RESULTAT mellan 28 jun och 30 jun
Världsungdomsspelen 2019-06-28/30
Göteborg, Ullevi
Örgryte IS Friidrottsklubb
Uppdaterad: 2019-07-05 22:01
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  Samlad lista 


 
M 100m
Försök heat 11,229 jun Qualisys Photofinish 
Christian Mensah96NORTrondheim Friidrett10.83q   
Isak Aaby97NORBækkelaget SK11.01q   
Martin Selin95SWEUllevi FK11.12q   
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL11.14    
KidusYohannes Getahun98SWEMalmö AI11.28    
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF11.54    
Ibrahim Abakar99SWEHammarby IF11.62    
Sebastian V. Buschardt97DENBagsvaerd AC11.66    
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient12.22    

Försök heat 22,029 jun Qualisys Photofinish 
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg10.81q   
Tarley Allison97SWEMölndals AIK10.90q   
Douglas Hellbratt95SWEMalmö AI10.91q   
Carl Narup98SWEUllevi FK10.97q   
Martin Jönsson96SWEIFK Lund11.23    
Andreas Norström92SWEUllevi FK11.30    
Artur Engström96SWEÖrgryte IS11.32    
Sebastian Kadestål96SWEMalmö AI11.40    
Johan Tovari93NORUll/Kisa IL12.67    

Försök heat 3-1,029 jun Qualisys Photofinish 
Lion Martinez78SWESpårvägens FK10.92q   
Peter Andersson99DENGreve Atletik11.03q   
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK11.16    
Isak Barrow96SWEUllevi FK11.23    
Hector Falk93SWEEskilstuna FI11.50    
Karl Mfeketo96DENOdense Atletik11.72    
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik11.83    
Anders Pihlblad98SWEKFUM Örebroej start    
Braulio Ribeiro92SWEKFUM Örebroej start    

Försök heat 41,229 jun Qualisys Photofinish 
Andreas Trajkovski93DENHvidovre Atletik10.79q   
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.81q   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebro10.87q   
Kasper Andersson97DENGreve Atletik11.22    
Chidozie Abika97SWEIF Kville11.27    
Markus Ögren98SWEMalmö AI11.38    
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.53    
Frankly Dadey99DENGreve Atletik11.63    
David Adrian98SWEHuddinge AIS11.82    

Försök heat 5-1,329 jun Qualisys Photofinish 
Jean-Christian Zirignon95SWEMalmö AI10.85q   
Nick Ekelund-Arenander89SWEMalmö AI11.14    
Marius Bull Hjeltnes96NORIK Tjalve11.15    
Erik Mikkeljord99NORHattfjelldal Friidrett11.24    
Simon Mathiasen96DENHvidovre Atletik11.31    
Andreas Gustafsson97SWEFalu IK11.49    
Kristoffer Kold Erlandsen99SWEKFUM Örebro11.96    
Robin Noping96SWEIF Kville12.06    
Rune Drongesen96DENViborg AM12.07    

Försök heat 60,429 jun Qualisys Photofinish 
Simen Larsen94NORIL Skjalg10.97q   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett10.98q   
Muhammed Dodou Jatta98NORNorna Salhus11.04q   
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri11.07q   
Torur Mortensen98FÄRFäröarna11.29    
Mads Lunö99DENKolding, KFUM11.40    
Jakob Dalenbring99SWEVästerås FK11.66    
Benny Lundström75SWESpårvägens FK12.45    
Thobias Thorwid91SWEAIK Friidrott12.49    

Försök heat 7-0,429 jun Qualisys Photofinish 
Simon Hansen98DENÅrhus 190010.91q   
Edem Agbo99NORBUL11.13    
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK11.23    
Gudmundur Áugust Thoroddsen96ISLAfturelding11.24    
Hallgeir Martinsen89NORFlorö T&IF11.26    
Daniel Andersson91SWEIstrums SK11.44    
Gabriel Tiveskog95SWEMölndals AIK11.84    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund12.37    
Fredrik Ekman94SWEIFK Lund12.84    

Finalheat 11,029 jun Qualisys Photofinish 
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.67   
Christian Mensah96NORTrondheim Friidrett10.69   
Jean-Christian Zirignon95SWEMalmö AI10.72   
Tarley Allison97SWEMölndals AIK10.90   
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg10.91   
Simon Hansen98DENÅrhus 1900ej start   
Douglas Hellbratt95SWEMalmö AIej start   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebroej start   
Andreas Trajkovski93DENHvidovre Atletikej start   

Finalheat 20,529 jun Qualisys Photofinish 
Simen Larsen94NORIL Skjalg10.84   
Muhammed Dodou Jatta98NORNorna Salhus10.88   
Peter Andersson99DENGreve Atletik10.90   
Carl Narup98SWEUllevi FK10.91   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett10.93   
Martin Selin95SWEUllevi FK11.01   
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri11.02   
Isak Aaby97NORBækkelaget SK11.04   
Lion Martinez78SWESpårvägens FKDQ    tjuvstart


M 200m
Finalheat 10,930 jun Qualisys Photofinish 
Kasper Kadestål99SWEMalmö AI21.091   
Anders Pihlblad98SWEKFUM Örebro21.352   
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg21.523   
Joachim Sandberg95NORIK Tjalve21.664   
Steffen Udengaard Knudsen98DENAarhus 1900 A/M21.787   
Nils Thornberg94SWEBollnäs FIK21.828   
Douglas Hellbratt95SWEMalmö AI21.8510   
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL22.0716   
Muhammed Dodou Jatta98NORNorna Salhusej start-   

Finalheat 21,330 jun Qualisys Photofinish 
Desmond Rogo96SWEHammarby IF21.735   
Markus Nikolai Berner97NORTyrving IL21.786   
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri21.839   
Simen Larsen94NORIL Skjalg21.8711   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett21.9213   
Emmanuel Dawlson92SWEHammarby IF22.0515   
Martin Selin95SWEUllevi FK22.0717   
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik22.2823   
Peter Andersson99DENGreve Atletik22.4626   

Finalheat 30,930 jun Qualisys Photofinish 
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK21.9914   
Kasper Andersson97DENGreve Atletik22.1118   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS22.1519   
Isak Aaby97NORBækkelaget SK22.1820   
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF22.1922   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS22.5028   
Tarley Allison97SWEMölndals AIK22.9440   
Nickolai Jallow91NORIK Tjalveej start-   
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SKej start-   

Finalheat 4-1,130 jun Qualisys Photofinish 
Kormákur Ari Hafliðason97ISLFH22.1821   
Lion Martinez78SWESpårvägens FK22.4224   
Isak Barrow96SWEUllevi FK22.5329   
Jean-Christian Zirignon95SWEMalmö AI22.5631   
Gudmundur Áugust Thoroddsen96ISLAfturelding22.6434   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK22.9139   
Chidozie Abika97SWEIF Kville22.9941   
Jean-Christophe Raymond-Bertrand04UAEUltimate Athletics23.1343   
Sebastian Kadestål96SWEMalmö AI23.1845   

Finalheat 52,030 jun Qualisys Photofinish 
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik22.4827   
Simon Mathiasen96DENHvidovre Atletik22.5430   
KidusYohannes Getahun98SWEMalmö AI22.5632   
Erik Mikkeljord99NORHattfjelldal Friidrett22.6535   
Philip Braun90DENSparta Atletik22.6736   
Marius Bull Hjeltnes96NORIK Tjalve22.7837   
Casper Spure Pedersen92DENRanders Atletik23.2049   
Sebastian V. Buschardt97DENBagsvaerd AC23.4651   
Markus Ögren98SWEMalmö AIbröt-   

Finalheat 61,130 jun Qualisys Photofinish 
Edem Agbo99NORBUL21.8712   
Torur Mortensen98FÄRFäröarna22.4325   
Carl Narup98SWEUllevi FK22.6233   
Daniel Andersson91SWEIstrums SK22.8138   
Jakob Dalenbring99SWEVästerås FK23.1744   
Sören Nörgaard99DENKolding, KFUM23.1947   
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.1948   
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik23.4852   
Rune Drongesen96DENViborg AM24.0955   

Finalheat 72,130 jun Qualisys Photofinish 
Karl Mfeketo96DENOdense Atletik23.1845   
Patrik Björk83SWESävedalens AIK23.2850   
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS24.0154   
Fabian Johansson97SWEKalmar SK24.1856   
Noah Lacayo99SWEBjörnstorps IF24.3457   
Robin Noping96SWEIF Kville24.9560   
Jacob Qvist Jensen95DENAarhus Fremad Atletik25.1261   
Benny Lundström75SWESpårvägens FK25.7363   
Thobias Thorwid91SWEAIK Friidrottej start-   

Finalheat 80,930 jun Qualisys Photofinish 
Braulio Ribeiro92SWEKFUM Örebro23.0942   
Ibrahim Abakar99SWEHammarby IF23.9753   
Justin Reeves89NORIK Tjalve24.3858   
John Svensson86SWEIF Kville24.6059   
Fredrik Ekman94SWEIFK Lund25.4562   
Pontus Ericstam98SWESpårvägens FK26.0164   
Johan Tovari93NORUll/Kisa IL26.2565   
Frederik Randruo Bundesen97DENOdense Atletikej start-   


M 400m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Anton Sigurdsson96SWEMalmö AI47.751   
Emil Johansson02SWETurebergs FK47.933   
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik48.104   
Kormákur Ari Hafliðason97ISLFH48.365   
Markus Nikolai Berner97NORTyrving IL48.576   
Berhe Kidane99SWEÄrla IF48.837   
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik49.178   
Joakim Karlsson97SWEUllevi FK49.4310   
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL50.1814   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Philip Braun90DENSparta Atletik49.429   
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik49.7411   
Anton Persson96SWEHässelby SK49.8212   
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö50.0113   
Benjamin Åberg95SWEHälle IF50.2117   
Gustav Bivstedt96SWEHässelby SK50.4619   
Mathias Mørk97DENAarhus 1900 A/M50.4820   
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF50.8324   
Oskar Greilert95SWEUllevi FK51.0027   

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Eric Larsson93SWEKFUM Örebro50.1916   
Gudmundur Áugust Thoroddsen96ISLAfturelding50.4318   
Rasmus Jensen95DENOdense Atletik50.8023   
Anders Logg76SWEHälle IF51.0828   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK51.1329   
Casper Spure Pedersen92DENRanders Atletik51.2130   
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS51.5132   
Mathias Söder99SWEUllevi FK51.6034   
Johan Lamm98SWEMölndals AIK51.9235   

Finalheat 429 jun Qualisys Photofinish 
Erik Rosqvist98SWEAIK Friidrott50.1814   
Magnar Fossbakken Lundberg97NORHommelvik IL50.5321   
Kevin Duvert98SWETurebergs FK50.7122   
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS50.9125   
Samuel Andreasson99SWEIFK Göteborg50.9326   
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik51.2331   
Sören Nörgaard99DENKolding, KFUM51.5333   
Dag Hultberg95SWETjalve IF Norrköping52.6936   
Fredrik Sangberg90SWEIF Kville53.7437   

Finalheat 529 jun Qualisys Photofinish 
Nick Ekelund-Arenander89SWEMalmö AI47.832   
Noah Lacayo99SWEBjörnstorps IF53.7538   
Jesper Rilegård98SWEIFK Lidingö53.9339   
Jacob Qvist Jensen95DENAarhus Fremad Atletik54.1540   
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS55.1641   
Fabian Johansson97SWEKalmar SK55.3742   
Robert Falkevik89NORIL Varegg56.5943   
Sebastian Svedhammer88SWESpårvägens FK57.3144   
Felix Davidsson-Berndtsson96SWEHammarby IF57.3945   


M 800m
Finalheat 130 jun Qualisys Photofinish 
Berhe Kidane99SWEÄrla IF 1:54.771   
Anton Persson96SWEHässelby SK 1:56.532   
Benjamin Åberg95SWEHälle IF 1:56.864   
Leon Douglas00NORNesodden IF 1:57.6410   
Anders Bjørndal95NORIL Gneist 1:57.8213   
Gustav Berlin95SWEHässelby SK 1:57.8814   
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 1:58.0015   
Frederik Fürstenberg93DENSparta Atletik 1:58.9020   
Ådne Andersen94NORDimna IL 1:59.4022   
10 Kjetil Brenno Gagnås00NORBörsa IL 2:00.9826   
Erik Rosqvist98SWEAIK Friidrottbröt-   

Finalheat 230 jun Qualisys Photofinish 
Aleksej Pirgholizadeh94SWEEskilstuna FI 1:56.583   
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 1:56.885   
Henry Jacobson99SWEHammarby IF 1:57.126   
Sondre Rishøi00NORSarpsborg IL 1:57.558   
Mathias Söder99SWEUllevi FK 1:57.579   
Simen Seeberg-Rommetveit99NORBUL 1:57.7911   
Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 1:58.4018   
Henrik Hanssen97NORUll/Kisa IL 1:58.6919   
Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 1:59.5624   
10 Adrian Mehic94SWEHeleneholms IF 2:07.6232   
Magnar Fossbakken Lundberg97NORHommelvik ILbröt-   

Finalheat 330 jun Qualisys Photofinish 
Emil Millán De La Oliva01SWEEskilstuna FI 1:57.247   
Jonatan Gustafsson99SWEKFUM Örebro 1:57.8212   
Michael Welday99SWEStocksäters IF 1:58.1016   
Daniel Gleimar92SWESpårvägens FK 1:58.1517   
Andreas Davidsson95SWEHögby IF 1:59.3921   
Tomas Skjæråsen95NORIL Varegg 1:59.5123   
Kevin Duvert98SWETurebergs FK 2:00.1925   
William Wickholm98SWEKFUM Örebro 2:03.7928   
Niklas Johansson99SWESävedalens AIK 2:07.3131   
10 Sebastian Selbekk93NORTyrving IL 2:10.1435   
Julian Gregersen98FÄRFäröarnaDQ-    linjetramp

Finalheat 430 jun Qualisys Photofinish 
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL 2:03.6927   
Erik Karlsson98SWEHögby IF 2:04.4629   
Nicklas Tollesson77SWEHälle IF 2:06.8230   
Johannes Alne75NORHaugesund IL 2:08.7433   
KlausPræst Jaqué92DENBagsvaerd AC 2:09.6834   
Robert Falkevik89NORIL Varegg 2:10.2036   
Erik Roos77SWEMölndals AIK 2:10.8937   
Felix Davidsson-Berndtsson96SWEHammarby IF 2:12.4038   
Jacob Weel Rosboe00DENBagsvaerd AC 2:12.4239   
10 Fredrik Govenius99SWEHammarby IF 2:14.6240   
11 Emanuele Piga71SWEIFK Göteborg 2:17.1041   


M 1500m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Theis Læssøe93DENAmager AC 3:53.371   
Rickard Gunnarsson91SWEHässelby SK 3:53.462   
Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 3:53.633   
Simon Wallenlind97SWEMölndals AIK 3:53.924   
Eivind Trym Wikshåland97NORIK Tjalve 3:54.205   
Jonatan Gustafsson99SWEKFUM Örebro 3:55.986   
Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 3:57.927   
Olof Silvander99SWEIFK Lidingö 4:00.748   
August Mollén99SWETjalve IF Norrköping 4:01.489   
10 Halfdan-Emil Faerö91NORIL Varegg 4:01.7110   
11 George Phillips99GBRDoncaster AC 4:09.8218   
Ådne Andersen94NORDimna ILbröt-   
Johan Lamm98SWEMölndals AIKbröt-   
Leo Magnusson98SWESävedalens AIKbröt-   
Simen Seeberg-Rommetveit99NORBULbröt-   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Michael Welday99SWEStocksäters IF 4:04.7111   
Johannes Teigland95NORIL Gular 4:05.5912   
Andreas Davidsson95SWEHögby IF 4:05.9713   
Tomas Skjæråsen95NORIL Varegg 4:06.2014   
Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC 4:06.2615   
Mohamed Nuur99SWEÖrgryte IS 4:08.6116   
Børge B Larsson92NORIL Varegg 4:09.2117   
William Wickholm98SWEKFUM Örebro 4:09.9319   
Samuel Eriksson Lidbrink99SWESpårvägens FK 4:09.9620   
10 Julian Gregersen98FÄRFäröarna 4:10.5021   
11 Alexander Waerme97SWEUllevi FK 4:11.2822   
12 Steinar Gjønnes94NORTyrving IL 4:23.3328   
Svein Erik Strand Tønnesen87NORBULej start-   

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Fredrik Torgersen91NORIL Varegg 4:11.3923   
Daniel Erikssson97SWEMölndals AIK 4:12.5524   
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL 4:14.3025   
Jørgen Johan Bjørtomt97NORTyrving IL 4:21.6426   
Bjørn Rusten Lundberg94NORIL Varegg 4:23.2627   
Niklas Johansson99SWESävedalens AIK 4:23.3429   
Johannes Alne75NORHaugesund IL 4:25.4330   
David Kjellén95SWEIF Göta Karlstad 4:30.9131   
Trygve Andresen79NORIL Varegg 4:35.0132   
10 Fredrik Govenius99SWEHammarby IF 4:39.1433   
11 Mikael Fågelborg78SWEBjörnstorps IF 4:50.9634   
12 Jibril Yeosef Hammoud99SWEIFK Umeå 5:03.0235   


M 5000m
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Mikael Ekvall89SWEStrömstad LK14:24.681   
Marius Sørli97NORASK Friidrett14:38.692   
Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK14:42.223   
Halfdan-Emil Faerö91NORIL Varegg14:43.694   
Anders Grahl87SWEHälle IF14:51.065   
Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC14:51.256   
Oscar Carlsson91SWEHälle IF14:52.907   
Hafiz Ibrahem96SWESävedalens AIK14:54.478   
August Mollén99SWETjalve IF Norrköping15:07.529   
10 Mohamed Nuur99SWEÖrgryte IS15:15.4110   
11 Trym Tönnesen00NORHalden IL15:20.5712   
12 Björn Östenson93SWEMalmö AI15:25.4413   
13 Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL15:35.6914   
14 Steinar Gjønnes94NORTyrving IL15:53.4319   
15 Ludvig Johansson98SWEIFK Lidingö15:53.9420   
16 Henrik Nordtug87NORSteinkjer FIK16:15.2923   
Merhawi Seifu00SWEHälle IFbröt-   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Erik Karlsson98SWEHögby IF15:19.2511   
Fredrik Torgersen91NORIL Varegg15:38.9215   
Børge B Larsson92NORIL Varegg15:39.5516   
Simen Bergseth92NORIL Skjalg15:41.8317   
Sara Christiansson97SWESävedalens AIK15:45.3818    K
Bjørn Rusten Lundberg94NORIL Varegg16:09.0321   
Ludvig Bjurelid00SWEHögby IF16:11.7522   
Jørgen Johan Bjørtomt97NORTyrving IL16:17.1124   
Jesper Evervall94SWEÖrgryte IS16:18.0725   
10 Daniel Erikssson97SWEMölndals AIK16:18.5026   
11 David Kjellén95SWEIF Göta Karlstad16:22.6827   
12 Karl Wilenius85SWELidköpings VSK16:49.9928   
13 Wilhelm Olofsson00SWEIFK Umeå16:56.5129   
14 Oskar Hansson97SWEKFUM Örebro17:07.5430   
15 Trygve Andresen79NORIL Varegg17:14.8731   
16 Hamid Ali99SWEKFUM Örebro18:55.5432   
17 Jibril Yeosef Hammoud99SWEIFK Umeå19:01.5133   
Melker Forsberg01SWEKFUM Örebrobröt-   


M 3000m hinder91 cm
Final28 jun Qualisys Photofinish 
Leo Magnusson98SWESävedalens AIK 8:58.63   
Axel Djurberg99SWEHässelby SK 9:02.47   
Lars Lunde97NORStord IL 9:08.31   
Miguel Palm98SWEMölndals AIK 9:14.33   
Henry Jacobson99SWEHammarby IF 9:38.36   
Erik Djurberg97SWEHässelby SK 9:40.03   
Jakob Ragnlid Grissler95SWEÖrgryte IS 9:40.30   
Jeppe Kejser00DENAarhus 1900 A/M 9:46.68   
Anders Pettersson89SWEIFK Umeå10:24.08   
Vidar Johansson96SWESävedalens AIKbröt   
Jeppe Risvig01DENSkive AMbröt   
Johan Lamm98SWEMölndals AIKej start   


M 110m häck107 cm
Försök heat 1-0,330 jun Qualisys Photofinish 
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.12q   
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.78q   
Oliver Chabert99DENSparta Atletik15.06q   
Kevin Fankl95SWEAthletics 24Seven SK15.93    
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik15.97    
David Adrian98SWEHuddinge AIS16.11    

Försök heat 20,030 jun Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWEMalmö AI14.29q   
Amir Shaker89SWEHammarby IF15.23q   
Andreas Gustafsson97SWEFalu IK15.31q   
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik15.33    
Rasmus Elfgaard94SWEAthletics 24Seven SK15.49    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund16.54    

Försök heat 3-0,630 jun Qualisys Photofinish 
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.67q   
Fredrick Ekholm94SWEIFK Lidingö14.77q   
Sebastian Sund Fraendsen98DENAalborg Atletik15.32    
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK15.52    
Kormákur Ari Hafliðason97ISLFHej start    
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SKej start    

Final-1,130 jun Qualisys Photofinish 
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.14   
Max Hrelja98SWEMalmö AI14.15   
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.56   
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.66   
Oliver Chabert99DENSparta Atletik15.13   
Andreas Gustafsson97SWEFalu IK15.21   
Fredrick Ekholm94SWEIFK Lidingö15.61   
Amir Shaker89SWEHammarby IFej start   


M 400m häck91 cm
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö51.611   
Isak Andersson96SWEUpsala IF51.652   
Joachim Sandberg95NORIK Tjalve52.653   
Anton Bertilsson99SWEIFK Växjö52.744   
Johan Claeson01SWELinköpings GIF52.795   
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS53.086   
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI57.1913   
Erik Lindahl90SWEUllevi FKbröt-   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Håvard Becker99NORSem IF53.867   
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro54.138   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS54.249   
Kalle Wållgren01SWELerum Friidrott55.3910   
Andreas Dixon01NORFana IL56.1911   
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik56.5712   
Jacob Aagaard Jensen97DENAalborg Atletikbröt-   

Finalheat 328 jun Qualisys Photofinish 
Sidrak Afework01SWESpårvägens FK57.3814   
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS58.0515   
Michael Cairns00SCOGlasgow City AC58.5116   
Kevin Duvert98SWETurebergs FK58.7617   
Jesper Rilegård98SWEIFK Lidingö59.0618   
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS60.4819   
KlausPræst Jaqué92DENBagsvaerd AC61.8820   


M Höjd
29 jun 
Hamdi Allamini97QATQatar215   
Hsiang Chun-Hsien93TPEChinese Taipei211   
Simon Wiklund99SWEIK Wilske208   
Arvid Ryberg98SWEIF Göta Karlstad204   
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF204   
Herman Olvik96SWEUllevi FK200   
Hampus Carlens99SWEIFK Lidingö200   
Markus Asplund98SWEIF Göta Karlstad196   
Mattias Green98SWESäffle FIK196   
10 Kevin Fankl95SWEAthletics 24Seven SK186   
11 Simon Throgen97SWEIF Göta Karlstad186   
12 Jon Simen Mangset96NORMoelven IL181   
13 Andreas Asklund98DENKolding, KFUM175   

175181186191196200204208211213215220
J.Mangset-oxx-
S.Throgenooxxoxxx
O.Lundqvist---oooxxo---xxx
H.Olvik---oooxxx
H.Chun-Hsien-------oxxo-xxx
H.Carlens---ooxxoxxx
S.Wiklund---oo-oxoxxx
M.Greenxooooxxoxxx
A.Ryberg---oooxoxxx
A.Asklundxxoxxx
M.Asplund-oooxxoxxx
H.Allamini-------o-xooxxx
K.Fanklooxoxxx


M Stav
30 jun 
Sondre Guttormsen99NORSK Vidar565   
Simon Thor00SWEIFK Märsta490   
Magnus Herstedt98SWEMalmö AI490   
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK478   
Oliver Chabert99DENSparta Atletik478   
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö464   
Björn Andersson91SWEIFK Lidingö464   
Erik Thorstensson89SWESpårvägens FK464   
Toke Staub Jørgensen00DENOdense Atletik464   
10 Tom Johansson99SWEKFUM Örebro448   
11 Aske Petersen98DENSparta Atletik448   
12 Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden448   
13 Mathias Clausen01DENAarhus 1900 A/M430   
14 Micael Fagö94SWEIFK Växjö430   
15 Rasmus Elfgaard94SWEAthletics 24Seven SK430   
16 Anton Sjöström97SWEIFK Umeå410   
Oscar Janson75SWEUllevi FK0   

370390410430448464478490500510520530540550565
R.Elfgaard--xoxoxxx
M.Fagö--xooxxx
O.Janson-------xxx
A.Olsson--ooxxoxxx
E.Carlsson----xooxxx
S.Guttormsen-----------xxo-xxoxxo
E.Thorstensson-----xoxxx
O.Chabert----xxoxoxxoxx
R.Jacobsson----ooxxoxxx
S.Thor------xooxxx
A.Sjöström-xoxxoxxx
T.Johansson---ooxxx
M.Clausen--ooxxx
T.Staub Jørgensen--oxoxoxxoxxx
A.Petersen---oxoxxx
B.Andersson---ooxoxxx
M.Herstedt----xxoxxoxxoxxoxxx


M X Stav
28 jun 
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK494   
Oliver Chabert99DENSparta Atletik482   
Simon Thor00SWEIFK Märsta482   
Christian Vik Pettersen02NORBergens Turnforening468   
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö468   
Tom Johansson99SWEKFUM Örebro468   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik454   
Magnus Herstedt98SWEMalmö AI454   
Micael Fagö94SWEIFK Växjö454   
Andreas Gjesdal95NORIK Tjalve454   
11 Björn Andersson91SWEIFK Lidingö454   
11 Fabian August Furnes Warpe03NORLaksevåg TI454   
11 Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden454   
14 Tobias Solberg01SWEHässelby SK437   
15 Kasper Fjeldstad03NORNorna Salhus437   
16 Emil Östergren98SWEIFK Växjö420   
17 Anton Sjöström97SWEIFK Umeå420   
18 Eskil Njerve02NORBergens Turnforening400   
19 Philip Andreas Kubon04NORBergens Turnforening380   
Rasmus Carlsson88SWEKFUM ÖrebroX   
Filip Gyllensten92SWEIF Kville0   
Yoann Rouzières97SWEHässelby SK0   

360380400420437454468482494501518528535541
M.Fagö-----xoxxx
T.Johansson----xooxoxxx
E.Njerve--oxxx
A.Gjesdal----oxoxxx
A.Olsson---ooxxoxxx
S.Thor------xoxxoxxx
N.Graves---oooxxx
F.Furnes Warpe-----xxoxxx
T.Solberg--xoooxxx
M.Herstedt-----oxxx
E.Carlsson-----oxoxxx
B.Andersson---ooxxoxxx
R.Carlsson------xxx
C.Vik Pettersen----xoxooxxx
K.Fjeldstad--xooxxoxxx
E.Östergren---xoxxx
Y.Rouzières----xxx
O.Chabert-----oxoxxoxxx
P.Kubonooxxx
F.Gyllensten------xxx
F.Samuelsson-----ooxoxxoxxx
A.Sjöströmo-oxxoxxx


M Längd
29 jun 
Kasper Larsen99DENSIK807,55   
Buba Darboe94SWEHässelby SK7,49   
Victor Pettersson97SWEIF Göta Karlstad7,40   
Marius Bull Hjeltnes96NORIK Tjalve7,30   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS6,97   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebro6,96   
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik6,82   
Oskar Erixon99SWEIF Göta Karlstad6,81   
Peter Andersson99DENGreve Atletik6,77   
10 Henning André97SWENyköpings BIS6,76   
11 Erik Olsson89SWEÖrgryte IS6,65   
12 Mads Lunö99DENKolding, KFUM6,49   
13 Kristoffer Kold Erlandsen99SWEKFUM Örebro6,44   
14 Andreas Gustafsson97SWEFalu IK6,41   
15 Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS6,29   
16 Per Jonsson88SWEBollnäs FIK6,28   
17 Nikolaj Graves98DENSparta Atletik6,21   
18 Sebastian Sund Fraendsen98DENAalborg Atletik6,11   
19 Alex Futtrup Christiansen97DENKolding, KFUM5,92   
20 Rune Drongesen96DENViborg AM5,74   
21 Thobias Thorwid91SWEAIK Friidrott5,57   
Odin Hallqvist97NORFana ILX   

1 2 3 4 5 6 
K.Larsen7,16-0.46,97-0.97,24-0.37,08-0.9X1,37,551.5
M.Lunö6,33-0.36,49-1.86,46-1.9
B.DarboeX-0,37,24-2.1X0,7X1,37,42-2.47,490.6
K.Kold Erlandsen6,40-1.06,172.06,441.9
O.HallqvistX-2,5X0,5X-0,2
R.Drongesen5,64-1.4X-1,55,74-0.6
T.Thorwid5,55-1.45,57-0.25,55-1.0
O.HammarströmX-0,2X0,76,29-1.3
A.Andreasson6,970.36,870.9X2,2X-1,3X0,46,95-0.5
N.Graves5,950.06,21-1.24,210.5
S.Sund Fraendsen5,77-0.35,73-0.36,111.3
J.Hirsh5,17-0.46,96-0.86,86-1.56,550.2--
P.Jonsson6,05-1.26,07-2.26,28-0.7
O.ErixonX-1,86,731.16,810.9X0,83,90-1.7X0,7
M.HjeltnesX2,87,152.57,090.46,76-1.3X-0,17,300.4
P.Andersson6,77-0.3X-0,6X-2,5
V.Pettersson7,04-1.97,370.77,400.77,051.35,39-1.05,08-0.8
E.OlssonX-1,76,64-0.46,650.6
M.Ait Bouziad6,821.76,23-0.76,600.86,24-1.26,37-1.4X-1,0
A.Futtrup Christi5,820.13,08-0.25,92-1.1
A.GustafssonX0,9X2,26,41-3.2
H.André6,120.9X0,96,76-0.1


M Längd A
29 jun 
Ingar Kiplesund96NORTrondheim Friidrett8,00   
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik7,56   
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer7,53   
Andreas Trajkovski93DENHvidovre Atletik7,42   
Simon Björnstedt99SWEUpsala IF6,88   
Rickard Willman94SWEVästerås FK4,63   

1 2 3 4 5 6 
I.Kiplesund7,510,77,69-0,98,001,17,750,77,67-0,9-
A.Carlsson7,360,3X0,27,27-1,27,530,2X-1,17,31-1,4
S.BjörnstedtX2,6X0,26,88-1,05,07-1,5X1,8X-3,8
R.WillmanX0,34,60-1,0X0,94,63-0,1X-0,1X
A.Trajkovski7,420,67,23-2,37,230,47,24-0,7X-1,5-
S.Pedersen7,47-0,87,56-0,1-7,43-0,27,11-0,1-


M Tresteg
30 jun 
Jesper Hellström95SWEHässelby SK16,54   
Gustav Bålström98SWEUllevi FK15,57   
Erik Ehrlin90SWEHammarby IF15,16   
Peder P Nielsen88DENSparta Atletik15,04   
Jannick Bagge94DENKöbenhavns IF14,73   
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,57   
Marius Kristoffer Tronslien98NORSturla14,50   
Dennis Mägi95DENSparta Atletik14,41   
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF14,35   
10 Antonis Dinopoulos95SWEUpsala IF14,23   
11 Henning André97SWENyköpings BIS13,89   
12 Erik Olsson89SWEÖrgryte IS13,75   
13 Mads Lunö99DENKolding, KFUM12,65   
Massin Ait Bouziad95DENSparta AtletikX   
Albin Boestad97SWEIFK LidingöX   
Timothy Olsson98SWEHuddinge AISX   

1 2 3 4 5 6 
E.Ehrlin15,080,7X2,3X0,3X-0,7X1,815,163,2
M.Tronslien14,502,8X0,614,202,114,443,6X3,9X-0,8
A.Dinopoulos14,230,4X-1,4X0,3
J.BaggeX0,214,611,1X-1,2X-0,3X2,214,731,2
D.Mägi14,410,414,231,4X-2,4X3,2X2,113,411,2
E.Olsson13,702,6X-1,313,75-1,2
J.HellströmX1,216,301,9X1,8-X-0,416,542,6
P.Nielsen15,031,815,041,8X0,7X2,5--
E.Hallquist13,642,314,353,0X1,9
M.Ait BouziadX0,3X3,2X1,2
G.Bålström15,571,2-X0,4---
A.BoestadX1,4X0,6X0,7
M.LunöX1,612,650,312,532,4
T.OlssonX4,4X1,5X-0,2
H.André13,890,413,543,5X0,8
M.Nyberg14,542,914,13-0,6X-0,414,571,3X2,5X-0,6


M Kula7.26 kg
30 jun 
Gabriel Heen95SWEHässelby SK17,43   
Dan Lindahl60SWEIFK Lund9,64   
Thobias Thorwid91SWEAIK Friidrott9,07   

1 2 3 4 5 6 
D.Lindahl9,189,519,15X9,64X
T.Thorwid9,079,018,658,638,458,47
G.Heen16,8517,43X16,94X17,26


M Diskus2.0 kg
30 jun 
Thor Olav Rosvold96NORIK Tjalve50,37   
Alexander Sjögren99SWEKalmar SK45,14   
Gabriel Heen95SWEHässelby SK45,11   
Linus Bernhult75SWEKFUM Örebro44,56   
Lukas Hamrin99SWETimrå AIF44,47   
Kevin Fankl95SWEAthletics 24Seven SK40,07   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik36,84   

1 2 3 4 5 6 
K.FanklXXXXX40,07
T.RosvoldX49,0850,3750,1849,25X
L.Bernhult44,4343,50X44,5644,3243,27
G.HeenX45,11XXXX
A.SjögrenX44,4645,1442,8743,5143,75
N.Graves36,5935,20X35,14X36,84
L.Hamrin40,3042,3542,9744,47XX


M Slägga7.26 kg
29 jun 
August Bergstrand99SWEUllevi FK54,90   
Johannes Nilsson98SWEVästerås FK51,90   

1 2 3 4 5 6 
A.Bergstrand52,3053,51X52,6952,9454,90
J.Nilsson51,4651,6251,6751,6451,9050,83


M Spjut800 g
28 jun 
Sondre Høyland98NORTyrving IL71,87   
Tim Holmberg91SWEUpsala IF57,22   
Kevin Fankl95SWEAthletics 24Seven SK57,03   
Donavan Milos98NORFIK Orion55,00   
Kjetil Stokke91NORÖsteröy IL52,46   
Mikkel Hansen93DENKöbenhavns IF50,39   
Gardar Johann Fridriksson94NORNorna Salhus0,00   

1 2 3 4 5 6 
S.Høyland69,9770,0071,87-X-
D.MilosXXX55,00XX
K.StokkeX52,4650,1449,20XX
M.Hansen46,5246,1545,9245,1146,7250,39
K.Fankl51,0957,0355,60XXX
G.FridrikssonX-----
T.Holmberg56,9454,9255,0956,94X57,22


P19 100m
Försök heat 1-1,129 jun Qualisys Photofinish 
Vidar Stenqvist00SWETäby IS10.88q   
Lion Martinez78SWESpårvägens FK10.99     M40
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg11.07q   
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IF11.27q   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping11.52    
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott11.70    
Kim Baliruno Kamanzi01NORHerkules FK11.74    
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg11.94    
Jonathan Kjellèn00SWEVästerås FK12.07    

Försök heat 21,729 jun Qualisys Photofinish 
Jacob Vaula01NORStord IL11.01q   
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.03q   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.11q   
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.50    
Andreas Frich Mæhlum00NORLaksevåg TI11.55    
Erik Artelius01NORRaufoss11.64    
Edvard Appelberg01SWELidköpings IS11.77    
Sebastian Bergheim01NORNorna Salhus11.93    
Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH14.68    

Försök heat 30,329 jun Qualisys Photofinish 
Viktor Thor00SWEStrands IF11.07q   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik11.29q   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF11.36    
William Hagman 00SWEHuddinge AIS11.41    
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg11.53    
Petter Roos01SWEKA 2 IF11.55    
Lucas Bolin01SWEUllevi FK11.66    
Hussein Jhanda00DENHvidovre Atletik11.86    
Levis Sjöö01SWETurebergs FK11.99    

Försök heat 40,929 jun Qualisys Photofinish 
William Gardell01SWESpårvägens FK11.16q   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.27q   
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik11.38    
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK11.43    
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.49    
Mikael Lundkvist00SWEHuddinge AIS11.54    
Jesper Simonsson00SWEIK Orient11.74    
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad12.11    
Gabriel Larsson Stewart01SWEHammarby IF12.23    

Försök heat 50,129 jun Qualisys Photofinish 
Tomasz Siemieniuch00NORSandnes IL11.18q   
William Thor00SWEStrands IF11.19q   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.29    
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro11.38    
Emil Sandström00SWESöderhamns IF11.46    
Sander Steen Myrvang00NORUll/Kisa IL11.70    
Tobias Rendbaek00DENOdense Atletik11.89    
Jesper Jensen01NORASK Friidrett11.89    
Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro11.99    

Försök heat 61,729 jun Qualisys Photofinish 
Roiban Nicusor Cristian00ROMRumänien10.87q   
Marcus Hagerud01SWEAIK Friidrott11.23q   
Martin Hagberg01SWEHässelby SK11.29q   
Kaj Scholer01UAEUltimate Athletics11.60    
Robert-Andre Moldestad00NORBreimsbygda IL11.97    
Nirlok Tamang01UAEAthletes in Schools UAE12.48    
Jason Overgaard01DENFremad Holbaek12.58    
Frederik Christiansen01DENViborg AM13.66    
Per Ellef Aalerud00NORÅs ILbröt    
Karl Hällgren01SWEKFUM Örebroej start    

Försök heat 70,829 jun Qualisys Photofinish 
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK10.95q   
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF11.18q   
Carl af Forselles01SWEHässelby SK11.20q   
Olav Kvåle Gissinger00NORRanheim IL11.39    
Simon Wennolf00SWEIFK Lund11.58    
Hampus Helamb01SWEUllevi FK11.70    
Mark Drongesen00DENViborg AM11.78    
Victor Thunström00SWEIF Göta Karlstad12.20    
Thomas Sabro Larsen01DENAalborg Atletik12.33    

Finalheat 10,129 jun Qualisys Photofinish 
Roiban Nicusor Cristian00ROMRumänien10.79   
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.83   
Jacob Vaula01NORStord IL10.97   
Viktor Thor00SWEStrands IF11.01   
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.05   
William Gardell01SWESpårvägens FK11.08   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.12   
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FKej start   
Vidar Stenqvist00SWETäby ISej start   

Finalheat 2-1,329 jun Qualisys Photofinish 
Tomasz Siemieniuch00NORSandnes IL11.06   
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF11.07   
William Thor00SWEStrands IF11.16   
Martin Hagberg01SWEHässelby SK11.19   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik11.22   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.23   
Marcus Hagerud01SWEAIK FriidrottDQ    tjuvstart
Carl af Forselles01SWEHässelby SKej start   
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IFej start   


P19 200m
Finalheat 10,630 jun Qualisys Photofinish 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS21.201   
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL21.942   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad22.143   
Jacob Vaula01NORStord IL22.225   
Tomasz Siemieniuch00NORSandnes IL22.236   
Philip Jason Omollo01NORBUL22.257   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF22.288   
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF22.7117   
Frederik Andersson01DENGreve Atletikej start-   

Finalheat 2-1,730 jun Qualisys Photofinish 
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro22.194   
William Gardell01SWESpårvägens FK22.489   
Caleb Conable01SWEMalmö AI22.5210   
Kim Baliruno Kamanzi01NORHerkules FK22.5711   
Marcus Hagerud01SWEAIK Friidrott22.6112   
Erik Johansson01SWEUllevi FK22.6614   
Johan Claeson01SWELinköpings GIF22.6615   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg22.7220   
Olav Kvåle Gissinger00NORRanheim IL22.8221   

Finalheat 31,930 jun Qualisys Photofinish 
Peter Svoren01NORTyrving IL22.7118   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS22.7119   
Magnus Bentdal Ingvaldsen00NORMoelven IL22.9022   
Lucas Bolin01SWEUllevi FK23.0823   
Bereket Geda Wayu01NORBUL23.1124   
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg23.2226   
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik23.3028   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK23.3329   
Levis Sjöö01SWETurebergs FK23.9235   

Finalheat 4-0,430 jun Qualisys Photofinish 
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad22.7016   
Anders Nikolai Bovolden01NORBUL23.1325   
Tobias Rendbaek00DENOdense Atletik23.6130   
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott23.7631   
Linus Strand01SWEKFUM Örebro23.8734   
Victor Thunström00SWEIF Göta Karlstad24.0239   
Simon Wennolf00SWEIFK Lund24.1341   
Gabriel Larsson Stewart01SWEHammarby IF25.7047   

Finalheat 52,430 jun Qualisys Photofinish 
Mark Drongesen00DENViborg AM23.2927   
William Asklund01DENKolding, KFUM23.7932   
Albert Nurmi01SWEMalmö AI23.8533   
Jesper Jensen01NORASK Friidrett23.9336   
Robin Strömberg00SWEIFK Göteborg23.9937   
Sebastian Bergheim01NORNorna Salhus24.2742   
Michael Cairns00SCOGlasgow City AC24.3243   
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS24.6644   

Finalheat 60,730 jun Qualisys Photofinish 
William Hagman 00SWEHuddinge AIS22.6313   
Hussein Jhanda00DENHvidovre Atletik24.0138   
Jonathan Kjellèn00SWEVästerås FK24.0840   
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad24.8445   
Thomas Sabro Larsen01DENAalborg Atletik24.8546   
Jason Overgaard01DENFremad Holbaek25.8748   
Frederik Christiansen01DENViborg AM27.1149   
Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH30.9850   


P19 400m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Johan Claeson01SWELinköpings GIF49.371   
Sigurd Tveit00NORKristiansand Löpeklubb49.852   
Kalle Wållgren01SWELerum Friidrott50.073   
Kristian T Steen01NORLarvik Turn &IF50.624   
Albert Nygren01SWEUpsala IF50.825   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF51.7210   
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg52.7314   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Peter Svoren01NORTyrving IL51.026   
Magnus Bentdal Ingvaldsen00NORMoelven IL51.127   
Anton Sjölund01SWESpårvägens FK51.268   
Edvard Appelberg01SWELidköpings IS52.1311   
Anders Nikolai Bovolden01NORBUL53.4018   
Michael Cairns00SCOGlasgow City AC53.6419   
Sebastian Larvad01DENHvidovre AtletikDQ-    linjetramp

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Jakob Zäll01SWEÄngelholms IF51.379   
Albert Nurmi01SWEMalmö AI52.3712   
Dánjal Dahl Ljósheim00FÄRFäröarna52.4913   
Levis Sjöö01SWETurebergs FK53.2016   
Tobias Rendbaek00DENOdense Atletik53.3517   
Linus Strand01SWEKFUM Örebro53.8020   
Gustaf Otterhed01SWEKFUM Örebroej start-   

Finalheat 429 jun Qualisys Photofinish 
Jesper Jensen01NORASK Friidrett52.8115   
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott54.0721   
William Asklund01DENKolding, KFUM54.7622   
Lewis Mitchell01SCOGiffock North ACC57.0423   
Tobias Ryden01SWEIF Kville58.1024   
Jason Overgaard01DENFremad Holbaek60.0325   
Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH70.6826   


P19 800m
Finalheat 130 jun Qualisys Photofinish 
Max Bechtel01SWEHässelby SK 1:58.931   
Thomas Blücher00NORIL Gneist 2:00.302   
Theodor Berre Jacobsen01NORSK Vidar 2:00.363   
David Cannmo01SWETrollhättan FIK 2:00.384   
Sebastian Larvad01DENHvidovre Atletik 2:02.345   
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro 2:02.946   
Elias Brink01SWEIF Kville 2:03.057   
Marius Liljeberg Wang01NORHerkules FK 2:03.808   
Jakob Zäll01SWEÄngelholms IF 2:04.759   
10 Conrad Lind01DENSparta Atletik 2:05.0311   
Albert Nygren01SWEUpsala IFbröt-   

Finalheat 230 jun Qualisys Photofinish 
Axel Sandberg00SWEKFUM Örebro 2:04.8310   
Elias Røyneberg01NORSarpsborg IL 2:05.4712   
Emil Kullerud00NORSarpsborg IL 2:06.9513   
Biniam Habtom01SWEÅhus FIK 2:07.8414   
Mads Nilsen01NORHerkules FK 2:12.0515   
Jonas Lyngvald Schmidt01DENOdense Atletik 2:14.1016   
Lewis Mitchell01SCOGiffock North ACCbröt-   
Dánjal Dahl Ljósheim00FÄRFäröarnaej start-   


P19 1500m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Emil Millán De La Oliva01SWEEskilstuna FI 3:58.921   
Omar Nuur01SWEIFK Växjö 4:02.032   
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 4:03.463   
Conrad Lind01DENSparta Atletik 4:09.514   
Jeppe Kejser00DENAarhus 1900 A/M 4:10.325   
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro 4:11.636   
Elias Brink01SWEIF Kville 4:12.967   
Marius Liljeberg Wang01NORHerkules FK 4:14.588   
Michael Nordahl01SWEYstads IF 4:20.3411   
10 Yakub Kerar00SWEBollnäs FIK 4:25.3217   
11 Melker Forsberg01SWEKFUM Örebro 4:26.1118   
12 David Cannmo01SWETrollhättan FIK 4:37.1222   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Louis Cantby01DENSparta Atletik 4:15.569   
Tarjei Olsen01NORHerkules FK 4:18.7010   
Jacob Klinth01SWEIFK Lidingö 4:20.8312   
Adrian Lote00NORGloppen FIL 4:21.1713   
Biniam Habtom01SWEÅhus FIK 4:22.7214   
Axel Sandberg00SWEKFUM Örebro 4:23.8815   
Emil Kullerud00NORSarpsborg IL 4:24.3116   
Abdinor Aden00SWEIFK Växjö 4:27.1719   
Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 4:28.5620   
10 Mads Nilsen01NORHerkules FK 4:34.4521   
11 Jonas Lyngvald Schmidt01DENOdense Atletik 4:49.3423   


P19 Hinder 2000m91 cm
Final28 jun Qualisys Photofinish 
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 6:06.04   
Max Bechtel01SWEHässelby SK 6:10.06   
Jacob Klinth01SWEIFK Lidingö 6:41.05   
Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 6:46.04   


P19 110m häck100 cm
Försök heat 1-0,130 jun Qualisys Photofinish 
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IF14.53q   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist15.06q   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.27q   
Andreas Dixon01NORFana IL15.30q   
Melker Drackner01SWELidköpings IS16.81    
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletikbröt    
Theodor Duvert01SWETurebergs FKbröt    

Försök heat 20,430 jun Qualisys Photofinish 
Sidrak Afework01SWESpårvägens FK15.19q   
Sondre Mjølkarlid01NORHattfjelldal Friidrett15.37q   
Mikael Lundkvist00SWEHuddinge AIS15.72q   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping15.73q   
Mohammad Al Masri01SWEIF Kville17.05    
Alfred Berglöf01SWEStrands IF17.62    
Jonatan Håkansson01SWEHammarby IFDQ     tjuvstart

Final-3,030 jun Qualisys Photofinish 
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IF14.38   
Sidrak Afework01SWESpårvägens FK14.85   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist15.16   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.27   
Sondre Mjølkarlid01NORHattfjelldal Friidrett15.47   
Andreas Dixon01NORFana IL15.54   
Mikael Lundkvist00SWEHuddinge AIS15.79   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping16.63   


P19 Höjd
29 jun 
Marius Hytholm Alex Petersen01DENHolte Atletik191   
Samuel Fransson00SWEMalmö AI191   
Melker Manne01SWEUllevi FK186   
Kaj Scholer01UAEUltimate Athletics186   
Sören Pauli01SWEUllevi FK186   
Theodor Duvert01SWETurebergs FK180   
Magnus Elsted01DENSparta Atletik180   
Emil Uhlin00SWEFalu IK180   
Dadi Tor Jóhannsson00ISLUIA180   
10 Erik Olzon01SWEIF Kville173   
Alexander Nyberget00NORAskim IFX   

165173180186191196200203206209212214
M.Elsted-oxoxxx
E.Uhlinooxoxxx
D.Jóhannssonxoxoxoxxx
M.Petersen---ooxxx
E.Olzon-oxxx
M.Manne-oxoo
S.Paulioooxxoxxx
S.Fransson--ooxoxxx
A.Nyberget-xxx
K.Scholer-xoxoxoxxx
T.Duvertoxooxxx


P19 Stav
28 jun 
Simon Thor00SWEIFK Märsta485   
Johannes Strömhaug00NORTyrving IL472   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS459   
Emil Uhlin00SWEFalu IK446   
Tim Svantesson00SWENyköpings BIS446   
Mathias Clausen01DENAarhus 1900 A/M446   
Toke Staub Jørgensen00DENOdense Atletik446   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL420   
Tobias Solberg01SWEHässelby SK420   
10 Thomas Sabro Larsen01DENAalborg Atletik360   

340360377392407420433446459472485496505
E.Uhlin----xo-ooxxx
S.Thor--------o-xoxxx
G.Magnusson-----o-ooxxx
T.Staub Jørgensen-----x-oxxoxxx
T.Larsenoxoxxx
J.Strömhaug---------xxoxxx
O.Engen--xxooxxooxxx
T.Solberg----xoxoxxx
M.Clausen----oooxoxxx
T.Svantesson---xooxoxxooxxx


P19 Längd
Kval28 jun 
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK6,79Q   
Mathias Kollberg00NORIF Hellas6,77Q   
Erik Johansson01SWEUllevi FK6,76Q   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS6,76Q   
Viktor Thor00SWEStrands IF6,67Q   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad6,65Q   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist6,62Q   
William Korsgaard01DENAarhus 1900 A/M6,56Q   
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK6,56Q   
10 Frederik Andersson01DENGreve Atletik6,54Q   
11 Filip Nyström00SWETurebergs FK6,50Q   
12 Patrick Wolf01DENEsbjerg Atletik6,49q   
13 Rashid Al-Suwaidi01QATAspire Qatar6,49q   
14 Bereket Geda Wayu01NORBUL6,47q   
15 Johan Magnus Bjørgan00NORFana IL6,44q   
16 Kaj Scholer01UAEUltimate Athletics6,44q   
17 Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,43   
18 Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF6,37   
19 William Thor00SWEStrands IF6,37   
20 Hampus Helamb01SWEUllevi FK6,22   
21 Olav Kvåle Gissinger00NORRanheim IL6,19   
22 Melker Drackner01SWELidköpings IS6,18   
23 Dadi Tor Jóhannsson00ISLUIA6,11   
24 Andreas Ehn01SWEIK Ymer5,86   
25 Theodor Duvert01SWETurebergs FK5,82   
26 Alfred Berglöf01SWEStrands IF5,81   
27 Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro5,79   
28 Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK5,65   
29 Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH4,06   
Caleb Conable01SWEMalmö AIX   
Albin Enbacker01SWEIF Göta KarlstadX   
Filip Lindh01SWEIFK VäxjöX   
Tim Svantesson00SWENyköpings BISX   

1 2 3       
M.Kollberg5,460,05,440,06,770,2
A.Berglöf5,810,0X0,0X0,0
O.Danielsson6,790,0--
O.Gissinger5,830,05,920,06,190,0
K.Scholer6,330,06,440,05,770,0
F.Nyström6,500,0--
J.Bjørgan6,440,06,390,06,350,0
H.HelambX0,06,130,06,220,0
S.Lestander6,430,06,37-0,1X0,0
P.Wolf6,360,16,490,06,490,0
D.Jóhannsson6,110,05,910,0X0,5
J.Tysén Holmberg4,800,05,650,05,490,0
A.Elhendy Gunnars6,270,06,300,06,370,0
B.Geda Wayu6,300,0X0,06,470,5
F.Andersson5,960,06,540,0-
T.DuvertX0,05,820,0-
V.Thor6,48-1,06,670,0-
T.SvantessonX0,0X0,0X1,1
E.Johansson6,760,0--
W.Thor6,210,06,370,0X0,0
E.Viðarsson4,060,23,930,03,790,2
G.Höle SjursenX0,06,620,0-
M.Drackner6,100,0X0,06,180,1
R.Al-SuwaidiX0,1X1,16,490,0
F.LindhX0,0X0,3X0,0
G.MagnussonX0,06,760,5-
O.Weidenholm6,560,0--
P.WilhelmssonX0,05,460,05,790,0
A.EhnX0,04,490,05,860,0
A.EnbackerX0,0X0,0X-0,3
M.Gustavsson6,650,0--
C.ConableX0,0X0,0X0,1
W.KorsgaardX0,06,560,0-

Final29 jun 
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK7,29   
Erik Johansson01SWEUllevi FK7,09   
Mathias Kollberg00NORIF Hellas6,97   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad6,96   
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK6,84   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist6,81   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS6,78   
Patrick Wolf01DENEsbjerg Atletik6,62   
Rashid Al-Suwaidi01QATAspire Qatar6,61   
10 Kaj Scholer01UAEUltimate Athletics6,41   
11 Johan Magnus Bjørgan00NORFana IL6,36   
12 Filip Nyström00SWETurebergs FK6,34   
13 Viktor Thor00SWEStrands IF6,32   
14 Bereket Geda Wayu01NORBUL6,23   
15 Frederik Andersson01DENGreve Atletik6,23   
William Korsgaard01DENAarhus 1900 A/MX   

1 2 3 4 5 6 
R.Al-Suwaidi6,590,25,540,36,61-1,4
G.Höle Sjursen6,65-0,16,59-1,2X-1,66,81-2,36,64-0,46,81-2,1
P.Wolf6,50-1,26,621,3X-2,26,460,66,42-3,4X1,0
F.Nyström6,12-1,16,340,16,22-2,6
E.Johansson6,96-1,06,590,77,030,46,930,67,092,37,000,1
F.Andersson3,53-0,34,060,86,23-0,1
W.KorsgaardX0,5X-1,3X-0,6
M.Gustavsson6,690,36,46-2,56,960,46,67-1,36,49-1,8X1,2
O.Danielsson7,08-0,76,84-1,5-6,87-1,37,292,07,11-0,1
G.Magnusson6,78-0,93,86-2,0X-2,16,55-2,1X-0,3X1,6
V.Thor6,32-18X-2,06,31-0,5
O.Weidenholm6,550,06,29-1,26,740,86,840,36,681,36,440,2
K.Scholer5,990,05,71-0,56,412,6
M.Kollberg5,31-0,16,74-2,16,970,96,48-0,86,93-0,66,96-0,9
J.Bjørgan6,05-0,96,36-0,96,331,8
B.Geda WayuX-0,26,18-0,46,23-0,6


P19 Tresteg
30 jun 
Carl af Forselles01SWEHässelby SK15,55   
Sondre Vie Ytre Arne01NORFana IL14,71   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS14,46   
Viljar Gjerde00NORNorna Salhus14,43   
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK14,24   
Tim Svantesson00SWENyköpings BIS13,97   
Anton Bisgaard01DENAarhus 1900 A/M13,19   
Theodor Duvert01SWETurebergs FK12,87   
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK12,67   
10 Dadi Tor Jóhannsson00ISLUIA12,46   
11 Lukas Olsson01SWEUpsala IF12,19   
12 Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro12,07   
Mathias Kollberg00NORIF HellasX   
Carl Erik Landsvik01NORFana ILX   

1 2 3 4 5 6 
C.LandsvikX-----
T.SvantessonX13,03-3,113,620,0X13,97-3,313,680,9
C.af Forselles15,55-0,8-----
S.Ytre Arne14,52-0,9X14,400,4X14,61-0,714,71-0,7
V.Gjerde14,391,9X14,18-3,414,430,114,38-1,514,26-3,5
L.OlssonX11,930,512,190,2
T.DuvertXX12,84-0,4X12,871,3X
P.Wilhelmsson12,01-0,7X12,07-2,9
T.CarlrydX14,26-1,514,460,1X-X
D.Jóhannsson12,43-1,312,45-1,012,46-0,9
J.Tysén Holmberg12,671,0XX
M.KollbergX-----
A.Bisgaard12,850,1X12,661,412,83-0,8X13,192,3
O.Weidenholm12,350,714,240,412,181,613,43-3,214,06-1,913,84-0,4


P19 Kula6.0 kg
29 jun 
Rupert Schenk01GERSC Potsdam12,88   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist12,85   
Thomas Sabro Larsen01DENAalborg Atletik9,90   

1 2 3 4 5 6 
G.Höle Sjursen11,9312,6512,5812,8512,3812,84
R.Schenk12,2512,7912,7712,2012,8812,16
T.Larsen9,689,799,659,849,909,59


P19 Diskus1.75 kg
30 jun 
Fabian Weinberg01NORKristiansand IF55,93   
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville48,98   
Sebastian Löschner00SWESpårvägens FK48,46   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS46,56   
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK43,84   
Markus Rooth01NORIK Tjalve40,91   
Mads Lund00DENSparta Atletik40,51   
Gjert Höle Sjursen00NORIL Gneist36,42   
Thomas Sabro Larsen01DENAalborg Atletik31,10   
Emil Holm01SWETurebergs FKX   
Rupert Schenk01GERSC PotsdamX   

1 2 3 4 5 6 
G.Höle Sjursen34,1335,4034,35X36,4235,15
F.Weinberg55,93XXXX55,20
R.SchenkXXX
J.Lilius44,5944,1746,56X45,02X
E.HolmXXX
S.LöschnerX46,1647,71X46,1448,46
S.Lanngren41,1640,7542,0143,2843,84X
M.Lund40,51XXXXX
A.Mägi TheorinX44,14XX48,9846,61
M.Rooth32,20X40,91X37,6339,47
T.LarsenX31,1029,89


P19 Slägga6.0 kg
29 jun 
Håkon Litland01NORLaksevåg TI65,79   
Håkon Hjelle Roset00NORSandane Turn59,53   
William Lanndalen01SWEIF Kville59,07   
Kristen Brosvik00NORASK Friidrett57,70   
Simon Bjärnlöf Segerlind00SWEEksjö Södra IK48,76   
Oliver Skov Våer01NORRjukan IL Friidrett38,75   

1 2 3 4 5 6 
S.Bjärnlöf Segerl48,76XXXXX
K.BrosvikXXXX57,7057,53
O.Skov Våer35,4333,16X36,5838,7536,43
W.Lanndalen56,53X57,0859,0756,9554,98
H.Roset58,3759,20X58,3254,9059,53
H.Litland65,3265,79XXXX


P19 Spjut800 g
28 jun 
Carl Widenholm00SWEHellas FK65,92   
Elias Hovden Nilsen01NORÖrsta IL61,24   
Otto Sundell00SWESöderhamns IF59,90   
Mads Lund00DENSparta Atletik58,56   
Iver Saunes Moldskred00NORDimna IL56,96   
Albert Ottander00SWEEstuna IF56,18   
William Lanndalen01SWEIF Kville49,63   
Thomas Naper Kristiansen01NORRjukan IL Friidrett47,18   

1 2 3 4 5 6 
E.Nilsen55,1457,2961,2457,6356,5456,14
O.SundellX58,9857,9059,9058,8459,70
A.Ottander56,1851,64XX53,2052,94
I.Moldskred55,2656,9656,2451,3251,7651,16
W.Lanndalen44,4249,6346,5748,7746,5146,70
M.Lund51,9958,56-XX58,11
T.Naper Kristians46,3645,2747,1838,6541,9743,23
C.Widenholm65,92X58,6459,8158,81X


P17 100m
Försök heat 10,129 jun Qualisys Photofinish 
Ludvig All02SWETäby IS11.27q   
Didrik Grøm02NORFredrikstad IF11.35q   
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK11.36q   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK11.78    
Hugo Olsson02SWETurebergs FK11.87    
Emil Bengtsson02SWEIF Kville12.12    
Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde12.16    
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF12.33    
André Barroso Johansson02SWEHammarby IFej start    

Försök heat 21,129 jun Qualisys Photofinish 
Finlay Waugh02SCOGiffock North ACC11.13q   
Jonas Andre Ose02NORDimna IL11.23q   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.35q   
Rafael Tejada De Leon02SWEUllevi FK11.61    
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI11.91    
Bjartur Gabriel Gudmundsson02ISLFjölnir Island11.95    
Jon Henning Hilleren02NORASK Friidrett12.13    
Oliver Smidskog02SWEVästerås FK12.14    
Marcus Adrian02SWEHuddinge AIS12.63    

Försök heat 30,929 jun Qualisys Photofinish 
Emil Johansson02SWETurebergs FK11.10q   
Simon Plesse02SWEUpsala IF11.39q   
Bertram Costa02DENSparta Atletik11.65    
Elias Hedner02SWEMalmö AI11.74    
Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK11.80    
Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL11.84    
Herman Forsberg02SWEUllevi FK12.11    
Fredrik Grud Agerbaek Madsen02DENOdense Atletik12.18    
Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö12.69    

Försök heat 41,929 jun Qualisys Photofinish 
Tobias Andersson02DENGreve Atletik11.22q   
Erik Isaksson02SWEIF Kville11.33q   
Krtajna Prem02UAEUltimate Athletics11.40q   
Mikael Agge02SWEHammarby IF11.50q   
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF11.67    
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV11.69    
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte IS11.92    
Marcus Henriksen02NORFIK Orion12.01    
Fredrik Sundvall02SWEGefle IF14.03    

Försök heat 52,029 jun Qualisys Photofinish 
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrott11.10q   
Tobias Windjusveen02NORTyrving IL11.30q   
Anton Runemar02SWETurebergs FK11.42q   
Michael Johansson02SWEIK Ymer11.57    
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL11.57    
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK11.75    
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF12.10    
William Larsson02SWEGefle IF12.11    
Melker Tingberg02SWEHässelby SK12.16    

Försök heat 61,629 jun Qualisys Photofinish 
Zion Eriksson02SWETäby IS10.79q   
Oliver Papinski02SWETäby IS11.48q   
Edvard Hansson02SWEHässelby SK11.51q   
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF11.59    
Kilian David02DENAabenraa IG11.66    
David Århammar02SWEIFK Lidingö11.71    
Martin Pettersen02NORFIK Orion11.75    
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss11.83    
Juho Kahelin02FINTampereen Pyrintö12.07    

Finalheat 11,929 jun Qualisys Photofinish 
Zion Eriksson02SWETäby IS10.64   
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrott10.73   
Emil Johansson02SWETurebergs FK10.85   
Finlay Waugh02SCOGiffock North ACC11.02   
Jonas Andre Ose02NORDimna IL11.17   
Tobias Windjusveen02NORTyrving IL11.18   
Ludvig All02SWETäby IS11.24   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik11.27   
Erik Isaksson02SWEIF Kville11.37   

Finalheat 20,029 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.35   
Anton Runemar02SWETurebergs FK11.40   
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK11.41   
Krtajna Prem02UAEUltimate Athletics11.46   
Edvard Hansson02SWEHässelby SK11.52   
Mikael Agge02SWEHammarby IF11.59   
Didrik Grøm02NORFredrikstad IFej start   
Oliver Papinski02SWETäby ISej start   
Simon Plesse02SWEUpsala IFej start   


P17 200m
Finalheat 1-1,330 jun Qualisys Photofinish 
Oskar Edlund02SWETäby IS21.901   
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrott21.922   
Finlay Waugh02SCOGiffock North ACC22.023   
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg22.655   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik22.797   
Didrik Grøm02NORFredrikstad IF23.0410   
Håvard Bentdal Ingvaldsen02NORMoelven IL23.1812   
Krtajna Prem02UAEUltimate Athletics23.5717   

Finalheat 2-2,330 jun Qualisys Photofinish 
Gabriel Vikic02SWEVisby IF Gute FIK22.614   
Stefan Savic02SWEÖrgryte IS22.726   
Linus Simmerlein02SWEHuddinge AIS22.948   
Tobias Windjusveen02NORTyrving IL22.969   
Anton Runemar02SWETurebergs FK23.3313   
Edvard Hansson02SWEHässelby SK23.3514   
Lukas Sällström02SWEIFK Umeå23.4515   
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI23.7220   

Finalheat 3-0,230 jun Qualisys Photofinish 
Jeppe Ege Nielsen02DENAarhus 1900 A/M23.1111   
Mikael Agge02SWEHammarby IF23.6518   
Elias Hedner02SWEMalmö AI23.7521   
Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL23.8022   
Aleksander Haug02NORFIK Orion23.8123   
Rafael Tejada De Leon02SWEUllevi FK23.8624   
Andreas Jönsson02SWEMalmö AI23.9427   
Bjartur Gabriel Gudmundsson02ISLFjölnir Island24.1632   

Finalheat 4-0,530 jun Qualisys Photofinish 
Erik Isaksson02SWEIF Kville23.4616   
Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK23.7219   
Kasperi Valonen02FINTampereen Pyrintö23.9025   
Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK23.9226   
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK24.0629   
Jon Henning Hilleren02NORASK Friidrett24.1230   
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK24.1331   
Martin Pettersen02NORFIK Orion24.2534   

Finalheat 5-0,430 jun Qualisys Photofinish 
David Mörck02SWEVästerås FK24.2233   
Oliver Smidskog02SWEVästerås FK24.2735   
Marcus Henriksen02NORFIK Orion24.4836   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville24.5137   
Herman Forsberg02SWEUllevi FK24.7939   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville24.8740   
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF25.0041   
Elliot Feltzing02SWEHälle IF25.1742   

Finalheat 60,430 jun Qualisys Photofinish 
Kilian David02DENAabenraa IG23.9428   
Melker Tingberg02SWEHässelby SK24.7538   
Marcus Adrian02SWEHuddinge AIS25.7043   
William Larsson02SWEGefle IF25.7244   
David Handeland02NORMoelven IL25.9245   
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik26.2046   
Kaya Van Hulst02NORBreimsbygda IL27.4647   
Fredrik Sundvall02SWEGefle IF31.6648   


P17 400m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK49.121   
Fredrik Gullachsen03NORNorna Salhus50.132   
Jeppe Ege Nielsen02DENAarhus 1900 A/M50.193   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL51.075   
Håvard Bentdal Ingvaldsen02NORMoelven IL51.156   
Fred Österblom02SWETäby IS51.449   
Stefan Savic02SWEÖrgryte IS51.4810   
Gustav Harning02SWEUpsala IF52.7919   
Ross Mcdonald03UAEUltimate Athletics53.6927   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Gabriel Vikic02SWEVisby IF Gute FIK50.994   
Linus Simmerlein02SWEHuddinge AIS51.197   
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg51.8311   
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS52.1513   
Tadesse Johansson03SWESpårvägens FK52.1714   
Andreas Jönsson02SWEMalmö AI52.3816   
Ross Veitch03SCOGiffock North ACC52.9920   
Nils Christensen02NORFredrikstad IF53.4122   
Lukas Sällström02SWEIFK Umeå53.6927   

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Murray Fotheringham03SCOGiffock North ACC51.338   
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss51.8612   
Gustav H Skarpen Moe03NORBUL52.2915   
Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö52.6317   
Anton Hermansson02SWEHögby IF52.7418   
Jon Henning Hilleren02NORASK Friidrett53.4123   
Torben Bossen03DENKolding, KFUM53.4924   
Stefan Franzén03SWEKFUM Örebro53.5025   
Helgi Smith03ISLFH56.8945   

Finalheat 429 jun Qualisys Photofinish 
Victor Kiplagat Kondrup02DENKolding, KFUM53.5126   
Martin Røland Jensen03NORIL Sandvin53.7829   
Carl A. Allerød03DENAalborg Atletik54.0530   
Kevin Bodén02SWEMotala AIF54.4432   
Mårten Nystrand03SWEHässelby SK54.5033   
David Mörck02SWEVästerås FK54.6834   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville55.6738   
Tobias F. Nielsen03DENIK Hellas56.0040   

Finalheat 529 jun Qualisys Photofinish 
Kasperi Valonen02FINTampereen Pyrintö53.1921   
Hugo Liljegren03SWETurebergs FK54.0731   
Eoghan O´Donnell02SCOGiffock North ACC55.0135   
Mads Hjort-Larsen03NORNesodden IF55.6137   
Arvid Hedin03SWEÖstersunds GIF56.1041   
Andreas Grimerud03NORMoelven IL56.1242   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville56.4343   
Torbjørn Andersen03NORNesbyen57.5749   

Finalheat 629 jun Qualisys Photofinish 
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik55.3536   
Mikkel Bjerregaard Nielsen03DENKolding, KFUM55.9439   
Elias Liljestrand03SWEUpsala IF56.5144   
Lukas Holm03SWEGefle IF56.9246   
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg56.9947   
Ari Ægisson03ISLFH57.0048   
Magnus Farestveit03NORASK Friidrett60.9350   
David Johansson03SWEHälle IF62.4551   


P17 800m
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Tobias Grønstad02NORBUL 1:53.211    VU-rek
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK 1:55.482   
Viktor Frisk03SWEHuddinge AIS 1:56.963   
Fredrik Gullachsen03NORNorna Salhus 1:58.144   
Thomas Strønstad-Løseth03NORIL Gneist 1:58.475   
Erik Guander02SWESävedalens AIK 1:59.008   
Sondre Martinsen03NORNesodden IF 1:59.7711   
Linus Lindquist02DENSparta Atletik 2:02.8617   
Nils Christensen02NORFredrikstad IF 2:03.4519   
10 Kevin Bodén02SWEMotala AIF 2:03.5620   
11 Sindre Fredriksen03NORSarpsborg IL 2:05.4825   
12 Gustav Harning02SWEUpsala IF 2:12.3041   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Sharmarke Ahmed02SWEHälle IF 1:58.546   
Henrik Franzen03SWEKFUM Örebro 1:58.967   
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 1:59.449   
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI 1:59.7610   
Tadesse Johansson03SWESpårvägens FK 1:59.8112   
Gustav H Skarpen Moe03NORBUL 2:00.6413   
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island 2:01.5114   
Mads Hjort-Larsen03NORNesodden IF 2:02.6416   
Martin Møllgaard03DENFrederiksbergs IF 2:02.9418   
10 Mathias Lillehagen02NORAure IL 2:03.7021   
11 Simon Wikell03SWEMölndals AIK 2:04.7222   
12 Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik 2:05.6126   

Finalheat 328 jun Qualisys Photofinish 
Victor Kiplagat Kondrup02DENKolding, KFUM 2:02.5715   
Elias Liljestrand03SWEUpsala IF 2:05.0823   
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 2:05.4724   
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 2:05.8827   
Sivert Juven03NORNesbyen 2:06.1028   
Kristoffer Hopland03NORFIL AKS-77 2:06.5130   
Vidar Arvidsson03SWEUpsala IF 2:06.8031   
Albin Lago03SWEGenarps IF 2:07.7834   
Andrew Robertson02SCOGiffock North ACC 2:08.2735   
10 Nils Ekroth03SWEUpsala IF 2:08.8936   
11 Lukas Holm03SWEGefle IF 2:09.1637   
12 Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 2:13.5444   

Finalheat 428 jun Qualisys Photofinish 
Ethan Carolan03SCOGiffock North ACC 2:07.5432   
Mikkel Bjerregaard Nielsen03DENKolding, KFUM 2:07.7633   
Eoghan O´Donnell02SCOGiffock North ACC 2:09.3038   
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg 2:11.0439   
Simon Öberg03SWEVästerås FK 2:11.4040   
Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 2:14.2246   
Pelle Nilsson03SWEUpsala IF 2:15.4948   
Tore Marius Tøfte03NORKristiansand Löpeklubb 2:15.5749   
Love Ramhult03SWEIK Ymer 2:15.7450   
10 Alfred Ramhult03SWEIK Ymer 2:15.8051   
11 Kristoffer Johnson03NORASK Friidrett 2:16.0453   
Mikael Alm03SWEIFK TumbaDQ-    linjetramp

Finalheat 528 jun Qualisys Photofinish 
Mårten Nystrand03SWEHässelby SK 2:06.2629   
Olof Persson02SWEStrands IF 2:13.2142   
David Handeland02NORMoelven IL 2:13.4643   
Ivan Magnusson02SWESävedalens AIK 2:13.5845   
Simon Wernersson03SWEBromma IF 2:14.8847   
Jonas Hoelsveen03NORRaufoss 2:15.8552   
Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 2:19.6654   
David Johansson03SWEHälle IF 2:20.0955   
Axel Johansson03SWEHälle IF 2:22.6556   
10 Jonathan Norrman03SWEBohus IF 2:25.3657   
11 Fredrik Sundvall02SWEGefle IF 2:34.5558   


P17 1500m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Tobias Grønstad02NORBUL 3:58.221   
Joel Ibler Lillesø03DENBagsvaerd AC 4:01.542   
Sharmarke Ahmed02SWEHälle IF 4:02.813   
Viktor Frisk03SWEHuddinge AIS 4:05.844   
Roderick Duodu02NORBUL 4:06.685   
Sondre Martinsen03NORNesodden IF 4:06.926   
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 4:09.737   
Henrik Fjeld02NORSK Vidar 4:14.0611   
Gustav Mörch02DENBlovstrød Løverne 4:14.4314   
10 Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist 4:16.6015   
11 Linus Lindquist02DENSparta Atletik 4:16.6116   
12 Thomas Strønstad-Løseth03NORIL Gneist 4:18.3618   
13 Trond Olav Halvorsen03NORHaugesund IL 4:20.5621   
14 Martin Møllgaard03DENFrederiksbergs IF 4:21.2023   
15 Ethan Carolan03SCOGiffock North ACC 4:23.2526   
16 Sindre Fredriksen03NORSarpsborg IL 4:23.9727   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Oskar Karlsson02SWESK Graal 4:12.628   
August Lunde03NORByåsen IL 4:12.959   
Henrik Franzen03SWEKFUM Örebro 4:14.0010   
Kevin Bodén02SWEMotala AIF 4:14.1412   
Sivert Juven03NORNesbyen 4:14.1713   
Mathias Lillehagen02NORAure IL 4:16.9417   
Arvid Backteman02SWESävedalens AIK 4:19.7719   
Erlend Kringeland03NORStord IL 4:20.4120   
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 4:21.1222   
10 Svein Oscar Skilleås02NORFana IL 4:21.4224   
11 Oliver Kirial Olsen03DENSkive AM 4:22.5825   
12 Nils Ekroth03SWEUpsala IF 4:25.0028   
13 Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island 4:25.9529   
14 Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 4:26.4630   
15 Simon Wikell03SWEMölndals AIK 4:29.0233   
16 Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 4:35.6639   

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Kristoffer Hopland03NORFIL AKS-77 4:28.3931   
Albin Lago03SWEGenarps IF 4:28.6232   
Ådne N Hernes02NORFana IL 4:30.2234   
Andrew Robertson02SCOGiffock North ACC 4:30.4835   
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 4:31.4136   
Andreas Carlsson02SWEStenungsunds FI 4:31.5937   
Jeppe Haghfelt03DENSparta Atletik 4:32.5038   
Markus Hedegaard Madsen03DENSkive AM 4:38.3640   
Simon Wernersson03SWEBromma IF 4:39.5141   
10 Pelle Nilsson03SWEUpsala IF 4:39.5842   
11 Mikkel Bjerregaard Nielsen03DENKolding, KFUM 4:39.9243   
12 Kaya Van Hulst02NORBreimsbygda IL 4:40.2544   
13 Kristoffer Johnson03NORASK Friidrett 4:41.1245   
14 Jonas Hoelsveen03NORRaufoss 4:44.4946   
15 Olof Persson02SWEStrands IF 4:50.2147   
16 Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 4:52.6648   


P17 3000m
Finalheat 130 jun Qualisys Photofinish 
Joel Ibler Lillesø03DENBagsvaerd AC 8:54.011   
Roderick Duodu02NORBUL 8:56.832   
Sondre Martinsen03NORNesodden IF 8:58.063   
August Lunde03NORByåsen IL 9:14.584   
Julius Mördrup02SWEIFK Lidingö 9:16.305   
Henrik Fjeld02NORSK Vidar 9:20.736   
Michael Rosenqvist02SWEMölndals AIK 9:26.477   
Oliver Kirial Olsen03DENSkive AM 9:27.988   
Arvid Backteman02SWESävedalens AIK 9:32.389   
10 Erlend Kringeland03NORStord IL 9:35.2310   
11 Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 9:40.3211   
12 Jeppe Haghfelt03DENSparta Atletik 9:44.5914   
13 Ådne N Hernes02NORFana IL 9:46.4115   
Trond Olav Halvorsen03NORHaugesund ILbröt-   
Vebjørn Hovdejord03NORSnögg Friidrettej start-   

Finalheat 230 jun Qualisys Photofinish 
Agust Kronkvist03SWEÄngelholms IF 9:41.7712   
Erik Haddon03NORByåsen IL 9:43.8513   
Tore Marius Tøfte03NORKristiansand Löpeklubb 9:53.1416   
Vidar Arvidsson03SWEUpsala IF 9:54.3517   
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island10:03.3218   
Markus Hedegaard Madsen03DENSkive AM10:08.2419   
Erlend Gløgård Stensrud03NORNittedal IL10:09.5220   
Albin Gezelius03SWEIFK Mora Friidrott10:11.6521   
Kristoffer Johnson03NORASK Friidrett10:16.4422   
10 Pelle Nilsson03SWEUpsala IF10:19.3423   
11 Simon Wernersson03SWEBromma IF10:22.4224   
12 Axel Johansson03SWEHälle IF10:28.4825   
13 Jonas Hoelsveen03NORRaufoss10:29.0226   
14 Gustav Elinder03SWEHässelby SK11:01.1827   


P17 Hinder 2000m91 cm
Final28 jun Qualisys Photofinish 
Julius Mördrup02SWEIFK Lidingö 6:24.35   
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 6:24.41   
Erik Haddon03NORByåsen IL 6:38.86   
Mikael Alm03SWEIFK Tumba 6:56.60   
Mats Fredriksen02NORDimna IL 7:04.95   


P17 110m häck91 cm
Försök heat 10,230 jun Qualisys Photofinish 
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL14.96q   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK15.11q   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV15.42    
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss16.28    
Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö19.35    
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TIbröt    

Försök heat 2-1,130 jun Qualisys Photofinish 
Ludvig All02SWETäby IS14.73q   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK14.99q   
Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö15.07q   
Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M16.26    
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC16.47    

Försök heat 3-0,130 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö14.89q   
Fred Österblom02SWETäby IS15.12q   
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF15.13q   
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK15.93    
Bjartur Gabriel Gudmundsson02ISLFjölnir Island17.27    
Sander Rye Daae02NORFana ILbröt    

Final-0,630 jun Qualisys Photofinish 
Ludvig All02SWETäby IS14.19   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö14.72   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK14.83   
Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö15.00   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK15.03   
Fred Österblom02SWETäby IS15.55   
Sander Aae Skotheim02NORKoll ILbröt   
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IFej start   


P17 Häck 300m84 cm
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Oskar Edlund02SWETäby IS37.231   
Markus Moberg03SWEHammarby IF37.602   
Fred Österblom02SWETäby IS37.893   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF39.894   
Kasperi Valonen02FINTampereen Pyrintö40.095   
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS40.256   
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK40.377   
Nils Thorin03SWEÖrgryte IS40.438   
Anton Hermansson02SWEHögby IF51.5125   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss40.9610   
Viktor Hedlund02SWEFalu IK41.0511   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK41.4512   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville41.5113   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK42.3315   
Melker Tingberg02SWEHässelby SK43.3017   
Casper Elliot03SWEHuddinge AIS43.7821   
Mattias Carman03SWEÖrgryte IS44.2922   

Finalheat 328 jun Qualisys Photofinish 
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC40.609   
Martin Røland Jensen03NORIL Sandvin42.2614   
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö43.1016   
Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK43.4618   
Mik Resen Lønborg03DENKöbenhavns IF43.5119   
Emil Sörqvist03SWEHuddinge AIS43.6320   
Torbjørn Andersen03NORNesbyen46.2623   
Tobias F. Nielsen03DENIK Hellas47.5424   


P17 Höjd
30 jun 
Mohammed Nouh03QATQatar200   
Olle Bång02SWEUmedalens IF198   
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC192   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV189   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL185   
Bjartur Gabriel Gudmundsson02ISLFjölnir Island181   
Emil Petersson02SWETurebergs FK181   
Andreas Kårstad02NORFana IL177   
Johan Lennvik02SWEKongahälla AIK172   
Hugo Schoug02SWEWärnamo SK172   
11 Juho Kahelin02FINTampereen Pyrintö172   
12 Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF167   
13 William Larsson02SWEGefle IF160   
13 Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M160   

160167172177181185189192195198200203
O.Bång-----ooxoooxxx
M.Nouh-----o-oxoxoxoxxx
S.Suurballeoxxx
J.Kahelin-oxoxxx
E.Petersson-oooxxoxxx
H.Schoug-ooxxx
B.Gudmundsson--xoxooxxx
S.Skotheim----oo-xxx
A.Dahl Larsenxxoxxoxxx
J.Lennvikoooxxx
A.Kårstad--xooxxx
W.Larssonoxxx
N.Tuschling--oooxxooxxx
G.Wilson---ooxoxoxxoxxx


P17 Stav
29 jun 
Christian Vik Pettersen02NORBergens Turnforening470   
Fabian August Furnes Warpe03NORLaksevåg TI463   
Kasper Fjeldstad03NORNorna Salhus434   
Eskil Njerve02NORBergens Turnforening412   
Jonathan Howser02SWETäby IS412   
Bertram Costa02DENSparta Atletik401   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS401   
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF390   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad390   
10 Felix Nyberg03SWEBromma IF390   
11 Peter Svensson02SWEIF Rigor390   
12 Joel Andersson02SWEKvarnsvedens GoIF377   
12 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan377   
12 Oliver Lundström03SWEKFUM Örebro377   
15 Mathias Myrmel Herdlevær03NORFana IL362   
15 Malte Rosvall02SWESävedalens AIK362   
17 Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M362   
18 Noa Skomorowski03SWEKvarnsvedens GoIF362   
19 Mik Resen Lønborg03DENKöbenhavns IF326   
20 Johan Jurander03SWEMotala AIF326   
William Nestor03SWELinköpings GIFX   
Erik Sandström02SWESöderhamns IFX   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAVX   

305326345362377390401412423434445454463470477
N.Skomorowski--xxoxoxxx
S.Hagström---xoooxoxxx
N.Tuschling--------xxx
O.Lundström----oxxx
J.Juranderoxxoxxx
J.Howser----oxxoxoxoxxx
M.Rosvall-oooxxx
C.Vik Pettersen---------oooxooxxx
O.Ellström--oxxoooxxx
P.Svensson---xooxoxxx
M.Myrmel Herdlevæ---oxxx
M.Fuchs Edberg---oooxxx
F.Nyberg---ooxoxxx
W.Nestor----xxx
M.Resen Lønborgxooxxx
S.Suurballe--oxoxxx
K.Fjeldstad------o-oxoxxx
M.Lennartsson-ooooxxx
E.Sandström-xxx
E.Njerve------xooxxx
J.Andersson---ooxxx
B.Costa--xoxoo-oxxx
F.Furnes Warpe-----------xoxxo-xxx


P17 Längd
28 jun 
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL6,92   
David Århammar02SWEIFK Lidingö6,84   
André Barroso Johansson02SWEHammarby IF6,68   
Per Bucher Johannesen02NORFana IL6,60   
Bertram Costa02DENSparta Atletik6,59   
Simon Plesse02SWEUpsala IF6,58   
Oliver Papinski02SWETäby IS6,55   
Gustav Tartu02SWEIF Kville6,53   
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV6,47   
10 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss6,45   
11 Tobias Andersson02DENGreve Atletik6,34   
12 Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö6,30   
13 Marcel Schweikart02SWEMölndals AIK6,25   
14 Ludvig All02SWETäby IS6,14   
15 Hugo Olsson02SWETurebergs FK6,10   
16 Mikael Agge02SWEHammarby IF6,02   
17 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF6,02   
18 Aman Basheer02QATAspire Qatar6,00   
19 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK5,97   
20 Theodore E. Fremstad-Waldron02NORBUL5,95   
21 Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF5,89   
22 Oliver Gao02SWEHässelby SK5,87   
23 Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde5,84   
24 Juho Kahelin02FINTampereen Pyrintö5,82   
25 Erik Sandström02SWESöderhamns IF5,75   
26 Johan Wahlgren02SWEUllevi FK5,67   
27 William Larsson02SWEGefle IF5,66   
28 Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF5,64   
29 Kasperi Valonen02FINTampereen Pyrintö5,63   
30 Herman Forsberg02SWEUllevi FK5,59   
31 Bjartur Gabriel Gudmundsson02ISLFjölnir Island5,25   
32 Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö5,18   
33 Fredrik Sundvall02SWEGefle IF5,02   
34 Fredrik Grud Agerbaek Madsen02DENOdense Atletik4,93   
35 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS3,80   

1 2 3 4 5 6 
N.Tuschling6,233,26,373,56,470,6
K.EinarsonX1,54,490,65,89-0,7
T.Andersson6,340,86,180,65,73-2,2
M.Agge6,010,96,020,45,79-3,0
G.Axelsson6,022,35,912,1X0,8
S.PlesseX3,4X2,26,580,24,800,16,340,0-
F.Sundvall5,012,55,020,7-
A.Savolainen6,301,75,950,16,250,0
L.Schulz5,14-1,65,530,35,841,4
E.Sandström4,19-1,35,75-0,45,640,9
J.Kahelin5,82-0,65,61-0,42,75-2,5
B.Gudmundsson4,911,0X-0,65,250,6
H.Forsberg5,592,25,57-0,1X0,8
D.ÅrhammarX1,1X1,16,841,94,501,06,550,66,561,7
A.Barroso JohanssX-1,56,680,9X1,86,493,36,391,36,460,9
L.AllX-0,55,970,36,143,5
J.Hermansson5,21-1,35,61-0,75,972,2
B.Costa6,42-2,3X-0,36,52-0,86,401,16,360,76,592,3
W.Larsson5,492,85,66-1,45,41-1,8
A.Mahmoudian5,180,44,93-1,2X-1,1
T.Fremstad-WaldroX2,6X0,45,95-0,4
F.Agerbaek Madsen4,35-1,84,930,8-
A.Basheer5,87-1,26,00-3,55,83-1,6
D.Adolfsson3,800,2--
S.SkotheimX-0,26,92-1,46,790,16,872,26,842,76,852,4
J.Wahlgren5,551,55,493,15,670,0
V.Palmén5,642,1X-0,3X-1,2
K.Valonen5,48-2,85,630,1X-0,7
G.Tartu6,400,76,531,76,05-1,5-X2,1X1,7
M.Schweikart6,251,9X1,3X-2,4
O.GaoX0,9X0,15,87-0,5
P.Bucher Johannes6,600,36,591,36,33-2,3X3,2X1,8X2,4
D.Einarsson6,451,1X2,25,84-0,1
O.Papinski6,39-0,66,231,06,49-0,46,551,6X2,76,19-0,2
H.Olsson6,03-2,36,104,06,05-1,7


P17 Tresteg
30 jun 
Per Bucher Johannesen02NORFana IL15,27   
Khalid Abdelhady02QATAspire Qatar14,13   
David Århammar02SWEIFK Lidingö13,81   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS13,67   
Gustav Tartu02SWEIF Kville13,56   
Jesper Nordström02SWEIF Kville13,26   
Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde13,26   
Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö13,25   
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF12,83   
10 Johan Wahlgren02SWEUllevi FK12,45   
11 Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS11,68   
12 Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö11,33   
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte ISX   

1 2 3 4 5 6 
J.Nordström13,260,112,90-0,712,670,313,072,1X0,912,780,7
P.Bucher Johannes15,271,915,030,0X¨1,714,902,114,650,4X0,1
K.Abdelhady14,131,3X-0,414,113,2X1,5X-1,313,741,0
E.Evanson11,501,711,681,111,370,7
J.Wahlgren12,451,7X3,312,221,9
L.SchulzX0,6X2,412,920,312,91-0,1X0,713,261,5
K.EinarsonX0,212,830,812,521,0
D.ÅrhammarX0,513,812,2-13,741,711,932,3X2,4
A.SavolainenX1,913,252,713,162,413,060,212,872,2X-1,2
L.Edqvist13,391,313,670,513,48-0,612,052,3X-0,213,470,6
A.Mahmoudian9,920,211,332,311,052,6
G.Tartu13,561,513,551,6----
L.BertilssonX0,6X0,7X0,2


P17 Kula5.0 kg
29 jun 
Måns Roos02SWEMölndals AIK16,41   
Erlend Bergfjord Næss02NORASK Friidrett16,25   
Leo Frid Göransson02SWESävedalens AIK16,13   
Leo Janén02SWEIFK Växjö15,54   
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS15,35   
Aleksi Savolainen02FINTampereen Pyrintö14,38   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL14,05   
Andreas Henriksson02SWEMalmö AI13,81   
Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF12,86   
10 Fredrik Grund02SWEIF Kville12,36   
11 Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M12,06   
12 Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF10,25   

1 2 3 4 5 6 
G.Axelsson11,97X12,86
A.Savolainen12,9613,8713,3014,3014,38X
A.Henriksson12,7112,9513,8113,4813,65X
F.Grund12,36XX
D.Adolfsson13,5613,52X14,6014,9215,35
A.Dahl Larsen10,25X-
S.Skotheim13,8513,95XX14,05X
E.Næss14,8815,56X15,4115,4716,25
L.Janén15,4715,54X15,4915,5314,85
L.Frid Göransson13,7813,6615,0614,33X16,13
M.Roos15,2516,01X15,3116,41X
S.Suurballe11,2112,06X


P17 Diskus1.5 kg
30 jun 
Leo Janén02SWEIFK Växjö53,35   
Erlend Bergfjord Næss02NORASK Friidrett52,89   
Karl Ludvik02SWETurebergs FK52,89   
Vebjørn Sæten Skre02NORAsker SK50,14   
Måns Roos02SWEMölndals AIK47,23   
Anders Vik03NORFIL AKS-7746,41   
Andreas Henriksson02SWEMalmö AI44,69   
Teo Paganus03SWETurebergs FK44,34   
Max Andersson03SWEEslövs AI41,44   
10 Albin Silen03SWEStrands IF41,35   
11 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS39,62   
12 Martin Sundberg03SWEHammarby IF38,98   
13 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK38,54   
14 Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL38,23   
15 André Bergenhem03SWEIFK Halmstad37,02   
16 Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M35,60   
17 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0434,83   
18 Tobias Andersson02DENGreve Atletik7,23   
Jesper Ahlin03SWETurebergs FKX   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL0,00   

1 2 3 4 5 6 
F.Aasa30,7232,5634,83
M.Andersson38,9440,2641,44
T.AnderssonX7,23X
V.Sæten Skre47,7050,1449,5248,4949,73X
K.LudvikXX42,8849,4143,7852,89
A.Silen31,4641,35X
M.Roos47,2345,33XX46,44X
M.Sundberg38,98XX
F.Frunck34,27X38,54
L.Janén44,86XXXX53,35
J.AhlinXXX
D.AdolfssonX39,62X
A.BergenhemX37,0231,68
A.Vik43,4846,41XX45,07X
E.Næss47,28X50,95XX52,89
A.Tveitå32,3738,23X
A.Henriksson37,6644,6942,5542,65X43,68
S.SkotheimXXX
S.SuurballeX35,60-
T.Paganus44,18XX44,34X43,50


P17 Slägga5.0 kg
29 jun 
Alfons Haals02SWEVästerås FK67,95   
Karl Ludvik02SWETurebergs FK66,11   
Leo Bystedt03SWEVästerås FK62,12   
Truls Engen Olsen03NORLöten58,43   
Fredrik Frunck03SWETurebergs FK57,59   
Erik Nordin02SWETimrå AIF54,12   
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö48,45   
Alexander Lindefalk03SWEHammarby IF45,39   
Victor Sahlin02SWERåby-Rekarne FIF44,92   
10 Lucas Søvang03DENAabenraa IG44,76   
11 Albin Silen03SWEStrands IF44,35   
12 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan43,37   
13 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0441,87   
14 Wille Öhman03SWEIF Rigor39,33   
15 Jo Magnus Kleven03NORTyrving IL35,84   

1 2 3 4 5 6 
L.Søvang44,76X43,89
T.Olsen55,13X58,4357,64XX
A.LindefalkX45,1645,3936,39XX
V.Sahlin44,92XX
A.Silen42,8144,3544,03
A.Haals64,69X67,5567,95XX
F.Frunck55,26X57,59XXX
L.Bystedt62,1261,9060,9660,6962,0161,28
W.Öhman39,3336,9437,17
G.Andersson48,4542,25XX47,8646,28
F.Aasa41,87X38,41
J.KlevenX35,84X
M.Lennartsson43,2543,3742,61
E.Nordin54,12XX49,9152,97X
K.LudvikXX56,0165,5966,11X


P17 Spjut700 g
28 jun 
Max Andersson03SWEEslövs AI65,20   
Sebastian R. Suurballe02DENAarhus 1900 A/M60,81   
Marcus Henriksen02NORFIK Orion60,31   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK59,24   
Daniel Thrana02NORKristiansand IF59,24   
Benjamin Gressløs02NORSarpsborg IL59,14   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL58,58   
Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK50,93   
Vigfús Nói Birgisson03ISLFH50,09   
10 Hugo Rasmussen03DENIK Hellas49,92   
11 Jakob Rahm02SWESävedalens AIK49,83   
12 Joar Söderholm02FINIFK Helsingfors49,54   
13 Abraham Sandvin Vogelsang03NORKoll IL49,38   
14 Dagur Fannar Einarsson02ISLSelfoss48,99   
15 Olle Hübert03SWEIK Heros48,18   
16 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF47,56   
17 Fredrik Grund02SWEIF Kville45,99   
18 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK43,49   
19 Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde43,17   
20 Elliot Duvert03SWETurebergs FK43,11   
21 Rasmus Fjelde Christensen02DENKolding, KFUM41,45   
22 Filip Nilsson03SWEYstads IF41,06   
23 Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK37,37   
Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving ILX   

1 2 3 4 5 6 
G.Axelsson47,5644,93X
O.Hübert42,55X48,18
R.Fjelde Christen41,4540,1836,20
R.SamuelssonX37,3735,20
V.Birgisson46,7550,0943,69
S.Suurballe57,54X53,56X58,5160,81
J.LoennechenXXX
E.Duvert41,31X43,11
P.Gustavsson47,2450,93XX50,66X
M.Andersson60,4454,6760,7954,34X65,20
H.Rasmussen40,6549,9248,92
M.Marrot56,0553,1959,24XX57,48
B.GressløsXX56,63X56,3059,14
S.SkotheimX52,96XXX58,58
F.Frunck43,49X42,41
A.Vogelsang45,9647,2049,38
D.Einarsson47,1548,9946,06
F.GrundX45,99X
J.Rahm49,83X46,94
D.Thrana47,4951,9349,0751,7754,5459,24
J.Söderholm49,54X48,19
M.Henriksen51,4054,8644,14-60,1460,31
L.Schulz43,1738,81X
F.NilssonX38,2641,06


P16 100m
Försök heat 10,229 jun Qualisys Photofinish 
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad11.43q   
Victor Hering03SWEUllevi FK11.55q   
Nils Gott03SWEMalmö AI11.70q   
Emil Nordal03NORUll/Kisa IL11.90    
Gabriel Ant Styffe03SWEIFK Sunne FK12.16    
Ari Ægisson03ISLFH12.39    
Hugo Rasmussen03DENIK Hellas12.40    
Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF12.62    
Isac Alfonso Juselius03SWEIFK Umeå12.65    

Försök heat 20,929 jun Qualisys Photofinish 
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö11.60q   
Sindri Freyr Seim Guðbjörnsson03ISLHekla11.72q   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik11.73q   
Louis Ziegert03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz11.82    
Adam Svensson03SWEMalmö AI11.83    
Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF12.14    
Miso Buha03FÄRFäröarna12.29    
Max Seeberg03NORRomerike Friidrett12.40    
Henrik Kiviniemi03FINTampereen Pyrintö13.65    

Försök heat 3-0,729 jun Qualisys Photofinish 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund11.50q   
Ville Makslahti03SWELuleå Friidrott11.55q   
Esbjörn Eriksson03SWETurebergs FK11.89    
Gaute Øymo Mælen03NORNorna Salhus11.94    
Lukas Ellström03SWEIF Göta Karlstad12.02    
Nicholas Thoong03SWEIFK Göteborg12.22    
Lukas Holm03SWEGefle IF12.36    
Akshathan Nadarajah03NORBUL12.63    

Försök heat 4-0,529 jun Qualisys Photofinish 
Simen Nordheim Berg03NORRomerike Friidrett11.50q   
Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg11.64q   
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö11.70q   
Sindre Fidje Andersen03NORKristiansand IF11.91    
Edvin Livak03SWEBromma IF12.14    
Casper Elliot03SWEHuddinge AIS12.36    
Luke Johnston03ScoVP-Glasgow AC12.40    
Nökkvi Marz Torleifsson03ISLAfturelding12.70    
Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding12.77    

Försök heat 5-0,129 jun Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWEHammarby IF11.22q   
Anton Säll03SWEHuddinge AIS11.73q   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL11.95    
Hugo Liljegren03SWETurebergs FK12.06    
Oskari Peura03SWEUpsala IF12.09    
Arvid Hedin03SWEÖstersunds GIF12.48    
Birk Van De Boel03SWEMalmö AI12.52    
Magnus Farestveit03NORASK Friidrett13.17    
Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö13.62    

Försök heat 61,929 jun Qualisys Photofinish 
Vilmer Vännman03SWEIFK Umeå11.46q   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF11.49q   
Magnus Reigstad03NORÖsteröy IL11.74    
Emil Sörqvist03SWEHuddinge AIS11.96    
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF12.06    
Petter Ohlsson Bjerke03SWEIF Göta Karlstad12.43    
Jeppe Bruun03DENSIK8012.55    
Fredrik R Larsen03DENSIK8012.76    

Försök heat 70,829 jun Qualisys Photofinish 
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL11.72q   
Kasper Fjeldstad03NORNorna Salhus11.96    
Teo Paganus03SWETurebergs FK12.01    
Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK12.09    
George Maric03SWEHässelby SK12.28    
Kristian Magnus Bekken03NORASK Friidrett12.46    
Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS12.63    
Kristin Dagur Ólafsson03ISLAftureldingej start    

Försök heat 80,829 jun Qualisys Photofinish 
Niklas Wall03SWEHammarby IF11.48q   
David Ulstein03SWEMölndals AIK11.72q   
Johan Sundgren03SWEHuddinge AIS11.93    
Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK12.33    
Felix Nyberg03SWEBromma IF12.34    
Elias August Bergheim03NORASK Friidrett12.50    
Vincent Arousell03SWEHässelby SK12.56    
Jimmy Hellström03SWEUllevi FKej start    

Finalheat 1-1,629 jun Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWEHammarby IF11.18   
Elias Wennolf03SWEIFK Lund11.43   
Niklas Wall03SWEHammarby IF11.50   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad11.51   
Vilmer Vännman03SWEIFK Umeå11.52   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF11.60   
Simen Nordheim Berg03NORRomerike Friidrett11.61   
Ville Makslahti03SWELuleå Friidrott11.73   
Victor Hering03SWEUllevi FK11.73   

Finalheat 2-0,129 jun Qualisys Photofinish 
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö11.55   
Sindri Freyr Seim Guðbjörnsson03ISLHekla11.68   
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö11.68   
Nils Gott03SWEMalmö AI11.72   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik11.72   
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL11.72   
Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg11.75   
David Ulstein03SWEMölndals AIK11.79   
Anton Säll03SWEHuddinge AIS11.97   


P16 200m
Finalheat 1-1,630 jun Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWEHammarby IF22.001   
Magnus Reigstad03NORÖsteröy IL22.512   
Niklas Wall03SWEHammarby IF22.833   
Elias Wennolf03SWEIFK Lund22.904   
Simen Nordheim Berg03NORRomerike Friidrett22.955   
Sindri Freyr Seim Guðbjörnsson03ISLHekla22.976   
Ville Makslahti03SWELuleå Friidrott23.3110   
Emil Nordal03NORUll/Kisa IL23.4814   
Danilo Vujicic03MNEAC Mornar23.5315   

Finalheat 2-0,930 jun Qualisys Photofinish 
Murray Fotheringham03SCOGiffock North ACC23.147   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad23.248   
Markus Moberg03SWEHammarby IF23.3411   
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö23.4313   
Stefan Franzén03SWEKFUM Örebro23.6917   
Ross Mcdonald03UAEUltimate Athletics23.8122   
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL23.8824   
Anton Säll03SWEHuddinge AIS23.9626   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK25.1742   

Finalheat 3-0,530 jun Qualisys Photofinish 
David Ulstein03SWEMölndals AIK23.3612   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF23.5716   
Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg23.7419   
Sindre Fidje Andersen03NORKristiansand IF23.7720   
Nils Gott03SWEMalmö AI23.8523   
Jimmy Hellström03SWEUllevi FK23.9025   
Esbjörn Eriksson03SWETurebergs FK24.1027   
Emil Sörqvist03SWEHuddinge AIS24.1328   
Johan Sundgren03SWEHuddinge AIS24.6537   

Finalheat 4-0,730 jun Qualisys Photofinish 
Thomas Strønstad-Løseth03NORIL Gneist23.7318   
Ross Veitch03SCOGiffock North ACC23.7821   
Gaute Øymo Mælen03NORNorna Salhus24.2329   
Miso Buha03FÄRFäröarna24.3030   
Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK24.4131   
Hugo Liljegren03SWETurebergs FK24.4834   
Zach Parmatow03SWEMalmö AI24.5835   
Torben Bossen03DENKolding, KFUMej start-   
Helgi Smith03ISLFHej start-   

Finalheat 5-1,230 jun Qualisys Photofinish 
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF24.8339   
Torbjørn Andersen03NORNesbyen25.1541   
Luke Johnston03ScoVP-Glasgow AC25.2543   
Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK25.2544   
Birk Van De Boel03SWEMalmö AI25.4547   
Andreas Grimerud03NORMoelven IL25.4748   
Akshathan Nadarajah03NORBUL25.8450   
Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS26.0052   
Lukas Holm03SWEGefle IFej start-   

Finalheat 6-1,330 jun Qualisys Photofinish 
Max Seeberg03NORRomerike Friidrett24.7438   
Ari Ægisson03ISLFH24.9840   
Elias August Bergheim03NORASK Friidrett25.3445   
Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF25.6549   
Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding26.1253   
Petter Ohlsson Bjerke03SWEIF Göta Karlstad26.4354   
Kristian Magnus Bekken03NORASK Friidrett26.6656   
Carl A. Allerød03DENAalborg Atletikej start-   

Finalheat 7-0,930 jun Qualisys Photofinish 
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö23.248   
Martin Røland Jensen03NORIL Sandvin24.4332   
Gabriel Ant Styffe03SWEIFK Sunne FK24.4833   
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist24.6536   
Elias Liljestrand03SWEUpsala IF25.3946   
Nökkvi Marz Torleifsson03ISLAfturelding25.9951   
Magnus Farestveit03NORASK Friidrett26.6655   
William Nestor03SWELinköpings GIFej start-   


P16 110m häck91 cm
Försök heat 1-0,430 jun Qualisys Photofinish 
Elliot Duvert03SWETurebergs FK15.34q   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF15.54q   
Oskari Peura03SWEUpsala IF15.65q   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS16.55    
Lukas Holm03SWEGefle IF17.07    
Markus Moberg03SWEHammarby IFDQ     tjuvstart

Försök heat 2-1,030 jun Qualisys Photofinish 
Kasper Fjeldstad03NORNorna Salhus15.49q   
Abraham Sandvin Vogelsang03NORKoll IL15.75q   
Mattias Carman03SWEÖrgryte IS16.54q   
Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg16.56    
Casper Elliot03SWEHuddinge AIS17.26    
Jeppe Bruun03DENSIK8019.15    

Försök heat 3-0,630 jun Qualisys Photofinish 
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö14.62q   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik15.77q   
Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK16.63    
Hugo Rasmussen03DENIK Hellas17.28    
Arvid Hedin03SWEÖstersunds GIF18.34    
Nils Thorin03SWEÖrgryte IS21.13    

Final-1,130 jun Qualisys Photofinish 
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö14.49   
Elliot Duvert03SWETurebergs FK15.10   
Kasper Fjeldstad03NORNorna Salhus15.15   
Oskari Peura03SWEUpsala IF15.15   
Abraham Sandvin Vogelsang03NORKoll IL15.36   
Hugo Wallberg03SWEÖstersunds GIF15.52   
Mattias Carman03SWEÖrgryte IS16.26   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletikbröt   


P16 Höjd
29 jun 
Elliot Duvert03SWETurebergs FK195   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient192   
Abraham Sandvin Vogelsang03NORKoll IL189   
Fabian Steene03SWEIF Kville186   
Philip Bayer03SWEMölndals AIK186   
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF186   
Adam Svensson03SWEMalmö AI183   
Vigfús Nói Birgisson03ISLFH179   
Edvin Livak03SWEBromma IF175   
Christian Thomassen03NORAremark IF175   
11 Vincent Arousell03SWEHässelby SK175   
12 Lukas Holm03SWEGefle IF170   
13 Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK170   
14 Sigge Lindell03SWEMariestads AIF170   
15 Jonathan Norrman03SWEBohus IF165   
16 Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg165   
17 Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF165   
18 Tobias S. Dichmann03DENRanders Atletik159   
18 Magnus Adils Stefansson03ISLAfturelding159   
Simen Gimnes03NORTyrving ILX   

152159165170175179183186189192195198200
M.Stefanssonooxxx
E.Duvert-----o-xxoooo-xxx
O.Thomsen-xxoxoxxx
S.Gimnes-xxx
A.Vogelsang--ooooxoxoxoxxx
E.Livak--oooxxx
K.Hammarlundooxooxxx
M.Fuchs Edberg----oxooxoxxx
F.Steene------x-ox-
C.Thomassen--oooxxx
V.Arousell--ooxoxxx
S.Lindelloooxoxxx
L.Holmooooxxx
A.Hilmersson-----ooooxxoxxx
L.Lorentzon-oxoxxx
T.S. Dichmannooxxx
J.Norrmanoooxxx
P.Bayer--oooooxoxxx
V.Birgisson---oooxxx
A.Svensson----oooxxx


P16 Längd
28 jun 
Ognjen Vojvodic03MNEAC Mornar6,72   
David Thid03SWEHammarby IF6,70   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad6,49   
David Ulstein03SWEMölndals AIK6,45   
Jimmy Hellström03SWEUllevi FK6,42   
Elias Lind03SWEHässelby SK6,33   
Edvin Livak03SWEBromma IF6,32   
Abraham Sandvin Vogelsang03NORKoll IL6,30   
Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS6,28   
10 Christian Thomassen03NORAremark IF6,25   
11 Victor Hering03SWEUllevi FK6,22   
12 Vincent Arousell03SWEHässelby SK6,20   
13 Olle Hübert03SWEIK Heros6,17   
14 Magnus Reigstad03NORÖsteröy IL6,12   
15 Oskari Peura03SWEUpsala IF6,03   
16 Kasper Hammarlund03SWEAlunda SK6,02   
17 Noa Skomorowski03SWEKvarnsvedens GoIF5,95   
18 Lucas Lorentzon03SWEIFK Göteborg5,90   
19 Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF5,90   
20 Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik5,88   
21 Sindri Freyr Seim Guðbjörnsson03ISLHekla5,74   
22 Nils Gott03SWEMalmö AI5,74   
23 Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK5,73   
24 Sindre Fidje Andersen03NORKristiansand IF5,73   
24 Samuel Ekelund03SWEEslövs AI5,73   
26 Vilmer Vännman03SWEIFK Umeå5,63   
27 Birk Van De Boel03SWEMalmö AI5,61   
28 Nicholas Thoong03SWEIFK Göteborg5,59   
29 Felix Nyberg03SWEBromma IF5,55   
30 Niklas Wall03SWEHammarby IF5,50   
31 Sigge Lindell03SWEMariestads AIF5,49   
32 Zach Parmatow03SWEMalmö AI5,46   
33 Ville Makslahti03SWELuleå Friidrott5,46   
34 Magnus Adils Stefansson03ISLAfturelding5,42   
35 Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding5,42   
36 Oliver Glans03SWEUllevi FK5,39   
37 Lukas Holm03SWEGefle IF5,37   
38 Fredrik R Larsen03DENSIK805,26   
39 Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK5,22   
40 George Maric03SWEHässelby SK5,16   
41 Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö5,12   
42 Henrik Kiviniemi03FINTampereen Pyrintö4,34   
43 Hugo Rasmussen03DENIK Hellas2,78   
Viktor Wall03SWEHammarby IFX   

1 2 3 4 5 6 
K.Hammarlund5,700,05,50-1,76,020,0
B.Van De Boel5,611,55,250,7X-0,4
M.Stefansson5,421,1X0,25,170,1
O.Glans5,270,5X-0,95,390,6
D.UlsteinX1,46,13-0,46,450,2X-0,46,28-0,26,37-1,3
T.PalonenX1,0X-2,05,12-0,4
O.Ellström6,311,46,02-1,36,280,26,49-0,56,38-1,1X-0,3
Z.Parmatow5,460,75,41-1,55,38-0,1
G.TeitssonX0,15,42-1,3X-1,8
G.Maric5,16-1,2X0,0X-1,6
V.Hering6,00-2,0X0,26,22-1,1
S.ErikssonX0,05,220,13,621,2
E.Livak5,74-0,56,280,2X0,66,101,06,32-2,06,16-0,3
V.Makslahti5,46-0,1X-0,9X2,2
L.Lorentzon5,66-0,85,90-1,05,881,5
N.WallX-1,0X-1,95,50-1,3
E.Lind5,32-2,75,84-0,96,33-0,36,05-0,36,06-1,86,19-0,9
N.Thoong5,26-1,45,02-1,55,590,7
D.Mehrotra5,88-1,0X-0,5X1,0
M.Reigstad6,07-0,66,12-2,15,770,2
M.EdwardssonX-0,15,43-1,05,730,0
S.EkelundX0,1X-0,55,73-0,7
N.SkomorowskiX0,25,95-1,3X-2,2
F.Nyberg5,23-0,25,55-0,45,51-0,7
A.Vogelsang6,300,46,020,45,90-1,26,18-0,86,120,85,42-2,5
S.Guðbjörnsson5,74-0,75,42-2,35,65-0,9
C.Thomassen6,06-1,35,19-2,76,250,3
O.Hübert6,000,0X-0,16,17-0,4
S.LindellX1,35,49-1,6X0,1
S.AndersenX1,35,73-0,2X-0,8
N.Gott4,081,3X-0,55,74-1,6
V.Arousell6,201,84,11-1,66,00-1,5
H.Kiviniemi4,340,54,23-0,74,31-2,3
O.PeuraX0,56,030,7X0,3
V.Vännman5,630,75,49-0,2X0,5
J.Hellström5,40-0,66,42-0,3X0,95,520,2X1,55,40-0,2
F.Larsen4,80-0,75,260,5X0,3
H.RasmussenX-0,92,780,3X-0,5
L.Holm5,17-0,65,35-1,25,37-0,6
V.WallX-0,1X-0,4X-0,8
O.VojvodicX0,66,12-0,46,570,26,39-1,46,63-0,66,720,7
J.HellbrattX0,7X0,46,280,4
D.Thid6,150,55,89-0,26,701,76,550,7-6,55-0,2
M.Askov-Hansen5,63-0,6X0,15,900,1


P16 Tresteg
30 jun 
David Thid03SWEHammarby IF14,08   
Niklas Wall03SWEHammarby IF13,32   
Victor Hering03SWEUllevi FK13,05   
Elias Lind03SWEHässelby SK12,94   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik12,79   
Hugo Rasmussen03DENIK Hellas12,67   
Miso Buha03FÄRFäröarna12,53   
Christian Thomassen03NORAremark IF12,35   
Simen Gimnes03NORTyrving IL12,10   
10 Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF12,10   
11 Noa Skomorowski03SWEKvarnsvedens GoIF11,91   
12 Felix Nyberg03SWEBromma IF11,88   
13 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan11,68   
14 Agustin Hilmersson03SWEIK Orient11,65   
15 Emil Sörqvist03SWEHuddinge AIS11,28   
16 Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding11,07   
17 Sigge Lindell03SWEMariestads AIF11,06   
18 Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS10,99   
19 Akshathan Nadarajah03NORBUL10,18   

1 2 3 4 5 6 
G.TeitssonX-0,111,070,211,020,3
H.Rasmussen12,350,012,670,712,45-1,0X-1,612,61-1,5X-1,7
S.Lindell11,06-2,0X0,1X0,3
C.Thomassen12,30-1,012,35-0,7X-1,212,03-1,2X-1,312,16-2,5
J.Hellbratt10,99-0,510,93-0,2X2,0
E.LindX-1,312,46-1,212,64-0,3X-1,6X-0,112,940,7
A.NadarajahX0,010,18-0,7X-2,6
M.Lennartsson11,27-0,1X-0,411,68-1,8
A.HilmerssonX-0,1X-0,211,65-2,1
S.GimnesX-1,511,750,412,10-1,4
F.Nyberg9,94-0,311,880,111,53-1,1
N.Wall13,32-1,0X-0,2X-0,712,94-0,213,29-0,4X0,1
M.Fuchs EdbergX-0,2X0,312,10-0,7
E.Sörqvist11,28-0,311,211,0X-1,1
D.Mehrotra12,670,5X-1,512,53-1,210,66-1,912,61-1,512,79-0,7
V.Hering12,91-0,410,940,612,91-1,412,39-1,912,75-0,913,05-0,5
D.ThidXX14,08-0,2---
N.SkomorowskiX-0,911,53-1,711,91-0,9
M.BuhaX-1,4X-0,712,53-0,312,29-1,412,40-1,2X1,0


P16 Kula5.0 kg
29 jun 
Jesper Ahlin03SWETurebergs FK17,75   
Mathias Dale03NORBreimsbygda IL15,83   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL15,75   
Martin Sundberg03SWEHammarby IF14,56   
Elias Lind03SWEHässelby SK14,06   
Teo Paganus03SWETurebergs FK13,34   
Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding13,27   
Lucas Søvang03DENAabenraa IG13,15   
Anders Vik03NORFIL AKS-7712,70   
10 Felix Jordebrandt03SWEIF Kville12,51   
11 Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL12,45   
12 Vigfús Nói Birgisson03ISLFH12,36   
13 Tushar Nyqvist03SWERåby-Rekarne FIF12,33   
14 Sindre Fidje Andersen03NORKristiansand IF11,73   
15 Albin Silen03SWEStrands IF11,72   
16 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0411,55   
17 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK11,41   
18 Lukas Ellström03SWEIF Göta Karlstad11,02   
19 Gustav Elinder03SWEHässelby SK9,96   
20 Henrik Kiviniemi03FINTampereen Pyrintö9,93   
21 Filip Nilsson03SWEYstads IF9,86   
22 Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö9,77   
23 Elias Skov Våer03NORRjukan IL Friidrett8,58   
24 Kristin Dagur Ólafsson03ISLAfturelding7,06   
Isac Alfonso Juselius03SWEIFK UmeåX   

1 2 3 4 5 6 
T.NyqvistXX12,33
S.Andersen9,3211,7310,57
A.Tveitå14,78X14,7914,7314,9215,75
F.Jordebrandt12,51X12,03
T.Palonen9,31X9,77
J.LoennechenX12,3312,45
L.Søvang12,6211,9713,15X12,64X
E.Lind12,9314,06XX13,7612,71
T.Paganus11,6012,8812,4713,34X13,03
H.Kiviniemi9,93X9,62
V.Birgisson11,2911,5412,36
A.Vik11,4612,70X
G.Elinder9,869,819,96
G.Teitsson13,1512,3313,0012,4913,2713,02
M.Sundberg13,5413,5014,56XXX
L.EllströmX11,02X
F.Frunck10,6511,4111,17
F.Aasa11,5510,54X
I.Alfonso JuseliuXXX
M.Dale14,1515,8315,6215,45X15,82
K.Ólafsson7,066,466,37
A.Silen11,72X11,56
E.Skov Våer8,588,478,44
F.Nilsson9,659,129,86
J.Ahlin17,48X17,62XX17,75


P15 80m
Försök heat 12,629 jun Qualisys Photofinish 
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna 9.39q   
Max Fors04SWEUpsala IF 9.47q   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK 9.66q   
Joel Ring04SWEIFK Trelleborg 9.83    
Hampus Åstrand04NORTyrving IL 9.98    
Hilmir Hugason04ISLFH10.37    
Josef Malcher04SWEAlunda SK10.43    
Elias Lindberg04SWEKlippans FK10.47    
Olle Holmberg04SWEIFK Trelleborg10.48    

Försök heat 21,229 jun Qualisys Photofinish 
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund 9.67q   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 9.74    
Isak Holgersson04SWEIFK Lund 9.76    
Douglas Goldén04SWEKatrineholms SK10.08    
Alfons Blomberg04SWEÖresund FK10.49    
Sebastian Røed Hovland04NORFana IL10.50    
Andreas Fjeld04NORRustad IL10.61    
Andre Cruz Da Silva04NORGroruddalen FIK10.73    
Hampus Gull-Åhlund04SWEBålsta IK11.01    

Försök heat 32,129 jun Qualisys Photofinish 
Kristoffer Andersson04SWEFalu IK 9.37q   
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 9.61q   
Emil Gundersen04NORFyllingen IL 9.70q   
Lukas Söderlund04SWEVästerås FK 9.83    
Stefán Torrini04ISLFH 9.98    
Peder Hennestad Skjevrak04NORUndheim IL10.06    
Lukas Öiseth04NORAsker SK10.22    
Þorleifur Einar Leifsson04ISLBreidablick10.47    
Filip Ohlsson04SWEIFK Lund11.00    

Försök heat 43,129 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.13q   
Osazee Parkson04NORGausdal FK 9.29q   
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 9.64q   
David Steinberg04SWEBromma IF 9.88    
Ivar Linder04SWEVästerås FK10.00    
Nikolai Andrè Navdal Marøy04NORIL Fri10.07    
Tim Engqvist04SWEIFK Tumba10.14    
Filip Engström04SWEHammarby IF10.18    
Bertil Augustsson04SWEIFK Lund11.16    

Försök heat 52,029 jun Qualisys Photofinish 
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 9.20q   
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik 9.28q   
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS 9.43q   
Gabriel Overvåg04NORDimna IL 9.63q   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik 9.95    
Vilgot Elfström04SWELinköpings GIF10.22    
Elias Boman04SWEHässelby SK10.30    
Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK10.51    
Jens Kervefors04SWEHässelby SK10.58    
Michael Ølund Lautitzen04DENOdense Atletikej start    

Försök heat 61,429 jun Qualisys Photofinish 
Jean-Christophe Raymond-Bertrand04UAEUltimate Athletics 9.37q   
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 9.68q   
Zico Junior Marecaldi04SWEMalmö AI 9.93    
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK10.03    
Jonathan Appel04SWELinköpings GIF10.05    
Lukas Forss04SWEUpsala IF10.21    
Eino Perämaa04FINTampereen Pyrintö10.30    
Lasse Johnsen04NORASK Friidrett10.42    
Fabian Linderoth04SWEHammarby IF10.77    

Försök heat 70,129 jun Qualisys Photofinish 
Lucas Lindberg04SWEHässelby SK 9.67q   
Aiden Floyd Vincent04NORGroruddalen FIK 9.89    
Tristan Heno04SWEIFK Göteborg 9.92    
Alexander Sigvaldason04ISLFH10.08    
Ben Mccahill04SCOGiffock North ACC10.29    
Gudmund Andre Garvik04NORFagernes IL10.31    
Nils Gähler04SWEBromma IF10.51    
Albert Lindberg-Tomasevic04SWEIFK Lund10.74    
Winston Marklund04SWEHammarby IF11.25    

Försök heat 84,229 jun Qualisys Photofinish 
Philip Tennhed04SWERåby-Rekarne FIF 9.35q   
Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF 9.71    
Alvin Rask04SWEAlunda SK 9.75    
Hadrian Hägg04SWEUpsala IF 9.89    
Kalle Aldskogius04SWEHammarby IF 9.96    
Nivethan Rajan04NORGroruddalen FIK10.02    
Gustav Pettersson04SWEÖstersunds GIF10.54    
Simon Johansson04SWEVarbergs GIF10.86    
Hilding Grip04SWEIFK Lund11.65    

Finalheat 11,929 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.07   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 9.16   
Jean-Christophe Raymond-Bertrand04UAEUltimate Athletics 9.22   
Osazee Parkson04NORGausdal FK 9.24   
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik 9.30   
Kristoffer Andersson04SWEFalu IK 9.35   
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna 9.45   
Philip Tennhed04SWERåby-Rekarne FIF 9.46   
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS 9.48   

Finalheat 20,329 jun Qualisys Photofinish 
Lucas Lindberg04SWEHässelby SK 9.50   
Max Fors04SWEUpsala IF 9.52   
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund 9.59    =
Emil Gundersen04NORFyllingen IL 9.59    =
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 9.66   
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 9.66   
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 9.67   
Gabriel Overvåg04NORDimna IL 9.70   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK 9.74   


P15 300m
Finalheat 130 jun Qualisys Photofinish 
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik36.001   
Aiden Floyd Vincent04NORGroruddalen FIK36.202   
Olle Billgren04SWEHellas FK36.233   
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik36.934   
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund37.545   
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK37.626   
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL38.019   
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK38.0910   
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK38.2312   

Finalheat 230 jun Qualisys Photofinish 
Jonathan Appel04SWELinköpings GIF38.018   
Tristan Heno04SWEIFK Göteborg38.2011   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK38.3113   
Lukas Söderlund04SWEVästerås FK38.4514   
Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF38.6216   
Lucas Lindberg04SWEHässelby SK38.6918   
Nivethan Rajan04NORGroruddalen FIK39.4923   
Nikolai Andrè Navdal Marøy04NORIL Fri39.6126   
Hampus Åstrand04NORTyrving IL39.7528   

Finalheat 330 jun Qualisys Photofinish 
Ben Mccahill04SCOGiffock North ACC39.0119   
Luka Bergheim04NORNorna Salhus39.3621   
Filip Engström04SWEHammarby IF39.6727   
Douglas Goldén04SWEKatrineholms SK40.1229   
Simon Holmgren04SWEKalmar SK40.1530   
Nils Gähler04SWEBromma IF40.5132   
Simon Hermstad Simonsen04NORHaugesund IL40.6634   
Gudmund Andre Garvik04NORFagernes IL40.8435   
Andre Cruz Da Silva04NORGroruddalen FIK41.3840   

Finalheat 430 jun Qualisys Photofinish 
Lukas Öiseth04NORAsker SK39.1020   
Lasse Johnsen04NORASK Friidrett40.3431   
Þorleifur Einar Leifsson04ISLBreidablick40.9336   
Josef Malcher04SWEAlunda SK41.2139   
Hadrian Hägg04SWEUpsala IF41.9041   
Elias Lindberg04SWEKlippans FK42.5144   
Andreas Fjeld04NORRustad IL42.5345   
Hampus Gull-Åhlund04SWEBålsta IK46.1949   
Hilding Grip04SWEIFK Lundej start-   

Finalheat 530 jun Qualisys Photofinish 
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna37.747   
Luke Brickhil04SWEMalmö AI39.5324   
Kalle Aldskogius04SWEHammarby IF41.0037   
Tim Engqvist04SWEIFK Tumba42.1742   
Olle Holmberg04SWEIFK Trelleborg44.6646   
Rasmus Magaard Madsen04DENOdense Atletik44.9247   
Joel Ekman04SWEUpsala IF45.7348   
Albert Lindberg-Tomasevic04SWEIFK LundDQ-    linjetramp
Alexander Sigvaldason04ISLFHej start-   

Finalheat 630 jun Qualisys Photofinish 
Stefán Torrini04ISLFH38.5215   
Gabriel Overvåg04NORDimna IL38.6317   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK39.4122   
Alvin Rask04SWEAlunda SK39.5525   
Viggo Andersson04SWEUllevi FK40.5433   
Zico Junior Marecaldi04SWEMalmö AI41.1338   
Fabian Olin04SWEHässelby SK42.4643   
Unnar Adalsteinsson04ISLUIA51.2150   


P15 800m
Finalheat 129 jun Qualisys Photofinish 
Luis Maillet04DENSparta Atletik 2:01.651   
Harris Paterson04SCOGiffock North ACC 2:03.142   
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 2:03.453   
Jacob Luc04SCOGiffock North ACC 2:03.884   
Ross O´Brien04SCOGiffock North ACC 2:03.935   
Jonathan Grahn04SWEMölndals AIK 2:04.676   
Arseniy Mirakyan04ANAAuthorised Neutral Athlete 2:05.057   
Benjamin Olsen04NORSarpsborg IL 2:05.208   
Mathias Vanem Aas04NORSteinkjer FIK 2:07.3411   
10 Phillip Morken04NORFIL AKS-77 2:09.0614   
11 Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 2:12.2821   
12 Philip Frick04SWEÖrgryte IS 2:13.9928   

Finalheat 229 jun Qualisys Photofinish 
Jelmer Scholten04DENDybvad IK 2:05.759   
Jonas Magnusson04SWEHälle IF 2:06.6510   
Carl Emil Hjorth04DENFrederiksbergs IF 2:07.4912   
Jake Speirs04ScoVP-Glasgow AC 2:08.9413   
Marcus Dahl-Rismyhr04NORSarpsborg IL 2:09.5116   
Axel Månsson04SWEHanvikens SK 2:09.9017   
Oden Grahm Goles04SWEIFK Göteborg 2:10.3018   
Simon Hermstad Simonsen04NORHaugesund IL 2:11.4119   
Ludwig Jaasund04SWEVästerås FK 2:11.4520   
10 Jonathan Appel04SWELinköpings GIF 2:13.4525   
11 Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF 2:13.8626   
12 Linus Jansson04SWEHässelby SK 2:13.9727   

Finalheat 329 jun Qualisys Photofinish 
Stefán Torrini04ISLFH 2:09.2315   
Vilmer Andersson04SWETrollhättan FIK 2:12.3822   
Benjamin Edman04SWEUmedalens IF 2:13.2723   
Noel Edvinsson04SWEIF Göta Karlstad 2:13.3724   
Jonathan Säld04SWETjalve IF Norrköping 2:15.1630   
Petter Brennhovd04NORSK Vidar 2:15.2031   
Hampus Åstrand04NORTyrving IL 2:15.7832   
Lucas Frew04SWELerum Friidrott 2:16.1533   
Martin Jarlbäck04SWEMölndals AIK 2:17.1534   
10 Filip Engström04SWEHammarby IF 2:17.8835   
11 Jakob Froyn Lie04NORTyrving IL 2:18.0636   
12 Fabian Olin04SWEHässelby SK 2:19.2937   

Finalheat 429 jun Qualisys Photofinish 
Luke Brickhil04SWEMalmö AI 2:14.8629   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS 2:20.6338   
Olle Staaf04SWELinköpings GIF 2:21.8939   
Marius U. Østergaard04DENSIK80 2:22.4540   
Nils Gähler04SWEBromma IF 2:23.2541   
Josef Malcher04SWEAlunda SK 2:24.2342   
Simon Sahlström04SWEIF Rigor 2:24.8743   
Andreas Fjeld04NORRustad IL 2:25.4444   
Holst Hahn David04DENFrederiksbergs IF 2:35.8345   
10 Unnar Adalsteinsson04ISLUIA 2:43.5846   
11 Bertil Augustsson04SWEIFK Lund 2:43.7347   


P15 2000m
Finalheat 130 jun Qualisys Photofinish 
Axel Vang Christensen04DENFIF Hilleröd 5:33.891   
Harris Paterson04SCOGiffock North ACC 5:51.672   
Ross O´Brien04SCOGiffock North ACC 5:52.103   
Simen Gløgård Stensrud05NORNittedal IL 5:52.824   
Mathias Vanem Aas04NORSteinkjer FIK 5:55.165   
Halvard Grape Fladby05NORTyrving IL 5:55.636   
Nils Olsson04SWELerum Friidrott 6:00.657   
Benjamin Olsen04NORSarpsborg IL 6:03.648   
Philip Grundt Hansen04DENBagsvaerd AC 6:05.999   
10 Jonathan Grahn04SWEMölndals AIK 6:06.6210   
11 Hjalte Dalskov05DENFremad Holbaek 6:08.9611   
12 Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL 6:09.3313   
13 Nikolai Solum05NORSK Vidar 6:13.1715   
14 Wilhelm G Leikanger04NORSK Vidar 6:13.5016   
15 Arseniy Mirakyan04ANAAuthorised Neutral Athlete 6:16.7419   
16 Olle Ackebjer05SWEIFK Göteborg 6:20.4424   

Finalheat 230 jun Qualisys Photofinish 
Phillip Morken04NORFIL AKS-77 6:09.2912   
Benjamin Edman04SWEUmedalens IF 6:12.3514   
Tobias Svendheim04NORIL Fri 6:14.4017   
Mathias Hoelsveen05NORRaufoss 6:15.1918   
Jens Kristian Aas05NORSK Vidar 6:17.4720   
Linus Jansson04SWEHässelby SK 6:17.4821   
Petter Brennhovd04NORSK Vidar 6:18.0122   
Jonas Magnusson04SWEHälle IF 6:19.6323   
Mikkel Bakken05NORSK Vidar 6:20.8425   
10 Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 6:21.8526   
11 Marcus Dahl-Rismyhr04NORSarpsborg IL 6:22.0227   
12 Sindre Strønstad-Løseth05NORT&IF Viking 6:22.1628   
13 Tobias Pettersson04SWEHammarby IF 6:23.0629   
14 Markus Andersson05SWEVästerås FK 6:23.9130   
15 Odin Fjøsne-Hexeberg05NORNittedal IL 6:24.3931   
16 Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF 6:24.9532   
Dagur Traustason05ISLFHbröt-   

Finalheat 330 jun 
Jake Speirs04ScoVP-Glasgow AC 6:27.3133   
Martin Jarlbäck04SWEMölndals AIK 6:28.6834   
Mads Raa Raknes05NORNorna Salhus 6:29.8435   
Lukas Sebastian Ellis05UAEUltimate Athletics 6:32.6336   
Anton Eklind05SWEKFUM Örebro 6:35.4837   
Kristoffer Sandal05NORJølster IL 6:36.2338   
Axel Månsson04SWEHanvikens SK 6:37.7939   
Marcus Asker05SWEMalmö AI 6:38.3440   
Daniel Måkestad Fadnes04NORSolnut IL 6:40.6041   
10 Sander Petri Bere05SWEGenarps IF 6:43.2842   
11 Nils Holm04SWEHammarby IF 6:51.4243   
12 Tim Tompsett04SWEÖrgryte IS 6:59.0644   
13 Vilmer Andersson04SWETrollhättan FIK 7:07.4645   
14 Johannes Hopland05NORFIL AKS-77 7:18.1146   
15 Simon Sahlström04SWEIF Rigor 7:21.0047   
16 Unnar Adalsteinsson04ISLUIA 7:24.3448   
17 Holst Hahn David04DENFrederiksbergs IF 7:26.1949   
18 Benjamin Grahm05SWEBromma IF 7:46.1250   
19 Joel Ekman04SWEUpsala IF 8:25.8351   


P15 Hinder 1500m76 cm
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Axel Vang Christensen04DENFIF Hilleröd 4:22.451   
Nils Olsson04SWELerum Friidrott 4:43.562   
Mathias Hoelsveen05NORRaufoss 4:45.643   
Philip Frick04SWEÖrgryte IS 4:46.064   
Markus Andersson05SWEVästerås FK 4:50.255   
Tobias Pettersson04SWEHammarby IF 4:50.296   
Linus Jansson04SWEHässelby SK 4:54.058   
Anton Eklind05SWEKFUM Örebro 4:56.239   
Oden Grahm Goles04SWEIFK Göteborg 4:58.7710   
10 Herman Aarebrot05NORFredrikstad IF 5:14.6913   
11 Sander Petri Bere05SWEGenarps IF 5:16.5616   
12 Fabian Olin04SWEHässelby SK 5:21.9519   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Tobias Svendheim04NORIL Fri 4:52.737   
Lukas Sebastian Ellis05UAEUltimate Athletics 5:06.6411   
Axel Månsson04SWEHanvikens SK 5:14.2112   
Mathias Bjerregaard Nielsen05DENKolding, KFUM 5:14.9214   
Tim Tompsett04SWEÖrgryte IS 5:16.1515   
Odin Fjøsne-Hexeberg05NORNittedal IL 5:17.1417   
Nils Holm04SWEHammarby IF 5:19.7718   
Olle Staaf04SWELinköpings GIF 5:30.8920   
Izak Warma04SWETjalve IF Norrköping 5:38.4621   
10 Simon Sahlström04SWEIF Rigor 5:45.0422   
11 Unnar Adalsteinsson04ISLUIA 5:58.9523   
12 Benjamin Grahm05SWEBromma IF 5:58.9924   


P15 Häck 80m84 cm
Försök heat 1-1,030 jun Qualisys Photofinish 
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK11.55q   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.76q   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI11.81q   
Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik11.86    
Lucas Lindberg04SWEHässelby SK12.12    
Oliver Sonnerup04SWEBrattås CK12.52    
Tim Engqvist04SWEIFK Tumba13.01    
Alvin Rask04SWEAlunda SK13.28    
Hampus Gull-Åhlund04SWEBålsta IK14.58    

Försök heat 2-0,230 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI10.95q   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK11.45q   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas11.64q   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI11.91    
Elias Boman04SWEHässelby SK11.93    
Tristan Heno04SWEIFK Göteborg12.05    
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF12.84    
Gustav Pettersson04SWEÖstersunds GIF13.69    
Viggo Henriksson04SWEMölndals AIK13.83    

Försök heat 3-1,630 jun Qualisys Photofinish 
Olle Billgren04SWEHellas FK11.53q   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik11.55q   
Kristoffer Andersson04SWEFalu IK11.72q   
Emil Gundersen04NORFyllingen IL11.90    
Lukas Forss04SWEUpsala IF11.91    
Þorleifur Einar Leifsson04ISLBreidablick12.29    
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI12.53    
Edvin Kaljo04SWETjalve IF Norrköping12.57    
Andre Cruz Da Silva04NORGroruddalen FIKej start    

Final-1,930 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI10.92   
Olle Billgren04SWEHellas FK11.25   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.30   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik11.34   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK11.38   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK11.47   
Kristoffer Andersson04SWEFalu IK11.54   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI11.60   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellasbröt   


P15 Häck 300m76 cm
Finalheat 128 jun Qualisys Photofinish 
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik39.371   
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK39.732   
Aiden Floyd Vincent04NORGroruddalen FIK39.993   
Olle Billgren04SWEHellas FK40.044   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI41.065   
Ludwig Jaasund04SWEVästerås FK41.546   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad41.718   
David Steinberg04SWEBromma IF42.339   

Finalheat 228 jun Qualisys Photofinish 
Nikolai Andrè Navdal Marøy04NORIL Fri42.8710   
Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik43.6811   
Edvin Kaljo04SWETjalve IF Norrköping43.8812   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor44.6713   
Nicolas Eriksen05NORBUL44.9415   
Nivethan Rajan04NORGroruddalen FIK46.5816   
Lukas Forss04SWEUpsala IF46.7117   
Elias Solvang05DENIK Hellas47.6919   

Finalheat 328 jun Qualisys Photofinish 
Lucas Lindberg04SWEHässelby SK41.557   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK44.8914   
Viggo Andersson04SWEUllevi FK46.7518   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS48.2220   
Marcus Johansson05SWEUllevi FK48.8321   
Leo Göransson05SWEKlippans FK49.3022   
Hampus Gull-Åhlund04SWEBålsta IK51.1523   
Lucas Gjesdal05NORKoll ILbröt-   


P15 Höjd
29 jun 
Melwin Lycke-Holm04SWEKils AIK202   
Ludwig Jaasund04SWEVästerås FK182   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas179   
Teodor Heldal04NORFana IL179   
Rufus Arvén04SWEHellas FK179   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI172   
Tobias Jappe Bjerre04DENSparta Atletik172   
Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK172   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS168   
10 Þorleifur Einar Leifsson04ISLBreidablick163   
10 Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna163   
10 Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik163   
13 Elias Boman04SWEHässelby SK163   
14 Viggo Henriksson04SWEMölndals AIK163   
15 Sebastian Cabanas Andersson04SWETurebergs FK163   
16 Gustav Thyrman04SWEIF Rigor163   
17 Linus Jonsson04SWEHässelby SK163   
18 Hilmir Hugason04ISLFH163   
19 Håkon Wiig04NORAremark IF158   
20 Sebastian Odell04SWEIFK Trelleborg152   
20 Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik152   
Andre Cruz Da Silva04NORGroruddalen FIK0   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF   

145152158163168172176179182185188190196202206
S.Odellooxxx
J.Lindh--ooxxx
M.Lycke-Holm----oxoooo--oooxxx
E.Boman-oxooxxx
S.Vølundooooxxx
A.Swartz-
W.Kollberg---oooooxxx
C.Zachariaeoo--
G.Thyrman-ooxxoxxx
T.Heldal---oxooxxoxoxxx
H.Wiig-ooxxx
C.Bergstrand--ooooxxx
R.Arvén----oooxxoxxx
T.Bjerre---ooxoxxx
A.Cruz Da Silvaxxx
L.Jaasund---oo-ooxoxxx
A.Coster---xooxxx
H.Hugasonooxxoxxoxxx
V.Henriksson-xoxooxxx
Þ.Leifssonooooxxx
L.Jonsson--xoxxoxxx
E.Dahl Oud-ooooxxoxxx
S.Cabanas Anderss-ooxoxxx


P15 Stav
30 jun 
William Asker04SWEÖrgryte IS408   
Philip Andreas Kubon04NORBergens Turnforening400   
Felix Steene04SWEIF Kville390   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI366   
Josef Kulen04SWETjalve IF Norrköping338   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor308   
Sebastian Røed Hovland04NORFana IL291   
David Axelsson04SWEUpsala IF274   
Julian Skaale Staveteig04NORRosendal TL274   
10 Sebastian Braunias04SWEIFK Växjö274   

236255274291308323338353366379390400408420
F.Steene------ooxooxoxxx
J.Staveteig--oxxx
P.Kubon--------ooxooxxx
D.Axelsson-ooxxx
J.Lindvall--------oxxx
S.Braunias--xoxxx
S.Hovland--ooxxx
W.Asker--------ooxxoxoxoxxx
J.Kulen--oooxoxoxxx
G.Thyrman--oxooxxx


P15 Längd
Kvalgrupp 128 jun 
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik6,37Q   
Douglas Goldén04SWEKatrineholms SK5,96Q   
Felix Steene04SWEIF Kville5,92Q   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK5,91Q   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF5,80q   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS5,74q   
Emil Gundersen04NORFyllingen IL5,73q   
Philip Tennhed04SWERåby-Rekarne FIF5,60   
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna5,53   
10 Josef Malcher04SWEAlunda SK5,52   
11 Hadrian Hägg04SWEUpsala IF5,42   
12 Sebastian Røed Hovland04NORFana IL5,20   
13 Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK5,20   
14 Hampus Åstrand04NORTyrving IL5,18   
15 Nivethan Rajan04NORGroruddalen FIK5,15   
16 Tim Engqvist04SWEIFK Tumba5,10   
17 Alvin Rask04SWEAlunda SK5,07   
18 Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik4,83   
19 Alfons Blomberg04SWEÖresund FK4,81   
20 Julian Skaale Staveteig04NORRosendal TL4,67   
21 Philip Andreas Kubon04NORBergens Turnforening4,52   
22 Filip Ohlsson04SWEIFK Lund4,47   
23 Michael Ølund Lautitzen04DENOdense Atletik4,40   
24 Winston Marklund04SWEHammarby IF3,96   
25 Sebastian Odell04SWEIFK Trelleborg3,81   
26 Lukas Forss04SWEUpsala IF3,70   
Sixten Hjalmarsson04SWEIFK HelsingborgX   
Fabian Linderoth04SWEHammarby IFX   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FKX   

1 2 3       
P.KubonX1,1X1,14,521,0
L.ForssX0,03,700,0X0,0
S.Vølund4,460,03,41-1,44,831,3
S.Hovland5,201,0X-0,44,931,4
H.Åstrand5,180,93,650,34,851,4
A.Swartz5,800,05,560,4-1,1
S.HjalmarssonX0,0X0,5X0,1
M.Ølund Lautitzen3,620,04,401,7X1,6
A.BlombergX0,04,810,64,411,3
V.Krüger5,700,06,371,6-
J.StaveteigX0,04,671,4X1,2
J.LundqvistX0,0X2,2X1,5
E.Dahl Oud2,870,05,201,54,481,3
H.Hägg5,180,05,021,05,421,1
S.Odell3,810,0X1,6X1,0
A.Rask4,990,05,070,75,031,2
J.Lindh5,530,85,380,74,710,8
P.Tennhed5,460,05,602,85,432,0
W.Marklund3,900,12,230,03,960,1
D.Goldén2,980,05,960,0-
F.LinderothX-0,7X0,0X1,1
L.Jonsson5,910,0--
T.Engqvist4,76-0,14,971,25,100,8
J.Malcher5,330,05,350,35,521,6
E.Gundersen5,730,13,471,1X1,5
F.Steene5,920,0--
A.CosterX0,0X0,05,740,9
N.Rajan5,150,05,021,3X1,5
F.Ohlsson4,130,04,370,94,471,5

Kvalgrupp 228 jun 
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK6,25Q   
Tobias Jappe Bjerre04DENSparta Atletik6,22Q   
Alex Apelgrim04SWEÖrgryte IS6,08Q   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad6,08Q   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas6,05Q   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik6,00Q   
Aiden Floyd Vincent04NORGroruddalen FIK5,84q   
Isak Holgersson04SWEIFK Lund5,75q   
Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF5,74q   
10 Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI5,61   
11 Elias Boman04SWEHässelby SK