RESULTAT mellan 30 jun och 02 jul
Världsungdomsspelen 2017-06-30/07-02
Göteborg - Ullevi
Örgryte IS Friidrottsklubb
Uppdaterad: 2017-08-16
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  samlad lista 


 
M 100m
Försök heat 13,61 jul Qualisys Photofinish 
Dennis Leal94SWESpårvägens FK10.57q   
Jostein Joshua Fossøy92NORFörde IL10.84q   
Mathias Narum97NORTönsberg FIK10.86q   
Philip Nilsson95SWEIFK Lund10.87q   
Sveinbjörn Oli Svavarsson97ISLUMSS11.13    
Mohammed Muhsin97SWETjalve IF Norrköping11.25    
John Hamilton97SCOGiffock North ACC11.30    
Toke Gotthardsen94DENBagsvaerd AC11.39    
Rune Drongesen96DENViborg AM11.69    

Försök heat 21,21 jul Qualisys Photofinish 
Öivind Strömmen Kjerpeset91NORFlorö T&IF10.76q   
Amadou Sussoho95SWEHammarby IF10.88    
Lion Martinez78SWESpårvägens FK10.89    
Brede Solberg Stølen93NORRanheim IL11.19    
Chidozie Abika97SWEIF Kville11.38    
Tobias Jonsson96SWEIK Orient11.48    
Michael Skalenius90SWEIF Kville11.75    
Mats Holmberg73SWESpårvägens FK12.03    
Daniel Wagner93DENVejle IF12.39    

Försök heat 31,01 jul Qualisys Photofinish 
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.67q   
Tarley Allison97SWEJärvsö IF10.94    
Patrick Monga Bifuko96NORNorna Salhus11.01    
Hallgeir Martinsen89NORTyrving IL11.06    
Martin Jönsson96SWEIFK Lund11.06    
Hector Falk93SWEEskilstuna FI11.48    
Helge Sveindal Rosfjord97NORLyngdal IL11.54    
Linus Ahnbo93SWEMölndals AIK11.69    
Robin Noping96SWEIF Kville12.13    

Försök heat 43,21 jul Qualisys Photofinish 
Odain Rose92SWEThorengruppen TFC10.47q   
Nickolai Jallow91NORIK Tjalve10.72q   
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik11.05    
Lukas Bredo97DENBallerup AK11.22    
Alex Christiansen97DENKolding, KFUM11.31    
Emil Jespersen94DENBallerup AK11.33    
Tummas Arge95DENHvidovre Atletik11.39    
Sebastian Holmberg87SWEIFK Lund12.00    
Johan Glenderød Tovari93NORKongsvinger IL12.45    

Försök heat 52,51 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Halonen95NORTyrving IL10.70q   
Oscar Hjerm97SWEKA 2 IF10.95    
Sebastian Kadestål96SWEMalmö AI10.98    
Victor Pettersson97SWEIF Göta Karlstad11.17    
Lasse Alm91DENAarhus 1900 A/M11.32    
Sebastian Valentin97DENBagsvaerd AC11.47    
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik11.63    
Anton Östebo96SWELinköpings GIF12.15    
Even Pettersen93NORUraedd FI12.68    

Försök heat 64,61 jul Qualisys Photofinish 
Jakob Lindbom95SWEKA 2 IF10.31q   
Sebastian Guillen Perez97NORIK Tjalve10.57q   
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL10.77q   
Marvin Tay90SWESpårvägens FK10.81q   
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL11.14    
Bjarni Páll Pálsson91ISLAfturelding11.20    
Mathias A. Olsen91DENFrederiksbergs IF11.50    
William Burchardt Egendal94DENAGF Atletik11.69    
Mathies Hartmann95DENOdense Atletik11.75    

Försök heat 72,81 jul Qualisys Photofinish 
Douglas Hellbratt95SWEHammarby IF10.50q   
Nil de Oliveira86SWESpårvägens FK10.54q   
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL10.87q   
Mauritz Kåshagen89NORMoelven IL10.94    
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK10.98    
Andreas Norström92SWEUllevi FK11.26    
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö11.35    
Kasper Filsø90DENVejle IF11.50    
Hassan Noureddine96SWEIF Göta Karlstad12.05    

Försök heat 83,31 jul Qualisys Photofinish 
Kojo Musah96DENVejle IF10.52q   
Jean-Christian Zirignon95SWEHammarby IF10.69q   
Kasper Andersson97DENGreve Atletik10.88    
Vegard Fluge95NORASK Friidrett11.00    
Giovanni Inostroza97SWETurebergs FK11.12    
Gabriel Tiveskog95SWEMölndals AIK11.35    
Jesper Ullbing97SWELjungby FIK11.40    
Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott11.69    
Jacob Enblom94SWEHässelby SK12.15    

Finalheat 11,11 jul Qualisys Photofinish 
Dennis Leal94SWESpårvägens FK10.37   
Odain Rose92SWEThorengruppen TFC10.37   
Kojo Musah96DENVejle IF10.48   
Desmond Rogo96SWEHammarby IF10.60   
Nil de Oliveira86SWESpårvägens FK10.61   
Douglas Hellbratt95SWEHammarby IF10.63   
Jean-Christian Zirignon95SWEHammarby IF10.79   
Sebastian Guillen Perez97NORIK Tjalve10.81   
Jakob Lindbom95SWEKA 2 IFej start   

Finalheat 23,11 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Halonen95NORTyrving IL10.52   
Öivind Strömmen Kjerpeset91NORFlorö T&IF10.71   
Nickolai Jallow91NORIK Tjalve10.72   
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL10.81   
Jostein Joshua Fossøy92NORFörde IL10.84   
Marvin Tay90SWESpårvägens FK10.89   
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL10.90   
Mathias Narum97NORTönsberg FIK11.01   
Philip Nilsson95SWEIFK Lund11.01   


M 200m
Finalheat 10,22 jul Qualisys Photofinish 
Austin Hamilton97SWEMalmö AI21.40    2
Joachim Sandberg95NORSandnes IL21.47    3
Emil von Barth96SWEUllevi FK21.54    5
Jonas Halonen95NORTyrving IL21.56    6
Sulayman Bah86SWEUllevi FK21.70    9
Öivind Strömmen Kjerpeset91NORFlorö T&IF21.74    10
Erik Annerfalk94SWEUllevi FK22.02    18
Josh-Kevin Ramirez Talm96NORNorna Salhus22.14    22
Nickolai Jallow91NORIK Tjalvebröt    -

Finalheat 2-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Kojo Musah96DENVejle IF21.33    1
Douglas Hellbratt95SWEHammarby IF21.50    4
Vidar Stenqvist00SWETäby IS21.67    7
Felix Francois90SWEÖrgryte IS21.77    11
Sebastian Guillen Perez97NORIK Tjalve21.79    13
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik21.94    14
Amadou Sussoho95SWEHammarby IF22.01    17
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL22.16    23
Martin Astner93SWEUllevi FK22.44    32

Finalheat 33,12 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik21.69    8
Kasper Andersson97DENGreve Atletik21.78    12
Eric Larsson93SWEThorengruppen TFC21.97    15
Frederik Peschardt95DENAarhus 1900 A/M21.97    16
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö22.05    19
Patrick Monga Bifuko96NORNorna Salhus22.24    25
Öystein Klareng96NORFIK Orion22.34    28
Kenneth Gulbrandsen97NORTyrving IL22.46    34
Petter Olson91SWEHässelby SK22.78    42

Finalheat 40,72 jul Qualisys Photofinish 
Emil Kaare Strøm93DENSparta Atletik22.09    20
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK22.12    21
Martin Selin95SWEUllevi FK22.38    29
Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö22.39    30
Kevin Fankl95SWEUllevi FK22.41    31
Sebastian Kadestål96SWEMalmö AI22.46    33
Campbell Wu93NZENya Zeeland22.51    35
Victor Fingal96SWEUllevi FK22.59    36
Fredrik Åström93SWETäby ISej start    -

Finalheat 51,62 jul Qualisys Photofinish 
Martin Jönsson96SWEIFK Lund22.30    26
Emil Söndergaard96DENAarhus 1900 A/M22.68    40
Giovanni Inostroza97SWETurebergs FK22.73    41
Mathias Narum97NORTönsberg FIK22.83    44
Tarley Allison97SWEJärvsö IF22.97    47
Hallgeir Martinsen89NORTyrving IL23.01    50
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö23.09    51
Casper Spure Pedersen92DENAGF Atletik23.21    53
Per José Skancke92NORBUL23.40    59

Finalheat 61,52 jul Qualisys Photofinish 
Vegard Fluge95NORASK Friidrett22.19    24
Lukas Bredo97DENBallerup AK22.65    37
Felix Ericsson95SWEIFK Helsingborg22.67    39
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL22.80    43
Chidozie Abika97SWEIF Kville22.86    45
Sebastian Landström94SWEIFK Lidingö22.88    46
Sebastian Valentin97DENBagsvaerd AC23.28    55
Amar Krso89DENEsbjerg Atletik23.32    58
Mathias A. Olsen91DENFrederiksbergs IF23.63    60
John Hamilton97SCOGiffock North ACCej start    -

Finalheat 71,22 jul Qualisys Photofinish 
Marquis Caldwell90DENSparta Atletik22.31    27
Oscar Hjerm97SWEKA 2 IF22.65    38
Mikkel Klejnstrup86DENSparta Atletik23.00    49
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.27    54
Bjarni Páll Pálsson91ISLAfturelding23.32    56
Filip La Fleur97SWEIFK Växjö23.32    57
Henning André97SWENyköpings BIS23.69    63
Sveinbjörn Oli Svavarsson97ISLUMSS23.80    67
Mathias Mørk97DENAarhus 1900 A/Mej start    -

Finalheat 82,52 jul Qualisys Photofinish 
Jacob Chua Ziska97DENHvidovre Atletik22.99    48
Michael Skalenius90SWEIF Kville23.67    61
Toke Gotthardsen94DENBagsvaerd AC23.67    62
Iain Wilson97ScoVP-Glasgow AC23.72    64
Kasper Filsø90DENVejle IF23.74    65
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS23.79    66
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö23.84    68
Tummas Arge95DENHvidovre Atletik23.87    69
Tobias Stærmose91DENAarhus 1900 A/M24.00    72

Finalheat 9-0,62 jul Qualisys Photofinish 
Emil Jespersen94DENBallerup AK23.19    52
Helge Sveindal Rosfjord97NORLyngdal IL23.87    70
Navid Bazgir95DENHvidovre Atletik23.97    71
Johannes Liljeblad97SWESpårvägens FK24.26    73
Mats Holmberg73SWESpårvägens FK24.31    74
William Burchardt Egendal94DENAGF Atletik24.66    75
Adam Kjellnäs96SWEKalmar SK24.92    76
Robin Noping96SWEIF Kville25.43    77
Johan Glenderød Tovari93NORKongsvinger IL26.66    78


M 400m
Finalheat 11 jul 
Nicolai Hartling94DENSparta Atletik48.35    1
Marquis Caldwell90DENSparta Atletik48.42    2
Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg49.08    3
Josh-Kevin Ramirez Talm96NORNorna Salhus49.26    4
Martin Astner93SWEUllevi FK49.26    5
Oskar Greilert95SWEUllevi FK49.39    7
Kasper Olsen91DENHvidovre Atletik49.55    8
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö49.99    14
Edom Abreham95SWEHässelby SK50.25    16

Finalheat 21 jul 
Emil Söndergaard96DENAarhus 1900 A/M49.31    6
Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö49.62    9
Martin Selin95SWEUllevi FK49.74    10
Öystein Klareng96NORFIK Orion49.80    11
Gustav Bivstedt96SWEHässelby SK49.84    12
Anton Nilsson92SWEHuddinge AIS49.88    13
Joakim Karlsson97SWEFinspångs AIK50.12    15
Erik Lindahl90SWEUllevi FK50.26    17

Finalheat 31 jul 
Lasse Alm91DENAarhus 1900 A/M50.31    18
Fredrik Åström93SWETäby IS50.76    19
Per José Skancke92NORBUL50.98    22
Casper Spure Pedersen92DENAGF Atletik51.40    23
Henrik Semb96NORLarvik Turn &IF51.44    24
Magnus Nielsen91SWEIFK Lund51.72    25
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö53.58    34
Torsten Bergh Moss94NORSteinkjer FIKbröt    -

Finalheat 41 jul 
Robin Johansson94SWEÄrla IF50.84    20
Mikkel Klejnstrup86DENSparta Atletik50.96    21
Jacob Chua Ziska97DENHvidovre Atletik51.80    26
Tristan Bandtholtz95DENAarhus 1900 A/M52.77    30
Arvid Berglund91SWETranås AIF52.80    31
Robin Sterner91SWEMalmö AI52.91    32
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island53.55    33
Hassan Jirrabey93SWEMalmö AIDQ    -linjetramp

Finalheat 51 jul 
Iain Wilson97ScoVP-Glasgow AC52.30    27
Abdirisak Ahmed Mahamad96DENOdense Atletik52.59    28
Fabian Thun97SWEIFK Lund52.75    29
Tobias Stærmose91DENAarhus 1900 A/M54.26    35
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS54.77    36
Johannes Liljeblad97SWESpårvägens FK54.87    37
Mats Holmberg73SWESpårvägens FK55.11    38
Filip La Fleur97SWEIFK Växjöej start    -


M 800m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Warsame Doley98SWEMalmö AI 1:52.36    1
Abduljaleel Hir95NORSelsbakk IF 1:53.09    2
Estifanos Faid92SWESpårvägens FK 1:53.47    3
Gustav Bivstedt96SWEHässelby SK 1:54.54    4
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 1:55.74    5
Joel Norling98SWETurebergs FK 1:56.29    6
Iyuel Ayele99SWEHuddinge AIS 1:56.31    7
Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 1:57.15    8
Edom Abreham95SWEHässelby SK 1:58.60    11
Axel Almborg98SWEIFK Lidingöbröt    -pace
Josef Wallenlind01SWEMölndals AIKbröt    -
Viktor Bondesson98SWEMalmö AIej start    -

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Trausti Thor Thorsteins98ISLÁrmann AC 1:57.58    9
Benjamin Åberg95SWEHälle IF 1:58.77    12
Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 1:58.96    13
Ken Slättengren95SWEHögby IF 1:58.97    14
Jonathan M Adamsen95DENKöbenhavns IF 1:59.50    15
Jonatan Fridolfsson92SWESävedalens AIK 1:59.77    16
Micki Borgen00DENIK Olympia 2:00.01    17
Thor Skifte97DENAmager AC 2:00.29    19
Henrik Hanssen97NORUll/Kisa IL 2:01.12    22
10 Abdirahim Abdullahi Dahir94NORIK Tjalve 2:02.90    29
11 Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS 2:04.48    36
Jean Johnsen96DENOdense Atletikbröt    -

Finalheat 32 jul Qualisys Photofinish 
Erik Djurberg97SWEHässelby SK 1:58.46    10
Joakim Sødal97NORKyrksæterøra IL 2:00.21    18
Daniel Tegbrant00SWEHuddinge AIS 2:00.70    20
Henrik Petersson93SWEMalmö AI 2:00.84    21
Alexander Waerme97SWEUllevi FK 2:02.09    24
Sebastian Selbekk93NORTyrving IL 2:02.26    25
Wilhelm Olofsson00SWEIFK Umeå 2:02.58    27
Håkon Jakobsen96NORSelsbakk IF 2:02.65    28
Hugi Harðarson87ISLFjölnir Island 2:03.15    30
10 Søren Brasen84DENKöbenhavns IF 2:03.29    31
11 Robin Sterner91SWEMalmö AI 2:05.88    41

Finalheat 42 jul Qualisys Photofinish 
KlausPræst Jaqué92DENBagsvaerd AC 2:01.82    23
Mats Robsen Nordanger97NORNorna Salhus 2:02.46    26
Johannes Alne75NORHaugesund IL 2:03.78    32
Christoffer Sloth85DENAalborg Atletik 2:03.91    33
Martin Jacobson97SWEHammarby IF 2:04.07    34
Abdirisak Ahmed Mahamad96DENOdense Atletik 2:04.09    35
Svein Erik Strand Tønnesen87NORBUL 2:04.90    37
Oliver Thernøe96DENKorsör AM 2:05.30    38
Emil Skovhöj91DENAmager AC 2:05.66    39
10 Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC 2:06.05    42

Finalheat 52 jul Qualisys Photofinish 
Johannes Würtz95DENAalborg Atletik 2:05.68    40
Nicklas Tollesson77SWEHälle IF 2:06.42    43
Kalle Brunnstedt95SWEHammarby IF 2:08.97    44
Gustav Ölund94SWEÖrgryte IS 2:10.45    45
Mattias Jonsson70SWEHeleneholms IF 2:10.62    46
Anders Rydell78SWEMalmö AI 2:11.72    47
Hassan Jirrabey93SWEMalmö AI 2:12.41    48
Felix Davidsson-Berndtsson96SWEHammarby IF 2:13.17    49
Christer Friberg72SWEBjörnstorps IF 2:16.32    50
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Islandej start    -


M 1500m
Finalheat 11 jul 
Abdelfath Yassin95SWEGefle IF 3:49.50    1
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 3:50.17    2
Erik Hovlansdal89NORNorna Salhus 3:50.55    3
Oliver Löfqvist98SWESpårvägens FK 3:50.67    4
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 3:51.20    5
Mihn Cho Kyun94DENSparta Atletik 3:53.68    6
Jonatan Fridolfsson92SWESävedalens AIK 3:53.87    7
Joakim Sødal97NORKyrksæterøra IL 3:54.43    8
Rasmus Bengtsson95SWESpårvägens FK 3:54.43    9
10 Trygve Fedje Mjelde94NOROsterøy IL 3:57.48    10
11 Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 3:57.77    11
12 Joachim Nielsen97DENFrederiksbergs IF 4:01.50    13
13 Ola Kroken98NORSK Vidar 4:01.73    14
14 Sibusiso Madikizela91RSASydafrika 4:04.09    19
15 Henrik Petersson93SWEMalmö AI 4:05.89    21
16 Khavaquiah Rasmusen92DENSparta Atletik 4:09.60    26
Mike Foppen96NEDHollandbröt    -
Simon Wallenlind97SWEMölndals AIKbröt    -
Erik Djurberg97SWEHässelby SKbröt    -

Finalheat 21 jul 
Eivind Trym Wikshåland97NORIK Tjalve 4:01.18    12
Henrik Hanssen97NORUll/Kisa IL 4:02.20    15
Abdullahi Hassan Ali94NORIK Tjalve 4:02.71    16
Mohammed Loukili96SWEIFK Lidingö 4:02.98    17
Christoffer Madsen92DENKöbenhavns IF 4:03.23    18
Ken Slättengren95SWEHögby IF 4:05.84    20
Alexander Waerme97SWEUllevi FK 4:06.01    22
Gustaf Nordling97SWESpårvägens FK 4:07.39    23
Mads Skaaning95DENSparta Atletik 4:07.62    24
10 John Gopal Bjerga96NORIL Skjalg 4:08.59    25
11 Johannes Würtz95DENAalborg Atletik 4:10.11    27
12 Abdirahim Abdullahi Dahir94NORIK Tjalve 4:10.60    28
13 Hugi Harðarson87ISLFjölnir Island 4:12.53    29
14 Simen Bergseth92NORIL Skjalg 4:12.58    30
15 Jonathan M Adamsen95DENKöbenhavns IF 4:13.23    31
16 Olof Nordling97SWESpårvägens FK 4:17.48    34
17 Emil Skovhöj91DENAmager AC 4:21.22    36
Jens Petrusson94SWEUllevi FKbröt    -
Andreas Iden95NORIL Gneistbröt    -
KlausPræst Jaqué92DENBagsvaerd ACbröt    -

Finalheat 31 jul 
Svein Erik Strand Tønnesen87NORBUL 4:15.51    32
Karar Kameal95SWEUllevi FK 4:15.84    33
Johannes Alne75NORHaugesund IL 4:19.03    35
Nuray Yassin81SWEUllevi FK 4:21.48    37
Nicklas Tollesson77SWEHälle IF 4:25.68    38
Ólafur Austmann Þorbjörnsson81ISLBreidablick 4:27.68    39
Melcher Sjöman96SWEÖrgryte IS 4:28.41    40
Mattias Jonsson70SWEHeleneholms IF 4:29.86    41
Christoffer Vienberg94DENBlovstrød Løverne 4:30.29    42
10 David Kjellén95SWEIF Göta Karlstad 4:32.13    43
11 Felix Davidsson-Berndtsson96SWEHammarby IF 4:33.92    44
12 Christer Friberg72SWEBjörnstorps IF 4:34.75    45
13 Oliver Thernøe96DENKorsör AM 4:37.41    46
14 Anders Rydell78SWEMalmö AI 4:38.24    47
15 Martin Jacobson97SWEHammarby IF 4:38.45    48
Mads Bigum Johansen88NORIK Tjalvebröt    -
Tore Klungland97NORUll/Kisa ILbröt    -


M 5000m
Finalheat 130 jun 
Robin Lindgren90SWEÖrgryte IS14:49.67    18:54.21
Merih Hagos98SWEEskilstuna FI14:59.66    28:56.91
Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC15:07.22    38:54.48
Daniel Lund83SWEHälle IF15:10.47    48:57.53
Jonas Gertsen98DENOdense Atletik15:12.02    59:03.21
Samuel Fitsumbrhan99SWEHälle IF15:13.43    69:02.48
Sebastian Stensvig99DENSkive AM15:14.19    79:03.06
Viktor Helander90SWEEksjö Södra IK15:17.51    99:00.14
Robert Alexandersson90SWEHälle IF15:38.95    109:11.33
10 Simen Bergseth92NORIL Skjalg15:41.50    119:15.74
11 Mads Skaaning95DENSparta Atletik15:46.25    129:16.10
12 Johannes Würtz95DENAalborg Atletik16:02.40    159:25.15
13 Karl Wilenius85SWELidköpings VSK16:31.38    229:28.74
Anton Rehn92SWEHögby IFbröt    -
Mads Dahl87DENAalborg Atletikbröt    -
Magnus Nyman Hall99DENAarhus 1900 A/Mbröt    -
Ludvig Danielson95SWETjalve IF Norrköpingbröt    -9:05.81

Finalheat 230 jun 
Oscar Claesson95SWESävedalens AIK15:16.07    89:17.49
Simon Steinshamn99NORTingvoll FIK15:50.05    139:34.42
John Gopal Bjerga96NORIL Skjalg15:52.55    149:34.12
Geert Tuinstra90SWESävedalens AIK16:11.92    169:33.08
Ludvig Bjurelid00SWEHögby IF16:17.24    179:49.35
Karar Kameal95SWEUllevi FK16:20.14    189:48.86
Lukas Mårtensson98SWEIF Udd16:24.74    199:48.91
Pontus Petersson92SWESkillingaryds FK16:28.54    209:53.99
Dejen Neguse99SWEMölndals AIK16:29.47    219:37.74
10 Andreas Aalberg Huse91NORNTNUI16:32.31    239:57.48
11 Hamid Qambari95SWEHammarby IF16:32.83    249:46.82
12 Jacob Christopersen98NORSK Vidar16:43.52    259:49.63
13 Adam Månsson89SWEMalmö AI16:52.75    269:57.36
14 Kalle Brunnstedt95SWEHammarby IF17:05.61    279:49.15
15 Mikael Andersson00SWESäffle FIK17:28.16    289:58.92
16 Ludvig Johansson98SWEIFK Lidingö17:40.85    2910:31.38


M 3000m hinder91 cm
Final30 jun 
Abduljaleel Hir95NORSelsbakk IF 9:13.24   
Awet Mengsteab95SWEÖrgryte IS 9:18.99   
Khavaquiah Rasmusen92DENSparta Atletik 9:29.87   
Vincent Sondre Førde97NORGloppen FIL 9:33.10   
Jakob Ranglin Grissler95SWEÖrgryte IS 9:38.28   
Ola Martin Gaasvaer96NORRanheim IL 9:53.39   
Daniel Gleimar92SWESpårvägens FK10:00.28   
Olof Silvander99SWEIFK Lidingö10:07.80   
Anders Soovik76SWEKongahälla AIK10:38.40   


M Häck 110m107 cm
Försök heat 11,72 jul Qualisys Photofinish 
Jonatan Holm94SWEStrands IF14.22q   
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.43q   
Elias Martinsson97SWEMölndals AIK14.66q   
Joeri Van Kuppeveld95NEDHolland15.09q   
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer16.47    

Försök heat 2-0,42 jul Qualisys Photofinish 
Vladimir Vukicevic91NORSK Vidar14.03q   
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK14.79q   
Charles Mitala96SWEMalmö AI14.93q   
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS15.19q   
Linus Otto Boyer95SWEUpsala IF15.66    

Final-1,62 jul Qualisys Photofinish 
Vladimir Vukicevic91NORSK Vidar13.90   
Jonatan Holm94SWEStrands IF14.38   
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö14.55   
Hannes Kvist Wirdmo94SWEAthletics 24Seven SK14.74   
Joeri Van Kuppeveld95NEDHolland14.93   
Elias Martinsson97SWEMölndals AIK14.98   
Charles Mitala96SWEMalmö AI15.04   
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS15.11   


M Häck 400m91 cm
Finalheat 130 jun 
Joachim Sandberg95NORSandnes IL52.55    1
Viktor Nylander98SWEMalmö AI53.13    2
Nicolai Hartling94DENSparta Atletik53.66    3
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0454.81    6
Campbell Wu93NZENya Zeeland54.86    7
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS55.12    8
Johan Brasch98SWEWärnamo SK55.90    9
Erik Lindahl90SWEUllevi FK56.08    11
Alexander Lundskog96SWEUllevi FKej start    -

Finalheat 230 jun 
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS54.22    4
William Frobe98SWETäby IS54.65    5
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik56.03    10
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF56.34    12
Syver Røinaas99NORTyrving IL56.61    13
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik57.26    14
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS57.30    15
Fredrik Lorentzon97SWEIFK Lidingö60.91    20

Finalheat 330 jun 
Gregorios Kyriakoudis97SWEHässelby SK57.45    16
KlausPræst Jaqué92DENBagsvaerd AC58.20    17
Martin Burrows73SWEHälle IF58.46    18
Matthias Már Heidarsson95ISLFjölnir Island59.14    19
Filip La Fleur97SWEIFK Växjö61.16    21
Dennis Elms Jansson 95SWEHuddinge AIS61.54    22
Jacob Lenz99SWEIFK Lund62.72    23
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL63.27    24


M Höjd
1 jul 
Fabian Delryd96SWETäby IS214   
Fredrik Löfgren94SWEIFK Lund211   
Herman Olvik96SWEUllevi FK204   
Philip Frifelt Lundqvist89SWEMölndals AIK204   
Viktor Husmark92SWEUllevi FK200   
Henrik Thoms96SWEIF Göta Karlstad200   
Adam Chiguer91SWESpårvägens FK200   
Fredrik Jahr91NORTyrving IL200   
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF200   
10 Jon Simen Mangset96NORMoelven IL196   
11 Jorgen Nirgi92ESTEstland191   
12 Simon Throgen97SWEIF Göta Karlstad191   
13 Oscar Söderbergh96SWEUllevi FK186   
13 Simon Andersson97SWEIF Göta Karlstad186   


M Stav
30 jun 
Micael Fagö94SWEKalmar SK490   
Martin Paakspuu96ESTEstland478   
Rasmus Carlsson88SWEKFUM Örebro478   
Michael Christiansen88DENAarhus 1900 A/M478   
Björn Andersson91SWEIFK Lidingö464   
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK464   
Filip Aas00NORUll/Kisa IL448   
David Carlsson90SWETjalve IF Norrköping430   
Mathies Hartmann95DENOdense AtletikX   
Tom Johansson99SWEKFUM ÖrebroX   
Kevin Fankl95SWEUllevi FKX   


M X Stav
2 jul 
Micael Fagö94SWEKalmar SK482   
David Kappelin95SWEÖrgryte IS482   
Björn Andersson91SWEIFK Lidingö468   
Pablo Zaffaroni Unrein01ARGArgentina468   
Audun Bakke Jensen98NORIK Tjalve468   
Dennis Bergetoft92SWEKFUM Örebro454   
Tom Johansson99SWEKFUM Örebro437   
Filip Aas00NORUll/Kisa IL437   
Aske Petersen98DENSparta Atletik420   
10 David Carlsson90SWETjalve IF Norrköping420   
11 Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik400   
12 Simen Guttormsen01NORSki IL400   
13 Mathies Hartmann95DENOdense Atletik380   
Per Drageryd91SWEKFUM ÖrebroX   
Rasmus Carlsson88SWEKFUM ÖrebroX   
Robin Jacobsson98SWEUllevi FKX   
Jonathan Jansson91SWEÖrgryte ISX   


M Längd
1 jul 
Erik Ehrlin90SWEHammarby IF7,431,9   
Adam Chiguer91SWESpårvägens FK7,381,9   
Rickard Willman94SWEVästerås FK7,302,1       7,21 1,7
Elias Martinsson97SWEMölndals AIK7,112,3       7,01 2,0
Max Andersson95SWEUpsala IF7,101,1   
Erik Lund97NORBUL7,081,0   
Matthias Johansson90SWENedre Soppero IK7,021,9   
Kevin Fankl95SWEUllevi FK6,972,0       6,80
Victor Pettersson97SWEIF Göta Karlstad6,973,7   
10 Ritchie Moba90SWEHammarby IF6,921,9   
11 Erik Olsson89SWEÖrgryte IS6,882,1       6,76 2,0
12 Tobias Jonsson96SWEIK Orient6,840,5       6,74
13 Andreas Jeppesen88DENOdense Atletik6,841,6       6,61
14 Henning André97SWENyköpings BIS6,821,8   
15 Odin Hallquist97NORIK Tjalve6,762,7       6,37 0,3
16 Daniel Wagner93DENVejle IF6,691,8   
17 Brede Solberg Stølen93NORRanheim IL6,611,6   
18 Per Jonsson88SWEBollnäs FIK6,600,7   
19 Björn Boström87SWEIFK Lund6,592,4       6,38 0,8
20 Rune Drongesen96DENViborg AM6,381,6   
21 Anton Östebo96SWELinköpings GIF6,360,6   
22 Robin Swann97DENSparta Atletik6,304,6       6,12 1,9
23 Alex Christiansen97DENKolding, KFUM6,180,5   
24 Emil Quick95SWEKalmar SK5,820,6   
25 Toke Gotthardsen94DENBagsvaerd AC5,641,2   
26 Sebastian Holmberg87SWEIFK Lund5,632,2   
27 Niklas Alsing95SWEÖstersunds GIF Friidrott5,572,2   
28 Richard Berg92SWEIFK Halmstad5,131,6   
Massin Ait Bouziad95DENSparta AtletikX   


M X Längd
1 jul 
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer7,772,3       7,49 2,0
Andreas Otterling86SWEIFK Lidingö7,762,0   
Thobias Nilsson Montler96SWEMalmö AI7,581,5   
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik7,532,0   
Jesper Hellström95SWEHässelby SK7,500,8   
Artur Engström96SWEÖrgryte IS7,293,1       7,13 1,8
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK7,26-0,4   
Morten Jensen82DENSparta Atletik7,221,4   
Johan Taléus94SWEEskilstuna FI7,131,7   


M Tresteg
2 jul 
Moteba Mbumba90SWEHässelby SK15,16-0,3   
Simon Karlén94SWEIF Göta Karlstad14,97-0,7   
Erik Ehrlin90SWEHammarby IF14,900,1   
Antonis Dinopoulos95SWEUpsala IF14,862,0   
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik14,850,1   
Artur Engström96SWEÖrgryte IS14,831,0   
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI14,78-0,3   
Jannick Bagge94DENKöbenhavns IF14,72-1,3   
Erik Olsson89SWEÖrgryte IS14,032,0   
10 Jonathan Persgården96SWEUllevi FK13,681,9   
11 David Wilson97ScoVP-Glasgow AC13,492,0       13,48
12 Eric Hallquist96SWEÖstersunds GIF Friidrott13,490,9       12,89
13 Salesi Pettersson-Hafoka97SWESpårvägens FK12,992,7       12,01 0,7
14 Niklas Alsing95SWEÖstersunds GIF Friidrott12,94-0,2   
15 Viktor Johansson97SWEUllevi FK12,820,0   
16 Emil Quick95SWEKalmar SK12,20-1,1   
Albin Boestad97SWEIFK LidingöX   
Erik Lund97NORBULX   


M Kula7.26 kg
2 jul 
Jonas Meyer90SWEÖrgryte IS16,59   
Gabriel Heen95SWEHässelby SK16,55   
Kurt Andreas Sandberg Lund88NOROppstad IL12,22   


M Diskus2.0 kg
2 jul 
Sven Martin Skagestad95NORNorna Salhus63,97   
Simon Pettersson94SWEUpsala IF62,72   
Albin Lager96SWEKFUM Örebro53,35   
Thor Olav Rosvold96NORIK Tjalve50,44   
Alexander Bertelsen91DENAalborg Atletik49,63   
Andreas Riber Thordahl91DENKöge Atletik47,99   
Frederik Riber97DENKöge Atletik41,69   
Tom O Jensen60DENEsbjerg Atletik39,15   
Frederik Jensen97DENOdense Atletik35,54   
Victor Svanesohn91SWEIFK Helsingborg44,95    1,5 kg


M Slägga7.26 kg
1 jul 
Tom O Jensen60DENEsbjerg Atletik46,98   


M Spjut800 g
30 jun 
Jonathan Harley93SWEUllevi FK68,08   
Theodor Thor93SWEThorengruppen TFC64,81   
Gardar Johann Fridriksson94NORNorna Salhus61,06   
Jarl Björklund97NORHalden IL60,53   
Tim Holmberg91SWEFalu IK60,08   
Emil Persson95SWEKA 2 IF58,46   
Andreas Jeppesen88DENOdense Atletik54,06   
Rasmus Jensen95DENOdense Atletik48,86   


P19 100m
Försök heat 10,31 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad10.84q   
Mads Lunö99DENKolding, KFUM11.22q   
Andreas Führ98SWEThorengruppen TFC11.38q   
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island11.67    
Håvard Becker99NORSem IF11.67    
Myron Weinberg99NORKristiansand IF11.80    
Frankly Dadey99DENGreve Atletik11.83    
Jonas Wenger99NORUll/Kisa IL12.21    

Försök heat 23,81 jul Qualisys Photofinish 
Peter Andersson99DENGreve Atletik10.66q   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett11.02q   
Linus Andersson98SWEAlingsås IF11.14q   
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri11.28q   
Johan Stenlund99SWEÖstersunds GIF Friidrott11.61     11.603
Otto Hammarström99SWEÖrgryte IS11.61     11.603
Ole Wendland98GERSV Blau Weiss Grevesmühlen11.71    
Elias Jonsson99SWEBollnäs FIK11.78    

Försök heat 3-0,31 jul Qualisys Photofinish 
Kasper Kadestål99SWEMalmö AI10.72q   
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK11.01q   
Toralv Opsal98NORDimna IL11.15q   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebro11.25q   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK11.61q    11.601
Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS11.79    
Sebastian Skouboe99DENSkive AM12.94    
Niklas Burkhardt98GERSV Blau Weiss Grevesmühlenbröt    

Försök heat 4-0,31 jul Qualisys Photofinish 
Emil Mader Kjær99DENSkive AM10.91q   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS11.06q   
Einar Mar Oskarsson98ISLFjölnir Island11.52q   
Torstein Eliassen99NORMoss IL11.61     11.605
Jan Kristian Hynne99NORTyrving IL11.83    
Samuel Andreasson99SWEIFK Göteborg11.83    
Kristinn Freyr Briem Pálsson99ISLUMSS12.34    
Tobias Hammarqvist99SWEÖsterhaninge IF12.48    

Försök heat 5-0,21 jul Qualisys Photofinish 
Charles Mårelid99SWEÖrgryte IS11.11q   
Jonathan Aquino99DENSparta Atletik11.18q   
Anders Pihlblad98SWEKFUM Örebro11.45q   
Sondre Lindaas Gjesdal98NORFIL AKS-7711.66    
Alexander Strid98SWEHässelby SK11.75    
Magnus Kringstad98NORBUL12.01    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund12.29    
Eirikur Oskar Oddsson99ISLFjölnir Island12.40    

Finalheat 11,61 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad10.60   
Peter Andersson99DENGreve Atletik10.62   
Emil Mader Kjær99DENSkive AM10.89   
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS10.96   
Charles Mårelid99SWEÖrgryte IS11.04   
Daniel Alejandro Johnsen98NORASK Friidrett11.19   
Linus Andersson98SWEAlingsås IF11.21   
Filip Schwartz98SWEMölndals AIKej start   
Kasper Kadestål99SWEMalmö AIej start   

Finalheat 20,41 jul Qualisys Photofinish 
Jonathan Aquino99DENSparta Atletik11.09   
Toralv Opsal98NORDimna IL11.28   
Andreas Führ98SWEThorengruppen TFC11.35   
Einar Mar Oskarsson98ISLFjölnir Island11.47   
Anders Pihlblad98SWEKFUM Örebro11.49   
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri11.51   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK11.71   
Mads Lunö99DENKolding, KFUMbröt   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebroej start   


P19 200m
Finalheat 1-1,02 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad21.24    1
Muhammed Dodou Jatta98NORNorna Salhus21.97    2
Alexander Andreasson99SWEÖrgryte IS22.10    3
Jonathan Aquino99DENSparta Atletik22.11    4
Jonatan Bjerkaas99NORTyrving IL22.21    6
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik22.31    8
Charles Mårelid99SWEÖrgryte IS22.73    15
Peter Andersson99DENGreve Atletikej start    -

Finalheat 20,82 jul Qualisys Photofinish 
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS22.18    5
Emmanuel Quarcoo98NORFIK Orion22.30    7
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF22.39    9
William Frobe98SWETäby IS22.40    10
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik22.42    11
Syver Røinaas99NORTyrving IL22.79    17
Johan Alsing99SWEÖstersunds GIF Friidrott22.79    18
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island22.99    22

Finalheat 31,02 jul Qualisys Photofinish 
Anders Pihlblad98SWEKFUM Örebro22.49    12
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri22.62    13
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik22.64    14
Andreas Führ98SWEThorengruppen TFC22.76    16
Sondre Lindaas Gjesdal98NORFIL AKS-7722.80    19
Marcus Lidman99SWEHälle IF22.85    20
Iver Koppen99NORIK Hind23.21    23
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SKej start    -

Finalheat 40,92 jul Qualisys Photofinish 
Mathias Astrup99DENGreve Atletik22.97    21
Håvard Becker99NORSem IF23.33    24
Torstein Eliassen99NORMoss IL23.37    25
Sören Nörgaard99DENKolding, KFUM23.45    26
Johan Carlsson99SWETrollhättan FIK23.59    27
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö23.66    28
Viggo Hahnsson99SWEÖrgryte IS23.98    30
Magnus Kringstad98NORBUL24.55    34

Finalheat 5-0,52 jul Qualisys Photofinish 
Ole Wendland98GERSV Blau Weiss Grevesmühlen23.97    29
Samuel Wollert99SWEAlingsås IF24.10    31
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL24.11    32
Elias Jonsson99SWEBollnäs FIK24.43    33
Jonas Wenger99NORUll/Kisa IL24.66    35
Eirikur Oskar Oddsson99ISLFjölnir Island25.01    36
Kristinn Freyr Briem Pálsson99ISLUMSS25.14    37
Sebastian Skouboe99DENSkive AM26.85    38


P19 400m
Finalheat 11 jul 
Niklas Bergman Larsson98SWELinköpings GIF48.74    1
Muhammed Dodou Jatta98NORNorna Salhus49.04    2
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik49.15    3
Emmanuel Quarcoo98NORFIK Orion49.62    4
Mathias Astrup99DENGreve Atletik49.69    5
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS49.73    6
Syver Røinaas99NORTyrving IL50.64    8
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI51.20    10
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island51.23    11

Finalheat 21 jul 
Johan Brasch98SWEWärnamo SK50.37    7
Rasmus Envall99FINIK Falken50.74    9
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK51.51    12
Håvard Becker99NORSem IF51.61    13
Charles Mårelid99SWEÖrgryte IS51.72    14
Sondre Faugstad Amundsen98NORIL Fri51.88    16
Iver Koppen99NORIK Hind52.45    17
Sören Nörgaard99DENKolding, KFUM52.60    18
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg53.47    23

Finalheat 31 jul 
Rasmus Rose-Hansen99DENSkive AM51.80    15
Bendik Schartum Thorbjørnsen98NORNesodden IF52.72    19
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö52.84    20
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö53.01    21
Rikard Kilborn99SWEHälle IF53.34    22
Kevin Duvert98SWETurebergs FK53.56    24
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS53.72    25
Elias Björnevik98NORStjördal FIK53.92    26
Tobias Tranderyd99SWEKFUM Örebro54.83    31

Finalheat 41 jul 
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL53.92    27
Felix Mattsson98SWEMölndals AIK53.99    28
Sigurd Landsverk Evjen99NORRanheim IL54.09    29
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL54.47    30
Samuel Wollert99SWEAlingsås IF55.09    32
Mads Emil Munksgaard99DENKolding, KFUM55.95    33
Eirikur Oskar Oddsson99ISLFjölnir Island56.89    34
Jonas Wenger99NORUll/Kisa IL57.05    35
Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg57.74    36


P19 800m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Berhe Kidane99SWEEskilstuna FI 1:55.00    1
Rasmus Rose-Hansen99DENSkive AM 1:56.10    2
Johan Lamm98SWEMölndals AIK 1:56.42    3
Ola Kroken98NORSK Vidar 1:57.02    4
Mathias Söder99SWEUllevi FK 1:58.26    5
Helge Helø Klemetsdal98NORÅs IL 1:59.34    6
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 2:00.15    7
Sigurd Landsverk Evjen99NORRanheim IL 2:00.72    9
Jonathan Bergdahl99SWEHuddinge AIS 2:03.21    15
10 Mahamuud Ahmed98SWEÖrgryte IS 2:03.26    16
Erik Rosqvist98SWETurebergs FKbröt    -

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Axel Djurberg99SWEUpsala IF 2:00.49    8
Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 2:00.72    9
Bendik Schartum Thorbjørnsen98NORNesodden IF 2:01.64    11
Olof Silvander99SWEIFK Lidingö 2:02.06    12
Viktor Fredriksson99SWEHöörs IS 2:02.99    13
Jack Karlsson99SWEKFUM Örebro 2:03.18    14
Simon Steinshamn99NORTingvoll FIK 2:03.38    17
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS 2:03.40    18
Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL 2:04.35    21
10 Erik Karlsson98SWEHögby IF 2:09.25    27
11 William Wickholm98SWEKFUM Örebro 2:10.03    29

Finalheat 32 jul Qualisys Photofinish 
Mekonn Kulua98SWEMölndals AIK 2:03.82    19
Rasmus Ahlgren99SWESpårvägens FK 2:03.93    20
Olle Wahlström99SWEIF Göta Karlstad 2:04.76    22
Adam Westermark98SWETurebergs FK 2:05.75    23
Herman Foss99NORBUL 2:06.34    24
Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 2:07.00    25
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg 2:07.07    26
Rikard Kilborn99SWEHälle IF 2:09.92    28
Kasper Pontoppidan Jensen99DENIK Hellas 2:10.76    30
10 Mads Emil Munksgaard99DENKolding, KFUM 2:11.09    31
11 Kim Holmgren99SWEIFK Göteborg 2:13.09    32
12 Casper Ohlin99SWETjalve IF Norrköping 2:18.24    33


P19 1500m
Finalheat 11 jul 
Berhe Kidane99SWEEskilstuna FI 4:01.35    1
Sebastian Stensvig99DENSkive AM 4:03.26    2
Merih Hagos98SWEEskilstuna FI 4:04.36    3
Mathias Söder99SWEUllevi FK 4:05.90    4
Helge Helø Klemetsdal98NORÅs IL 4:06.75    5
Jens-Olav Ørpen Hausken99NORSola Friidrett 4:07.15    7
Joachim Rönsholt99DENBallerup AK 4:07.88    8
Jonas Gertsen98DENOdense Atletik 4:10.15    9
Simon Steinshamn99NORTingvoll FIK 4:10.53    10
10 Mubarrik Ibrahim98DENOdense Atletik 4:10.96    11
11 Mahamuud Ahmed98SWEÖrgryte IS 4:11.89    12
12 Jack Karlsson99SWEKFUM Örebro 4:12.53    13
13 Abdullahi Adan98SWEHammarby IF 4:16.92    18
14 Matias Førde98NORJølster IL 4:20.77    22
15 William Wickholm98SWEKFUM Örebro 4:25.08    26

Finalheat 21 jul 
Axel Djurberg99SWEUpsala IF 4:06.83    6
Mekonn Kulua98SWEMölndals AIK 4:13.18    14
Samuel Eriksson Lidbrink99SWESpårvägens FK 4:13.67    15
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 4:13.96    16
Michael Welday99SWEStocksäters IF 4:16.12    17
Erik Karlsson98SWEHögby IF 4:17.00    19
Rasmus Ahlgren99SWESpårvägens FK 4:17.14    20
Herman Foss99NORBUL 4:18.94    21
Dejen Neguse99SWEMölndals AIK 4:21.88    23
10 Lukas Mårtensson98SWEIF Udd 4:22.19    24
11 Jacob Christopersen98NORSK Vidar 4:24.49    25
12 Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 4:27.37    27
13 Anders Holmelund99DENOdense Atletik 4:32.42    28
14 Kasper Pontoppidan Jensen99DENIK Hellas 4:38.63    29


P19 Häck 110m100 cm
Försök heat 10,02 jul Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWEMalmö AI13.48q    Rek.
Toralv Opsal98NORDimna IL14.74q   
Staffan Risberg99SWETurebergs FK15.01q   
Håvard Becker99NORSem IF15.26q   
Sondre Rinde98NORNorna Salhus15.70    
Jacob Lenz99SWEIFK Lund16.01    
David Adrian98SWEHuddinge AISbröt    

Försök heat 22 jul Qualisys Photofinish 
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.31q   
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0414.61q   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF14.63q   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK15.53q   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik15.61    
Tobias Hammarqvist99SWEÖsterhaninge IF17.19    
Elias Jonsson99SWEBollnäs FIKbröt    

Final0,62 jul Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWEMalmö AI13.76   
Joel Bengtsson99SWEIFK Helsingborg14.39   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF14.46   
Toralv Opsal98NORDimna IL14.67   
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0415.02   
Staffan Risberg99SWETurebergs FK15.13   
Håvard Becker99NORSem IF15.15   
Viktor Wahlén Diederichsen98SWESpårvägens FK15.44   


P19 Höjd
1 jul 
Filip Björklund98SWEUpsala IF200   
Storm Koksvik98NORIK Tjalve200   
Robin Jacobsson98SWEUllevi FK196   
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden191   
Tom Johansson99SWEKFUM Örebro191   
Chris Mackay99SCOGiffock North ACC191   
Toralv Opsal98NORDimna IL191   
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK191   
Inge Eide Johnsen98NORFana IL186   
Kevin Duvert98SWETurebergs FK186   
Markus Asplund98SWEIF Göta Karlstad186   
12 Styrmir Dan Steinunnarson99ISLFjölnir Island180   
13 Andreas Asklund98DENOdense Atletik180   
14 Mikael Jansson98SWEKFUM Örebro180   
Erik Lønskog99NORTyrving ILX   
Elias Jonsson99SWEBollnäs FIKX   


P19 Stav
30 jun 
Aske Petersen98DENSparta Atletik446   
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK446   
Adam Bengtsson99SWEUllevi FK433   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik420   
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik377   
Jonas Aasland99NORSandefjord340   
Tom Johansson99SWEKFUM ÖrebroX   
Filip Anell99SWEIK YmerX   
Andrè Paulsson99SWEIFK LundX   
Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FKX   


P19 Längd
Kvaltävling30 jun 
Simon Björnstedt99SWEEnköpings AI6,79Q-1,4   
Simon Traoré98DENSparta Atletik6,76Q-1,5   
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik6,72Q-0,8   
Chris Mackay99SCOGiffock North ACC6,66Q-1,2   
Kasper Larsen99DENSIK806,63Q-0,8   
Emil Ipsen99DENBallerup AK6,61Q-0,7   
Toralv Opsal98NORDimna IL6,60Q0,0   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebro6,58Q-3,2   
Oskar Erixon 99SWEIK Westmannia FI6,57Q-1,4   
10 Albin Månsson99SWEIFK Växjö6,51Q-1,0   
11 Marcus Lidman99SWEHälle IF6,49q-1,8   
12 Myron Weinberg99NORKristiansand IF6,47q-1,7       6,22
13 Robin Gustafsson99SWEHälle IF6,47q-1,3   
14 Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS6,39q-2,0       6,15
15 Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg6,39q-2,6       5,87
16 Thomas Rydh-Sternbeck99SWEÖsterhaninge IF6,35q-0,8   
17 Victor Koch 98SWEÖrgryte IS6,34q-2,2   
18 Alexander Strid98SWEHässelby SK6,30-1,9       6,06
19 Daniel Langman99SWEIFK Lidingö6,30-0,8       6,00
20 Sondre Rinde98NORNorna Salhus6,24-0,3       6,24
21 Richard Heikkilä98SWEMölndals AIK6,24-1,3   
22 Jonatan Åsman98SWEÖresund FK6,230,0   
23 Mads Lunö99DENKolding, KFUM6,19-0,9   
24 Wilhelm Eidenstedt98SWEHässelby SK6,14-1,3   
25 Gustaf Backman99SWESpårvägens FK6,10-0,8   
26 John Scanlan98ScoVP-Glasgow AC6,03-1,9   
27 Johan Alsing99SWEÖstersunds GIF Friidrott5,95-0,9   
28 David Adrian98SWEHuddinge AIS5,85-1,2   
29 Noa Fridell99SWEEskilstuna FI5,70-0,3   
30 Ole Wendland98GERSV Blau Weiss Grevesmühlen5,39-0,5   
31 Sebastian Skouboe99DENSkive AM5,25-0,9   
32 Carl Einar Söderström Eskonniemi99SWEHellas FK3,76-0,4   
Erik Andersson99SWESävedalens AIKX   
Hampus Thun99SWEIFK LundX   
Otto Hammarström99SWEÖrgryte ISX   

1 jul 
Toralv Opsal98NORDimna IL7,220,3   
Kasper Larsen99DENSIK807,142,8       6,99 0,7
Emil Ipsen99DENBallerup AK7,062,7   
Jonatan Hirsh98SWEKFUM Örebro7,052,0   
Chris Mackay99SCOGiffock North ACC6,962,1       6,91 -2,0
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik6,943,5       6,87 1,6
Robin Gustafsson99SWEHälle IF6,922,2       0,00
Thomas Rydh-Sternbeck99SWEÖsterhaninge IF6,853,5       6,76 1,3
Simon Traoré98DENSparta Atletik6,850,6   
10 Oskar Erixon 99SWEIK Westmannia FI6,671,8   
11 Marcus Lidman99SWEHälle IF6,663,2       6,46 1,8
12 Victor Koch 98SWEÖrgryte IS6,621,5   
13 Simon Björnstedt99SWEEnköpings AI6,611,5   
14 Albin Månsson99SWEIFK Växjö6,571,6   
15 Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS6,501,8   
16 Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg6,423,8       6,25 1,8
17 Myron Weinberg99NORKristiansand IF4,030,8   


P19 Tresteg
2 jul 
Markus Lundborg99SWEUllevi FK14,613,9       14,40 2,0
Timothy Olsson98SWEHammarby IF14,54-0,4   
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS14,24-0,2   
Tobias Larsson98SWEÖrgryte IS14,191,9   
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS14,182,8       13,62 0,1
Sondre Rinde98NORNorna Salhus13,961,3   
Samuel Wiik98SWEÖrgryte IS13,620,4   
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden13,302,5    Ej g.v.
Inge Eide Johnsen98NORFana IL13,283,3       12,94 -1,0
10 Gustaf Backman99SWESpårvägens FK13,203,2       13,08 2,0
11 Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg12,942,1       12,76 2,0
12 Sebastian Häggström98SWESkellefteå AIK11,62-1,0   
Otto Hammarström99SWEÖrgryte ISX   
Noa Fridell99SWEEskilstuna FIX   


P19 Kula6.0 kg
1 jul 
Wictor Petersson98SWEMalmö AI19,25   
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK16,42   
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith99ISLFH15,45   
Toralv Opsal98NORDimna IL14,05   
August Bergstrand99SWEUllevi FK13,90   
William Lindberg99SWESkellefteå AIK12,13   
Andrew Peck99ScoVP-Glasgow AC11,87   
Runar Ingi Stefansson99ISLUMSS11,54   
Victor Svanesohn91SWEIFK Helsingborg11,75    U.T. 5 kg


P19 Diskus1.75 kg
2 jul 
Wictor Petersson98SWEMalmö AI55,01   
Alexander sjögren98SWEKalmar SK51,87   
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK49,41   
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK48,12   
Hans Barrett99DENStoholm IF46,50   
Andrew Peck99ScoVP-Glasgow AC39,15   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik38,07   
William Watts99SCOInverness HarriersX   


P19 Slägga6.0 kg
1 jul 
Patrik Lindstedt99SWEHässelby SK65,54   
Victor Hongell99FINIF Åsarna63,91   
August Bergstrand99SWEUllevi FK62,81   
Hans Barrett99DENStoholm IF62,36   
Martin Kornerud98NORSturla59,92   
Johannes Nilsson98SWEVästerås FK54,60   
Mathias Jørgensen99DENIK Olympia48,20   
August Hallberg98DENSparta Atletik47,03   
William Lindberg99SWESkellefteå AIK45,80   
10 Emanuel Hammann99DENKöbenhavns IF42,70   


P19 Spjut800 g
30 jun 
Rasmus Eriksson98SWEKils AIK64,39   
Jakob Eriksson98SWEIF Göta Karlstad63,99   
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik55,56   
Simon Lidahl98NORGloppen FIL50,85   
William Norderhaug98SWEIK Ymer48,44   
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SKX   


P17 100m
Försök heat 11,21 jul Qualisys Photofinish 
Owaab Barrow01QATAspire Qatar10.85q   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF11.35q   
Andreas Frich Mæhlum00NORLaksevåg TI11.48q   
Andreas Varter00ESTEstland11.63    
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus11.90    
David Engvall00SWEIK Hakarpspojkarna12.07    
Victor Thunström00SWEIF Göta Karlstad12.13    
Thomas Larsen00DENSkive AM12.95    

Försök heat 22,11 jul Qualisys Photofinish 
Adam Clayton00SCOGiffock North ACC10.91q   
William Thor00SWEStrands IF11.31q   
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF11.40q   
Albin Andersson00SWEIFK Lidingö11.73    
Tom Osgarth00GERSV Blau Weiss Grevesmühlen11.83    
Fabian Engström00SWESpårvägens FK11.91    
Alexander Nyberget00NORAskim IF12.20    

Försök heat 31,81 jul Qualisys Photofinish 
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF10.92q   
Viktor Thor00SWEStrands IF11.13q   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist11.50q   
Robert-Andre Moldestad00NORBreimsbygda IL11.76    
Ludvig Jönsson00SWEIFK Växjö11.77    
Simon Wennolf00SWEIFK Lund11.80    
Michell Jovic00SWEFalkenbergs IK12.34    
Aroran Antony Philip00NORTyrving IL12.97    

Försök heat 42,51 jul Qualisys Photofinish 
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.99q   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.26q   
Gabriel Bäcke00SWEBollnäs FIK11.37q   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.40q   
Marcus Andersson00SWEÖresund FK11.64    
Keaton Donnelly00ScoVP-Glasgow AC12.01    
Besnik Zenelaj00NOROsterøy IL12.05    

Försök heat 51,81 jul Qualisys Photofinish 
Vidar Stenqvist00SWETäby IS11.04q   
Rasmus Thornbjerg Klausen00DENFremad Holbaek11.21q   
Malachy Mozejko00DENOdense Atletik11.57q   
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg11.91    
Ludwig Gustafsson00SWEFalu IK11.92    
Haris Khan00DENHvidovre Atletik11.98    
Lukas Guerrero00SWESpårvägens FK12.10    
Lavrants Kongssund00NORMoelven IL12.18    

Försök heat 6-0,11 jul Qualisys Photofinish 
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar11.09q   
Emil Frænde00DENSparta Atletik11.37q   
Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF11.93    
Paul Lederer00GERSV Blau Weiss Grevesmühlen12.04    
Robin Strömberg00SWEIFK Göteborg12.06    
Jesper Simonsson00SWEIK Orient12.08    
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL12.17    
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK12.44    

Finalheat 11,21 jul Qualisys Photofinish 
Adam Clayton00SCOGiffock North ACC10.75   
Owaab Barrow01QATAspire Qatar10.79   
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF10.82   
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar10.84   
Vidar Stenqvist00SWETäby IS10.86   
Omar Chaaban00SWEIFK Helsingborg10.99   
Rasmus Thornbjerg Klausen00DENFremad Holbaek11.21   
Viktor Thor00SWEStrands IF11.22   
Isak Kristensen00SWEUllevi FK11.31   

Finalheat 23,81 jul Qualisys Photofinish 
Emil Frænde00DENSparta Atletik11.11   
William Thor00SWEStrands IF11.15   
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg11.25   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF11.26   
Gabriel Bäcke00SWEBollnäs FIK11.27   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist11.32   
Malachy Mozejko00DENOdense Atletik11.34   
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF11.41   
Andreas Frich Mæhlum00NORLaksevåg TI11.41   


P17 200m
Finalheat 13,42 jul Qualisys Photofinish 
Rasmus Thornbjerg Klausen00DENFremad Holbaek22.22    1
Emil Frænde00DENSparta Atletik22.37    2
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK22.40    3
Adam Clayton00SCOGiffock North ACC22.40    4
Luca Thompson00NORBUL22.55    5
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF22.65    6
Isak Kristensen00SWEUllevi FK22.91    7
Viktor Thor00SWEStrands IF23.04    8
Kristoffer Persen00NORFredrikstad IF23.23    11

Finalheat 20,22 jul Qualisys Photofinish 
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg23.12    9
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg23.19    10
Gabriel Bäcke00SWEBollnäs FIK23.27    12
William Thor00SWEStrands IF23.36    13
Andreas Frich Mæhlum00NORLaksevåg TI23.66    14
Jonathan Granath00SWEThorengruppen TFC23.88    17
Anton Mjöbäck00DENIK Hellas23.91    18
Jonas Afzal00NORMandal o Halse IL24.01    20
Robert-Andre Moldestad00NORBreimsbygda IL24.19    24

Finalheat 31,52 jul Qualisys Photofinish 
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus23.76    15
Sabiti Nahimana00SWEHammarby IF23.84    16
Gustav Zetterlund00SWEKFUM Örebro23.91    19
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS24.06    21
Ludwig Gustafsson00SWEFalu IK24.18    23
Axel Sandberg00SWEKFUM Örebro24.23    25
Victor Thunström00SWEIF Göta Karlstad24.32    28
Simon Wennolf00SWEIFK Lund24.47    29

Finalheat 4-0,52 jul 
Paul Lederer00GERSV Blau Weiss Grevesmühlen24.14    22
Magnus Bentdal Ingvaldsen00NORMoelven IL24.28    26
Robin Strömberg00SWEIFK Göteborg24.30    27
Lukas Guerrero00SWESpårvägens FK24.50    30
Lavrants Kongssund00NORMoelven IL24.71    31
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK25.22    32
Thomas Larsen00DENSkive AM26.96    33
Tom Osgarth00GERSV Blau Weiss Grevesmühlenej start    -


P17 400m
Finalheat 11 jul 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS48.05    1
Luca Thompson00NORBUL49.46    2
Sigurd Tveit00NORKristiansand Löpeklubb49.74    3
Albert Nygren01SWEUpsala IF50.37    4
Hinrik Snaer Steinsson00ISLFH50.60    5
Gustav Gahne01SWEAIK Friidrott50.99    6
Aaron Ladestam00SWEIFK Göteborg51.80    7
Harald Lund Johansen01NORSunndal IL Friidrett52.15    8
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF53.03    16

Finalheat 21 jul 
Peter Svoren01NORAsker SK52.22    9
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS52.23    10
Anton Mjöbäck00DENIK Hellas52.65    11
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika52.69    12
Viktor Bergkvist00SWELinköpings GIF52.80    14
Anton Sjölund01SWESpårvägens FK52.96    15
Andreas Rebstrup00DENAalborg Atletik54.59    29
Kjetil Brenno Gagnås00NORBörsa ILDQ    -linjetramp
William Sander01SWEMölndals AIKej start    -

Finalheat 31 jul 
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL52.78    13
Ludvig Ramhult01SWEIK Ymer53.26    17
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus53.71    18
Micki Borgen Morell00DENIK Olympia53.73    19
Amini Hifi01SCOGiffock North ACC53.89    21
Tom Berensson01SWEIF Kville53.96    22
Gustaf Otterhed01SWEThorengruppen TFC54.33    26
Johan Vanerell00SWEDanderyds SK55.60    35
Gabriel Bäcke00SWEBollnäs FIKej start    -

Finalheat 41 jul 
David Canmo01SWETrollhättan FIK53.76    20
Johan Friberg01SWEHässelby SK53.99    23
Magnus Bentdal Ingvaldsen00NORMoelven IL54.05    24
Sidrak Afework01SWESpårvägens FK54.09    25
Roble Abdullahi01SWEMalmö AI54.36    27
Carl Malmström00SWEKongahälla AIK54.85    31
Stian Frostad Gulichsen01NORLoddefjord IL55.36    33
Magnus Elsted01DENBallerup AK56.00    36
Jacob Helsing00SWEIK Orient56.11    37

Finalheat 51 jul 
Jesper Jensen01NORASK Friidrett54.44    28
Max Bechtel01SWEHässelby SK54.74    30
Gustav Zetterlund00SWEKFUM Örebro55.33    32
Albert Nurmi01SWEMalmö AI55.52    34
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg56.36    38
Lavrants Kongssund00NORMoelven IL57.03    39
David Engvall00SWEIK Hakarpspojkarna57.10    40
Arvid Brikell01SWESpårvägens FK57.51    41
Elias Vlachos01SWESpårvägens FK59.10    42


P17 800m
Finalheat 130 jun 
Sigurd Tveit00NORKristiansand Löpeklubb 1:56.74    1
Kjetil Brenno Gagnås00NORBörsa IL 1:58.86    2
Anders Tarbensen01DENEsbjerg Atletik 1:59.38    3
Morten Bach00DENSparta Atletik 1:59.99    4
Mouhamed Abounnachat01NORSem IF 2:00.85    5
Micki Borgen Morell00DENIK Olympia 2:00.96    6
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 2:00.99    7
Andreas Vangsnes00NORÅlesund FIK 2:02.03    9
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro 2:02.26    10
10 Wilhelm Olofsson00SWEIFK Umeå 2:02.78    13
11 Nikolai Gajic00SCOGiffock North ACC 2:03.16    15
12 Martin Mæle00NORFana IL 2:08.16    27

Finalheat 230 jun 
Sondre Rishøi00NORSarpsborg IL 2:01.35    8
Simen Seeberg-Rommetveit00NORBUL 2:02.44    11
David Canmo01SWETrollhättan FIK 2:02.49    12
Jeppe Risvig01DENSkive AM 2:03.09    14
Theodor Berre Jacobsen01NORBækkelaget SK 2:03.21    16
Andreas Christiansen00NORSturla 2:03.65    18
Andreas Rebstrup00DENAalborg Atletik 2:04.10    19
Andreas Vågen00NORIL Fri 2:04.14    20
Gaute Nørve00NORMandal o Halse IL 2:04.21    21
10 Mathias Sandvik00NORSola Friidrett 2:04.77    22
11 Adrian Westlie01NORAskim IF 2:12.88    34
12 Casper Friele Faye00NORFana IL 2:16.16    41

Finalheat 330 jun 
Anton Sjölund01SWESpårvägens FK 2:05.71    23
Carl Malmström00SWEKongahälla AIK 2:05.75    24
Fredrik Klostergaard Gottlied00DENHelsingör IF 2:06.48    25
Tom Berensson01SWEIF Kville 2:07.42    26
Dagbjartur Kristjansson00ISLIR 2:09.45    29
Michael Nordahl01SWEYstads IF 2:09.48    30
Tristan Hellstrand00NORBUL 2:10.16    32
Martin Gustafsson01SWEIFK Lund 2:10.50    33
Jonas Lyngvald Schmidt01DENOdense Atletik 2:12.90    35
10 Roble Abdullahi01SWEMalmö AI 2:13.07    36
11 Erik Åberg00SWESpårvägens FK 2:17.78    43
12 Tarjei Olsen01NORHerkules FK 2:18.40    44

Finalheat 430 jun 
Max Bechtel01SWEHässelby SK 2:03.21    17
Leon Douglas00NORNesodden IF 2:08.67    28
August Setlo01NORSandefjord 2:09.80    31
Emil Renholm01SWELinköpings GIF 2:13.39    37
Erlend Sørheim01NORIL Varegg 2:14.16    38
Axel Sandberg00SWEKFUM Örebro 2:14.72    39
Filip Ahlberg01SWEAIK Friidrott 2:15.91    40
Martin Haals Stenvang01DENAalborg Atletik 2:17.30    42
Elias Vlachos01SWESpårvägens FK 2:18.85    45
10 Melvin Johansson01SWEIF Kville 2:19.62    46
11 Arvid Brikell01SWESpårvägens FK 2:20.72    47
12 Tobias Ryden01SWEIF Kville 2:25.67    48


P17 1500m
Finalheat 11 jul 
Omar Mohammed Ismael00SWEHögby IF 4:03.01    1
Ole Lyngbø01NORASK Friidrett 4:04.28    2
Oliver Bjørslev00DENAalborg Atletik 4:05.07    3
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 4:05.14    4
Eric Källman00SWEIK Ymer 4:06.75    5
Morten Bach00DENSparta Atletik 4:06.91    6
Anders Tarbensen01DENEsbjerg Atletik 4:07.66    7
Andreas Vangsnes00NORÅlesund FIK 4:08.14    8
Omar Nuur01SWEIFK Växjö 4:08.64    9
10 Wilhelm Olofsson00SWEIFK Umeå 4:10.24    10
11 Mouhamed Abounnachat01NORSem IF 4:10.40    11
12 Håkon Stavik00NORÅlesund FIK 4:10.50    12
13 Jeppe Risvig01DENSkive AM 4:12.51    15
14 Erik Jälknäs00SWETrollhättan FIK 4:12.93    16
15 Martin Kirkeberg Mørk01NORIF Hellas 4:18.03    22
16 Hannes Hejdebäck00SWEGefle IF 4:19.71    25

Finalheat 21 jul 
Theodor Berre Jacobsen01NORBækkelaget SK 4:11.24    13
Sondre Rishøi00NORSarpsborg IL 4:11.40    14
Conrad Lind01DENSparta Atletik 4:13.24    17
Alexander Larsson00SWEKFUM Örebro 4:15.22    18
Alexander Bucht01SWESävedalens AIK 4:15.36    19
Gaute Nørve00NORMandal o Halse IL 4:15.39    20
Andreas Vågen00NORIL Fri 4:16.26    21
Erik Tangen Gundersen01NORIL Skjalg 4:18.77    23
Melker Forsberg01SWEKFUM Örebro 4:19.57    24
10 Nikolai Gajic00SCOGiffock North ACC 4:20.42    26
11 Martin Mæle00NORFana IL 4:20.68    27
12 Stian Birkeland01NORIL Skjalg 4:20.93    28
13 Simen Seeberg-Rommetveit00NORBUL 4:22.71    29
14 Jonathan Edman01SWEUmedalens IF 4:24.24    31
15 Harald Carling00SWEFalu IK 4:24.39    32
16 Abdisamed Khader Ahmed00SWEKA 2 IF 4:25.37    34
17 Kasper Friberg01SWEBjörnstorps IF 4:25.84    36

Finalheat 31 jul 
Jonas Lyngvald Schmidt01DENOdense Atletik 4:23.65    30
Dagbjartur Kristjansson00ISLIR 4:24.90    33
Markus Engsner01SWESävedalens AIK 4:25.58    35
Mathias Sandvik00NORSola Friidrett 4:28.53    37
Ben Shaw01SCOGiffock North ACC 4:30.21    38
Sigurd Zielinski Djurup00DENBagsvaerd AC 4:30.56    39
Goytom Mengstu01SWESävedalens AIK 4:32.56    40
Nahom Hailu01SWEIF Göta Karlstad 4:32.72    41
Erik Åberg00SWESpårvägens FK 4:33.52    42
10 Melvin Johansson01SWEIF Kville 4:38.87    43
11 Tristan Hellstrand00NORBUL 4:39.75    44
12 Kristian B Carstensen01DENBallerup AK 4:40.02    45
13 Martin Haals Stenvang01DENAalborg Atletik 4:41.10    46
14 Nikolai Eltervaag Enes01NORIL Skjalg 4:49.28    47
15 David Romney Lauridsen01DENBallerup AK 5:03.48    48


P17 3000m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Omar Mohammed Ismael00SWEHögby IF 8:36.60    1
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 8:38.29    2
Håkon Stavik00NORÅlesund FIK 8:46.42    3
Omar Nuur01SWEIFK Växjö 8:49.77    4
Oliver Bjørslev00DENAalborg Atletik 8:50.62    5
Emil Magnell-Millan01SWETjalve IF Norrköping 8:52.34    6
Eric Källman00SWEIK Ymer 8:53.98    7
Andreas Vangsnes00NORÅlesund FIK 8:58.37    8
Jeppe Risvig01DENSkive AM 9:03.66    9
10 Alexander Bucht01SWESävedalens AIK 9:03.85    10
11 Conrad Lind01DENSparta Atletik 9:03.93    11
12 Anton Østdal01DENBagsvaerd AC 9:05.77    12
13 Martin Kirkeberg Mørk01NORIF Hellas 9:06.52    13
14 Trym Tönnesen00NORHalden IL 9:07.31    14
15 Merhawi Seyfu00SWEHälle IF 9:11.97    16
16 Harald Carling00SWEFalu IK 9:12.08    17
17 Hannes Hejdebäck00SWEGefle IF 9:12.52    18
Abdisamed Khader Ahmed00SWEKA 2 IFbröt    -
Linus Näslund00SWEÄrla IFbröt    -

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Anton Axelsson01SWEHässelby SK 9:11.10    15
Jonathan Edman01SWEUmedalens IF 9:36.57    19
Kasper Friberg01SWEBjörnstorps IF 9:41.60    20
Jonas Lyngvald Schmidt01DENOdense Atletik 9:42.62    21
Markus Engsner01SWESävedalens AIK 9:43.22    22
Erik Boethius00SWEKongahälla AIK 9:43.29    23
Erlend Sørheim01NORIL Varegg 9:45.81    24
Eirik Fredriksen01NORMoss IL 9:48.11    25
Tarjei Olsen01NORHerkules FK10:02.80    26
10 Michael Nordahl01SWEYstads IF10:03.80    27
11 Goytom Mengstu01SWESävedalens AIK10:04.36    28
12 August Setlo01NORSandefjord10:04.51    29
13 Kristian B Carstensen01DENBallerup AK10:06.17    30
14 Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld10:11.92    31
15 Martin Haals Stenvang01DENAalborg Atletik10:21.94    32
16 David Romney Lauridsen01DENBallerup AK10:42.80    33
Nahom Hailu01SWEIF Göta Karlstadbröt    -
Martin Gustafsson01SWEIFK Lundej start    -


P17 Hinder 2000m91 cm
Final30 jun 
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 6:06.84   
Omar Nuur01SWEIFK Växjö 6:10.52   
Eric Källman00SWEIK Ymer 6:26.66   
Elliot Anderstedt01SWEHöörs IS 6:26.67   
Linus Näslund00SWEÄrla IF 6:30.68   
Melker Forsberg01SWEKFUM Örebro 6:41.85   
Carl Jälknäs00SWETrollhättan FIK 6:41.99   
Stian Birkeland01NORIL Skjalg 6:43.74   
Erik Boethius00SWEKongahälla AIK 6:47.36   
10 Abdirahman Ali00SWEUllevi FK 6:47.75   
11 Ástþór Jón Tryggvason98ISLSelfoss 6:52.96    P19 1:a
12 Ben Shaw01SCOGiffock North ACC 6:59.91   
13 Andreas Rebstrup00DENAalborg Atletik 7:09.97   
14 Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 7:15.93   
15 Casper Ohlin99SWETjalve IF Norrköping 7:46.35    P19 2:a
16 Elias Røyneberg01NORSarpsborg IL 7:46.36   
Abdisamed Khader Ahmed00SWEKA 2 IFbröt   


P17 Häck 110m91 cm
Försök heat 1-0,72 jul Qualisys Photofinish 
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar14.26q   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping14.82q   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad14.86q   
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg15.90    
Jack Tranderyd00SWEKFUM Örebrobröt    
Simen Sebastian Hansen00NORÅs ILej start    

Försök heat 20,02 jul Qualisys Photofinish 
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14.34q   
Owaab Barrow01QATAspire Qatar14.52q   
Callum Alexander00SCOGiffock North ACC15.40q   
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF15.70q   
Albin Andersson00SWEIFK Lidingö15.79q   
Anton Winroth00SWEIFK Växjö16.25    

Final0,22 jul Qualisys Photofinish 
Saoud Al Humaidi00QATAspire Qatar13.69    Rek.
Owaab Barrow01QATAspire Qatar13.86   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad14.48   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14.57   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping14.70   
Albin Andersson00SWEIFK Lidingö15.40   
Callum Alexander00SCOGiffock North ACC15.45   
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF15.86   


P17 Häck 300m84 cm
Finalheat 130 jun 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS37.33    1
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist38.17    2
Johan Claeson01SWETranås AIF38.89    3
Andreas Dixon01NORFana IL39.54    4
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika40.58    5
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS41.46    7
Markus Lantto01SWEAIK Friidrott42.67    10

Finalheat 230 jun 
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IF41.93    8
Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg42.60    9
Carl Erik Landsvik01NORFana IL42.75    11
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF42.93    12
Jesper Jensen01NORASK Friidrett43.85    14
Jo Magnus Ryen Aalerud01NORÅs IL44.04    15
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS44.39    16

Finalheat 330 jun 
Simon Martinsson01SWEÖsterhaninge IF41.43    6
Callum Alexander00SCOGiffock North ACC43.04    13
Jack Tranderyd00SWEKFUM Örebro45.08    17
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik45.56    18
Melker Drackner01SWELidköpings IS45.94    19
William Sander01SWEMölndals AIKej start    -
Filip Ahlberg01SWEAIK Friidrottej start    -


P17 Höjd
2 jul 
Erlend Bolstad Raa00NORFana IL198   
Samuel Fransson00SWEMalmö AI195   
Simon Thor00SWEIFK Märsta195   
Vetle Raa Ellingsen00NORFana IL192   
Joakim Wadstein00SWETjalve IF Norrköping192   
Emil Uhlin00SWEFalu IK189   
Alexander Nyberget00NORAskim IF189   
Todd Hector00SWEIFK Göteborg177   
Jack Tranderyd00SWEKFUM Örebro172   
10 Albin Wågsäter00SWEMalmö AI167   
11 Fabian Engström00SWESpårvägens FK167   
11 Wille Björling00SWEIFK Lidingö167   


P17 Stav
1 jul 
Pablo Zaffaroni Unrein01ARGArgentina480   
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IF423   
Simen Guttormsen01NORSki IL423   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS412   
Andreas Varter00ESTEstland401   
William Rydin00SWEUllevi FK401   
Peter M. Adamsen00DENKöbenhavns IF390   
Erik Hanell01SWEKFUM Örebro390   
Lavrants Kongssund00NORMoelven IL377   
10 Karl Johansson01SWEStocksäters IF362   
11 Tim Svantesson00SWENyköpings BIS362   
12 Albin Andersson00SWEIFK Lidingö362   
13 Nils Jensen01SWESävedalens AIK345   
13 Noah Ander01SWEBromma IF345   
15 Ahti Roio01ESTEstland326   
Oliver Lumholdt01DENBallerup AKX   
Christian Munch Skylv01DENSparta AtletikX   
Jack Tranderyd00SWEKFUM ÖrebroX   
Oliver Edman01SWEÖrgryte ISX   
Simon Thor00SWEIFK MärstaX   
Tobias Solberg01SWEHässelby SKX   
Henrik Renz01SWETjalve IF NorrköpingX   


P17 Längd
30 jun 
Mads Lund00DENSparta Atletik7,190,9   
Emil Frænde00DENSparta Atletik6,920,5   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist6,700,5   
Gustav Karlsson00SWEThorengruppen TFC6,540,3   
Melker Gustavsson00SWEIF Göta Karlstad6,49-0,8       6,43
Jonathan Granath00SWEThorengruppen TFC6,490,2       6,36
Elias Sanden Søvik00NORNorna Salhus6,42-0,5   
Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FIF6,26-0,1   
Fabian Engström00SWESpårvägens FK6,170,7       6,05
10 Ludvig Jönsson00SWEIFK Växjö6,170,1       5,98
11 William Thor00SWEStrands IF6,160,8   
12 Viktor Thor00SWEStrands IF6,04-1,2   
13 Paul Lederer00GERSV Blau Weiss Grevesmühlen5,964,1       5,46 0,2
14 Phon Sutla00SWEStenungsunds FI5,95-0,8   
15 Aroran Antony Philip00NORTyrving IL5,94-0,7   
16 Linus Tegenborg Sjöström00SWEUmedalens IF5,852,3       5,68 1,1
17 Glody Ngoma00SWEIFK Göteborg5,821,4   
18 Tom Osgarth00GERSV Blau Weiss Grevesmühlen5,810,2   
19 Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS5,80-0,6   
20 Malachy Mozejko00DENOdense Atletik5,65-1,6   
21 Marcus Andersson00SWEÖresund FK5,640,8   
22 Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK5,620,2   
23 Andreas Frich Mæhlum00NORLaksevåg TI5,54-0,6   
24 Michell Jovic00SWEFalkenbergs IK5,130,9   
25 Thomas Larsen00DENSkive AM4,932,8       4,53 0,3
26 Jesper Simonsson00SWEIK Orient4,64-0,3   
Alexander Nyman00SWEHanvikens SKX   
Ludwig Gustafsson00SWEFalu IKX   
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIKX   


P17 Tresteg
2 jul 
Erlend Bolstad Raa00NORFana IL14,800,0   
Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS14,27-1,4   
Tim Svantesson00SWENyköpings BIS14,09-0,4   
Alexander Nyman00SWEHanvikens SK13,300,7   
Per Ellef Aalerud00NORÅs IL13,07-0,2   
Gustav Magnusson00SWENyköpings BIS12,87-1,5   
Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK12,710,2   
Linus Tegenborg Sjöström00SWEUmedalens IF12,691,7   
Aroran Antony Philip00NORTyrving IL12,671,9   
10 Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg12,383,6   
11 Lars Jörgen Haugland00NORFana IL11,95-0,5   
12 Christoffer Wockats00SWEIF Kville11,161,4   


P17 Kula5.0 kg
1 jul 
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK16,06   
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist14,06   
Erlend Bolstad Raa00NORFana IL13,31   
Simon Lanngren00SWESävedalens AIK12,88   
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL12,36   
Jonas Toft Stampe00DENRödding AK11,81   
Phillip Vegge00DENGreve Atletik11,80   
Alexander Nyberget00NORAskim IF11,28   
Anton Kühl01DENAarhus 1900 A/M10,79   
10 Albin Liedholm00SWENyköpings BIS10,03   
11 Hampus Nordstedt Kjell00SWEKlippans FK9,77   


P17 Diskus1.5 kg
2 jul 
Nazareno Uriel Sasia01ARGArgentina54,64   
Fabian Weinberg01NORKristiansand IF52,12   
Lazaro Bonora01ARGArgentina48,32   
Simen Sebastian Hansen00NORÅs IL44,40   
Simon Thor00SWEIFK Märsta44,19   
Erik Bengtsson01SWEMalmö AI43,73   
William Lanndalen01SWEIK Ymer43,49   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS40,02   
Kenneth Elias Gundersen00NORASK Friidrett38,51   
10 Mads Lund00DENSparta Atletik38,11   
11 Emil Holm01SWERåby-Rekarne FIF37,35   
12 Simon Bjärnlöf Segerlind00SWEEksjö Södra IK37,08   
13 Oliver Engen01NORKrödsherad IL35,02   
14 Anton Kühl01DENAarhus 1900 A/M34,16   
15 Simon Lanngren00SWESävedalens AIK31,82   
Henrik Renz01SWETjalve IF NorrköpingX   
Jonas Toft Stampe00DENRödding AKX   
Victor Wisen01SWEUpsala IFX   


P17 Slägga5.0 kg
1 jul 
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK83,17   
Kristen Brosvik00NORASK Friidrett61,77   
Ivar Moisander00SWEHuddinge AIS60,59   
Håkon Hjelle Roset00NORSandane Turn60,28   
William Lanndalen01SWEIK Ymer58,49   
Håkon Litland01NORLaksevåg TI53,06   
Julio Nahuel Nobile01ARGArgentina52,55   
Hugo Sörby01SWEUpsala IF52,04   
Simon Bjärnlöf Segerlind00SWEEksjö Södra IK47,44   
10 Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS46,42   
11 Filip Linnér00SWEIFK Göteborg41,53   
12 Emil Holm01SWERåby-Rekarne FIF39,53   
13 Phillip Vegge00DENGreve Atletik38,35   
Philip Fabian00SWEUpsala IFX   


P17 Spjut700 g
30 jun 
Carl Widenholm00SWEHellas FK61,45   
Simon Thor00SWEIFK Märsta58,61   
Sebastian Marrot00NORBækkelaget SK58,25   
Markus Rooth01NORIK Tjalve56,25   
Ozzie Hinshaw00SWEMotala AIF55,10   
Jacob Binou Nielsen00DENKorsör AM54,85   
Vitus Lei Hansgaard01DENHolte Atletik53,78   
William Lanndalen01SWEIK Ymer53,69   
Per Ellef Aalerud00NORÅs IL47,43   
10 Simen Guttormsen01NORSki IL47,10   
11 Håvard Rinde01NORIL Gneist46,90   
12 Mark Drongesen00DENViborg AM46,44   
13 Elliot Cigéhn00SWETäby IS43,83   
14 Albin Liedholm00SWENyköpings BIS42,45   
15 Jóhann Styrmir Jónsson00ISLFH42,06   
16 Theodor Duvert01SWETurebergs FK41,95   
17 Pontus Hagman01SWELinköpings GIF34,62   
18 Jonathan Näslund01SWEÖstersunds GIF Friidrott33,83   
Emil Holm01SWERåby-Rekarne FIFX   
Jonathan Bengtsson00SWEMölndals AIKX   
Emil Uhlin00SWEFalu IKX   


P16 100m
Försök heat 11,61 jul Qualisys Photofinish 
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro11.14q   
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.38q   
Jamie Stevensson01ScoVP-Glasgow AC11.52    
Theodor Hammar Larsson01SWEIFK Helsingborg11.82    
Amir Musa01SWEKFUM Örebro11.82    
Oliver Engen01NORKrödsherad IL11.97    
Sondre Vie Ytre Arne01NORFana IL12.11    
Johan Askefors Markström01SWESkellefteå AIK12.81    

Försök heat 20,41 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist11.13q   
Felix Wilow01SWELinköpings GIF11.41q   
Anders Nikolai Bovolden01NORBUL11.56    
Jo Magnus Ryen Aalerud01NORÅs IL11.66    
Leon Johansson01SWEHammarby IF11.80    
Anders Madsen01DENSparta Atletik11.86    
Karl Hällgren01SWEKFUM Örebro11.99    
Oliver Lumholdt01DENBallerup AK12.71    
Elias Sahlin01SWEHellas FKej start    

Försök heat 31,11 jul Qualisys Photofinish 
Yaqoob Al Hassani01QATAspire Qatar11.40q   
William Gardell01SWEHellas FK11.42q   
Markus Lantto01SWEAIK Friidrott11.74    
Elias Lindahl01SWETäby IS11.87    
Jonas Bruun Gregersen01DENSkive AM12.25    
Hampus Helamb01SWEUllevi FK12.31    
Fredrik Nilsson01SWEIF Göta Karlstad12.41    
Mark Lyukhatan01FINTampereen Pyrintö12.57    
Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH15.36    

Försök heat 42,01 jul Qualisys Photofinish 
Thomas Graftås01NORBUL11.17q   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.22q   
Daniel Andersen01DENVejle IF11.29q   
Erik Johansson01SWEUllevi FK11.48q   
Stian Frostad Gulichsen01NORLoddefjord IL11.58    
Patrick Wolf01DENEsbjerg Atletik11.74    
Jonathan Holmefur01SWEKFUM Örebro12.39    
Tobias Solberg01SWEHässelby SK12.71    

Försök heat 52,31 jul Qualisys Photofinish 
Jose Salvador Simo01ARGArgentina11.07q   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik11.35q   
Favour Chidison01SWEUllevi FK11.41q   
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville11.51    
Marcus Hagerud01SWEAIK Friidrott11.52    
Bereket Geda Wayu01NORBUL11.60    
Brage Hogstad01NORBUL11.93    
Emil Halldórsson01ISLFH12.27    

Försök heat 61,71 jul Qualisys Photofinish 
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK10.96q   
Ben Jeffrey Bennert01NORFlorö T&IF11.44q   
Jonathan Holen01NORBUL11.60    
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping11.71    
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI11.74    
Anders Seim Berentsen01NORFana IL11.87    
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborg12.26    
Alfred Berglöf01SWEStrands IF12.34    
Arthur Abrahamsson 01SWEBromma IF12.53    

Försök heat 73,71 jul Qualisys Photofinish 
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL10.92q   
Jaber Hilai01QATAspire Qatar11.12q   
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott11.46q   
Felix Ekman01SWESundbybergs IK11.56    
Kim Kamanzi01NORHerkules FK11.71    
Adam Bruckner01SWELudvika FFI12.23    
Noah Ander01SWEBromma IF12.47    
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad12.49    
Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro12.51    

Finalheat 11,01 jul Qualisys Photofinish 
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL10.89   
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK10.90   
Jose Salvador Simo01ARGArgentina11.00   
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist11.09   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad11.16   
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro11.33   
Thomas Graftås01NORBUL11.40   
Daniel Andersen01DENVejle IF11.50   
Jaber Hilai01QATAspire QatarDQ    tjuvstart

Finalheat 21,01 jul Qualisys Photofinish 
Yaqoob Al Hassani01QATAspire Qatar11.23   
Ben Jeffrey Bennert01NORFlorö T&IF11.33   
Caleb Conable01SWEMalmö AI11.34   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik11.43   
Favour Chidison01SWEUllevi FK11.44   
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott11.46   
Felix Wilow01SWELinköpings GIF11.48   
William Gardell01SWEHellas FK11.51   
Erik Johansson01SWEUllevi FK11.52   


P16 200m
Finalheat 11,22 jul Qualisys Photofinish 
Stephan Skogheim Kyeremeh01NORBUL21.64    1
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist21.95    2
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro21.99    3
Jose Salvador Simo01ARGArgentina22.07    4
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK22.10    5
Ben Jeffrey Bennert01NORFlorö T&IF22.48    6
Paul Förnestig01SWEHammarby IF22.55    7
Thomas Graftås01NORBUL22.88    8
Bereket Geda Wayu01NORBUL23.14    16

Finalheat 21,62 jul Qualisys Photofinish 
Jonathan Holen01NORBUL22.88    9
Kyle Mclean01SCOGiffock North ACC22.90    10
Frederik Andersson01DENGreve Atletik22.96    11
Yaqoob Al Hassani01QATAspire Qatar22.99    12
Jamie Stevensson01ScoVP-Glasgow AC23.10    14
Daniel Andersen01DENVejle IF23.12    15
Kim Kamanzi01NORHerkules FK23.17    17
Anders Nikolai Bovolden01NORBUL23.23    19
Leon Johansson01SWEHammarby IF23.76    32

Finalheat 30,52 jul Qualisys Photofinish 
Albert Nygren01SWEUpsala IF23.02    13
Marcus Hagerud01SWEAIK Friidrott23.27    20
Felix Wilow01SWELinköpings GIF23.38    21
Harald Lund Johansen01NORSunndal IL Friidrett23.52    24
Peter Svoren01NORAsker SK23.56    25
Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott23.59    27
Markus Lantto01SWEAIK Friidrott23.61    28
Ludvig Ramhult01SWEIK Ymer23.73    29
Elias Lindahl01SWETäby IS23.74    30

Finalheat 41,62 jul Qualisys Photofinish 
Jo Magnus Ryen Aalerud01NORÅs IL23.19    18
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville23.46    23
Stian Frostad Gulichsen01NORLoddefjord IL23.58    26
Patrick Wolf01DENEsbjerg Atletik23.78    33
Brage Hogstad01NORBUL23.83    34
Felix Ekman01SWESundbybergs IK24.11    35
Gustaf Otterhed01SWEThorengruppen TFC24.23    39
Magnus Elsted01DENBallerup AK24.27    40
Caleb Conable01SWEMalmö AIej start    -

Finalheat 5-1,02 jul Qualisys Photofinish 
Simon Martinsson01SWEÖsterhaninge IF23.43    22
Anders Madsen01DENSparta Atletik23.74    31
Jesper Jensen01NORASK Friidrett24.19    36
Mouhamed Abounnachat01NORSem IF24.22    37
Amini Hifi01SCOGiffock North ACC24.31    41
Adam Bruckner01SWELudvika FFI25.71    45
Philip Robertsson01SWELidköpings IS26.29    48
Jonas Bruun Gregersen01DENSkive AMej start    -
Emil Halldórsson01ISLFHej start    -

Finalheat 61,52 jul Qualisys Photofinish 
Sidrak Afework01SWESpårvägens FK24.23    38
Albert Nurmi01SWEMalmö AI24.63    42
Alfred Berglöf01SWEStrands IF25.04    43
Karl Hällgren01SWEKFUM Örebro25.30    44
Mark Lyukhatan01FINTampereen Pyrintö25.94    46
Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad26.22    47
Tobias Ryden01SWEIF Kville26.41    49
Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH32.24    50
Erik Pålsson01SWEIFK Göteborgej start    -


P16 Häck 110m91 cm
Försök heat 1-2,22 jul Qualisys Photofinish 
Oliver Engen01NORKrödsherad IL15.57q   
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika15.66q   
Alfred Berglöf01SWEStrands IF16.98    
Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI17.66    
Jaber Hilai01QATAspire Qatar17.71    
Benjamin Tinglöf01SWEÄrla IFbröt    
Arthur Abrahamsson 01SWEBromma IFej start    

Försök heat 2-0,12 jul Qualisys Photofinish 
Markus Rooth01NORIK Tjalve14.69q   
Johan Claeson01SWETranås AIF14.73q   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad15.37q   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping15.40q   
Andreas Dixon01NORFana IL15.87q   
Håvard Rinde01NORIL Gneist16.28q   
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik16.76    
Melker Drackner01SWELidköpings IS16.78    

Final-0,12 jul Qualisys Photofinish 
Markus Rooth01NORIK Tjalve14.42   
Johan Claeson01SWETranås AIF14.63   
Gabriel Gunnarsson01SWEIF Göta Karlstad14.97   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping15.01   
Albin Hedén01SWEKFUM Arvika15.13   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL15.24   
Andreas Dixon01NORFana IL15.44   
Håvard Rinde01NORIL Gneist16.41   


P16 Höjd
1 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK206   
Oliver Ericsson01SWEUpsala IF195   
Marius Hytholm Alex Petersen01DENHolte Atletik192   
Philip Ryding01SWEIF Kville189   
Ville Eikkula01FINTampereen Pyrintö183   
Magnus Elsted01DENBallerup AK183   
Henrik Flåtnes01NORTönsberg FIK183   
Oliver Edman01SWEÖrgryte IS179   
Jacob Rosenlund01DENSparta Atletik179   
10 Sören Pauli01SWEUllevi FK175   
11 Zackarias Denguir01SWEIFK Lund170   
12 Ahti Roio01ESTEstland170   
13 Theodor Duvert01SWETurebergs FK170   
14 Emil Halldórsson01ISLFH165   
15 Alfred Berglöf01SWEStrands IF159   


P16 Längd
30 jun 
Oliwer Danielsson01SWEUllevi FK6,993,2   
Caleb Conable01SWEMalmö AI6,852,4       6,56 1,6
Carl af Forselles01SWEHellas FK6,85-1,1       6,44
Rasmus Hugosson01SWEKFUM Örebro6,79-1,2   
Erik Johansson01SWEUllevi FK6,782,9   
Henrik Renz01SWETjalve IF Norrköping6,660,4   
Henrik Flåtnes01NORTönsberg FIK6,340,0   
Anders Madsen01DENSparta Atletik6,291,2   
Patrick Wolf01DENEsbjerg Atletik6,25-0,6   
10 Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI6,211,6   
11 Bereket Geda Wayu01NORBUL6,091,9   
12 Sondre Vie Ytre Arne01NORFana IL6,041,1   
13 Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK5,96-0,3   
14 Frederik Andersson01DENGreve Atletik5,900,5   
15 Kyle Mclean01SCOGiffock North ACC5,832,6       2,69 0,5
16 Emil Halldórsson01ISLFH5,791,3   
17 Hampus Helamb01SWEUllevi FK5,762,1       5,49 0,9
18 Elias Sahlin01SWEHellas FK5,69-0,3   
19 Sören Pauli01SWEUllevi FK5,680,0   
20 Imran Lernebo01SWEAIK Friidrott5,670,6   
21 Anders Seim Berentsen01NORFana IL5,640,4   
22 Zackarias Denguir01SWEIFK Lund5,612,1   
23 Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS5,60-0,4   
24 Theodor Duvert01SWETurebergs FK5,562,1       5,33 1,3
25 Sidrak Afework01SWESpårvägens FK5,54-0,1   
26 Brage Hogstad01NORBUL5,480,1   
27 Ville Eikkula01FINTampereen Pyrintö5,470,8   
28 Filip Lindh01SWEIFK Växjö5,33-0,3   
29 Philip Robertsson01SWELidköpings IS5,32-3,1       5,32
30 Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro5,320,0       5,29
31 Johan Askefors Markström01SWESkellefteå AIK5,16-0,5   
32 Alfred Berglöf01SWEStrands IF5,15-2,6   
33 Jonas Bruun Gregersen01DENSkive AM5,12-1,2   
34 Adam Bruckner01SWELudvika FFI5,09-2,4   
35 Albin Enbacker01SWEIF Göta Karlstad5,060,0   
36 Erlingur Ísar Viðarsson01ISLFH3,50-2,7   
Amir Musa01SWEKFUM ÖrebroX   


P16 Tresteg
2 jul 
Luciano Mendez01ARGArgentina14,96-0,2   
Henrik Flåtnes01NORTönsberg FIK14,821,4   
Carl af Forselles01SWEHellas FK14,53-1,7   
Caleb Conable01SWEMalmö AI13,84-2,2   
Sondre Vie Ytre Arne01NORFana IL13,601,0   
Favour Chidison01SWEUllevi FK13,390,0   
Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS13,01-1,5   
Anders Seim Berentsen01NORFana IL12,873,0       12,23 -0,3
Andreas Dixon01NORFana IL12,792,3       12,76 1,1
10 Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK12,43-0,1   
11 Theodor Duvert01SWETurebergs FK12,13-0,5   
12 Max Rosquist-Larsson01SWEMalmö AI12,030,5   
13 Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro11,530,8   
14 Filip Lindh01SWEIFK Växjö11,271,8   
15 Noah Ander01SWEBromma IF11,150,6   
16 Jonas Bruun Gregersen01DENSkive AM10,120,2   
Arthur Abrahamsson 01SWEBromma IFX   
Johan Askefors Markström01SWESkellefteå AIKX   
Brage Hogstad01NORBULX   
Carl Erik Landsvik01NORFana ILX   
Lukas Olsson01SWEUpsala IFX   


P16 Kula5.0 kg
1 jul 
Nazareno Uriel Sasia01ARGArgentina18,11   
Arvid Mägi Theorin01SWEIF Kville16,88   
Lazaro Bonora01ARGArgentina15,99   
Victor Wisen01SWEUpsala IF14,37   
Oliver Engen01NORKrödsherad IL14,03   
Johannes Lilius01SWEHuddinge AIS13,05   
Theodor Duvert01SWETurebergs FK12,01   
Frederik Andersson01DENGreve Atletik11,87   
Lucas Bolin01SWEUllevi FK10,66   
10 Håvard Rinde01NORIL Gneist10,63   
11 Håkon Litland01NORLaksevåg TI10,45   
12 Emil Arntsén01SWEÖstersunds GIF Friidrott10,15   
13 Adam Bruckner01SWELudvika FFI9,51   
14 Linus Strand01SWEKFUM Örebro8,84   
15 Jonathan Holmefur01SWEKFUM Örebro8,23   
Fabian Weinberg01NORKristiansand IFX   


P15 80m
Försök heat 10,21 jul Qualisys Photofinish 
Tobias Windjusveen02NORAsker SK 9.56q   
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd 9.69q   
Oscar Nilsson02SWEMölndals AIK 9.79q   
Elias Hedner02SWEMalmö AI 9.80q    9.794
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI10.03    
Emil Bengtsson02SWEIF Kville10.14    
Viktor Möller02SWEHässelby SK10.73    
Herman Forsberg02SWEUllevi FK10.98    

Försök heat 20,51 jul Qualisys Photofinish 
Richie Leong02SWEUllevi FK 9.64q   
Andreas B Antoft02FÄRFäröarna 9.73q   
Sebastian Isakson02SWETäby IS 9.98    
Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM 9.98    
Eirik Brage Moen02NORHerkules FK10.19    
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF10.28    
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK10.29    
Melker Tingberg02SWEHässelby SK10.64    

Försök heat 30,81 jul Qualisys Photofinish 
Nicolas Molina02ARGArgentina 9.38q   
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK 9.59q   
Rasmus Skoglund02SWEUpsala IF 9.69q   
Anton Runemar02SWETäby IS 9.80     9.797
Ludvig All02SWETäby IS 9.93    
Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö10.19    
Erik Bohman02SWELerum Friidrott10.22    
Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIK10.26    
Frank Odin Niyokindi02NOROsterøy ILDQ     tjuvstart

Försök heat 42,31 jul Qualisys Photofinish 
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrott 9.44q   
Lukas Sällström02SWEUmeå Track & Field Club 9.59q   
Benjamin Færestrand02NORNorna Salhus 9.91    
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF10.13    
Rasmus Vestergård Johansen02DENAarhus 1900 A/M10.13    
Fred Österblom02SWETäby IS10.17    
Albert Bremberg02SWESpårvägens FK10.47    
August Rick02SWEKongahälla AIK10.82    

Försök heat 51,51 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Andre Ose02NORDimna IL 9.10q   
Tazana Kamanga-Dyrbak02DENSparta Atletik 9.33q   
Oliver Papinski02SWETäby IS 9.62q   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö 9.65q   
Lukas Mindelsohn02SWELerum Friidrott 9.80     9.794
Oliver Gao02SWEHässelby SK 9.87    
Mahadi Hassen02SWEBollnäs FIK10.18    
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island10.62    
Johan Wahlgren02SWEUllevi FK11.31    

Försök heat 60,31 jul Qualisys Photofinish 
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg 9.49q   
Simon Plesse02SWEUpsala IF 9.58q   
Osadeba Isaac02DENSparta Atletik 9.67q   
Isac Engman02SWEMalmö AI 9.82    
Simon Avramsson02SWEIK Ymer 9.88    
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF10.11    
Tom Fritzdorf02SWESpårvägens FK10.15    
Bertram Bing Costa02DENSparta Atletik10.37    
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF10.68    

Finalheat 11,21 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Andre Ose02NORDimna IL 9.10   
Tazana Kamanga-Dyrbak02DENSparta Atletik 9.25   
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrott 9.29   
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK 9.43   
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg 9.43   
Tobias Windjusveen02NORAsker SK 9.52   
Simon Plesse02SWEUpsala IF 9.57   
Lukas Sällström02SWEUmeå Track & Field Club 9.75   
Nicolas Molina02ARGArgentinaej start   

Finalheat 21,01 jul Qualisys Photofinish 
Richie Leong02SWEUllevi FK 9.51   
Rasmus Skoglund02SWEUpsala IF 9.53   
Osadeba Isaac02DENSparta Atletik 9.61   
Oscar Nilsson02SWEMölndals AIK 9.65   
Oskar Bengtsson02SWEIF Udd 9.65   
Andreas B Antoft02FÄRFäröarna 9.68   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö 9.72   
Elias Hedner02SWEMalmö AI 9.72   
Oliver Papinski02SWETäby IS 9.72   


P15 300m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Jonas Andre Ose02NORDimna IL36.63    2
Isaac Rushworth02GBRSheffield and Dearne AC36.68    3
Adam Landen02SWEIFK Helsingborg36.93    4
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö37.54    5
Herman Ellingsen02NORIL Gneist37.66    6
Anton Runemar02SWETäby IS38.03    7
Sebastian Kristensen Selnes02NOROverhalla ILbröt    -
Milo Wahlgren02SWEAIK Friidrottbröt    -

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Frank Odin Niyokindi02NOROsterøy IL38.28    8
Simon Avramsson02SWEIK Ymer38.34    9
Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK38.52    10
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville38.53    11
Emil Bengtsson02SWEIF Kville39.22    21
Nils Christensen02NORFredrikstad IF39.30    22
Andreas B Antoft02FÄRFäröarna39.50    23
Lukas Sällström02SWEUmeå Track & Field Club39.78    27

Finalheat 32 jul Qualisys Photofinish 
Tobias Windjusveen02NORAsker SK38.60    13
Elias Hedner02SWEMalmö AI38.70    14
Benjamin Röd02NORHerkules FK38.74    15
Isac Engman02SWEMalmö AI39.19    18
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI39.21    20
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI39.53    24
Tim Singmandeevised02SWEVästerås FK40.48    30
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF40.52    31

Finalheat 42 jul Qualisys Photofinish 
Benjamin Færestrand02NORNorna Salhus38.54    12
Ala Alfred Mikkelsen02DENSkive AM39.12    16
Håvard Bentdal Ingvaldsen02NORMoelven IL39.20    19
Georg Ovesen02NORKristiansand Löpeklubb39.61    25
David Mörck02SWEVästerås FK39.92    29
Adam Deverill02SCOGiffock North ACC40.57    32
Jakob Rose-Hansen02DENSkive AM40.57    33
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF40.77    35
Esrom Abreham02SWEHässelby SKej start    -

Finalheat 52 jul Qualisys Photofinish 
Oliver Gao02SWEHässelby SK39.74    26
Karl Källman02SWEHässelby SK40.98    36
Rasmus Vestergård Johansen02DENAarhus 1900 A/M41.28    38
Viktor Möller02SWEHässelby SK41.63    39
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF42.03    40
William Helmsdal02FÄRFäröarna42.54    42
Erling Lund Johansen02NORSunndal IL FriidrettDQ    -linjetramp
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletikej start    -

Finalheat 62 jul Qualisys Photofinish 
Tazana Kamanga-Dyrbak02DENSparta Atletik36.59    1
Jón Torri Hermansson02ISLUFA39.17    17
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL39.78    27
Tom Fritzdorf02SWESpårvägens FK40.59    34
Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIK41.07    37
Carl-Magnus Sundh02SWEHässelby SK42.11    41
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö45.59    43
Olof Persson02SWEStrands IF49.36    44


P15 800m
Finalheat 11 jul 
Salim Bukari02NORIL Skjalg 2:01.54    1
Elias Shifris02DENViborg AM 2:01.56    2
Anders Bang02DENSparta Atletik 2:02.03    3
Herman Ellingsen02NORIL Gneist 2:03.12    4
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb 2:03.34    5
Erik Guander02SWESävedalens AIK 2:03.39    6
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville 2:07.19    9
Nils Christensen02NORFredrikstad IF 2:08.83    12
Linus Lindquist02DENSparta Atletik 2:10.13    13
10 Svein Oscar Skilleås02NORFana IL 2:10.16    14

Finalheat 21 jul 
Omar Ibrahim02SWEBohus IF 2:06.33    7
Gustav Mörch02DENBlovstrød Løverne 2:07.06    8
Christian Holst Lindgreen02DENSparta Atletik 2:08.02    10
Benjamin Röd02NORHerkules FK 2:10.40    15
Morgan Åkerblom02SWEFK Athlet 2:10.41    16
Georg Ovesen02NORKristiansand Löpeklubb 2:10.51    17
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI 2:10.82    18
Håvard Bentdal Ingvaldsen02NORMoelven IL 2:10.91    19
Noah Grunnet Nouri02DENSparta Atletik 2:13.98    24
10 Sebastian Isakson02SWETäby IS 2:15.38    25

Finalheat 31 jul 
Jón Torri Hermansson02ISLUFA 2:08.32    11
Viktor Möller02SWEHässelby SK 2:11.04    20
Andrew Robertson02SCOGiffock North ACC 2:11.70    21
Kevin Bodén02SWEMotala AIF 2:12.17    22
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 2:12.87    23
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island 2:15.61    26
Anton Larsson02SWEMalmö AI 2:16.83    30
Nikolaj Richter02DENAalborg Atletik 2:17.50    32
Eoghan O´Donnell02SCOGiffock North ACCbröt    -
Hlynur Sigurbergsson02SWEMölndals AIKbröt    -

Finalheat 41 jul 
Emil Bengtsson02SWEIF Kville 2:15.97    27
Henrik Fjeld02NORSK Vidar 2:16.49    28
Oskar Karlsson02SWESK Graal 2:16.68    29
Karl Källman02SWEHässelby SK 2:17.31    31
Samuel Olsson02SWEHässelby SK 2:18.07    33
Fredrik Liland02NORFana IL 2:18.38    34
Noa Escobar Särnbratt02SWESävedalens AIK 2:18.72    35
Esrom Abreham02SWEHässelby SK 2:21.07    37
Mathias Lauge Laugesen02DENSparta Atletik 2:23.28    39
Mahadi Hassen02SWEBollnäs FIKej start    -

Finalheat 51 jul 
Carl-Magnus Sundh02SWEHässelby SK 2:20.04    36
Albert Bremberg02SWESpårvägens FK 2:21.56    38
Anton Heine Wullum02DENSkive AM 2:24.62    40
Erik Hasselgren02SWEIFK Helsingborg 2:25.23    41
Ivan Magnusson02SWESävedalens AIK 2:28.96    42
Kevin Dower02SWEIK Ymer 2:29.05    43
Olof Persson02SWEStrands IF 2:34.44    44
Edvin Ahlström02SWEBjörnstorps IF 2:37.13    45
Erik Granlund02SWESkellefteå AIKbröt    -
Isac Engman02SWEMalmö AIbröt    -


P15 2000m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Elias Shifris02DENViborg AM 6:00.70    1
Anders Bang02DENSparta Atletik 6:01.70    2
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb 6:07.46    3
Svein Oscar Skilleås02NORFana IL 6:10.20    4
Christian Holst Lindgreen02DENSparta Atletik 6:10.42    5
Erik Guander02SWESävedalens AIK 6:12.06    6
Linus Lindquist02DENSparta Atletik 6:13.64    7
Tobias Grønstad02NORBUL 6:15.20    8
Ethan Carolan03SCOGiffock North ACC 6:16.95    9
10 Viktor Frisk03SWEHuddinge AIS 6:17.46    10
11 Gustav Mörch02DENBlovstrød Løverne 6:20.62    11
12 Kevin Bodén02SWEMotala AIF 6:21.17    12
13 Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 6:23.23    13
14 Omar Ibrahim02SWEBohus IF 6:24.97    15
15 Oliver Kirial Olsen03DENSkive AM 6:25.23    16
16 Noah Grunnet Nouri02DENSparta Atletik 6:26.01    17
17 Morgan Åkerblom02SWEFK Athlet 6:26.46    19
18 Marcus Rølling03DENSparta Atletik 6:29.38    20
19 Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 6:31.92    22
20 Mathias Lauge Laugesen02DENSparta Atletik 6:57.36    34

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Albert Henriksson03SWEHässelby SK 6:24.43    14
Henrik Fjeld02NORSK Vidar 6:26.24    18
Birk B Lysaker02NORFana IL 6:31.24    21
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 6:32.66    23
Jón Torri Hermansson02ISLUFA 6:34.38    24
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island 6:35.82    25
Anton Hermansson02SWEHögby IF 6:36.20    26
Fredrik Liland02NORFana IL 6:41.05    27
Samuel Olsson02SWEHässelby SK 6:42.78    28
10 Noa Escobar Särnbratt02SWESävedalens AIK 6:43.09    29
11 Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 6:51.28    30
12 Nils Ekroth03SWEUpsala IF 6:53.86    31
13 Eoghan O´Donnell02SCOGiffock North ACC 6:54.21    32
14 Emil Tärnvik03SWEHammarby IF 6:55.20    33
15 Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 6:58.65    35
16 Anton Heine Wullum02DENSkive AM 6:59.21    36
17 Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 7:02.95    37
18 Vilhelm Werner03SWEHässelby SK 7:24.49    38
19 Edvin Ahlström02SWEBjörnstorps IF 7:30.42    39
Eemeli Peura03SWEUpsala IFej start    -
Alexander Ebbestad03SWEUpsala IFej start    -


P15 Hinder 1500m76 cm
Final30 jun 
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb 4:41.49   
Viktor Frisk03SWEHuddinge AIS 4:42.00   
Anton Hermansson02SWEHögby IF 4:52.92   
Ethan Carolan03SCOGiffock North ACC 4:57.57   
Andrew Robertson02SCOGiffock North ACC 4:59.13   
Amrullah Stanikzai02SWEIF Kville 5:03.65   
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 5:06.97   
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 5:08.49   
Andreas Grimerud03NORMoelven IL 5:08.61   
10 Ville Larsson02SWESävedalens AIK 5:12.59   
11 Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 5:28.64   
12 Olof Persson02SWEStrands IF 5:42.71   
13 Vilhelm Werner03SWEHässelby SK 5:47.76   
14 Alexander Ebbestad03SWEUpsala IF 6:08.64   
Michael Rosenqvist02SWEMölndals AIKbröt   
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Islandbröt   


P15 Häck 80m84 cm
Försök heat 11,42 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.58q   
Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI11.88q   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA12.09q   
Felix Ljung02SWEMölndals AIK12.23    
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö12.32    
Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintöbröt    

Försök heat 2-0,22 jul Qualisys Photofinish 
Anton Hermansson02SWEHögby IF11.72q   
Ludvig All02SWETäby IS12.00q   
Jón Torri Hermansson02ISLUFA12.06q   
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK12.10    
Fredrik Grund02SWEIF Kville12.25    
Reuben Nairne02SCOGiffock North ACC12.29    

Försök heat 31,32 jul Qualisys Photofinish 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK11.39q   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL11.64q   
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF12.09q   
Fred Österblom02SWETäby IS12.66    
Melker Tingberg02SWEHässelby SK13.46    
Viktor Hedlund02SWEFalu IK13.73    
Sander Rye Daae02NORFana ILbröt    

Final0,52 jul Qualisys Photofinish 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK11.12   
Edvin Månsson02SWEIFK Växjö11.16   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL11.30   
Anton Hermansson02SWEHögby IF11.68   
Ludvig All02SWETäby IS11.88   
Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF11.88   
Jón Torri Hermansson02ISLUFA11.95   
Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI12.44   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTAej start   


P15 Häck 300m76 cm
Finalheat 130 jun 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK41.11    1
Per Bucher Johannesen02NORFana IL42.21    2
Ludvig All02SWETäby IS42.64    3
Isaac Rushworth02GBRSheffield and Dearne AC42.78    4
Scott Ygård03NORIF Hellas43.64    5
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC43.70    6
Christian Frich Mæhlum02NORLaksevåg TI44.01    7
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK44.39    8

Finalheat 230 jun 
Ola Bokesjö02SWEUllevi FK45.46    9
Fred Österblom02SWETäby IS45.59    10
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK46.34    11
Oskari Peura03SWEUpsala IF46.59    12
Viktor Hedlund02SWEFalu IK47.61    13
Oliver Glans03SWEUllevi FK48.29    14
Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF50.39    15
Ari Mahmoudian02FINTampereen Pyrintö51.08    16


P15 Höjd
1 jul 
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL186   
Gabriel Wallmark02SWEÖrgryte IS179   
Benjamin Röd02NORHerkules FK176   
Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI172   
Erik Bohman02SWELerum Friidrott168   
Andreas B Antoft02FÄRFäröarna168   
Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF163   
Gavin Wilson02ScoVP-Glasgow AC163   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS163   
10 Hugo Schoug02SWEWärnamo SK158   
11 Sander Rye Daae02NORFana IL158   
12 Victor Kruse02SWEIFK Göteborg158   
13 Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS158   


P15 Stav
2 jul 
Emil Carlsson02SWEIFK Växjö450   
Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA379   
Jonathan Howser02SWETäby IS366   
Joel Andersson02SWEKvarnsvedens GoIF353   
Oswald S. Carstenen02DENSparta Atletik323   
Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI323   
Peter Svensson02SWEIF Rigor323   
Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK308   


P15 Längd
Kvaltävling30 jun 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK6,62Q-2,6   
Simon Plesse02SWEUpsala IF6,11Q-2,5   
Ludvig Nylander02SWEMalmö AI6,05Q1,3   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL5,94Q-0,7   
Tobias Andersson02DENGreve Atletik5,82Q0,0   
Jón Torri Hermansson02ISLUFA5,80Q2,1   
Oliver Papinski02SWETäby IS5,79q0,7   
Ludvig All02SWETäby IS5,72q-0,1   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS5,71q0,8   
10 Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö5,64q-1,6   
11 Edvin Månsson02SWEIFK Växjö5,62q1,3   
12 Reuben Nairne02SCOGiffock North ACC5,58q1,6   
13 Fredrik Grund02SWEIF Kville5,57q2,7       5,43 -0,5
14 Rasmus Vestergård Johansen02DENAarhus 1900 A/M5,50q0,0       5,45
15 Eirik Brage Moen02NORHerkules FK5,50q-3,9       5,24
16 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK5,46q-1,7   
17 Andreas B Antoft02FÄRFäröarna5,432,5       4,98 -1,1
18 Gustav Tartu02SWEIF Kville5,270,9   
19 Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF5,250,3   
20 Olle Ek02SWERåby-Rekarne FIF5,230,7   
21 Melker Tingberg02SWEHässelby SK5,151,1   
22 Victor Kruse02SWEIFK Göteborg5,141,1   
23 Viktor Palmén02SWEKarlskoga FIF5,10-0,3   
24 Elias Hedner02SWEMalmö AI5,08-0,6   
25 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS4,94-2,2   
26 Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI4,891,1   
27 William Helmsdal02FÄRFäröarna4,87-1,7   
28 Isac Engman02SWEMalmö AI4,65-0,6   
29 Oliver Gao02SWEHässelby SK3,963,3   
30 Johan Wahlgren02SWEUllevi FK3,771,2   
31 Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte IS3,39-0,8   
32 Tobias Rydberg02SWEHässelby SK1,250,2   
Emil Carlsson02SWEIFK VäxjöX   
Benjamin Færestrand02NORNorna SalhusX   
Herman Forsberg02SWEUllevi FKX   

Final30 jun 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK6,37-1,4   
Oliver Papinski02SWETäby IS6,21-0,8   
Ludvig Nylander02SWEMalmö AI6,170,4   
Jón Torri Hermansson02ISLUFA5,96-0,1   
Ludvig All02SWETäby IS5,85-0,6       5,83
Tobias Andersson02DENGreve Atletik5,852,0       5,82
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL5,831,0   
Fredrik Grund02SWEIF Kville5,812,3       5,69 -1,3
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö5,762,0   
10 Reuben Nairne02SCOGiffock North ACC5,73-0,2   
11 Edvin Månsson02SWEIFK Växjö5,600,8   
12 Eirik Brage Moen02NORHerkules FK5,59-1,2   
13 Rasmus Vestergård Johansen02DENAarhus 1900 A/M5,550,8       5,33
14 Joel Åsenlund02SWEÖrgryte IS5,55-1,5   
15 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK5,49-1,4   
16 Simon Plesse02SWEUpsala IF4,780,3   


P15 Tresteg
1 jul 
Per Bucher Johannesen02NORFana IL13,63-0,3   
Gabriel Wallmark02SWEÖrgryte IS13,530,0   
Sander Aae Skotheim02NORKoll IL13,20-0,9   
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS12,150,0   
Gustav Tartu02SWEIF Kville12,020,0   
Jón Torri Hermansson02ISLUFA12,000,0   
Miso Buha03FÄRFäröarna11,85-1,2   
Fredrik Grund02SWEIF Kville11,760,0   
Ludvig All02SWETäby IS11,66-1,1   
10 Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL11,620,0   
11 Victor Hering03SWEUllevi FK11,57-0,8   
12 Jesper Hermansson02SWEMölndals AIK11,550,0   
13 Sander Rye Daae02NORFana IL11,51-0,1   
14 Adam Deverill02SCOGiffock North ACC11,35-0,8   
15 Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK11,08-2,2   
16 Oliver Papinski02SWETäby IS11,03-1,3   
17 Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF10,93-1,4   
18 Oliver Glans03SWEUllevi FK10,89-0,6   
19 Simen Gimnes03NORAsker SK10,810,0   
20 Niklas Wall03SWETyresö FK10,790,0   
21 William Helmsdal02FÄRFäröarna10,74-1,1   
22 Ludvig Molinder03SWEKFUM Örebro10,660,0   
23 Birnir Vagn Finnsson03ISLUFA10,46-0,3   
24 Johan Wahlgren02SWEUllevi FK10,190,0   
25 Felix Nyberg03SWEBromma IF10,07-0,2   
26 Ola Gullikstad03NORNittedal IL9,74-1,1   
27 Samuel Ekelund03SWEEslövs AI9,57-1,7   
28 Martin Sundberg03SWEHammarby IF9,330,0   
Joel Åsenlund02SWEÖrgryte ISX   
Marcus Westh03SWELidköpings ISX   
Lukas Bertilsson02SWEÖrgryte ISX   


P15 Kula4.0 kg
30 jun 
Saku Laine02FINTampereen Pyrintö15,30   
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund14,64   
Måns Roos02SWEMölndals AIK14,18   
Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS13,95   
Leo Janén02SWEIFK Växjö13,75   
Jòn Alexander Artúrsson02ISLHSP13,70   
Dren Meri02DENIK Olympia13,50   
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö12,80   
Peer Wendland02GERSV Blau Weiss Grevesmühlen12,42   
10 Robin Tirkov02DENBallerup AK12,40       12,30
11 Karl Ludvik02SWETurebergs FK12,40       12,13
12 Erlend Bergfjord Næss02NORASK Friidrett12,00   
13 Fredrik Grund02SWEIF Kville11,70   
14 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF11,60   
15 Lasse Frandsen02DENRödding AK11,18   
16 Erik Bohman02SWELerum Friidrott10,60   
17 Eirik Brage Moen02NORHerkules FK10,46   
18 Truls Månsson02SWEÅhus FIK10,34   
19 Leo Frid Göransson02SWESävedalens AIK9,38   
20 Markus Westlund02SWEVemhåns IK6,95   


P15 Diskus1.0 kg
2 jul 
Vebjørn Sæten Skre02NORAsker SK51,37   
Saku Laine02FINTampereen Pyrintö50,80   
Karl Ludvik02SWETurebergs FK49,57   
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund47,96   
Erlend Bergfjord Næss02NORASK Friidrett47,68   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto44,14   
Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK41,82   
Elias Lind03SWEHässelby SK40,90   
Alfons Haals02SWEVästerås FK38,70   
10 Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI38,25   
11 Martin Sundberg03SWEHammarby IF38,19   
12 Fredrik Grund02SWEIF Kville38,08   
13 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS38,00   
14 Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF36,50   
15 Robin Tirkov02DENBallerup AK35,24   
16 Albin Silen03SWEStrands IF34,90   
17 Oswald S. Carstenen02DENSparta Atletik34,74   
18 Lasse Frandsen02DENRödding AK34,42   
19 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0433,61   
20 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK32,97   
21 Jòn Alexander Artúrsson02ISLHSP31,01   
22 Leo Bystedt03SWEVästerås FK29,81   
23 Max Andersson03SWEEslövs AI29,51   
24 Mads Rubek Vitoft03DENSparta Atletik26,70   
25 Henrik Kiviniemi03FINTampereen Pyrintö21,10   
Leo Janén02SWEIFK VäxjöX   
Dren Meri02DENIK OlympiaX   


P15 Slägga4.0 kg
1 jul 
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund62,63   
Dren Meri02DENIK Olympia57,97   
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö56,09   
Alfons Haals02SWEVästerås FK55,72   
Karl Ludvik02SWETurebergs FK54,21   
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö52,49   
Erlend Bergfjord Næss02NORASK Friidrett51,15   
Birk B Lysaker02NORFana IL50,61   
Mads Rubek Vitoft03DENSparta Atletik48,95   
10 Leo Bystedt03SWEVästerås FK48,18   
11 Truls Engen Olsen03NORLöten46,53   
12 Jesper Ahlin03SWETurebergs FK44,79   
13 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan39,15   
14 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0435,51   
15 Albin Silen03SWEStrands IF34,65   
16 Sander Bergqvist03SWESK Bore32,15   
17 Gustav Wiberg03SWERåby-Rekarne FIF26,56   
Fredrik Frunck03SWETurebergs FKX   


P15 Spjut600 g
1 jul 
Saku Laine02FINTampereen Pyrintö58,85   
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö54,39   
Martin Jahnsson02FINTurun Urheiluliitto51,40   
Karl Ludvik02SWETurebergs FK51,35   
Marcus Henriksen02NORFIK Orion47,26   
Benjamin Gressløs02NORSarpsborg IL46,64   
Noah Sebastian Haver02NORSörild IL45,28   
Daniel Thrana02NORKristiansand IF45,19   
Robin Tirkov02DENBallerup AK43,70   
10 Sander Aae Skotheim02NORKoll IL43,56   
11 Jòn Alexander Artúrsson02ISLHSP43,51   
12 Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK42,28   
13 Fredrik Grund02SWEIF Kville41,83   
14 Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI40,74   
15 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS40,72   
16 Lasse Frandsen02DENRödding AK40,71       38,56
17 Nikolaj Grönbech02DENSlagelse Atletik DELTA40,71   
18 Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK39,04   
19 Jonathan Howser02SWETäby IS37,01   
20 Oswald S. Carstenen02DENSparta Atletik36,89   
21 Jakob Rahm02SWESävedalens AIK36,30   
22 Jón Torri Hermansson02ISLUFA35,54   
23 Peer Wendland02GERSV Blau Weiss Grevesmühlen34,63   
24 Alfred Dahl Larsen02DENFrederiksbergs IF32,81   


P14 80m
Försök heat 11,41 jul Qualisys Photofinish 
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.72q   
Sture Källström03SWEUpsala IF 9.94q   
Elias Lind03SWEHässelby SK10.36    
Teodor Lundvall03SWEBollnäs FIK10.48    
Petter Berg03NORBækkelaget SK10.97    
Agustin Hillmersson03SWEIK Orient11.11    
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF11.12    
Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS11.14    

Försök heat 21,41 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWETyresö FK 9.32q   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad 9.93q   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF 9.95q   
Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL10.00q   
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik10.21    
Dagur Eysteinsson 03ISLAfturelding10.46    
Eemeli Peura03SWEUpsala IF10.88    
Linus Pihl03SWELerum Friidrott11.02    
Jesper Ahlin03SWETurebergs FKej start    

Försök heat 31,71 jul Qualisys Photofinish 
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK 9.62q   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.87q   
Samuel Vinberg03SWEUpsala IF 9.90q   
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS10.36    
Håvard Seim Berentsen03NORFana IL10.77    
Ola Gullikstad03NORNittedal IL11.30    
Vigfús Nói Birgisson03ISLFH11.45    
Alexander Ebbestad03SWEUpsala IF11.65    

Försök heat 42,21 jul Qualisys Photofinish 
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.66q   
Fabian Steene03SWEIF Kville 9.89q   
David Ulstein03SWEMölndals AIK 9.92q   
Samuel Ekelund03SWEEslövs AI10.36    
Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding10.46    
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping10.48    
Felix Nyberg03SWEBromma IF10.79    
Petter Ohlsson Bjerke03SWEIF Göta Karlstadej start    

Försök heat 52,01 jul Qualisys Photofinish 
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL 9.72q   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK 9.74q   
Jhon Johansson03SWEAlingsås IF10.16    
Magnus Reigstad03NOROsterøy IL10.37    
Vincent Arousell03SWEHässelby SK10.57    
Emil Tärnvik03SWEHammarby IF10.69    
Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF10.85    
Thomas Strønstad-Løseth03NORT&IF Vikingej start    

Försök heat 61,71 jul Qualisys Photofinish 
Linus Johansson03SWEIK Wilske 9.52q   
Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK10.07q    10.063
Lukas Ellström03SWEIF Göta Karlstad10.20    
Cameron Mckerrow03SCOGiffock North ACC10.54    
Torbjørn Andersen03NORNesbyen10.59    
Oskari Peura03SWEUpsala IF10.60    
Hugo Holmlund03SWETyresö FK11.01    
Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL12.13    

Försök heat 70,41 jul Qualisys Photofinish 
Scott Ygård03NORIF Hellas 9.88q   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL10.07     10.067
Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF10.16    
Ole Kassa Helgedagsrud03NORHerkules FK10.18    
Jonatan Borg03SWEHammarby IF10.68    
Marcus Westh03SWELidköpings IS11.00    
Julius Geiryd03SWEHuddinge AIS11.52    
Frits Moström03SWEIF Göta Karlstadej start    

Försök heat 80,91 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 9.86q   
Miso Buha03FÄRFäröarna10.47    
Melvin Mathisson03SWEKA 2 IF10.56    
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist10.56    
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFA10.59    
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna10.72    
Örn Helgi Magnússon03ISLFH11.29    
Birk Van De Boel03SWEMalmö AI11.58    
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS11.98    

Finalheat 12,51 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWETyresö FK 9.21   
Linus Johansson03SWEIK Wilske 9.22   
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK 9.51   
Elias Wennolf03SWEIFK Lund 9.53   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK 9.63   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK 9.67   
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL 9.68   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK 9.73   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.83   

Finalheat 20,91 jul Qualisys Photofinish 
Scott Ygård03NORIF Hellas 9.92   
Sture Källström03SWEUpsala IF 9.95   
Samuel Vinberg03SWEUpsala IF 9.98   
David Ulstein03SWEMölndals AIK10.00   
Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL10.03   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad10.06   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF10.08   
Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK10.10   
Fabian Steene03SWEIF Kville10.12   


P14 300m
Finalheat 12 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Wall03SWETyresö FK37.38    1
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK37.64    2
Elias Wennolf03SWEIFK Lund38.92    3
Scott Ygård03NORIF Hellas39.47    5
Mattias Andersson03SWEÖresund FK39.57    6
Tadesse Johansson03SWEAIK Friidrott40.12    9
Ole Kassa Helgedagsrud03NORHerkules FK40.15    10
Miso Buha03FÄRFäröarna41.37    19
Torbjørn Andersen03NORNesbyen41.92    24

Finalheat 22 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SK39.01    4
Niklas Wall03SWETyresö FK40.04    8
David Ulstein03SWEMölndals AIK40.34    11
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF40.69    13
Sture Källström03SWEUpsala IF40.98    15
Simon Wikell03SWEMölndals AIK40.99    16
Stinus Dolmer Nielsen03DENBagsvaerd AC41.08    17
Oliver Glans03SWEUllevi FK41.58    20
Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FK41.60    21

Finalheat 32 jul Qualisys Photofinish 
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist40.73    14
Neloo Falck03DENKöbenhavns IF41.15    18
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna41.69    22
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping41.85    23
Thomas Strønstad-Løseth03NORT&IF Viking42.23    27
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg42.36    28
Nils Ekroth03SWEUpsala IF43.23    31
Carl A. Allerød03DENAalborg Atletik43.57    32

Finalheat 42 jul Qualisys Photofinish 
Knut Werge-Olsen03NORJotun IL40.68    12
William Elsner03DENKöbenhavns IF42.02    25
Emil Tärnvik03SWEHammarby IF42.64    30
Love Söderpalm03SWEÖrgryte IS45.72    34
Linus Pihl03SWELerum Friidrott46.73    36
Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö48.97    39
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFAbröt    -
Jonatan Borg03SWEHammarby IFej start    -

Finalheat 52 jul Qualisys Photofinish 
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad39.68    7
Gustav Moe03NORBækkelaget SK42.15    26
Oskari Peura03SWEUpsala IF42.59    29
Eemeli Peura03SWEUpsala IF43.60    33
Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF45.96    35
Alexander Ebbestad03SWEUpsala IF46.98    37
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS48.02    38
Filip Åström03SWEKFUM Örebro54.82    40


P14 800m
Finalheat 11 jul 
Murray Fotheringham03SCOGiffock North ACC 2:07.33    1
Alexander Nyström03SWEBollnäs FIK 2:07.45    2
Viktor Frisk03SWEHuddinge AIS 2:07.61    3
Tadesse Johansson03SWEAIK Friidrott 2:10.90    4
Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist 2:12.08    5
Simon Wikell03SWEMölndals AIK 2:12.33    6
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 2:14.54    9
Benjamin Bjørnstad03NORSturla 2:14.78    10
Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 2:15.06    11
10 William Elsner03DENKöbenhavns IF 2:16.48    14
11 Albin Wallenius03SWEVästerås FK 2:20.74    25

Finalheat 21 jul 
Stinus Dolmer Nielsen03DENBagsvaerd AC 2:12.90    7
Albert Henriksson03SWEHässelby SK 2:13.65    8
Gustav Moe03NORBækkelaget SK 2:15.67    12
Oliver Kirial Olsen03DENSkive AM 2:16.62    15
Martin Møllgaard03DENFrederiksbergs IF 2:17.63    17
Carl A. Allerød03DENAalborg Atletik 2:18.44    18
Andreas Grimerud03NORMoelven IL 2:19.36    21
Emil Tärnvik03SWEHammarby IF 2:19.37    22
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 2:21.73    26
10 Torbjørn Andersen03NORNesbyen 2:24.41    32
Sondre Rökenes03NORBækkelaget SKej start    -

Finalheat 31 jul 
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 2:17.58    16
Carl Erixon03SWEMölndals AIK 2:19.35    20
Eemeli Peura03SWEUpsala IF 2:19.59    23
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 2:20.37    24
Simon Öberg03SWEVästerås FK 2:22.01    27
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna 2:22.53    28
Alexander Hedar03SWEIFK Göteborg 2:23.45    29
Marcus Rølling03DENSparta Atletik 2:23.56    30
Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 2:23.92    31
10 Vilhelm Werner03SWEHässelby SK 2:29.99    35

Finalheat 41 jul 
Thomas Strønstad-Løseth03NORT&IF Viking 2:15.98    13
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS 2:18.77    19
Love Söderpalm03SWEÖrgryte IS 2:24.78    33
Mattias Carman03SWEÖrgryte IS 2:24.94    34
Love Ramhult03SWEIK Ymer 2:31.43    36
Alfred Ramhult03SWEIK Ymer 2:34.41    37
Simon Askefors Markström03SWESkellefteå AIK 2:39.91    38
Alexander Ebbestad03SWEUpsala IF 2:43.80    39
Filip Åström03SWEKFUM Örebro 3:12.37    40
Bergur Ingi Óskarsson03ISLUFAej start    -


P14 Häck 80m84 cm
Försök heat 10,22 jul Qualisys Photofinish 
Mattias Andersson03SWEÖresund FK11.87q   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK11.90q   
Elias Lind03SWEHässelby SK12.35q   
Oskari Peura03SWEUpsala IF12.47    
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS12.67    
Mattias Carman03SWEÖrgryte IS13.65    
Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping14.15    
Petter Ohlsson Bjerke03SWEIF Göta Karlstad17.09    

Försök heat 2-0,82 jul Qualisys Photofinish 
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK11.81q   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL12.25q   
Nils Ekström03SWETrollhättan FIK12.47    
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS12.91    
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik13.04    
Marcus Westh03SWELidköpings IS13.42    
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad14.45    
Jakob Friberg03SWEIF Göta Karlstad14.72    

Försök heat 3-0,92 jul Qualisys Photofinish 
Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL11.73q   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik11.89q   
David Thid03SWETyresö FK12.23q   
Elliot Duvert03SWETurebergs FK12.35q   
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF12.86    
Teodor Borgius03SWEHammarby IF13.28    
Axel Nätstrand03SWEÖrgryte IS16.13    
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFAej start    

Final0,82 jul Qualisys Photofinish 
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK11.41   
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik11.62   
Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL11.63   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL11.88   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK12.01   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK12.25   
Elias Lind03SWEHässelby SK12.61   
David Thid03SWETyresö FK14.84   
Elliot Duvert03SWETurebergs FKej start   


P14 Höjd
2 jul 
Fabian Steene03SWEIF Kville183   
Murray Fotheringham03SCOGiffock North ACC183   
Elliot Duvert03SWETurebergs FK176   
Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL170   
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF170   
Agustin Hillmersson03SWEIK Orient167   
Viktor Wall03SWETyresö FK167   
Jacob Thelander03SWELjungby FIK164   
Albin Eriksson03SWETyresö FK160   
10 Oliver Forsström03SWEHälle IF160   
11 Niklas Wall03SWETyresö FK155   
11 Magnus Reigstad03NOROsterøy IL155   
13 Dagur Eysteinsson 03ISLAfturelding155   
14 David Thid03SWETyresö FK155   
15 Martin Sundberg03SWEHammarby IF150   
15 Nils Ekström03SWETrollhättan FIK150   
15 Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF150   
18 Vigfús Nói Birgisson03ISLFH150   
19 Philip Bayer03SWEMölndals AIK150   
19 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 04150   
19 Elias Lind03SWEHässelby SK150   
19 Tobias Allers-Hansen03NORIL Gneist150   
19 Simen Gimnes03NORAsker SK150   
19 Magnus Adils Stefansson03ISLAfturelding150   
25 Petter Berg03NORBækkelaget SK144   
25 Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF144   
27 Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS144   
28 Julius Geiryd03SWEHuddinge AIS137   


P14 Stav
1 jul 
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS332   
Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF321   
Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik308   
Elliot Duvert03SWETurebergs FK295   
Emil Boesen03DENBallerup AK295   
Teodor Borgius03SWEHammarby IF295   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad295   
Odin Kjendalen03NORUraedd FI282   
Joel Bergquist03SWEStocksäters IF267   
10 Victor Lans03SWEBollnäs FIK250   
10 Elias Lind03SWEHässelby SK250   
12 David Thid03SWETyresö FK250   
13 Albin Eriksson03SWETyresö FK233   
14 Linus Pihl03SWELerum Friidrott233   
15 Felix Nyberg03SWEBromma IF233   
16 Vincent Arousell03SWEHässelby SK214   
Teemu Palonen03FINTampereen PyrintöX   


P14 Längd
Kvaltävling30 jun 
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik5,77Q-1,1   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK5,65Q-0,4   
Fabian Steene03SWEIF Kville5,63Q0,3   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK5,57Q-1,8   
Elias Lind03SWEHässelby SK5,50Q0,0       5,28
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF5,48Q-1,1   
Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad5,46Q-1,5   
Niklas Wall03SWETyresö FK5,45Q-0,7   
Teodor Borgius03SWEHammarby IF5,43Q1,4       5,20
10 Viktor Wall03SWETyresö FK5,43Q-2,5   
11 Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK5,41Q-3,8   
12 Mats William Marrot03NORBækkelaget SK5,38q-1,1   
13 Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL5,37q-4,9   
14 Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletik5,36q-0,7   
15 Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF5,27q0,2   
16 Magnus Reigstad03NOROsterøy IL5,25q-0,7       5,24
17 Julian Skimmeland Aasheim03NORStord IL5,250,0       5,17
18 Torbjørn Andersen03NORNesbyen5,242,8       5,10 -1,1
19 Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna5,15-0,3       5,12
20 Liam Wiklander03SWETjalve IF Norrköping5,15-2,6       4,93
21 Teodor Lundvall03SWEBollnäs FIK5,15-1,9       4,81
22 Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik5,141,0       0,00
23 Jimmy Duankhonburi03SWEUllevi FK5,13-1,9   
24 Miso Buha03FÄRFäröarna5,07-0,7   
25 Ole Kassa Helgedagsrud03NORHerkules FK5,011,7   
26 Emil Boesen03DENBallerup AK4,992,3       4,75 0,8
27 Vincent Arousell03SWEHässelby SK4,94-1,8   
28 Samuel Ekelund03SWEEslövs AI4,93-0,4       4,92
29 Ludvig Molinder03SWEKFUM Örebro4,93-0,3       4,75
30 Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding4,85-1,1   
31 Nils Ekström03SWETrollhättan FIK4,84-2,3   
32 Felix Nyberg03SWEBromma IF4,80-1,7       4,54
33 Joakim Hellbratt03SWEHuddinge AIS4,800,0       4,48
34 Linus Pihl03SWELerum Friidrott4,75-0,3   
35 Birnir Vagn Finnsson03ISLUFA4,730,7   
36 Samuel Vinberg03SWEUpsala IF4,700,0   
37 Vigfús Nói Birgisson03ISLFH4,691,8   
38 Sture Källström03SWEUpsala IF4,68-0,6       4,67
39 Sten Hagström03SWEÖrgryte IS4,68-1,0       4,62
40 Malte Fuchs Edberg03SWEBromma IF4,67-1,5   
41 Simen Gimnes03NORAsker SK4,66-1,1   
42 Oliver Glans03SWEUllevi FK4,61-2,1   
43 Magnus Adils Stefansson03ISLAfturelding4,59-0,7   
44 Albin Silen03SWEStrands IF4,58-2,0   
45 Hugo Holmlund03SWETyresö FK4,49-2,6   
46 Birk Van De Boel03SWEMalmö AI4,47-1,0   
47 Oliver Fabricius Thomsen03DENFrederiksbergs IF4,463,5       4,33 1,2
48 Frits Moström03SWEIF Göta Karlstad4,400,7   
49 Nils Ekroth03SWEUpsala IF4,300,0   
50 Örn Helgi Magnússon03ISLFH4,23-2,7   
51 Simon Askefors Markström03SWESkellefteå AIK4,142,5   
52 Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö4,03-1,5   
Sebastian Eriksson03SWEAlunda SKX   
David Ulstein03SWEMölndals AIKX   
Petter Berg03NORBækkelaget SKX   
David Thid03SWETyresö FKX   
Mattias Carman03SWEÖrgryte ISX   

Final30 jun 
Viktor Wall03SWETyresö FK6,280,7   
Arvid Wändesjö03SWETyresö FK6,152,9       6,00 0,3
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik6,13-0,5   
Lukas Medina Sørensen03DENKöbenhavns IF6,090,9   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL5,93-0,5   
Mattias Andersson03SWEÖresund FK5,861,4   
Elias Lind03SWEHässelby SK5,730,5   
Niklas Wall03SWETyresö FK5,691,5   
Fabian Steene03SWEIF Kville5,680,4   
10 Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK5,660,2   
11 Teodor Borgius03SWEHammarby IF5,532,0   
12 Magnus Reigstad03NOROsterøy IL5,430,1   
13 Magnus Askov-Hansen03DENFrederiksbergs IF5,380,3   
14 Oliver Ellström03SWEIF Göta Karlstad5,341,4   
15 Mats William Marrot03NORBækkelaget SK5,27-0,5   
Dhruv Mehrotra03DENSparta AtletikX   


P14 Kula4.0 kg
2 jul 
Jesper Ahlin03SWETurebergs FK17,24   
Mads Rubek Vitoft03DENSparta Atletik13,64   
Max Andersson03SWEEslövs AI13,12   
Fabian Steene03SWEIF Kville12,35   
Gudmundur Audunn Teitsson03ISLAfturelding11,80   
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL11,26   
Elias Lind03SWEHässelby SK10,86   
Leo Bystedt03SWEVästerås FK10,58   
Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan10,54   
10 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0410,52   
11 Vigfús Nói Birgisson03ISLFH10,51   
12 Teodor Lundvall03SWEBollnäs FIK10,42   
13 Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL10,40   
14 Martin Sundberg03SWEHammarby IF10,29   
15 Lukas Ellström03SWEIF Göta Karlstad10,08   
16 Axel Olsson03SWEEds SK9,82   
17 Albin Silen03SWEStrands IF9,73   
18 William Elsner03DENKöbenhavns IF9,45   
19 Malte Edwardsson03SWEBollnäs FIK9,28   
20 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK9,24   
21 Noah Idofsson03SWELjungby FIK9,04   
22 Petter Berg03NORBækkelaget SK8,96   
23 Bergur Ingi Óskarsson03ISLUFA8,89   
24 Magnus Adils Stefansson03ISLAfturelding8,82   
25 Henrik Kiviniemi03FINTampereen Pyrintö8,54   
26 Agustin Hillmersson03SWEIK Orient8,36   
27 Cameron Mckerrow03SCOGiffock North ACC7,68   
28 Markus Moberg03SWEHammarby IF7,42   
29 Teemu Palonen03FINTampereen Pyrintö7,39   
30 Gustav Wiberg03SWERåby-Rekarne FIF5,74   


P14 Spjut600 g
1 jul 
Max Andersson03SWEEslövs AI49,68   
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK47,07   
Elliot Duvert03SWETurebergs FK42,21   
Teodor Borgius03SWEHammarby IF40,57   
Fabian Steene03SWEIF Kville40,27   
Bergur Ingi Óskarsson03ISLUFA38,45   
Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik37,41   
Teodor Lundvall03SWEBollnäs FIK37,30   
Martin Sundberg03SWEHammarby IF35,69   
10 Fredrik Frunck03SWETurebergs FK34,89   
11 Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0434,36   
12 Jacob Thelander03SWELjungby FIK34,04   
13 Noah Idofsson03SWELjungby FIK33,36   
14 Vigfús Nói Birgisson03ISLFH33,34   
15 Maximilian Lennartsson03SWEFIF Gnistan32,86   
16 Agustin Hillmersson03SWEIK Orient32,34   
17 Albin Silen03SWEStrands IF32,06   
18 Marcus Westh03SWELidköpings IS32,03   
19 Jørgen Brenna Loennechen03NORTyrving IL31,58   
20 Petter Berg03NORBækkelaget SK31,39   
21 Elias Lind03SWEHässelby SK26,66   
22 Oskari Peura03SWEUpsala IF25,76   
Leo Bystedt03SWEVästerås FKX   


P13 60m
Försök heat 12,01 jul Qualisys Photofinish 
Gudmund Andre Garvik04NORFagernes IL 7.90q   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 8.11q   
William Asker04SWEIF Kville 8.21q   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 8.24q   
Jelmer Scholten04DENDybvad IK 8.43    
Christian Dam Pedersen04DENHerning GF 8.82    
Rickard Beltran04SWEUllevi FK 8.96    
Elias Boman04SWEHässelby SK 9.24    

Försök heat 21,21 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 7.55q   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 7.95q   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK 8.31q   
Jacob Asker04SWEIF Kville 8.66    
Mike Fløe Hansen04DENHerning GF 8.98    
Hjalmar Liljenberg04SWEMölndals AIK 9.07    
Elias Lindberg04SWEKlippans FK 9.42    

Försök heat 31,01 jul Qualisys Photofinish 
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 8.03q   
Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF 8.35q   
Tobias Bjerre04DENKöbenhavns IF 8.42    
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 8.97    
Nils Hotopp Daun04SWEMalmö AI 9.32    
Mikkel Stubkjaer04DENHerning GF 9.38    
Dennis Varonen04SWEHuddinge AIS 9.74    
Aron Ísak Hjalmarsson04ISLUFA 9.93    

Försök heat 41,71 jul Qualisys Photofinish 
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett 7.80q   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas 8.19q   
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 8.34q   
Felix Steene04SWEIF Kville 8.39    
Lukas Öiseth04NORAsker SK 8.91    
August Edvard Johansen04DENFrederiksbergs IF 9.06    
Elvis Olsén04SWEHässelby SK 9.49    

Försök heat 50,61 jul Qualisys Photofinish 
Calle Frank04SWEIF Kville 7.74q   
Martin Aarbogh Brustad04NORNordre Eidsvoll IL 8.02q   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK 8.19q   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad 8.27q   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik 8.60    
Onni Lehto04FINTampereen Pyrintö 9.26    
Niklas Liland04NORFana IL 9.60    
Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK 9.64    

Försök heat 60,71 jul Qualisys Photofinish 
Benjamin Leth Rosenkilde04DENHolte Atletik 7.85q   
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik 7.98q   
Luka Bergheim04NORNorna Salhus 8.95    
Otto Ahonen04FINTampereen Pyrintö 9.22    
Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIK 9.32    
Tobias Zorning04DENBallerup AK 9.99    
Brage Bell Lysaker04NORFana IL10.00    
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SKej start    

Finalheat 11,01 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 7.51   
Calle Frank04SWEIF Kville 7.65   
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett 7.75   
Benjamin Leth Rosenkilde04DENHolte Atletik 7.85   
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL 7.89   
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik 7.93   
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik 7.96   
Gudmund Andre Garvik04NORFagernes IL 8.00   
Martin Aarbogh Brustad04NORNordre Eidsvoll IL 8.00   

Finalheat 22,01 jul Qualisys Photofinish 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 7.96   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK 8.00   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas 8.14   
William Asker04SWEIF Kville 8.17   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 8.19   
Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF 8.26   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad 8.26   
Johannes Lundqvist04SWEUllevi FK 8.32   
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 8.36   


P13 200m
Finalheat 11,92 jul Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI24.14    1
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett24.81    2
Jacob Luc04SCOGiffock North ACC25.47    3
Sondre Audahl Vik04NORTyrving IL25.76    4
Casper Gustavsson04SWEIK Ymer26.11    5
Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik26.20    7
Gudmund Andre Garvik04NORFagernes IL26.47    8
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas26.48    9
Martin Aarbogh Brustad04NORNordre Eidsvoll IL26.96    12

Finalheat 21,72 jul Qualisys Photofinish 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad26.17    6
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI26.74    10
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad26.94    11
Jelmer Scholten04DENDybvad IK27.21    13
Philip Frick04SWEAle FK27.28    15
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK27.39    16
Oliver Sonnerup04SWEBrattås CK27.63    17
Hampus Åstrand04NORTyrving IL28.01    18
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FKej start    -

Finalheat 30,52 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Rydén04SWEIF Kville27.25    14
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK28.11    19
Luka Bergheim04NORNorna Salhus28.27    20
Isak Einarsson04SWEBrattås CK28.68    21
Lukas Öiseth04NORAsker SK29.13    24
Christian Dam Pedersen04DENHerning GF29.47    27
Elias Boman04SWEHässelby SK29.48    28
Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS29.59    30
Joseph Lindvall04SWEMalmö AIej start    -

Finalheat 4-1,22 jul Qualisys Photofinish 
Mike Fløe Hansen04DENHerning GF29.25    25
Otto Ahonen04FINTampereen Pyrintö29.38    26
Mikkel Stubkjaer04DENHerning GF29.54    29
Lukas Grönwall04SWEÖresund FK30.21    31
Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIK30.55    33
Petter Brennhovd04NORSK Vidar30.72    35
August Edvard Johansen04DENFrederiksbergs IF30.77    36
Elias Lindberg04SWEKlippans FK32.11    38

Finalheat 50,22 jul Qualisys Photofinish 
Viggo Andersson04SWEUllevi FK28.71    22
Liam Andersson Hjälte04SWEIFK Helsingborg28.98    23
Hjalmar Liljenberg04SWEMölndals AIK30.25    32
Elvis Olsén04SWEHässelby SK30.68    34
Nils Hotopp Daun04SWEMalmö AI31.60    37
Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK32.94    39
Aron Ísak Hjalmarsson04ISLUFA33.72    40
Rickard Beltran04SWEUllevi FKej start    -


P13 600m
Finalheat 130 jun 
Jacob Luc04SCOGiffock North ACC 1:33.45    1
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK 1:35.96    3
Modou Lamin Bah04SWEMalmö AI 1:36.39    4
Harris Paterson04SCOGiffock North ACC 1:36.84    5
Albin Öberg04SWEBjörnstorps IF 1:37.24    6
Andreas Rydén04SWEIF Kville 1:37.81    7
Jelmer Scholten04DENDybvad IK 1:39.34    8
Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 1:39.95    9
Philip Frick04SWEAle FK 1:40.11    10
10 Linus Jansson04SWESLK Oxelösund 1:40.21    11
Petter Brennhovd04NORSK Vidarej start    -

Finalheat 230 jun 
Erik Skoglund04SWEDanderyds SK 1:43.20    12
Vilmer Andersson04SWETrollhättan FIK 1:45.60    13
Hampus Åstrand04NORTyrving IL 1:47.22    14
Izak Warma04SWETjalve IF Norrköping 1:47.79    15
Joseph Mckay04SCOGiffock North ACC 1:47.93    16
Elias Boman04SWEHässelby SK 1:49.49    17
Simon Holmgren04SWEKalmar SK 1:50.48    18
Carl Emil Hjorth04DENFrederiksbergs IF 1:53.59    20
Niklas Liland04NORFana IL 2:02.12    27
Mike Fløe Hansen04DENHerning GFej start    -

Finalheat 330 jun 
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett 1:35.05    2
Otto Ahonen04FINTampereen Pyrintö 1:50.86    19
Lucas Frew04SWELerum Friidrott 1:55.54    21
Daniel Moberg04SWEIF Göta Karlstad 1:57.25    22
Noel Edvinsson04SWEIF Göta Karlstad 1:57.41    23
Onni Lehto04FINTampereen Pyrintö 1:59.53    24
Dennis Varonen04SWEHuddinge AIS 1:59.82    25
Elvis Olsén04SWEHässelby SK 2:00.54    26
Hjalmar Liljenberg04SWEMölndals AIK 2:06.21    28
10 Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK 2:16.90    29
Mikkel Stubkjaer04DENHerning GFej start    -


P13 1500m
Finalheat 11 jul 
Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL 4:37.04    1
Albin Öberg04SWEBjörnstorps IF 4:42.89    2
Harris Paterson04SCOGiffock North ACC 4:44.53    3
Linus Jansson04SWESLK Oxelösund 4:47.71    4
Axel Vang Christensen04DENFIF Hilleröd 4:48.61    5
Hjalte Dalskov05DENFremad Holbaek 4:50.59    6
Jelmer Scholten04DENDybvad IK 4:53.72    7
Birk Pettersvold04NORHerkules FK 4:53.98    8
Petter Brennhovd04NORSK Vidar 4:55.49    9
10 Philip Frick04SWEAle FK 4:59.43    10
11 Jónas Isaksen05FÄRFäröarna 4:59.71    11
12 Odin Fjøsne-Hexeberg05NORNittedal IL 5:01.60    12
13 Gustav Herold05DENSparta Atletik 5:04.24    13
14 Olle Ackebjer05SWEIFK Göteborg 5:06.34    14
15 Viktor Skoglund04SWEDanderyds SK 5:06.88    16
16 Izak Warma04SWETjalve IF Norrköping 5:10.70    18

Finalheat 21 jul 
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 5:06.57    15
Joseph Mckay04SCOGiffock North ACC 5:08.81    17
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 5:10.70    19
Martin Jarlbäck04SWEMölndals AIK 5:15.39    20
Mike Fløe Hansen04DENHerning GF 5:19.08    21
Carl Emil Hjorth04DENFrederiksbergs IF 5:21.07    22
Mikkel Stubkjaer04DENHerning GF 5:22.74    23
Sindre Strønstad-Løseth05NORT&IF Viking 5:30.08    24
Noel Edvinsson04SWEIF Göta Karlstad 5:35.01    25
10 Otto Ahonen04FINTampereen Pyrintö 5:35.87    26
11 Daniel Moberg04SWEIF Göta Karlstad 5:45.88    27
12 Isak Einarsson04SWEBrattås CK 5:49.88    28
13 Kasper Schimmell Smith05DENSparta Atletik 5:53.94    29
14 Filip Schälin04SWEKongahälla AIK 6:06.14    30
Nils Hotopp Daun04SWEMalmö AIej start    -


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-1,930 jun Qualisys Photofinish 
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 9.58q   
William Asker04SWEIF Kville 9.63q   
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett 9.66q   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI 9.97q   
Philip Karlsson04SWEUllevi FK10.62    
Viggo Henriksson04SWEMölndals AIK11.08    
John Lundqvist04SWEUllevi FKej start    

Försök heat 21,930 jun Qualisys Photofinish 
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 9.71q   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas 9.83q   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK 9.90q   
Felix Steene04SWEIF Kville10.39    
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott10.45    
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI10.61    
Viggo Andersson04SWEUllevi FK11.48    

Försök heat 30,630 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.20q   
Ludvig Winberg04SWEMölndals AIK 9.80q   
Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad10.04    
Linus Jonsson04SWEHässelby SK10.18    
Oliver Sonnerup04SWEBrattås CK10.20    
Jacob Asker04SWEIF Kville10.33    
Elvis Olsén04SWEHässelby SKbröt    

Final1,830 jun Qualisys Photofinish 
Edvin Assarsson04SWEEslövs AI 9.05   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad 9.50   
William Asker04SWEIF Kville 9.53   
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett 9.68   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI 9.68   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK 9.75   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas 9.80   
Ludvig Winberg04SWEMölndals AIK 9.92   
Gustav Nylander04SWEMalmö AI10.15   


P13 Höjd
30 jun 
Melwin Lycke-Holm04SWEKils AIK187   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK176   
Tobias Bjerre04DENKöbenhavns IF173   
William Asker04SWEIF Kville161   
Calle Frank04SWEIF Kville158   
Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK158   
Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI158   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott154   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK154   
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK154   
Ludvig Winberg04SWEMölndals AIK154   
12 Luka Bergheim04NORNorna Salhus154   
13 Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik154   
14 Lukas Setthammar04SWEVästerås FK150   
15 Jacob Asker04SWEIF Kville146   
15 William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas146   
17 Gustav Nylander04SWEMalmö AI146   
18 Philip Frick04SWEAle FK146   
19 Teodor Heldal04NORFana IL146   
20 Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS137   
21 Dennis Varonen04SWEHuddinge AIS137   
22 Viggo Henriksson04SWEMölndals AIK131   
22 Philip Karlsson04SWEUllevi FK131   
24 Vikke Savola04FINTampereen Pyrintö131   
25 Isak Lundström04SWEMölndals AIK131   
26 Adrihan Alsér Pryce04SWEMölndals AIK131   
27 Lucas Frew04SWELerum Friidrott124   
28 Mathias V. Knarvik04NORFana IL124   
28 Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIK124   
Christian Dam Pedersen04DENHerning GFX   


P13 Stav
1 jul 
Linus Jönsson05SWETjalve IF Norrköping322   
Mathias V. Knarvik04NORFana IL255   
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI242   
Felix Steene04SWEIF Kville227   
Lucas Gjesdal05NORKoll IL210   
Onni Lehto04FINTampereen PyrintöX   
Erik Zetterlund04SWEKFUM ÖrebroX   
Dennis Varonen04SWEHuddinge AISX   



P13 Längdzon
2 jul 
Vilhelm Krüger04DENSparta Atletik5,70-2,1       5,53
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett5,700,0       5,33
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad5,591,1   
Tobias Bjerre04DENKöbenhavns IF5,57-1,6   
Benjamin Leth Rosenkilde04DENHolte Atletik5,550,7   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas5,54-1,2   
Calle Frank04SWEIF Kville5,340,0   
Carl Johan Zachariae04DENSparta Atletik5,240,0   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK5,21-1,0   
10 Alexander Ludwigs04SWEDanderyds SK5,060,0   
11 Linus Jonsson04SWEHässelby SK5,00-0,1   
12 Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF4,97-0,3   
13 William Asker04SWEIF Kville4,960,0   
14 Love Lindström04SWEIF Göta Karlstad4,840,3       4,71
15 Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott4,840,0       0,00
16 Felix Steene04SWEIF Kville4,810,7   
17 Martin Aarbogh Brustad04NORNordre Eidsvoll IL4,800,0   
18 Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS4,71-1,6   
19 Lukas Setthammar04SWEVästerås FK4,65-0,1   
20 Philip Karlsson04SWEUllevi FK4,56-0,4   
21 Joseph Lindvall04SWEMalmö AI4,551,3   
22 Frederik Thorup Sørensen04DENSparta Atletik4,520,2   
23 Casper Bergstrand04SWEStenungsunds FI4,47-0,4   
24 Christian Dam Pedersen04DENHerning GF4,460,0   
25 Viggo Henriksson04SWEMölndals AIK4,370,5   
26 Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIK4,360,0   
27 Hampus Åstrand04NORTyrving IL4,30-0,3       4,29
28 Jacob Asker04SWEIF Kville4,30-0,2       0,00
29 Elias Boman04SWEHässelby SK4,190,0   
30 Vikke Savola04FINTampereen Pyrintö4,16-0,1   
31 Isak Lundström04SWEMölndals AIK4,150,4   
32 Liam Andersson Hjälte04SWEIFK Helsingborg4,110,9   
33 Rickard Beltran04SWEUllevi FK4,010,0   
34 Onni Lehto04FINTampereen Pyrintö4,00-0,9   
35 Hjalmar Liljenberg04SWEMölndals AIK3,990,3       3,85
36 Mikkel Stubkjaer04DENHerning GF3,99-1,4       0,00
36 Nils Hotopp Daun04SWEMalmö AI3,99-1,1       0,00
38 Tobias Zorning04DENBallerup AK3,90-0,0   
39 Elias Lindberg04SWEKlippans FK3,760,0   
40 Elvis Olsén04SWEHässelby SK3,69-1,0   
41 Eli Dahl Oud04SWEHässelby SK3,60-0,7   
42 Aron Ísak Hjalmarsson04ISLUFA3,27-0,7   
Luka Bergheim04NORNorna SalhusX   


P13 Trestegzon
1 jul 
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett12,17-0,2   
Isac Svensson04SWEIFK Halmstad11,31-0,9   
William Asker04SWEIF Kville11,08-0,6   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK10,95-1,0   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK10,78-1,7   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK10,75-0,9   
Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott10,640,0   
Felix Steene04SWEIF Kville10,36-1,3   
Philip Karlsson04SWEUllevi FK10,06-1,1   
10 Albin Hagstedt04SWEÖrgryte IS9,98-0,8   
11 Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF9,81-1,2   
12 John Lundqvist04SWEUllevi FK9,71-0,1   
13 Elias Boman04SWEHässelby SK9,59-0,9   
14 Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK9,51-0,5   
15 Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL9,41-1,7   
16 Vikke Savola04FINTampereen Pyrintö9,28-1,2   
17 Hampus Åstrand04NORTyrving IL8,88-1,2   
Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIKX   
Elliot Gustavsson04SWEÖrgryte ISX   


P13 Kula3.0 kg
2 jul 
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK13,52   
William Aleksander Kollberg04NORIF Hellas11,97   
Tobias Bjerre04DENKöbenhavns IF11,23   
Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett11,07   
Ludvig Jaasund04SWEVästerås FK10,68   
Oliver Sonnerup04SWEBrattås CK10,60   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK10,53   
Eirik Halfdansen-Aspen04NORNesodden IF10,28   
Jacob Asker04SWEIF Kville9,96   
10 Leo Carlsson04SWEAle FK9,95   
11 Felix Steene04SWEIF Kville9,90   
12 Lukas Lindbladh04SWEÅhus FIK9,69   
13 William Kindbom04SWEÖrgryte IS9,65       9,44
14 Sondre Jahren04NORAsker SK9,65       0,00
15 Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott9,39   
16 Albin Coster04SWEÖrgryte IS8,91   
17 Lukas Setthammar04SWEVästerås FK8,86   
18 Jonathan Bruksås04SWEIK Sisu8,32   
19 Lukas Grönwall04SWEÖresund FK8,26   
20 Edvin Gustafsson04SWEUpsala IF8,23   
21 August Edvard Johansen04DENFrederiksbergs IF8,17   
22 Vikke Savola04FINTampereen Pyrintö8,14   
23 Elias Boman04SWEHässelby SK8,12   
24 Mille Edwardsson04SWEBollnäs FIK7,96   
25 Elliot Gustavsson04SWEÖrgryte IS7,84   
26 Niklas Liland04NORFana IL7,56   
27 David Axelsson04SWEUpsala IF7,16   
28 Hampus Åstrand04NORTyrving IL7,10   
29 Tobias Zorning04DENBallerup AK7,07   
30 Brage Bell Lysaker04NORFana IL6,77   
31 Esben Diekhøner04DENAalborg Atletik6,31   


P13 Spjut400 g
30 jun 
Tobias Bjerre04DENKöbenhavns IF43,63   
Jelmer Scholten04DENDybvad IK39,51   
Linus Jonsson04SWEHässelby SK39,41   
Craig Watts04SCOInverness Harriers36,58       35,62
Oscar Niklasson04SWEHanvikens SK36,58       35,53
Joseph Lindvall04SWEMalmö AI36,54   
Johan Kenneryd04SWELjungby FIK35,54   
Eirik Halfdansen-Aspen04NORNesodden IF34,91   
Leo Carlsson04SWEAle FK34,57   
10 Tommi Pasanen04NORHalden IL34,16   
11 Aron Swartz04SWEÖstersunds GIF Friidrott33,38   
12 Aiden Floyd Vincent04NORRomerike Friidrett33,31   
13 August Edvard Johansen04DENFrederiksbergs IF29,18   
14 Simon Holmgren04SWEKalmar SK29,15   
15 Esben Diekhøner04DENAalborg Atletik26,78   
16 Christian Dam Pedersen04DENHerning GF23,95   
17 Philip Karlsson04SWEUllevi FK23,93   
18 Hampus Åstrand04NORTyrving IL18,47   


P12 60m
Försök heat 1-0,11 jul Qualisys Photofinish 
Vitus Rosenkrands05DENSparta Atletik 8.57q   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL 8.85q   
Max Titus05SWEFrövi IK 9.02q   
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF 9.14    
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 9.17    
Vidar Lind05SWEHässelby SK 9.19    
Eelis Harjunmaa05FINTampereen Pyrintö 9.40    
Filip Lindstrup05SWEIFK Helsingborg10.00    
Lucas Gjesdal05NORKoll ILej start    

Försök heat 20,71 jul Qualisys Photofinish 
Daniel Sivertsen05NORLaksevåg TI 8.59q   
Eiri Jógvansson Glerfoss05FÄRFäröarna 8.68q   
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK 8.73q   
Robin Jenssen-Sæther05NORBUL 8.85q   
Christian Varonen05SWEHuddinge AIS 9.25    
Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL 9.33    
Ville Väyrynen05FINTampereen Pyrintö 9.98    
Mikael Lahdensuo05FINTampereen Pyrintö10.03    

Försök heat 31,91 jul Qualisys Photofinish 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK 8.08q   
Victor Törnström05SWEDanderyds SK 8.56q   
Felix Wilhelmsson05SWEKFUM Örebro 8.73q   
Kristian Drablös05NORTyrving IL 8.93q   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK 9.19    
Melvin Modess05SWEMalmö AI 9.26    
Hugo Vennberg05SWEHässelby SK 9.52    
Anton Fyhr05SWEÖrgryte IS 9.55    
Ulrich Friele Faye05NORFana IL 9.86    

Försök heat 40,71 jul Qualisys Photofinish 
Isak Hughes05SWEIFK Växjö 8.24q   
Hakeem Ali05DENSparta Atletik 8.70q   
Albin Edgert05SWETäby IS 8.95q   
Asger Pape Liboriussen05DENSparta Atletik 9.09q   
Jeroen Persson05SWEIFK Lund 9.10    
Erik Follin05SWEMölndals AIK 9.44    
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin 9.78    
Takala Tarmo05FINTampereen Pyrintö 9.79    
Hugo Tilldal05SWESävedalens AIKej start    

Försök heat 52,41 jul Qualisys Photofinish 
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF 8.80q   
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg 8.88q   
Melker Svanberg05SWEIF Kville 8.91q   
Erik Fogdeson05SWETjalve IF Norrköping 9.11    
Olle Skymne05SWEHässelby SK 9.19    
Hampus Wiborg05SWEKFUM Örebro 9.27    
Sindre Strønstad-Løseth05NORT&IF Viking 9.43    
Wilmer Assarsson05SWEEslövs AI 9.90    
Petu Kiviniemi05FINTampereen Pyrintö10.23    

Finalheat 12,21 jul Qualisys Photofinish 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK 8.04   
Isak Hughes05SWEIFK Växjö 8.04   
Vitus Rosenkrands05DENSparta Atletik 8.27   
Victor Törnström05SWEDanderyds SK 8.48   
Hakeem Ali05DENSparta Atletik 8.55   
Eiri Jógvansson Glerfoss05FÄRFäröarna 8.66   
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK 8.75   
Felix Wilhelmsson05SWEKFUM Örebro 8.80   
Daniel Sivertsen05NORLaksevåg TIej start   

Finalheat 2-0,11 jul Qualisys Photofinish 
Robin Jenssen-Sæther05NORBUL 8.82   
Max Titus05SWEFrövi IK 8.83   
Melker Svanberg05SWEIF Kville 8.85   
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF 8.90   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL 8.91   
Albin Edgert05SWETäby IS 8.92   
Kristian Drablös05NORTyrving IL 8.93   
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg 8.96   
Asger Pape Liboriussen05DENSparta Atletik 9.28   


P12 200m
Finalheat 11,12 jul Qualisys Photofinish 
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK26.66    1
Vitus Rosenkrands05DENSparta Atletik26.98    2
Isak Hughes05SWEIFK Växjö27.02    3
Victor Törnström05SWEDanderyds SK27.89    5
Jónas Isaksen05FÄRFäröarna28.23    6
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK28.32    7
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL28.54    8
Gustav Rasmusson05SWEMölndals AIK28.68    11
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL28.87    12
Hakeem Ali05DENSparta Atletikej start    -

Finalheat 20,62 jul Qualisys Photofinish 
Eiri Jógvansson Glerfoss05FÄRFäröarna27.73    4
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK29.06    13
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF29.10    14
Max Titus05SWEFrövi IK29.13    16
Kristian Drablös05NORTyrving IL29.15    17
Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL29.22    18
Daniel Sivertsen05NORLaksevåg TI29.26    19
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg29.35    20

Finalheat 30,62 jul Qualisys Photofinish 
Konsta Tynkkynen05FINTampereen Pyrintö28.61    9
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF28.65    10
Jeroen Persson05SWEIFK Lund29.10    15
Elias Ramhult05SWEIK Ymer29.88    22
Hampus Wiborg05SWEKFUM Örebro30.45    24
Noel Krantz Törnblom05SWESävedalens AIK30.69    25
Ludvig Sjöberg05SWEÅsbro GoIF30.77    26
Albin Gyhlenius05SWEKFUM Örebro31.19    28

Finalheat 40,82 jul Qualisys Photofinish 
Vidar Lind05SWEHässelby SK29.50    21
Erik Follin05SWEMölndals AIK30.27    23
Melvin Modess05SWEMalmö AI30.97    27
Olle Skymne05SWEHässelby SK31.31    29
Lucas Gjesdal05NORKoll IL31.92    30
Ville Väyrynen05FINTampereen Pyrintö33.73    31
Linus Alinder05SWEMölndals AIK34.37    32
Takala Tarmo05FINTampereen Pyrintö35.44    33


P12 600m
Finalheat 130 jun 
Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL 1:37.54    1
Hjalte Dalskov05DENFremad Holbaek 1:39.96    2
Vitus Rosenkrands05DENSparta Atletik 1:41.20    3
Jónas Isaksen05FÄRFäröarna 1:42.35    4
Victor Törnström05SWEDanderyds SK 1:42.95    5
Robin Jenssen-Sæther05NORBUL 1:43.47    6
Sindre Strønstad-Løseth05NORT&IF Viking 1:47.53    11
Olle Ackebjer05SWEIFK Göteborg 1:47.86    13
Gustav Herold05DENSparta Atletik 1:53.22    19

Finalheat 230 jun 
Nikolai Solum05NORSK Vidar 1:44.86    7
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF 1:45.28    8
Adam Sörqvist05SWESävedalens AIK 1:46.29    9
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK 1:47.83    12
Elias Ramhult05SWEIK Ymer 1:48.68    15
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF 1:48.80    16
Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK 1:49.82    17
Melker Svanberg05SWEIF Kville 1:52.66    18
Ludvig Sjöberg05SWEÅsbro GoIF 1:55.54    21
10 Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL 2:02.49    27

Finalheat 330 jun 
Odin Fjøsne-Hexeberg05NORNittedal IL 1:47.32    10
Konsta Tynkkynen05FINTampereen Pyrintö 1:48.31    14
Fabian Alinder05SWEMölndals AIK 1:54.70    20
Leon Bodén05SWEMotala AIF 1:57.82    22
Lucas Gjesdal05NORKoll IL 1:57.91    23
Christian Varonen05SWEHuddinge AIS 2:00.16    24
Lukas Sjölund05SWEMälarhöjdens IK 2:00.30    25
Linus Alinder05SWEMölndals AIK 2:02.02    26
Aaron Halme05FINTampereen Pyrintö 2:10.84    28
10 Takala Tarmo05FINTampereen Pyrintö 2:18.17    29


P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 12,030 jun Qualisys Photofinish 
Victor Törnström05SWEDanderyds SK10.42q   
Joel Enander05SWETäby IS10.75q   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK10.88q   
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin11.45    
Eelis Harjunmaa05FINTampereen Pyrintö11.80    
Ville Väyrynen05FINTampereen Pyrintö12.66    
Kasper Schimmell Smith05DENSparta Atletik12.79    

Försök heat 20,530 jun Qualisys Photofinish 
Albin Edgert05SWETäby IS11.25q   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL11.44q   
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF11.54    
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF11.88    
Lucas Gjesdal05NORKoll IL12.51    
Aaron Halme05FINTampereen Pyrintö13.28    
Mikael Lahdensuo05FINTampereen Pyrintö13.79    
Filip Lindstrup05SWEIFK Helsingborg13.81    

Försök heat 32,330 jun Qualisys Photofinish 
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL 9.79q   
Axel Eenfeldt05SWEBohus IF10.61q   
Eiri Jógvansson Glerfoss05FÄRFäröarna10.88q   
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK11.38q   
Albin Gyhlenius05SWEKFUM Örebro12.68    
Christian Varonen05SWEHuddinge AIS13.04    
Hugo Vennberg05SWEHässelby SK13.07    

Final5,630 jun Qualisys Photofinish 
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL10.01   
Joel Enander05SWETäby IS10.11   
Victor Törnström05SWEDanderyds SK10.29   
Albin Edgert05SWETäby IS10.44   
Eiri Jógvansson Glerfoss05FÄRFäröarna10.53   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL10.66   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK10.68   
Axel Eenfeldt05SWEBohus IF10.74   
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK11.03   


P12 Höjd
1 jul 
Oscar Stuhr05NORFana IL155   
Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg150   
Asger Pape Liboriussen05DENSparta Atletik147   
Melker Svanberg05SWEIF Kville143   
Hugo Tilldal05SWESävedalens AIK139   
Joel Enander05SWETäby IS139   
Felix Essman05SWESävedalens AIK139   
Erik Follin05SWEMölndals AIK139   
Axel Eenfeldt05SWEBohus IF135   
10 Victor Törnström05SWEDanderyds SK135   
11 Albin Gyhlenius05SWEKFUM Örebro135   
12 Eelis Harjunmaa05FINTampereen Pyrintö130   
12 Albin Edgert05SWETäby IS130   
14 Aaron Halme05FINTampereen Pyrintö130   
15 Jonathan Aspetorp05SWEKFUM Arvika130   
16 Filip Knochenhauer05SWEKFUM Örebro124   
17 Hugo Vennberg05SWEHässelby SK124   
18 Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin124   
19 Olle Skymne05SWEHässelby SK118   
20 Lucas Gjesdal05NORKoll IL112   


P12 Längdzon
2 jul 
Joel Enander05SWETäby IS5,031,4   
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK4,86-1,2   
Isak Hughes05SWEIFK Växjö4,71-0,2   
Hakeem Ali05DENSparta Atletik4,700,0   
Melker Svanberg05SWEIF Kville4,68-0,3   
Sigmund Le Fjeld05NORTyrving IL4,660,7   
Victor Törnström05SWEDanderyds SK4,60-0,1   
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL4,570,0   
Max Titus05SWEFrövi IK4,510,6   
10 Erik Follin05SWEMölndals AIK4,50-1,5   
11 Robin Jenssen-Sæther05NORBUL4,46-1,2   
12 Konsta Tynkkynen05FINTampereen Pyrintö4,400,0       4,35
13 Calle Lindstedt05SWEMotala AIF4,400,0       4,30
14 Asger Pape Liboriussen05DENSparta Atletik4,400,0       4,24
15 Axel Eenfeldt05SWEBohus IF4,370,0       4,31
16 Lucas Törnström05SWEDanderyds SK4,370,0       4,19
17 Leo Göransson05SWEÄngelholms IF4,310,0   
18 Ludvig Palmér05SWEIFK Helsingborg4,30-0,5       4,28
19 Oscar Stuhr05NORFana IL4,30-0,4       4,23
20 Gustav Thörnqvist05SWEKlippans FK4,24-0,6   
21 Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin4,23-1,2   
22 Albin Edgert05SWETäby IS4,18-1,8   
23 Jeroen Persson05SWEIFK Lund4,120,0   
24 Ludvig Sjöberg05SWEÅsbro GoIF4,100,0   
25 Hampus Wiborg05SWEKFUM Örebro4,061,2   
26 Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL4,04-1,2       3,99
27 Albin Gyhlenius05SWEKFUM Örebro4,040,0       3,78
28 Eelis Harjunmaa05FINTampereen Pyrintö4,01-0,2   
29 Jonathan Aspetorp05SWEKFUM Arvika3,91-1,4   
30 Kasper Schimmell Smith05DENSparta Atletik3,90-0,2   
31 Aaron Halme05FINTampereen Pyrintö3,86-0,3   
32 Melvin Modess05SWEMalmö AI3,77-0,5   
33 Petu Kiviniemi05FINTampereen Pyrintö3,74-0,8       3,74
34 Lucas Gjesdal05NORKoll IL3,740,3       3,72
35 Takala Tarmo05FINTampereen Pyrintö3,68-0,1   
36 Ville Väyrynen05FINTampereen Pyrintö3,630,0   
37 Hugo Vennberg05SWEHässelby SK3,61-0,1   
38 Mikael Lahdensuo05FINTampereen Pyrintö3,480,0   
39 Filip Lindstrup05SWEIFK Helsingborg3,421,4   
40 Anton Fyhr05SWEÖrgryte IS3,250,2   
41 Felix Wilhelmsson05SWEKFUM Örebro2,99-1,5   
42 Noah Staaf05SWEMölndals AIK2,67-1,8   
Wilmer Assarsson05SWEEslövs AIX   


P12 Kula3.0 kg
30 jun 
Joel Enander05SWETäby IS9,74   
Konsta Tynkkynen05FINTampereen Pyrintö9,39   
Robin Ringström05SWEKFUM Örebro9,22   
Alexander Eklund05SWEKlippans FK8,88   
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL8,65   
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF8,34   
Alexander Engqvist05SWEKongahälla AIK8,28   
Leo Karlevo05SWESävedalens AIK8,24   
Olle Skymne05SWEHässelby SK7,77   
10 Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin7,20   
11 Vidar Lind05SWEHässelby SK6,99   
12 Christian Varonen05SWEHuddinge AIS6,88   
13 Erik Follin05SWEMölndals AIK6,82   
14 Andreas Fjeld Halvorsen05NORTyrving IL6,70   
15 Petu Kiviniemi05FINTampereen Pyrintö6,14   
16 Ulrich Friele Faye05NORFana IL5,60   


P12 Spjut400 g
1 jul 
Jonathan Hertwig-Ødegaard05NORTyrving IL35,94   
Calle Lindstedt05SWEMotala AIF29,52   
Victor Törnström05SWEDanderyds SK28,62   
Leo Göransson05SWEÄngelholms IF28,43   
Joel Enander05SWETäby IS28,10   
Petu Kiviniemi05FINTampereen Pyrintö27,19   
Simen Johan Teigstad05NORIL Sandvin26,02   
Leon Bodén05SWEMotala AIF24,55   
Lucas Törnström05SWEDanderyds SK24,54   
10 Kasper Schimmell Smith05DENSparta Atletik22,76   
11 Alexander Eklund05SWEKlippans FK22,20   
12 Erik Fogdeson05SWETjalve IF Norrköping21,23   
13 Hugo Tilldal05SWESävedalens AIK19,86   
14 Christian Varonen05SWEHuddinge AIS17,65   
15 Filip Lindstrup05SWEIFK Helsingborg12,85   


K 100m
Försök heat 11,71 jul Qualisys Photofinish 
Mathilde Kramer93DENFrederiksbergs IF11.73q   
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF11.98q   
Moa Hjelmer90SWESpårvägens FK12.34    
Mathilde Pritzel Nielsen00DENAalborg Atletik12.40    
Caroline Elkjaer95DENAalborg Atletik12.54    
Maryann Andréasson92SWEIF Göta Karlstad12.71    
Randi Victoria Johannessen96NORLyngdal IL12.85    
Sigrid Kongssund02NORMoelven IL12.98    
Camilla Söderlund97SWEVästerås FK14.03    

Försök heat 21,21 jul Qualisys Photofinish 
Louise Östergård94DENRanders Atletik11.89q   
Emma Jansson97SWEFalu IK11.99q   
Gladys Bamane89SWESpårvägens FK12.05q   
Malin Roth95SWEUllevi FK12.54    
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad12.64    
Malin Nyfors97NORSandnes IL12.65    
Camilla F. R. Nissen90DENKöbenhavns IF12.75    
Therese Lindhe91SWEHässelby SK13.24    
Angelica Okparaebo97NORBUL13.58    

Försök heat 31,51 jul Qualisys Photofinish 
Christine Bjelland Jensen94NORIL Gular11.92q   
Mette Graversgaard95DENAarhus 1900 A/M11.93q   
Klara Helander95SWEUpsala IF12.28    
Lisa Lilja96SWEMalmö AI12.35    
Josefin Palm94SWEFalu IK12.41    
Marte Pettersen97NORUraedd FI12.53    
Elise Sanden Søvik97NORNorna Salhus12.84    
Jennika Larsson91SWEIFK Lund13.24    
Fredrikke Dam Larsen91DENAGF Atletikej start    

Försök heat 42,81 jul Qualisys Photofinish 
Jessica Östlund93SWEHässelby SK11.71q   
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK11.91q   
Hanna Adriansson Nordberg92SWEIFK Lidingö11.94q   
Ida Karstoft95DENSparta Atletik12.14q   
Moa Ullgren96SWETjalve IF Norrköping12.15q   
Sofia Andersson94SWEUpsala IF12.48    
Kristin Mork97NORNorna Salhus12.71    
Freja Avebäck 95SWEHammarby IF13.22    
Jenny Åkervall72SWESpårvägens FK13.27    

Försök heat 52,61 jul Qualisys Photofinish 
Irene Ekelund 97SWEMalmö AI11.77q   
Diana Suumann92ESTEstland11.92q   
Martha Traoré95DENSparta Atletik12.05q   
Binai Ahmad97SWEKA 2 IF12.33    
Marie Sönnerfors93SWESpårvägens FK12.45    
Linnea Agefjäll97SWELinköpings GIF12.51    
Caroline Jansson94SWEÖrbyhus IF12.91    
Cathrine Løyning93NORSturla13.05    
Rebecka Velander97SWEMalmö AI14.41    

Försök heat 62,21 jul Qualisys Photofinish 
Elin Östlund91SWEKFUM Örebro11.75q   
Sandra Törnros95SWEGefle IF12.08q   
Zarah Buckwald95DENHvidovre Atletik12.27q   
Caroline Larsson93SWEHässelby SK12.54    
Therese Bjureby97SWELinköpings GIF12.76    
Alina Lindqvist95SWEVäsby IK12.80    
Lynette Morgan91SWEHammarby IF12.80    
Fanny Panboon95SWESkellefteå AIK12.97    
Zandra Karlsson83SWEKils AIK14.20    

Finalheat 1-0,41 jul Qualisys Photofinish 
Mathilde Kramer93DENFrederiksbergs IF11.69   
Elin Östlund91SWEKFUM Örebro11.76   
Jessica Östlund93SWEHässelby SK11.83   
Irene Ekelund 97SWEMalmö AI11.86   
Louise Östergård94DENRanders Atletik11.91   
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK11.96   
Christine Bjelland Jensen94NORIL Gular12.02   
Diana Suumann92ESTEstland12.10   
Mette Graversgaard95DENAarhus 1900 A/M12.11   

Finalheat 21,51 jul Qualisys Photofinish 
Emma Jansson97SWEFalu IK11.99   
Hanna Adriansson Nordberg92SWEIFK Lidingö12.05   
Gladys Bamane89SWESpårvägens FK12.09   
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF12.15   
Sandra Törnros95SWEGefle IF12.16   
Ida Karstoft95DENSparta Atletik12.29   
Moa Ullgren96SWETjalve IF Norrköping12.46   
Martha Traoré95DENSparta Atletikej start   
Zarah Buckwald95DENHvidovre Atletikej start   


K 200m
Finalheat 10,82 jul Qualisys Photofinish 
Pernilla Nilsson92SWEMalmö AI24.02    1
Elin Östlund91SWEKFUM Örebro24.10    2
Mette Graversgaard95DENAarhus 1900 A/M24.16    4
Emma Jansson97SWEFalu IK24.17    5
Christine Bjelland Jensen94NORIL Gular24.37    7
Hanna Adriansson Nordberg92SWEIFK Lidingö24.39    8
Mathilde Kramer93DENFrederiksbergs IF24.41    9
Marie Sönnerfors93SWESpårvägens FK25.48    27

Finalheat 21,92 jul Qualisys Photofinish 
Jessica Östlund93SWEHässelby SK24.16    3
Benedicte Hauge91NORIK Tjalve24.29    6
Ida Karstoft95DENSparta Atletik24.45    10
Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK24.56    11
Astrid Glenner-Frandsen93DENKöbenhavns IF24.57    12
Moa Hjelmer90SWESpårvägens FK24.68    14
Lisa Lilja96SWEMalmö AI25.21    25
Alice Svantesson97SWEUllevi FKej start    -
Irene Ekelund 97SWEMalmö AIej start    -

Finalheat 33,02 jul Qualisys Photofinish 
Vendela Rydbäck97SWEGöteborgs KIK24.68    13
Ebba Svantesson97SWEUllevi FK24.83    15
Linda Frödin Glad93SWEIFK Lidingö25.13    19
Zarah Buckwald95DENHvidovre Atletik25.13    20</