RESULTAT
En Midsommarnattsdröm 2018-06-20
Stenkullens IP
Lerum Friidrott
Uppdaterad: 2018-07-01
 
M 100m
Finalheat 1-1,520 jun 
Isak Barrow96Ullevi FK11.154   
Joakim Karlsson97Ullevi FK11.285   
Martin Astner93Ullevi FK11.346   
Daniel Andersson91Istrums SK11.417   
Anton Bengtsson99Ullevi FK11.508   

Finalheat 21,120 jun 
Sulayman Bah86Ullevi FK10.641   
Patrik Andersson91Ullevi FK10.742   
Oliwer Danielsson01Ullevi FK10.953   
Patrik Björk83Sävedalens AIK11.589   
Simon Sund98Ullevi FK11.9810   


M 200m
Finalheat 10,020 jun 
Patrik Andersson91Ullevi FK21.731   
Alexander Lesser93Ullevi FK22.252   
Martin Astner93Ullevi FK22.547   
Sulayman Bah86Ullevi FKej start-   

Finalheat 20,020 jun 
Samuel Wiik98Örgryte IS22.373   
Oliwer Danielsson01Ullevi FK22.415   
Martin Selin95Ullevi FK22.516   
Filip Nilsson92IFK Lundbröt-   

Finalheat 31,820 jun 
Joakim Karlsson97Ullevi FK22.394   
Anton Bengtsson99Ullevi FK22.618   
Emil Lyrberg93Ullevi FK22.7310   
Isak Barrow96Ullevi FKej start-   

Finalheat 40,020 jun 
Victor Fingal96Ullevi FK22.709   
Aaron Ladestam00IFK Göteborg22.8011   
Daniel Andersson91Istrums SK23.2712   
Glody Ngoma00IFK Göteborg24.3317   

Finalheat 50,720 jun 
Lucas Bolin01Ullevi FK23.3513   
Andreas Norström92Ullevi FK23.4414   
Erik Pålsson01IFK Göteborg23.8615   
Simon Sund98Ullevi FKej start-   

Finalheat 60,020 jun 
Robin Strömberg00IFK Göteborg23.9516   
Hampus Helamb01Ullevi FK24.4018   
Gustav Ölund94Örgryte IS24.7319   
Erik Bohman02Lerum Friidrott25.7320   
Martin Danerud63Sävedalens AIK31.1221   


M 400m
Final20 jun 
Kalle Wållgren01Lerum Friidrott52.32   
Kim Holmgren99IFK Göteborg58.72   


M 800m
Final20 jun 
Benjamin Åberg95Hälle IF 1:52.02   
Eric Källman00IK Ymer 1:53.52   
Desmond Amakye92Sävedalens AIK 1:58.64   
Johan Lamm98Mölndals AIK 1:59.28   
Victor Wahlgren02Mölndals AIK 1:59.86   
Niklas Johansson99Sävedalens AIK 2:00.08   
Michael Rosenqvist02Mölndals AIK 2:00.86   
Carl Malmström00Kongahälla AIK 2:09.74   
Alexander Nilsson95Mölndals AIKbröt    pace


M 5000m
A-Final20 jun 
Hafiz Ibrahem96Sävedalens AIK15:06.741    8:54.67
Jonathan Weichbrodt94Mölndals AIK15:43.642    9:32.57
Medhane Tumzghi99Lerum Friidrott15:58.783    9:33.64
Nuray Yassin Ahmed81Ullevi FK15:58.814    9:27.76
Markus Engsner01Sävedalens AIK16:20.125    9:36.20
Karl Wilenius85Lidköpings VSK16:38.106    9:53.09
Göran Sander67Solvikingarna16:44.767    10:01.36
Jesper Evervall94SOK Knallen16:46.318    9:53.74
Jens Halvarsson93Umara Sports Club16:56.869    10:16.34
10 Lukas Melander90Örgryte IS16:58.9710    10:05.96
11 Peter Helmroth66Lerum Friidrott17:12.5312    10:15.01
12 Sava Iancovici74Solvikingarna17:13.8513    10:16.97
13 Olle Leibe Bergstedt01Solvikingarna17:28.8214    10:59.22
14 Niklas Camitz72Lerum Friidrott17:39.2416    10:31.27
15 Johan Pihl75Lerum Friidrott17:40.4817    10:24.79
16 Eskil Mattsson81Lerum Friidrott17:41.6018    10:29.86
17 Johannes Öhlin73Solvikingarna17:44.2419    10:40.94
18 Daniel Johansson74Umara Sports Club18:31.4625   
Alexander Nilsson95Mölndals AIKbröt-    pace 8:54.89

B-Final20 jun 
Axel Mendes93Lerum Friidrott17:05.9011    10:14.07
Viktor Roos83Solvikingarna17:34.7515    10:27.33
Melker Tillenius01Sävedalens AIK17:45.2420    10:34.94
Jon Franzén79Solvikingarna18:05.9721    10:47.38
Andreas Schöndell84IK Stern18:14.4722    10:51.36
Sten Thunberg60Solvikingarna18:22.4423    11:05.92
Magnus Haggren72Alingsås IF18:22.8924    10:47.09
Daniel Johansson Malcic92Mölndals AIK18:32.1826    10:50.80
Ingemar Svensson65Solvikingarna18:35.2227    11:06.30
10 Jonathan Jonsson90Mölndals AIK18:38.1328    10:59.08
11 Viktor Ahlqvist87IK Stern18:59.6230    11:12.90
12 Adrian Nilsson69Solvikingarna19:00.5131    11:07.91
13 Björn Elfström72Lerum Friidrott19:03.0032    11:20.73
14 Joachim Persson64Solvikingarna19:19.1033    11:30.03

C-Final20 jun 
Stefan Gustafsson76Alingsås IF18:54.6129   
Fredrik Andersson69Alingsås IF19:57.1934   
David Cooper61Solvikingarna19:58.3435   
Aarne Pikerpöld70Solvikingarna20:01.8836   
Håkan Wikell Jönsson72Mölndals AIK20:16.9137   
Jonas Sjöstedt70Lerum Friidrott20:21.7338   
Thor Wahlberg58Solvikingarna20:23.1139   
Mikael Bergstedt69Solvikingarna20:32.8540   
Oliver Raquet68Alingsås IF20:54.6241   
10 Ulf Johansson59Solvikingarna20:57.1342   
11 Lars-Åke Johansson70Solvikingarna21:06.0543   
12 Erik Tholén72Alingsås IF21:33.8144   
13 Tommy Rosenlöf75Lerum Friidrott21:35.5245   
14 Tomas Strömvall60Lerum Friidrott21:37.7546   
15 Bengt-Åke Andersson63Solvikingarna22:17.1947   
16 Tony Elias54Lerum Friidrott22:56.2848   
17 Bengt Dahlberg49Solvikingarna23:12.5249   
18 Torsten Olsson51Solvikingarna25:12.0650   


M Höjd
20 jun 
Filip Björklund98Upsala IF198   
Herman Olvik96Ullevi FK198   
Philip Ryding01IF Kville194   
Robin Jacobsson98Ullevi FK194   
Erik Bohman02Lerum Friidrott169   

164169174178182186190194198198200198196
R.Jacobsson----oo-xxoxxx
H.Olvik----ooooxxxoxxx
P.Ryding---oooooxxxx
F.Björklund------ooxxxoxxo
E.Bohmanooxxx


M Stav
20 jun 
Sten Hagström03Örgryte IS361   
Emil Guldbrandsen80Lerum Friidrott361   
Peter Svensson02IF Rigor361   
Nils Jensen01Sävedalens AIKX   

331361381
N.Jensenxxx
E.Guldbrandsen-xoxxx
P.Svenssonoxxoxxx
S.Hagströmooxxx


M Längd
20 jun 
Andreas Carlsson95IK Ymer7,34   
Thobias Nilsson Montler96Malmö AI7,07   
Erik Johansson01Ullevi FK6,93   
Gustav Bålström98Ullevi FK6,80   
Daniel Lennartsson88Örgryte IS6,36   
Marcus Lidman99Hälle IF6,26   
Martin Selin95Ullevi FK6,19   
Otto Hammarström99Örgryte IS6,12   
Tobias Carlryd00Örgryte IS6,12   
10 Hampus Helamb01Ullevi FK6,07   
11 Mohammad Al Masri01IF Kville5,94   
12 Isak Hejdenberg01Örgryte IS5,86   
Richard Heikkilä98Mölndals AIKX   

1 2 3 4 5 6 
G.Bålström6,510,1X0,5X0,4X0,16,800,0X0,3
I.Hejdenberg5,860,54,210,0-
D.LennartssonX0,0X0,26,360,1X0,3X0,4-
M.Selin6,060,2X1,46,140,0--6,190,3
T.Nilsson Montler5,560,17,000,86,980,76,860,06,990,07,070,1
T.CarlrydX0,06,120,25,900,0---
H.HelambX0,0X0,56,070,0
A.Carlsson7,200,07,222,17,260,07,200,57,340,07,220,8
M.Al Masri5,83-0,15,94-0,1X-0,4
M.Lidman6,200,06,180,06,120,06,12-0,26,260,0X-0,1
O.Hammarström6,120,06,01-1,25,940,0X-0,4--
R.HeikkiläX-0,1X0,4X-0,2
E.Johansson6,790,36,840,06,641,85,10-0,16,930,06,89-0,1


M Tresteg
20 jun 
Erik Olsson89Örgryte IS14,06   
William Frisk02Örgryte IS13,14   

1 2 3 4 5 6 
W.FriskX0,012,570,612,940,0X0,313,140,012,681,3
E.OlssonX0,013,320,613,680,313,681,014,06-0,6X0,0


M Diskus2.0 kg
20 jun 
Gustav Liberg95Ullevi FK54,97   
Daniel Korhonen76IF Kville35,30   
Erik Hagström73IF Kville33,86   
Lars Diechle69Ullevi FK28,42   

1 2 3 4 5 6 
L.DiechleX28,4227,92X26,8125,88
G.LibergX54,9754,8254,8754,47X
D.Korhonen35,3032,53XXXX
E.Hagström31,0333,8631,99X32,18X


M Spjut800 g
20 jun 
Lukas Kvist94Örgryte IS61,92   
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott28,36    M55 700g

1 2 3 4 5 6 
P.Söderqvist26,2128,3628,0428,0326,42X
L.Kvist57,8157,0061,92XXX


K 100m
Finalheat 10,520 jun 
Kajsa Kjellergren01IFK Halmstad11.901   
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK12.042   
Julia Björkman00IF Kville12.483   
Rebecca Strand99Örgryte IS12.626   
Julia Wennersten01IK Ymer12.667   

Finalheat 22,820 jun 
Cajsa Augustsson02IK Ymer12.584   
Clara Augustsson00IK Ymer12.605   
Sara Skogman95Örgryte IS12.718   
Elvira Erixon96Mölndals AIK12.899   
Sissel Eliasson04Alingsås IF13.0710   


K 200m
Finalheat 10,020 jun 
Emelie Rantzow98IK Ymer24.451   
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK25.502   
Rebecca Strand99Örgryte IS25.753   
Ide Ileso00Ullevi FK26.677   

Finalheat 21,020 jun 
Julia Wennersten01IK Ymer25.854   
Clara Augustsson00IK Ymer25.965   
Elvira Erixon96Mölndals AIK26.556   
Mia Stenvall90Ullevi FK27.298   
Sofie Cedergrund01Göteborgs KIK28.1111   

Finalheat 3-0,820 jun 
Emelie Öberg97Ullevi FK27.819   
Lina Hansson90Ullevi FK28.0310   
Ellen Tidfors97Göteborgs KIK28.1612   
Moa Kilén01Göteborgs KIK31.613    man.tid
Hanna Zachrisson99Ullevi FKej start-   


K 400m
Finalheat 120 jun 
Vendela Rydbäck97Göteborgs KIK56.521   
Matilda Hallström00Göteborgs KIK59.242   
Felicia Ascard96IFK Lund61.236   
Marlen Aakre93Fredrikstad IFbröt-   

Finalheat 220 jun 
Sandra Åberg03Göteborgs KIK60.243   
Ella Darrell01Lerum Friidrott61.134   
Alice Kjellander00Göteborgs KIK61.165   
Linn Skoog02IK Ymer62.767   
Julia Nielsen01Göteborgs KIK63.518   


K 800m
Final20 jun 
Ebba Wahlberg02IK Ymer 2:16.98   
Wilma Nielsen01Göteborgs KIK 2:19.24   
Alicia Nilsson98Stenungsunds FI 2:19.35   
Stina Pettersson02Lerum Friidrott 2:19.93   
Tilda Knauer03Hälle IF 2:20.27   
Lisa Wreeby02Sävedalens AIK 2:26.11   
Frida Hansson97Stenungsunds FI 2:27.16   


K 5000m
Final20 jun 
Malin Strand93Sävedalens AIK17:38.83   
Clara Hildt93Örgryte IS17:45.17   
Hanna Michaëlsson89Örgryte IS17:46.12   
Jennifer Acklund95Örgryte IS17:50.17   
Linnea Ivarsson94Lerum Friidrott18:11.97   
Hanna Dickér92Örgryte IS18:16.06   
Karin Nilsson82Ullevi FK18:47.15   
Alma Svantesson04Mölndals AIK18:50.64   
Evelina Hultegård90Solvikingarna19:19.75   
10 Karin Schön62IF Kville19:31.12   
11 Elsa Andersson02Alingsås IF20:06.18   
12 Lina Karlsson02Lidköpings IS20:16.94   
13 Anneli Tholén77Alingsås IF21:01.44   
14 Linnea Sjöström93Solvikingarna22:05.50   
15 Sonja Roxner62Solvikingarna22:06.08   
16 Eleonor Öström59IF Kville22:51.93   
17 Katja Leibe Bergstedt60Solvikingarna22:53.18   
18 Heleen Frings68Solvikingarna24:49.22   
19 Gunnar Olsson46Solvikingarna25:55.00    M


K Höjd
20 jun 
Agnes Dahlberg02Lerum Friidrott148   

144148152
A.Dahlbergooxxx


K Stav
20 jun 
Louise Duvling-Andersson00Ullevi FK301   
Alma Eriksson01IK Ymer286   
Hanna Zachrisson99Ullevi FK286   
Elin Hellquist01Sävedalens AIK241   
Ella Darrell01Lerum FriidrottX   
Linnéa Pihl01Lerum FriidrottX   

241256271286301316
E.Hellquistox-
L.Pihl---xxx
E.Darrell---xxx
A.Eriksson---oxxx
L.Duvling-Anderss---xooxxx
H.Zachrisson-xooxoxxx


K Längd
20 jun 
Rebecka Abrahamsson94Örgryte IS5,69   
Tess Hertz-Saebbö98Göteborgs KIK5,66   
Sara Sjögren98Stenungsunds FI5,49   
Elin Pettersson03IFK Göteborg5,37   
Alexandra Schill00Örgryte IS5,28   
Sandra Jonsson01Örgryte IS5,18   
Cajsa Augustsson02IK Ymer4,96   
Emma Andreasson00Göteborgs KIK4,91   
Emma Green-Blomroos00Göteborgs KIK4,52   

1 2 3 4 5 6 
S.Jonsson4,990,05,130,75,180,15,091,35,080,0X-0,9
A.Schill5,192,45,140,35,281,3X0,2--
T.Hertz-Saebbö5,58-0,15,660,25,450,5X0,2X0,05,63-0,9
C.Augustsson4,960,94,940,24,851,3X0,34,940,04,923,1
S.Sjögren5,310,05,47-1,15,481,65,491,35,402,0X0,6
E.Green-Blomroos4,452,04,520,94,440,0
E.Andreasson3,21-0,34,871,64,761,14,490,04,761,04,910,6
R.Abrahamsson5,690,95,631,84,040,95,66-0,1X1,65,68-0,1
E.Pettersson4,930,05,111,2X-0,15,03-0,15,050,05,371,9


K Tresteg
20 jun 
Judith Wagersten98Örgryte IS11,48   
Lizzie Hager99Ullevi FK11,28   
Judith Sjöman99Örgryte IS11,27   
Alexandra Schill00Örgryte IS10,88   

1 2 3 4 5 6 
L.Hager10,850,7X0,0X-0,8X-1,011,28-1,0X0,3
A.Schill10,630,6X-1,1X0,0X0,010,880,0X0,0
J.Wagersten11,470,011,351,011,170,711,400,0X1,411,480,1
J.Sjöman10,680,0X0,010,77-1,011,030,4X0,011,27-0,9


K Diskus4.0 kg
20 jun 
Linn Bergstrand96Ullevi FK37,54   

1 2 3 4 5 6 
L.Bergstrand36,9237,5436,5037,3336,0037,54


K Spjut
20 jun 
Louise Liljeblad97Mölndals AIK36,30   
Emma Andreasson00Göteborgs KIK28,18   
Isabel Sjöberg03Lerum Friidrott23,29   

1 2 3 4 5 6 
E.Andreasson25,1224,8121,44X23,8628,18
I.SjöbergX23,29X20,74X19,18
L.Liljeblad34,1436,30X36,27X36,17



© Track & Field, Christer Falk