RESULTAT
Laxaspelen 2018-06-16/17
Sannarps IP
IFK Halmstad
Uppdaterad: 2018-06-18 21:33
Resultatlänk lördag  söndag     


 
M 200m
Finalheat 10,717 jun 
Dennis Forsman95SWEUllevi FK21.48    1
Kasper Kadestål99SWEMalmö AI21.52    2
Alexander Lesser93SWEUllevi FK22.05    3
Martin Astner93SWEUllevi FK22.34    7
Eric Larsson93SWEThorengruppen TFC22.70    10

Finalheat 2-0,417 jun 
Filip Nilsson92SWEIFK Lund22.14    4
Emil Lyrberg93SWEUllevi FK22.27    5
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö22.33    6
Martin Selin95SWEUllevi FK22.34    8
Joakim Karlsson97SWEUllevi FK22.64    9

Finalheat 30,517 jun 
Felix Ericsson95SWEIFK Helsingborg22.73    11
Chidozie Abika97SWEIF Kville23.00    12
Artur Engström96SWEÖrgryte IS23.17    13
Robin Noping96SWEIF Kville25.11    19
Filip La Fleur97SWEIFK Växjöbröt    -

Finalheat 41,017 jun 
Dennis Melander95SWEAthletics 24Seven SK23.30    14
Erik Dahlqvist98SWEIK Orient23.34    15
Christoffer Wockatz00SWEIF Kville24.44    16
Abbas Taheri97SWEIFK Växjö24.86    17
Vilgot Engberg Pramling95SWEIFK Halmstad25.01    18
Peter Lindgren60SWEIFK Helsingborg27.74    20


M 1000m
Final17 jun 
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS 2:40.18   
David Arnesson91SWEIFK Lund 2:42.75   


M Häck 110m107 cm
Final0,617 jun 
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.32q    P19 1:a 100cm
Petter Gustafsson94SWEIK Hakarpspojkarna14.33q    M 1:a
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.50q    M 2:a
Elias Martinsson97SWEMölndals AIK14.66q    M 3:a
James Gaudiello98SWEMalmö AI15.78q    M 4:a
Jacob Lenz99SWEIFK Lund15.92q    P19 2:a 100cm

Extralopp-0,717 jun 
Petter Gustafsson94SWEIK Hakarpspojkarna14.32   
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.32    P19 100cm
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.44   
Elias Martinsson97SWEMölndals AIK14.69   
James Gaudiello98SWEMalmö AI15.50   
Jacob Lenz99SWEIFK Lund16.08    P19 100cm


M Häck 400m91 cm
Finalheat 117 jun 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS50.86    1
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS53.36    2
Jonas Boijertz74SWEMalmö AI62.76    5
Erik Lindahl90SWEUllevi FKbröt    -
Oskar Greilert95SWEUllevi FKej start    -

Finalheat 217 jun 
Gustav Karlsson00SWEThorengruppen TFC54.24    3
Johan Brasch98SWEWärnamo SK57.14    4
Anton Andersson00SWEVarbergs GIF61.77    P19 1:a
Jacob Lenz99SWEIFK Lund65.46    P19 2:a
Andreas Carlsson78SWEIFK Halmstad68.18    6


M Höjd
17 jun 
Kenneth Pedersen97DENSparta Atletik195   
Christoffer Wockatz00SWEIF Kville160   


M Stav
17 jun 
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö472   
Micael Fagö94SWEKalmar SK462   
Emil Östergren98SWEIFK Växjö432   
Peter Svensson02SWEIF Rigor352   


M Tresteg
17 jun 
Gustav Bålström98SWEUllevi FK14,810,0   
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,430,0   
Markus Lundborg99SWEUllevi FK13,840,0   
Jonathan Persgården96SWEUllevi FK13,230,0   
Emil Quick95SWEKalmar SK11,640,0   
Jesper Simonsson00SWEIK Orient11,140,0   


M Kula7.26 kg
17 jun 
Mikael Hernberg82SWEIK Sisu12,75   


M Diskus2.0 kg
17 jun 
Axel Härstedt87SWEMalmö AI61,98   
Mikael Hernberg82SWEIK Sisu40,05   
Abbas Taheri97SWEIFK Växjö27,78   
Mattias Eklund98SWEIK Ymer26,61   
Thor Olav Rosvold96NORIK TjalveX   


P19 200m
Finalheat 11,117 jun 
Erik Johansson99SWEVarbergs GIF21.91    1
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg22.07    2
Raymond Mpanga99SWEMalmö AI22.48    3
Jacob Helsing00SWEIK Orient22.68    5
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg22.73    6
Isak Kristensen00SWEUllevi FK23.30    7

Finalheat 20,717 jun 
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg22.62    4
Simon Wennolf00SWEIFK Lund23.58    8
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS23.72    9
Robin Strömberg00SWEIFK Göteborg24.52    10
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg25.16    11


P19 Kula6.0 kg
17 jun 
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK14,58   


P19 Diskus1.75 kg
17 jun 
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK40,53   


P17 200m
Finalheat 10,917 jun 
Johan Claeson01SWELinköpings GIF22.66    1
Bimo Soenarso01SWEKFUM Örebro22.84    2
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg23.34    3
Elias Wennolf03SWEIFK Lund23.72    4

Finalheat 22,817 jun 
Daniel Kleist02SWEEksjö Södra IK24.13    5
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS24.25    6
Emil Bengtsson02SWEIF Kville24.30    7
Marcus Blixt02SWEMölndals AIKej start    -


P17 800m
Final17 jun 
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 2:02.27    P17 1:a
Michael Rosenqvist02SWEMölndals AIK 2:03.46    P17 2:a
Simon Wikell03SWEMölndals AIK 2:03.69    P15 1:a
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 2:04.61    P17 3:a
Morgan Åkerblom02SWEYstads IF 2:05.41    P17 4:a
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 2:05.47    P15 2:a
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK 2:10.22    P17 5:a
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg 2:12.04    P15 3:a
Oskar Karlsson02SWESK Graal 2:14.02    P17 6:a
10 Filip Olsson04SWEIFK Lund 2:27.19    P15 4:a


P17 Häck 110m91 cm
Försök heat 10,417 jun 
Johan Claeson01SWELinköpings GIF14.40q   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö15.26q   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK15.41q    =
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.41q    =
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK15.48q   

Försök heat 21,517 jun 
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK14.08q   
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF16.38q   
Daniel Kleist02SWEEksjö Södra IK16.49q   
Peter Svensson02SWEIF Rigor16.82    
Olof Hedin02SWEEksjö Södra IK16.85    

Final1,517 jun 
Thomas Jones01SWEKyrkhults SK13.84   
Johan Claeson01SWELinköpings GIF14.20   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI15.14   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK15.27   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö15.33   
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK15.54   
Edvin Andersson02SWEVarbergs GIF16.06   
Daniel Kleist02SWEEksjö Södra IK18.15   


P17 Häck 300m84 cm
Final17 jun 
Kalle Wållgren01SWELerum Friidrott39.25   
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK40.16   
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF42.91   
Nils Jensen01SWESävedalens AIK43.90   
Håkan Harrysson63SWEIF Kville46.07    M55 ut


P17 Höjd
17 jun 
Philip Ryding01SWEIF Kville186   
Erik Bohman02SWELerum Friidrott174   
Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS170   


P17 Stav
17 jun 
Nils Jensen01SWESävedalens AIK355   
Malte Rosvall02SWESävedalens AIK335   
William Asker04SWEIF Kville335    P14 ut
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI335    P14 ut


P17 Tresteg
17 jun 
Caleb Conable01SWEMalmö AI13,500,2   
Filip Lindh01SWEIFK Växjö12,171,2   
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11,97-0,1   
Lucas Kristenson01SWEVarbergs GIF11,321,9   


P17 Kula5.0 kg
17 jun 
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville17,93   
Leo Janén02SWEIFK Växjö15,50   
Kalle Wållgren01SWELerum Friidrott12,21   
Erik Bohman02SWELerum Friidrott10,45   


P17 Diskus1.5 kg
17 jun 
Leo Janén02SWEIFK Växjö48,18   
Carl Hedin01SWEEksjö Södra IK35,05   
William Lanndalen01SWEIF KvilleX   


P15 Häck 80m84 cm
Final0,217 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11.64   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS11.65   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI12.81   


P15 Häck 300m76 cm
Final17 jun 
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK42.26   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad42.54   
Agustin Hilmersson03SWEIK Orient44.98   
Oliver Glans03SWEUllevi FK45.36   
Gustav Thyrman04SWEIF Rigor46.80   
Vilgot Thyrén04SWELerum Friidrott52.55   


P15 Längd
17 jun 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad5,750,0   
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS5,470,4   
Gustav Brasch04SWEWärnamo SK5,15-0,3   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS5,131,7   
Anton Essén03SWEIK Orient4,99-0,6   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI4,940,3   
Filip Olsson04SWEIFK Lund4,301,1   
Jesper Benjaminsson03SWEIFK Halmstad3,940,9   
Axel Bonniel04SWEÖrgryte ISX   
Agustin Hilmersson03SWEIK OrientX   


P15 Diskus1.0 kg
17 jun 
Hugo Kajsjö03SWELerum Friidrott36,33   
Patrik Bergstrand03SWEIFK Halmstad36,28   
André Bergenhem03SWEIFK Halmstad35,34   
Albin Coster04SWEÖrgryte IS32,47   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI30,69   
Axel Olausson03SWEIF Kville29,55   
Vilgot Thyrén04SWELerum Friidrott20,50   
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS14,57   


P13 600m
Final17 jun 
Elias Ramhult05SWEIK Ymer 1:39.26   
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 1:41.37   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad 1:50.62   
David Lövdahl05SWEIFK Halmstad 1:53.79   
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad 1:53.91   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad 1:53.92   
Alfred Andersson06SWEVarbergs GIF 2:12.04   


P13 Häck 60m76 cm
Final1,417 jun 
Albin Örnborg06SWEIF Rigor10.36    P12 1:a
Leo Göransson05SWEKlippans FK10.51    P13 1:a
Alexander Carlsson05SWEIFK Halmstad11.21    P13 2:a
Malte Lindquist05SWEIFK Halmstad11.33    P13 3:a
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad11.87    P13 4:a
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad12.02    P13 5:a


P13 Trestegzon
17 jun 
Leo Göransson05SWEKlippans FK10,102,5   
Albin Örnborg06SWEIF Rigor10,020,0   
Edvin Håkansson05SWEIFK Halmstad9,080,0   
Alfred Andersson06SWEVarbergs GIF8,380,7   
Axel Andersson05SWEIF Rigor8,25-2,9   


P13 Kula3.0 kg
17 jun 
Leo Göransson05SWEKlippans FK9,99   
Axel Andersson05SWEIF Rigor6,42   
André Hagenfeldt05SWEIFK Halmstad4,58   


P13 Diskus0.6 kg
17 jun 
Leo Göransson05SWEKlippans FK33,56   
Ben Kamijo05SWEMölndals AIK30,50   
Hugo Sandstedt07SWEIK Sisu20,29   
Ludvig Palmkvist05SWEIFK Halmstad19,37   


P12 Längdzon
17 jun 
Melker Jensfelt06SWEMalmö AI4,89-2,1   
Albin Örnborg06SWEIF Rigor4,81-0,2   
Arvid Ottosson Knuuttila06SWEIFK Halmstad3,822,3   


P12 Kula3.0 kg
17 jun 
Arvid Ottosson Knuuttila06SWEIFK Halmstad7,64   


P11 600m
Final17 jun 
Mikel Månsson07SWEÅhus FIK 1:47.79   
Felix Nilsson07SWEKlippans FK 1:49.53   
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad 1:52.26   
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF 2:01.81   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad 2:09.68   
Simon Geijer07SWEIFK Halmstad 2:20.45   


P11 Längdzon
17 jun 
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad4,291,1   
Felix Nilsson07SWEKlippans FK4,05-0,9   
Lucas Wikström07SWEIFK Halmstad3,941,5   
Joel Pettersson07SWEIFK Göteborg3,90-0,6   
Hugo Sandstedt07SWEIK Sisu3,87-0,1   
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS3,790,0   
Mikel Månsson07SWEÅhus FIK3,720,8   
Malte Zettergren07SWEVarbergs GIF3,580,0   
Bastian Carlsson07SWEIFK Halmstad3,160,6   


P11 Kula2.0 kg
17 jun 
Felix Nilsson07SWEKlippans FK9,10   
Hugo Sandstedt07SWEIK Sisu7,80   
Ove Hagström07SWEÖrgryte IS7,58   
William Andersson Widén07SWEKFUM Kristianstad7,55   
Joel Pettersson07SWEIFK Göteborg6,58   
Simon Geijer07SWEIFK Halmstad3,83   


K 200m
Finalheat 11,517 jun 
Lisa Lilja96SWEUllevi FK23.90    1
Matilda Hellqvist93SWEUllevi FK24.15    2
Ida Kathrine Karstoft95DENSparta Atletik24.31    5
Fanny Runheim99SWEThorengruppen TFC24.43    6
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer24.59    7

Finalheat 21,317 jun 
Kajsa Kjellergren01SWEIFK Halmstad24.28    3
Wilma Rosenquist01SWEMalmö AI24.29    4
Josephine Risberg Thoor95SWEIFK Helsingborg24.97    8
Vendela Rydbäck97SWEGöteborgs KIK24.99    9
Elin Tornhed95SWEIFK Växjö25.51    10

Finalheat 3-0,917 jun 
Felicia Ascard96SWEIFK Lund25.58    11
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK25.86    13
Clara Augustsson00SWEIK Ymer26.46    15
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK26.70    17

Finalheat 42,117 jun 
Elvira Erixon96SWEMölndals AIK26.46    14
Mia Stenvall90SWEUllevi FK27.30    19
Anna-Malin Larsson97SWEVarbergs GIF28.19    21
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad28.46    22

Finalheat 52,317 jun 
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK25.66    12
Amanda Bergsten94DENSparta Atletik26.70    16
Hannah Hansson00SWEÅhus FIK27.18    18
Nathalie Nilsson88SWEÅhus FIK28.06    20


K Häck 100m84 cm
Final1,117 jun 
Johanna Carlsson94SWEIFK Helsingborg14.37   
Sara Skogman95SWEÖrgryte IS14.63   
Thea Haahr91DENSparta Atletik14.67   
Moa Kjellander99SWEÅhus FIK15.24   


K Häck 400m76 cm
Finalheat 117 jun 
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF59.77    1
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS60.67    2
Felicia Ascard96SWEIFK Lund66.08    5
Sofie Hallman92SWEUllevi FK70.34    7

Finalheat 217 jun 
Emelie Öberg97SWEUllevi FK65.76    3
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK65.81    4
Frida Hansson97SWEStenungsunds FI69.96    6
Nellie Bjerstedt00SWEÅhus FIKej start    -F19


K Höjd
17 jun 
Tina B Gerlin98DENHolte Atletik173   
Rikke Andersen98DENSparta Atletik173   
Sara Johansson94SWEIFK Lund165   
Ellen Hedin00SWEIK Orient155   
Elina Lanndalen97SWEIK Ymer155   
Julia Petersson98SWEUllevi FK145   


K Stav
17 jun 
Sandra Alvers01SWEHabo Friidrott 04402   
Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg392   
Matilda Honeth02SWEIFK Växjö332   
Tilda Fischer02SWEHabo Friidrott 04302   
Gabriella Jönsson01SWEIFK HelsingborgX   
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AIX   


K Längd
17 jun 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK6,150,0   
Ida Nilsson98SWEHovslätts IK5,950,6   
Thilda Särnevång96SWEIFK Växjö5,900,8   
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK5,890,9   
Nikki Anderberg02SWEMalmö AI5,69-1,1   
Elin Larsson94SWEIFK Halmstad5,631,7   
Moa Ullgren96SWEAthletics 24Seven SK5,40-0,1   
Anna-Malin Larsson97SWEVarbergs GIF5,15-1,3   
Frida Mccabe92SWEIFK Lund5,050,2   
10 Agnes Johansson95SWETrollhättan FIK4,60-0,7   


K Kula4.0 kg
17 jun 
Maria Sløk Hansen83DENHvidovre Atletik13,50   
Anna-Malin Larsson97SWEVarbergs GIF8,17   
Felicia Lund Stenquist98SWEIFK Halmstad7,79   


K Diskus1.0 kg
17 jun 
Ida Wåhlstrand00SWEIFK Växjö43,75   
Maria Sløk Hansen83DENHvidovre Atletik41,59   
Linn Bergstrand96SWEUllevi FK39,55   
Jennifer Rudberg98SWEIK Ymer38,12   
Sara Lundkvist95SWEIFK Växjö33,40   
Emilia Münchmeyer02SWEIFK Helsingborg32,69   
Nina Pyrell02SWEIFK Växjö31,67   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad24,77   
Felicia Lund Stenquist98SWEIFK HalmstadX   


F19 200m
Final1,817 jun 
Rebecca Strand99SWEÖrgryte IS25.72   
Hanna Dahlberg00SWEEslövs AI27.18   
Andrea Jarlhage00SWEIFK Göteborg27.19   
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK27.64   


F19 Längd
17 jun 
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK5,330,6   
Selena Becanovic00SWEIFK Halmstad5,240,4   
Hanna Dahlberg00SWEEslövs AI5,12-0,4   
Clara Augustsson00SWEIK Ymer5,09-0,8   
Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS5,06-1,1   
Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK4,990,0   
Ellen Hedin00SWEIK Orient4,79-0,1   
Amanda Backlund99SWEIK Orient4,34-0,4   


F19 Diskus1.0 kg
17 jun 
Ida Wåhlstrand00SWEIFK Växjö44,73   


F17 200m
Finalheat 10,617 jun 
Samantha Oware01SWEMalmö AI25.21    1
Selma Jönsson02SWEÅhus FIK25.42    2
Hedda Tellow02SWEÖrgryte IS26.17    3
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF26.60    4
Klara Mattsson01SWEÖrgryte IS27.25    6
Wilma Nielsen01SWEGöteborgs KIK27.44    9

Finalheat 21,017 jun 
Alva Sundström02SWELjungby FIK27.60    11
Kajsa Karila02SWEIFK Göteborg27.84    12
Julia Nielsen01SWEGöteborgs KIK28.16    13
Ellen Blackenfelt02SWEIF Kville28.79    15
Ebba Sköld02SWEIF Kville29.74    17
Alva Bengtsson01SWEIFK Helsingborgej start    -

Finalheat 31,617 jun 
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg26.94    5
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF27.39    7
Elin Ekelund02SWEEslövs AI27.42    8
Aléa Gunnarsson01SWELjungby FIK27.49    10
Lovisa Ronge01SWEIF Rigor28.48    14
Megane Consil01SWEIF Rigor29.18    16


F17 800m
Final17 jun 
Olivia Kempi98SWEIFK Helsingborg 2:25.16    K 1:a
Emma Jensen01SWEKlippans FK 2:28.72    F17 1:a
Linn Skoog02SWEIK Ymer 2:32.74    F17 2:a
Megane Consil01SWEIF Rigor 2:33.10    F17 3:a
Selena Becanovic00SWEIFK Halmstad 2:36.24    F19 1:a
Moa Sandstedt02SWEIK Sisu 2:36.41    F17 4:a


F17 Häck 100m76 cm
Försök heat 11,217 jun 
Ebba Åhman02SWEIK Ymer14.55q   
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund14.78q   
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö15.61q   
Hanna Hedin02SWEIK Orientbröt    
Kajsa Karila02SWEIFK Göteborgbröt    

Försök heat 21,817 jun 
Julia Wennersten01SWEIK Ymer14.59q   
Anja Olsson01SWEMalmö AI15.40q   
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg15.76q   
Hilda Johnsson02SWEIF Kville17.89q   
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF17.95q   

Final1,917 jun 
Julia Wennersten01SWEIK Ymer14.36   
Ebba Åhman02SWEIK Ymer14.48   
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund14.63   
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö15.36   
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg15.82   
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF16.75   
Hilda Johnsson02SWEIF Kville18.07   
Anja Olsson01SWEMalmö AI18.34   


F17 Häck 300m76 cm
Finalheat 117 jun 
Ebba Åhman02SWEIK Ymer44.60    1
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK46.11    2
Ella Darrell01SWELerum Friidrott46.17    3
Wendela Yhlen Graf02SWEUllevi FK46.79    4
Wilma Nielsen01SWEGöteborgs KIK46.80    5

Finalheat 217 jun 
Sandra Jonsson01SWEÖrgryte IS46.81    6
Kajsa Karila02SWEIFK Göteborg50.25    7
Hilda Johnsson02SWEIF Kville50.43    8
Rebecca Runfors Carlzzon02SWEÖrgryte IS50.73    9
Astrid Berg02SWEUllevi FK52.44    10


F17 Höjd
17 jun 
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö165   
Ingrid Ronge04SWEIF Rigor155    F14 ut
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI155    F17 2:a
Mea Gedin01SWEMalmö AI155    F17 2:a
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott150    F17 4:a
Nellie Malmros01SWEBåstads GIF145    F17 5:a
Rebecca Runfors Carlzzon02SWEÖrgryte ISX   


F17 Stav
17 jun 
Gabriella Jönsson01SWEIFK Helsingborg380   
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI355    F15 ut
Matilda Honeth02SWEIFK Växjö305    F17 2:a
Celina Johannsen02SWEMalmö AI305    F17 3:a
Alma Eriksson01SWEIK Ymer295    F17 4:a
Elin Hellquist01SWESävedalens AIK265    F17 5:a


F17 Längd
17 jun 
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI5,27-0,6   
Nellie Malmros01SWEBåstads GIF5,120,0       4,99
Linnea Andersson01SWEBåstads GIF5,12-0,4       4,98
Angel Richmore01SWEMalmö AI5,09-0,6       5,07
Laura Iversen02SWEIFK Växjö5,09-0,4       4,91
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg4,91-0,2   
Hedda Tellow02SWEÖrgryte IS4,89-0,9   
Hanna Hedin02SWEIK Orient4,83-0,2   
Matilda Härström02SWEStenungsunds FI4,76-0,4   
10 Martina Olsson02SWEIK Orient4,49-0,7   
11 Linnéa Lindh01SWEIK Orient4,41-0,6   
12 Alice Gunnarsson02SWEIK Orient4,37-0,3   
13 Ebba Johansson02SWEIK Orient4,00-1,3   
14 Rebecca Runfors Carlzzon02SWEÖrgryte IS3,94-0,3   
15 Moa Sandstedt02SWEIK Sisu3,20-0,1   


F17 Kula3.0 kg
17 jun 
Elisabeth Thon Rosvold02NORAsker SK12,68   
Angel Richmore01SWEMalmö AI12,08   
Alva Sundström02SWELjungby FIK11,90   
Molly Broback01SWESävedalens AIK11,40   
Elin Ekelund02SWEEslövs AI11,03   
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI10,68   
Alma Eriksson01SWEIK Ymer10,17   
Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg9,02   
Julia Almén01SWELjungby FIK8,35   


F17 Diskus1.0 kg
17 jun 
Elisabeth Thon Rosvold02NORAsker SK42,81   
Molly Broback01SWESävedalens AIK39,58   
Enny Björk01SWEIFK Växjö35,50   
Thea Björk03SWEIFK Växjö31,26   
Ida Bäckman02SWEVarbergs GIF23,08   
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott20,56   
Julia Almén01SWELjungby FIK19,61   
Emilia Münchmeyer02SWEIFK HelsingborgX   
Nina Pyrell02SWEIFK VäxjöX   


F15 800m
Final17 jun 
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK 2:21.68   
Fanny Andersson03SWEFalkenbergs IK 2:23.49   
Thea Nilsson03SWEHöörs IS 2:29.29   
Alma Svantesson04SWEMölndals AIK 2:29.71   
Una Ademovic04SWEMalmö AI 2:33.62   
Ida Rosjö04SWEIK Hakarpspojkarna 2:36.20   
Ebba Francois04SWEÖrgryte IS 2:41.40   
Kyra Gunnarsson03SWELjungby FIK 2:41.71   
Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK 2:43.84   
10 Klara Hillman04SWEIF Rigor 2:44.04   
11 Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK 2:45.57   
12 Josefine Källvik04SWEÖrgryte IS 2:49.93   


F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 10,917 jun 
Chanelle Lindvall03SWEMalmö AI12.49q   
Sydney Karström04SWEÅhus FIK12.59q   
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad13.45q   
Sofia Heuman04SWEIF Rigor15.82    
Clara Weetom04SWEÖrgryte IS16.94    
Elin Molinder04SWEMölndals AIK20.32    
Matilda Drakenås04SWEÖrgryte ISbröt    

Försök heat 20,917 jun 
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF12.64q   
Ella Borg04SWEMölndals AIK12.87q   
Filippa Svensson03SWEÅhus FIK12.90q   
Sofia Olsson04SWEIF Rigor14.62    
Ellen Fröberg04SWEÖrgryte IS15.17    
Ebba Francois04SWEÖrgryte IS15.98    
Nova Barrett04SWEIFK Halmstadej start    

Försök heat 30,617 jun 
Tindra Röme04SWEIFK Lund12.57q   
Milla Svanberg03SWEMalmö AI12.75q   
Tilly Backman03SWEÖrgryte IS13.78    
Linnéa Haara03SWEEslövs AI14.37    
Kajsa Månsson04SWEHöörs IS14.66    
Alma Olsson04SWEIF Rigor15.13    
Ida Nilsson03SWEVarbergs GIFbröt    
Mimmi Sebestyèn03SWEÖrgryte ISej start    

Final0,317 jun 
Sydney Karström04SWEÅhus FIK12.47   
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF12.51   
Tindra Röme04SWEIFK Lund12.59   
Ella Borg04SWEMölndals AIK12.81   
Filippa Svensson03SWEÅhus FIK12.83   
Milla Svanberg03SWEMalmö AI12.88   
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad13.63   
Chanelle Lindvall03SWEMalmö AIDQ    §F4.13.6.1


F15 Häck 300m76 cm
Final17 jun 
Milla Svanberg03SWEMalmö AI46.20    1
Amanda Sörensson03SWEMalmö AI46.71    2
Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF49.10    4
Klara Kindblom03SWEIFK Göteborg49.64    5
Linnéa Haara03SWEEslövs AI49.85    6

Final17 jun 
Filippa Svensson03SWEÅhus FIK48.25    3
Tilly Backman03SWEÖrgryte IS50.85    7
Ellen Fröberg04SWEÖrgryte IS58.36    8
Matilda Drakenås04SWEÖrgryte IS59.14    9


F15 Längd
17 jun 
Elin Pettersson03SWEIFK Göteborg5,351,9   
Emilia Mandl04SWEMalmö AI4,980,0   
Sydney Karström04SWEÅhus FIK4,951,5   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad4,941,0   
Sofia Wallin04SWEVarbergs GIF4,810,0   
Emilia Franzén04SWEKlippans FK4,740,5   
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad4,700,0   
Liv Nilsander03SWEVarbergs GIF4,670,0       4,67
Ida Jexe Ek04SWEIFK Halmstad4,670,0       4,64
10 Ida Nilsson03SWEVarbergs GIF4,650,2   
11 Ella Jovanovic04SWEMalmö AI4,631,0   
12 Tindra Röme04SWEIFK Lund4,570,5   
13 Anna Olsson03SWEVarbergs GIF4,450,4       4,32
14 Moa Lundström04SWEIK Hakarpspojkarna4,451,8       4,10
15 Filippa Svensson03SWEÅhus FIK4,430,2   
16 Linn Ejnarsson04SWELaholms IF4,271,6   
17 Elin Molinder04SWEMölndals AIK4,261,0   
18 Tilda Persson04SWEKlippans FK4,180,1   
19 Elice Gunnarsson03SWELjungby FIK4,171,4   
20 Alma Olsson04SWEIF Rigor4,140,0   
21 Emma Borovac03SWEIK Ymer4,131,0   
22 Wilde Hedin04SWEKlippans FK4,030,0       3,89
23 Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad4,030,1       3,75
24 Elsa Kaspersson03SWEVarbergs GIF3,990,4   
25 Maja Frölander04SWELerum Friidrott3,970,4   
26 Sofia Olsson04SWEIF Rigor3,920,3   
27 Emilia Wenåker04SWEFalkenbergs IK3,900,1   
28 Thelma Holgersson04SWEFalkenbergs IK3,890,0   
29 Julia Alhbin04SWEIF Rigor3,821,9   
30 Ida Larsson04SWELaholms IF3,810,8   
31 Clara Weetom04SWEÖrgryte IS3,690,0   
32 Hanna Lundberg04SWEIF Rigor3,660,6   
33 Alma Sjöbrink03SWEEksjö Södra IK3,570,0   
34 Josefine Källvik04SWEÖrgryte IS3,350,0   
35 Tilde Isaksson04SWEÖrgryte IS3,281,0   
36 Alva Bengtström03SWEÖrgryte IS3,100,7   


F15 Kula3.0 kg
17 jun 
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund11,63   
Tova Möllerström03SWEEslövs AI10,31   
Saga Frozkhan04SWEIFK Halmstad10,27   
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö10,21   
Emilia Åström04SWEMölndals AIK9,96   
Chanelle Lindvall03SWEMalmö AI9,76   
Maja Frölander04SWELerum Friidrott9,69   
Sydney Karström04SWEÅhus FIK9,59   
Nova Barrett04SWEIFK Halmstad8,89   
10 Anna Olsson03SWEVarbergs GIF8,86   
11 Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad8,08   
12 Mandy Adolfsson04SWEIFK Halmstad6,55   


F15 Diskus0.75 kg
17 jun 
Johanna Emanuelsson03SWEVillstads GIF39,53   
Thea Björk03SWEIFK Växjö37,61   
Emilia Wamsler03SWEIFK Lund32,76   
Saga Frozkhan04SWEIFK Halmstad29,73   
Stella Gudmundsson04SWEIFK Växjö26,98   
Evelina Wikell03SWEMölndals AIK24,31   
Emma Borovac03SWEIK Ymer22,17   
Matilda Åkerman04SWEIFK Halmstad22,05   
Amelie Götesson04SWEHässleholms AIS21,12   
10 Klara Hillman04SWEIF Rigor20,27   
11 Elin Rydqvist04SWEIFK Halmstad19,80   
12 Sofia Olsson04SWEIF Rigor18,94   
13 Alma Olsson04SWEIF Rigor16,46   
14 Hanna Lundberg04SWEIF Rigor14,69   
15 Julia Alhbin04SWEIF Rigor11,75   


F13 600m
Final17 jun 
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK 1:45.52   
Maud de Coninck05SWESävedalens AIK 1:47.70   
Emilia Lundstedt05SWEMölndals AIK 1:50.29   
Tindra Ladestam05SWEIFK Göteborg 1:52.99   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö 1:53.71   
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna 1:56.18   
Hedda Månsson05SWEÅhus FIK 2:00.60   


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 10,917 jun 
Emilia Johansson05SWEKlippans FK 9.44q   
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna11.49q   
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF11.57q   
Amanda Cederlöf05SWEIFK Växjö11.60    
Tove Kajsjö05SWELerum Friidrott13.99    

Försök heat 20,317 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK 9.69q   
Alba Hansson05SWEMalmö AI 9.97q   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK10.35q   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF10.41q   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö10.81q   
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF12.32    

Final2,417 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK 9.53   
Emilia Johansson05SWEKlippans FK 9.54   
Alba Hansson05SWEMalmö AI 9.85   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK10.33   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö10.38   
Doris Theander05SWEVarbergs GIF10.60   
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna11.40   
Saga Zettergren05SWEVarbergs GIF11.49   


F13 Höjd
17 jun 
Wilma Nilsson05SWEKlippans FK155   
Moa Cornéer05SWEIFK Göteborg143   
Ebba Cronholm05SWELjungby FIK143   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott140   
Alba Hansson05SWEMalmö AI140   
Amanda Cederlöf05SWEIFK Växjö137   
Tova Feuk05SWEIFK Halmstad129   
Siri Kaspersson05SWEVarbergs GIF129   
Ebba Halling05SWEÖrgryte IS129   
10 Doris Theander05SWEVarbergs GIF129   


F13 Trestegzon
17 jun 
Doris Theander05SWEVarbergs GIF9,770,7   
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö9,620,0   
Moa Cornéer05SWEIFK Göteborg9,600,0   
Ida Hult06SWEVarbergs GIF9,520,0   
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg9,501,1   
Elenie Carlsson05SWEIFK Växjö9,430,0   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad8,670,3   
Linnea Frylestam05SWEIFK Halmstad8,461,6   
Maud de Coninck05SWESävedalens AIK8,340,7   
10 Erica Larsson05SWELaholms IF7,882,0   
11 Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad7,53-0,5   


F13 Diskus0.6 kg
17 jun 
Alma Mennborg05SWEIK Hakarpspojkarna27,88   
Ronja Rickardsson05SWEIFK Växjö26,39   
Josefine Holmesson05SWELerum Friidrott20,66   
Ann-Kathrine Bergenhem05SWEIFK Halmstad20,22   
Hedda Månsson05SWEÅhus FIK17,23   
Tove Kajsjö05SWELerum Friidrott12,51   


F12 Häck 60m68 cm
Final0,517 jun 
Kajsa Roth06SWEIFK Göteborg10.29   
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg10.40   
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö10.95   
Ida Hult06SWEVarbergs GIF11.19   
Linnéa Westerberg06SWELjungby FIK12.60   


F12 Längdzon
17 jun 
Julia Englund06SWEMalmö AI5,150,0   
Linnea Algotsson06SWEIFK Växjö4,680,0   
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg4,620,0   
Lisa Engdahl06SWEMalmö AI4,53-0,2   
Kajsa Roth06SWEIFK Göteborg4,331,2   
Moa Andersson06SWEIFK Halmstad4,27-0,5       4,24 0,0
Moa Knutsson06SWEIFK Halmstad4,270,0       4,12 0,3
Linnea Englund06SWEMalmö AI4,14-0,1   
Sigrid Sundström06SWELjungby FIK4,13-2,8       4,01 -0,6
10 Ebba Bryngelsson06SWEIFK Halmstad4,130,0       3,86 0,0
11 Ida Hult06SWEVarbergs GIF3,960,9   
12 Alva Gustafsson06SWEMarkaryds FK3,901,6   
13 Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad3,740,0   
14 Alma Falck06SWEIFK Halmstad3,680,5   
15 Linnéa Westerberg06SWELjungby FIK3,610,7   


F12 Kula2.0 kg
17 jun 
Annie Thorkéll06SWEIFK Helsingborg11,13   
Kajsa Roth06SWEIFK Göteborg8,52   
Ida Hult06SWEVarbergs GIF8,21   
Elin Eriksson06SWEIFK Halmstad7,73   
Alma Falck06SWEIFK Halmstad7,41   
Chelsy Efemini06SWEIFK Halmstad6,95   
Sigrid Sundström06SWELjungby FIK6,93   
Linnéa Westerberg06SWELjungby FIK6,29   


F11 600m
Final17 jun 
Bianca Holgersson07SWEFalkenbergs IK 2:01.65   
Ellie Dahlin07SWEIFK Halmstad 2:08.69   
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad 2:16.27   
Alma Sandö07SWEVarbergs GIF 2:22.39   
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad 2:25.93   
Susanna Heuman07SWEIF Rigor 2:28.50   


F11 Höjd
17 jun 
Tilda Skoog07SWEIK Ymer134   
Sara Lövdahl07SWEIFK Halmstad131   
Emma Sjödal07SWELjungby FIK131   
Elli Eriksson07SWEIFK Halmstad124   
Alice Hernberg07SWEIK Sisu115   
Ella Kronberg07SWEIFK Halmstad115   
Elvira Gustafsson07SWEIFK Halmstad110   
Susanna Heuman07SWEIF Rigor110   
Alma Sandö07SWEVarbergs GIF110   
10 Vilma Jexe Ek07SWEIFK Halmstad105   


S1, U 100m
Final-0,117 jun 
Emma Carlsson86SWEIFK Halmstad20.88   


S1, U Kula4.0 kg
17 jun 
Patrik Svanberg76SWEIFK Halmstad6,34   
Emma Carlsson86SWEIFK Halmstad4,94   



© Track & Field, Christer Falk