RESULTAT
Stenungsundsspelen 2019-05-05
Nösnäsvallen
Stenungsunds FI, Brattås CK
Väder: Växlande molnighet, SV-vind, +11 grader som högst
Uppdaterad: 2019-05-06
 
P17 100m
Final-2,45 maj 
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg12.06   
Nicholas Thoong03IFK Göteborg12.54   
Elliot Feltzing02Hälle IF12.56   
Wilhelm Öhlin03Stenungsunds FI12.96   
Aaron Ladestam00IFK Göteborg12.16    UT
Samuel Lestander00IFK Göteborg11.96    UT
Erik Pålsson01IFK Göteborg11.81    UT
Robin Strömberg00IFK Göteborg12.27    UT


P17 800m
Final5 maj 
Rasmus Haak03Stenungsunds FI2.13,39   
Alexander Hedar03IFK Göteborg2.16,41   
Andreas Carlsson02Stenungsunds FI2.16,65   


P17 Höjd
5 maj 
Fredrik Grund02IF Kville165   
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg159   


P17 Längd
5 maj 
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg5,783,1    ej gw
Nicholas Thoong03IFK Göteborg5,095,0       3,16 1,7
Wilhelm Öhlin03Stenungsunds FI5,011,0   


P17 Kula5.0 kg
5 maj 
Fredrik Grund02IF Kville13,33   


P15 80m
-3,85 maj 
Tristan Heno04IFK Göteborg10.13   


P15 800m
5 maj 
Olle Ackebjer05IFK Göteborg2:13.83   
Oden Grahm Goles04IFK Göteborg2:14.34   
Lukas Kallin05IK Orient2:35.33   


P15 Längd
5 maj 
Tristan Heno04IFK Göteborg5,184,1    ej gw
Oden Grahm Goles04IFK Göteborg4,832,2    ej gw
Oskar Andersson05IK Orient3,052,9       2,12 1,5


P15 Kula4.0 kg
5 maj 
Oskar Andersson05IK Orient5,59   


P13 60m
Försök heat 1-2,15 maj 
Albin Bolin07IFK Göteborg08.78q   
Joel Pettersson07IFK Göteborg08.89q   
Vincent Kihlström07Lerum Friidrott09.06q   
Anton Bernhardsson07Hälle IF09.08q   
Ludvig Bergström06Stenungsunds FI09.67    
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg09.69    
Axel Widerberg06IFK Göteborg09.71    
Nils Lindblad06IFK Göteborg09.91    

Försök heat 2-2,15 maj 
Hugo Kündig06IFK Göteborg08.41q   
Jack Wennman06Trollhättan FIK08.51q   
Abdullah Babi06Strömstads IF08.58q   
Kevin Ellison06IF Kville09.49q   
Anton Grentzelius07Stenungsunds FI09.71    
Rasmus Östemar06Bokenäs IF09.80    
Joel Holgersson06Tyft Arena IF10.26    
Hugo Holgersson07Bohus IFej start    

Final-2,85 maj 
Hugo Kündig06IFK Göteborg08.46   
Abdullah Babi06Strömstads IF08.53   
Jack Wennman06Trollhättan FIK08.55   
Joel Pettersson07IFK Göteborg08.99   
Albin Bolin07IFK Göteborg09.08   
Vincent Kihlström07Lerum Friidrott09.23   
Anton Bernhardsson07Hälle IF09.34   
Kevin Ellison06IF Kvilleej start   


P13 600m
Final5 maj 
Filip Ackebjer07IFK Göteborg1:43.03   
Elias Eliasson07Mölndals AIK1:43.11   
Hugo Kündig06IFK Göteborg1:53.70   
Kristoffer Eneman06IFK Göteborg1:55.35   
Arvid Friberg06Stenungsunds FI2:00.51   
Ludvig Bergström06Stenungsunds FI2:01.43   
Anton Bernhardsson07Hälle IF2:02.18   
Anton Grentzelius07Stenungsunds FI2:03.14   
Nils Lindblad06IFK Göteborg2:05.75   
10 Erik Carlsson06Stenungsunds FI2:07.18   

Final5 maj 


P13 Höjd
5 maj 
Hugo Holgersson07Bohus IF144   
Anton Andersson06Bokenäs IF141   
Axel Widerberg06IFK Göteborg135   
Rasmus Östemar06Bokenäs IF130   
Nils Lindblad06IFK Göteborg125   
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg120   
Joel Holgersson06Tyft Arena IF115   
Movitz Spång-Gylfe07Lysekil SLF110   


P13 Längdzon
Final5 maj 
Abdullah Babi06Strömstads IF4,614,5       4,52 1,8
Jack Wennman06Trollhättan FIK4,582,3       4,57 1,8
Joel Pettersson07IFK Göteborg4,583,6       4,41 4,1 ej gw
Arvid Friberg06Stenungsunds FI4,314,7    ej gw
Axel Widerberg06IFK Göteborg4,264,1       3,93 1,5
Albin Bolin07IFK Göteborg4,224,1    ej gw
Anton Bernhardsson07Hälle IF4,054,2       4,01 3,8 ej gw
Vincent Kihlström07Lerum Friidrott4,052,9       4,01 3,9 ej gw
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg3,952,3    ej gw
10 Nils Lindblad06IFK Göteborg3,773,5    ej gw
11 Anton Grentzelius07Stenungsunds FI3,741,2   
12 Movitz Spång-Gylfe07Lysekil SLF3,302,3    ej gw


P13 Kula3.0 kg
5 maj 
Joel Holgersson06Tyft Arena IF10,37   
Rasmus Östemar06Bokenäs IF7,13   
Kristoffer Eneman06IFK Göteborg7,08   
Oskar Haak07Stenungsunds FI6,77   
Axel Widerberg06IFK Göteborg6,39   
Movitz Spång-Gylfe07Lysekil SLF5,97   
Vilgot Smedberg07IFK Göteborg5,08   


P11 60m
Försök heat 1-2,45 maj 
Noel Johansson09Hälle IF09.51q   
Erik Sundström08Stenungsunds FI09.73q   
George Cederqvist09Stenungsunds FI09.78q   
Love Ljungqvist09IK Orient10.05    
Henry Wickbom09Lerum Friidrott10.80    
Axel Torgersson09IFK Göteborg11.34    
Alexander Skoogh09Bokenäs IF11.35    

Försök heat 2-0,95 maj 
 Elis Pauli08Stenungsunds FI     Ej Tid
Elliot Flach08IFK Göteborg09.62q   
Herman Ryding09IFK Göteborg09.97q   
Adrian Krantz09IFK Göteborg10.02q   
Filip Håkansson09IK Orient10.44    
Victor Falk08IFK Göteborg10.62    
Zakarias Ljungberg09Bohus IF11.02    

Försök heat 3-0,95 maj 
Jesper Östemar08Bokenäs IF10.33    
William Lidén09Bohus IF10.52    
Hannes Holgersson09Tyft Arena IF10.65    
Hjalmar Joäng 08Tyft Arena IF10.65    
Mahmoud Badran09Tyft Arena IF10.89    
Rasmus Mattsson08Bohus IF12.63    

Försök heat 4-1,45 maj 
Sebastian Siering08IFK Göteborg09.42q   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg09.58q   
Hugo Sandström08IFK Göteborg10.21    
Viggo Vikarand09Bokenäs IF10.34    
Arvid Fossum09Stenungsunds FI11.06    
Hugo Larsson09Bokenäs IF11.12    
Nganga Sarrive Dieu Merci08Tyft Arena IF11.14    

Final-2,15 maj 
Sebastian Siering08IFK Göteborg09.36   
Noel Johansson09Hälle IF09.44   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg09.61   
Elliot Flach08IFK Göteborg09.65    09.641
Erik Sundström08Stenungsunds FI09.65    09.649
George Cederqvist09Stenungsunds FI09.88   
Adrian Krantz09IFK Göteborg10.02   
Herman Ryding09IFK Göteborg10.07   


P11 600m
Final5 maj 
Sebastian Siering08IFK Göteborg2:04.33   
Viktor Jernberg09Hälle IF2:04.97   
Hugo Sandström08IFK Göteborg2:11.43   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg2:14.29   
Victor Falk08IFK Göteborg2:17.20   
William Lidén09Bohus IF2:21.23   
Alexander Skoogh09Bokenäs IF2:22.36   
Hannes Holgersson09Tyft Arena IF2:24.59   
George Cederqvist09Stenungsunds FI2:24.89   
10 David Örstig09Stenungsunds FI2:59.00   


P11 Höjd
Final5 maj 
William Johansson08IFK Göteborg130   
Sebastian Siering08IFK Göteborg127   
Herman Ryding09IFK Göteborg124   
Jesper Östemar08Bokenäs IF118   
Love Ljungqvist09IK Orient115   
Adrian Krantz09IFK Göteborg115   
Hjalmar Joäng 08Tyft Arena IF115   
Hugo Sandström08IFK Göteborg110   
Victor Falk08IFK Göteborg110   
10 Hugo Larsson09Bokenäs IF105   
11 Arvid Fossum09Stenungsunds FI105   
12 Alexander Skoogh09Bokenäs IF95   
13 Axel Torgersson09IFK Göteborg90   
Rasmus Mattsson08Bohus IFX   


P11 Längdzon
5 maj 
Sebastian Siering08IFK Göteborg4,181,5   
Elliot Flach08IFK Göteborg4,052,1       3,80 1,9
Noel Johansson09Hälle IF3,981,5   
Viggo Vikarand09Bokenäs IF3,922,8       3,83 1,3
Erik Sundström08Stenungsunds FI3,652,6       3,58 1,7
Herman Ryding09IFK Göteborg3,550,4   
Alexander Ahlin09IFK Göteborg3,501,4   
William Lidén09Bohus IF3,482,6       3,40 1,6
Adrian Krantz09IFK Göteborg3,462,2       3,16 1,9
10 Love Ljungqvist09IK Orient3,431,4   
11 Hannes Holgersson09Tyft Arena IF3,402,3       3,30 1,1
12 Hugo Sandström08IFK Göteborg3,352,1       3,21 1,8
13 George Cederqvist09Stenungsunds FI3,251,4       0,90
14 Hugo Larsson09Bokenäs IF3,162,3       3,02
15 Victor Falk08IFK Göteborg3,151,7   
16 Zakarias Ljungberg09Bohus IF3,141,3   
17 Filip Håkansson09IK Orient3,130,0   
18 Arvid Fossum09Stenungsunds FI3,001,4   
19 William Johansson08IFK Göteborg2,950,7   
20 Mahmoud Badran09Tyft Arena IF2,802,3       2,74 1,0
21 David Örstig09Stenungsunds FI2,720,0   
22 Rasmus Mattsson08Bohus IF2,631,1   
23 Axel Torgersson09IFK Göteborg2,622,3       2,53 1,4
24 Edwin Weidolf09Lerum Friidrott2,431,3   
25 Elis Pauli08Stenungsunds FI2,131,4   


P11 Kula2.0 kg
5 maj 
William Lidén09Bohus IF8,82   
Peter Gustavsson09Tyft Arena IF7,44   
Hjalmar Joäng 08Tyft Arena IF7,43   
Hugo Sandström08IFK Göteborg7,21   
Axel Torgersson09IFK Göteborg7,14   
Jesper Östemar08Bokenäs IF6,83   
Sebastian Siering08IFK Göteborg6,65       6,61
Alexander Ahlin09IFK Göteborg6,65       5,88
Viggo Vikarand09Bokenäs IF6,50   
10 William Johansson08IFK Göteborg5,73   
11 Hugo Berge08Stenungsunds FI5,63   
12 Mahmoud Badran09Tyft Arena IF5,57   
13 Alexander Skoogh09Bokenäs IF5,56   
14 Victor Falk08IFK Göteborg5,35   
15 Henry Wickbom09Lerum Friidrott5,03   
16 Zakarias Ljungberg09Bohus IF5,02   
17 Nganga Sarrive Dieu Merci08Tyft Arena IF5,01   
18 Elis Pauli08Stenungsunds FI4,94   
19 Filip Håkansson09IK Orient4,91   
20 David Örstig09Stenungsunds FI4,84   


P11 Boll150 g
5 maj 
William Lidén09Bohus IF39,45   
Erik Sundström08Stenungsunds FI38,98   
Hugo Sandström08IFK Göteborg34,74   
Hugo Berge08Stenungsunds FI33,65   
Mahmoud Badran09Tyft Arena IF32,92   
Hjalmar Joäng 08Tyft Arena IF31,73   
Hannes Holgersson09Tyft Arena IF28,83   
Nganga Sarrive Dieu Merci08Tyft Arena IF28,76   
Victor Falk08IFK Göteborg27,75   
10 Viggo Vikarand09Bokenäs IF26,79   
11 Peter Gustavsson09Tyft Arena IF26,59   
12 Alexander Skoogh09Bokenäs IF26,37   
13 Axel Torgersson09IFK Göteborg25,85   
14 Filip Håkansson09IK Orient23,48   
15 Zakarias Ljungberg09Bohus IF23,34   
16 Edwin Weidolf09Lerum Friidrott16,37   
17 Elis Pauli08Stenungsunds FI13,69   
18 Rasmus Mattsson08Bohus IF11,39   


P9 60m
Försök heat 1-1,25 maj 
Rasmus Johansson10IFK Göteborg10,58q   
Oscar Roderhult10Stenungsunds FI11,20    
Dean Andersson10IFK Göteborg11,31    
Movitz Rohlin10IFK Göteborg11,91    
Jakob Sundberg11Hälle IF12,42    
Ola Holmberg 12Tyft Arena IF12,74    

Försök heat 2-2,05 maj 
Gareth Cederqvist10Stenungsunds FI10,54q   
Leon Tordenvik10Stenungsunds FI10,74q   
Walter Nilsson11Stenungsunds FI11,54    
August Åkesson11Stenungsunds FI11,61    
Edvard Wärre10Stenungsunds FI11,73    
William Skoogh11Bokenäs IF12,22    

Försök heat 3-1,95 maj 
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg10,34q   
Melvin Rösth Ribic10Bohus IF10,49q   
Teodor Skånberg10Bohus IF10,56q   
Melker Holgersson10Bohus IF10,65q   
Leo Sande11Bohus IF10,79q   

Final-2,05 maj 
Gareth Cederqvist10Stenungsunds FI10.42   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg10.46   
Melker Holgersson10Bohus IF10.55   
Melvin Rösth Ribic10Bohus IF10.57   
Leon Tordenvik10Stenungsunds FI10.64   
Teodor Skånberg10Bohus IF10.66   
Rasmus Johansson10IFK Göteborg10.86   
Leo Sande11Bohus IF10.93   


P9 400m
5 maj 
Leon Tordenvik10Stenungsunds FI1:22.97   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg1:27.54   
Gareth Cederqvist10Stenungsunds FI1:28.63   
Rasmus Johansson10IFK Göteborg1:29.13   
August Åkesson11Stenungsunds FI1:30.48   
Teodor Skånberg10Bohus IF1:31.65   
Hannes Svennblad10Bohus IF1:32.48   
William Skoogh11Bokenäs IF1:34.78   
Movitz Rohlin10IFK Göteborg1:40.41   
10 Leo Sande11Bohus IF1:42.63   
11 Ola Holmberg 12Tyft Arena IF1:44.51   


P9 Höjd
5 maj 
Melker Holgersson10Bohus IF122   
Leo Sande11Bohus IF109   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg106   
Teodor Skånberg10Bohus IF103   
Melvin Rösth Ribic10Bohus IF100   
Dean Andersson10IFK Göteborg95   
Leon Tordenvik10Stenungsunds FI90   
Movitz Rohlin10IFK Göteborg85   
William Skoogh11Bokenäs IFX   


P9 Längd
5 maj 
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg3,10-1,5   
Melvin Rösth Ribic10Bohus IF3,06-2,5   
Melker Holgersson10Bohus IF3,03-2,9   
Leo Sande11Bohus IF3,01-1,5   
Oscar Roderhult10Stenungsunds FI2,88-2,6       2,87 -3,6
Teodor Skånberg10Bohus IF2,88-2,9       2,85 -2,2
Hannes Svennblad10Bohus IF2,72-1,9   
August Åkesson11Stenungsunds FI2,63-3,8   
Dean Andersson10IFK Göteborg2,58-1,2   
10 Gareth Cederqvist10Stenungsunds FI2,53-2,2   
11 Edvard Wärre10Stenungsunds FI2,38-2,0   
12 Movitz Rohlin10IFK Göteborg2,33-1,7   
13 Ola Holmberg 12Tyft Arena IF1,84-2,0   
14 Victor Wärre12Stenungsunds FI1,81-3,6   


P9 Kula
5 maj 
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg6,05   
Movitz Rohlin10IFK Göteborg5,26   
Leo Sande11Bohus IF4,50   
William Skoogh11Bokenäs IF4,29   
Jakob Sundberg11Hälle IF3,81   
Dean Andersson10IFK Göteborg3,66   
Melvin Rösth Ribic10Bohus IFX   


P9 Boll150 g
5 maj 
Oscar Roderhult10Stenungsunds FI30,41   
Hjalmar Hjort10IFK Göteborg25,17   
August Åkesson11Stenungsunds FI24,33   
Movitz Rohlin10IFK Göteborg22,77   
William Skoogh11Bokenäs IF21,52   
Rasmus Johansson10IFK Göteborg21,19   
Victor Wärre12Stenungsunds FI17,78   
Ola Holmberg 12Tyft Arena IF9,93   


F17 100m
Final-2,85 maj 
Ebba Magnusson01IFK Göteborg13.34   
Alma Svanberg02IF Kville13.63   
Kajsa Karila02IFK Göteborg13.66   
Siri Hahn00IFK Göteborg13.85   
Emilie Mathiesen02Sävedalens AIK13.94   
Anna Lestander01IFK Göteborg14.42   
Victoria Dalum03IFK Göteborg14.74   


F17 800m
5 maj 
Julia Svennblad03Bohus IF2:15.25   


F17 Höjd
5 maj 
Kim Rodén03Håfreströms IF147   
Carolin Kobel92Brattås CK162   


F17 Längd
5 maj 
Annie Berntsson03Brattås CK4,804,1    ej gw
Kim Rodén03Håfreströms IF4,684,0       4,29 1,4
Julia Svennblad03Bohus IF4,464,2    ej gw


F15 80m
-3,85 maj 
Ellen Schoug05IK Orient11.74   
Klara Håkansson05IK Orient11.75   
Sofie Bernhardsson05Hälle IF12.58   
Rama Sarrive Dieu Merci04Tyft Arena IF13.80   


F15 800m
Final5 maj 
Saga Provci04IFK Göteborg2:21.33   
Nicole Tiourine05IFK Göteborg2:28.84   
Hanna Lagerkvist04Hälle IF2:33.79   
Mi Kallio Bergman04IF Hagen FIK2.34.21   
Jonna Säwström05IFK Göteborg2:51.69   


F15 Höjd
5 maj 
Ingrid Ronge04IF Rigor153   
Hanna Lagerkvist04Hälle IF141   
Linnea Larsson05IF Rigor141   
Rama Sarrive Dieu Merci04Tyft Arena IF105   


F15 Längd
Final5 maj 
Ellen Schoug05IK Orient4,572,4       4,41 1,9
Hilda Nolkrantz05IK Orient4,461,7   
Klara Håkansson05IK Orient4,352,7    ej gw
Wilma Paulsson04IK Orient4,274,3       4,26 1,7
Sofie Bernhardsson05Hälle IF4,111,2   
Ida Kühnel Pappila04IFK GöteborgX   


F15 Kula3.0 kg
5 maj 
Emilia Wernerliv04Tingbergs AIS13,35   


F13 60m
Försök heat 1-3,05 maj 
Ellen Perman07Stenungsunds FI08.90q   
Elin Andersson07Brattås CK09.50q   
Lina Sandström07IFK Göteborg09.69    
Svea Götestam07Göteborgs KIK09.94    
Linnea Johansson07Bohus IF09.97    
Huda Alyasary06Brattås CK10.03    
Lova Carlsson07Mölndals AIKej start    

Försök heat 2-3,45 maj 
Ester Ahlbäck Björck06IF Kville08.99q   
Julia Kühnel Pappila06IF Kville09.10q   
Mella Eriksson06Hälle IF09.35q   
Vilma Gloss06IFK Göteborg09.42q   
Agnes Vinghamre06Brattås CK09.52    
Olivia Fåglefelt Johansson07Göteborgs KIK09.86    
Ella Thompson07Göteborgs KIK10.09    

Försök heat 3-2,35 maj 
Julia Swerin07Lerum Friidrott09.55    
Emilia Bergh06IK Orient09.62    
Olivia Dahlen06Stenungsunds FI09.75    
Ines Olausson07Stenungsunds FI09.77    
Hannah Nielsen06IK Orient09.87    
Nicolina Sinclair07Stenungsunds FI10.07    
Moa Hakefjärden07Stenungsunds FI10.14    

Försök heat 4-1,75 maj 
Anna Carlsson06Tingbergs AIS08.91q   
Tilia Olsson06Bokenäs IF09.22q   
Ester Mägi Theorin06IF Kville09.64    
Ida-Karin Johansson06Bokenäs IF09.69    
Maja Dellien06Bokenäs IF09.86    
Nike Hjort Tuomaala06Tingbergs AIS10.10    

Final-3,95 maj 
Ellen Perman07Stenungsunds FI9.01   
Anna Carlsson06Tingbergs AIS9.11   
Ester Ahlbäck Björck06IF Kville9.11   
Vilma Gloss06IFK Göteborg9.32   
Mella Eriksson06Hälle IF9.48   
Tilia Olsson06Bokenäs IF9.65   
Elin Andersson07Brattås CK9.65   
Julia Kühnel Pappila06IF Kvilleej start   


F13 600m
5 maj 
Lovisa Emanuelsson06IFK Göteborg1:53,75   
Natalie Davidsson07Brattås CK1:55,39   
Lina Sandström07IFK Göteborg1:58,34   
Tilia Olsson06Bokenäs IF2:00,31   
Linnea Johansson07Bohus IF2:02,09   
Olivia Fåglefelt Johansson07Göteborgs KIK2:02,78   
Agnes Rydén06Stenungsunds FI2:04,17   
Agnes Knauer07Hälle IF2:05,43   
Moa Enander07Hälle IF2:05,47   
10 Emelia Bengtsson06IF Kville2:08,73   


F13 Höjd
Final5 maj 
Julia Kühnel Pappila06IF Kville139   
Huda Alyasary06Brattås CK136   
Tilia Olsson06Bokenäs IF133   
Alva Nordlinder06Göteborgs KIK133   
Elin Andersson07Brattås CK133   
Lina Sandström07IFK Göteborg133   
Ester Mägi Theorin06IF Kville130   
Maja Dellien06Bokenäs IF125   
Ida Larsson06Stenungsunds FI125   
10 Hedvig Nygren07Stenungsunds FI120   


F13 Längdzon
5 maj 
Ellen Perman07Stenungsunds FI4,780,6       4,74 1,4
Ester Ahlbäck Björck06IF Kville4,783,4       4,68 1,7
Julia Kühnel Pappila06IF Kville4,762,1       4,70 1,0
Lina Sandström07IFK Göteborg4,662,8       4,55 0,8
Elin Andersson07Brattås CK4,574,3       4,28 0,2
Agnes Vinghamre06Brattås CK4,512,4    ej gw
Alva Nordlinder06Göteborgs KIK4,442,5       4,43 1,4
Maja Dellien06Bokenäs IF4,251,7   
Anna Carlsson06Tingbergs AIS4,221,2   
10 Mella Eriksson06Hälle IF4,201,2   
11 Julia Swerin07Lerum Friidrott4,122,7       4,03 1,1
12 Vilma Gloss06IFK Göteborg4,101,8   
13 Olivia Fåglefelt Johansson07Göteborgs KIK4,081,1   
14 Moa Enander07Hälle IF4,030,3   
15 Linnea Johansson07Bohus IF4,001,4       3,90 2,4
16 Agnes Rydén06Stenungsunds FI4,001,8       3,74 1,2
17 Tilda Gink06Stenungsunds FI3,942,0   
18 Olivia Dahlen06Stenungsunds FI3,871,2   
19 Huda Alyasary06Brattås CK3,861,5   
20 Emilia Bergh06IK Orient3,800,2   
21 Nicolina Sinclair07Stenungsunds FI3,761,8   
22 Hannah Nielsen06IK Orient3,731,5   
23 Svea Götestam07Göteborgs KIK3,700,5   
24 Lova Carlsson07Mölndals AIK3,641,3   
25 Hedvig Nygren07Stenungsunds FI3,490,5   
26 Ella Thompson07Göteborgs KIK3,362,3       3,33 1,2
27 Nike Hjort Tuomaala06Tingbergs AIS3,100,4   


F13 Kula2.0 kg
5 maj 
Klara Berntsson06Brattås CK14,83   
Tilia Olsson06Bokenäs IF10,08   
Ester Mägi Theorin06IF Kville8,69   
Linnea Johansson07Bohus IF7,82   
Ella Thompson07Göteborgs KIK7,81   
Ida-Karin Johansson06Bokenäs IF7,60   
Lina Sandström07IFK Göteborg7,56   
Johanna Torgersson06IF Kville7,38   
Olivia Dahlen06Stenungsunds FI6,87   
10 Hedvig Nygren07Stenungsunds FI6,70   
11 Vilma Gloss06IFK Göteborg6,42   
12 Ines Olausson07Stenungsunds FI6,10   
13 Svea Götestam07Göteborgs KIK5,05   


F11 60m
Försök heat 1-2,35 maj 
Molly Halmsjö08Lysekil SLF09.56q   
Ellen Andersson08Båstads GIF09.79q   
Saga Drottz09IK Orient09.96    
Inez Brocker08Stenungsunds FI09.98    
Kajsa Lindén08Brattås CK10.64    
Emelie Norberg08Brattås CK11.00    
Molly Widerberg09IFK Göteborg11.20    
Amelie Tjärnström09IFK Göteborg11.55    

Försök heat 2-3,45 maj 
Wilda Lamprecht08Mölndals AIK09.46q   
Isabella Siering09IFK Göteborg10.23    
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg10.38    
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg10.98    
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg11.01    
Alice Lindblad09IFK Göteborg11.09    
Paulina Pappi09IFK Göteborg11.26    
Ellen Berntsson09Brattås CKej start    

Försök heat 3-3,95 maj 
Vendela Eriksson09Hälle IF10.46    
Ebba Norberg Noord08IK Hinden10.99    
Thea Ahlberg08IF Kville11.07    
Rosa Strang09Lerum Friidrott11.28    
Malin Eriksson09Lerum Friidrott11.48    
Lucia Perneman09Hälle IF11.68    
Molly Stenquist09IFK Göteborg12.05    

Försök heat 4-2,05 maj 
Ella Alvelin08Mölndals AIK09.31q   
Elvira Berg09IK Orient10.39    
Bianca Graneklev09IK Orient10.48    
Emma Reuterberg09IK Orient10.72    
Gabriella Foltin09IK Orient11.19    
Miranda Hult09IK Orient11.41    
Julia Unger09Lerum Friidrott11.60    
Emmy Ingevaldsson08Lysekil SLF11.99    

Försök heat 5-2,15 maj 
Astrid Fakelius08Brattås CK09.10q   
Valentina Broomé08Stenungsunds FI10.06    
Clara Andersson08Stenungsunds FI10.31    
Svea Pellme08Stenungsunds FI10.69    
Elin Dahlén08Stenungsunds FI10.93    
Klara Norling09Stenungsunds FI11.03    
Leia Ståhle09Stenungsunds FI11.44    
Lovisa Samuelsson09Stenungsunds FI12.09    

Försök heat 6-2,05 maj 
Noomi Bergman09Brattås CK09.61q   
Liv Ternestedt09Lerum Friidrott09.77q   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF09.86q   
Alma Olsson08Bokenäs IF10.26    
Maja Andersson09Stenungsunds FI10.51    
Olivia Johansson09Bohus IF10.73    
Nicella Ljungberg09Lysekil SLF12.24    
Selma Suraiya09Bohus IF12.29    

Final-2,65 maj 
Astrid Fakelius08Brattås CK09.17   
Ella Alvelin08Mölndals AIK09.39   
Wilda Lamprecht08Mölndals AIK09.58   
Molly Halmsjö08Lysekil SLF09.76   
Ellen Andersson08Båstads GIF09.83   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF10.08   
Noomi Bergman09Brattås CKej start   
Liv Ternestedt09Lerum Friidrottej start   


F11 600m
Finalheat 15 maj 
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg2:09,23    1
Inez Brocker08Stenungsunds FI2:13,30    3
Isabella Siering09IFK Göteborg2:15,04    4
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg2:16,59    5
Elin Sundberg09Hälle IF2:17,74    7
Alice Lindblad09IFK Göteborg2:21,04    11
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg2:23,38    13
Thea Ahlberg08IF Kville2:25,04    14
Paulina Pappi09IFK Göteborg2:27,67    16
10 Molly Widerberg09IFK Göteborg2:29,77    18
Ellen Andersson08Båstads GIFej start   

Finalheat 25 maj 
Stella Bengtsson08IF Kville2:11,98    2
Molly Halmsjö08Lysekil SLF2:17,14    6
Svea Pellme08Stenungsunds FI2:17,87    8
Valentina Broomé08Stenungsunds FI2:19,14    9
Elin Dahlén08Stenungsunds FI2:20,34    10
Stina Kolmodin08IF Kville2:22,95    12
Molly Jonsson09Bohus IF2:27,51    15
Vendela Hallset Green09Lerum Friidrott2:29,76    17
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott2:38,94    19
10 Selma Suraiya09Bohus IF2:41.40    20
Clara Andersson08Stenungsunds FIej start   


F11 Höjd
5 maj 
Stina Juneståhl08IF Kville121   
Ellen Andersson08Båstads GIF121   
Stella Bengtsson08IF Kville118   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF118   
Bianca Graneklev09IK Orient115   
Linnea Ving Holmqvist09Brattås CK115   
Annie Säwström08IFK Göteborg115   
Stina Kolmodin08IF Kville115   
Izabella Björkman08Stenungsunds FI110   
Saga Drottz09IK Orient110   
Molly Halmsjö08Lysekil SLF110   
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott110   
13 Kajsa Lindén08Brattås CK110   
14 Rosa Dalum08IFK Göteborg110   
14 Klara Norling09Stenungsunds FI110   
14 Philippa Wrennfors08IF Kville110   
17 Maja Andersson09Stenungsunds FI105   
17 Alice Åkesson09Stenungsunds FI105   
19 Isabella Siering09IFK Göteborg105   
19 Molly Widerberg09IFK Göteborg105   
21 Elin Dahlén08Stenungsunds FI105   
22 Alva Eurenius09IK Orient100   
22 Ebba Norberg Noord08IK Hinden100   
24 Paulina Pappi09IFK Göteborg100   
25 Rosa Strang09Lerum Friidrott95   
26 Selma Suraiya09Bohus IF95   
27 Molly Jonsson09Bohus IF95   
27 Signe Spång-Gylfe09Lysekil SLF95   
29 Athina Ringfeldt09IFK Göteborg95   
30 Nicella Ljungberg09Lysekil SLF85   


F11 Längdzon
Final5 maj 
Astrid Fakelius08Brattås CK4,41-0,9   
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg3,76-0,5   
Noomi Bergman09Brattås CK3,75-1,3   
Molly Halmsjö08Lysekil SLF3,64-2,5   
Clara Andersson08Stenungsunds FI3,59-0,8   
Inez Brocker08Stenungsunds FI3,56-0,5       3,52 -1,3
11 Isabella Siering09IFK Göteborg3,53-1,1   
13 Ellen Berntsson09Brattås CK3,47-0,9   
17 Maja Andersson09Stenungsunds FI3,39-1,7   
19 Svea Pellme08Stenungsunds FI3,29-0,7   
20 Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg3,27-0,1   
23 Elin Dahlén08Stenungsunds FI3,18-1,2   
25 Paulina Pappi09IFK Göteborg3,04-2,5   
26 Emelie Norberg08Brattås CK3,03-1,2   
27 Athina Ringfeldt09IFK Göteborg3,02-0,9   
28 Klara Norling09Stenungsunds FI2,97-1,9   
29 Molly Widerberg09IFK Göteborg2,89-1,2   
30 Leia Ståhle09Stenungsunds FI2,86-1,5   
32 Alice Lindblad09IFK Göteborg2,75-1,2   
33 Amelie Tjärnström09IFK Göteborg2,71-1,1   
34 Lovisa Samuelsson09Stenungsunds FI2,63-1,2   
37 Signe Spång-Gylfe09Lysekil SLF2,59-1,0   
41 Molly Stenquist09IFK Göteborg2,31-3,6   
42 Nicella Ljungberg09Lysekil SLF2,11-1,7   

5 maj 
Wilda Lamprecht08Mölndals AIK4,33-2,0   
Ella Alvelin08Mölndals AIK4,23-1,9   
Saga Drottz09IK Orient3,73-2,0   
10 Bianca Graneklev09IK Orient3,56-1,9       3,50 -1,6
11 Ellen Andersson08Båstads GIF3,53-2,8   
14 Elvira Berg09IK Orient3,46-3,2   
15 Molly Sörling09Hälle IF3,45-4,0   
16 Daniela Zinnerström08Bokenäs IF3,42-3,3   
18 Emma Reuterberg09IK Orient3,38-2,0   
21 Vendela Eriksson09Hälle IF3,25-2,8   
22 Alva Eurenius09IK Orient3,24-1,0   
24 Olivia Johansson09Bohus IF3,07-2,6   
31 Gabriella Foltin09IK Orient2,82-2,5   
35 Julia Unger09Lerum Friidrott2,62-0,8   
36 Miranda Hult09IK Orient2,60-2,0   
38 Lucia Perneman09Hälle IF2,54-2,3   
39 Malin Eriksson09Lerum Friidrott2,47-3,7   
40 Selma Suraiya09Bohus IF2,45-1,6   


F11 Kula2.0 kg
5 maj 
Alma Olsson08Bokenäs IF7,64   
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg7,42   
Daniela Zinnerström08Bokenäs IF6,68   
Molly Halmsjö08Lysekil SLF6,64   
Stina Juneståhl08IF Kville6,50   
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg6,49   
Emma Reuterberg09IK Orient6,39   
Ida Ryttberg09Lerum Friidrott6,25   
Stina Kolmodin08IF Kville5,99   
10 Olivia Johansson09Bohus IF5,69   
11 Emmy Ingevaldsson08Lysekil SLF5,61   
12 Isabella Siering09IFK Göteborg5,30   
13 Elvira Berg09IK Orient5,23   
14 Stella Bengtsson08IF Kville5,22   
15 Athina Ringfeldt09IFK Göteborg5,16   
16 Ebba Norberg Noord08IK Hinden5,10   
17 Signe Spång-Gylfe09Lysekil SLF4,93   
18 Emilia Ljungberg09Brattås CK4,82   
19 Vendela Hallset Green09Lerum Friidrott4,78   
20 Thea Ahlberg08IF Kville4,26   
21 Nicella Ljungberg09Lysekil SLF4,17   
22 Molly Widerberg09IFK Göteborg4,02   
23 Alice Lindblad09IFK Göteborg3,99   
24 Paulina Pappi09IFK Göteborg3,79   


F11 Boll150 g
5 maj 
Alma Olsson08Bokenäs IF30,71   
Noomi Emanuelsson08IFK Göteborg29,29   
Stina Juneståhl08IF Kville27,87   
Nike Emanuelsson09IFK Göteborg27,86   
Molly Halmsjö08Lysekil SLF27,30   
Saga Drottz09IK Orient27,03   
Athina Ringfeldt09IFK Göteborg22,73   
Emilia Ljungberg09Brattås CK22,16   
Olivia Johansson09Bohus IF21,76   
10 Inez Brocker08Stenungsunds FI19,89   
11 Signe Spång-Gylfe09Lysekil SLF18,52   
12 Vendela Eriksson09Hälle IF17,74   
13 Molly Widerberg09IFK Göteborg17,72   
14 Malin Eriksson09Lerum Friidrott16,51   
15 Elvira Berg09IK Orient15,78   
16 Alva Eurenius09IK Orient15,75   
17 Lucia Perneman09Hälle IF14,57   
18 Liv Ternestedt09Lerum Friidrott14,28   
19 Selma Suraiya09Bohus IF13,23   
20 Molly Sörling09Hälle IF11,78   


F9 60m
Försök heat 1-0,95 maj 
Emma Falk10IFK Göteborg09.98q   
Nathalie Dellien10Bokenäs IF10.48q   
Moa Olofsson10Stenungsunds FI11.66    
Stina Östemar10Bokenäs IF12.79    
Hjördis Joäng12Tyft Arena IF12.85    
Lykke Kjellberg11Tyft Arena IF13.06    
Lilo Kjellberg11Tyft Arena IF13.09    
Reem Badran 11Tyft Arena IF13.30    

Försök heat 2-0,65 maj 
Maja Karlsson10IK Orient09.97q   
Lykke Nyström10IFK Göteborg10.30q   
Maja Andersson11Båstads GIF10.34q   
Ellen Bernhardsson10Hälle IF10.38q   
Stella Hagberg10IK Orient11.04q   
Novali Gustafsson10Brattås CK11.27q   
Karin Berntsson12Brattås CK12.21    

Final-1,65 maj 
Emma Falk10IFK Göteborg10.03   
Maja Karlsson10IK Orient10.05   
Lykke Nyström10IFK Göteborg10.49   
Maja Andersson11Båstads GIF10.56   
Nathalie Dellien10Bokenäs IF10.61   
Ellen Bernhardsson10Hälle IF10.65   
Stella Hagberg10IK Orient11.15   
Novali Gustafsson10Brattås CK11.18   


F9 400m
5 maj 
Emma Falk10IFK Göteborg1:23.13   
Ellen Bernhardsson10Hälle IF1:24.26   
Maja Andersson11Båstads GIF1:26.73   
Maja Karlsson10IK Orient1:28.27   
Lykke Nyström10IFK Göteborg1:31.03   
Stella Hagberg10IK Orient1:33.24   
Moa Olofsson10Stenungsunds FI1:38.30   


F9 Höjd
5 maj 
Novali Gustafsson10Brattås CK106   
Maja Andersson11Båstads GIF103   
Nathalie Dellien10Bokenäs IF100   
Emma Falk10IFK Göteborg90   
Lykke Nyström10IFK Göteborg90   
Moa Olofsson10Stenungsunds FI90   
Stina Östemar10Bokenäs IF85   
Molly Emilsson10IFK Göteborg85   
Lykke Kjellberg11Tyft Arena IF85   
10 Lilo Kjellberg11Tyft Arena IF80   
11 Hjördis Joäng12Tyft Arena IF80   
12 Karin Berntsson12Brattås CK75   
13 Amelie Ving Holmqvist12Brattås CK70   


F9 Längd
5 maj 
Emma Falk10IFK Göteborg3,21-3,3   
Maja Andersson11Båstads GIF3,15-2,6   
Ellen Bernhardsson10Hälle IF3,14-3,0   
Maja Karlsson10IK Orient2,79-3,0   
Nathalie Dellien10Bokenäs IF2,67-3,9   
Lykke Nyström10IFK Göteborg2,66-3,8   
Stella Hagberg10IK Orient2,45-2,9   
Hilma Olausson10Brattås CK2,42-2,6   
Novali Gustafsson10Brattås CK2,37-3,2   
10 Molly Emilsson10IFK Göteborg2,34-2,2   
11 Karin Berntsson12Brattås CK2,28-3,2       2,19 -3,2
12 Moa Olofsson10Stenungsunds FI2,28-1,9       2,12 -2,1
13 Lilo Kjellberg11Tyft Arena IF2,15-2,4   
14 Hjördis Joäng12Tyft Arena IF2,03-1,0   
15 Reem Badran 11Tyft Arena IF1,84-2,6   
16 Lykke Kjellberg11Tyft Arena IF1,78-2,1   


F9 Kula
5 maj 
Maja Andersson11Båstads GIF5,25   
Emma Falk10IFK Göteborg5,06   
Maja Karlsson10IK Orient4,22   
Stella Hagberg10IK Orient4,18   
Stina Östemar10Bokenäs IF3,88   
Lykke Nyström10IFK Göteborg3,72   
Molly Emilsson10IFK Göteborg3,65   


F9 Boll150 g
5 maj 
Novali Gustafsson10Brattås CK16,52   
Emma Falk10IFK Göteborg15,78   
Maja Andersson11Båstads GIF14,61   
Reem Badran 11Tyft Arena IF13,68   
Lilo Kjellberg11Tyft Arena IF12,20   
Hjördis Joäng12Tyft Arena IF10,13   
Lykke Kjellberg11Tyft Arena IF9,47   
Molly Emilsson10IFK Göteborg6,60   


M 4 x 100m
5 maj 
IFK Göteborg 1Erik Pålsson-01
Aaron Ladestam-00
Samuel Lestander-00
Roin Strömberg-00

45.02   


M Stafett 1000m
5 maj 
IFK Göteborg 5 MänRobin Stömberg-00
Samuel Lestander-00
Erik Pålsson-01
Aaron Ladestam-00

2:09.09   


M 4 x 1500m
Final5 maj 
Hälle IF, 1 M45Martin Burrows-73
Erik Framme-73
Patrik Hägg-72
Joakim Nätth-74

18:57.43   


P13 5 x 60m
5 maj 
IFK Göteborg 2Hugo Künding-06
Kristoffer Eneman-06
Hugo Sandström-08
Albin Bohlin-07
Axel Widerberg-06
44.7    Man tid
IFK Göteborg 1Sebasitan Siering-08
Vilgot Suedber-07
Lina Sundström-07
Lina Sundström-07
Nils Lindblad-06
44.9    Man tid
Stenungsunds FI 1 P06-07Erik Carlsson-06
Ludvig Bengtsson-06
Olek Rybarczik-06
Julian Bell-06
Anton Grantzelius-07
46.5    Man tid
Tyft Arena IF 1Hjalmar Joäng -06
Hannes Holgersson -09
Mahmoud Badran 09
Nganga Serrive -09
Erik Sundström-08
51.6    Man tid


K 4 x 100m
5 maj 
Göteborg, IFK 1 KSiri hahn-00
Ebba Magnusson-01
Kajsa Karila-02
Elin Pettersson-03

50.50   


K Stafett 1000m
Final5 maj 
Göteborg, IFK 2 KSiri Hahn-00
Kajsa Karila-02
Ebba Magnusson-01
Elin Pettersson-03

DQ   


F17 4 x 100m
5 maj 
Sävedalens AIK 1 Emelie Mathisen-02
Tina Rouzch-02
Alma Helander-02
Ebba Niklasson-03

55.19   


F15 4 x 80m
Final5 maj 
IFK Göteborg 1 F15Moa Bertilsson-05
Ida Kvhnel Pappila-04
Filippa Palmås-04
Ivana Pekic-05

40.78   
Orient, IK F15Hilda Nolkrantz - 05
Hannah Nilsen-06
Ellen Schoug-05
Klara Håkansson-05

45.44   


F13 5 x 60m
5 maj 
Stenungsund F13 07/08Ines Olausson-07
Nicolina Sinclair -07
Inez Brocker -08
Majken Söderlund Larsson -07
Ellen Perman -07
45.01   
Bokenäs IF 1Daniela Zinnerström -08
Ida-Karin Johansson -06
Alma Olsson -08
Tilia Olsson -06
Maja Dellien -06
45.36   
Stenungsunds FI 2Valentina Brome-08
Ida Larsson-06
Tilda Gink-06
Hedvig Nygren-07
Angnes Ryden-06
47.34   
Tingbergs AIS 1Nora Lind -07
Linnéa Olsson -07
Nike Hjort Tuomaala-06
Kimberly Karlsson -08
Anna Carlsson -06
50.53   
Brattås CK 1Huda Alyasary-06
Agnes Winghamre-06
Elin Anderson-07
Astrid Faelius-08
Natalie Davidsson-07
DQ   
IK Orient F13




ej start   



© Track & Field, Christer Falk