
Jonathan Grahn04Mölndals AIKSWE8:31.541 aug -20
Abdelfath Yassin95Spårvägens FKSWE8:02.5422 maj -218:02.5422 maj -21
Daniel Gleimar92Spårvägens FKSWE8:28.841 aug -208:34.9722 maj -21
Archie Casteel96Spårvägens FKSWE8.11.43
Oliver Löfqvist98Spårvägens FKSWE8:07.3822 maj -218:07.3822 maj -21
Nils Spetz91Spårvägens FKSWE8:37.391 jun -18
Estifanos Faid92Spårvägens FKSWE8:11.5422 maj -218:11.5422 maj -21
Mohammad Reza92Spårvägens FKSWE7.57.08.04.02
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIKSWE8:02.681 aug -20
August Mollén99Tjalve IF NorrköpingSWE8:47.343 aug -19Pace
Jonathan Edman01Umedalens IFSWE8:27.991 aug -208:33.8322 maj -21
Robin Rohlén90IFK UmeåSWE8:13.2522 maj -218:13.2522 maj -21
Men 3000mVäntelista / Waitinglist6
Rickard Emilsson89IK Akele8:38.452014-06-06
David Kjellén95IF Göta Karlstad8:54.242020-08-01
Axel Johansson03Hälle IF9:13.372021-05-279:13.372021-05-27
Andreas Davidsson95Högby IF8:47.792019-06-07
Anders Soovik76Kongahälla AIK8:47.722004-07-319.09
Hugo Setthagen01Spårvägens FK8:59.442020-08-01
Men 3000m Steeplechase (*inv.)9
Vidar Johansson96Sävedalens AIKSWE8:22.7812 jun -218:22.7812 jun -21
Napoleon Solomon94Turebergs FKSWE8:23.5431 maj -188:48.1723 maj -21
Omar Nuur01IFK VäxjöSWE8:48.2813 jun -218:48.2813 jun -21
Jamaine Coleman95StorbritannienGBR8:29.398:29.39
Jacob Boutera96NorgeNOR8:26.608:26.60
John Gay96KanadaCAN8:23.528:23.52
James Nipperess90AustralienAUS8:30.138:30.13
Jakob Dybdal Abrahamsen94Aarhus 1900 A/MDEN8:34.04
Mohamed Ismail97DjiboutiDJI8:22.178:22.17
Men 110m Hurdles5
Amir Shaker89Hammarby IFSWE13.8028 jul -13
Max Hrelja98Malmö AISWE13.811 jun -19
Elias Martinsson97Mölndals AIKSWE14.5428 jul -18
Sidrak Afework01Spårvägens FKSWE14.8414.84
Linus Otto Boyer95Upsala IFSWE14.6728 jul -19-
Men 400m Hurdles7
Ludvig Hillenfjärd97Huddinge AISSWE52.212 jun -2152.212 jun -21
Fredrik Kihlblom98Huddinge AISSWE53.196 sep -2053.6313 jun -21
Isak Andersson96Upsala IFSWE50.0515 jul -1752.4729 maj -21
Anton Bertilsson99IFK VäxjöSWE52.5010 jun -1852.9313 jun -21
Johan Claeson01IFK VäxjöSWE51.5010 aug -2051.762 jun -21
Gustav Karlsson00Örgryte ISSWE52.5919 jul -19
Eric Cray88FilippinernaPHI48.9850.40
Men High Jump8
Emil Uhlin00Falu IKSWE2.125 sep -202.125 jun -21
Markus Asplund98IF Göta KarlstadSWE2.0029 jul -181.845 jun -21
Arvid Ryberg98IF Göta KarlstadSWE2.1124 aug -192.085 jun -21
Olle Hammarberg01Huddinge AISSWE1.9229 maj -211.9229 maj -21
Melwin Lycke Holm04Kils AIKSWE2.178 aug -202.085 jun -21
Hampus Carlens99IFK LidingöSWE2.0326 maj -172.0013 jun -21
Agustin Hillmersson03IK OrientSWE1.981.98
Oskar Lundqvist97Upsala IFSWE2.1416 jun -182.0829 maj -21
Men Pole Vault (* inv.)6
Armand Duplantis99Upsala IFSWE6.1517 sep -206.106 jun -21
Pål Haugen Lillefosse01NorgeNOR5.615.60
Sondre Guttormsen99NorgeNOR5.815.81
Simen Guttormsen01NorgeNOR5.605.60
Ben Broeders95BelgienBEL5.805.30
Piotr Lisek92PolenPOL6.025.45
Men Long Jump10
Victor Pettersson97IF Göta KarlstadSWE7.4029 jun -197.0722 maj -21
Oliver Ellström03IF Göta KarlstadSWE7.355 jun -217.355 jun -21
Oskar Erixon99IF Göta KarlstadSWE7.201 sep -197.0122 maj -21
Andreas Otterling86IFK LidingöSWE8.064 jul -157.5026 maj -21
Caleb Conable01Malmö AISWE7.358 aug -207.125 jun -21
Erik Johansson01Ullevi FKSWE7.522 aug -20
Oliwer Danielsson01Ullevi FKSWE7.3810 jun -217.3810 jun -21
Andreas Carlsson95IK YmerSWE7.913 jul -197.2013 jun -21
Sebastian Pedersen97DanmarkDEN7.827.82
Kasper Larsen99DanmarkDEN7.577.57
Men Shot Put (* inv.)4
Wictor Petersson98Malmö AISWE20.9411 jun -2020.9019 maj -21
Jesper Arbinge97Spårvägens FKSWE18.866 aug -2018.782 jun -21
Marcus Thomsen98NorgeNOR21.0320.96
Anastasios Latifllari96GreklandGRE19.7819.78
Men Discus Throw (* inv.)7
Simon Pettersson94Hässelby SKSWE69.4829 maj -2169.4829 maj -21
Daniel Ståhl92Spårvägens FKSWE71.8629 jun -1969.7122 maj -21
Jakob Gardenkrans97Upsala IFSWE64.425 apr -2164.425 apr -21
Guðni Valur Guðnason95IslandISL69.3565.39
Ola Stunes Isene95NorgeNOR67.7865.27
Sven Martin Skagestad95NorgeNOR65.2061.31
Mauricio Ortega94ColumbiaCOL70.2964.28
Men Hammer Throw (*inv.)5
Oscar Vestlund93IF Göta KarlstadSWE73.3422 jul -1770.9715 maj -21
Ragnar Carlsson00Hässelby SKSWE76.878 jun -2176.878 jun -21
Ivar Moisander00Spårvägens FKSWE64.5913 jun -2164.5913 jun -21
Hugo Sörby01Upsala IFSWE64.3917 maj -2164.3917 maj -21
Chris Bennett89StorbritannienGBR76.4575.79
Men Javelin Throw (* inv.)6
Jakob Eriksson98IF Göta KarlstadSWE69.2467.91
Jakob Samuelsson98Hässelby SKSWE75.0325 aug -1973.3315 maj -21
Sebastian Thörngren93IFK VäxjöSWE74.981 sep -1970.3124 apr -21
Dagbjartur Dadi Jónsson97IslandISL78.6678.66
Sindri Hrafn Guðmundsson95IslandISL80.9179.83
Neeraj Chopra97IndienIND88.0788.07
Women 100m14
Amanda Hansson99Hässelby SKSWE11.8720 aug -1612.206 jun -21
Daniella Busk93Malmö AISWE11.5814 jun -14
Fillippa Sivnert01Malmö AISWE11.8414 aug -2011.8729 maj -21
Kajsa Kjellergren01Malmö AISWE11.837 jul -1912.366 jun -21
Irene Ekelund97Spårvägens FKSWE11.358 jun -1311.5813 jun -21
Claudia Payton98Ullevi FKSWE11.4811 jul -2011.596 jun -21
Gabriella Holmström00Upsala IFSWE11.9515 jun -1912.0310 apr -21
Emelie Rantzow98IK YmerSWE11.809 aug -1911.926 jun -21
Fanny Runheim99Örgryte ISSWE11.6631 aug -18
Mathilde Kramer93DanmarkDEN11.4311.43
Louise Østergård94DanmarkDEN11.7511.78
Helene Rønningen98Tyrving ILNOR11,4611.67
Rosângela Santos90BrasilienBRA10.9111.55
Kristina Knott95FilippinernaPHI11.2711.28
Women 200m15
Lova Perman03IF Göta KarlstadSWE24.6623 aug -2025.3229 maj -21
Lathifa Afrah05IF Göta KarlstadSWE27.3628 jul -19
Irma Jonhed05IF Göta KarlstadSWE26.3611 jul -20
Daniella Busk93Malmö AISWE23.6110 jul -15
Kajsa Kjellergren01Malmö AISWE24.136 jul -1825.2710 jun -21
Moa Hjelmer90Spårvägens FKSWE23.1913 jun -1323.3722 maj -21
Alice Svantesson97Ullevi FKSWE24.8225 jul -1725.0829 maj -21
Elvira Tanderud04Ullevi FKSWE23.624 jul -2024.2110 jun -21
Gabriella Holmström00Upsala IFSWE24.6616 jun -1924.7024 apr -21
Emelie Rantzow98IK YmerSWE24.0727 aug -1624.6310 jun -21
Emma Jansson97KFUM ÖrebroSWE24.0618 jun -1724.292 jun -21
Denise Eriksson98Örgryte ISSWE24.177 jul -1724.3111 apr -21
Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir01IslandISL23.45
Helene Rønningen98Tyrving ILNOR23,27
Kristina Knott95FilippinernaPHI23.0123.17
Women 800m15
Madeleine Björlin-Delmar96IFK GöteborgSWE2:06.882 jun -182:09.2513 jun -21
Saga Provci04IFK GöteborgSWE2:11.451 jun -212:11.451 jun -21
Astrid Rosvall97Hässelby SKSWE2:04.8729 maj -212:04.8729 maj -21
Lovisa Bivstedt01Hässelby SKSWE2:07.365 jun -212:07.365 jun -21
Hannah Kinane06Hässelby SKSWE2:13.3215 maj -212:13.3215 maj -21
Carmen Cernjul07Spårvägens FKSWE2:12.7222 maj -212:12.7222 maj -21
Gaël De Coninck01Sävedalens AIKSWE2:05.5113 jun -212:05.5113 jun -21
Yolanda Ngarambe91Turebergs FKSWE2:02.1817 maj -192:06.6610 apr -21
Elvira Bredin03Turebergs FKSWE2:10.2513 jun -212:10.2513 jun -21
Lovisa Linde98Täby ISSWE2:16.3811 sep -16Pace A
Jessica Edlund95Umedalens IFSWE2:10.1125 jul -202:10.396 jun -21
Klara Ygeby02Upsala IFSWE2:12.9922 maj -212:12.9922 maj -21
Rebecca Högberg84KFUM ÖrebroSWE2:06.5216 aug -202:12.9813 jun -21Pace B
Olivia Thorsgaard00Sparta AtletikDEN2.09.832.09.83
Cynthia Anais88FrankrikeFRA2:00.602:01.53
Women 800mVäntelista / Waitinglist12
Ella Holmqvist05IF Göta Karlstad2:21.402020-08-09
Agnes Thundal05IFK Göteborg2:13.802021-06-012:13.802021-06-01
Filippa Ramberg97Hammarby IF2:17.232019-07-152:19.812021-06-05
Tilda Knauer03Hälle IF2:15.842019-08-16
Nelly Elned06Hälle IF2:18.072020-07-25
Maud De Coninck05Sävedalens AIK2.15
Stina Pettersson02Sävedalens AIK2:17.022020-08-01
Maja Sund01Turebergs FK2:11.832019-07-032:15.782021-06-05
Lowa Branth05Upsala IF2:14.492021-05-222:14.492021-05-22
Edith Blomqvist94Västerås FK2:21.842021-05-292:21.842021-05-29
Elin Freed06KFUM Örebro02.14.0402.14.04
Mille B. Olesen02Aalborg Atletik2.13.682.16.01
Women 1500m (* inv.)9
Olivia Weslien97IF Göta KarlstadSWE4:27.4013 jun -214:27.4013 jun -21
Linn Nilsson90Hälle IFSWE4:08.4712 jul -174:17.9313 jun -21
Meraf Bahta89Hälle IFSWE4:00.491 sep -17
Anna Silvander93Hässelby SKSWE4:11.2328 jul -184:19.822 jun -21
Caroline Högardh92Hässelby SKSWE4:12.5021 jul -184:18.2113 jun -21
Elin Brink97Mölndals AIKSWE4:21.5018 jun -194:22.1813 jun -21
Linn Söderholm96Sävedalens AIKSWE4:10.2723 aug -204:12.7013 jun -21
Sara Christiansson97Sävedalens AIKSWE4:11.9513 jun -214:11.9513 jun -21
Hanna Hermansson89Turebergs FKSWE4:07.078 sep -204:16.8413 jun -21
Women 400m Hurdles10
Minna Svärd98IF Göta KarlstadSWE58.135 maj -1858.13
Hanna Karlsson03IF Göta KarlstadSWE59.5710 jun -2159.59
Amanda Holmberg98Hässelby SKSWE56.986 sep -2060.20
Jonna Tilgner84Linköpings GIFSWE55.715 jul -0961.91
Hanna Palmqvist96Mölndals AIKSWE57.3123 jun -1958.79
Frida Hansson97Stenungsunds FISWE1:05.8526 jul -19
Ebba Svantesson97Upsala IFSWE59.826 aug -2060,37
Tyra Landin02Västerås FKSWE1:01.5429 maj -2161.54
Martha Rasmussen02DanmarkDEN58.1058.10
Djamila Böhm94TysklandGER56.5457.85
Women High Jump (* inv.)5
Louise Ekman97Gefle IFSWE1.8611 aug -181.8323 maj -21
Sofie Skoog90IF Göta KarlstadSWE1.9418 aug -161.8413 jun -21
Evelina Erlandsson94IF Göta KarlstadSWE1.8523 maj -19
Kajsa Engblom01Huddinge AISSWE1.712 jun -211.712 jun -21
Ingrid Ronge04IF RigorSWE1.8012 jun -211.8012 jun -21
Women Long Jump (* inv.)6
Tilde Johansson01Falkenbergs IKSWE6.733 jul -196.542 jun -21
Kaiza Karlén98IF Göta KarlstadSWE6.5210 jun -216.5210 jun -21
Emilia Kjellberg96IF Göta KarlstadSWE6.2415 jul -176.045 jun -21
Maja Åskag02Råby-Rekarne FIFSWE6.0420 maj -216.0420 maj -21
Karolina Svensson99Marieby GoIFSWE5.836 jun -215.836 jun -21
Yuliana Angúlo94EcuadorECU6.676.67
Women Shot Put (* inv.)6
Frida Åkerström90Hässelby SKSWE17.365 sep -2016.70
Axelina Johansson00Hässelby SKSWE17.509 maj -2117.50
Fanny Roos95Malmö AISWE19.3415 jun -21
Sara Lennman96Spårvägens FKSWE17.5310 jun -2117.48
Amelia Strickler94StorbritannienGBR17.9017.90
Erna Sóley Gunnarsdóttir00IslandISL16.7716.77
Women Hammer Throw12
Amanda Fridberg02IF Göta KarlstadSWE52.8515 maj -2152.8515 maj -21B-pool
Grete Ahlberg98Hammarby IFSWE68.918 mar -2168.918 mar -21
Hillevi Carlsson02Hässelby SKSWE60.5329 maj -2160.5329 maj -21B-pool
Sara Forssell00Motala AIFSWE63.0915 maj -2163.0915 maj -21B-pool
Kristina Andersson91Råby-Rekarne FIFSWE59.4826 aug -1856.546 jun -21B-pool
Eleni Larsson93Spårvägens FKSWE69.0413 jun -2169.0413 jun -21
Tracey Andersson84Ullevi FKSWE70.9919 jun -1666.3329 maj -21
Luana Lund Klaric99Ullevi FKSWE55.905 sep -2052.918 jun -21B-pool
Linnea Jönsson95Upsala IFSWE63.1712 maj -1762.5127 maj -21B-pool
Kajsa Wennberg96Upsala IFSWE63.109 apr -2163.109 apr -21B-pool
Emma Holmgren Löf02Upsala IFSWE59.0520 aug -2057.0930 maj -21B-pool
Beatrice Nedberge Llano97NorgeNOR71.4368.78