RESULTAT
Svenska sprintutmaningen III 2020-07-04
Göteborg, Slottsskogsvallen
IF Kville
Uppdaterad: 2020-07-06
 
M 100m
Finalheat 11,14 jul 
Alexander Andreasson99Örgryte IS10.72   
Tarley Allison97Mölndals AIK10.94   
Viktor Wall03Hammarby IF11.02   
Rafael Tejada De Leon02Ullevi FK11.06   
Jonatan Borg03Hammarby IF11.30   
Erik Isaksson02IF Kville11.44   

Finalheat 20,74 jul 
Emmanuel Ogwo02Ullevi FK11.20   
Isak Kristensen00Ullevi FK11.21   
Adam Elhendy Gunnarsson00Karlskoga FI11.34   
Peter Andreas81Ullevi FK11.37   
Isak Barrow96Ullevi FK11.50   
Jonathan Johansson00Sävedalens AIK11.54   
Alexander Sörensen02Örgryte IS12.36   

Finalheat 30,84 jul 
Anthon Bokelund Singh04IFK Göteborg11.43   
Mohammad Al Masri01IF Kville11.45   
Otto Hammarström99Örgryte IS11.56   
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg11.58   
Gustav Ölund94Örgryte IS12.03   
Robin Turan04IFK Göteborg12.12   
Yosef Al Masri02IF Kville12.39   

Extralopp0,84 jul 
Tarley Allison97Mölndals AIK10.96   
Peter Andreas81Ullevi FK11.55   


M 200m
Finalheat 11,14 jul 
Anders Pihlblad98KFUM Örebro21.411   
Filip Schwartz98Mölndals AIK21.682   
Nils Thornberg94Bollnäs FIK21.794   
Alexander Lesser93Ullevi FK21.875   
Marcus Tornée98IFK Helsingborgbröt-   

Finalheat 21,74 jul 
Rasmus Hugosson01KFUM Örebro22.027   
Niklas Wall03Hammarby IF22.8312   
Alvin Reinebo04KFUM Örebro23.0613   
Nils Ekström03Trollhättan FIK23.2118   
Gustav Karlsson00KFUM Örebro23.5122   
Alexander Sörensen02Örgryte IS25.0729   

Finalheat 32,14 jul 
Linus Pihl03Lerum Friidrott23.0613   
Andreas Norström92Ullevi FK23.0916   
Fredrik Grund02IF Kville23.3620   
Jonathan Johansson00Sävedalens AIK23.4321   
Gustav Ölund94Örgryte IS24.1425   
Christoffer Wockats00IF Kville24.2527   
Kevin Bodén02Motala AIF24.7228   

Finalheat 41,74 jul 
Tarley Allison97Mölndals AIK22.4410   
Aaron Ladestam00IFK Göteborg23.1417   
Lucas Lorentzon03IFK Göteborg23.2519   
Anthon Bokelund Singh04IFK Göteborg23.8623   
Robin Turan04IFK Göteborg23.9624   
Emil Bengtsson02IF Kville24.2426   
David Levegård05IF Rigor25.3830   

Finalheat 52,24 jul 
Viktor Wall03Hammarby IF21.682   
Omar Chaaban00IFK Helsingborg21.986   
Martin Selin95Ullevi FK22.168   
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.439   
Jonatan Borg03Hammarby IF22.6111   
Adam Elhendy Gunnarsson00Karlskoga FI23.0815   


M 110m häck
Final3,24 jul 
Marcus Blixt02Mölndals AIK15.42    P19 100cm
Isak Barrow96Ullevi FK15.81    M 107cm


M 400m häck91 cm
Final4 jul 
Carl Bengtström00Örgryte IS51.97   
Johan Claeson01Linköpings GIF52.90   
Markus Moberg03Hammarby IF53.30   
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott54.38   
Felix Larsen Nilsson00Örgryte IS56.81   
Fredrik Sangberg90Örgryte IS60.17   
Samuel Wiik98Örgryte IS70.61   


K 100m
Finalheat 12,04 jul 
Claudia Payton98Ullevi FK11.52q   
Elvira Tanderud04Trollhättan FIK11.60   
Emilia Franzén04Klippans FK12.27   
Elina Gunnarsson94Hovslätts IK12.29   

Finalheat 20,04 jul 
Therese Bjureby97Hovslätts IK12.55   
Tilda Wahlén04Mölndals AIK12.93   
Elin Molinder04Mölndals AIK13.00q   
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott13.02   
Amanda Ehrnborg04Mölndals AIK14.07   

Finalheat 33,94 jul 
Clara Augustsson00IK Ymer12.31   
Ida Kühnel Pappila04IFK Göteborg12.78   
Nova Fogelkvist04Motala AIF12.78q   
Alva Larsson02Mölndals AIK12.97q   
Sandra Åberg03Göteborgs KIK13.28   

Extralopp1,74 jul 
Claudia Payton98Ullevi FK11.65   
Elin Molinder04Mölndals AIK12.80   
Nova Fogelkvist04Motala AIF12.92   
Alva Larsson02Mölndals AIK13.18   


K 200m
Finalheat 11,94 jul 
Elvira Tanderud04Trollhättan FIK23.621   
Lisa Lilja96Ullevi FK23.892   
Matilda Hellqvist93Ullevi FK24.353   
Elina Gunnarsson94Hovslätts IK25.134   
Josephine Risberg Thoor95IFK Helsingborg25.958   

Finalheat 21,64 jul 
Madeleine Winberg00Mölndals AIK25.265   
Clara Augustsson00IK Ymer25.506   
Therese Bjureby97Hovslätts IK25.807   
Elvira Erixon96Mölndals AIK26.659   
Tilda Wahlén04Mölndals AIK26.7510   
Caroline Nilsson99Göteborgs KIK27.0013   

Finalheat 31,54 jul 
Madeleine Björlin-Delmar96IFK Göteborg26.7510   
Amanda Tran07IK Ymer26.7511   
Ida Kühnel Pappila04IFK Göteborg27.1614   
Johanna Stübner02Göteborgs KIK27.1815   
Sandra Åberg03Göteborgs KIK27.2016   
Aicha Camara91Ullevi FK28.6719   

Finalheat 40,04 jul 
Linnea Pihl01Lerum Friidrott27.3717   
Cornelia Lindberg01Lerum Friidrott27.6618   
Regina Carlén96Lerum Friidrott29.4920   


K 400m
Final4 jul 
Rebecca Högberg84KFUM Örebro54.76   
Lovisa Bivstedt01Hässelby SK56.63   
Ebba Gustafsson02Mölndals AIK58.05   
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK58.19   
Ebba Wahlberg02IK Ymer60.60   
Tilda Mjörnell04Ullevi FK61.81   
Johanna Sjögren02Göteborgs KIK63.38   


K 100m häck
Final0,64 jul 
Julia Wennersten01IK Ymer13.63   
Ebba Åhman02IK Ymer14.16   
Sophie Reid02IK Ymer15.02   


K 400m häck
Final4 jul 
Ebba Åhman02IK Ymer62.00   
Emelie Öberg97Ullevi FK63.75   
Felicia Ascard96IFK Lund65.20   
Frida Hansson97Stenungsunds FI66.35   
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK67.58   
Hilda Johnsson02IF Kville72.68   



© Track & Field, Christer Falk