RESULTAT mellan 06 jul och 08 jul
Öresundsspelen 2018-07-06/08
Heden, Helsingborg
IFK Helsingborg
Uppdaterad: 2018-07-13
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
M 100m
Försök heat 12,18 jul Qualisys Photofinish 
Adam Denguir94SWEUllevi FK10.77q       
Philip Nilsson95SWEIFK Lund10.80q       
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK11.26q       
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.48q       
Hossan Amoud86SWEFalkenbergs IK12.47        
Steffen Erdmann87GERStralsund TSV 186013.05        

Försök heat 2-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK11.03q       
Oscar Hjerm97SWEKA 2 IF11.10q       
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott11.74q       
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS12.01q       
Sven Obenhaus89GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen12.01        
Robin Noping96SWEIF Kville12.09        
Peter Lindgren60SWEIFK Helsingborg13.71        

Final2,58 jul Qualisys Photofinish 
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK10.74       
Philip Nilsson95SWEIFK Lund10.82       
Oscar Hjerm97SWEKA 2 IF10.95       
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK11.20       
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient11.54       
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott11.55       
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS11.78       
Adam Denguir94SWEUllevi FKej start       


M 200m
Försök heat 12,27 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg21.69q       
Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.69q       
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik21.98q       
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg22.17q       
Kasper Andersson97DENGreve Atletik22.22q       
Lukas Weilharter98AUTDSG Wien22.40q       
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF22.44q       

Försök heat 24,17 jul Qualisys Photofinish 
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg22.57q       
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg22.62q       
David Outzen98DENHvidovre Atletik22.81q       
Johan Carlsson99SWETrollhättan FIK22.87q       
Andreas Schou98DENKorsör AM22.95q       
Daniel Sjölin00SWEHöörs IS23.23q       
Magnus Nielsen91SWEIFK Lundbröt        

Försök heat 32,17 jul Qualisys Photofinish 
Tim Jahn93GERLC Taucha23.34q       
Linus Leveau97SWEIFK Helsingborg23.36q       
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik23.71q       
Max Spitzner91GERSV Automation 61 Leipzig24.35        
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK25.80        
Peter Lindgren60SWEIFK Helsingborg27.70        

Försök heat 42,67 jul Qualisys Photofinish 
Sven Obenhaus89GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen24.07        
Anton Andersson00SWEVarbergs GIF24.16        
Robin Noping96SWEIF Kville24.89        
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg24.99        
Andreas Uggen 92DENHvidovre Atletik26.23        
Simon Mathiasen96DENHvidovre Atletikej start        

Finalheat 13,27 jul Qualisys Photofinish 
Alexander Lesser93SWEUllevi FK21.56       
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg21.65       
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik22.06       
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF22.24       
Lukas Weilharter98AUTDSG Wien22.32       
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg22.68       
Kasper Andersson97DENGreve Atletikej start       
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborgej start       

Finalheat 22,97 jul Qualisys Photofinish 
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg22.51       
David Outzen98DENHvidovre Atletik22.93       
Johan Carlsson99SWETrollhättan FIK22.96       
Andreas Schou98DENKorsör AM23.04       
Linus Leveau97SWEIFK Helsingborg23.56       
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik23.69       
Tim Jahn93GERLC Tauchaej start       
Daniel Sjölin00SWEHöörs ISej start       


M 400m
Finalheat 18 jul 
Nick Ekelund-Arenander89SWEMalmö AI47.60    1   
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik49.26    2   
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg50.46    3   
Johan Brasch98SWEWärnamo SK51.23    4   
Yusuf Alin95DENAmager AC51.35    5   
Mathias Söder99SWEUllevi FK51.82    6   
Lukas Weilharter98AUTDSG Wienej start    -   

Finalheat 28 jul 
David Outzen98DENHvidovre Atletik52.63    7   
Robin Sterner91SWEMalmö AI53.54    8   
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik54.07    9   
Michael Hansson96SWEIS Göta54.42    10   
Max Spitzner91GERSV Automation 61 Leipzig55.18    11   
Zeth Söderlund97SWEEslövs AI55.36    12   
Martin Åkerlöf Exler80SWEIS Göta56.93    13   
Magnus Nielsen91SWEIFK Lundej start    -   


M 800m
Final6 jul 
Mathias Söder99SWEUllevi FK 1:58.46       
Jesper Bokefors94SWEMalmö AI 2:03.41       
Hassan Jirrabey93SWEMalmö AI 2:03.61       
David Canmo01SWETrollhättan FIK 2:04.38       
Michael Hansson96SWEIS Göta 2:06.79       
Martin Åkerlöf Exler80SWEIS Göta 2:10.50       
Nils Büthe00GERSpVg Laatzen 2:12.15       
Mike Bakker74SWEIS Göta 2:13.61       
Mikael Larsson92SWEIF Göta Karlstad 2:25.15       


M 1500m
Final7 jul 
Elliot Anderstedt01SWEHöörs IS 4:21.02       
David Canmo01SWETrollhättan FIK 4:22.53       
Michael Nordahl01SWEYstads IF 4:27.50       
Oliver Thernøe96DENKorsör AM 4:27.68       
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville 4:27.80       
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 4:30.06       
Mike Bakker74SWEIS Göta 4:30.65       
Oskar Karlsson02SWESK Graal 4:33.06       
Robert Kahl00GERFreiberger PSV 4:51.43       
Erik Albin02SWEIFK Helsingborgej start       


M 5000m
Final6 jul 
Björn Östenson93SWERyssbergets IK15:36.55        9:25.10
Tomas Karlsson83SWEAnderstorps OK16:29.58        9:59.13
Max Harris93SWEIFK Halmstad17:12.50        10:18.81
BG Nilensjö63SWEIS Göta18:24.40        10:49.94
Emil Pålsson89SWEIS Göta18:52.54        11:19.54
Chris Daanen59SWEIS Göta18:56.84        11:19.88
Thomas Rödin81SWEIS Göta18:58.79        11:23.89
Stefan Hohenstein67GERStralsund TSV 186020:19.86        12:12.09
Lars Bernard69GERDresden DSC 189821:46.90        12:36.67


M Häck 110m107 cm
Final3,57 jul Qualisys Photofinish 
Oscar Hjerm97SWEKA 2 IF14.26        M 1:a
Gjert Höie Sjursen00NORIL Gneist14.76        P19 100cm 1:a
James Gaudiello98SWEMalmö AI15.10        M 2:a
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping15.17        P19 100cm 2:a
Jacob Lenz99SWEIFK Lund15.36        P19 100cm 3:a


M Häck 400m91 cm
Final6 jul 
Johan Brasch98SWEWärnamo SK55.95       
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping58.04       
Jonathan Borg99SWETrollhättan FIK58.33       
Andreas Carlsson78SWEIFK Halmstad67.86       
Mathias Mørk97DENAarhus 1900 A/Mej start       


M Höjd
7 jul 
Hamdi Allamine97QATQatar215       
Kenneth Pedersen97DENSparta Atletik205       
Simon Throgen97SWEIF Göta Karlstad193       
Fabian Breit98AUTDSG Wien185       
Viktor Husmark92SWEUllevi FK185       
Markus Asplund98SWEIF Göta Karlstad185       


M Stav
7 jul 
Henrik Johanssson85SWEFIF Gnistan395       


M Längd
8 jul 
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient6,611,0       
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK6,54-1,7       
Richard Heikkilä98SWEMölndals AIK6,511,0       
Jens Mattisson 85SWEVittsjö GIK6,501,0       
Sebastian Holmberg87SWEIFK Lund5,540,0       
Steffen Erdmann87GERStralsund TSV 18605,020,8       


M Tresteg
7 jul 
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI15,062,6           0,00
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott14,183,4           14,02 1,6
Martin Selin95SWEUllevi FK13,681,3       
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden13,421,6       
Oscar Söderbergh96SWEUllevi FK13,203,3           0,00
Gustav Tartu02SWEIF Kville13,193,4           13,10 0,8
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS12,641,7       
Viktor Johansson97SWEUllevi FK12,522,3           0,00
Hanna Gille96SWESävedalens AIK11,792,5           0,00 UT


M Kula7.26 kg
8 jul 
Kristo Galeta83ESTEstland19,19       
Viktor Gardenkrans95SWEMalmö AI17,41       
Arwid Koskinen93SWEUllevi FK17,25       
Rait Sinijärv81ESTEstland15,23       
Dan Lindahl60SWEIFK Lund9,59       


M Diskus2.0 kg
8 jul 
Axel Härstedt87SWEMalmö AI61,50       
Ola Stunes Isene95NORSturla57,06       
Andreas Ellegaard93DENSparta Atletik54,70       
Emil Mikkelsen90DENOdense Atletik54,26       
Andreas Riber Thordahl91DENKöge Atletik50,62       
Kevin Fankl95SWEUllevi FK40,33       
Frederik Riber97DENKöge Atletik37,66       
Steffen Mertov94DENOdense Atletik37,60       
Dan Lindahl60SWEIFK Lund27,78       


M Slägga7.26 kg
6 jul 
Tim Söderqvist95SWEHälle IF64,36       
Stefan Kvist87SWEAlvesta FI62,52       
Thobias Thorwid91SWEStockholm Snipers IF26,29       


M Spjut800 g
7 jul 
Sebastian Thörngren93SWEIFK Växjö66,97       
Isak Oskarsson96SWEIFK Växjö66,94       
Olof Hansson86SWEHässelby SK65,46       
Theodor Thor93SWEThorengruppen TFC58,53       
Zaher Rostom91SWEFalkenbergs IK53,29       
Mikkel Hansen93DENKöbenhavns IF46,67       
Fabian Breit98AUTDSG Wien26,98       
Steffen Erdmann87GERStralsund TSV 186023,09       
Lukas Weilharter98AUTDSG Wien17,92       


P19 100m
Försök heat 10,68 jul Qualisys Photofinish 
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.96q       
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad11.27q       
Sergej Brukner99AUTDSG Wien11.36q       
Tim Max Marien00GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz11.84        
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg12.34        
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS12.47        
Simon Wennolf00SWEIFK Lundej start        

Försök heat 20,48 jul Qualisys Photofinish 
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.27q       
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF11.35q       
Johan Carlsson99SWETrollhättan FIK11.57q       
Gjert Höie Sjursen00NORIL Gneist11.59q       
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.78q       
Ludvig Jönsson00SWEIFK Växjö11.79        

Final4,68 jul Qualisys Photofinish 
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg11.02       
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.04       
Sergej Brukner99AUTDSG Wien11.06       
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF11.07       
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.41       
Gjert Höie Sjursen00NORIL Gneist11.46       
Johan Carlsson99SWETrollhättan FIKej start       
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstadej start       


P19 400m
Final8 jul 
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF51.75       
Jonathan Borg99SWETrollhättan FIK51.99       
Sergej Brukner99AUTDSG Wien52.53       
Niclas Schulz00GERLAC Mühl Rosin54.95       
Robert Kahl00GERFreiberger PSV57.26       
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg57.38       


P19 Höjd
7 jul 
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden193       
Tim Max Marien00GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz181       
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS166       


P19 Längd
8 jul 
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad6,820,5       
Gjert Höie Sjursen00NORIL Gneist6,730,0       
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF6,571,6       
Niclas Schulz00GERLAC Mühl Rosin5,920,0       
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS5,792,1           5,69 -1,0
Tim Max Marien00GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz5,79-1,0           5,65 -0,2
Ludvig Jönsson00SWEIFK Växjö4,970,0       


P19 Kula6.0 kg
8 jul 
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK14,75       
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist11,53       


P19 Diskus1.75 kg
8 jul 
Erik Vestlund99SWEKils AIK46,58       
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK37,40       
Gjert Höie Sjursen00NORIL Gneist34,72       


P19 Spjut800 g
7 jul 
Jacob Binou Nielsen00DENKorsör AM56,91       
Ozzie Hinshaw00SWEMotala AIF52,95       
Luca Fröhle00GERBad Doberaner43,50       
Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK41,83       
Hampus Borgemyr00SWETrollhättan FIK41,35       
Niclas Schulz00GERLAC Mühl Rosin39,23       
Nils Büthe00GERSpVg Laatzen34,53       
Sergej Brukner99AUTDSG Wien23,87       


P17 100m
Försök heat 11,58 jul Qualisys Photofinish 
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd11.43q       
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV11.65q       
Fredrik Grund02SWEIF Kville11.77        
Simon Avramsson02SWEIK Ymer11.79        
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand Erbisdorf11.92        
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien12.04        
Emil Bengtsson02SWEIF Kville12.10        
Isac Engman02SWEMalmö AI12.16        
Jonathan Reifegerste02GERSSV 91 Brand Erbisdorfej start        

Försök heat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.13q       
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg11.33q       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.68q       
Arvid Wolf01GERFreiberger PSV11.82        
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK11.95        
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS12.09        
Martin Hoffmann02GERStralsund TSV 186012.48        

Försök heat 30,88 jul Qualisys Photofinish 
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebro11.41q       
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.63q       
Niklas Uth02GERSV Lindenau 184811.70q       
Mahdi Ahmadi01SWEIFK Växjö11.72        
Elias Hedner02SWEMalmö AI11.86        
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF11.95        
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad12.29        

Final2,98 jul Qualisys Photofinish 
Caleb Conable01SWEMalmö AI10.92       
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg11.14       
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd11.25       
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.43       
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV11.62       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjöej start       
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebroej start       
Niklas Uth02GERSV Lindenau 1848ej start       


P17 200m
Försök heat 12,47 jul Qualisys Photofinish 
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg22.49q       
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd22.80q       
Niklas Uth02GERSV Lindenau 184823.00q       
Tobias Windjusveen02NORTyrving IL23.02q       
Haakon Petersen Amble01NORTyrving IL23.06q       
Anton Runemar02SWETurebergs FK23.25q       
Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS23.47q       
Tobias Andersson02DENGreve Atletik23.57        

Försök heat 22,97 jul Qualisys Photofinish 
Elias Hedner02SWEMalmö AI23.57        
Mahdi Ahmadi01SWEIFK Växjö23.58        
Arvid Wolf01GERFreiberger PSV23.95        
Emil Bengtsson02SWEIF Kville24.27        
Isac Engman02SWEMalmö AI24.32        
Martin Hoffmann02GERStralsund TSV 186024.49        
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF25.03        

Försök heat 33,87 jul 
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand Erbisdorf23.46q       
Simon Avramsson02SWEIK Ymer24.17        
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad24.82        
Hugo Larsson02SWEÅhus FIK25.13        
Tobias Ryden01SWEIF Kville25.16        
Gabriel Bexvall02SWEIF Kronanej start        
Caleb Conable01SWEMalmö AIej start        

Final2,27 jul Qualisys Photofinish 
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg22.40       
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd22.84       
Niklas Uth02GERSV Lindenau 184823.02       
Tobias Windjusveen02NORTyrving IL23.05       
Haakon Petersen Amble01NORTyrving IL23.24       
Anton Runemar02SWETurebergs FK23.29       
Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS23.62       
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand Erbisdorfej start       


P17 400m
Finalheat 18 jul 
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg51.67    1   
Niklas Uth02GERSV Lindenau 184852.15    2   
Nahom Hailu01SWEIF Göta Karlstad52.96    3   
David Canmo01SWETrollhättan FIK53.74    4   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville54.19    5   
Melvin Johansson01SWEIF Kville54.20    6   

Finalheat 28 jul 
Niklas Müller02GERVfl Spremberg55.00    7   
Truls Månsson02SWEÅhus FIK55.34    8   
Anton Larsson02SWEMalmö AI55.48    9   
Tobias Ryden01SWEIF Kville56.38    10   
Emil Bengtsson02SWEIF Kville56.91    11   
Karl Lindgren01SWEIS Göta57.61    12   


P17 800m
Finalheat 16 jul 
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 2:03.24    1   
Kevin Bodén02SWEMotala AIF 2:03.80    2   
Biniam Habtom01SWEÅhus FIK 2:04.70    3   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville 2:05.09    4   
Melvin Johansson01SWEIF Kville 2:05.29    5   
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 2:05.55    7   
Niklas Müller02GERVfl Spremberg 2:05.79    8   
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 2:08.23    10   

Finalheat 26 jul 
Tadesse Johansson03SWEAIK Friidrott 2:05.39    6   
Michael Nordahl01SWEYstads IF 2:07.48    9   
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand Erbisdorf 2:09.91    11   
Simon Öberg03SWEVästerås FK 2:10.01    12   
Erik Albin02SWEIFK Helsingborg 2:12.87    13   
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 2:13.59    14   
Karl Lindgren01SWEIS Göta 2:14.08    15   
Anton Larsson02SWEMalmö AIej start    -   


P17 3000m
Final6 jul 
Oskar Karlsson02SWESK Graal10:00.65       
Timo Hinterndorfer04AUTDSG Wien10:28.01       
Lasse Bernarnd04GERDresden DSC 189811:55.21       
Paul Engler03GERDresden DSC 189812:19.27       


P17 Häck 110m91 cm
Försök heat 13,07 jul 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö15.14q       
Anton Hermansson02SWEHögby IF15.19q       
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien15.70q       
Fredrik Grund02SWEIF Kville15.74q       

Försök heat 21,47 jul 
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK14.90q       
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.65q       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF15.85q       
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF16.71q       
Jonathan Reifegerste02GERSSV 91 Brand Erbisdorf17.88        

Final2,47 jul Qualisys Photofinish 
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK14.88       
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.09       
Anton Hermansson02SWEHögby IF15.16       
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF15.60       
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien15.67       
Fredrik Grund02SWEIF Kville15.84       
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIFbröt       
Edvin Månsson02SWEIFK Växjöej start       


P17 Häck 300m84 cm
Final6 jul 
Anton Hermansson02SWEHögby IF41.10       
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien41.42       


P17 Höjd
8 jul 
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien183       
Vincent Jens Posmyk01GERSC DHfK Leipzig179       
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS175       
Hugo Schoug02SWEWärnamo SK166       
Julian Pink02GERVfl Spremberg156       
Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde156       
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand ErbisdorfX       


P17 Stav
8 jul 
Oscar Løwenstein02DENHelsingör IF407       
Nils Jensen01SWESävedalens AIK357       
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan300       


P17 Längd
7 jul 
Caleb Conable01SWEMalmö AI7,295,8           5,61 1,8
Andreas Ehn01SWEIK Ymer6,472,3           0,00
Arvid Wolf01GERFreiberger PSV6,463,9           5,89 2,0
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK6,333,6           6,15 1,8
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI6,211,1       
Bruno Boysen01GERRostock 1 LAV6,170,9       
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS6,112,1           0,00
Filip Lindh01SWEIFK Växjö5,953,4           5,77 0,8
Julius Hühnel03GERRostock 1 LAV5,932,1           0,00
10 Erik Ljungberg Bergelin02SWEHöörs IS5,542,2           0,00
11 Rupert Schenk01GERSC Potsdam5,533,0           5,36 1,6
12 Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde5,522,6           5,06 1,4
13 Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad5,433,4           0,00
14 Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien5,381,2       
15 Martin Hoffmann02GERStralsund TSV 18605,304,0           4,77 1,1
16 Hugo Schoug02SWEWärnamo SK5,203,2           0,00
17 Hugo Larsson02SWEÅhus FIK5,121,9       
18 Julian Pink02GERVfl Spremberg4,442,6           0,00
Fredrik Grund02SWEIF KvilleX       
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand ErbisdorfX       


P17 Kula5.0 kg
7 jul 
Andreas Henriksson02SWEMalmö AI14,75       
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS12,66       
Jesper Nordström02SWEIF Kville9,30       
Julian Pink02GERVfl Spremberg9,09       
Rasmus Post Meyhoff02DENKöge Atletik9,02       


P17 Diskus1.5 kg
8 jul 
Rupert Schenk01GERSC Potsdam44,92       
William Lanndalen01SWEIF Kville43,80       
Anders Vik03NORFIL AKS-7742,68       
Andreas Henriksson02SWEMalmö AI42,26       
Hampus Wallin02SWEHovslätts IK36,00       
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS35,82       
Fredrik Grund02SWEIF Kville33,84       
John Eric Heintke01GERVfl Spremberg31,88       
Erik Lindberg02SWEÅhus FIK29,92       
10 Rasmus Post Meyhoff02DENKöge Atletik29,74       
11 Axel Heander02SWEIFK Lund27,52       


P17 Slägga5.0 kg
6 jul 
Andreas Henriksson02SWEMalmö AI65,78       
Leo Bystedt03SWEVästerås FK55,45       
Hampus Wallin02SWEHovslätts IK55,20       
William Lanndalen01SWEIF KvilleX       


P17 Spjut700 g
7 jul 
Lionel Afan Strasser02AUTDSG Wien52,75       
William Lanndalen01SWEIF Kville51,17       
Fredrik Grund02SWEIF Kville43,82       
Arvid Wolf01GERFreiberger PSV42,56       
Kevin Reusch01GERSSV 91 Brand Erbisdorf42,17       
Levi Schulz02GERSG Gaselan Fürstenwalde41,13       
Julian Pink02GERVfl Spremberg40,39       
John Eric Heintke01GERVfl Spremberg37,86       


P15 80m
Försök heat 10,08 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.55q       
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad 9.69q       
Eddie Uhlmann03GERFreiberger PSV 9.98        
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad10.10        
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 184810.36        
Maximilian Sippach03GERDresden DSC 189810.40        
Jan Maas03GERLAZ Regio Herford10.99        

Försök heat 21,48 jul Qualisys Photofinish 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.57q       
Louis Ziegert03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.58q       
Maximilian Eggers03GERBad Doberaner 9.77q       
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF 9.85q       
David Thid03SWETyresö FK 9.91        
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK10.00        
Valentino Thomas03GERSSV 91 Brand Erbisdorf10.90        

Försök heat 30,18 jul Qualisys Photofinish 
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf 9.58q       
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.62q       
Julius Hühnel03GERRostock 1 LAV 9.95        
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI10.24        
Niclas Tom03GERStralsund TSV 186010.68        
Claes Astrabeck03SWETrollhättan FIK10.72        

Final2,28 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.38       
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad 9.40       
Louis Ziegert03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.47       
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.48       
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf 9.48       
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.48       
Maximilian Eggers03GERBad Doberaner 9.52       
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF 9.77       


P15 300m
Finalheat 17 jul Qualisys Photofinish 
Mattias Andersson03SWEÖresund FK37.70    1   
Tadesse Johansson03SWEAIK Friidrott38.82    3   
Eddie Uhlmann03GERFreiberger PSV39.43    4   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK40.38    6   
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF40.99    7   
Albin Lago03SWEGenarps IF41.70    9   
Niclas Tom03GERStralsund TSV 186044.38    11   

Finalheat 27 jul Qualisys Photofinish 
Maximilian Eggers03GERBad Doberaner38.43    2   
Valentin Rupp03AUTDSG Wien40.32    5   
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg41.34    8   
Claes Astrabeck03SWETrollhättan FIK41.96    10   
Lilli Schmidt03GERStralsund TSV 186048.46    -    ut
Paul Engler03GERDresden DSC 1898ej start    -   
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 1898ej start    -   
Valentino Thomas03GERSSV 91 Brand Erbisdorfej start    -   


P15 800m
Finalheat 18 jul 
Tadesse Johansson03SWEAIK Friidrott 2:06.55    1   
Vidar Arvidsson03SWEUpsala IF 2:08.53    2   
Albin Lago03SWEGenarps IF 2:11.03    3   
Carl Erixon03SWEMölndals AIK 2:11.17    4   
Simon Öberg03SWEVästerås FK 2:11.97    5   
Valentin Rupp03AUTDSG Wien 2:13.76    6   
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg 2:15.38    7   
Love Ramhult03SWEIK Ymer 2:21.35    8   

Finalheat 28 jul 
Vilmer Andersson04SWETrollhättan FIK 2:21.66    9   
Timo Hinterndorfer04AUTDSG Wien 2:25.56    10   
Lennert Burghardt04GERSC Neubrandenburg 2:26.12    11   
Paul Engler03GERDresden DSC 1898 2:30.00    12   
Lasse Bernarnd04GERDresden DSC 1898 2:32.24    13   
Filip Sundin04SWEIF Göta Karlstad 2:35.58    14   
Love Offrell05SWEMalmö AI 2:49.70    15   
Wilhelm Kurz04GERLC Tauchaej start    -   


P15 Hinder 1500m76 cm
Final6 jul 
Carl Erixon03SWEMölndals AIK 4:56.63        P15 1:a
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 5:03.83        P15 2:a
Valentino Thomas03GERSSV 91 Brand Erbisdorf 5:29.66        P15 3:a
Yoko Zyka02AUTDSG Wien 5:31.80        F17 1:a
Frida Palmqvist03SWEMölndals AIK 5:46.12        F17 2:a
Sabina Aumo03SWEHälle IF 5:54.92        F17 3:a
Josefine Geist02GERSSV 91 Brand Erbisdorf 6:31.07        F17 4:a


P15 Häck 80m84 cm
Försök heat 12,87 jul 
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 184811.45q       
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 189811.76q       
Anton Gallas04GERVfl Spremberg12.20q       
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin12.41        
Gustav Nylander04SWEMalmö AI12.93        
Felix Redl03AUTDSG Wien15.13        

Försök heat 22,27 jul 
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK11.57q       
Liam Zippert04GERBad Doberaner12.03q       
Franz Puchta04GERSC Neubrandenburg12.29        
Hardy Demel04GERVfl Spremberg12.32        
Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik12.57        
Jan Maas03GERLAZ Regio Herford13.61        

Försök heat 33,67 jul 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI11.18q       
David Thid03SWETyresö FK11.91q       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin12.04q       
Karl Fütterer03GERRostock 1 LAV12.82        
Denny Stollhoff04GERSC Neubrandenburg15.26        
Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herfordej start        

Final3,57 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI10.99       
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK11.12       
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 184811.47       
Anton Gallas04GERVfl Spremberg11.69       
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 189811.77       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin11.88       
David Thid03SWETyresö FK11.99       
Liam Zippert04GERBad Doberaner13.83       


P15 Häck 300m76 cm
Final6 jul 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI40.56        Rek.
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK40.62       
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 184841.88       
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK42.49       
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan45.69       
Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herford53.50       
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstadej start       


P15 Höjd
8 jul 
Wilhelm Kopp03DENSparta Atletik190       
Eddie Uhlmann03GERFreiberger PSV182       
Karl Fütterer03GERRostock 1 LAV173       
David Thid03SWETyresö FK169       
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 1898169       
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 1848161       
Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik161       


P15 Längd
6 jul 
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf6,311,1       
David Thid03SWETyresö FK6,180,0       
Julius Hühnel03GERRostock 1 LAV5,880,0       
Maximilian Eggers03GERBad Doberaner5,680,0       
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 18985,621,1       
Louis Ziegert03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz5,420,8       
Birk Van De Boel03SWEMalmö AI5,080,0       
Maximilian Sippach03GERDresden DSC 18985,010,0       
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan4,970,6       
10 Karl Fütterer03GERRostock 1 LAV4,961,1       
11 Niclas Tom03GERStralsund TSV 18604,820,5       
12 Paul Engler03GERDresden DSC 18984,600,9       
Jan Bach03GERSV Lindenau 1848X       


P15 Tresteg
7 jul 
Eric Hoffmann03GERDresden DSC 189811,721,3       
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan11,322,3           11,13 2,0
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI10,943,4           9,65 1,8
Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herford10,415,5           10,06 1,2


P15 Kula4.0 kg
7 jul 
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf15,02       
Anders Vik03NORFIL AKS-7713,46       
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad12,72       
Fabian Steene03SWEIF Kville12,59       
Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0411,73       
Wilhelm Kopp03DENSparta Atletik11,34       
Lennert Burghardt04GERSC Neubrandenburg10,36       
Axel Olausson03SWEIF Kville9,20       
Maximilian Sippach03GERDresden DSC 18989,17       


P15 Diskus1.0 kg
7 jul 
Anders Vik03NORFIL AKS-7753,74       
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf46,68       
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan40,18       
Hugo Karsamo04SWESkruvs IF40,16       
Alexander Karlsson04SWESkruvs IF39,32       
Hardy Demel04GERVfl Spremberg37,20       
Felix Steene04SWEIF Kville33,12       
Axel Olausson03SWEIF Kville30,66       
Maximilian Sippach03GERDresden DSC 189825,82       
10 Lennert Burghardt04GERSC Neubrandenburg23,80       
11 Jan Maas03GERLAZ Regio Herford20,88       
Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 04X       
André Bergenhem03SWEIFK HalmstadX       


P15 Spjut600 g
8 jul 
Marlon Müller03GERSSV 91 Brand Erbisdorf48,22       
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad45,89       
Markus Lietzberg03GERSV Lindenau 184844,75       
Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0440,64       
Fabian Steene03SWEIF Kville37,43       
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad36,61       
Valentin Rupp03AUTDSG Wien34,51       
Wilhelm Kopp03DENSparta Atletik29,01       
Valentino Thomas03GERSSV 91 Brand Erbisdorf28,60       
10 Jan Maas03GERLAZ Regio Herford26,24       
11 Felix Redl03AUTDSG Wien23,05       


P14 80m
Försök heat 1-2,88 jul Qualisys Photofinish 
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna10.12q       
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin10.27q       
Love Björnson04SWEKA 2 IF10.77        
Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herford10.78        
Sixten Hjalmarsson04SWEIFK Helsingborg10.87        
Olle Holmberg04SWEIFK Trelleborg10.99        
Denny Stollhoff04GERSC Neubrandenburg11.03        

Försök heat 2-2,08 jul Qualisys Photofinish 
Hardy Frank04GERSC Neubrandenburg10.11q       
Isak Holgersson04SWEIFK Lund10.23q       
Joel Ring04SWEIFK Trelleborg10.51q       
Casper Johansson04SWEIFK Helsingborg10.66        
Janne Mergenthal04GERRostock 1 LAV10.71        
Leo Zikovic04SWEIF Kville11.11        
Wilhelm Kurz04GERLC Taucha11.18        
Elias Lindberg04SWEKlippans FK12.15        

Försök heat 3-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Franz Puchta04GERSC Neubrandenburg10.07q       
Anton Gallas04GERVfl Spremberg10.29q       
Liam Zippert04GERBad Doberaner10.32q       
Patrick Dietrich04GERLC Taucha10.53        
Bjarne Gebhardt04GERSC Neubrandenburg10.85        
Mathies Schreiber04GERLAC Mühl Rosin10.90        
Elliot Erhagen04SWEHöganäs Friidrottsförening11.11        
Felix Steene04SWEIF Kvilleej start        

Final3,68 jul Qualisys Photofinish 
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna 9.58       
Franz Puchta04GERSC Neubrandenburg 9.83       
Hardy Frank04GERSC Neubrandenburg 9.91       
Isak Holgersson04SWEIFK Lund 9.94       
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin10.05       
Anton Gallas04GERVfl Spremberg10.19       
Liam Zippert04GERBad Doberaner10.22       
Joel Ring04SWEIFK Trelleborg10.25       


P14 300m
Finalheat 17 jul Qualisys Photofinish 
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin39.01    1   
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK39.46    2   
Patrick Dietrich04GERLC Taucha41.09    5   
Love Björnson04SWEKA 2 IF42.05    7   
Wilhelm Kurz04GERLC Taucha42.89    9   
Alessandro Greco05AUTDSG Wien43.14    10   

Finalheat 27 jul Qualisys Photofinish 
Franz Puchta04GERSC Neubrandenburg41.05    4   
Vilmer Andersson04SWETrollhättan FIK42.53    8   
Janne Mergenthal04GERRostock 1 LAV43.40    11   
Sofus Olivarius Vølund04DENSparta Atletik43.75    12   
Denny Stollhoff04GERSC Neubrandenburg44.28    14   
Mathies Schreiber04GERLAC Mühl Rosin44.72    16   

Finalheat 37 jul Qualisys Photofinish 
Hardy Frank04GERSC Neubrandenburg40.60    3   
Casper Johansson04SWEIFK Helsingborg41.91    6   
Bjarne Gebhardt04GERSC Neubrandenburg43.89    13   
Leo Zikovic04SWEIF Kville44.65    15   
Elias Lindberg04SWEKlippans FK49.73    17   


P14 Höjd
6 jul 
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin170       
Liam Zippert04GERBad Doberaner160       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin160       
Hardy Demel04GERVfl Spremberg151       
Patrick Dietrich04GERLC Taucha151       
Janne Mergenthal04GERRostock 1 LAV151       
Anton Rosslin04SWELomma FIK151       
Filip Sundin04SWEIF Göta Karlstad146       


P14 Stav
8 jul 
William Asker04SWEIF Kville328       
Julius Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF317       
Felix Steene04SWEIF Kville317       
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad210       
Joseph Lindvall04SWEMalmö AIX       


P14 Längd
8 jul 
Nils Seefeldt04GERLAC Mühl Rosin5,750,0       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin5,550,0       
Liam Zippert04GERBad Doberaner5,450,0       
Jonatan Lindh04SWEIK Hakarpspojkarna5,440,0       
Janne Mergenthal04GERRostock 1 LAV5,420,0       
Felix Steene04SWEIF Kville5,360,0       
Hardy Frank04GERSC Neubrandenburg5,170,0       
Patrick Dietrich04GERLC Taucha5,040,0       
Love Björnson04SWEKA 2 IF5,020,0           4,93
10 Anton Gallas04GERVfl Spremberg5,020,0           0,00
11 Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg4,990,0           4,49
12 Franz Puchta04GERSC Neubrandenburg4,99-0,6           0,00
13 Gustav Nylander04SWEMalmö AI4,940,0       
14 Bjarne Gebhardt04GERSC Neubrandenburg4,890,0       
15 Hardy Demel04GERVfl Spremberg4,810,0       
16 Denny Stollhoff04GERSC Neubrandenburg4,79-0,6       
17 Lennert Burghardt04GERSC Neubrandenburg4,660,2       
18 Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg4,640,0       
19 Mathies Schreiber04GERLAC Mühl Rosin4,520,0       
20 Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herford4,440,1       
21 Colin Tanger05GERSC Neubrandenburg4,360,0       
Sixten Hjalmarsson04SWEIFK HelsingborgX       
Elias Lindberg04SWEKlippans FKX       


P14 Kula4.0 kg
6 jul 
Hugo Karsamo04SWESkruvs IF12,40       
Patrick Dietrich04GERLC Taucha12,13       
Alexander Karlsson04SWESkruvs IF12,05       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin11,90       
Love Björnson04SWEKA 2 IF11,42       
Keanu Reum04GERSG Gaselan Fürstenwalde11,24       
Fredrik Andersson04SWELomma FIK9,77       
Jesper Lindqvist05SWEBoden FI9,60       
Filip Sundin04SWEIF Göta Karlstad9,51       
10 Kilian Holtmann04GERLAZ Regio Herford8,67       
11 Sixten Hjalmarsson04SWEIFK Helsingborg8,55       
12 Anton Rosslin04SWELomma FIK8,38       
13 Isak Gunnarsson04SWELomma FIK6,91       


P14 Spjut600 g
7 jul 
Hugo Karsamo04SWESkruvs IF44,00       
Erik Hühnel04GERLAC Mühl Rosin42,55       
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI39,85       
Bjarne Gebhardt04GERSC Neubrandenburg39,77       
Patrick Dietrich04GERLC Taucha38,84       
Anton Gallas04GERVfl Spremberg38,22       
Leo Zikovic04SWEIF Kville37,73       
Filip Sundin04SWEIF Göta Karlstad37,18       
Love Björnson04SWEKA 2 IF33,40       
10 Sixten Hjalmarsson04SWEIFK Helsingborg32,37       
11 Janne Mergenthal04GERRostock 1 LAV31,18       
12 Elliot Erhagen04SWEHöganäs Friidrottsförening30,81       
13 Denny Stollhoff04GERSC Neubrandenburg26,34       
14 Ruben Larsson05SWEIFK Växjö19,26       
Felix Steene04SWEIF KvilleX       


P13 60m
Försök heat 1-0,88 jul Qualisys Photofinish 
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg 7.98q       
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF 8.14q       
Jeremy Niemann05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 8.56q       
William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF 8.59q       
Jonah Richter05GERSV Lindenau 1848 8.85        
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV 9.00        
Casper Sandqvist05SWEMotala AIF 9.17        

Försök heat 2-1,28 jul Qualisys Photofinish 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde 7.94q       
Viktor Hedner05SWEMalmö AI 8.59q       
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF 8.63q       
Luca Falk05GERStralsund TSV 1860 8.75q       
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 8.91        
Tyler Slodczyk05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.14        
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad 9.53        

Försök heat 30,58 jul Qualisys Photofinish 
Timon Dethloff05GERASV Köln 7.84q       
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 1848 8.40q       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV 8.41q       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 8.68q       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg 8.84q       
Seth Svensson05SWEVarbergs GIF 9.51        
Malte Piper05GERStralsund TSV 1860 9.76        

Försök heat 4-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Måns Bergström05SWEMalmö AI 8.28q       
Alessandro Greco05AUTDSG Wien 8.36q       
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg 8.37q       
Max Matschke05GERVfl Spremberg 8.92        
Nicolas Unverricht05GERVfl Spremberg 9.00        
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 9.01        
Bjarne Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V. 9.69        
Filip Schwertfeger05GERTC FIKO Rostock e.V.10.07        

Finalheat 10,38 jul Qualisys Photofinish 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde 7.70        Rek.
Timon Dethloff05GERASV Köln 7.83       
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg 8.00       
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF 8.09       
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg 8.31       
Måns Bergström05SWEMalmö AI 8.34       
Alessandro Greco05AUTDSG Wien 8.44       
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 1848 8.45       

Finalheat 2-0,48 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Hedner05SWEMalmö AI 8.39       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV 8.44       
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF 8.49       
William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF 8.54       
Jeremy Niemann05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 8.62       
Luca Falk05GERStralsund TSV 1860 8.66       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg 8.90       
Alexander Eklund05SWEKlippans FKej start       


P13 200m
Finalheat 13,07 jul Qualisys Photofinish 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde24.50    1   
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg25.36    2   
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF25.79    3   
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF27.15    5   
William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF27.34    6   
Luca Falk05GERStralsund TSV 186028.45    12   
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborgej start    -   

Finalheat 21,87 jul Qualisys Photofinish 
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg27.79    8   
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 184828.09    9   
Jeremy Niemann05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz28.11    10   
Colin Tanger05GERSC Neubrandenburg28.11    11   
Nicolas Unverricht05GERVfl Spremberg29.46    15   
Louis Walter Kratzsch05GERSV Lindenau 184829.54    16   
Noel Krantz Törnblom05SWESävedalens AIK29.60    17   
Malte Piper05GERStralsund TSV 186032.21    21   

Finalheat 32,87 jul Qualisys Photofinish 
Alessandro Greco05AUTDSG Wien27.05    4   
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig27.58    7   
Max Matschke05GERVfl Spremberg29.11    13   
Hauke Trost05GERTSV Flintbek29.30    14   
Casper Sandqvist05SWEMotala AIF29.66    18   
Tyler Slodczyk05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz30.95    19   
Bjarne Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V.31.53    20   
Filip Schwertfeger05GERTC FIKO Rostock e.V.32.64    22   


P13 600m
Finalheat 18 jul 
Oliver Fehrlund-Persson05SWEYstads IF 1:36.66    1   
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 1:43.13    3   
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV 1:43.75    4   
Noel Krantz Törnblom05SWESävedalens AIK 1:48.36    5   
Jonah Richter05GERSV Lindenau 1848 1:50.88    6   
Colin Tanger05GERSC Neubrandenburg 1:52.95    8   
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 1848 1:56.14    14   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad 1:58.21    15   
Luca Falk05GERStralsund TSV 1860 1:58.86    16   
10 Malte Piper05GERStralsund TSV 1860 2:04.39    17   

Finalheat 28 jul 
Hauke Trost05GERTSV Flintbek 1:42.49    2   
Max Matschke05GERVfl Spremberg 1:51.19    7   
Bjarne Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V. 1:52.96    9   
Wyneken Dükert05GERSG Gaselan Fürstenwalde 1:53.90    10   
Casper Sandqvist05SWEMotala AIF 1:54.82    11   
Louis Walter Kratzsch05GERSV Lindenau 1848 1:54.93    12   
Filip Schwertfeger05GERTC FIKO Rostock e.V. 1:56.11    13   
Esben Madsen05DENKorsör AM 2:05.11    18   
Calle Lindstedt05SWEMotala AIFej start    -   


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 11,27 jul 
Timon Dethloff05GERASV Köln 9.30q       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg 9.91q       
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV10.12q       
Axel Eenfeldt05SWEBohus IF10.22        
Ludvig Holgersson05SWEBohus IF10.33        
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 184810.63        
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad11.82        
Hauke Trost05GERTSV Flintbek12.18        

Försök heat 23,67 jul 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde 9.33q       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV 9.76q       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 9.84q       
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 9.86q       
Louis Jäkel05GERVfl Spremberg10.20q       
Leo Göransson05SWEKlippans FK10.48        
Jonah Richter05GERSV Lindenau 184811.36        
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF11.51        

Final2,47 jul Qualisys Photofinish 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde 9.16       
Timon Dethloff05GERASV Köln 9.25       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV 9.57       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 9.74       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg 9.82       
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig10.09       
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV10.27       
Louis Jäkel05GERVfl Spremberg10.42       


P13 Häck 200m68 cm
Finalheat 11,86 jul 
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF29.49    1   
Leo Göransson05SWEKlippans FK30.28    2   
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 184831.09    3   
Louis Walter Kratzsch05GERSV Lindenau 184833.00    6   
Georg Hofbauer-Barty06GERSV Lindenau 184834.29    8   

Finalheat 21,36 jul 
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen31.88    4   
Jonah Richter05GERSV Lindenau 184832.43    5   
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad34.17    7   
Lorenz Gühne06GERSV Lindenau 184835.18    9   
Esben Madsen05DENKorsör AM36.25    10   


P13 Höjd
7 jul 
Ludvig Holgersson05SWEBohus IF163       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV154       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg154       
Axel Eenfeldt05SWEBohus IF150       
Julius Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF150       
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde141       
Leo Göransson05SWEKlippans FK141       
Tyler Slodczyk05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz141       
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg141       
10 Hugo Frisesdal05SWEKA 2 IF136       
11 Carl Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF136       
12 Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad131       
Wyneken Dükert05GERSG Gaselan FürstenwaldeX       


P13 Längdzon
6 jul 
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde5,820,0       
Willibald Fentens05GERRostock 1 LAV5,340,6       
Leo Göransson05SWEKlippans FK5,150,0       
William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF5,130,4       
Johann Schlothofer05GERSV Lindenau 18485,020,5       
Julius Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF5,000,7       
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig4,820,4       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK4,730,7       
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV4,720,6       
10 Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK4,680,7       
11 Louis Jäkel05GERVfl Spremberg4,500,0       
12 Wyneken Dükert05GERSG Gaselan Fürstenwalde4,440,0       
13 Alessandro Greco05AUTDSG Wien4,400,7       
14 Jeremy Niemann05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz4,360,0       
15 Louis Walter Kratzsch05GERSV Lindenau 18484,290,0       
16 Luca Falk05GERStralsund TSV 18604,230,4       
17 Max Matschke05GERVfl Spremberg4,221,0       
18 Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad4,180,0       
19 Nicolas Unverricht05GERVfl Spremberg4,150,5       
20 Malte Piper05GERStralsund TSV 18603,970,7       
21 Carl Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF3,870,0       
22 Hugo Frisesdal05SWEKA 2 IF3,800,5       
23 Esben Madsen05DENKorsör AM3,790,9       
24 Ruben Larsson05SWEIFK Växjö3,570,4       


P13 Kula3.0 kg
8 jul 
Jesper Lindqvist05SWEBoden FI13,02       
Finley Alschweig05GERSG Gaselan Fürstenwalde11,71       
Timon Dethloff05GERASV Köln11,59       
Casper Griphage05SWEIFK Trelleborg11,20       
Louis Jäkel05GERVfl Spremberg11,19       
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg11,03       
Julius Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig10,45       
Leo Göransson05SWEKlippans FK10,25       
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV8,29       
10 Carl Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF8,07       
11 Seth Svensson05SWEVarbergs GIF7,21       


P13 Diskus0.6 kg
7 jul 
Jesper Lindqvist05SWEBoden FI47,68       
Julius Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF41,04       
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg39,58       
Louis Jäkel05GERVfl Spremberg39,34       
Casper Griphage05SWEIFK Trelleborg37,78       
William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF32,82       
Gustav Karlström05SWEÅhus FIK31,64       
Carl Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF27,00       
Leo Göransson05SWEKlippans FK23,16       
10 Calle Lindstedt05SWEMotala AIF21,70       
11 Ruben Larsson05SWEIFK Växjö20,30       
12 Linus Dammermann06GERLAZ Regio Herford16,34       
13 Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad15,84       
Hugo Frisesdal05SWEKA 2 IFX       


P13 Spjut400 g
8 jul 
Julius Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF36,71       
Carl Haansbæk Mortensen05DENHelsingör IF35,59       
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF35,41       
Louis Jäkel05GERVfl Spremberg33,88       
Leo Göransson05SWEKlippans FK33,49       
Alexander Eklund05SWEKlippans FK33,29       
Sebastian Grummt05GERFreiberger PSV32,83       
Edmond Edoh05GERSC Neubrandenburg32,68       
Ole Mehlberg05GERSC Neubrandenburg30,90       
10 Jonah Richter05GERSV Lindenau 184829,09       
11 William Brändeborn05SWERåby-Rekarne FIF27,52       
12 Louis Walter Kratzsch05GERSV Lindenau 184825,35       
13 Colin Tanger05GERSC Neubrandenburg23,80       
14 Linus Dammermann06GERLAZ Regio Herford22,88       
15 Hugo Frisesdal05SWEKA 2 IF18,26       
16 Sebastian Bexvall06SWEIF Kronan18,11       
17 Seth Svensson05SWEVarbergs GIF17,27       
18 Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad16,59       
19 Tage Hägre07SWEIF Kronan14,84       


P12 60m
Försök heat 1-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Albin Örnborg06SWEIF Rigor 8.66q       
Lucan Hansen06GERStralsund TSV 1860 9.04q       
Benedict Siewert06GERLC Taucha 9.21q       
Johann Kesselmeier06GERNeustrelitzer SC 9.41        
Malte Björnson06SWEKA 2 IF 9.42        
Sven-Hendrik Petersen06GERDresden DSC 1898 9.47        

Försök heat 20,18 jul Qualisys Photofinish 
Maximilian Hoppenrath06GERStralsund TSV 1860 8.89q       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha 9.13q       
Mika Schmidt06GERASV Köln 9.27q       
Max Holm06SWERåby-Rekarne FIF 9.48        
Sebastian Bexvall06SWEIF Kronan 9.90        
Lorenz Gühne06GERSV Lindenau 184810.15        

Försök heat 3-0,48 jul Qualisys Photofinish 
Filip Olsson06SWEBromma IF 8.64q       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg 9.19q       
William Anderberg06SWEIFK Lund 9.29        
Lüder Witstruck06GERStralsund TSV 1860 9.31        
Justus Kumlehn06GERTC FIKO Rostock e.V. 9.56        
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflenej start        

Final0,38 jul Qualisys Photofinish 
Filip Olsson06SWEBromma IF 8.22       
Albin Örnborg06SWEIF Rigor 8.57       
Maximilian Hoppenrath06GERStralsund TSV 1860 9.03       
Lucan Hansen06GERStralsund TSV 1860 9.05       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha 9.12       
Benedict Siewert06GERLC Taucha 9.13       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg 9.14       
Mika Schmidt06GERASV Köln 9.20       


P12 200m
Finalheat 14,17 jul Qualisys Photofinish 
Lucan Hansen06GERStralsund TSV 186028.97    2   
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV29.15    3   
Malte Björnson06SWEKA 2 IF29.84    7   
Lüder Witstruck06GERStralsund TSV 186030.24    9   
Sven-Hendrik Petersen06GERDresden DSC 189830.70    11   
Maximilian Hoppenrath06GERStralsund TSV 186031.16    14   
Georg Hofbauer-Barty06GERSV Lindenau 184831.48    16   
Lorenz Gühne06GERSV Lindenau 184832.38    22   

Finalheat 22,67 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 189828.66    1   
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha29.71    6   
Johann Kesselmeier06GERNeustrelitzer SC30.70    12   
Max Holm06SWERåby-Rekarne FIF30.91    13   
Jasper Tacke06GERDresden DSC 189831.59    18   
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF31.60    19   
Louis Bianchin06GERDresden DSC 189832.25    21   
Konrad Katsler06SWEMalmö AI32.89    23   

Finalheat 37 jul Qualisys Photofinish 
Simon Rohwer06GERAthletico Büdelsdorf29.29    4   
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg29.46    5   
Benedict Siewert06GERLC Taucha29.95    8   
Arthur Felbinger07GERDresden DSC 189830.63    10   
Evan Hanschmann06GERLC Taucha31.36    15   
Justus Kumlehn06GERTC FIKO Rostock e.V.31.58    17   
Kalle Fridolf06SWEMalmö AI32.07    20   


P12 600m
Final8 jul 
David Bignert06SWEIFK Helsingborg 1:44.24       
Simon Rohwer06GERAthletico Büdelsdorf 1:46.38       
Benedict Siewert06GERLC Taucha 1:49.04       
Malte Björnson06SWEKA 2 IF 1:49.73       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha 1:51.88       
Louis Bianchin06GERDresden DSC 1898 1:54.78       
Justus Kumlehn06GERTC FIKO Rostock e.V. 1:55.09       
Moritz Storp06GERVfl Spremberg 1:56.37       
Jasper Tacke06GERDresden DSC 1898 1:56.74       
10 Georg Hofbauer-Barty06GERSV Lindenau 1848 1:57.53       
11 Evan Hanschmann06GERLC Taucha 1:57.79       
12 Melvin Bertilsson06SWEBjörnstorps IF 2:04.65       
13 Johann Kesselmeier06GERNeustrelitzer SC 2:12.20       
14 Sebastian Brogaard06DENKorsör AM 2:12.86       
Ben Awolin06GERRostock 1 LAVej start       
Sebastian Bexvall06SWEIF Kronanej start       


P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 11,17 jul 
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV10.39q       
Filip Olsson06SWEBromma IF10.65q       
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen10.97q       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha11.01q       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg11.37q       
Lukas Domann06GERVfl Spremberg11.94        
Jasper Tacke06GERDresden DSC 189812.39        

Försök heat 23,47 jul 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg10.39q       
Moritz Storp06GERVfl Spremberg11.05q       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 189811.32q       
Evan Hanschmann06GERLC Taucha11.70        
Sven-Hendrik Petersen06GERDresden DSC 189812.10        
Max Holm06SWERåby-Rekarne FIF12.54        
Louis Bianchin06GERDresden DSC 189813.43        

Final3,97 jul Qualisys Photofinish 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg 9.74       
Filip Olsson06SWEBromma IF10.05       
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV10.21       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 189810.33       
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen10.66       
Moritz Storp06GERVfl Spremberg10.89       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha11.08       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg11.58       


P12 Höjd
6 jul 
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV147       
Evan Hanschmann06GERLC Taucha144       
Lucan Hansen06GERStralsund TSV 1860140       
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen131       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha131       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg131       
Lüder Witstruck06GERStralsund TSV 1860126       
Lukas Domann06GERVfl Spremberg121       
Jasper Tacke06GERDresden DSC 1898121       
10 Sebastian Bexvall06SWEIF Kronan116       
11 Louis Bianchin06GERDresden DSC 1898116       
Johann Kesselmeier06GERNeustrelitzer SCX       


P12 Längdzon
8 jul 
Filip Olsson06SWEBromma IF5,001,9       
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV4,692,6           4,67 0,0
Maximilian Hoppenrath06GERStralsund TSV 18604,520,8       
Zac Jellum Ling06SWEIFK Helsingborg4,460,5       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha4,451,6       
Lucan Hansen06GERStralsund TSV 18604,441,5       
David Bignert06SWEIFK Helsingborg4,303,2           4,24 0,3
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen4,292,3           4,27 0,3
William Anderberg06SWEIFK Lund4,230,0       
10 Johann Kesselmeier06GERNeustrelitzer SC4,190,5       
11 Lüder Witstruck06GERStralsund TSV 18604,140,3       
12 Evan Hanschmann06GERLC Taucha4,111,1       
13 Lukas Domann06GERVfl Spremberg4,062,1           4,00 0,1
14 Max Holm06SWERåby-Rekarne FIF4,021,4       
15 Moritz Storp06GERVfl Spremberg3,992,1           3,90 0,0
16 Georg Hofbauer-Barty06GERSV Lindenau 18483,891,5       
17 Louis Bianchin06GERDresden DSC 18983,741,5       
18 Valdemar Kopp06DENSparta Atletik3,660,1       
19 Lorenz Gühne06GERSV Lindenau 18483,590,0       
20 Jasper Tacke06GERDresden DSC 18983,481,1       
21 Sven-Hendrik Petersen06GERDresden DSC 18983,461,0       
22 Sebastian Brogaard06DENKorsör AM2,920,0       
Melker Jensfelt06SWEMalmö AIX       
Mika Schmidt06GERASV KölnX       


P12 Kula3.0 kg
8 jul 
Ben Awolin06GERRostock 1 LAV7,95       
Malte Björnson06SWEKA 2 IF7,84       
Tobias Pötzsch06GERLC Taucha7,55       
Luka Blanke06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen7,29           7,04
Valdemar Kopp06DENSparta Atletik7,29           6,58
Linus Dammermann06GERLAZ Regio Herford7,15       
Sven-Hendrik Petersen06GERDresden DSC 18986,84       
Lukas Domann06GERVfl Spremberg5,50       


P11 60m
Försök heat 10,38 jul Qualisys Photofinish 
Kevin Jensen07DENKöbenhavns IF 9.02q       
Arthur Felbinger07GERDresden DSC 1898 9.08q       
Kevin Krey07GERSG Gaselan Fürstenwalde 9.59        
Tage Hägre07SWEIF Kronan 9.60        
Ailo Zackrisson Ljung07SWEHälle IF 9.60        
Isak Söderberg07SWEHöganäs Friidrottsförening 9.61        

Försök heat 20,58 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 1898 8.87q       
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV 9.02q       
David Blixt07SWEMölndals AIK 9.26q       
Malte Hoffmann07GERStralsund TSV 1860 9.32        
Vidar Lindh07SWEIK Hakarpspojkarna 9.35        
Jack Krantz07SWESävedalens AIK 9.55        
Marvin Jensen07DENKöbenhavns IF 9.98        

Försök heat 3-0,98 jul Qualisys Photofinish 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg 8.63q       
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad 9.02q       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK 9.25q       
Paul Pritzschke07GERRostock 1 LAV 9.39        
Anders Silleborg07DENSparta Atletik 9.47        
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg 9.82        

Final-0,98 jul Qualisys Photofinish 
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg 8.60       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 1898 8.86       
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV 9.04       
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad 9.05       
Arthur Felbinger07GERDresden DSC 1898 9.17       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK 9.23       
Kevin Jensen07DENKöbenhavns IF 9.24       
David Blixt07SWEMölndals AIK 9.37       


P11 600m
Final7 jul 
Ailo Zackrisson Ljung07SWEHälle IF 1:47.07       
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV 1:49.08       
Mikel Månsson07SWEÅhus FIK 1:52.33       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK 1:53.75       
Paul Pritzschke07GERRostock 1 LAV 1:54.75       
Kevin Krey07GERSG Gaselan Fürstenwalde 1:55.91       
Anders Silleborg07DENSparta Atletik 1:58.57       
Jack Krantz07SWESävedalens AIK 1:59.43       
Malte Hoffmann07GERStralsund TSV 1860 2:05.30       
10 Arthur Felbinger07GERDresden DSC 1898 2:06.41       
11 Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF 2:08.07       
Alfred Eriksson07SWEHanvikens SKej start       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 1898ej start       


P11 Höjd
8 jul 
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV150        Ö-spels rekord
Paul Pritzschke07GERRostock 1 LAV148       
Kevin Jensen07DENKöbenhavns IF138       
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg138       
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad132       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 1898130       
Kevin Krey07GERSG Gaselan Fürstenwalde130       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK120       
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg116       
10 Marvin Jensen07DENKöbenhavns IF116       
11 Fritz Theander08SWEVarbergs GIF111       
12 David Blixt07SWEMölndals AIK101       


P11 Längdzon
8 jul 
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV4,87-2,7       
Axel Rogö07SWEIFK Göteborg4,62-1,9       
Sebastian Schuch07GERDresden DSC 18984,57-2,1       
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad4,24-2,5       
Kevin Jensen07DENKöbenhavns IF4,22-1,5       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK4,18-1,9       
Kevin Krey07GERSG Gaselan Fürstenwalde4,03-0,6       
Anders Silleborg07DENSparta Atletik4,02-1,6       
Jack Krantz07SWESävedalens AIK3,96-0,5       
10 Vidar Lindh07SWEIK Hakarpspojkarna3,90-1,3       
11 Malte Hoffmann07GERStralsund TSV 18603,85-2,0       
12 Paul Pritzschke07GERRostock 1 LAV3,67-1,4       
13 Marvin Jensen07DENKöbenhavns IF3,64-3,1       
14 Arthur Felbinger07GERDresden DSC 18983,62-1,0       
15 Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg3,61-3,0       
16 Isak Söderberg07SWEHöganäs Friidrottsförening3,60-0,5       
17 Tage Hägre07SWEIF Kronan3,47-2,3       


P11 Kula2.0 kg
7 jul 
Anton Steffen07GERRostock 1 LAV10,66       
Felix Nilsson07SWEKlippans FK9,32       
Kevin Jensen07DENKöbenhavns IF8,56       
Marvin Jensen07DENKöbenhavns IF8,40       
David Blixt07SWEMölndals AIK7,75       
Anders Silleborg07DENSparta Atletik6,81       
Tim Björk Schwabe07SWEIFK Helsingborg5,65       


P10 60m
Försök heat 1-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 04 9.16q       
Lennard Hasche08GERLC Taucha 9.60q       
Gustav Albin08SWEIS Göta 9.69q       
William Matthew Buck08DENSparta Atletik 9.87q       
Theo Hielscher08GERStralsund TSV 1860 9.95        
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK10.10        

Försök heat 2-2,28 jul Qualisys Photofinish 
Max Louis Emmrich08GERLC Taucha 9.25q       
Pepe Syniawa08GERLAC Mühl Rosin 9.32q       
Anton Pott08GERStralsund TSV 1860 9.63q       
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor 9.70q       
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF10.04        
William Thøgersen08DENSparta Atletik10.14        
Elton Jellum Ling08SWEIFK Helsingborg10.44        

Final0,08 jul Qualisys Photofinish 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 04 9.06       
Max Louis Emmrich08GERLC Taucha 9.13       
Pepe Syniawa08GERLAC Mühl Rosin 9.15       
Gustav Albin08SWEIS Göta 9.49       
Anton Pott08GERStralsund TSV 1860 9.50       
Lennard Hasche08GERLC Taucha 9.58       
William Matthew Buck08DENSparta Atletik 9.86       
Edvin Örnborg08SWEIF Rigor10.10       


P10 600m
Final7 jul 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 04 1:52.73       
William Thøgersen08DENSparta Atletik 1:55.12       
Gustav Albin08SWEIS Göta 1:55.98       
Max Louis Emmrich08GERLC Taucha 2:00.70       
Pepe Syniawa08GERLAC Mühl Rosin 2:03.23       
Theo Hielscher08GERStralsund TSV 1860 2:04.56       
Vincent Åberg09SWEUllevi FK 2:07.25       
Hugo Bignert08SWEIFK Helsingborg 2:09.14       
Lennard Hasche08GERLC Taucha 2:10.45       
10 Andor Zackrisson Ljung09SWEHälle IF 2:12.47       
11 Anton Pott08GERStralsund TSV 1860 2:14.23       
12 Fritz Theander08SWEVarbergs GIF 2:21.37       
William Matthew Buck08DENSparta Atletikbröt       
César Skoglund09SWEIFK Göteborgbröt       


P10 Längdzon
8 jul 
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 044,470,7       
Theo Hielscher08GERStralsund TSV 18604,410,6       
Pepe Syniawa08GERLAC Mühl Rosin4,321,1       
Max Louis Emmrich08GERLC Taucha4,291,6       
Lennard Hasche08GERLC Taucha4,000,7       
William Matthew Buck08DENSparta Atletik3,920,3       
Jonatan Eklund08SWEKlippans FK3,621,1       
William Thøgersen08DENSparta Atletik3,492,2           3,46 0,3
Hugo Bignert08SWEIFK Helsingborg3,401,0       
10 Anton Pott08GERStralsund TSV 18603,391,0       
11 Fritz Theander08SWEVarbergs GIF3,360,1       
12 Elton Jellum Ling08SWEIFK Helsingborg3,33-0,5       
13 Alvin Fohlén Gladh08SWETrollhättan FIK3,200,0       


P10 Kula2.0 kg
7 jul 
Max Louis Emmrich08GERLC Taucha8,45       
Theodor Rogö08SWEHabo Friidrott 047,91       
Theo Hedberg08SWEIFK Halmstad7,33       
Alvin Fohlén Gladh08SWETrollhättan FIK6,86       
Fritz Theander08SWEVarbergs GIF6,60       
William Matthew Buck08DENSparta Atletik5,66       
William Thøgersen08DENSparta Atletik5,47       


P9 60m
Försök heat 10,38 jul 
Jonas Gretlund09DENAmager AC 9.33q       
Johannes Kunkel09GERLAC Mühl Rosin 9.53q        Rek.
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.56q       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund 9.80q       
Olle Ekelund09SWERuda IF10.30        
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan10.33        
August Lindh10SWEIK Hakarpspojkarna10.39        

Försök heat 2-2,08 jul 
Simon Stief09GERLAC Mühl Rosin 9.54q       
Filip Englund09SWEMalmö AI 9.56q       
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.78q       
Oscar Molin09SWEIF Udd 9.81q       
César Skoglund09SWEIFK Göteborg10.12        
Albert Redestam10DENHelsingör IF10.24        
Andor Zackrisson Ljung09SWEHälle IF10.72        
Johannes Thorsheim09NORFIL AKS-7711.74        

Final-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Gretlund09DENAmager AC 9.23        Rek.
Filip Englund09SWEMalmö AI 9.32       
Simon Stief09GERLAC Mühl Rosin 9.42       
Noel Johansson09SWEHälle IF 9.58       
Johannes Kunkel09GERLAC Mühl Rosin 9.65       
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF 9.69       
Oscar Molin09SWEIF Udd 9.73       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund 9.76       


P9 Längd
8 jul 
Vincent Åberg09SWEUllevi FK3,88-1,5       
Jonas Gretlund09DENAmager AC3,87-0,2       
Oscar Molin09SWEIF Udd3,70-2,5       
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF3,66-2,5       
Johannes Kunkel09GERLAC Mühl Rosin3,65-0,8       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund3,59-1,8       
Simon Stief09GERLAC Mühl Rosin3,52-1,8       
Albert Redestam10DENHelsingör IF3,47-2,0       
Noel Johansson09SWEHälle IF3,44-1,4       
10 Alexander Brändeborn09SWERåby-Rekarne FIF3,360,3       
11 César Skoglund09SWEIFK Göteborg3,26-0,5       
12 Andor Zackrisson Ljung09SWEHälle IF3,24-0,1       
13 Olle Ekelund09SWERuda IF3,20-0,8       
14 Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan3,101,1       
15 August Lindh10SWEIK Hakarpspojkarna3,06-1,6       
16 Johannes Thorsheim09NORFIL AKS-772,58-2,1       


P9 Boll300 g
8 jul 
Sulayman Sagnia09SWELaholms IF29,64       
Simon Stief09GERLAC Mühl Rosin29,04       
Alexander Brändeborn09SWERåby-Rekarne FIF27,15       
Johannes Kunkel09GERLAC Mühl Rosin26,42       
Noel Johansson09SWEHälle IF26,08       
Jonas Gretlund09DENAmager AC23,79       
Albin Anderberg09SWEIFK Lund20,87       
Josh Olsson Prescod10SWEIF Kronan19,98       
César Skoglund09SWEIFK Göteborg19,84       
10 Johannes Thorsheim09NORFIL AKS-7713,02       


K 100m
Försök heat 10,38 jul Qualisys Photofinish 
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF12.12q       
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg12.26q       
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK12.45q       
Frida McCabe92SWEIFK Lund12.76q       
Felicia Lund Stenquist98SWEIFK Halmstad13.37        
Sandra Skogström97SWEHässelby SK13.80        

Försök heat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI12.05q       
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF12.22q       
Gladys Bamane89SWESpårvägens FK12.30q       
Lisa Warfvinge98SWEVarbergs GIF12.73q       
Josefine Olsson98SWEHässleholms AIS13.07        
Linn Bäcklin99SWEIF Göta Karlstadej start        

Final2,78 jul Qualisys Photofinish 
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI11.95       
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF12.06       
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg12.27       
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK12.42       
Lisa Warfvinge98SWEVarbergs GIF12.83       
Marlen Aakre93NORFredrikstad IFbröt       
Gladys Bamane89SWESpårvägens FKDQ        tjuvstart
Frida McCabe92SWEIFK Lundej start       


K 200m
Försök heat 12,87 jul Qualisys Photofinish 
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF24.91q       
Sandra Knezevic92SWEHammarby IF24.92q       
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg25.22q       
Felicia Ascard96SWEIFK Lund25.34q       
Zarah Buchvald95DENHvidovre Atletik25.51q       
Nikki Berglund94SWEFIK Färjestaden25.82q       
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK26.92        

Försök heat 22,67 jul Qualisys Photofinish 
Clara Augustsson00SWEIK Ymer25.77q       
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletik26.19q       
Hanna Dahlberg00SWEEslövs AI26.43        
Hannah Hansson00SWEÅhus FIK26.88        
Frida Wistfors99SWEIF Göta Karlstad28.22        

Försök heat 31,97 jul Qualisys Photofinish 
Agnes Johansson95SWETrollhättan FIK26.96        
Nadine Möller86AUTDSG Wien27.27         DQ tjuvtstart h2 /ut
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK27.84        
Stephanie Ydström95SWEMalmö AI28.34        
Jasmin Boe Rasmussen00DENGreve Atletik28.42        
Caroline Möller86AUTDSG Wien28.81        

Final3,67 jul Qualisys Photofinish 
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF24.78       
Linnea Tillman98SWEIFK Helsingborg25.16       
Zarah Buchvald95DENHvidovre Atletik25.44       
Nikki Berglund94SWEFIK Färjestaden25.84       
Clara Augustsson00SWEIK Ymer25.85       
Felicia Ascard96SWEIFK Lundej start       
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletikej start       
Sandra Knezevic92SWEHammarby IFej start       


K 400m
Finalheat 18 jul 
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg56.74    1   
Zarah Buchvald95DENHvidovre Atletik58.83    2   
Matilda Hallström00SWEGöteborgs KIK59.42    3   
Sandra Carlsson88SWEIFK Lund60.80    4   
Nadine Möller86AUTDSG Wien60.84    5   
Olivia Kempi98SWEIFK Helsingborg62.73    6   

Finalheat 28 jul 
Åsa Wallin87SWEIS Göta62.84    7   
Caroline Norrsand85SWEYstads IF64.34    8   
Silje Kristiansen97DENKorsör AM64.55    9   
Florentina Stojakovic74SWEIFK Helsingborg65.24    10   


K 800m
Final6 jul 
Nadja Rugland01SWEKalmar SK 2:18.10       
Sara Liljegren81SWEIS Göta 2:19.68       
Elena Johansen01DENSparta Atletik 2:20.00       
Ebba Berglin01SWEKA 2 IF 2:20.29       
Olivia Kempi98SWEIFK Helsingborg 2:24.62       
Carolina Larson02SWEIFK Lidingö 2:27.65       
Florentina Stojakovic74SWEIFK Helsingborg 2:28.18       
Silje Kristiansen97DENKorsör AM 2:31.90       
Caroline Norrsand85SWEYstads IF 2:32.60       
10 Elin Björkman99SWEMalmö AI 2:32.69       
Lova Perman03SWEIF Göta Karlstadej start       


K 1500m
Final7 jul 
Sofia Thøgersen05DENSparta Atletik 4:45.46       
Sara Dädeby99SWEHovslätts IK 4:51.30       
Ebba Berglin01SWEKA 2 IF 4:55.42       
Tilde Axelsson Fröjdenlund03SWEIFK Växjö 4:55.86       
Johanna Hofvendahl04SWEIS Göta 5:01.03       
Carolina Larson02SWEIFK Lidingö 5:06.01       
Yoko Zyka02AUTDSG Wien 5:15.17       
Indra Johansson04SWETrollhättan FIK 5:20.26       
My Rundgren03SWELuleå Friidrott 5:26.86       
Lina Karlsson02SWELidköpings ISej start       

Final7 jul 


K 3000m
Final6 jul 
Sara Dädeby99SWEHovslätts IK10:40.44        K 1:a
Johanna Hofvendahl04SWEIS Göta10:46.59        F17 1:a
Annelie Blomquist92SWEIS Göta10:51.49        K 2:a
Marietta Flacke03GERBad Doberaner11:40.37        F17 2:a
Lina Karlsson02SWELidköpings IS11:45.02        F17 3:a
Nicole Sörensen96SWEFalu IK11:51.69        K 3:a
Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf12:29.39        F17 4:a
Luisa Kisan03GERSG Gaselan Fürstenwalde12:40.08        F17 5:a
Laia Vives Fuentes06GERDresden DSC 189814:09.35        F17 6:a


K Häck 100m84 cm
Final3,07 jul Qualisys Photofinish 
Malin Skogström95SWEHässelby SK13.56       
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF13.59       
Emma Tuvesson91SWEHammarby IF13.63       
Johanna Carlsson94SWEIFK Helsingborg14.12       
Emelie Nyman Wänseth98SWEÖstersunds GIF Friidrott15.04       


K Häck 400m76 cm
Final6 jul 
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF60.24       
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS61.20       
Felicia Ascard96SWEIFK Lund63.95       
Ida Ekroth96SWEUpsala IF64.47       
Emelie Öberg97SWEUllevi FK66.83       
Nadine Möller86AUTDSG Wien69.84       


K Höjd
8 jul 
Emelie Nyman Wänseth98SWEÖstersunds GIF Friidrott169       
Evelina Erlandsson94SWEIF Göta Karlstad169       
Rikke Andersen98DENSparta Atletik169       
Sara Johansson94SWEIFK Lund156       
Elina Lanndalen97SWEIK Ymer151       


K Stav
7 jul 
Ellen Olsson97SWEWärnamo SKX       


K Längd
8 jul 
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK6,073,5           5,98 2,9 0,00
Elin Larsson94SWEIFK Halmstad6,073,9           5,97 2,4 5,83 1,6
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK5,983,6           0,00
Thilda Särnevång96SWEIFK Växjö5,973,6           5,86 2,8 5,63 1,9
Rebecka Abrahamsson94SWEÖrgryte IS5,973,0           0,00
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletik5,773,7           0,00
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK5,711,7       
Jenny Lestander98SWELinköpings GIF5,600,8       
Claudia Spanier98SWEUpsala IF5,442,8           0,00
10 Ida Hansen93SWEIF Göta Karlstad5,434,8           4,98 1,3
11 Nikki Anderberg02SWEMalmö AI5,362,5           0,00
12 Frida McCabe92SWEIFK Lund5,282,0       
13 Linnea Andersson01SWEBåstads GIF5,201,8       
14 Lisa Warfvinge98SWEVarbergs GIF5,153,7           0,00
15 Nadine Reschke97GERVfl Spremberg4,790,8       
16 Stephanie Ydström95SWEMalmö AI4,682,2           0,00
17 Emma Vitale93DENSparta Atletik4,621,5       
18 Caroline Möller86AUTDSG Wien4,603,2           0,00
19 Anna Lukic02SWEIFK Helsingborg4,582,6           4,09 1,1
20 Hanna Persson02SWEIFK Helsingborg4,521,5       
21 Lina Sollvén83SWEBjörnstorps IF4,372,7           0,00
Viktoria Karlsson97SWEGöteborgs KIK4,621,8        UT
Sandra Skogström97SWEHässelby SKX       


K Tresteg
7 jul 
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF12,356,0           11,71 1,7
Jenny Lestander98SWELinköpings GIF12,263,0       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö11,722,5       
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI11,622,5           11,43 4,3
Amanda Hjalmarsson97SWEIFK Växjö11,622,5           11,22 4,1
Hanna Johansson01SWEKA 2 IF11,532,6       
Klara Ekelund99SWEKA 2 IF11,513,2       
Clara Johansson02SWEKA 2 IF11,313,4       
Hilma Hofström00SWEKA 2 IF10,953,7       
10 Victoria Jacobsson97SWEUllevi FK10,865,5       
11 Sabina Hedhag92SWEIF Göta Karlstad10,783,5       
12 Saga Sjöberg99SWEÖresund FK10,753,2       
13 Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan10,634,7           10,51 1,3
14 Emilia Lönnqvist02SWEIF Kville10,592,9           10,28 1,9
15 Rebecca Runfors Carlzzon02SWEÖrgryte IS10,142,8           10,04 1,4
16 Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS10,112,4       
17 Ida Björndal01SWEIF Kville10,091,7       
Hanna Gille96SWESävedalens AIKX       
Johanna Olsson01SWEMalmö AIX       


K Kula4.0 kg
8 jul 
Frida Åkerström90SWEHässelby SK16,59       
Maria Sløk Hansen83DENHvidovre Atletik13,62       


K Diskus1.0 kg
8 jul 
Kathrine Bebe91DENSparta Atletik53,56       
Lisa Brix96DENSparta Atletik51,68       
Emma Ljungberg94SWESpårvägens FK48,08       
Maria Sløk Hansen83DENHvidovre Atletik44,75       
Ella Andersson00SWEEslövs AI44,10       
Tenna Riber Thordahl95DENKöge Atletik43,95       
Elin Rubin95SWEHovslätts IK39,92       
Molly Broback01SWESävedalens AIK38,92       


K Slägga4.0 kg
6 jul 
Tracey Andersson84SWEUllevi FK64,04       
Marinda Petersson95SWEMalmö AI63,84       
Cecilia Larsson99SWEIFK Växjö56,78       
Louise Odgaard93DENSparta Atletik54,30       
Jennifer Quick00SWEIFK Lund53,82       
Sarah Mikkelsen02NORBrevik IL49,50       
Amanda Lillevang Rasmussen97DENSparta Atletik46,88       
Elin Jonasson00SWEWärnamo SK45,96       
Julia Nilsson 00SWEVarbergs GIF43,02       
10 Hanna Grönwall99SWEÖresund FK42,92       
11 Sandra Säther96SWEIFK Helsingborg42,56       
12 Vilma Engbe00SWEÖresund FK41,94       


K Spjut600 g
7 jul 
Sofie Hammar95SWEIF Rigor44,65       
Emelie Nyman Wänseth98SWEÖstersunds GIF Friidrott41,23       
Nadine Reschke97GERVfl Spremberg31,68       
Caroline Möller86AUTDSG Wien23,88       


F19 100m
Försök heat 11,88 jul Qualisys Photofinish 
Julia Björkman00SWEIF Kville12.46q       
Clara Augustsson00SWEIK Ymer12.59q       
Luisa Kosch00GERSC Neubrandenburg12.67q       
Hannah Hansson00SWEÅhus FIK12.92q       
Greta Blaudzun99GERLAC Mühl Rosin13.22q       

Försök heat 21,88 jul Qualisys Photofinish 
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK12.74q       
Julia Henriksson00SWEIFK Helsingborg12.94q       
Jasmin Boe Rasmussen00DENGreve Atletik13.94q       
Moa Eberhardt00SWEKlippans FK14.14        
Elin Mårtensson00SWEMalmö AI14.98        

Final0,98 jul Qualisys Photofinish 
Julia Björkman00SWEIF Kville12.42       
Clara Augustsson00SWEIK Ymer12.50       
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK12.71       
Greta Blaudzun99GERLAC Mühl Rosinej start       
Jasmin Boe Rasmussen00DENGreve Atletikej start       
Hannah Hansson00SWEÅhus FIKej start       
Julia Henriksson00SWEIFK Helsingborgej start       
Luisa Kosch00GERSC Neubrandenburgej start       


F19 400m
Final8 jul 
Linn-Marit Uth02GERSV Lindenau 184864.92       
Ennie Lee Kern02GERSV Lindenau 184869.52       


F19 Häck 100m84 cm
Final2,67 jul Qualisys Photofinish 
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK14.43       
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK15.12       
Jonna Uttman99SWEIF Göta Karlstad17.12       
Sarah Schäfer00GERStralsund TSV 186018.35       


F19 Höjd
8 jul 
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK161       
Greta Blaudzun99GERLAC Mühl Rosin161       
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien156       
Karolin Rudolf02GERSG Gaselan Fürstenwalde156       


F19 Stav
6 jul 
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI345       
Milla Ekstrand03SWEKA 2 IF297       
Alma Eriksson01SWEIK Ymer281       
Lova Nilsson03SWEIFK Växjö263       


F19 Längd
8 jul 
Luisa Kosch00GERSC Neubrandenburg5,650,8       
Clara Augustsson00SWEIK Ymer5,280,0       
Hanna Dahlberg00SWEEslövs AI5,23-0,7       
Greta Blaudzun99GERLAC Mühl Rosin5,15-0,8       
Anna Lukic02SWEIFK Helsingborg4,950,0       
Hanna Persson02SWEIFK Helsingborg4,65-0,7           4,65 -0,2
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö4,65-1,5           4,55 -0,9
Jette Hielscher00GERStralsund TSV 18604,40-0,2       
Nele Hohenstein00GERStralsund TSV 18603,65-0,7       


F19 Kula4.0 kg
8 jul 
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö12,33       
Ella Andersson00SWEEslövs AI11,08       
Hanna Borgemyr99SWETrollhättan FIK10,82       
Therese Hedlund00SWEBoden FI8,88       
Nele Hohenstein00GERStralsund TSV 18607,61       


F19 Diskus1.0 kg
7 jul 
Daniella Persson00SWEHälle IF45,00       
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad42,14       
Vilma Engbe00SWEÖresund FK37,92       
Ane Riber99DENKöge Atletik36,46       
Hanna Grönwall99SWEÖresund FK34,60       
Emilia Münchmeyer02SWEIFK Helsingborg33,04       
Therese Hedlund00SWEBoden FI25,64       
Nele Hohenstein00GERStralsund TSV 186019,56       


F19 Spjut600 g
7 jul 
Liv Cantby99DENKorsör AM41,70       
Luisa Kosch00GERSC Neubrandenburg36,63       
Jasmin Boe Rasmussen00DENGreve Atletik31,56       
Sarah Schäfer00GERStralsund TSV 186029,45       
Nele Hohenstein00GERStralsund TSV 186023,33       
Jette Hielscher00GERStralsund TSV 186020,50       


F17 100m
Försök heat 12,48 jul Qualisys Photofinish 
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.54q       
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF12.80q       
Julia Henneken01GERBad Doberaner12.82q       
Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf13.15q       
Ennie Lee Kern02GERSV Lindenau 184813.28        
Emilia Larson01SWETäby IS13.63        
Hannah Fritza01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz13.71        

Försök heat 21,38 jul Qualisys Photofinish 
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer12.86q       
Olivia Österling Strömstedt01SWEIF Göta Karlstad12.93q       
Laura Iversen02SWEIFK Växjö12.94q       
Elin Ekelund02SWEEslövs AI13.16q       
Victoria Lee Lendal02DENSparta Atletik13.29        
Lisa Börner01GERFreiberger PSV13.53        
Jessica Schnelle02GERSV Automation 61 Leipzigej start        

Försök heat 31,98 jul Qualisys Photofinish 
Iben Carnhed03NORBækkelaget SK12.68q       
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan12.72q       
Emily Böß02GERSpVg Laatzen13.21q       
Alva Sundström02SWELjungby FIK13.23q       
Anne Führer01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz13.25q       
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien13.37        
Paula Herold01GERLAZ Regio Herford15.42        

Försök heat 41,68 jul Qualisys Photofinish 
Emily Capobianco01SWEKFUM Örebro12.70q       
Angel Richmore01SWEMalmö AI12.85q       
Julia Berns02SWEIFK Lund13.26q       
Kira Pauer02GERLAZ Regio Herford13.39        
Sophia Haase02GERDresden DSC 189813.95        
Jasmin Diekmann01GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen14.15        
Linn-Marit Uth02GERSV Lindenau 1848ej start        

Finalheat 12,98 jul Qualisys Photofinish 
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund12.38       
Iben Carnhed03NORBækkelaget SK12.55       
Angel Richmore01SWEMalmö AI12.56       
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer12.61       
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan12.71       
Julia Henneken01GERBad Doberaner12.86       
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF12.89       
Emily Capobianco01SWEKFUM Örebroej start       

Finalheat 22,58 jul Qualisys Photofinish 
Laura Iversen02SWEIFK Växjö12.78       
Elin Ekelund02SWEEslövs AI12.79       
Olivia Österling Strömstedt01SWEIF Göta Karlstad12.84       
Emily Böß02GERSpVg Laatzen13.06       
Alva Sundström02SWELjungby FIK13.12       
Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf13.21       
Julia Berns02SWEIFK Lund13.22       
Anne Führer01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitzej start       


F17 200m
Försök heat 13,57 jul Qualisys Photofinish 
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS25.48q       
Summer Thalya Steinsrud01NORUll/Kisa IL26.08q       
Olivia Österling Strömstedt01SWEIF Göta Karlstad26.41q       
Julia Berns02SWEIFK Lund27.21q       
Maja Felby02DENKöge Atletik27.33q       
Linn-Marit Uth02GERSV Lindenau 184827.51q       
Sophia Haase02GERDresden DSC 189828.62        
Ida Ottosson01SWEÖresund FKej start        

Försök heat 21,97 jul Qualisys Photofinish 
Ennie Lee Kern02GERSV Lindenau 184827.48q       
Emma Jensen01SWEKlippans FK27.50q       
Lisa Börner01GERFreiberger PSV27.79q       
Emilia Larson01SWETäby IS28.09        
Sara Hesselink03GERSpVg Laatzen28.25        
Ella Fedthusen03SWETrollhättan FIK28.36        
Tindra Palmér02SWEIFK Helsingborg28.92        
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIFej start        

Försök heat 33,77 jul 
Julia Henneken01GERBad Doberaner26.65q       
Juni Palm04SWEIFK Helsingborg26.89q       
Tove Larsson02SWEIFK Växjö26.96q       
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien27.24q       
Hannah Fritza01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz28.18        
Josefine Geist02GERSSV 91 Brand Erbisdorf29.34        
Anna Lukic02SWEIFK Helsingborg29.45        
Anna Widiger02GERDresden DSC 189831.59        
Maya Siegert03GERLAZ Regio Herfordej start        

Försök heat 44,07 jul 
Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf26.83q       
Anne Führer01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz27.29q       
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI27.58q       
Kira Pauer02GERLAZ Regio Herford28.11        
Ella Sandwång04SWEIFK Helsingborg28.97        
Jasmin Diekmann01GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen29.47        
Hanna Falck01SWEKA 2 IFej start        

Finalheat 12,97 jul Qualisys Photofinish 
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS25.20       
Olivia Österling Strömstedt01SWEIF Göta Karlstad26.17       
Julia Henneken01GERBad Doberaner26.40       
Tove Larsson02SWEIFK Växjö26.77       
Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf26.86       
Juni Palm04SWEIFK Helsingborg27.04       
Julia Berns02SWEIFK Lundej start       
Summer Thalya Steinsrud01NORUll/Kisa ILej start       

Finalheat 22,47 jul Qualisys Photofinish 
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien27.12       
Maja Felby02DENKöge Atletik27.39       
Ennie Lee Kern02GERSV Lindenau 184827.56       
Emma Jensen01SWEKlippans FK27.81       
Lisa Börner01GERFreiberger PSV27.96       
Helena Cronstedt01SWEMalmö AIej start       
Anne Führer01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitzej start       
Linn-Marit Uth02GERSV Lindenau 1848ej start       


F17 400m
Finalheat 18 jul 
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS57.04    1    Rek.
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK58.59    2   
Nadja Rugland01SWEKalmar SK59.01    3   
Johanna Bülow02SWEHovslätts IK59.91    4   
Maja Jönsson02SWEHöörs IS61.02    6   
Linn Skoog02SWEIK Ymer61.36    7   
Ebba Åhman02SWEIK Ymer61.49    8   

Finalheat 28 jul 
Nina Halkier02DENKöge Atletik60.88    5   
Maja Felby02DENKöge Atletik62.36    9   
Maja Björnsson03SWEUpsala IF63.66    10   
Yoko Zyka02AUTDSG Wien64.02    11   
Cornelia Helgesson02SWEÅhus FIK65.24    12   
Emilia Larson01SWETäby IS67.02    13   
Josefine Geist02GERSSV 91 Brand Erbisdorf67.71    14   


F17 800m
Final6 jul 
Nina Halkier02DENKöge Atletik 2:28.51       
Paulina Wikemar02SWEMölndals AIK 2:29.55       
Linn Skoog02SWEIK Ymer 2:33.12       
Emma Jensen01SWEKlippans FK 2:34.32       


F17 Häck 100m76 cm
Försök heat 13,77 jul 
Olivia Stridh02SWEMalmö AI14.45q       
Summer Thalya Steinsrud01NORUll/Kisa IL14.58q       
Ebba Åhman02SWEIK Ymer14.66q       
Tove Larsson02SWEIFK Växjö15.19q       
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF15.63        
Sonia Fors02SWESävedalens AIK16.32        
Emily Böß02GERSpVg Laatzen17.03        
Henriette Niemann02GERBad Doberaner19.20        

Försök heat 21,77 jul 
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund14.46q       
Joanne Schiffer01GERSC Neubrandenburg14.50q       
Anja Olsson01SWEMalmö AI14.85q       
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI15.29q       
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan15.82        
Rebecca Runfors Carlzzon02SWEÖrgryte IS16.40        
Kira Pauer02GERLAZ Regio Herford18.17        
Jessica Schnelle02GERSV Automation 61 Leipzig18.78        

Final1,37 jul Qualisys Photofinish 
Olivia Stridh02SWEMalmö AI14.31       
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund14.48       
Summer Thalya Steinsrud01NORUll/Kisa IL14.53       
Joanne Schiffer01GERSC Neubrandenburg14.58       
Ebba Åhman02SWEIK Ymer14.64       
Tove Larsson02SWEIFK Växjö15.28       
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI15.64       
Anja Olsson01SWEMalmö AIbröt       


F17 Häck 300m76 cm
Finalheat 16 jul 
Lovisa Skoglund01SWEHöörs IS44.86    1   
Olivia Stridh02SWEMalmö AI45.38    2   
Ella Darrell01SWELerum Friidrott46.74    3   
Clara Bernhult02SWEThorengruppen TFC47.59    4   
Tove Larsson02SWEIFK Växjö47.80    5   
Maja Jönsson02SWEHöörs IS48.40    6   
Jessica Schnelle02GERSV Automation 61 Leipzig58.70    11   

Finalheat 26 jul 
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien49.22    7   
Sonia Fors02SWESävedalens AIK50.08    8   
Lena Spinde02GERFreiberger PSV51.37    9   
Cornelia Helgesson02SWEÅhus FIK52.29    10   
Klara Stenman02SWEThorengruppen TFCbröt    -   
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistanej start    -   


F17 Höjd
7 jul 
Hilda Gyldén01SWEIF Kville164       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö164       
Angel Richmore01SWEMalmö AI160       
Karolin Rudolf02GERSG Gaselan Fürstenwalde160       
Emilia Lönnqvist02SWEIF Kville156       
Marit Stein03GERRostock 1 LAV156       
Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien156       
Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-77151       
Ebba Åhman02SWEIK Ymer151       
10 Ida Björndal01SWEIF Kville151       
10 Alma Svennerud04SWEKA 2 IF151       
12 Ebba Engdahl02SWETrollhättan FIK146       
12 Elin Träff01SWEÅkersberga SK146       
14 Emelin Barg01GERVfl Spremberg146       


F17 Stav
8 jul 
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI358       
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV328       
Milla Ekstrand03SWEKA 2 IF283       
Alma Eriksson01SWEIK Ymer283       
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF263       


F17 Längd
8 jul 
Joanne Schiffer01GERSC Neubrandenburg5,790,6       
Anja Olsson01SWEMalmö AI5,630,8       
Angel Richmore01SWEMalmö AI5,481,2       
Iben Carnhed03NORBækkelaget SK5,470,5       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö5,341,0       
Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-775,190,7       
Olivia Österling Strömstedt01SWEIF Göta Karlstad5,140,8       
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI5,071,0       
Nellie Malmros01SWEBåstads GIF5,02-0,2       
10 Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan4,971,3       
11 Anne Führer01GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz4,95-0,1       
12 Laura Iversen02SWEIFK Växjö4,88-1,0       
13 Lisa Börner01GERFreiberger PSV4,86-0,1       
14 Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer4,821,3       
15 Emilia Lönnqvist02SWEIF Kville4,781,1       
16 Lena Spinde02GERFreiberger PSV4,721,2       
17 Elin Träff01SWEÅkersberga SK4,691,0       
18 Hanna Didricksson02SWEMalmö AI4,68-0,1       
19 Anna-Lena Weilharter02AUTDSG Wien4,661,1       
20 Ebba Engdahl02SWETrollhättan FIK4,600,8       
21 Mary-Ann Thomas01GERSSV 91 Brand Erbisdorf4,580,6       
22 Hanna Persson02SWEIFK Helsingborg4,561,1       
23 Ida Björndal01SWEIF Kville4,54-0,4           4,52
24 Hilda Gyldén01SWEIF Kville4,54-0,6           0,00
25 Anna Lukic02SWEIFK Helsingborg4,50-0,1       
26 Emily Böß02GERSpVg Laatzen4,48-0,1       
27 Josefine Geist02GERSSV 91 Brand Erbisdorf4,380,6       
28 Johanna Olsson01SWEMalmö AI4,351,1       
29 Maya Siegert03GERLAZ Regio Herford4,271,1       
30 Sophia Haase02GERDresden DSC 18984,251,6       
31 Kira Pauer02GERLAZ Regio Herford4,240,2       
32 Jasmin Diekmann01GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen4,150,2       
33 Emelin Barg01GERVfl Spremberg4,121,0       
34 Jessica Schnelle02GERSV Automation 61 Leipzig4,051,7       
35 Victoria Lee Lendal02DENSparta Atletik3,060,1       


F17 Kula3.0 kg
8 jul 
Victoria Quainoo02SWEMalmö AI13,93       
Sara Kjær Andersen02DENVejle IF12,84       
Alva Sundström02SWELjungby FIK12,42       
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad12,30       
Joanne Schiffer01GERSC Neubrandenburg11,95       
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö11,76       
Iben Carnhed03NORBækkelaget SK11,45       
Henriette Bochmann01GERFreiberger PSV10,80       
Lena Spinde02GERFreiberger PSV10,51       
10 Elin Ekelund02SWEEslövs AI10,40       
11 Molly Broback01SWESävedalens AIK10,31       
12 Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-7710,07       
13 Karolin Rudolf02GERSG Gaselan Fürstenwalde9,53       
14 Hanna Didricksson02SWEMalmö AI9,45       
15 Sofia Ovesson02SWEIFK Helsingborg9,20       
16 Alfrida Kilvik01SWEIF Kville8,89       
17 Pauline Steinkuhl01GERSpVg Laatzen8,83       
18 Anna Widiger02GERDresden DSC 18988,35       
19 Henriette Niemann02GERBad Doberaner8,20       
20 Paula Herold01GERLAZ Regio Herford6,87       
Selma Löfman02SWEIFK LundX       


F17 Diskus1.0 kg
7 jul 
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad40,90       
Emilia Münchmeyer02SWEIFK Helsingborg33,50       
Henriette Bochmann01GERFreiberger PSV32,26       
Sara Kjær Andersen02DENVejle IF32,00       
Lena Spinde02GERFreiberger PSV23,86       
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer23,68       
Anna Widiger02GERDresden DSC 189821,32       
Pauline Steinkuhl01GERSpVg Laatzen21,08       
Paula Herold01GERLAZ Regio Herford20,04       
10 Alfrida Kilvik01SWEIF Kville17,36       
11 Amanda Ehn04SWEIK Ymer14,06       


F17 Slägga3.0 kg
6 jul 
Anna Götberg01SWEVästerås FK61,44       
Jennifer Andersson01SWEVästerås FK60,82       
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad58,74       
Victoria Quainoo02SWEMalmö AI56,54       
Thea Löfman03SWEIFK Lund52,68       
Sara Kjær Andersen02DENVejle IF51,46       
Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer50,94       
Selma Löfman02SWEIFK Lund47,66       
Molly Skugge03SWETurebergs FK44,70       
10 Fanny Lundberg01SWEÅhus FIK40,84       
11 Lovisa Hörnström03SWETrollhättan FIK39,34       
12 Alva Nilsson02SWEÄngelholms IF38,38       
13 Hanna Johansson01SWETrollhättan FIK31,42       
14 Tindra Palmér02SWEIFK Helsingborg26,04       


F17 Spjut500 g
6 jul 
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö37,38       
Angel Richmore01SWEMalmö AI36,00       
Fanny Lundberg01SWEÅhus FIK35,39       
Joanne Schiffer01GERSC Neubrandenburg33,88       
Maja Pettersson02SWEFIF Gnistan33,84       
Linn-Marit Uth02GERSV Lindenau 184833,72       
Nellie Malmros01SWEBåstads GIF32,35       
Selma Löfman02SWEIFK Lund28,50       
Anna Widiger02GERDresden DSC 189827,72       
10 Henriette Niemann02GERBad Doberaner27,31       
11 Lisa Börner01GERFreiberger PSV27,09       
12 Henriette Bochmann01GERFreiberger PSV26,34       
13 Josefine Geist02GERSSV 91 Brand Erbisdorf25,42       
14 Jessica Schnelle02GERSV Automation 61 Leipzig24,43       
15 Sofia Ovesson02SWEIFK Helsingborg23,43       
16 Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad21,46       


F15 80m
Försök heat 10,88 jul Qualisys Photofinish 
Emma Gerdes03SWEÅhus FIK10.50q       
Clara Tonecker03GERRostock 1 LAV10.58q       
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund10.74q       
Mica Ramm-Ericson03SWEMalmö AI10.97q       
Nicole Dinu03SWEIF Kville10.98q       
Lilli Schmidt03GERStralsund TSV 186011.42        
Smilla Duedam Ventrup03DENSparta Atletik11.67        
Ida Svendsen03SWEIFK Trelleborg11.73        

Försök heat 2-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK10.61q       
Leonie Rupp03AUTDSG Wien10.64q       
Sara Hesselink03GERSpVg Laatzen11.09        
Flora Chalmer03DENSparta Atletik11.22        
Lillan Kilvik03SWEIF Kville11.32        
Frida Andersson03SWEKA 2 IF11.37        
Betty Lecander03SWEIFK Trelleborg11.72        

Försök heat 3-0,28 jul Qualisys Photofinish 
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad10.47q       
Merle Schulze03GERRostock 1 LAV10.82q       
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg10.86q       
Sofia Björkman03SWEIF Kville10.94q       
Hanna Starke03GERSSV 91 Brand Erbisdorf11.41        
Rebekka Schaldemose03DENSparta Atletik11.66        
Martha Due03DENKöge Atletik11.74        

Försök heat 4-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF10.59q       
Samira Beyer03GERFreiberger PSV10.74q       
Fabienne Lisk03GERSSV 91 Brand Erbisdorf11.01        
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF11.16        
Margarethe Wugk03GERLC Taucha11.43        
Isa Marie Blattmeier03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz11.50        
Annika Grønholdt Truelsen03DENSparta Atletik11.54        
Kasja Wolf03GERFreiberger PSV11.69        

Försök heat 52,88 jul Qualisys Photofinish 
Thea Löfman03SWEIFK Lund10.66q       
Maya Siegert03GERLAZ Regio Herford10.76q       
Ella Fedthusen03SWETrollhättan FIK10.87q       
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig11.44        
Tilda Olsson03SWEIF Kville11.49        
Emilie Mossin Nørregaard03DENSparta Atletik11.50        
Franka Schieck03GERFreiberger PSV11.62        
Anna Neubert03GERRostock 1 LAVej start        

Finalheat 14,78 jul Qualisys Photofinish 
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad10.18       
Emma Gerdes03SWEÅhus FIK10.35       
Leonie Rupp03AUTDSG Wien10.46       
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF10.47       
Thea Löfman03SWEIFK Lund10.47       
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK10.49       
Clara Tonecker03GERRostock 1 LAV10.55       
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund10.75       

Finalheat 21,98 jul Qualisys Photofinish 
Merle Schulze03GERRostock 1 LAV10.67       
Samira Beyer03GERFreiberger PSV10.72       
Titti Ewertzh03SWEIFK Helsingborg10.76       
Nicole Dinu03SWEIF Kville10.78       
Sofia Björkman03SWEIF Kville10.82       
Maya Siegert03GERLAZ Regio Herford10.82       
Ella Fedthusen03SWETrollhättan FIK10.93       
Mica Ramm-Ericson03SWEMalmö AI11.00       


F15 300m
Finalheat 17 jul Qualisys Photofinish 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK42.42    1   
Louise Høkilde-Wassmann03DENGreve Atletik43.00    2   
Samira Beyer03GERFreiberger PSV43.21    3   
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad43.42    4   
Leonie Rupp03AUTDSG Wien43.48    5   
Julia Svennblad03SWEBohus IF43.89    8   
Lilli Schmidt03GERStralsund TSV 1860ej start    -   

Finalheat 27 jul Qualisys Photofinish 
Clara Tonecker03GERRostock 1 LAV43.49    6   
Merle Schulze03GERRostock 1 LAV43.83    7   
Annika Grønholdt Truelsen03DENSparta Atletik47.80    9   
Tilda Olsson03SWEIF Kville48.26    10   
Smilla Duedam Ventrup03DENSparta Atletik48.88    11   
Ronja Ruch03GERTC FIKO Rostock e.V.49.32    12   
Fabienne Lisk03GERSSV 91 Brand Erbisdorfej start    -   


F15 800m
Finalheat 18 jul 
Majken Lützen03DENBallerup AK 2:17.71    1   
Elisabeth Rønnstad04DENSparta Atletik 2:24.10    2   
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF 2:24.98    3   
Tilde Axelsson Fröjdenlund03SWEIFK Växjö 2:26.75    4   
Johanna Hofvendahl04SWEIS Göta 2:26.78    5   
Saga Provci04SWEIFK Göteborg 2:27.35    6   
Thea Nilsson03SWEHöörs IS 2:27.70    7   
Filippa Zäll03SWEÄngelholms IF 2:28.15    8   
Indra Johansson04SWETrollhättan FIK 2:33.64    10   
Alma Svennerud04SWEKA 2 IFej start    -   

Finalheat 28 jul 
Marietta Flacke03GERBad Doberaner 2:32.52    9   
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig 2:34.06    11   
Leonie Rupp03AUTDSG Wien 2:36.48    12   
Filippa Lonhage03SWEHöörs IS 2:41.89    13   
Judy Scheuschner04GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V. 2:44.25    14   
Matilda Linde03SWEBjörnstorps IF 2:45.43    15   
Rebekka Schaldemose03DENSparta Atletik 2:46.39    16   
Laura Nielsen04DENKorsör AM 2:48.08    17   
Anika Schöpke04GERSG Motor Gohluis Nord Leipzig 2:48.45    18   
10 Pauline Büthe03GERSpVg Laatzen 2:53.25    19   


F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 13,47 jul 
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV11.86q       
Amanda Sondrup Henriques04DENAK Holstebro11.90q       
Cora Kunze04GERDresden DSC 189812.36q       
Tindra Röme04SWEIFK Lund12.63q       
Mia Merten03GERSG Gaselan Fürstenwalde12.78q       
Samira Beyer03GERFreiberger PSV13.61        
Maya Siegert03GERLAZ Regio Herfordej start        

Försök heat 23,87 jul 
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad12.00q       
Clara Tonecker03GERRostock 1 LAV12.31q       
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS12.62q       
Margarethe Wugk03GERLC Taucha12.91        
Sara Hesselink03GERSpVg Laatzen13.36        
Nele Anders04GERSC Neubrandenburg13.47        

Försök heat 33,37 jul 
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletik11.67q       
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde12.09q       
Sydney Karström04SWEÅhus FIK12.28q       
Marit Stein03GERRostock 1 LAV12.59q       
Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt12.81        
Hanna Starke03GERSSV 91 Brand Erbisdorf14.34        
Pauline Büthe03GERSpVg Laatzen17.32        

Försök heat 42,87 jul 
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV12.00q       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden12.16q       
Moa Granat04SWEVallentuna FK12.29q       
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF12.79q       
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig12.91        
Louise Tilly04SWETäby IS13.09        
Kasja Wolf03GERFreiberger PSV14.12        

Finalheat 11,97 jul Qualisys Photofinish 
Ida Boe Rasmussen03DENGreve Atletik11.38       
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV11.71       
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV11.77       
Amanda Sondrup Henriques04DENAK Holstebro11.83       
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad11.84       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden12.01       
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde12.08       
Sydney Karström04SWEÅhus FIK12.46       

Finalheat 22,27 jul Qualisys Photofinish 
Clara Tonecker03GERRostock 1 LAV11.96       
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS12.28       
Tindra Röme04SWEIFK Lund12.31       
Moa Granat04SWEVallentuna FK12.34       
Cora Kunze04GERDresden DSC 189812.35       
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF12.62       
Mia Merten03GERSG Gaselan Fürstenwalde12.65       
Marit Stein03GERRostock 1 LAV19.26       


F15 Häck 300m76 cm
Finalheat 16 jul 
Amanda Sondrup Henriques04DENAK Holstebro44.49    1    Rek
Moa Granat04SWEVallentuna FK44.68    2   
Merle Schulze03GERRostock 1 LAV47.12    3   
Tyra Cedrenius Tunander04SWEIFK Lidingö47.30    4   
Sydney Karström04SWEÅhus FIK48.42    5   
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF48.73    6   

Finalheat 26 jul 
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig49.57    7   
Elli Johansson04SWEKA 2 IF49.69    8   
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF50.05    9   
Siri Elofsson03SWEIFK Växjö50.79    10   
Tilly Backman03SWEÖrgryte IS50.97    11   
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen52.16    12   


F15 Höjd
8 jul 
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV167       
Marit Stein03GERRostock 1 LAV167       
Mia Merten03GERSG Gaselan Fürstenwalde165       
Margarethe Wugk03GERLC Taucha154       
Flora Chalmer03DENSparta Atletik154       
Maja Nilsson03SWEVarbergs GIF154       
Lia Palmberg Nordhald03DENBagsvaerd AC154       
Johanna Persson03SWEYstads IF154       
Frida Andersson03SWEKA 2 IF150       
10 Milla Ekstrand03SWEKA 2 IF146       
11 Johanna Persson03SWESimrishamns AIF146       
12 Mareen Bürger03GERBad Doberaner141       
Tindra Redenfors03SWEIFK HalmstadX       


F15 Längd
7 jul 
Mia Merten03GERSG Gaselan Fürstenwalde5,392,9           5,34 1,0
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV5,260,5       
Hanna Karlsson03SWEIF Göta Karlstad5,222,0       
Merle Schulze03GERRostock 1 LAV5,082,5           5,05 1,5
Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF4,961,5       
Sofie Hammarström03SWEÖrgryte IS4,912,0       
Felicia Åberg03SWEVillstads GIF4,872,4           4,84 0,7
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF4,811,8       
Sara Hesselink03GERSpVg Laatzen4,772,5           4,51 0,0
10 Flora Chalmer03DENSparta Atletik4,740,0       
11 Ellen Pettersson03SWEIFK Växjö4,680,6       
12 Tilda Olsson03SWEIF Kville4,511,8       
13 Frida Andersson03SWEKA 2 IF4,502,5           0,00
14 Margarethe Wugk03GERLC Taucha4,441,1       
15 Lillan Kilvik03SWEIF Kville4,221,5       
16 Pauline Büthe03GERSpVg Laatzen4,142,1           0,00
17 Smilla Duedam Ventrup03DENSparta Atletik4,112,4           0,00
18 Emma Svensson03SWEKA 2 IF4,093,3           0,00
19 Rebekka Schaldemose03DENSparta Atletik4,073,1           3,79 0,0
20 Kasja Wolf03GERFreiberger PSV4,012,1           0,00
21 Annika Grønholdt Truelsen03DENSparta Atletik4,002,9           3,90 0,8
Linnea Thorsheim03NORFIL AKS-77X       


F15 Tresteg
7 jul 
Julia Svennblad03SWEBohus IF11,321,1       
Frida Andersson03SWEKA 2 IF10,772,5           10,66 1,9
Elli Johansson04SWEKA 2 IF10,324,1           9,94 1,5
Saga Plessen04SWEKA 2 IF10,274,1       
Louise Tilly04SWETäby IS10,103,0           10,01 2,9
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF10,103,1           9,94 3,2
Tyra Cedrenius Tunander04SWEIFK Lidingö10,003,7       
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad9,943,2           9,62 1,1
Emma Svensson03SWEKA 2 IF9,783,7       
10 Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad9,764,3       
11 Maya Siegert03GERLAZ Regio Herford9,671,9       
12 Linnea Thorsheim03NORFIL AKS-779,623,3       
13 Alva Sandahl04SWEWärnamo SK9,554,9       
14 Mollie Jönsson04SWEMalmö AI9,402,4           9,39 1,6


F15 Kula3.0 kg
7 jul 
Julia Scharnell03SWEEslövs AI12,34       
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV12,01       
Thea Löfman03SWEIFK Lund11,96       
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund11,50       
Lea-Michelle Wendisch03GERSSV 91 Brand Erbisdorf10,60       
Nicole Dinu03SWEIF Kville10,30       
Margarethe Wugk03GERLC Taucha10,24       
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig10,01       
Annika Grønholdt Truelsen03DENSparta Atletik9,37       
10 Agnes Claesson03SWEHovslätts IK9,30       
11 Tilde Grönwall04SWEÖresund FK9,21       
12 Kasja Wolf03GERFreiberger PSV8,74       
13 Lene Miede04GERSC Neubrandenburg8,47       
14 Molly Skugge03SWETurebergs FK8,46       
15 Isa Marie Blattmeier03GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz8,45       
16 Alexandra Torgersson03SWEIF Kville7,75       
17 Amanda Ehn04SWEIK Ymer7,54       
18 Emilie Mossin Nørregaard03DENSparta Atletik7,17       


F15 Diskus0.75 kg
8 jul 
Johanna Emanuelsson03SWEVillstads GIF41,32       
Marie- Sophie Uhlendorf04GERLAC Mühl Rosin33,40       
Lovisa Hörnström03SWETrollhättan FIK32,76       
Leandra Kunkel04GERLAC Mühl Rosin31,46       
Ella Eklund04SWEÖresund FK30,36       
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö28,76       
Tilde Grönwall04SWEÖresund FK27,40       
Lea-Michelle Wendisch03GERSSV 91 Brand Erbisdorf26,69       
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund24,82       
10 Lene Miede04GERSC Neubrandenburg22,27       
11 Franziska Graf04AUTDSG Wien21,82       
12 Alexandra Torgersson03SWEIF Kville20,70       
13 Martha Due03DENKöge Atletik20,04       
14 Nicole Dinu03SWEIF Kville18,53       
15 Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt17,90       
16 Lillan Kilvik03SWEIF Kville16,69       
Amelie Götesson04SWEHässleholms AISX       
Linnea Thorsheim03NORFIL AKS-77X       


F15 Spjut500 g
6 jul 
Maria Grenegård03SWEIF Göta Karlstad37,49       
Emilia Peltri03GERSV Automation 61 Leipzig37,05       
Mareen Bürger03GERBad Doberaner36,98       
Marietta Flacke03GERBad Doberaner35,65       
Kasja Wolf03GERFreiberger PSV33,00       
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV32,17       
Thea Löfman03SWEIFK Lund31,89       
Margarethe Wugk03GERLC Taucha30,83       
Emma Svensson03SWEKA 2 IF30,62       
10 Emilia Wamsler03SWEIFK Lund29,77       
11 Fabienne Lisk03GERSSV 91 Brand Erbisdorf27,66       
12 Pauline Büthe03GERSpVg Laatzen26,15       
13 Marit Stein03GERRostock 1 LAV25,24       
14 Linnea Thorsheim03NORFIL AKS-7721,42       
15 Lea-Michelle Wendisch03GERSSV 91 Brand Erbisdorf20,73       
16 Martha Due03DENKöge Atletik20,02       
17 Leonie Rupp03AUTDSG Wien14,67       


F14 80m
Försök heat 1-0,98 jul Qualisys Photofinish 
Lovis Mathisson04SWEKA 2 IF10.60q       
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen10.89q       
Ida Thörsman04SWEIF Kville11.26        
Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt11.30        
Ellen Fridlund04SWEHöganäs Friidrottsförening11.30        
Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg11.34        
Nele Anders04GERSC Neubrandenburg11.46        
Anika Schöpke04GERSG Motor Gohluis Nord Leipzig12.17        

Försök heat 20,28 jul Qualisys Photofinish 
Filippa Palmås04SWEIFK Göteborg10.62q       
Ida Kühnel Pappila04SWEIF Kville10.64q       
Maja Nordstedt04SWEMalmö AI11.06q       
Angelina Ludwig04GERLC Taucha11.65        
Emma Kovacevic04SWEKlippans FK11.68        
Lene Miede04GERSC Neubrandenburg11.73        
Tilda Persson04SWEKlippans FK11.76        
Saga Redestam04SWEIFK Helsingborg12.38        
Saga Plessen04SWEKA 2 IFej start        

Försök heat 3-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK10.23q        Rek.
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde10.76q       
Angelina Hooks04SWEMalmö AI10.80q       
Sydney Karström04SWEÅhus FIK10.92q       
Ida Andersson04SWEAlingsås IF11.13q       
Nova Fogelkvist04SWEMotala AIF11.21        
Ella Eklund04SWEÖresund FK11.57        
Astrid Rosenberg04SWEIFK Helsingborg11.90        

Försök heat 4-0,48 jul Qualisys Photofinish 
Cora Kunze04GERDresden DSC 189810.65q       
Greta Finck04GERRostock 1 LAV10.78q       
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.88q       
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF11.18q       
Liv-Grete Kollinger04GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz11.23        
Pia Luise Wollenberg04GERSV Automation 61 Leipzig11.40        
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI11.48        
Linda Hedlund04SWEBoden FI12.19        

Försök heat 5-2,48 jul Qualisys Photofinish 
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV10.27q       
Magda Karlsson04SWEIFK Lund11.03q       
Elli Johansson04SWEKA 2 IF11.24        
Alva Staffas04SWEHöganäs Friidrottsförening11.38        
Stella Kolbrink04SWEMotala AIF11.59        
Franziska Graf04AUTDSG Wien11.63        
Clara Lajosfalvi04GERLC Taucha11.88        
Ingeborg Falck04DENSparta Atletikej start        

Finalheat 13,38 jul Qualisys Photofinish 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK 9.81       
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV 9.83       
Filippa Palmås04SWEIFK Göteborg10.42       
Lovis Mathisson04SWEKA 2 IF10.46       
Cora Kunze04GERDresden DSC 189810.48       
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde10.51       
Greta Finck04GERRostock 1 LAV10.54       
Ida Kühnel Pappila04SWEIF Kville10.55       

Finalheat 22,78 jul Qualisys Photofinish 
Angelina Hooks04SWEMalmö AI10.49       
Sydney Karström04SWEÅhus FIK10.60       
Emilia Franzén04SWEKlippans FK10.62       
Magda Karlsson04SWEIFK Lund10.69       
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen10.71       
Ida Andersson04SWEAlingsås IF10.91       
Maja Nordstedt04SWEMalmö AI11.01       
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF11.03       


F14 300m
Finalheat 17 jul Qualisys Photofinish 
Elvira Tanderud04SWETrollhättan FIK40.12    1    Rek.
Amanda Sondrup Henriques04DENAK Holstebro42.18    2   
Caroline Vammen04DENBallerup AK43.27    3   
Ida Kühnel Pappila04SWEIF Kville43.63    5   
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF43.73    6   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK44.01    7   
Filippa Palmås04SWEIFK Göteborg44.60    8   
Lia Flotow04GERRostock 1 LAVej start    -   

Finalheat 27 jul Qualisys Photofinish 
Elli Johansson04SWEKA 2 IF44.84    9   
Greta Finck04GERRostock 1 LAV44.97    10   
Ida Thörsman04SWEIF Kville45.12    11   
Tyra Cedrenius Tunander04SWEIFK Lidingö46.21    14   
Ellen Fridlund04SWEHöganäs Friidrottsförening46.50    17   
Alva Staffas04SWEHöganäs Friidrottsförening47.63    20   
Leandra Kunkel04GERLAC Mühl Rosin48.91    25   

Finalheat 37 jul Qualisys Photofinish 
Elisabeth Rønnstad04DENSparta Atletik45.47    12   
Liv-Grete Kollinger04GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz45.51    13   
Stella Kolbrink04SWEMotala AIF47.16    18   
Mollie Jönsson04SWEMalmö AI47.45    19   
Nova Fogelkvist04SWEMotala AIF47.98    21   
Eva Tsinat Krause04DENSparta Atletik47.99    22   
Anika Schöpke04GERSG Motor Gohluis Nord Leipzig49.37    26   

Finalheat 47 jul Qualisys Photofinish 
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen43.42    4   
Nele Anders04GERSC Neubrandenburg46.21    15   
Saga Provci04SWEIFK Göteborg46.43    16   
Pia Luise Wollenberg04GERSV Automation 61 Leipzig48.25    23   
Judy Scheuschner04GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.48.26    24   
Patricia Hoche04GERDresden DSC 1898ej start    -   
Lovis Mathisson04SWEKA 2 IFej start    -   


F14 Höjd
8 jul 
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV167       
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde165       
Tilde Bjerager04SWEHöörs IS165       
Cora Kunze04GERDresden DSC 1898159       
Liv-Grete Kollinger04GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz155       
Emma Kovacevic04SWEKlippans FK152       
Nele Anders04GERSC Neubrandenburg149       
Tilda Persson04SWEKlippans FK149       
Alva Sandahl04SWEWärnamo SK149       
10 Alma Svennerud04SWEKA 2 IF149       
11 Hanna Dahlin04SWEIFK Halmstad145       
11 Ida Hägnander04SWETrollhättan FIK145       
13 Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg141       
13 Maja Nordstedt04SWEMalmö AI141       
13 Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt141       
16 Linda Hedlund04SWEBoden FI141       
17 Wilde Hedin04SWEKlippans FK141       
18 Astrid Rosenberg04SWEIFK Helsingborg136       
19 Amelie Bönsch04GERStralsund TSV 1860131       


F14 Stav
8 jul 
Alvah Lind05SWETyresö FK310       
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad288       
Elli Johansson04SWEKA 2 IF279       
Norah Lind05SWETyresö FK279       
Rebecka Forsling04SWEHuddinge AIS259       
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI259       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF233       
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF182       


F14 Längd
7 jul 
Cora Kunze04GERDresden DSC 18985,330,5       
Caroline Vammen04DENBallerup AK5,282,7           5,23 1,4
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde5,252,0       
Lia Flotow04GERRostock 1 LAV5,132,0       
Linnea Svanhall04SWEFIK Färjestaden5,091,2           5,06
Ida Andersson04SWEAlingsås IF5,092,5           4,56 1,8
Emilia Franzén04SWEKlippans FK5,082,0       
Amelie Bönsch04GERStralsund TSV 18604,950,6           4,87
Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt4,952,2           4,76 2,6 4,61 1,7
10 Filippa Palmås04SWEIFK Göteborg4,950,7           4,16
11 Tyra Cedrenius Tunander04SWEIFK Lidingö4,941,1       
12 Hilda Lindell04SWEKA 2 IF4,830,7       
13 Sydney Karström04SWEÅhus FIK4,762,1           4,63 1,4
14 Greta Finck04GERRostock 1 LAV4,701,9       
15 Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg4,681,6       
16 Angelina Ludwig04GERLC Taucha4,560,9           4,17
17 Tindra Röme04SWEIFK Lund4,561,5           0,00
18 Patricia Hoche04GERDresden DSC 18984,500,8       
19 Saga Plessen04SWEKA 2 IF4,481,4       
20 Maja Nordstedt04SWEMalmö AI4,470,6       
21 Ida Hägnander04SWETrollhättan FIK4,431,1           4,25
22 Frieda Krüger05GERSC Neubrandenburg4,430,6           4,14
23 Leandra Kunkel04GERLAC Mühl Rosin4,430,0       
24 Pia Luise Wollenberg04GERSV Automation 61 Leipzig4,422,4       
25 Ida Kühnel Pappila04SWEIF Kville4,391,4       
26 Nova Fogelkvist04SWEMotala AIF4,290,4       
27 Elise Tiede05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.4,282,1           4,22 1,6
28 Lene Miede04GERSC Neubrandenburg4,182,0       
29 Ida Thörsman04SWEIF Kville4,161,3       
30 Clara Lajosfalvi04GERLC Taucha4,150,0       
31 Ella Sandwång04SWEIFK Helsingborg4,000,1       
32 Nova Barrett04SWEIFK Halmstad3,961,9       
33 Anika Schöpke04GERSG Motor Gohluis Nord Leipzig3,921,9       
34 Linda Hedlund04SWEBoden FI3,751,2       
Nele Anders04GERSC NeubrandenburgX       
Merle Burghardt05GERSC NeubrandenburgX       
Ella Eklund04SWEÖresund FKX       
Elli Johansson04SWEKA 2 IFX       
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad SalzuflenX       
Stella Kolbrink04SWEMotala AIFX       
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIFX       


F14 Kula3.0 kg
6 jul 
Emilia Wernerliv04SWETingbergs AIS12,62       
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö10,02       
Tilde Grönwall04SWEÖresund FK9,70       
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde9,59       
Marie- Sophie Uhlendorf04GERLAC Mühl Rosin9,25       
Leandra Kunkel04GERLAC Mühl Rosin9,20       
Clara Lajosfalvi04GERLC Taucha8,75       
Ella Eklund04SWEÖresund FK8,67       
Liv-Grete Kollinger04GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz8,41       
10 Linda Hedlund04SWEBoden FI8,24       
11 Ina Palm04GERASC Grün-Weiß Finsterwalde8,23       
12 Emelie Bielecki04SWEIFK Helsingborg7,71       
13 Stella Kolbrink04SWEMotala AIF7,67       
14 Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen7,46       
15 Patricia Hoche04GERDresden DSC 18987,45       
16 Matilda Karlsson04SWEIFK Helsingborg7,28       
17 Pia Luise Wollenberg04GERSV Automation 61 Leipzig7,20       
18 Franziska Graf04AUTDSG Wien7,05       
19 Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt6,62       


F14 Spjut500 g
7 jul 
Libby Buder04GERSG Gaselan Fürstenwalde35,02       
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö34,47       
Amelie Bönsch04GERStralsund TSV 186029,61       
Alice Davidsson04SWEWärnamo SK29,56       
Hilda Lindell04SWEKA 2 IF29,51       
Angelina Ludwig04GERLC Taucha29,09       
Clara Rohatzsch05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.25,19       
Lena Kliefoth04GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen24,94       
Tilde Grönwall04SWEÖresund FK24,21       
10 Marie- Sophie Uhlendorf04GERLAC Mühl Rosin23,67       
11 Franziska Graf04AUTDSG Wien23,06       
12 Leandra Kunkel04GERLAC Mühl Rosin22,39       
13 Patricia Hoche04GERDresden DSC 189822,28       
14 Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS20,79       
15 Clara Lajosfalvi04GERLC Taucha20,33       
16 Emily Pischke04GERTKJ Sarstedt19,56       
17 Eva Tsinat Krause04DENSparta Atletik18,54       
18 Ida Hägnander04SWETrollhättan FIK15,18       
Matilda Åkerman04SWEIFK HalmstadX       


F13 60m
Försök heat 1-1,58 jul Qualisys Photofinish 
Marielle Günzel05GERVfl Spremberg 8.77q       
Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herford 8.79q       
Doris Theander05SWEVarbergs GIF 8.85q       
Anne Schuch05GERDresden DSC 1898 8.87        
Freya Moeller05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V. 8.93        
Tyra Eklund05SWEIFK Helsingborg 8.99        
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna 9.45        
Madeleine Audrey A Rasmussen05DENSparta Atletik 9.92        

Försök heat 20,18 jul Qualisys Photofinish 
Malou Spjut05SWEIFK Helsingborg 8.67q       
Emma Hjelm05SWEMotala AIF 8.71q       
Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC 8.83q       
Tindra Ladestam05SWEIFK Göteborg 9.12        
Kaisa Duedam Ventrup05DENSparta Atletik 9.16        
Carolina Maier05AUTDSG Wien 9.20        
Elise Tiede05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V. 9.30        
Paula Best05GERLAZ Regio Herford 9.64        

Försök heat 30,38 jul Qualisys Photofinish 
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI 8.42q       
Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg 8.64q       
Hanna Davidsson05SWEÄngelholms IF 8.98        
Yasmine-Xenia Kliesch05GERDresden DSC 1898 9.06        
Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford 9.09        
Alexandra Freimuth05GERSV Lindenau 1848 9.11        
Thelma Gullberg05SWEMotala AIF 9.11        
Aliena Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V. 9.47        

Försök heat 4-1,18 jul Qualisys Photofinish 
Lina Ånstad05SWEMotala AIF 8.60q       
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 8.74q       
Tilde Adolfsson05SWEMotala AIF 9.00        
Sofia Thøgersen05DENSparta Atletik 9.01        
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF 9.20        
Siri Ingvarsson05SWEIFK Helsingborg 9.21        
Luisa Schmidt05GERDresden DSC 1898 9.30        
Emely Höner Zu Siederdissen05GERLAZ Regio Herford 9.68        

Försök heat 5-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Lea Führer05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 8.53q       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF 8.62q       
Melina Gruhne05GERSV Automation 61 Leipzig 8.88        
Frieda Krüger05GERSC Neubrandenburg 8.88        
Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford 8.94        
Alma Cederberg05SWEIFK Helsingborg 8.99        
Johanna C. B. Jessen05DENSparta Atletik 9.12        
Ida Kindbom05SWEMotala AIF 9.70        

Försök heat 6-0,68 jul Qualisys Photofinish 
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö 8.43q       
Elena Burk05GERDresden DSC 1898 8.50q       
Malva Axén05SWEMotala AIF 8.90        
Kira Jäger05GERSV Automation 61 Leipzig 8.98        
Annabell Müller05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.20        
Klara Müller05GERStralsund TSV 1860 9.29        
Elsa Van Der Gugten05SWEMalmö AI 9.85        
Frida Berglin05SWEKA 2 IFej start        

Försök heat 7-1,18 jul Qualisys Photofinish 
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI 8.23q       
Nele Sodan05GERDresden DSC 1898 8.79q       
Fiona Buscher05GERDresden DSC 1898 8.92        
Maja Kropp Lindh05SWEIFK Helsingborg 9.19        
Nele Lieske05GERSC Neubrandenburg 9.26        
Maya Joraschkewitz05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V. 9.27        
Svea Eklundh05SWEMotala AIF 9.56        

Finalheat 1-0,48 jul Qualisys Photofinish 
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI 8.24       
Lea Führer05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 8.43       
Elena Burk05GERDresden DSC 1898 8.49       
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI 8.53       
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö 8.56       
Lina Ånstad05SWEMotala AIF 8.58       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF 8.63       
Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg 8.69       

Finalheat 2-1,18 jul Qualisys Photofinish 
Emma Hjelm05SWEMotala AIF 8.67       
Malou Spjut05SWEIFK Helsingborg 8.68       
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 8.71       
Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herford 8.76       
Nele Sodan05GERDresden DSC 1898 8.79       
Marielle Günzel05GERVfl Spremberg 8.83       
Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC 8.91       
Doris Theander05SWEVarbergs GIF 8.95       


F13 200m
Finalheat 12,57 jul Qualisys Photofinish 
Olivia Jensfelt05SWEMalmö AI26.65    1   
Amanda Lennartsson05SWEIFK Växjö27.29    2   
Ella Uddenäs05SWEMalmö AI27.52    3   
Lina Ånstad05SWEMotala AIF27.67    4   
Frieda Krüger05GERSC Neubrandenburg27.91    7   
Merle Burghardt05GERSC Neubrandenburg28.69    8   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF29.13    16   
Irma Jonhed05SWEIF Göta Karlstadej start    -   

Finalheat 21,47 jul Qualisys Photofinish 
Tilde Adolfsson05SWEMotala AIF28.85    10   
Fiona Buscher05GERDresden DSC 189829.10    14   
Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herford29.12    15   
Frida Berglin05SWEKA 2 IF29.18    17   
Marielle Günzel05GERVfl Spremberg29.61    19   
Nele Lieske05GERSC Neubrandenburg30.05    23   
Tindra Ladestam05SWEIFK Göteborg30.33    29   

Finalheat 32,77 jul Qualisys Photofinish 
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF29.08    13   
Alexandra Freimuth05GERSV Lindenau 184830.28    28   
Siri Ingvarsson05SWEIFK Helsingborg30.54    31   
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF30.78    33   
Svea Eklundh05SWEMotala AIF31.16    36   
Lisa Engler05GERDresden DSC 189831.25    37   
Johanna C. B. Jessen05DENSparta Atletik31.37    38   

Finalheat 41,47 jul Qualisys Photofinish 
Lea Führer05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz27.86    6   
Tyra Eklund05SWEIFK Helsingborg28.92    11   
Freya Moeller05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.29.68    20   
Mathilda Wiegand05GERDresden DSC 189830.18    24   
Hanna Davidsson05SWEÄngelholms IF30.23    25   
Elise Tiede05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.31.38    39   
Emely Höner Zu Siederdissen05GERLAZ Regio Herford33.54    42   
Wanda Lange05GERDresden DSC 1898ej start    -   

Finalheat 52,87 jul Qualisys Photofinish 
Nele Sodan05GERDresden DSC 189828.84    9   
Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC29.02    12   
Yasmine-Xenia Kliesch05GERDresden DSC 189829.50    18   
Kira Jäger05GERSV Automation 61 Leipzig29.93    22   
Aliena Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V.30.68    32   
Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford30.94    34   
Alexandra Kupfer05GERDresden DSC 189831.97    41   

Finalheat 62,87 jul Qualisys Photofinish 
Elena Burk05GERDresden DSC 189827.82    5   
Malva Axén05SWEMotala AIF29.85    21   
Nora Malmgren05SWEMotala AIF30.26    26   
Thelma Gullberg05SWEMotala AIF30.27    27   
Luisa Schmidt05GERDresden DSC 189830.39    30   
Annabell Müller05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz30.94    35   
Carolina Maier05AUTDSG Wien31.55    40   


F13 600m
Finalheat 18 jul 
Sofia Thøgersen05DENSparta Atletik 1:42.24    1   
Frida Berglin05SWEKA 2 IF 1:45.27    2   
Frieda Krüger05GERSC Neubrandenburg 1:46.13    3   
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK 1:47.55    4   
Tilde Adolfsson05SWEMotala AIF 1:48.95    6   
Nora Malmgren05SWEMotala AIF 1:50.24    7   
Tindra Ladestam05SWEIFK Göteborg 1:53.20    8   
Celia Parmatow05SWEMalmö AI 1:55.54    10   
Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC 1:57.08    12   
10 Svea Eklundh05SWEMotala AIF 1:58.34    14   
11 Lisa Engler05GERDresden DSC 1898 1:58.71    17   
12 Madeleine Audrey A Rasmussen05DENSparta Atletik 2:00.21    19   
13 Alexandra Kupfer05GERDresden DSC 1898 2:02.86    23   
14 Liv Altarac05SWEMalmö AI 2:05.57    25   

Finalheat 28 jul 
Aliena Seemann05GERTC FIKO Rostock e.V. 1:48.05    5   
Thelma Gullberg05SWEMotala AIF 1:54.48    9   
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna 1:56.44    11   
Malva Axén05SWEMotala AIF 1:57.65    13   
Mathilda Wiegand05GERDresden DSC 1898 1:58.42    15   
Clara Spaanheden05DENKorsör AM 1:58.64    16   
Ida Kindbom05SWEMotala AIF 1:59.21    18   
Alexandra Freimuth05GERSV Lindenau 1848 2:00.85    20   
Wanda Lange05GERDresden DSC 1898 2:01.48    21   
10 Hedda Månsson05SWEÅhus FIK 2:01.69    22   
11 Melina Gruhne05GERSV Automation 61 Leipzig 2:03.30    24   
12 Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 2:08.45    26   
Kira Jäger05GERSV Automation 61 Leipzigej start    -   


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 12,47 jul 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK 9.53q       
Luisa Schmidt05GERDresden DSC 189810.02q       
Norah Lind05SWETyresö FK10.17q       
Irma Jonhed05SWEIF Göta Karlstad10.54        
Maya Joraschkewitz05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.10.60        
Engla Nilsson05SWEBohus IF10.80        
Mathilda Wiegand05GERDresden DSC 189811.43        

Försök heat 23,97 jul 
Linnéa Hermansson05SWEHögby IF 9.39q       
Anne Schuch05GERDresden DSC 189810.06q       
Thelma Gullberg05SWEMotala AIF10.38        
Kira Jäger05GERSV Automation 61 Leipzig10.55        
Freya Moeller05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.10.59        
Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford11.08        
Alexandra Kupfer05GERDresden DSC 189812.59        

Försök heat 32,77 jul 
Nele Sodan05GERDresden DSC 1898 9.73q       
Emma Sandin05SWEIK Hakarpspojkarna10.13q       
Elena Burk05GERDresden DSC 189810.37q       
Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC11.38        
Johanna C. B. Jessen05DENSparta Atletik11.38        
Lisa Engler05GERDresden DSC 189812.30        

Försök heat 42,67 jul 
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI10.10q       
Malva Axén05SWEMotala AIF10.11q       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF10.32q       
Lina Ånstad05SWEMotala AIF10.50        
Melina Gruhne05GERSV Automation 61 Leipzig10.92        
Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford10.96        
Fiona Buscher05GERDresden DSC 189811.56        

Försök heat 52,47 jul 
Emma Hjelm05SWEMotala AIF 9.82q       
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 9.92q       
Alvah Lind05SWETyresö FK10.02q       
Lea Führer05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.16q       
Kaisa Duedam Ventrup05DENSparta Atletik10.39        
Yasmine-Xenia Kliesch05GERDresden DSC 189810.47        
Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herfordej start        

Försök heat 62,37 jul 
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF 9.55q       
Doris Theander05SWEVarbergs GIF10.54        
Carolina Maier05AUTDSG Wien10.61        
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF11.51        
Emely Höner Zu Siederdissen05GERLAZ Regio Herford11.95        
Paula Best05GERLAZ Regio Herford12.17        
Wanda Lange05GERDresden DSC 1898ej start        

Finalheat 15,07 jul Qualisys Photofinish 
Linnéa Hermansson05SWEHögby IF 9.28       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK 9.32       
Nele Sodan05GERDresden DSC 1898 9.59       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF 9.60       
Emma Hjelm05SWEMotala AIF 9.87       
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig 9.91       
Alvah Lind05SWETyresö FK 9.92       
Luisa Schmidt05GERDresden DSC 1898 9.94       

Finalheat 22,47 jul Qualisys Photofinish 
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI 9.78       
Anne Schuch05GERDresden DSC 1898 9.98       
Emma Sandin05SWEIK Hakarpspojkarna10.11       
Lea Führer05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.15       
Elena Burk05GERDresden DSC 189810.19       
Norah Lind05SWETyresö FK10.21       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF10.43       
Malva Axén05SWEMotala AIFej start       


F13 Häck 200m68 cm
Finalheat 1-1,36 jul 
Emilia Johansson05SWEKlippans FK29.42    1   
Linnéa Hermansson05SWEHögby IF30.39    2   
Lina Ånstad05SWEMotala AIF31.36    5   
Amanda Rönn05SWEMalmö AI32.23    11   
Malva Axén05SWEMotala AIF33.13    15   
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF35.19    22   
Hannah Wagner06GERDresden DSC 189836.38    26   
Nathalia Hennig06GERSV Lindenau 184838.59    28   

Finalheat 21,56 jul 
Elena Burk05GERDresden DSC 189831.13    4   
Irma Jonhed05SWEIF Göta Karlstad31.88    7   
Thelma Gullberg05SWEMotala AIF32.11    9   
Nele Sodan05GERDresden DSC 189832.65    14   
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF35.74    24   
Emely Höner Zu Siederdissen05GERLAZ Regio Herford37.23    27   
Alexandra Freimuth05GERSV Lindenau 184839.17    29   

Finalheat 31,56 jul 
Emma Hjelm05SWEMotala AIF30.92    3   
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig32.13    10   
Fiona Buscher05GERDresden DSC 189833.41    16   
Frida Berglin05SWEKA 2 IF33.45    17   
Mathilda Wiegand05GERDresden DSC 189833.74    20   
Paula Best05GERLAZ Regio Herford35.59    23   
Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herford35.78    25   
Kira Jäger05GERSV Automation 61 Leipzigej start    -   

Finalheat 41,06 jul 
Anne Schuch05GERDresden DSC 189831.37    6   
Svea Eklundh05SWEMotala AIF32.06    8   
Yasmine-Xenia Kliesch05GERDresden DSC 189832.29    12   
Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford32.63    13   
Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 189833.56    18   
Carolina Maier05AUTDSG Wien33.73    19   
Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford34.03    21   


F13 Höjd
7 jul 
Engla Nilsson05SWEBohus IF157       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK155       
Emma Sandin05SWEIK Hakarpspojkarna153       
Merle Burghardt05GERSC Neubrandenburg151       
Izabella Olofsson05SWEKA 2 IF151       
Alvah Lind05SWETyresö FK149       
Emma Hjelm05SWEMotala AIF149       
Norah Lind05SWETyresö FK147       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF142       
10 Nora Malmgren05SWEMotala AIF142       
11 Nele Lieske05GERSC Neubrandenburg135       
12 Luisa Schmidt05GERDresden DSC 1898135       
13 Celia Parmatow05SWEMalmö AI135       
13 Kaisa Duedam Ventrup05DENSparta Atletik135       
15 Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF135       
16 Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg135       
17 Tova Feuk05SWEIFK Halmstad131       
17 Anne Schuch05GERDresden DSC 1898131       
19 Ida Kindbom05SWEMotala AIF131       
Johanna C. B. Jessen05DENSparta AtletikX       
Maya Joraschkewitz05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.X       


F13 Längdzon
6 jul 
Mathilda Brodd Polsten05SWEMalmö AI5,28-0,3       
Emilia Johansson05SWEKlippans FK5,200,0       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK5,08-1,3       
Lina Ånstad05SWEMotala AIF4,79-1,7       
Anne Schuch05GERDresden DSC 18984,720,0       
Malou Spjut05SWEIFK Helsingborg4,69-1,2       
Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig4,64-0,0       
Malva Axén05SWEMotala AIF4,61-0,1       
Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford4,48-1,8       
10 Joanna Ek05SWEIFK Helsingborg4,45-2,4       
11 Luisa Schmidt05GERDresden DSC 18984,430,0       
12 Elena Burk05GERDresden DSC 18984,400,0       
13 Tova Feuk05SWEIFK Halmstad4,36-1,5       
14 Tilde Adolfsson05SWEMotala AIF4,35-1,8       
15 Nora Malmgren05SWEMotala AIF4,300,0           4,23
16 Marielle Günzel05GERVfl Spremberg4,30-0,4           4,19
17 Frida Berglin05SWEKA 2 IF4,250,0       
18 Svea Eklundh05SWEMotala AIF4,230,8       
19 Emma Hjelm05SWEMotala AIF4,210,0       
20 Nele Sodan05GERDresden DSC 18984,19-1,5           4,18
21 Maja Kropp Lindh05SWEIFK Helsingborg4,19-0,3           4,11
22 Thelma Gullberg05SWEMotala AIF4,18-0,4       
23 Miranda Vea Ugena05GERLAZ Regio Herford4,150,0       
24 Fiona Buscher05GERDresden DSC 18984,140,5           4,13
25 Tyra Eklund05SWEIFK Helsingborg4,14-1,2           4,11
26 Ida Kindbom05SWEMotala AIF4,13-0,8       
27 Irma Jonhed05SWEIF Göta Karlstad4,12-1,0       
28 Mathilda Wiegand05GERDresden DSC 18984,090,0       
29 Yasmine-Xenia Kliesch05GERDresden DSC 18984,06-0,2       
30 Carolina Maier05AUTDSG Wien4,02-0,9       
31 Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford4,00-0,8       
32 Melina Gruhne05GERSV Automation 61 Leipzig3,96-1,8       
33 Annabell Müller05GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz3,92-0,4       
34 Lisa Engler05GERDresden DSC 18983,84-0,1           3,84
35 Klara Müller05GERStralsund TSV 18603,840,0           3,59
36 Paula Best05GERLAZ Regio Herford3,79-0,7       
37 Siri Ingvarsson05SWEIFK Helsingborg3,78-1,3       
38 Lene Sielaff05GERNeustrelitzer SC3,74-1,1       
39 Alexandra Kupfer05GERDresden DSC 18983,650,0       
40 Sandra Enehill05SWELomma FIK3,64-1,2       
41 Wanda Lange05GERDresden DSC 18983,110,0       


F13 Kula2.0 kg
7 jul 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK14,76       
Norah Lind05SWETyresö FK12,38       
Malva Axén05SWEMotala AIF12,07       
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad10,63       
Alvah Lind05SWETyresö FK10,23       
Ebba Bengtsson05SWELaholms IF9,94       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF9,83       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad9,56       
Doris Theander05SWEVarbergs GIF9,49       
10 Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford9,37       
11 Ida Kindbom05SWEMotala AIF9,21       
12 Melina Gruhne05GERSV Automation 61 Leipzig8,74       
13 Emma Hjelm05SWEMotala AIF8,73       
14 Ida Petersen Amble06NORTyrving IL8,37       
15 Klara Müller05GERStralsund TSV 18607,84       
16 Romy Meyer05GERLAZ Regio Herford7,82       
17 Thelma Gullberg05SWEMotala AIF7,54       
18 Clara Gillberg05SWETrollhättan FIK7,45       
19 Johanna Tippold05GERSV Automation 61 Leipzig7,20       
20 Carolina Maier05AUTDSG Wien7,17       
21 Alva Hörnström05SWETrollhättan FIK7,11       
22 Sandra Enehill05SWELomma FIK6,43       


F13 Diskus0.6 kg
8 jul 
Norah Lind05SWETyresö FK34,78       
Alvah Lind05SWETyresö FK33,32       
Malva Axén05SWEMotala AIF29,02       
Nele Lieske05GERSC Neubrandenburg28,40       
Svea Eklundh05SWEMotala AIF26,80       
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna25,02       
Ida Petersen Amble06NORTyrving IL24,06       
Lina Ånstad05SWEMotala AIF23,44       
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad21,12       
10 Thelma Gullberg05SWEMotala AIF20,30       
11 Ida Kindbom05SWEMotala AIF19,20       
12 Clara Gillberg05SWETrollhättan FIK17,92       
13 Linnéa Fohlén Gladh06SWETrollhättan FIK16,08       
14 Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford15,48       
15 Emma Hjelm05SWEMotala AIF14,38       
16 Hedda Månsson05SWEÅhus FIK14,02       
17 Emely Höner Zu Siederdissen05GERLAZ Regio Herford12,82       


F13 Spjut400 g
8 jul 
Maja Scharnell06SWEEslövs AI40,48       
Norah Lind05SWETyresö FK33,58       
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK33,22       
Nora Malmgren05SWEMotala AIF31,72       
Nellie Sjögren Eliasson05SWEIFK Halmstad31,50       
Linnéa Fohlén Gladh06SWETrollhättan FIK29,90       
Clara Rohatzsch05GERSV Medizin Schwerin 1951 e.V.28,90       
Alvah Lind05SWETyresö FK27,44       
Malva Axén05SWEMotala AIF25,09       
10 Ida Kindbom05SWEMotala AIF24,30       
11 Luna Frid Hanberg06DENSparta Atletik23,63       
12 Kaisa Duedam Ventrup05DENSparta Atletik23,03       
13 Jana Wilmsmann05GERLAZ Regio Herford22,76       
14 Nele Lieske05GERSC Neubrandenburg22,21       
15 Sofia Thøgersen05DENSparta Atletik22,13       
16 Doris Theander05SWEVarbergs GIF20,73       
17 Hannah Wagner06GERDresden DSC 189818,55       
18 Johanna C. B. Jessen05DENSparta Atletik16,74       
19 Alva Hörnström05SWETrollhättan FIK16,06       
20 Laura Fechner07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz15,46       
21 Emma Hjelm05SWEMotala AIF15,06       
22 Clara Gillberg05SWETrollhättan FIK10,35       
Thelma Gullberg05SWEMotala AIFX       
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIFX       


F12 60m
Försök heat 12,78 jul Qualisys Photofinish 
Julia Englund06SWEMalmö AI 8.37q       
Jessica Lehmann06GERFreiberger PSV 8.57q       
Hanna Brunsch06GERDresden DSC 1898 8.73q       
Seraphine Plaeßmann06GERRostock 1 LAV 8.92q       
Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV 8.97q       
Chiara De Cahsan06GERTC FIKO Rostock e.V. 9.16q       
Emily Stoppel06GERNeustrelitzer SC10.12        

Försök heat 21,18 jul Qualisys Photofinish 
Camilla Hellum06NORBækkelaget SK 8.57q       
Elise Parander06SWEMalmö AI 9.16q       
Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde 9.17q       
Nelly Herold06GERSSV 91 Brand Erbisdorf 9.30        
Nathalia Hennig06GERSV Lindenau 1848 9.80        
Elin Thor06SWEIFK Helsingborg 9.91        
Laia Vives Fuentes06GERDresden DSC 189810.80        

Försök heat 30,88 jul Qualisys Photofinish 
Linnea Englund06SWEMalmö AI 8.48q       
Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF 8.87q       
Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin 8.90q       
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö 9.02q       
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg 9.29        
Matilda Martini06SWEMotala AIF 9.44        
Nele Holodziuk06GERLC Taucha 9.59        

Försök heat 4-1,68 jul Qualisys Photofinish 
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.76q       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg 9.00q       
Lena Schröher06GERFreiberger PSV 9.05q       
Ottilie Clemenz06GERDresden DSC 1898 9.26        
Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 1898 9.37        
Jasmin Sudbrack06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen 9.54        
Lisa Rückert06GERSV Automation 61 Leipzigej start        

Finalheat 1-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Linnea Englund06SWEMalmö AI 8.45       
Julia Englund06SWEMalmö AI 8.46       
Camilla Hellum06NORBækkelaget SK 8.62       
Jessica Lehmann06GERFreiberger PSV 8.71       
Hanna Brunsch06GERDresden DSC 1898 8.80       
Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF 8.88       
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI 8.92       
Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin 9.03       

Finalheat 2-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg 8.93       
Lena Schröher06GERFreiberger PSV 8.99       
Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV 8.99       
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö 9.03       
Seraphine Plaeßmann06GERRostock 1 LAV 9.05       
Chiara De Cahsan06GERTC FIKO Rostock e.V. 9.12       
Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde 9.17       
Elise Parander06SWEMalmö AI 9.24       


F12 200m
Finalheat 12,67 jul Qualisys Photofinish 
Julia Englund06SWEMalmö AI27.68    1   
Camilla Hellum06NORBækkelaget SK27.96    2   
Linnea Englund06SWEMalmö AI28.52    3   
Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF28.54    4   
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö28.83    5   
Nelly Elned06SWEHälle IF28.92    6   
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI29.18    8   
Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin30.44    14   

Finalheat 23,87 jul Qualisys Photofinish 
Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV29.35    9   
Lena Schröher06GERFreiberger PSV29.65    11   
Matilda Martini06SWEMotala AIF30.50    15   
Nathalia Hennig06GERSV Lindenau 184832.10    21   
Hannah Wagner06GERDresden DSC 189832.78    22   
Lilly Matill06GERStralsund TSV 186033.62    27   
Julia Kiwall06GERStralsund TSV 186034.38    29   

Finalheat 32,27 jul Qualisys Photofinish 
Lina Ås06SWEYstads IF28.98    7   
Chiara De Cahsan06GERTC FIKO Rostock e.V.29.45    10   
Ottilie Clemenz06GERDresden DSC 189830.39    13   
Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 189830.95    16   
Nelly Herold06GERSSV 91 Brand Erbisdorf31.24    17   
Jette Klimas06GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz31.69    18   
Jasmin Sudbrack06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen33.04    23   

Finalheat 41,67 jul Qualisys Photofinish 
Hanna Brunsch06GERDresden DSC 189830.15    12   
Elise Parander06SWEMalmö AI32.01    19   
Nele Holodziuk06GERLC Taucha32.03    20   
Maxima Wamser06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen33.32    24   
Miriam Manthe07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz33.37    25   
Emily Stoppel06GERNeustrelitzer SC33.44    26   
Viktoria Brandes06GERDresden DSC 189834.16    28   


F12 600m
Final8 jul 
Nelly Elned06SWEHälle IF 1:43.62        Rek.
Chiara De Cahsan06GERTC FIKO Rostock e.V. 1:48.97       
Matilda Martini06SWEMotala AIF 1:54.68       
Nele Holodziuk06GERLC Taucha 1:57.70       
Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV 1:57.85       
Emily Stoppel06GERNeustrelitzer SC 1:59.07       
Nelly Herold06GERSSV 91 Brand Erbisdorf 1:59.08       
Jette Klimas06GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 2:00.27       
Nathalia Hennig06GERSV Lindenau 1848 2:08.27       
10 Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin 2:09.86       
11 Lilly Matill06GERStralsund TSV 1860 2:12.58       
12 Laia Vives Fuentes06GERDresden DSC 1898 2:19.53       
Lisa Rückert06GERSV Automation 61 Leipzigej start       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborgej start       
Maxima Wamser06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflenej start       


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 11,87 jul 
Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde10.43q       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg10.49q       
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg10.63q       
Luna Frid Hanberg06DENSparta Atletik10.96q       
Nele Holodziuk06GERLC Taucha11.35        
Ottilie Clemenz06GERDresden DSC 189811.55        
Emilia Malmlöf06SWEHeleneholms IF13.10        
Lisa Rückert06GERSV Automation 61 Leipzigej start        

Försök heat 22,17 jul 
Lina Ås06SWEYstads IF10.22q       
Linnea Englund06SWEMalmö AI10.77q       
Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 189811.11q       
Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV11.25        
Hanna Brunsch06GERDresden DSC 189811.25        
Seraphine Plaeßmann06GERRostock 1 LAV11.27        
Matilda Martini06SWEMotala AIF12.72        

Försök heat 30,77 jul 
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg10.24q       
Maya Lilja07SWEIFK Helsingborg11.24        
Hannah Wagner06GERDresden DSC 189812.03        
Viktoria Brandes06GERDresden DSC 189812.60        
Emily Stoppel06GERNeustrelitzer SC12.63        
Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF12.92        
Amalia Pannach07GERDresden DSC 189815.63        

Final2,17 jul Qualisys Photofinish 
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg 9.91       
Lina Ås06SWEYstads IF10.13       
Linnea Englund06SWEMalmö AI10.35       
Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde10.49       
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg10.56       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg10.64       
Luna Frid Hanberg06DENSparta Atletik10.68       
Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 189811.27       


F12 Höjd
6 jul 
Lina Ås06SWEYstads IF141       
Seraphine Plaeßmann06GERRostock 1 LAV141       
Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde136       
Jette Klimas06GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz136       
Matilda Martini06SWEMotala AIF129       
Emma Wendel06SWEBohus IF129       
Lena Schröher06GERFreiberger PSV116       
Julia Kiwall06GERStralsund TSV 1860116       


F12 Längdzon
7 jul 
Julia Englund06SWEMalmö AI4,83-1,2       
Jessica Lehmann06GERFreiberger PSV4,73-2,2       
Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF4,63-2,1       
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö4,60-2,0       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg4,570,0       
Lina Ås06SWEYstads IF4,50-1,1       
Sara Blomkvist06SWEMalmö AI4,450,7       
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI4,35-1,4       
Seraphine Plaeßmann06GERRostock 1 LAV4,34-2,1       
10 Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg4,312,0       
11 Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin4,25-2,2           4,24
12 Matilda Martini06SWEMotala AIF4,25-1,4           4,23
13 Romy Rösler06GERSG Gaselan Fürstenwalde4,25-1,3           4,09
14 Nele Holodziuk06GERLC Taucha4,22-3,1       
15 Emilia Malmlöf06SWEHeleneholms IF4,17-1,9       
16 Luna Frid Hanberg06DENSparta Atletik4,160,0       
17 Lena Schröher06GERFreiberger PSV4,15-1,5       
18 Hanna Brunsch06GERDresden DSC 18984,14-1,5       
19 Linnéa Fohlén Gladh06SWETrollhättan FIK4,09-1,5       
20 Elise Parander06SWEMalmö AI4,05-2,1       
21 Ottilie Clemenz06GERDresden DSC 18983,88-2,2       
22 Smilla Bernarnd06GERDresden DSC 18983,87-2,3       
23 Hannah Wagner06GERDresden DSC 18983,79-0,8       
24 Anna Selcuktekin06GERFreiberger PSV3,71-0,8       
25 Nelly Herold06GERSSV 91 Brand Erbisdorf3,69-2,1       
26 Viktoria Brandes06GERDresden DSC 18983,68-1,6       
27 Julia Kiwall06GERStralsund TSV 18603,63-2,2           3,55
28 Elin Thor06SWEIFK Helsingborg3,630,0           3,49
29 Emily Stoppel06GERNeustrelitzer SC3,600,0       
30 Jasmin Sudbrack06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen3,49-1,7           3,49
31 Nathalia Hennig06GERSV Lindenau 18483,49-1,0           3,42
32 Lilly Matill06GERStralsund TSV 18603,47-2,3       
33 Maxima Wamser06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen3,40-1,1       
34 Laia Vives Fuentes06GERDresden DSC 18983,14-1,2       


F12 Kula2.0 kg
8 jul 
Maja Scharnell06SWEEslövs AI13,89       
Linnéa Fohlén Gladh06SWETrollhättan FIK12,17       
Luna Frid Hanberg06DENSparta Atletik11,17       
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg11,02       
Camilla Hellum06NORBækkelaget SK9,91       
Frida Andersson06SWEIFK Helsingborg8,67       
Nele Holodziuk06GERLC Taucha8,56       
Mikaela Medina Sørensen06DENKöbenhavns IF8,43       
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö8,29       
10 Ottilie Clemenz06GERDresden DSC 18988,25       
11 Viktoria Brandes06GERDresden DSC 18987,43       
12 Celina Schimanski06GERLAC Mühl Rosin6,94       
13 Matilda Martini06SWEMotala AIF6,87       
14 Elin Thor06SWEIFK Helsingborg6,58       
15 Maxima Wamser06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen6,19       
16 Julia Kiwall06GERStralsund TSV 18606,07       
17 Jasmin Sudbrack06GERLG Lage Detmold Bad Salzuflen4,98       


F11 60m
Försök heat 1-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Sara Sjöstedt07SWETurebergs FK 8.60q        Rek.
Mimmi Palmås07SWEIFK Göteborg 8.81q       
Saga Falck07SWEMalmö AI 8.87q       
Maya Lilja07SWEIFK Helsingborg 9.46        
Frieda Schmitz07GERFreiberger PSV 9.61        
Leni Jasinski07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.08        
Lova Nilsson07SWEIS Göta10.28        

Försök heat 2-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Pauline Richter07GERRostock 1 LAV 8.63q       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosin 8.93q       
Maria Schnemilich07GERRostock 1 LAV 9.08q       
Amalia Pannach07GERDresden DSC 1898 9.18        
Moa Wirstedt07SWEMalmö AI 9.44        
Alva Lundquist07SWEIFK Helsingborg10.22        
Miriam Manthe07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.29        

Försök heat 30,18 jul Qualisys Photofinish 
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg 8.78q       
Linda Sicker07GERStralsund TSV 1860 9.09q       
Anna Chantal Posmyk07GERSC DHfK Leipzig 9.09        
Moa Kindbom07SWEMotala AIF10.01        
Lotte Grevy Ejstrup07DENSparta Atletik10.15        
Emilia Edvinsson07SWEIFK Helsingborg10.64        
Lilith Müller07GERLAZ Regio Herford11.49        

Final-1,68 jul Qualisys Photofinish 
Pauline Richter07GERRostock 1 LAV 8.51        Rek.
Sara Sjöstedt07SWETurebergs FK 8.65       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosin 8.80       
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg 8.81       
Maria Schnemilich07GERRostock 1 LAV 8.96       
Saga Falck07SWEMalmö AI 8.96       
Mimmi Palmås07SWEIFK Göteborg 8.98       
Linda Sicker07GERStralsund TSV 1860 9.20       


F11 600m
Final7 jul 
Pauline Richter07GERRostock 1 LAV 1:43.91        Rek.
Maria Schnemilich07GERRostock 1 LAV 1:48.55       
Anna Chantal Posmyk07GERSC DHfK Leipzig 1:54.94       
Amalia Pannach07GERDresden DSC 1898 2:03.60       
Lova Nilsson07SWEIS Göta 2:04.86       
Tia Häusler07GERStralsund TSV 1860 2:04.95       
Suki Pfeiffer07GERSSV 91 Brand Erbisdorf 2:05.59       
Leni Jasinski07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 2:13.33       
Siri Provci07SWEIFK Göteborg 2:13.45       
10 Isabella Enggren07SWEMalmö AI 2:15.18       
11 Vilma Atthage07SWEÄngelholms IF 2:19.77       
Moa Kindbom07SWEMotala AIFej start       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosinej start       


F11 Höjd
7 jul 
Maria Schnemilich07GERRostock 1 LAV145       
Tia Häusler07GERStralsund TSV 1860131       
Suki Pfeiffer07GERSSV 91 Brand Erbisdorf128       
Anna Chantal Posmyk07GERSC DHfK Leipzig128       
Frieda Schmitz07GERFreiberger PSV124       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosin124       
Meja Wallering07SWEIFK Lund120       
Moa Kindbom07SWEMotala AIF120       
Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad116       
10 Lova Nilsson07SWEIS Göta116       
11 Frida Haansbæk Mortensen07DENHelsingör IF111       
12 Lilith Müller07GERLAZ Regio Herford111       
13 Linda Sicker07GERStralsund TSV 1860111       


F11 Längdzon
8 jul 
Pauline Richter07GERRostock 1 LAV4,73-0,7       
Maria Schnemilich07GERRostock 1 LAV4,540,4       
Saga Falck07SWEMalmö AI4,45-0,5       
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg4,34-0,9       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosin4,31-0,5       
Maya Lilja07SWEIFK Helsingborg4,210,2       
Linda Sicker07GERStralsund TSV 18604,200,0       
Anna Chantal Posmyk07GERSC DHfK Leipzig4,17-0,4       
Tia Häusler07GERStralsund TSV 18604,03-0,3       
10 Mimmi Palmås07SWEIFK Göteborg3,99-0,4       
11 Moa Kindbom07SWEMotala AIF3,800,1       
12 Suki Pfeiffer07GERSSV 91 Brand Erbisdorf3,790,0       
13 Miriam Manthe07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz3,780,2       
14 Frieda Schmitz07GERFreiberger PSV3,70-0,2       
15 Lotte Grevy Ejstrup07DENSparta Atletik3,49-0,2       
16 Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad3,45-0,7       
17 Alva Lundquist07SWEIFK Helsingborg3,09-0,4       
18 Lilith Müller07GERLAZ Regio Herford3,020,6       
19 Lova Nilsson07SWEIS Göta2,97-0,2       
20 Emilia Edvinsson07SWEIFK Helsingborg2,570,4       


F11 Kula2.0 kg
7 jul 
Stella Johansson07SWEIFK Göteborg9,39       
Isabella Enggren07SWEMalmö AI9,30       
Elin Runemar07SWETäby IS8,78       
Florence Ramlow07GERLAC Mühl Rosin8,25       
Maya Lilja07SWEIFK Helsingborg8,01       
Meja Wallering07SWEIFK Lund7,19       
Frida Haansbæk Mortensen07DENHelsingör IF6,92       
Suki Pfeiffer07GERSSV 91 Brand Erbisdorf6,90       
Laura Fechner07GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz6,05       
10 Alva Lundquist07SWEIFK Helsingborg5,96       
11 Lilith Müller07GERLAZ Regio Herford5,82       
12 Emilia Edvinsson07SWEIFK Helsingborg5,75       
13 Moa Kindbom07SWEMotala AIF5,74       
14 Frieda Schmitz07GERFreiberger PSV5,31       


F10 60m
Försök heat 10,28 jul Qualisys Photofinish 
Tuva Lindstedt08SWEMotala AIF 9.11q       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan 9.55q       
Esther Falck08DENSparta Atletik 9.61q       
Inez Brocker08SWEStenungsunds FI 9.65q       
Ella Nilsson08SWEHöganäs Friidrottsförening10.01        
Elsa Almryd08SWEBåstads GIF10.82        

Försök heat 21,38 jul Qualisys Photofinish 
Anna Zinser08GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.12q       
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI 9.45q       
Siri Lindgren08SWEHässleholms AIS 9.49q       
Filippa Redestam08DENHelsingör IF 9.68q       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF 9.70        
Isabell Hermansson08SWEFIK Färjestaden11.56        

Final-2,08 jul Qualisys Photofinish 
Tuva Lindstedt08SWEMotala AIF 9.13       
Anna Zinser08GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 9.15       
Siri Lindgren08SWEHässleholms AIS 9.55       
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI 9.58       
Esther Falck08DENSparta Atletik 9.65       
Inez Brocker08SWEStenungsunds FI 9.75       
Filippa Redestam08DENHelsingör IF 9.78       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan 9.86       


F10 600m
Final7 jul 
Alma Knutsson08SWEEslövs AI 1:59.63       
Filippa Redestam08DENHelsingör IF 2:00.94       
Vintra Sävgren09SWEIS Göta 2:07.20       
Maya Paashaus09GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz 2:07.26       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan 2:10.40       
Tuva Lindstedt08SWEMotala AIF 2:12.92       
Emma Rogö09SWEIFK Göteborg 2:14.82       
Ellen Andersson08SWEBåstads GIF 2:23.84       
Ida Hoffmann08GERDresden DSC 1898 2:25.95       
10 Ella Nilsson08SWEHöganäs Friidrottsförening 2:29.01       
11 Maja Martini10SWESkeninge IK 2:35.38       
12 Alicia Lindström09SWEIFK Helsingborg 2:35.68       


F10 Längdzon
7 jul 
Anna Zinser08GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz4,202,1           3,92 1,0
Tuva Lindstedt08SWEMotala AIF4,042,1           3,98 0,5
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI3,881,5       
Siri Lindgren08SWEHässleholms AIS3,761,4       
Esther Falck08DENSparta Atletik3,722,5           3,60 1,5
Inez Brocker08SWEStenungsunds FI3,591,6       
Annie Krikström08SWEBåstads GIF3,543,1           3,44 1,3
Filippa Redestam08DENHelsingör IF3,471,2       
Ella Nilsson08SWEHöganäs Friidrottsförening3,452,5           3,27 1,6
10 Elin Lundberg08SWEIF Kronan3,382,1           3,19 1,0
11 Ellen Andersson08SWEBåstads GIF3,060,6       
12 Maja Martini10SWESkeninge IK3,042,1           3,04 1,6
13 Ida Hoffmann08GERDresden DSC 18982,752,9           2,67 1,5


F10 Kula2.0 kg
8 jul 
Tuva Lindstedt08SWEMotala AIF8,30       
Ellinor Wennolf08SWEMalmö AI7,39       
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad6,88       
Isabell Hermansson08SWEFIK Färjestaden6,62       
Elin Lundberg08SWEIF Kronan6,27       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad5,84       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad5,45       
Esther Falck08DENSparta Atletik5,10       
Ella Nilsson08SWEHöganäs Friidrottsförening4,82       
10 Maja Martini10SWESkeninge IK4,67       
11 Elsa Almryd08SWEBåstads GIF4,42       
12 Anna Zinser08GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz3,94       


F9 60m
Försök heat 1-0,98 jul 
Julie Petersen09SWEHeleneholms IF 9.98q       
Ella Kjellberg09SWEIF Udd10.14q       
Alma Stenberg09SWEIFK Växjö10.39q       
Emma Rogö09SWEIFK Göteborg10.49        
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad10.77        
Emma Areskoug09SWEIS Göta11.24        

Försök heat 2-0,38 jul 
Moja Samile Hudowenz09GERLAC Mühl Rosin 9.68q       
Hedvig Turesson09SWEIS Göta 9.99q       
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad10.27q       
Sally Berg09SWEÄngelholms IF10.63        
Maja Andersson10SWEBåstads GIF10.69        
Astrid Ericson09SWEIFK Göteborg11.54        
Thilde Brogaard10DENKorsör AM11.76        

Försök heat 3-0,68 jul 
Vintra Sävgren09SWEIS Göta10.27q       
Maya Paashaus09GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.28q       
Alicia Lindström09SWEIFK Helsingborg10.45        
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad10.62        
Maja Martini10SWESkeninge IK11.12        
Alice Bengtsson09SWELaholms IF11.41        
Vilma Hermansson10SWEFIK Färjestaden11.64        

Final-1,58 jul Qualisys Photofinish 
Moja Samile Hudowenz09GERLAC Mühl Rosin 9.73       
Vintra Sävgren09SWEIS Göta10.00       
Julie Petersen09SWEHeleneholms IF10.06       
Ella Kjellberg09SWEIF Udd10.13       
Hedvig Turesson09SWEIS Göta10.17       
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad10.19       
Alma Stenberg09SWEIFK Växjö10.27       
Maya Paashaus09GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz10.30       


F9 Längd
8 jul 
Moja Samile Hudowenz09GERLAC Mühl Rosin3,790,0       
Emma Rogö09SWEIFK Göteborg3,410,0           3,36
Ella Kjellberg09SWEIF Udd3,410,0           3,31
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad3,370,0       
Alma Stenberg09SWEIFK Växjö3,290,8       
Vintra Sävgren09SWEIS Göta3,250,3       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad3,180,4           3,17
Maja Martini10SWESkeninge IK3,180,0           3,08
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad3,171,1           3,14
10 Maya Paashaus09GERLAV Ribnitz-Damgarten/Sanitz3,170,0           3,12
11 Hedvig Turesson09SWEIS Göta3,120,5       
12 Julie Petersen09SWEHeleneholms IF3,040,1       
13 Emma Areskoug09SWEIS Göta2,760,5       
14 Sally Berg09SWEÄngelholms IF2,580,0       
15 Alice Bengtsson09SWELaholms IF2,280,6       
16 Astrid Ericson09SWEIFK Göteborg2,250,7       


F9 Boll300 g
8 jul 
Moja Samile Hudowenz09GERLAC Mühl Rosin24,74       
Sienna Karström09SWEKFUM Kristianstad21,94       
Savannah Karström09SWEKFUM Kristianstad20,06       
Hedvig Turesson09SWEIS Göta19,71       
Maja Martini10SWESkeninge IK16,30       
Filippa Andersson Widén09SWEKFUM Kristianstad16,25       
Emma Rogö09SWEIFK Göteborg15,03       
Julie Petersen09SWEHeleneholms IF13,29       
Alicia Lindström09SWEIFK Helsingborg13,27       
10 Vilma Hermansson10SWEFIK Färjestaden12,97       
11 Alma Stenberg09SWEIFK Växjö12,62       
12 Thilde Brogaard10DENKorsör AM11,10       
13 Maja Andersson10SWEBåstads GIF10,13       
14 Alice Bengtsson09SWELaholms IF8,54       
15 Astrid Ericson09SWEIFK Göteborg7,88       
16 Sally Berg09SWEÄngelholms IF7,21       



© Track & Field, Christer Falk