RESULTAT
HäcXksan 2016-02-14
Göteborg
Örgryte IS
Uppdaterad: 2016-02-15


 
M 60m
Finalheat 114 feb 
Victor Jansson93IF Kville 7.091
Patrik Björk83Sävedalens AIK 7.172
Chidozie Abika97IF Kville 7.193
Andreas Norström92Ullevi FK 7.234
Isak Kristensen00Ullevi FK 7.428

Finalheat 214 feb 
Isak Adam98Ullevi FK 7.265
Alexander Andreasson99Örgryte IS 7.366
Axel Dillner97Ullevi FK 7.397
Michael Skalenius90IF Kville 7.439
Andreas Mack70IF Kville 8.0210


M 200m
Finalheat 114 feb 
Alexander Lesser93Ullevi FK21.881
Olle Forslin93Hässelby SK21.962
Adam Danielsson93Ullevi FK22.113

Finalheat 214 feb 
Martin Astner93Ullevi FK22.284
Erik Lindahl90Ullevi FK22.915
Filip Wendelin96Mölndals AIK23.4212

Finalheat 314 feb 
Anton Bengtsson99Ullevi FK23.047
Isak Adam98Ullevi FK23.2910
Michael Skalenius90IF Kville23.3011

Finalheat 414 feb 
Andreas Norström92Ullevi FK23.016
Axel Dillner97Ullevi FK23.138
Samuel Wiik98Örgryte IS23.219

Finalheat 514 feb 
Linus Ahnbo93Mölndals AIK23.4513
Gabriel Tiveskog95Mölndals AIK23.7414
Håkan Harrysson63IF Kville26.3815
Truls Solli-Larsson99Ullevi FKej start-


M 1500m
Finalheat 114 feb 
Hampus Börjesson94Ullevi FK 4:05.473
Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK 4:05.544
Awet Mengstaeb95Örgryte IS 4:09.285
Chris Gray92Örgryte IS 4:09.577
Miguel Madureira Palm98Mölndals AIK 4:09.808
Kriger Ahmed98Örgryte IS 4:12.229
Abdulwahab Abdulle96IK Ymer 4:13.6010
Sebastian Nilsson98Mölndals AIK 4:15.6612

Finalheat 214 feb 
Ahmed Abdulahii99Ullevi FK 4:04.231
Hussein Ibrahim98Ullevi FK 4:04.722
Abdikhaliq Nooh99Ullevi FK 4:09.316
Nuray Yassin Ahmed81Ullevi FK 4:14.2611
Mowliid Dahir98Ullevi FK 4:16.7513
Alexander Waerme97Ullevi FK 4:23.1814
Ahmed Roobles99Sävedalens AIK 4:28.3515
Abdirahman Mohamoud00Ullevi FK 4:34.8416


M Häck 60m107 cm
Försök heat 114 feb 
Andreas Martinsen90Aarhus 1900 AM 7.93
Philip Nossmy82Malmö AI 7.94
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK 7.97
Anton Levin92Malmö AI 8.00
Oliwer Åstrand92Örgryte IS 8.70
Oskar Greilert95Ullevi FK 9.14
Erik Olsson89Örgryte IS 9.29

Final14 feb 
Andreas Martinsen90Aarhus 1900 AM 7.87
Anton Levin92Malmö AI 7.90
Alexander Brorsson90Atleticum Växjö SK 7.92
Philip Nossmy82Malmö AI 8.01
Oliwer Åstrand92Örgryte IS 8.49
Oskar Greilert95Ullevi FK 8.86
Erik Olsson89Örgryte ISej start


M Höjd
14 feb 
Keitaro Fujita97Japan213
Andreas Carlsson95IK Ymer200
Herman Olvik96Ullevi FK197
Carl-Ludvig Patriksson98Hälle IF194
Jan-Erik Wanhainen71IFK Göteborg191
Malcolm Herlenius99Ullevi FK175


M Stav
14 feb 
Filip Gyllensten92IF Kville512
Esa Hiltunen96Ullevi FK470
Carl Ivarsson96Örgryte IS455
Adam Bengtsson99Ullevi FK410
William Rydin00Ullevi FK370
Simen Guttormsen01Ski IL350
Jonathan Jansson91Örgryte ISX


M Längd
14 feb 
Andrew Howe85Italien7,54
Erik Olsson89Örgryte IS6,81
Dominik Widmann93Ullevi FK6,37
Richard Heikkilä98Mölndals AIK6,37
Max Hejdenberg98Örgryte IS6,36
Victor Koch 98Örgryte IS6,33
Karl Teiffel94Mölndals AIK6,10
Tobias Larsson98Örgryte IS5,96
Tobias Carlryd00Örgryte IS5,64(5,82 UT)
10 Erik Hagström73IF Kville5,58(5,72 UT)


M Tresteg
14 feb 
Artur Engström96Örgryte IS14,40


M40 Häck 60m107 cm
Final14 feb 
Erik Hagström73IF Kville10.08
Lars Diechle69Sävedalens AIKbröt

Extralopp14 feb 
Erik Hagström73IF Kvillebröt
Lars Diechle69Sävedalens AIKej start


P19 Häck 60m100 cm
Försök heat 114 feb 
Elias Martinsson97Brattås CK 8.06
Filip Schwartz98Mölndals AIK 8.47
Max Hejdenberg98Örgryte IS 9.02

Final14 feb 
Elias Martinsson97Brattås CK 8.07
Max Hejdenberg98Örgryte ISej start
Filip Schwartz98Mölndals AIKej start


P17 Häck 60m91 cm
Försök heat 114 feb 
Marcus Moen99Ull/Kisa IL 8.13
Sondre Guttormsen99Ski IL 8.43
Viggo Hahnsson99Örgryte IS 8.61
Daniel Johansson99Ullevi FK 8.64
Markus Lundborg99Ullevi FK 8.66
Liam Alves Powell00IFK Göteborgej start

Försök heat 114 feb 
Marcus Moen99Ull/Kisa IL 8.12
Sondre Guttormsen99Ski IL 8.42
Viggo Hahnsson99Örgryte IS 8.58
Markus Lundborg99Ullevi FK 8.68
Daniel Johansson99Ullevi FKej start
Liam Alves Powell00IFK Göteborgej start


P15 Häck 60m84 cm
Försök heat 114 feb 
Markus Rooth01Lambertseter 8.99
Philip Ryding01IF Kville 9.24
Simen Guttormsen01Ski IL10.35

Final14 feb 
Markus Rooth01Lambertseter 8.98
Philip Ryding01IF Kville 9.28
Simen Guttormsen01Ski IL10.21


P14 Häck 60m84 cm
Försök heat 114 feb 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK 9.05
Marcus Blixt02Mölndals AIK10.42
Herman Forsberg02Ullevi FK10.88
Erik Isaksson02IF Kvilleej start

Final14 feb 
Vilmer Elovsson02Mölndals AIK 8.83
Marcus Blixt02Mölndals AIK10.44
Herman Forsberg02Ullevi FK11.03


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 114 feb 
Isak Helgesson03Örgryte IS10.38
Oliver Glans03Ullevi FK10.89
Nils Thorin03Örgryte IS11.29
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK11.52
Axel Nätstrand03Örgryte IS12.42
Valdemar Jansson03Ullevi FK14.01

Final14 feb 
Isak Helgesson03Örgryte IS10.37
Nils Thorin03Örgryte IS10.91
Oliver Glans03Ullevi FK10.92
Jimmy Duankhonburi03Ullevi FK11.57
Axel Nätstrand03Örgryte IS12.13
Valdemar Jansson03Ullevi FKej start


K 60m
Final14 feb 
Jessica Östlund93Hässelby SK 7.68
Denise Eriksson98Ullevi FK 7.98
Oda Mohus97IL Runar 8.02
Hanna Bergqvist91Örgryte IS 8.35
Mia Stenvall90Ullevi FK 8.52


K 200m
Finalheat 114 feb 
Matilda Hellqvist93Ullevi FK24.491
Jessica Östlund93Hässelby SK24.772
Ebba Svantesson97Ullevi FKej start-

Finalheat 214 feb 
Denise Eriksson98Ullevi FK25.493
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK26.044
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK26.595

Finalheat 314 feb 
Hanna Bergqvist91Örgryte IS26.906
Åsa Söderlund93Ullevi FKbröt-
Malin Roth94Ullevi FKej start-

Finalheat 414 feb 
Hanna Zachrisson99Ullevi FK27.037
Lina Hansson90Ullevi FK27.659
Isabell Hulthén99Brattås CK27.6510

Finalheat 514 feb 
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott27.578
Wilma Nielsen01Sävedalens AIK27.9711
Sara Molnar98Mölndals AIK28.9512


K 1500m
Final14 feb 
Gaël de Coninck01Sävedalens AIK 4:40.20
Frida Kristiansson92Örgryte IS 4:46.40
Sophia Geirup94Ullevi FK 4:56.03
Heidi Huitula95Ullevi FK 5:25.16
Alexandra Simonsen98Mölndals AIK 5:25.62


K Häck 60m84 cm
Försök heat 114 feb 
Estelle Montler91Ullevi FK 8.57
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK 8.63
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK 8.69
Mari Klaup90Ullevi FK 8.71
Marie Caroline Vermund95Sparta Atletik 8.76
Amanda Öberg96IK Ymer 8.94
Annemarie Nissen94Köbenhavns IF 8.99
Elin Nossmy96Malmö AIbröt

Försök heat 214 feb 

Final14 feb 
Estelle Montler91Ullevi FK 8.49
Hanna Palmqvist96Mölndals AIK 8.53
Johanna Holmén Svensson95Ullevi FK 8.64
Mari Klaup90Ullevi FK 8.80
Amanda Öberg96IK Ymer 8.93
Annemarie Nissen94Köbenhavns IF 9.05
Elin Nossmy96Malmö AI 9.41
Marie Caroline Vermund95Sparta Atletikej start


K Höjd
14 feb 
Ellen Björklund90IFK Lund177
Vendela von Corswant93Örgryte IS174
Louise Estberg98Mölndals AIK171
Lina Löfqvist93Upsala IF165


K Stav
14 feb 
Sara Cannmo96Örgryte IS385
Hanna Jansson95Ullevi FK375
Fanny Berglund88Örgryte IS375
Anna Larsson97Varbergs GIF310
Mathild Ekenberg00Sävedalens AIKX
Sara Eriksson91Ullevi FKX


K Längd
14 feb 
Mari Klaup90Ullevi FK5,70
Judith Sjöman99Örgryte IS5,26
Alexandra Schill00Örgryte IS5,05
Della Månsson99Örgryte IS4,98
Alexandra Pekic00Örgryte IS4,62
Olivia Ek01Sävedalens AIK4,48
Julia Nielsen01Sävedalens AIK4,23


K Tresteg
14 feb 
Adiam Thedros Rasmussen82Örgryte IS11,69
Sofie Hallman92Ullevi FK10,78
Nosimo Sjögren97Ullevi FK10,61


F19 Häck 60m84 cm
Försök heat 114 feb 
Oda Mohus97IL Runar 9.13
Filippa Fernström98Malmö AI 9.47
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott 9.73

Final14 feb 
Oda Mohus97IL Runar 9.00
Filippa Fernström98Malmö AI 9.60
Dagny Olofsson-Hoffman97Lerum Friidrott 9.69


F17 Häck 60m76 cm
Försök heat 114 feb 
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS 9.34
Therese Nätstrand00Örgryte IS 9.39
Alice Kjellander00Göteborgs KIK 9.48
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott 9.76
Judith Sjöman99Örgryte IS 9.95

Final14 feb 
Therese Nätstrand00Örgryte IS 9.20
Mathilda Fogelberg99Örgryte IS 9.27
Madeleine Söderlund99Lerum Friidrott 9.30
Judith Sjöman99Örgryte ISej start
Alice Kjellander00Göteborgs KIKej start


F15 Häck 60m76 cm
Försök heat 114 feb 
Julia Wennersten01IK Ymer 8.96
Embla Granly01Nesodden IF 9.68
Alfrida Kilvik01IF Kville 9.80
Hanna Hegstad01Ås IL10.53
Ajla Mujkanovic01Sävedalens AIK10.82

Final14 feb 
Julia Wennersten01IK Ymer 8.86
Alfrida Kilvik01IF Kville 9.65
Hanna Hegstad01Ås IL10.46
Embla Granly01Nesodden IF16.16
Ajla Mujkanovic01Sävedalens AIKej start


F14 Häck 60m76 cm
Försök heat 114 feb 
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK 9.57q
Nike Wäljegård02Ullevi FK 9.94q
Kajsa Karila02IFK Göteborg 9.97q
Alice Rasmusson02Örgryte IS10.34q
Tilda Åkesson02Varbergs GIF11.10q

Försök heat 214 feb 
Cindy Darrell02Ullevi FK 9.51q
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK 9.62q
Johanna Stübner02Göteborgs KIK10.39q
Alice Gunnarsson02IK Orient10.80q
Elin Dejke02Ullevi FK12.38q

Finalheat 114 feb 
Cindy Darrell02Ullevi FK 9.331
Wendela Yhlen Graf02Ullevi FK 9.412
Lovisa Nilsson-Edin02Mölndals AIK 9.573
Kajsa Karila02IFK Göteborg 9.784
Nike Wäljegård02Ullevi FK 9.865

Finalheat 214 feb 
Alice Rasmusson02Örgryte IS10.206
Johanna Stübner02Göteborgs KIK10.257
Alice Gunnarsson02IK Orient10.858
Tilda Åkesson02Varbergs GIF11.419
Elin Dejke02Ullevi FK12.1610


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 114 feb 
Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK 9.86
Annie Berntsson03Brattås CK10.05
Linn Johansson03Örgryte IS11.39
Lillan Kilvik03IF Kville11.71
Tilda Holmqvist03Ullevi FK11.99
Victoria Thulin03Örgryte ISbröt

Final14 feb 
Felicia Nordahl Vieira03Göteborgs KIK 9.78
Annie Berntsson03Brattås CK 9.97
Tilda Holmqvist03Ullevi FK11.91
Lillan Kilvik03IF Kville11.93
Victoria Thulin03Örgryte IS12.83
Linn Johansson03Örgryte IS13.04


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 114 feb 
Ivana Pekic05IFK Göteborg11.91
Amanda Behrendtz04Dals Södra FFI12.66
Matilda Drakenås04Örgryte IS12.81
Elna Wester05Örgryte IS13.75
Ebba Francois04Örgryte IS13.84

Final14 feb 
Ivana Pekic05IFK Göteborg11.57
Matilda Drakenås04Örgryte IS12.47
Amanda Behrendtz04Dals Södra FFI12.60
Ebba Francois04Örgryte IS13.33
Elna Wester05Örgryte IS13.35



© Track & Field, Christer Falk