RESULTAT mellan 15 jun och 16 jun
Laxaspelen 2019-06-15/16
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2019-06-17 22:47
Resultatlänk lördag  söndag  samlad lista   


 
M 100m
Försök heat 1-0,415 jun 
David Sennung91SWEUllevi FK10.95q       
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.67q       
Jörgen Åberg62SWEIFK Halmstad12.25q       
Anders Nilsson63SWEMalmö AI14.11        

Försök heat 2-0,615 jun 
Tony Darkwah86SWEHammarby IF10.83q       
Nils Thornberg94SWEBollnäs FIK10.85q       
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK11.41q       
Robin Noping96SWEIF Kville11.95q       
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient11.97q       

Final1,515 jun 
Tony Darkwah86SWEHammarby IF10.78       
Nils Thornberg94SWEBollnäs FIK10.87       
David Sennung91SWEUllevi FK10.88       
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK11.18       
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.66       
Robin Noping96SWEIF Kville11.92       
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient12.09       
Jörgen Åberg62SWEIFK Halmstad12.29       


M 200m
Finalheat 1-1,416 jun 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS21.65    1   
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö21.94    2   
Nils Thornberg94SWEBollnäs FIK22.23    3   
David Sennung91SWEUllevi FK22.59    5   
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborgej start    -   

Finalheat 2-1,616 jun 
Martin Selin95SWEUllevi FK22.56    4   
Chidozie Abika97SWEIF Kville22.92    6   
Sebastian Kadestål96SWEMalmö AI23.24    7   
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.42    8   
Kasper Andersson97DENGreve Atletikej start    -   

Finalheat 30,316 jun 
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS24.41    9   
Jörgen Åberg62SWEIFK Halmstad24.76    10   
Robin Noping96SWEIF Kville24.99    11   
Zeth Söderlund97SWEEslövs AI25.01    12   
Anders Nilsson63SWEMalmö AI29.36    13   


M 400m
Finalheat 115 jun 
Jacob Helsing00SWEIK Orient50.41    1   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS50.52    2   
Anders Logg76SWEHälle IF50.64    3   
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK54.63    5   

Finalheat 215 jun 
Noah Lacayo99SWEBjörnstorps IF54.42    4   
Zeth Söderlund97SWEEslövs AI54.75    6   
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS55.13    7   


M 1000m
Final16 jun 
Michael Hansson96SWEIS Göta 2:44.09       
Erik Framme73SWEHälle IF 2:53.46       
Anders Holmelund Jörgensen99SWEIFK Helsingborg 3:02.63       


M 3000m
Final15 jun 
Simon Ottosson88SWEIFK Halmstad 9:15.82       
Fredrik Klingberg83SWEIFK Halmstad 9:25.32       
Max Harris93SWEIFK Halmstad 9:28.90       


M 110m häck107 cm
Final-0,916 jun 
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.43        M 1:a 106cm
Johan Claeson01SWELinköpings GIF14.89        P19 1:a 100cm
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK15.08        P19 2:a 100cm
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.32        P19 3:a 100cm
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg15.38        M 2:a 106cm
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF16.96        P19 4:a 100cm


M 400m häck91 cm
Final16 jun 
Anton Bertilsson99SWEIFK Växjö53.32       
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI54.09       
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS55.22       
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF60.30        P19


M Höjd
16 jun 
Philip Frifelt Lundqvist89SWEMölndals AIK203       
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK190       


M Stav
16 jun 
 Robin Jacobsson98SWEUllevi FKX       


M Längd
15 jun 
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient5,85-0,2       


M Tresteg
16 jun 
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,691,0       
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK13,400,1       


M Kula7.26 kg
16 jun 
Viktor Gardenkrans95SWEAthletics 24Seven SK17,47       
Dan Lindahl60SWEIFK Lund9,44       


M Diskus2.0 kg
16 jun 
Dan Lindahl60SWEIFK Lund29,03       
Mattias Eklund98SWEIK Ymer27,13       


M Slägga7.26 kg
15 jun 
Stefan Kvist87SWEAlvesta FI62,18       
Johan Björnstad90SWEUllevi FK47,93       
Per Kåberg84SWEIK Orient39,74       
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient34,76       
Evert Kvist56SWEAlvesta FI37,83        M60 5 kg


M Spjut800 g
15 jun 
Jonathan Harley93SWEUllevi FK66,94       
Alexander Ottosson87SWEKlippans FK58,86       
William Lanndalen01SWEIF Kville49,12       
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK36,43       
Patrik Svanberg76SWEIFK Halmstad9,56       


P19 100m
Försök heat 1-0,315 jun 
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.19q       
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebro11.26q       
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.48q       
Samuel Carlsson01SWEIFK Halmstad11.82q       
Simon Wennolf00SWEIFK Lund11.83        

Försök heat 20,215 jun 
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK10.81q       
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.98q       
Max Bruel01SWEVillstads GIF11.60q       
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg11.72q       
Jesper Simonsson00SWEIK Orient11.88        

Final-0,615 jun 
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK10.85       
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.98       
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.16       
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.54       
Max Bruel01SWEVillstads GIF11.60       
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg11.77       
Samuel Carlsson01SWEIFK Halmstad11.94       
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebroej start       


P19 200m
Finalheat 10,316 jun 
Johan Claeson01SWELinköpings GIF22.42    1   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik22.66    2   
Jacob Helsing00SWEIK Orient22.87    3   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK23.59    5   

Finalheat 2-1,616 jun 
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg23.59    4   
Max Bruel01SWEVillstads GIF23.81    6   
Albert Nurmi01SWEMalmö AI23.99    7   
Samuel Carlsson01SWEIFK Halmstad24.67    8   


P19 800m
Final16 jun 
Elias Brink01SWEIF Kville 1:59.84        P19 1:a
Michael Nordahl01SWEYstads IF 1:59.99        P19 2:a
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 2:03.87        P17 1:a
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 2:04.79        P17 2:a
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 2:06.50        P17 3:a
Oskar Karlsson02SWESK Graal 2:08.30        P17 4:a
Love Ramhult03SWEIK Ymer 2:09.65        P17 5:a
Alfred Ramhult03SWEIK Ymer 2:10.74        P17 6:a
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg 2:12.02        P17 7:a
10 Biniam Habtom01SWEÅhus FIK 2:13.28        P19 3:a


P19 1500m
Final15 jun 
Oskar Karlsson02SWESK Graal 4:17.00        P17 1:a
Biniam Habtom01SWEÅhus FIK 4:22.80        P19 1:a
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 4:25.07        P17 2:a
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 4:29.20        P17 3:a
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 4:35.56        P17 4:a
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF 4:35.74        P15 1:a
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 4:39.91        P15 2:a
Oliver El-Haddad03SWEFalkenbergs IK 4:57.54        P17 5:a
Casper Turesson05SWEÅhus FIK 5:52.47        P15 3:a


P19 Längd
15 jun 
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,33-0,2       
Jesper Simonsson00SWEIK Orient5,670,3       


P19 Kula6.0 kg
16 jun 
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville17,21       
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK15,72       


P19 Diskus1.75 kg
16 jun 
Leo Janén02SWEIFK Växjö51,40       
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK45,31       
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville42,61       


P19 Slägga6.0 kg
15 jun 
William Lanndalen01SWEIF Kville54,19       


P17 100m
Final-0,815 jun 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund11.45       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.57       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF11.67       
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK11.89       
Jesper Nordström02SWEIF Kville12.01       
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK12.06       
Albert Frankland03SWELaholms IF13.25       
Elias Hedner02SWEMalmö AIej start       


P17 200m
Final-0,916 jun 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund23.22       
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö23.43       
Nils Gott03SWEMalmö AI24.00       
Emil Bengtsson02SWEIF Kville25.02       
Birk Van De Boel03SWEMalmö AI25.41       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjöej start       


P17 400m
Final15 jun 
Carl Anderberg02SWEIK Ymer55.00       
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg57.45       


P17 110m häck91 cm
Final-0,416 jun 
Hannes Egonsson03SWEIFK Växjö14.60       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö14.77       
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK15.12       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF15.48       
Moltas Strömberg03SWEIFK Växjö15.66       
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK16.27       


P17 Häck 300m84 cm
Final16 jun 
Nils Thorin03SWEÖrgryte IS40.66       
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK41.14       


P17 Höjd
16 jun 
Agustin Hillmersson03SWEIK Orient194       
Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS165       


P17 Stav
16 jun 
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö470       
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS400       
Joseph Lindvall04SWEMalmö AIX       


P17 Längd
15 jun 
Jesper Nordström02SWEIF Kville5,920,2       
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI5,54-1,8       


P17 Kula5.0 kg
16 jun 
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad12,44       


P17 Diskus1.5 kg
16 jun 
Leo Janén02SWEIFK Växjö53,94       
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad38,98       
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad34,89       


P17 Slägga5.0 kg
15 jun 
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad33,21       


P17 Spjut700 g
15 jun 
Jakob Rahm02SWESävedalens AIK44,40       
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad40,38       
Agustin Hillmersson03SWEIK Orient38,85       
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad38,55       
Mattis Roknic Kinman02SWEMalmö AI38,35       
Otto Axelsson03SWEMarkaryds FK32,24       


P15 80m
Försök heat 10,815 jun 
Jeroen Persson05SWEIFK Lund10.15q       
Abdulrahman Al-Hadi04SWEIFK Halmstad10.16q       
Elias Lindberg04SWEKlippans FK10.47q       
Simon Johansson04SWEVarbergs GIF11.02        
Elliot Lindbom05SWELerum Friidrott11.08        
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad11.72        
Hilding Grip04SWEIFK Lund11.95        

Försök heat 21,315 jun 
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund 9.52q       
Isak Holgersson04SWEIFK Lund 9.59q       
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK 9.85q       
David Levegård05SWEIF Rigor10.29q       
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIF10.49q       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad11.31        

Försök heat 31,715 jun 
Isak Hughes05SWEIFK Växjö 9.59q       
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI10.04q       
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK10.14q       
Melvin Modess05SWEMalmö AI10.66q       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrott10.85        
Anton Fyhr05SWEÖrgryte IS11.83        

Försök heat 41,915 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 9.83q       
Viktor Hedner05SWEMalmö AI10.05q       
Elias Toth05SWEIFK Lund10.05q       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK10.47q       
Linus Wahl05SWELerum Friidrott10.72        
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF11.61        

Finalheat 1-0,215 jun 
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund 9.63    1   
Isak Holgersson04SWEIFK Lund 9.66    2   
Isak Hughes05SWEIFK Växjö 9.70    3   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 9.93    4   
Daniel Hultén04SWESävedalens AIK 9.98    5   
Viktor Hedner05SWEMalmö AI10.20    7   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI10.21    8   
Elias Toth05SWEIFK Lund10.28    10   

Finalheat 20,715 jun 
Abdulrahman Al-Hadi04SWEIFK Halmstad10.17    6   
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK10.21    9   
Jeroen Persson05SWEIFK Lund10.37    11   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK10.41    12   
David Levegård05SWEIF Rigor10.42    13   
Elias Lindberg04SWEKlippans FK10.65    14   
Melvin Modess05SWEMalmö AI10.85    15   
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIFej start    -   


P15 300m
Finalheat 115 jun 
Erik Erlandsson04SWEIFK Lund39.23    1   
Morgan Lindstedt05SWEMalmö AI41.29    4   
Viktor Rahm05SWEVästerås FK41.98    6   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK44.06    9   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstadej start    -   

Finalheat 215 jun 
Theodor Johner05SWELerum Friidrott41.56    5   
Abdulrahman Al-Hadi04SWEIFK Halmstad42.22    7   
Melvin Modess05SWEMalmö AI43.17    8   
David Levegård05SWEIF Rigorej start    -   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstadej start    -   

Finalheat 315 jun 
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor39.87    2   
Jeroen Persson05SWEIFK Lund40.00    3   
Elias Lindberg04SWEKlippans FK45.07    10   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad47.19    11   
Casper Turesson05SWEÅhus FIKej start    -   


P15 800m
Finalheat 116 jun 
Marcus Asker05SWEMalmö AI 2:12.99    1   
Elias Ramhult05SWEIK Ymer 2:14.26    2   
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 2:15.10    3   
Martin Jarlbäck04SWEMölndals AIK 2:16.71    4   
Lucas Frew04SWELerum Friidrott 2:17.68    5   
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 2:19.02    6   

Finalheat 216 jun 
Morgan Lindstedt05SWEMalmö AI 2:22.31    7   
Filip Ohlsson04SWEIFK Lund 2:23.35    8   
Linus Wahl05SWELerum Friidrott 2:26.52    9   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad 2:33.44    10   
Melvin Modess05SWEMalmö AI 2:36.19    11   
Anton Matte05SWEÖrgryte IS 2:37.01    12   


P15 Häck 80m84 cm
Försök heat 14,216 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.35q       
Gustav Nylander04SWEMalmö AI11.79q       
Leo Göransson05SWEKlippans FK13.72q       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad15.04q       
Anton Fyhr05SWEÖrgryte IS15.74        

Försök heat 20,716 jun 
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI11.77q       
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI12.65q       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK12.71q       
Anton Matte05SWEÖrgryte IS14.22q       
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad15.52        

Final-1,716 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.17       
Gustav Nylander04SWEMalmö AI11.67       
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI11.92       
Anton Matte05SWEÖrgryte IS13.65       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad14.62       
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FIej start       
Alexander Eklund05SWEKlippans FKej start       
Leo Göransson05SWEKlippans FKej start       


P15 Häck 300m76 cm
Final16 jun 
Gustav Nylander04SWEMalmö AI41.71       
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad42.58       
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor44.36       
Leo Göransson05SWEKlippans FK50.05       
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad55.38       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrottej start       


P15 Höjd
15 jun 
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK162       
Vilmer Söderberg04SWEÄngelholms IF158       
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI158       
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad158       
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor154       
Theodor Johner05SWELerum Friidrott145       
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad145       
Leo Göransson05SWEKlippans FK145       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad140       
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF140       
11 Casper Turesson05SWEÅhus FIK125       


P15 Stav
15 jun 
Viktor Rahm05SWEVästerås FK325       
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor325       
Leo Göransson05SWEKlippans FK265       
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad255       
Elliot Lindbom05SWELerum Friidrott245       


P15 Längd
16 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad5,830,0       
Leo Göransson05SWEKlippans FK5,060,0       
Linus Wahl05SWELerum Friidrott4,830,0       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK4,800,0       
Anton Matte05SWEÖrgryte IS4,770,0       
Filip Ohlsson04SWEIFK Lund4,660,0       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrott4,550,4       
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad4,470,0       
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK4,460,0       
10 Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad4,440,0       
11 Anton Fyhr05SWEÖrgryte IS4,200,0       
12 Hugo Andersson05SWEÄngelholms IF4,071,3       


P15 Tresteg
15 jun 
Linus Wahl05SWELerum Friidrott11,270,0       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrott9,640,0       
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad9,290,9       
Vinston Holm05SWEFalkenbergs IK9,180,0       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad9,150,0       


P15 Kula4.0 kg
15 jun 
Alexander Eklund05SWEKlippans FK10,92       
Theodor Johner05SWELerum Friidrott10,85       
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK10,69       
Leo Göransson05SWEKlippans FK10,08       


P15 Diskus1.0 kg
16 jun 
Casper Griphage05SWEIFK Trelleborg39,18       
Ben Kamijo05SWEMölndals AIK39,05       
Leo Göransson05SWEKlippans FK30,65       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK26,43       
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor25,26       
Albin Östman05SWELerum Friidrott24,60       
Linus Wahl05SWELerum Friidrott22,79       
Viggo Nielsen05SWELerum Friidrott20,97       


P15 Slägga4.0 kg
15 jun 
Jakob Johansson04SWEVarbergs GIF45,46       
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK36,79       


P15 Spjut600 g
15 jun 
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK40,85       
Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK34,55       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK32,68       
Leo Göransson05SWEKlippans FK32,25       
Linus Wahl05SWELerum Friidrott27,53       
David Levegård05SWEIF Rigor26,19       
Oskar Davidsson04SWEVarbergs GIF25,96       
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad24,95       
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF21,07       
Albin Östman05SWELerum Friidrott21,07       
Cristoffer Cimbritz04SWEIFK LundX       


P13 60m
Final-1,315 jun 
Melker Jensfelt06SWEMalmö AI 7.71       
David Eriksson06SWEIFK Helsingborg 8.44       
Albin Örnborg06SWEIF Rigor 8.46       
William Andersson06SWEFalkenbergs IK 8.62       
Lukas Tallefors06SWEIFK Växjö 8.88       
Albin Sjöh06SWEIFK Helsingborg 9.00       


P13 200m
Final2,515 jun 
Ebbe Dahlenborg06SWEVarbergs GIF27.29       
David Eriksson06SWEIFK Helsingborg27.40       
Lukas Tallefors06SWEIFK Växjö29.38       
Albin Sjöh06SWEIFK Helsingborg29.84       
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK30.14       
Emanuel Larsson06SWEVarbergs GIF31.33       


P13 Häck 60m76 cm
Final0,616 jun 
Albin Örnborg06SWEIF Rigor 9.73        P13
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad13.23        P12


P13 Höjd
15 jun 
Ebbe Dahlenborg06SWEVarbergs GIF155       
Albin Örnborg06SWEIF Rigor148       
Lukas Tallefors06SWEIFK Växjö138       


P13 Stav
15 jun 
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS245       


P13 Längdzon
15 jun 
Melker Jensfelt06SWEMalmö AI5,163,8           5,01 1,5
Albin Örnborg06SWEIF Rigor5,012,9           4,75 0,9
Ebbe Dahlenborg06SWEVarbergs GIF4,451,8       
Emanuel Larsson06SWEVarbergs GIF4,221,7       
Albin Sjöh06SWEIFK Helsingborg4,210,3       
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK4,170,4       
Alfred Andersson06SWEVarbergs GIF3,921,5       
Simon Sjögren06SWEÄngelholms IF3,470,3       


P13 Trestegzon
16 jun 
Albin Örnborg06SWEIF Rigor10,470,5       
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK9,170,0       


P13 Kula3.0 kg
16 jun 
Peppe Karlsson06SWEIFK Växjö11,55       
Linus Rosén06SWEIF Kronan9,14       
Simon Sjögren06SWEÄngelholms IF7,67       
Julian Westberg Dolfe06SWEIF Kronan6,26       


P13 Diskus0.6 kg
16 jun 
Peppe Karlsson06SWEIFK Växjö35,08       
Lucas Andersson07SWEIFK Halmstad24,57           18,92
Linus Rosén06SWEIF Kronan24,57           18,21
Simon Sjögren06SWEÄngelholms IF18,02       
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad15,61       
Julian Westberg Dolfe06SWEIF Kronan13,79       


P13 Spjut400 g
15 jun 
Albin Friberg06SWESävedalens AIK37,38       
Ivano Bevanda07SWEEslövs AI34,03       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK28,89       
Ebbe Dahlenborg06SWEVarbergs GIF25,42       
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS24,87       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK24,75       
Lukas Tallefors06SWEIFK Växjö21,45       
Simon Sjögren06SWEÄngelholms IF20,02       
Ivan Fredberg07SWEÖrgryte IS19,35       
10 Erik Axelsson07SWEMarkaryds FK17,93       
11 Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad16,90       
12 Alfred Andersson06SWEVarbergs GIF16,89       
13 Eric Hansson07SWEMalmö AI15,08       


P12 60m
Final-1,015 jun 
Ivano Bevanda07SWEEslövs AI 8.20       
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF 8.95       
Erik Axelsson07SWEMarkaryds FK 9.51       
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad10.25       


P12 200m
Final0,715 jun 
Ivano Bevanda07SWEEslövs AI26.91       
Bram Persson07SWEIFK Lund29.38       
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF30.29       
Erik Axelsson07SWEMarkaryds FK31.65       
Elias Normark08SWEIFK Halmstad32.77       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad33.94       


P12 Höjd
15 jun 
Felix Nilsson07SWEKlippans FK125       
Ivan Fredberg07SWEÖrgryte IS120       


P12 Längdzon
16 jun 
Felix Nilsson07SWEKlippans FK4,390,0       
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF4,360,0       
Tage Hägre07SWEIF Kronan3,730,0       
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad3,470,0       


P12 Kula3.0 kg
16 jun 
Felix Nilsson07SWEKlippans FK8,23       
Eric Hansson07SWEMalmö AI7,44       
Lucas Andersson07SWEIFK Halmstad6,36       
Tage Hägre07SWEIF Kronan6,36       


P11 60m
Försök heat 1-2,315 jun 
Otto Nilsson Wejdrup08SWEÄngelholms IF 8.84q       
William Pålsson08SWEIFK Halmstad 9.49q       
William Nordström08SWEIFK Halmstad 9.59q       
William Johansson08SWEIFK Göteborg10.03        
Oskar Jönsson08SWEMalmö AI10.17        
Lukas Halling08SWEÖrgryte IS11.46        

Försök heat 2-1,515 jun 
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor 9.08q       
Malik Örn08SWEÄngelholms IF 9.17q       
Elias Normark08SWEIFK Halmstad 9.57q       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK 9.65q       
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad 9.91q       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad10.09        
Sixten Sjöh08SWEIFK Helsingborg10.45        

Final-1,415 jun 
Otto Nilsson Wejdrup08SWEÄngelholms IF 9.06       
Malik Örn08SWEÄngelholms IF 9.31       
William Pålsson08SWEIFK Halmstad 9.46       
Elias Normark08SWEIFK Halmstad 9.62       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK 9.66       
William Nordström08SWEIFK Halmstad 9.75       
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad 9.83       
Edvin Örnborg08SWEIF Rigorej start       


P11 600m
Final16 jun 
Theo Lydén08SWEMalmö AI 1:58.65       
Emil Fagrell08SWEVarbergs GIF 2:01.17       
Elias Normark08SWEIFK Halmstad 2:02.18       
Frans Kaiser08SWEVarbergs GIF 2:06.24       
Alve Nygren08SWEVarbergs GIF 2:06.73       
Otto Collén08SWEVarbergs GIF 2:08.32       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad 2:11.75       
Sixten Sjöh08SWEIFK Helsingborg 2:13.49       
Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF 2:14.99       


P11 Höjd
15 jun 
Oskar Jönsson08SWEMalmö AI124       
William Johansson08SWEIFK Göteborg124       
Emrik Hansson09SWEFalkenbergs IK124       
Theo Lydén08SWEMalmö AI120       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK115       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad110       
William Pålsson08SWEIFK Halmstad105       
William Nordström08SWEIFK HalmstadX       


P11 Längdzon
16 jun 
Emil Fagrell08SWEVarbergs GIF4,290,0       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK4,230,0       
Theo Lydén08SWEMalmö AI4,070,1       
Alve Nygren08SWEVarbergs GIF3,590,0           3,58 -0,1
Oskar Jönsson08SWEMalmö AI3,590,0           3,56 0,0
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad3,580,0       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad3,460,0       
Sixten Sjöh08SWEIFK Helsingborg3,330,0       
Otto Collén08SWEVarbergs GIF3,310,0       
10 Jacob Claesson08SWEVarbergs GIF3,190,0       
11 Frans Kaiser08SWEVarbergs GIF3,13-0,3       
12 Viggo Hellström08SWEIFK Halmstad3,07-0,5       
13 Lukas Halling08SWEÖrgryte IS2,43-0,5       


P11 Kula2.0 kg
16 jun 
Theo Lydén08SWEMalmö AI8,36       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK8,33       
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad8,06       
Elias Normark08SWEIFK Halmstad6,54       
Viggo Hellström08SWEIFK Halmstad6,43       
Alwin Laaksonen08SWEIFK Halmstad5,85       


P10 60m
Försök heat 1-1,215 jun 
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.04q       
Tim Cornebo09SWEIFK Halmstad 9.79q       
Allan Sterner09SWEBåstads GIF10.12q       
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad10.43q       
Malte Johnsson09SWEBåstads GIF10.58q       

Försök heat 2-0,115 jun 
Filip Englund09SWEMalmö AI 9.03q       
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.24q       
Cesar Berntsson09SWEÄngelholms IF 9.35q       
Alexander Sandelius09SWEBohus IF10.76        

Final-1,115 jun 
Filip Englund09SWEMalmö AI 8.92       
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.14       
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.28       
Cesar Berntsson09SWEÄngelholms IF 9.37       
Tim Cornebo09SWEIFK Halmstad 9.75       
Allan Sterner09SWEBåstads GIF10.23       
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad10.61       
Malte Johnsson09SWEBåstads GIF10.61       


P10 600m
Final15 jun 
Vincent Åberg09SWEUllevi FK 2:02.03       
Allan Sterner09SWEBåstads GIF 2:11.01       
Tim Cornebo09SWEIFK Halmstad 2:11.31       
Malte Johnsson09SWEBåstads GIF 2:15.93       
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad 2:26.42       


P10 Längdzon
15 jun 
Noel Johansson09SWEHälle IF3,990,0       
Vincent Åberg09SWEUllevi FK3,96-0,7       
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF3,770,0       
Cesar Berntsson09SWEÄngelholms IF3,64-0,1       
Tim Cornebo09SWEIFK Halmstad3,42-1,1       
Allan Sterner09SWEBåstads GIF3,13-1,3       
Wilhelm Karlsson09SWEIFK Halmstad2,90-2,0       
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad2,87-0,5       
Malte Johnsson09SWEBåstads GIF2,64-1,1       
10 Alexander Sandelius09SWEBohus IF2,47-0,4       


P10 Kula2.0 kg
15 jun 
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF8,03       
Tim Cornebo09SWEIFK Halmstad6,69       
Olle Hernberg11SWEIK Sisu6,30       
Alexander Sandelius09SWEBohus IF6,12       
Wilhelm Karlsson09SWEIFK Halmstad6,01       
Melvin Lindell09SWEIFK Halmstad4,48       
Malte Johnsson09SWEBåstads GIF3,99       


P9 60m
Försök heat 1-1,415 jun 
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad 9.58q       
Olle Hernberg11SWEIK Sisu 9.84q       
Sixten Bruel10SWEVillstads GIF 9.90q       
Ander Månsson11SWEÅhus FIK 9.92q       
Hjalmar Stenlund10SWEIFK Halmstad10.17        
Milton Breti10SWEIFK Halmstad10.87        
Erik Steen10SWEIFK Halmstad11.14        

Försök heat 2-0,815 jun 
Elias Sandsundet10SWEIK Ymer 9.61q       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad 9.84q       
Love Hansson10SWEMalmö AI 9.94q       
Arvid Krantz10SWEIK Hakarpspojkarna10.04q       
Mio Abrahamsson11SWEIFK Halmstad10.73        
Alve Liljeqvist10SWEIFK Halmstad10.75        
Alfons Ruthberg10SWEIFK Halmstad11.41        

Final-0,815 jun 
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad 9.62       
Elias Sandsundet10SWEIK Ymer 9.63       
Ander Månsson11SWEÅhus FIK 9.71       
Sixten Bruel10SWEVillstads GIF 9.78       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad 9.93       
Olle Hernberg11SWEIK Sisu 9.95       
Love Hansson10SWEMalmö AI10.01       
Arvid Krantz10SWEIK Hakarpspojkarna10.13       


P9 Längdzon
15 jun 
Ander Månsson11SWEÅhus FIK3,710,0       
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad3,571,4       
Olle Hernberg11SWEIK Sisu3,521,4       
Alve Weber10SWEIFK Halmstad3,511,1       
Elias Sandsundet10SWEIK Ymer3,450,8       
Hjalmar Stenlund10SWEIFK Halmstad3,410,0       
Alve Liljeqvist10SWEIFK Halmstad3,331,9       
Love Hansson10SWEMalmö AI3,250,0       
Arvid Krantz10SWEIK Hakarpspojkarna3,190,0       
10 Mio Abrahamsson11SWEIFK Halmstad2,911,9       
11 Milton Breti10SWEIFK Halmstad2,872,5           2,76 1,9
12 Erik Steen10SWEIFK Halmstad2,610,3       
13 Alfons Ruthberg10SWEIFK Halmstad2,580,0       


P9 Boll300 g
15 jun 
Sixten Bruel10SWEVillstads GIF28,93       
Anton Söderberg10SWEIFK Halmstad23,49       
Arvid Krantz10SWEIK Hakarpspojkarna23,22       
Ander Månsson11SWEÅhus FIK22,78       
Alve Liljeqvist10SWEIFK Halmstad21,21       
Hjalmar Stenlund10SWEIFK Halmstad19,88       
Olle Hernberg11SWEIK Sisu19,82       
Love Hansson10SWEMalmö AI19,81       
Milton Breti10SWEIFK Halmstad15,35       
10 Alve Weber10SWEIFK Halmstad15,01       
11 Erik Steen10SWEIFK Halmstad14,85       
12 Elias Sandsundet10SWEIK Ymer14,12       
13 Alfons Ruthberg10SWEIFK Halmstad11,63       
14 Mio Abrahamsson11SWEIFK Halmstad10,71       


K 100m
Försök heat 10,815 jun 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI11.95q       
Hanna Hoff97SWEIFK Växjö12.33q       
Lisa Björklund98SWEMalmö AI12.36q       
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.37q       
Julia Wennersten01SWEIK Ymer12.40q       

Försök heat 21,615 jun 
Fillippa Sivnert01SWEMalmö AI12.00q       
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad12.07q       
Judith Wagersten98SWEÖrgryte IS12.71q       
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg12.72        

Final-0,215 jun 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI11.96       
Fillippa Sivnert01SWEMalmö AI12.04       
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad12.12       
Samantha Oware01SWEMalmö AI12.32        F19 ut
Lisa Björklund98SWEMalmö AI12.42       
Hanna Hoff97SWEIFK Växjö12.45       
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.72       
Judith Wagersten98SWEÖrgryte IS12.79       
Julia Wennersten01SWEIK Ymerej start       


K 200m
Finalheat 10,916 jun 
Lisa Lilja96SWEUllevi FK23.76    1   
Matilda Hellqvist93SWEUllevi FK24.25    2   
Elise Malmberg95SWEIFK Växjö24.57    3   
Pernilla Nilsson92SWEMalmö AI24.60    4   
Wilma Rosenquist01SWEMalmö AI24.87    6   

Finalheat 21,216 jun 
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad24.78    5   
Johanna Holmén Svensson95SWEUllevi FK25.15    7   
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg25.32    8   
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg26.51    14   

Finalheat 3-0,716 jun 
Hanna Hoff97SWEIFK Växjö26.30    10   
Clara Augustsson00SWEIK Ymer26.46    13   
Rebecca Strand99SWEUllevi FK27.01    15   
Stephanie Ydström95SWEMalmö AI28.78    17   

Finalheat 40,216 jun 
Elin Larsson94SWEIFK Halmstad25.96    9   
Elvira Erixon96SWEMölndals AIK26.34    11   
Judith Wagersten98SWEÖrgryte IS26.36    12   
Aicha Camara92SWEUllevi FK28.09    16   


K 400m
Final15 jun 
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg56.28        K 1:a
Louise Duvling-Andersson00SWEUllevi FK58.87        F19 1:a
Alva Bengtsson01SWEIFK Helsingborg61.97        F19 2:a
Orsolya Gaal82SWEVarbergs GIF65.91        K 2:a


K 800m
Final16 jun 
Julia Svennblad03SWEBohus IF 2:12.96        F17 1:a
Julia Nielsen01SWEGöteborgs KIK 2:17.53        K 1:a
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI 2:17.84        K 2:a
Filippa Zäll03SWEÄngelholms IF 2:24.72        F17 2:a
Florentina Stojakovic74SWEIFK Helsingborg 2:28.89        K 3:a
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF 2:32.32        F17 3:a
Moa Hagström03SWEIFK Halmstad 2:43.34        F17 4:a


K 100m häck84 cm
Final-0,116 jun 
Elise Malmberg95SWEIFK Växjö13.97       
Freja Andersdotter01SWEMalmö AI14.40       
Estelle Montler91SWEUllevi FK14.47       
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK14.82       
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö14.91       
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund15.04       
Astrid Lees99SWEMölndals AIK15.20       
Filippa Gunnarsson99SWEMölndals AIK15.29       


K 400m häck76 cm
Final16 jun 
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS61.18       
Ebba Åhman02SWEIK Ymer61.67       
Julia Wennersten01SWEIK Ymer64.32       
Sara Cannmo96SWEÖrgryte IS(68.93)        Endast 396,5m
Emelie Öberg97SWEUllevi FKbröt       


K Höjd
16 jun 
Ebba Jungmark87SWEMölndals AIK180       
Ellen Huldén90SWEIFK Lund173       
Vendela von Corswant93SWEÖrgryte IS169       
Ellen Hedin00SWEHälle IF155       
Sara Johansson94SWEIFK Lund155       
Mea Gedin01SWEMalmö AI155       
Isa Larsson01SWEBohus IF150       


K Stav
16 jun 
Gabriella Jönsson01SWEIFK Helsingborg380       
Freja Andersdotter01SWEMalmö AI370       


K Längd
16 jun 
Jenny Lestander98SWELinköpings GIF5,940,0       
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK5,640,0       
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK5,610,0       
Filippa Gunnarsson99SWEMölndals AIK5,510,0       
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö5,400,0       
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK5,280,0       
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö4,650,0       
Stephanie Ydström95SWEMalmö AI4,620,0       


K Tresteg
15 jun 
Jenny Lestander98SWELinköpings GIF12,081,0       
Linn Hertz-Saebbö00SWEGöteborgs KIK11,782,0       
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FIX       


K Kula4.0 kg
16 jun 
Frida Åkerström90SWEHässelby SK16,03       
Maria Nilsson95SWEIK Orient14,38       
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö13,22       
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö12,19       
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK10,46       
Karolina Wamsler98SWEIFK Lund8,97       
Ann-Louise Svensson75SWEIF Rigor8,00       


K Diskus1.0 kg
16 jun 
Emma Ljungberg94SWESpårvägens FK55,15       
Erica Larsson90SWEIF Göta Karlstad46,76       
Jennifer Rudberg98SWEAthletics 24Seven SK44,17       
Tenna Riber Thordahl95DENKöge Atletik42,90       
Ella Andersson00SWEEslövs AI41,01       
Linn Bergstrand96SWEUllevi FK40,19       
Ida Stenbäck99SWESK Bore40,08       


K Slägga4.0 kg
15 jun 
Maja Eklund94SWEAthletics 24Seven SK52,55       
Ida Stenbäck99SWESK Bore49,80       
Luana Klaric-Lundh99SWEGöteborgs KIK48,33       
Rebecka Kvist83SWEAlvesta FI47,07       
Sandra Säther96SWEIFK Helsingborg40,75       


K Spjut600 g
15 jun 
Malin Haglund88SWEUllevi FK42,90       
Natalie Claesson92SWEKlippans FK29,48       
Linda H Stenström76SWEFalkenbergs IK20,25       
Isa Larsson01SWEBohus IFX       


F19 100m
Final-0,515 jun 
Samantha Oware01SWEMalmö AI12.26       
Anja Olsson01SWEMalmö AI12.66       
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF12.81       
Elin Mårtensson00SWEMalmö AI15.29       


F19 200m
Final1,216 jun 
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF26.62       
Ide Ileso00SWEUllevi FK26.76       


F19 100m häck84 cm
Final0,516 jun 
Nellie Erlandsson01SWEMalmö AI14.89       
Moa Kilén01SWEGöteborgs KIK17.06       


F19 Längd
16 jun 
Nellie Erlandsson01SWEMalmö AI5,460,0       
Anja Olsson01SWEMalmö AI5,390,0       
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK5,090,0       
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF5,060,0       
Clara Augustsson00SWEIK Ymer4,890,0       
Linn Hertz-Saebbö00SWEGöteborgs KIK3,070,0       


F19 Kula4.0 kg
16 jun 
Nellie Malmros01SWEBåstads GIF7,99       


F19 Diskus1.0 kg
16 jun 
Ella Andersson00SWEEslövs AI45,78       
Enny Björk01SWEIFK Växjö37,21       


F17 100m
Försök heat 13,015 jun 
Elin Ekelund02SWEEslövs AI12.77q       
Daga Indebetou03SWEIFK Lund12.82q       
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg12.91q       
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF13.17q       
Alva Sundström02SWELjungby FIK13.21q       
Sissela Österberg02SWEMalmö AI13.46        

Försök heat 21,215 jun 
Olivia Stridh02SWEMalmö AI12.40q       
Laura Iversen02SWEIFK Växjö12.88q       
Alva Larsson02SWEMölndals AIK13.10q       
Tova Möllerström03SWEEslövs AI13.25        
Emma Borovac03SWEIK Ymer14.13        

Final1,415 jun 
Olivia Stridh02SWEMalmö AI12.51       
Elin Ekelund02SWEEslövs AI12.86       
Daga Indebetou03SWEIFK Lund13.05       
Laura Iversen02SWEIFK Växjö13.05       
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg13.12       
Alva Larsson02SWEMölndals AIK13.12       
Alva Sundström02SWELjungby FIK13.32       
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIFej start       


F17 200m
Finalheat 1-0,116 jun 
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK26.33    1   
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg26.37    2   
Emma Gerdes03SWEÅhus FIK27.51    6   
Linnéa Haara03SWEEslövs AI27.91    8   
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK28.97    10   

Finalheat 21,016 jun 
Tova Möllerström03SWEEslövs AI27.25    3   
Alva Sundström02SWELjungby FIK27.80    7   
Hilda Johnsson02SWEIF Kville28.59    9   
Emma Borovac03SWEIK Ymer29.33    13   
Emilia Kraft03SWEIF Rigor33.43    15   

Finalheat 3-0,116 jun 
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF27.35    4   
Sonia Fors02SWESävedalens AIK27.43    5   
Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF29.16    11   
Amanda Thunholm03SWEIFK Växjö29.16    12   
Ida Svendsen03SWEIFK Trelleborg29.91    14   


F17 400m
Final15 jun 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK58.80       
Maja Jönsson02SWEHöörs IS60.36       
Julia Berns02SWEIFK Lund63.68       
Linnéa Haara03SWEEslövs AI64.79       


F17 1500m
Final15 jun 
Julia Svennblad03SWEBohus IF 4:41.79        F17 1:a
Malin Jonson02SWEMölndals AIK 4:52.13        F17 2:a
Majken Söderlund Larsson07SWEStenungsunds FI 4:58.36        F15 1:a
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 5:17.23        F17 3:a
Lova Nilsson07SWEIS Göta 5:17.31        F15 2:a
Linnea Odéhn06SWEYstads IF 5:43.28        F15 3:a


F17 100m häck76 cm
Final0,916 jun 
Emelie Biarner02SWEKlippans FK15.38       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö15.47       
Cindy Darrell02SWEUllevi FK15.72       
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK15.86       
Filippa Svensson03SWEÅhus FIK17.00       
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletikbröt       


F17 Häck 300m76 cm
Finalheat 116 jun 
Olivia Stridh02SWEMalmö AI45.20    1   
Amanda Sörensson03SWEMalmö AI45.42    2   
Milla Svanberg03SWEMalmö AI45.63    3   
Emelie Biarner02SWEKlippans FK47.38    5   
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK47.55    6   

Finalheat 216 jun 
Hanna Hedin02SWEHälle IF46.68    4   
Hilda Johnsson02SWEIF Kville49.24    7   
Linnéa Haara03SWEEslövs AI49.81    8   
Filippa Svensson03SWEÅhus FIK49.91    9   


F17 Höjd
16 jun 
Agnes Norman03SWEÅhus FIK160       
Tindra Redenfors03SWEIFK Halmstad160       


F17 Stav
16 jun 
Matilda Honeth02SWEIFK Växjö360       
Celina Johannson02SWEMalmö AI330       
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö320       
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF320       
Luna Johannsen05SWEMalmö AI280       
Tove Andersson03SWEIFK Växjö250       
Ellen Persson03SWEMalmö AI240       


F17 Längd
16 jun 
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan5,420,0       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö5,210,0       
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg5,010,0       
Tindra Redenfors03SWEIFK Halmstad4,960,0       
Ellen Pettersson03SWEIFK Växjö4,840,0       
Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF4,720,0           4,72 0,0
Hanna Persson02SWEIFK Helsingborg4,720,0           4,62 0,0
Thea Terho02SWEFalkenbergs IK4,640,0       
Agnes Norman03SWEÅhus FIK4,510,0       
10 Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF4,490,0       
11 Filippa Svensson03SWEÅhus FIK4,430,0       
12 Amanda Thunholm03SWEIFK Växjö4,350,0       
13 Johanna Obradovic03SWEIFK Lund4,070,0       
14 Emilia Kraft03SWEIF Rigor3,340,0       
15 Emma Borovac03SWEIK Ymer2,870,0       


F17 Tresteg
15 jun 
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö11,811,4       
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan11,480,1       
Sofia Ensberg02SWESävedalens AIK9,470,8       


F17 Kula3.0 kg
16 jun 
Julia Scharnell03SWEEslövs AI14,85       
Alva Sundström02SWELjungby FIK12,78       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö12,71       
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad12,45       
Emilia Wamsler03SWEHeleneholms IF12,40       
Tova Möllerström03SWEEslövs AI10,77       


F17 Diskus1.0 kg
16 jun 
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad41,73       
Emilia Wamsler03SWEHeleneholms IF37,58       
Emilia Münchmeyer02SWEIFK Helsingborg32,38       
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF22,66       
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF21,22       
Johanna Svensson03SWEIF Rigor20,08       


F17 Slägga3.0 kg
15 jun 
Sarah Mikkelsen02NORBrevik IL55,54       
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad54,92       
Alexandra Nilsson02SWEGötlunda IF50,28       
Alva Nilsson02SWEÄngelholms IF37,60       
Jonna Kronander03SWEIK Ymer37,26       


F17 Spjut500 g
15 jun 
Julia Scharnell03SWEEslövs AI32,32       
Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK32,12       


F15 80m
Försök heat 10,915 jun 
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.25q       
Magda Karlsson04SWEIFK Lund10.78q       
Lisa Berns04SWEIFK Lund10.89q       
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad11.00q       
Tess Widov05SWEIFK Växjö11.26q       
Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF11.36        
Alba Hansson05SWEMalmö AI11.43        

Försök heat 22,815 jun 
Klara Persson04SWEIFK Lund10.34q       
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö10.68q       
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö10.82q       
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI10.84q       
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott11.37        
Sofia Heuman04SWEIF Rigor11.40        
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott11.48        

Försök heat 32,315 jun 
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI10.24q       
Amanda Rönn05SWEMalmö AI11.05q       
Kajsa Månsson04SWEEslövs AI11.08q       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad11.20q       
Ester Schenk04SWEUllevi FK11.35q       
Elvira Karlsson05SWEIFK Halmstad12.51        
Elin Jansson05SWELerum Friidrottej start        

Försök heat 42,315 jun 
Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK10.45q       
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS10.90q       
Anna Törnquist05SWEIFK Lund11.37        
Klara Hillman04SWEIF Rigor11.83        
Linnea Colliander05SWEIFK Halmstad12.76        
Wilma Segermalm05SWEFalkenbergs IKej start        

Finalheat 10,615 jun 
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.24       
Klara Persson04SWEIFK Lund10.44       
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI10.45       
Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK10.64       
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö10.82       
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI10.95       
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö11.01       
Magda Karlsson04SWEIFK Lund11.02       

Finalheat 20,715 jun 
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS10.90       
Kajsa Månsson04SWEEslövs AI11.24       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad11.25       
Ester Schenk04SWEUllevi FK11.81       
Nova Barrett04SWEIFK Halmstadej start       
Lisa Berns04SWEIFK Lundej start       
Amanda Rönn05SWEMalmö AIej start       
Tess Widov05SWEIFK Växjöej start       


F15 300m
Finalheat 115 jun 
Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK41.72    1   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK41.92    2   
Klara Persson04SWEIFK Lund42.18    3   
Emilia Mandl04SWEMalmö AI42.82    4   
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AIej start    -   

Finalheat 215 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK43.03    5   
Magda Karlsson04SWEIFK Lund44.91    6   
Inez Yngve05SWEÖrgryte IS45.35    7   
Maud de Coninck05SWESävedalens AIK46.99    8   
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI47.85    9   
Linnea Colliander05SWEIFK Halmstadej start    -   


F15 800m
Final16 jun 
Paulina Hultberg05SWEAlingsås IF 2:21.26       
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK 2:24.32       
Felicia Brink04SWEIF Kville 2:24.49       
Indra Johansson04SWETrollhättan FIK 2:27.00       
Maud de Coninck05SWESävedalens AIK 2:27.37       
Ella Blom05SWELjungby FIK 2:31.07       
Ebba Francois04SWEÖrgryte IS2:37.06       
Hedda Månsson05SWEÅhus FIK 2:43.21       
Klara Hillman04SWEIF Rigor 2:48.50       
10 Ella Wolff05SWEMalmö AI 2:55.82       


F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 10,016 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK12.01q       
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö13.51        
Alba Hansson05SWEMalmö AI13.56        
Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK14.19        
Sofia Olsson04SWEIF Rigor14.46        
Ella Blom05SWELjungby FIK14.84        

Försök heat 20,016 jun 
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden12.11q       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK12.86q       
Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg13.33q       
Tess Widov05SWEIFK Växjö13.46q       
Alma Olsson04SWEIF Rigor15.46        
Kajsa Månsson04SWEEslövs AIbröt        

Försök heat 30,016 jun 
Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK12.60q       
Emilia Johansson05SWEKlippans FK12.73q       
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad12.92q       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad13.86        
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK13.97        
Sofia Heuman04SWEIF Rigor15.61        

Final-0,816 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK11.94       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden11.98       
Emilia Johansson05SWEKlippans FK12.63       
Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK12.87       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK12.91       
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad13.12       
Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg13.25       
Tess Widov05SWEIFK Växjö13.60       


F15 Häck 300m76 cm
Finalheat 116 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK48.35    3   
Paulina Hultberg05SWEAlingsås IF50.12    5   
Amanda Rönn05SWEMalmö AI51.11    7   
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott51.32    8   
Alba Hansson05SWEMalmö AI51.76    9   

Finalheat 216 jun 
Emilia Mandl04SWEMalmö AI46.73    1   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö47.95    2   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK48.49    4   
Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK51.05    6   


F15 Höjd
15 jun 
Tilde Bjerager04SWEHöörs IS167       
Sydney Karström04SWEÅhus FIK158       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden158       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad158       
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor158       
Emilia Mandl04SWEMalmö AI154       
Tess Widov05SWEIFK Växjö154       
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö145       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad145       
10 Anna Törnquist05SWEIFK Lund145       
11 Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg140       
11 Emma Kovacevic04SWEKlippans FK140       
13 Sofia Heuman04SWEIF Rigor130       
14 Elvira Karlsson05SWEIFK Halmstad125       


F15 Stav
15 jun 
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad305       
Sofia Olsson04SWEIF Rigor275       
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI275       
Elin Jansson05SWELerum Friidrott275       
Alma Olsson04SWEIF Rigor265       
Ester Schenk04SWEUllevi FK265       
Elvira Collvin04SWEMalmö AI255       
Klara Hillman04SWEIF Rigor255       


F15 Längd
16 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK5,500,0       
Emilia Franzén04SWEKlippans FK5,300,0       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK5,280,0       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden5,120,3       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad5,010,0       
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö4,940,0       
Agnes Frimannsson04SWESävedalens AIK4,890,0       
Tilde Bjerager04SWEHöörs IS4,880,0       
Emilia Johansson05SWEKlippans FK4,820,0       
10 Helmi Hjortbäck05SWESävedalens AIK4,740,0       
11 Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg4,550,0       
12 Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö4,480,0       
13 Linn Ejnarsson04SWELaholms IF4,460,0       
14 Inez Yngve05SWEÖrgryte IS4,340,0       
15 Amanda Rönn05SWEMalmö AI4,270,0           4,11 0,0
16 Cornelia Andersson05SWEMölndals AIK4,270,0           1,98 0,0
17 Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg4,260,0       
18 Sofia Olsson04SWEIF Rigor4,190,0       
19 Elin Jansson05SWELerum Friidrott4,050,0       
20 Emilia Wenåker04SWEFalkenbergs IK4,040,0       
21 Sanna Svensson04SWEIFK Helsingborg4,010,6       
22 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF3,98-0,7       
23 Ella Blom05SWELjungby FIK3,950,0       
24 Klara Hillman04SWEIF Rigor3,930,9       
25 Alma Olsson04SWEIF Rigor3,910,0       
26 Emma Henriksson05SWEFalkenbergs IK3,880,9       
27 Emma Lundin04SWEFalkenbergs IK3,860,0       
28 Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott3,830,0       
29 Linnea Colliander05SWEIFK Halmstad3,400,0       


F15 Tresteg
15 jun 
Ella Jovanovic04SWEMalmö AI11,072,4           10,96 1,0
Moa Gustafsson04SWEGöteborgs KIK10,580,0       
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö10,191,6       
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI9,840,2       
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF9,810,0       
Sofia Heuman04SWEIF Rigor9,401,5       
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott9,211,9       


F15 Kula3.0 kg
16 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK12,00       
Edvina Norberg05SWERansäters AIS11,49       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad10,64       
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö10,47       
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott10,09       
Alba Hansson05SWEMalmö AI9,76       
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott9,64       
Nora Larsson05SWELjungby FIK9,05       
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF8,65       
10 Matilda Karlsson04SWEIFK Helsingborg8,31       
11 Ebba Halling05SWEÖrgryte IS8,24       
12 Anna Johansson05SWEVarbergs GIF8,19       
13 Julia Sandelius05SWEBohus IF6,46       
14 Linnea Colliander05SWEIFK Halmstad6,09       


F15 Diskus0.75 kg
16 jun 
Edvina Norberg05SWERansäters AIS45,26       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad41,72       
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö35,12       
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS33,09       
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö32,56       
Dellie Kamijo05SWEMölndals AIK25,72       
Amanda Rönn05SWEMalmö AI24,08       
Alma Olsson04SWEIF Rigor21,53       
Moa Bengtsson05SWELerum Friidrott19,17       
10 Klara Hillman04SWEIF Rigor18,71       
11 Julia Sandelius05SWEBohus IF15,74       
12 Sofia Heuman04SWEIF Rigor11,24       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK HalmstadX       


F15 Slägga3.0 kg
15 jun 
Emma Krantz05SWEBohus IF45,45       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad39,93       
Hanna Kamrad05SWESödra Sandby IF30,16       
Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg29,54       
Alice Bengtsson05SWELerum Friidrott27,77       
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS25,40       
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott24,82       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg23,43       
Moa Bengtsson05SWELerum Friidrott20,61       
10 Mandy Adolfsson04SWEIFK Halmstad19,09       
11 Sofia Heuman04SWEIF Rigor18,82       
12 Maud Utter05SWEIF Kronan15,40       


F15 Spjut500 g
15 jun 
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö39,54       
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad35,89       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK32,31       
Alma Olsson04SWEIF Rigor28,78       
Dellie Kamijo05SWEMölndals AIK26,51       
Amanda Rönn05SWEMalmö AI25,76       
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö23,25       
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI22,95       
Alba Hansson05SWEMalmö AI20,87       
10 Julia Sandelius05SWEBohus IF20,19       
11 Emma Kovacevic04SWEKlippans FK20,08       
12 Klara Hillman04SWEIF Rigor19,64       
13 Jenny Olsson05SWEVarbergs GIF19,15       
14 Nora Larsson05SWELjungby FIK18,88       
15 Ebba Halling05SWEÖrgryte IS16,67       
16 Elvira Karlsson05SWEIFK Halmstad15,14       
17 Linnea Colliander05SWEIFK Halmstad13,19       
Sofia Olsson04SWEIF RigorX       


F13 60m
Försök heat 1-0,815 jun 
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.36q       
Ella Hansson06SWEBromma IF 8.76q       
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad 8.84q       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg 8.92q       
Micaela Andersson06SWEBohus IF 9.98        
Molly Klingener06SWELerum Friidrott10.56        

Försök heat 2-0,715 jun 
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI 8.47q       
Linnea Johansson06SWEVarbergs GIF 8.75q       
Emelia Pärlö06SWEIF Rigor 9.08        
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan 9.33        
Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK10.02        
Stina Lindblad06SWELaholms IFej start        

Försök heat 3-0,415 jun 
Rebecca Wiberg06SWEMalmö AI 8.82q       
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 8.88q       
Clara Nilsson06SWELaholms IF 9.09        
Amelia Röstlund06SWEIF Rigor 9.19        
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF 9.36        

Final0,315 jun 
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.25       
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI 8.40       
Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad 8.75       
Ella Hansson06SWEBromma IF 8.78       
Linnea Johansson06SWEVarbergs GIF 8.79       
Rebecca Wiberg06SWEMalmö AI 8.86       
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad 8.95       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborgej start       


F13 200m
Finalheat 10,715 jun 
Julia Englund06SWEMalmö AI26.64    1   
Linnea Englund06SWEMalmö AI26.99    2   
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI28.09    3   
Rebecca Carlsson06SWEFalkenbergs IK28.16    4   
Rebecca Wiberg06SWEMalmö AI28.95    5   
Ella Hansson06SWEBromma IF29.01    6   

Finalheat 20,815 jun 
Emma Wendel06SWEBohus IF29.67    7   
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF30.31    8   
Amelia Röstlund06SWEIF Rigor30.39    9   
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad31.15    10   
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan32.65    11   
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborgej start    -   


F13 600m
Final16 jun 
Linnea Odéhn06SWEYstads IF 1:48.55        F13 1:a
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF 1:49.13        F13 2:a
Noel Terho06SWEFalkenbergs IK 1:53.66        P13 1:a
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK 1:54.47        F13 3:a
Ebba Holgersson06SWEIFK Lund 1:56.85        F13 4:a
Tilda Olsson Kåår06SWEVarbergs GIF 1:57.60        F13 5:a
Lova Elwing06SWELjungby FIK2:05.30        F13 6:a
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF 2:16.32        F13 7:a


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 1-1,216 jun 
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg10.02q       
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI10.02q       
Ella Hansson06SWEBromma IF11.16q       
Alma Falck06SWEIFK Halmstad11.37q       
Tilda Persson06SWEHässleholms AIS12.87        
Micaela Andersson06SWEBohus IF13.63        

Försök heat 20,416 jun 
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 9.78q       
Flora Fernbrant06SWEIFK Halmstad10.44q       
Emma Wendel06SWEBohus IF10.89q       
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan11.38q       
Lova Elwing06SWELjungby FIK13.21        

Final-1,516 jun 
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 9.59       
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI 9.96       
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg10.41       
Emma Wendel06SWEBohus IF10.90       
Ella Hansson06SWEBromma IF11.14       
Alma Falck06SWEIFK Halmstad11.22       
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan11.37       
Flora Fernbrant06SWEIFK Halmstadej start       


F13 Höjd
16 jun 
Emma Wendel06SWEBohus IF146       
Ella Hansson06SWEBromma IF143       
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad137       
Emelia Pärlö06SWEIF Rigor133       
Alma Falck06SWEIFK Halmstad133       
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan129       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg125       
Tilda Persson06SWEHässleholms AIS125       


F13 Stav
15 jun 
Alma Falck06SWEIFK Halmstad195       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg175       


F13 Längdzon
15 jun 
Julia Englund06SWEMalmö AI5,09-0,1       
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI4,88-2,4       
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI4,82-1,0       
Linnea Englund06SWEMalmö AI4,66-1,1       
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad4,60-3,3       
Clara Nilsson06SWELaholms IF4,53-2,9       
Rebecca Wiberg06SWEMalmö AI4,51-1,4       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg4,46-0,7       
Elin Björn06SWEBohus IF4,450,0       
10 Ella Hansson06SWEBromma IF4,36-0,1       
11 Ronja Berg06SWELaholms IF4,350,0           4,25 -0,3
12 Linnea Johansson06SWEVarbergs GIF4,35-0,1           4,22 -2,6
13 Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF4,21-2,1       
14 Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad4,20-1,5       
15 Amelia Röstlund06SWEIF Rigor4,170,2           4,07 -0,7
16 Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad4,17-0,2       
17 Flora Fernbrant06SWEIFK Halmstad4,03-0,9       
18 Micaela Andersson06SWEBohus IF3,89-0,9           3,82 -0,4
19 Stina Lindblad06SWELaholms IF3,890,0           3,81 -0,1
20 Ida Svedenborn06SWEIF Kronan3,730,0       
21 Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad3,58-2,1       
22 Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK3,47-1,1       
23 Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad3,41-0,7       


F13 Trestegzon
16 jun 
Alma Falck06SWEIFK Halmstad9,410,0       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg9,27-0,4       
Linnea Odéhn06SWEYstads IF9,060,0       
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan8,370,0       
Lova Elwing06SWELjungby FIK7,830,0       


F13 Kula2.0 kg
15 jun 
Klara Berntsson06SWEBrattås CK15,52       
Maja Scharnell06SWEEslövs AI14,96       
Elin Björn06SWEBohus IF12,58       
Molly Klingener06SWELerum Friidrott10,76       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg10,08       
Ronja Berg06SWELaholms IF8,85       
Ida Svedenborn06SWEIF Kronan8,45       
Ella Hansson06SWEBromma IF8,36       
Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad7,66       
10 Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad7,65       
11 Alma Falck06SWEIFK Halmstad7,57       
12 Thea Grangéus06SWEFalkenbergs IK7,06       


F13 Diskus0.6 kg
16 jun 
Elin Björn06SWEBohus IF28,78       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan25,42       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg21,34       
Lova Elwing06SWELjungby FIK18,92       
Ella Hansson06SWEBromma IF18,63       
Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad17,55       


F13 Spjut400 g
15 jun 
Maja Scharnell06SWEEslövs AI38,49       
Elin Björn06SWEBohus IF28,63       
Sara Andersson06SWEIFK Helsingborg27,94       
Amelia Röstlund06SWEIF Rigor24,98       
Anastasia Nilsson06SWEÄngelholms IF24,43       
Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad20,70       
Emma Wendel06SWEBohus IF20,29       
Molly Klingener06SWELerum Friidrott19,81       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan17,16       
10 Alma Falck06SWEIFK Halmstad16,00       
11 Ella Hansson06SWEBromma IF15,80       
12 Ronja Berg06SWELaholms IF14,96       
13 Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad14,78       
14 Ida Svedenborn06SWEIF Kronan13,68       


F12 60m
Försök heat 1-0,715 jun 
Moa Johannesson07SWELjungby FIK 8.84q       
Majken Mårtensson07SWEFalkenbergs IK 8.90q       
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI 8.99q       
Ida Henricsson07SWELjungby FIK 9.27q       
Alice Hernberg07SWEIK Sisu 9.41        
Liv O Stenström07SWEFalkenbergs IK 9.50        
Stella Svensson07SWEVarbergs GIF 9.77        

Försök heat 2-0,815 jun 
Maja Ingvarsson07SWEMalmö AI 8.64q       
Emma Sjödal07SWELjungby FIK 8.86q       
Saga Falck07SWEMalmö AI 8.88q       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan 9.24q       
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad 9.30        
Ebba Säker07SWEFalkenbergs IK 9.52        
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad10.12        

Final-1,515 jun 
Maja Ingvarsson07SWEMalmö AI 8.66       
Moa Johannesson07SWELjungby FIK 8.77       
Majken Mårtensson07SWEFalkenbergs IK 8.85       
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI 8.96       
Emma Sjödal07SWELjungby FIK 8.99       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan 9.25       
Ida Henricsson07SWELjungby FIK 9.26       
Saga Falck07SWEMalmö AIej start       


F12 200m
Finalheat 12,215 jun 
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI28.46    1   
Maja Ingvarsson07SWEMalmö AI28.74    2   
Majken Mårtensson07SWEFalkenbergs IK31.09    10   
Ida Henricsson07SWELjungby FIK31.51    12   
Alice Hernberg07SWEIK Sisu32.23    13   
Ebba Säker07SWEFalkenbergs IK32.46    15   

Finalheat 22,715 jun 
Saga Andersson08SWEIK Ymer28.94    3   
Moa Johannesson07SWELjungby FIK29.06    4   
Nellie Sturesson08SWEFalkenbergs IK29.74    5   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad29.98    6   
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad31.00    8   
Lova Nilsson07SWEIS Göta31.17    11   

Finalheat 32,715 jun 
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad30.66    7   
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad31.04    9   
Liv Håkansson07SWEIF Kronan32.31    14   
Stella Svensson07SWEVarbergs GIF33.23    16   
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta34.55    17   
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF34.95    18   


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 11,716 jun 
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad11.33q       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan12.22q       
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta12.24q       
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF12.43q       
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstadej start        

Försök heat 20,316 jun 
Ebba Molin07SWEMalmö AI11.76q       
Alice Hernberg07SWEIK Sisu12.70q       
Alma Sandö07SWEVarbergs GIF12.84q       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad13.24q       
Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad14.19        

Final-0,316 jun 
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad11.16       
Ebba Molin07SWEMalmö AI11.46       
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta11.77       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan11.86       
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF12.06       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad12.85       
Alma Sandö07SWEVarbergs GIF13.08       
Alice Hernberg07SWEIK Sisubröt       


F12 Höjd
15 jun 
Emma Sjödal07SWELjungby FIK141       
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad141       
Tilda Skoog07SWEIK Ymer137       
Ebba Molin07SWEMalmö AI133       
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad125       
Alice Hernberg07SWEIK Sisu125       
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad125       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan120       
Ebba Säker07SWEFalkenbergs IK120       
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IFX       


F12 Längdzon
16 jun 
Majken Mårtensson07SWEFalkenbergs IK4,470,2       
Moa Johannesson07SWELjungby FIK4,460,0       
Alice Hernberg07SWEIK Sisu4,370,0       
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad4,050,0       
Liv Håkansson07SWEIF Kronan3,970,0       
Ebba Säker07SWEFalkenbergs IK3,880,4       
Filippa Warpman07SWELaholms IF3,840,0       
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad3,831,1       
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF3,530,0       
10 Alma Sandö07SWEVarbergs GIF3,460,0       


F12 Kula2.0 kg
16 jun 
Liv Håkansson07SWEIF Kronan9,16       
Moa Johannesson07SWELjungby FIK8,04       
Alice Hernberg07SWEIK Sisu7,97       
Alva Ludvigsson07SWELaholms IF7,68       
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad7,54       
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad6,76       
Ebba Säker07SWEFalkenbergs IK5,47       


F11 60m
Försök heat 1-1,215 jun 
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad 8.89q       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF 9.06q       
Ebba Elm08SWEMalmö AI 9.21q       
Elsa Skager08SWELerum Friidrott 9.44q       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 9.46q       
Svea Van Eden08SWEVarbergs GIF 9.51        

Försök heat 2-0,615 jun 
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK 8.88q       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 9.21q       
Alma Engström08SWEIFK Halmstad 9.63        
Evelin Varga08SWEIFK Helsingborg 9.63        
Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad10.69        
Tyra Svedenborn08SWEIF Kronan10.81        

Försök heat 3-0,515 jun 
Saga Andersson08SWEIK Ymer 8.73q       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan 9.49        
Signe Skerfe08SWEIFK Halmstad10.03        
Tuva Edvinsson08SWEBåstads GIF10.65        
Ida Klingener08SWELerum Friidrottej start        

Final-1,215 jun 
Saga Andersson08SWEIK Ymer 8.78       
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK 8.93       
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad 9.00       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF 9.22       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 9.32       
Ebba Elm08SWEMalmö AI 9.38       
Elsa Skager08SWELerum Friidrott 9.44       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 9.45       


F11 600m
Final16 jun 
Agnes Ramhult08SWEIK Ymer 1:56.28       
Ebba Elm08SWEMalmö AI 1:56.31       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg 1:57.49       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad 2:06.83       
Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad 2:19.37       
Tyra Svedenborn08SWEIF Kronan 2:36.19       


F11 Höjd
16 jun 
Ebba Elm08SWEMalmö AI128       
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta124       
Lovisa Ek08SWEIFK Halmstad120       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF115       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg115       
Agnes Elm10SWEMalmö AI110       
Nova Siljan10SWEIFK Halmstad110       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad105       
Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad105       
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad105       


F11 Längdzon
15 jun 
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIK4,380,2       
Saga Andersson08SWEIK Ymer4,36-0,8       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan4,220,0       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF4,05-0,6           3,95 0,3
Elsa Skager08SWELerum Friidrott4,05-0,1           3,90 -0,1
Mila Slijepcevic08SWEIFK Halmstad3,890,0       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg3,88-0,1       
Ebba Elm08SWEMalmö AI3,600,0           3,53 -0,3
Evelin Varga08SWEIFK Helsingborg3,600,0           3,31 -0,1
10 Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad3,580,0       
11 Svea Van Eden08SWEVarbergs GIF3,530,0       
12 Alma Engström08SWEIFK Halmstad3,47-0,8       
13 Lovisa Ek08SWEIFK Halmstad3,180,0       
14 Signe Skerfe08SWEIFK Halmstad3,140,0       
15 Tuva Edvinsson08SWEBåstads GIF3,00-0,1       
16 Mira Mårtensson08SWEIFK Halmstad2,910,0           2,90 -0,2
17 Tyra Svedenborn08SWEIF Kronan2,91-0,1           2,89 -0,1
18 Mollie Bergman08SWEBåstads GIF2,910,0           2,54 0,0


F11 Kula2.0 kg
15 jun 
Elin Lundberg08SWEIF Kronan8,00       
Ebba Holmén08SWEIFK Göteborg6,81       
Tyra Svedenborn08SWEIF Kronan6,76       
Izabella Movinger08SWEIFK Halmstad6,62       
Ida Klingener08SWELerum Friidrott6,57       
Elsa Skager08SWELerum Friidrott6,49       
Svea Van Eden08SWEVarbergs GIF6,02       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF5,43       
Lovisa Ek08SWEIFK Halmstad4,95       
10 Tuva Edvinsson08SWEBåstads GIF4,52       
11 Alma Engström08SWEIFK Halmstad4,35       
Elvira Helgesson08SWEÅhus FIKX       


F10 60m
Försök heat 1-0,115 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 9.74q       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad10.05q       
Sally Berg09SWEÄngelholms IF10.34q       
Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK10.50q       
Alva Lindström09SWEIFK Halmstad10.68q       
Tilda Parker09SWELaholms IF10.88        
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg11.00        

Försök heat 2-1,115 jun 
Hanna Hedberg09SWEIF Kronan 9.81q       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad10.28q       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad10.38q       
Ida Hernberg09SWEIK Sisu10.71        
Meja Grangéus09SWEFalkenbergs IK10.74        
Mira Elverius09SWELaholms IF10.75        
Vilma Tilander09SWEIFK Halmstad11.09        
Alice Bengtsson09SWELaholms IF12.08        

Final0,415 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 9.56       
Hanna Hedberg09SWEIF Kronan 9.70       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad10.13       
Sally Berg09SWEÄngelholms IF10.18       
Alva Lindström09SWEIFK Halmstad10.41       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad10.47       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad10.48       
Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK10.69       


F10 600m
Final15 jun 
Sally Berg09SWEÄngelholms IF 2:11.94       
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta 2:19.47       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad 2:21.07       
Vilma Tilander09SWEIFK Halmstad 2:25.16       
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg 2:26.35       
Ellen Johansson10SWEFalkenbergs IK 2:28.88       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad2:30.2m        manuell tid
Ida Hernberg09SWEIK Sisu 2:45.15       


F10 Längdzon
15 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta4,000,6       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad3,711,9       
Hanna Hedberg09SWEIF Kronan3,59-0,1       
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg3,452,6           3,36 1,4
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad3,361,6       
Alva Lindström09SWEIFK Halmstad3,320,0       
Elsa Krantz09SWEBohus IF3,290,4       
Astrid Hansson09SWEIFK Halmstad3,202,0       
Meja Grangéus09SWEFalkenbergs IK3,192,6           2,92 1,9
10 Sally Berg09SWEÄngelholms IF2,973,1           2,89 -0,1
11 Tilda Parker09SWELaholms IF2,960,0       
12 Mira Elverius09SWELaholms IF2,851,0       
13 Ida Hernberg09SWEIK Sisu2,81-0,9       
14 Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK2,69-0,9       
15 Alice Bengtsson09SWELaholms IF2,270,7       


F10 Kula2.0 kg
15 jun 
Lavinia Winstedt09SWEIS Göta7,46       
Ida Hernberg09SWEIK Sisu7,42       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad7,27       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad5,94       
Maja Andersson11SWEBåstads GIF5,55       
Hanna Hedberg09SWEIF Kronan5,42       
Sonja Molin09SWEFalkenbergs IK4,88       
Linnéa Holmén09SWEIFK Göteborg4,60       
Alva Lindström09SWEIFK Halmstad4,58       
10 Elma Edvinsson10SWEBåstads GIF4,57       
11 Meja Grangéus09SWEFalkenbergs IK4,24       
12 Julia Bergman10SWEBåstads GIF4,15       
13 Sally Berg09SWEÄngelholms IF3,97       
14 Alice Bengtsson09SWELaholms IF3,76       
15 Tilda Parker09SWELaholms IF3,73       


F9 60m
Försök heat 1-2,715 jun 
Emina Höst10SWELaholms IF10.55q       
Ellen Johansson10SWEFalkenbergs IK11.07        
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad11.19        
Tuva Kälebo10SWEIFK Halmstad11.26        
Alice Cedergren10SWEVarbergs GIF11.43        
Aprilia Ahnfelt10SWEBåstads GIF11.50        
Meira Johansson10SWEÄngelholms IF11.58        

Försök heat 2-0,215 jun 
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö10.20q       
Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden10.25q       
Alva Zettergren10SWEVarbergs GIF10.62        
Signe Lindblad10SWELaholms IF10.68        
Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad10.78        
Julia Bergman10SWEBåstads GIF11.23        
Lily Björk11SWEIFK Halmstad11.34        
Beatrice Nordström10SWEIFK Halmstad11.47        

Försök heat 3-2,115 jun 
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad 9.99q       
Agnes Elm10SWEMalmö AI10.03q       
Nova Siljan10SWEIFK Halmstad10.05q       
Maja Andersson11SWEBåstads GIF10.06q       
Ebba Sundin10SWEFalkenbergs IK10.61q       
Thelma Elmeljung10SWEÄngelholms IF10.61        
Elma Edvinsson10SWEBåstads GIF10.62        
Hedvig Bohman11SWEIFK Halmstad12.92        

Final-1,115 jun 
Nova Siljan10SWEIFK Halmstad 9.85       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad 9.92       
Agnes Elm10SWEMalmö AI10.02       
Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden10.04       
Maja Andersson11SWEBåstads GIF10.12       
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö10.19       
Emina Höst10SWELaholms IF10.36       
Ebba Sundin10SWEFalkenbergs IK10.47       


F9 Längdzon
15 jun 
Thelma Elmeljung10SWEÄngelholms IF3,590,0       
Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden3,450,2       
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö3,440,0       
Fenja Fernbrant10SWEIFK Halmstad3,39-2,18       
Maja Andersson11SWEBåstads GIF3,32-1,9       
Nova Siljan10SWEIFK Halmstad3,30-0,47       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad3,170,0       
Agnes Elm10SWEMalmö AI3,15-0,4       
Emina Höst10SWELaholms IF3,110,4       
10 Ebba Sundin10SWEFalkenbergs IK3,10-0,1       
11 Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad3,060,0           3,00 0,0
12 Alva Zettergren10SWEVarbergs GIF3,060,0           2,81 -1,8
13 Signe Lindblad10SWELaholms IF3,020,0       
14 Elma Edvinsson10SWEBåstads GIF3,00-2,5       
15 Ellen Johansson10SWEFalkenbergs IK2,97-0,5       
16 Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad2,93-0,2       
17 Aprilia Ahnfelt10SWEBåstads GIF2,800,3       
18 Beatrice Nordström10SWEIFK Halmstad2,750,5       
19 Alice Cedergren10SWEVarbergs GIF2,71-1,9       
20 Meira Johansson10SWEÄngelholms IF2,650,0       
21 Lily Björk11SWEIFK Halmstad2,60-0,7       
22 Julia Bergman10SWEBåstads GIF2,59-0,1       
23 Tuva Kälebo10SWEIFK Halmstad2,490,0       
24 Hedvig Bohman11SWEIFK Halmstad2,330,0       


F9 Boll300 g
15 jun 
Agnes Elm10SWEMalmö AI18,56       
Otilia Isberg10SWEFIK Färjestaden16,99       
Olivia Ståhl10SWEIFK Halmstad15,40       
Elma Edvinsson10SWEBåstads GIF14,32       
Alice Cedergren10SWEVarbergs GIF14,11       
Nowa Hultin10SWEIFK Sävsjö13,93       
Maja Andersson11SWEBåstads GIF13,70       
Telma Tagesson10SWEIFK Halmstad13,32       
Alva Zettergren10SWEVarbergs GIF12,87       
10 Joline Arnrup10SWEIFK Halmstad12,42       
11 Aprilia Ahnfelt10SWEBåstads GIF12,30       
12 Nova Siljan10SWEIFK Halmstad12,20       
13 Tuva Kälebo10SWEIFK Halmstad11,45       
14 Julia Bergman10SWEBåstads GIF10,98       
15 Meira Johansson10SWEÄngelholms IF9,61       
16 Hedvig Bohman11SWEIFK Halmstad9,48       
17 Thelma Elmeljung10SWEÄngelholms IF9,09       
18 Lily Björk11SWEIFK Halmstad7,42       


S1, U 100m
Final0,716 jun 
Caroline Arvidsson89SWEIFK Halmstad17.03       
Emma Carlsson86SWEIFK Halmstad20.92       
Patrik Svanberg76SWEIFK Halmstad27.32       


S1, U 200m
Final1,916 jun 
Caroline Arvidsson89SWEIFK Halmstad37.22       
Emma Carlsson86SWEIFK Halmstad52.44       


S1, U Längd
16 jun 
Caroline Arvidsson89SWEIFK Halmstad3,510,0       


S1, U Kula4.0 kg
16 jun 
Patrik Svanberg76SWEIFK Halmstad6,38       
Emma Carlsson86SWEIFK Halmstad3,83       



© Track & Field, Christer Falk